DE WENTELTRAP N\ 101. Vrijdag 5 September 1926 115® Jaargang. ORANGE IIr EXPOSITIE Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Het gebeuren in Frankrijk. FEUILLETON F. Q. C. DEN HOLLANDER. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooz» Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross" Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertemtiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De gebeurtenissen, die in de laatste weken in Frankrijk plaats grepen, hebben den nauwkeurigen waarnemer weer ervan kunnen overtuigen, dat het ons, volken van Europa, geenszins ontbreekt aan midde len om orde te herstellen, maar, dat het gemis aan overeenstemming over de vorm, waarin de middelen moeben worden aan gewend, de voornaamste oorzaak is van al het getreuzel met onzen arbeid van maat schappelijk herstel. Wat baten ons al de middelen, wat baat ons al onze kennis, wanneer wij het met ons zalven en met anderen niet eens zijn over den stijl, waarin wij ons maatschappelijk bouwwerk zullen op trekken. De automobielfabrikant kiest zijn mid delen: grondstoffen, arbeiders, maar vóór hij arbeid laat verrichten heeft hij reeds vastgesteld hoe het te scheppen arbeids product er uit zal zien. De a/utomobiel bestaat als denkbeeld reeds voor zij wer kelijkheid is. In het maatschappelijk leven is het niet anders. Ook hier geen arbeid, gericht op een bepaald doel, vóór het arbeidspro duct gedacht isi De besprekingen over maatschappelijk herstel, het getwist in parlement en volksvergadering overmaat- regelen, die niet getroffen moeten worden en over personen, die wel en personen, die niet met de leiding van den arbeid belast zullen worden, moet ons doen be seffen, dat wij nibts weten aan te van gen met de middelen, die ons ten dienste staan. Ons economisch leven heeft zijnen stijl, evenals het kunstleven. Ten slotte geeft de mensch aan den vorm van zijn maatschappelijk leven denzelfden stijl als die van zijn eigen leven. Er wordt in de leerboeken over eco nomie tot nog toe weinig of geen aan dacht geschonken aan economische aesthe- tica, maar wij mogen aannemen, dat de nog jonge wetenschap' zich verder zal ontwikkelen en dat eenmaal de economist ook aandacht zal schenken aan vormen, aan stijl. Dan zal wellicht beter, dan thans het geval is de eenheid gezien wor den, waar men zich thans blind staart op een niet begrepen en onsamenhangende veel heid. Maar dan ook zal beter begrepen worden, dat elke tijd zijn bouwmeesters noodigh eeft, bouwmeesters, die voor ons ontwerpen en onder wier leiding wij den arbeÜd verrichten, die noodig is om het ontwerp te verwerkelijken. Wellicht zuilen detze gedachten den lezer "abstract voorkomen, zal hij ze be schouwen als van geen waarde voor het LIMONADESIROOP n «g Sinaasappel. Per flesch. Fa. J. A. L. G. WITTE, Tel. 264, Goes. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. „Er heeft iemand gebrobeerd om tij diens den brand in te breken", zei ik, „en hij is licht gewond doQr een revolverschot. Praat u er maar niet verder over, we wil len er zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan geven." Er was nog een. andere mogelijkheid, die we ook probeerden. Op het station van Casanova zocht ik den chef op en vroeg hem of er ook tusscheri één uur des nachts en den volgenden morgen vroeg treinen gingen. De eerste vertrok 's mor gens pas om 6 uur. De volgende vraag moest ik een# beetje diplomatiek inklee- (den. „Heeft u misschien in den trein van zes uur iemand een man gezien, die een beetje mank liep?" vroeg ik. „Bedenk u eens goedwe doen ons bost cun een man te vinden die gisteren om Z onmhoek heen (draaide voor de brand uitbrak".. practïsche leven, waarin met concrete grootheden, met kwantiteiten gewerkt moet worden. Grondstof prijzen, arbeid sloonen wisselkoersen, risicopremies en dergelij ke, voor het practïsche leven geldende, trekken zijn aandacht. Hoeveel doet de franc? Zal ze nog verder dalen? Wat heb ik ervan te ver wachten: winst of verlies? Met ges-pan nen aandacht worden de gebeurtenissen in het parlement gevolgd, want daar en daar alleen, wordt tenslotte over het lot van den franc beslist. Binnen het half jaar zien wij in Frankrijk vier ministeries optreden en vallen: een Frainsche minis ter, die 4 maanden geleden, geld als de beste hervormer (de Monzie) werd eeoige dagen na zijn optreden tot heengaan L dwongen. Onlangs verzocht men hem op nieuw „het te probeeren". Doch reeds is hij weer heengegaan. Een linksch ministerie zou Frankrijk redden, het ging niet; een minder linksch bewind trad op en ging heen. Welk een combinaties werden al geprobeerd, totdat eindelijk de regeering kwam met den eisch van een volmacht. Vreemde eisch voor een parlementair geregeerd volk. Vreemde eisch in een tijd, waarin de leu ze medezeggenschap de massa in haar actie beheerscht. Neen, het was niet onbegrijpelijk, dat de eisch van de volmacht vragende regee ring werd afgewezen. Op het oogenblik, dat wij dit opstel schrijven, heeft een uit vertegenwoordigers van alle .partijen samengesteld ministerie het bewind in handen en het heet, dat het parlement met de nieuwe combinatie te vreden is. De felle nationalist naast den socialist, beiden naast den gematigden ra dicaalwelk een eenheid van tegendee- lenwelk een symbool van het Fransche volk en voor alle volken, die nog zoeken naar eenheid. Wie zal kunnen zeggen, of de teg* woordige Fransche regeering in staat zal zijn orde te scheppen, wellicht haalt zij niet eens het einde van de hondsdagen, maar zeker is. dat met de vorming van dit ministerie een stap is gezet in. de go* richting. Want tot dezen vorm zal men telkens weer moeten terugkeeren. Tot de eenheid der tegendeelen! Zij', die de leiding van het herstel van het volksleven in handen nemen, zullen de tegenstellingen in het maatschappelijk leven niet hebben op te heffen, maar wel zullen zij in hun werkprogram de eenheid moeten neerleggen, waartoe de tegenstel lingen leiden. Aanschouw de machine in werking; welk een oogenschijnlijk elkaar tegenwer kende krachten, welk een warboel van bewegingen. En toch één kracht, uit één krachtbron, die al dat beweeg voort brengt. En gansch het apparaat 'n eenheid de machine. Breek nu een tandje uit een van die talrijke raden en verstoord is de werking van het geheel. Men vergelijkt ons industrieel appa raat zoo dikwijls met een machine. De vergelijking is niet onjuist. Haalt men ïn de fabriek, waar een machine stuk is en het bedrijf stilstaat, heel het personeel er bij om over de breuk te beraadslagen of om de oude machine op te ruimen en een nieuwe op te stellen? Men laat h^t aan den deskundige over om te onderzoe ken waar de oorzaak van het ongeluk lag en hoe door een verbeterde constructie van Onmiddellijk was hij vol belangstelling. „Uk was zelf ook bij den brand", ver- de hij uitvoerig. „Ik hoor tot de vrij willige brandweer. Het was de eerste groote brand dien we hier gehad hebben na dien keer dat het gebouw van de golf club is afgebrand. Mijn vrouw zei van de week nog: David, dat geld voor je uniform en je helm had je ook wel kunnen sparen". En warempel, vannacht had ik ze noodig. Ze belden zoo hard dat ik nauwelijks tijd had om ze aan te trekken." „JEn heeft u iemand gezien die mank liep? vroeg Gertrude, toen hij even zweeg om op adem te komen. /.„Niet aan den trein, juffrouw," zei hij. „Zoo iemand is hier vandaag niet geweest. Maar ik zal u vertellen waar ik wel een manke man heb gezien. Ik kon niet wachten tot de brandweer vertrok, er gaat om 4.45 een goederentrein hier Jangs en ik moest naar het station. Ik had wel gezien dat er bij den brand niet veel meer te doen was we hadden het vuur in bedwang Gertrude keek mij eens aan en glimlachte „en ik ging dus op weg. Hier en daar liepen nog enkele menschien, die naar huis terug gingen en op het voetpad van de golf club zag ik twee mannen. De eene was CENTRAAL KLEEDING MAGAZIJN F. Q. C. DEN HOLLANDER. MAGDALENASTRAAT 7. TELEF. 15. M. M. GOES, Sept. 1926 Hiermede hebben wij de eer U te berichten, dat wij met de NOUVEAUTE'S gereed zijn, en wij houden in ouze Magazijnen. Hopende door U met een bezoek te worden vereerd. Hoogachtend, de nieuwe machine een herhaling kan wor den voorkomen. Ons ontwrichte economische leven vraagt bouwmeesters, ontwerpers, die we ten, dat in de verdeeldheid der vormen eenheid schuilt. Dit is het, wat, bedriegen de voorteekenen niet, tot het besef der massa begint door t dringeen. Dit is o.i. de ware beleekenis van den strijd, dien het Fransche volk voert voor het behoud van zijn franc. Een zoeken naar den vorm. Over hulpmiddelen be schikken wij Westerlingen in voldoende mate. MEDISCHE RUBRIEK. Moedermelk en kunstmatige v oeding. In dezen tijd van steeds grootèr wor dende geneigdheid bij de moeders, om haar kinderen niet zelf te zoogen, moge eens de nadruk gelegd worden op de groote voordeelen aan de borstvoeding verbonden. Helaas is die niet altijd mo gelijk, maar zou toch bij goeden wil veel vaker toegepast kunnen worden dan wel het geval is. Het is tot nog toe niet gelukt de koe melk zoodanig in haar samenstelling te veranderen, dat zij zonder bezwaar de moedermelk zou kunnen vervangen. Flet is den talloozen onderzoekers mogen ge- gen gelukken, de verschillende bestaud- deelen van de melk, als daar zijn eiwit ten, vetten en koolhydraten af te zon deren. En door de verhouding, waarin die voorkomen, te wijzigen, hebben zij een melk verkregen, die volgens hen de moe dermelk zeer nabij komt en goede resul taten bij de zuigelingen zou geven. Ver gelen dient hierbij echter niet te worden, dat zij werkten met zoo versch mogelijk verkregen melk en iiiachtname der streng ste hygiëne. De bekende hoogleeraar in de kinderziekten Finckelstein. heeft ech ter onlangs verklaard, dat de op deze wijze verkregen melk meer als welke an dere het ontstaan der bekende zuigelm- gendiarrhée zou veroorzaken. Door ve len is het eiwit van de koemelk als de veroorzaker dezer ziekte aangewezen door anderen de kaasstof. Het was alweer Finckelstein die de onjuistheid hiervan nogal klein. Hij zat aan den kant van den weg met zijn rug naar mij toe en had iets wits in zijn hand, alsof hij bezig was zijn voet te verbinden. Toen ik een eindje verder was keek ik nog eens om en hinkte hij langs den weg, luidkeels vloekend. „Gingen ze naar de club?" vroeg Ger trude. „Neen, juffrouw. Ik geloof dat ze naar het dorp zijn gegaan. Ik heb him ge zichten niet gezien maar ik ken iedereen hfer in de buurt en iedereen kent mij. Toen ze mij niet toeriepen begreep ik dat het vreemden moesten zijn." Dus alles wat we dien middag te we ten kwamen, was dit; er was iemand ge raakt door den kogel die door de deur heengegaan was; hij was het dorp niet uitgegaan en hij had geen dokter geraad pleegd. En verder was ik er van over tuigd, dat dokter Walker wist wie Lucien Wallace was en juist zijn ontkenning was voor mij 'n bewijs dat we in die richting tenminste op het goede spoor avaren. Ik vond het een plezierig idee, dat de detective 's avonds weer kwam en ik geloof dat zelfs Gertrude er blij om was. Toen we naar huls reden zag ik haar voor het eerst sijnds enkele dagen iti het volle zonlicht en ik' schrok er van, zoo slecht aantoonde. Hij bewees door proefnemin gen, dat indien' de koemelk den zuigeling niet goed beikomt, de menschel ij ke moe dermelk evenmin geschikt is, om er het kalf imede te voeden. Weliswaar, is hier mede jiet vraagstuk niet opgelost, maar het brengt de oplossing toch nader. Het bloedonderzoek van zuigelingen met regel matige tusschenpoozen verricht, heeft uit gewezen, dat de darmen veel vlugger de suiker uit de moedermelk dan die uit de koemelk opnemen, zoodat bij kunst matige voeding anderhalf a twee uur lan ger suiker in de darmen blijft dan bij borstvoeding. Deze suiker nu dient den darmbacterieën tot voedsel, die daardoor op hun beurt oorzaak worden van boven genoemde darmziekte. Het groote be lang van een vlugge opname van de sui ker door de darmen is hiermee aange toond. Aan den anderen kant veroorzaakt een tekort aam, suiker in het bloed ondervoe ding en vergiftiging, aangezien de suiker onontbeerlijk is voor de ver lering van anderr voedsel. Er ontstaat daardoor een ziektetoestand, bekend onder den naam van zuurvergi'ftiging. De oorzaak van de slechte suikeropna me- uit andere dan moedermelk is nog niet voldoende bekend, maair wellicht vindt men een vingen-wijzing hierin, dat terwijl bij het gebruik van de wei van koe melk de opname door de darmen van daarin aanwezige suiker te langzaam gaat, bij het gebruik van verhitte wei, waardoor alle daarin aanwezige eiwitten neergesla gen en verwijderd zijn, de suiker even snel opgenomen wordt als die van de moedermelk. Alles bij elkaar blijft dit groote feit, dat zoowel voor mensch als dier voor de voeding van de pasgeborenen niets bo ven moedermelk gaat' LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Leidsels. Een der middelen om ongevallen te voorkomen is, dat werktuigen en gereed schappen, wagens en tuigen op gezette tijden aan een onderzoek worden onder- als ze er uit zag. Ze was mager en bleek en al haar opgewektheid was verdwenen. „Gertrude", zei ik, „ik ben een erg zelfzuchtige - oude tante geweest. Van avond' ga je nog uit dit afschuwelijke huis weg. De volgende week gaat Annie Morton naar Schotland' en jij gaat met haar mee". Tot mijn groote verbazing werd' ze vuurrood. „Ik wil liever niet gaain, tante Ray", zei ze. „Laat me als 't u blieft hier blij ven". „Je verliest op die manier je gezond heid en je ziet er heel slecht uit zei ik vastbesloten. „De verandering van om geving zou uitstekend voor je zijp. „Ik ga hier niet vandaan". Zij was even vastbesloten. Toen voegde ze er op luchtiger toon bij„En Liddy on u heb ben, me iederen dag noodig om den vrede te bewaren!' Misschien begon ik langzamerhand iedereen te wantrouwen, maar het scheen mij toe dat Gertrude's vroolijkheid kunst matig en gedwongen was. Onder het ritje naar huis keek ik haar af en toe eens van terzijde aan, en de twee vuurroode plekjes op haar bLeeke wangen bevielen mij niets. Maar ik zei verder geen woord over mijn plan om haar naar Schot PflPMRSP Imm V De rijkste soldaat uit liet Amerikaansehe Leger. Robert W. Bradley, 22 jaar oud, is waarschijnlijk wel de rijkste soldaat van het Amerikaansehe Leg^r, dank zij de ontdekking van petroleum op de boer derij, die zijn ouders hem hadden nage laten. Bijina 3 jaren lang hebben de advo caten den jongen gezocht en toen zij hem eindelijk gevonden hadden en hem mededeelden, dat hij schatrijk geworden was, toonde hij zich niet eens overmatig enthousiast. Hij dient rustig zijn tijd uit nog ruim anderhalf jaar en zal daarna het geld wel in ontvangst neiuen. Bradley is een uitstekend soldaat, die nog nooit straf gehad heeft. worpen. Zoo licht toch zijn na eeniglen tijd van geregeld gebruik door slijtage gebreken ontstaan, die niet onmiddellijk in het oog vallen en toch op een kwaad oogenblik de oorzaak van een ernstig ongeval kunnen zijn. Eigenlijk moet men zich nimmer van oude leidsels bedienen, ook al lijken ze op het oog nog zeer goed bruikbaar. Zijn ze in den zomer eg in het najaar veel gebruikt bij alle weer en hangen ze dan een winter in of bij den stal dan heb ben ze veel aan deugdelijkheid ingeboet. Juist op het oogenblik, als alles aankomt op de sterkte van den teugel, als een span krachtige paarden op hol dreigt te slaan, zullen half vergaine leidsels bre ken. Dat ongevallen met hollende paar den in den regel ook ongevallen zijn met zeer ernstige gevolgen, weet ieder. Hoeveel zorg en leed, en hoeveel kos ten ook, kunnen niet voorkomen worden als knen maar op tijd zorgt, dat de spul len goed in orde blijven. Een nieuw leidsel kost nog geen twee gulden, i Zou iemand, om die paar guldens een half jaar of een jaar langer in den zak te houden, de kans willen loopen, dat hij zelf, of wel dat zijn kinderen of zijn arbeiders door een ongeval worden ge troffen? Een ongeval, dat wellicht -le venslange invaliditeit of den dood tot gevolg heeft. land te sturen ik begreep wel dat ze toch niiet gaan zou. HOOFDSTUK XXV. Een bezoek van Louise. Dien dag zou er nog heel wat gebeu ren, en toen ijk het huis in kwam en Eliza op een stoel ijn de gang vond) terwijl Mary Anne haar best deed om haar door huis- houdagimonia te laten stikken en Liddy haar polsen wreef (ipts waarvan ik het nut nooit heb ingezien) toen wist ik dat het weer gespookt had en dezen keer op klaarlichten dag. Eliza was radeloos van angst. Ze greep mijn mouw vast toen ik bij haar in de buurt kwam en weigerde mij los te laten, voor ze alles verteld had. Omdat het nog maar zoo kort na den brand was, was het heele huiighoudem in de war en het verbaasde me niets toén ik Alex en de tuinmansknecht een zwaren koffer naar beneden zag sjouwen. „Ik wou het eerst niet doen, juffroüw Innes", zei Alex. „Maar ze was zoo op gewonden dat iik bang was dat ze doen zou waarmee ze dreigde zelf den koffer naar beneden te slepen en zoo de heela trap bederven". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1