DE WENTELTRAP i\°. 105, Woensdag 1 September 49^6 Ü5e Jaargang. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes iï, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrij'dagavond. GOESCHE fi COURANT Uitgave Naamlooz© Vennootschap Goesche Courant |||j|p§jglö en Kleeuwens 8l Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De oorlog in China,. Iin China is mein nog steeds druk bezig niet het uitwisselen van vijandelijkheden. De burger-oorlog, die in la teren t ijd hoofdzakelijk in Noord-China werd ge voerd, is plotseling ook in midden-China opgelaaid, juist op het tijdstip, dat^ in het Noorden de verbonden legers van Tsjang tso-lin en Woe pei-foe, twee der be kendste vechtgeneraals, een einde hadden gemaakt aan de nationalistische overheer sching van Peking. Het natioinalistenleger, vroeger onder leiding van Feng, was uit zijn laatste stellingen in Noord-China ge jaagd en week op Mongoolsch gebied uit. Feng zelf as thans van een reis naar Rus land in Mongolië teruggekeerd. Noord China en Peking werden volkomen be- heerscht door Tsjang en verwacht werd, dat Woe pei-foe een marsch naar het Zuiden zou ondernemen om de regee ring te Kanton te verdrijven. Deze laatste wordt door sommagen beschouwd als half en half bolsjewistisch. Indertijd had Feng zach van Woe pei foe afgescheiden en zich als kampioen opgeworpen van de nationalistische partij in Noord-China. Ook hij versmaadde de Russische hulp niet en hij werd deswege door zijn te genstanders voor een bolsjewiek aangezien. Zijn reis naar Rusland versterkte die meening. Het liep met Feng editor spoe dig af. Hij beproefde Tsjang in Mands joerije te gaan verslaan, veroverde Tient sin, maar hij kon zijp plan niet uitvoeren, omdat Japan in Maindsjoerije een spaak in twiel stak. Daarna keerde de krijgs kans voor Feng, die door de vereenigd'i troepen van Tsang en Woe, welke laatste plotseling uit centraal China opdook, to taal overweldigd werd en uit China moest vluchten. Nu as plotseling een groole ommekeer ontstaan door den opmar^ch van het kaa- tonleger uit het zuiden naar midden- China. De moderne vervoermiddelen heb ben het oorlogvoeren in het Chineezenrijk met zijn reusachtige afstanden vergemak kelijkt. Het leger der Kantonnee zen heeft betrekkelijk snel het dal van de Yangtze- rivier bereikt, de grootste rivier van Chi- na, die diep in het land dringt en waaraan belangrijke steden liggen en die even ten Noorden van Sjanghai de zee bereikt. Natuurlijk is het eerste doel der Kanton- neezen de derde stad Hankow-Woetsjang- Hanjang te vermeesteren, daar zij met haar \l/% millioen inwoners het centrum van handel en industrie is. Het Kanton-leger staat voor de jpoorten van de machtige drie-stad. Te Kanton viert men feest om het ongekende succes, maar elders heerscht veel bezorgdheid over de onverwachte wending ten gunste van het nationalisme. De terugtocht van Fengs leger as wellicht fce beschouwen als een truc om de verbonden legers zoo ver mogelijk naar het .Noorden te lokken eïi den Kantonneezen gelegenheid te geven voor hun coup-de-théatre. De troepen van Woe, die een lange campagne achter den rug hebben, worden Naar h# Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Van dat oogenblik af keek ik naar iedereen die ik tegenkwam of hij ook mank liep en tot op den huldigen dag voel ik een soort wantrouwen voor iederen man die met zijn been trekt. Maar in Cgsta- nova was er niemand mank; het eenige wat er op Leek was een oude man, die den overweg van den trein bewaakte, en toen ik er naar informeerde hoorde ik dat hij twee kunslfcbeenen had. De in breker was weg en van den grooten en kostbaren stal van Zonnehoek was niets meer over dan wat smeulend Hout. War ner was er van overtuigd dat de brand met opzet was aangestoken en in verband met wat er dien nacht verder gebeurde, scheen er wel geen twijfel mogelijk. HOOFDSTUK £XIV. F linders. Als Halsey mij nu maar volkomen in vertrouwen had genomen zou het veel eenvoudiger geweest zijn. Als hij mij al les verteld had wat hij wist over Jack ijlings zuidwaarts gezonden om dein op- marsch van het z.g. „roode leger" uit Kanton te stuiten. De komst der Kantonneezen in het Yangtze-dal heeft Engeland aangespoord een kruiser naar Hankow te zenden; een Fransch oorlogschip zal volgen. Nadert Griekenland Rusland? De Grieksche premier Kondilis heeft ii een interview met een vertegenwoordiger van het Russische nieuwsagentschap Tass eenige verklaringen over zijn toekomstige politiek afgelegd, die volgens den Times corr. in Athene groote opwinding in diplo matieke kringen hebben gewekt. De minister-president beschouwt zich' niet als voorzitter van den ministerraad, doch als leider van zijn partij, die een groote rol zal spelen bij de komende ver kiezingen. Wanneer hij daarbij aan het bewind zal worden gelaten, zal zijn partij een politiek voeren van sociaal-democrati sche hervormingen, omvattend o.m. een zwaardere belasting van het kapitaal, een verlichting der lasten van armere klassen. In algemeene lijnen zal zijn politiek so cialisitisch zijn. Griekenland, zoo zeide de president, is niet zoo krachtig als Rusland en kan daarom geen radicale sociale revoluties doorvoeren; het is echter verplicht zijn nationale onafhankelijkheid te waarborgen, Geen veranderingen worden voorzien ii de buitenlandsche politiek, die er een zal blijven van solidariteit ten opzichte van de geallieerden uit den oorlog, vredelieven de regeling van alle geschillen met de nabuursilaten en consolidatie der politieke betrekkingen met Sovjet-Rusland. Een brief van Wilhelm. De Amerikaamsche professor Herman Bemstein heeft enkele maanden geleden een werk gepubliceerd getiteld „The road of peace Hij zond een exemplaar van het boek aan den gewezen Duitschen kei zer en kreeg daarop uit Doorn een brief, die thans door het „Berliner Tageblatt" wordt gepubliceerd. De brief, die 26 Juni iateerd as en geteekend door F inken- stein, zegt o.a.De eenige weg tot den vrede bestaat is de erkenning, dat Duitschland geen schuld had aan den oor log, de herroeping van het opgedrongen schande-verdrag van Versaalles, dat opge bouwd is op deze sage en het herstel van het Duit sche rijk als monarchie, gere geerd door zijn keizer. Zonder dat zal er nooit vrede heerschen. De Duitsche kei zer heeft jaren lang den wede weten te handhaven en met behulp van God zal hij het weer doen". Het „Berliner Tageblatt" voegt hier aan toe: „Wilhelm II is er nog steeds van overtuigd, dat het zonder hem niet gaat. Als hij opnieuw keizer wordt kan er van vrede geen sprake zijn. De vroegere blij ken van zijn politiek genie hebben echter bij allen, die er het resultaat van hebben gezien niet bepaald het onbeperkte ver trouwen achtergelaten, maar Wilhelm ge looft nog steeds aan zichzelf en aan een goddelijken stem, waai" natuurlijk niets tegen te doen is." Bailey en als hij mij den dag na den brand verteld had, wat hij vermoedde zouden we niet zoon ellendigen tijd ge kregen hebben, en zou hij niet in gevaar zijn geweest. Maar jonge menschen willen nooit profiteeren van de ondervinding van oude,ren e<n soms moeten de ouderen het meest daaronder lijden. Den dag na den bjrand was ik erg ze nuwachtig en Gertrude drong er op aan dat ik uit zou gaan. De iauto was tijde lijk onbruikbaar en de paarden van het 'ij buig waren gedurende den zomer bij een boer. Ten slotte huurde Gertrude een rij tuigje bij een stalhouder in Casanova en we gingen er in uit. Net toen we van de oprijlaan op den weg kwamen, ont moetten we een vrouw. Ze had een kleine tasch op den grond gezet en stond het hiuis en den tuin terdege op te nemen. Ik zou niet eens op haar gelet hebben, als ze zoo vreeselijk van de pokken ge schonden was geweest. Hézei Gertrude, toen we haar voorbij waren. „Wat een gezicht! Ik zal er vannacht vast van droomen. Toe, voor uit, Flinders". „Flinders vroeg ik. „Heet het paard zoo „Ja Ze streek even langs de manen met haar zweep. „Hij zag er met uit als een stalhouderspaard en de man zei dat hij hem van de Armstrongs gekocht had, toen zij een paar auto's aanschaften. Zoe te - F linde,rs toe maar!" Door den verrekijker. Volgens de „Matin" zou koning^ Alfoms van Spanje de Cortes zoo spoe dig mogelijk bijeenroepen om de troon opvolging in Spanje te regelen. De ge- gezondheids boe stand van den prins der Asluriën, den troonopvolger, zou slecht zijn. Don Jaime, de tweede zoon van koning' Alfons, is doofstom, zoodat de infant don Juan, de derde zoon, voor de troonopvolging in aanmerking komt. Voor echter de Kamer bijeenkomen zou den er verkiezingen plaats hebben. Volgens de „Lokal Anzeiger" hebben zich te Potsdam zes gevallen van kinderverlamming voorgedaan, waarvan 2 bij volwassenen. Ten gevolge van het eten van bedorven paardevleesch zijn in den om trek van Hannover in verschillende plaat sen menschen ziek geworden. Drie hun ner zijn reeds gestorven. Een ernstige aardbeving heeft de Azoren geteisterd. Vooral het eiland Fayal heeft veel geleden. Er zijn zes menschen gedood en velen gewond. Tal van huizen zijn totaal verwoest en wegen vernield. De verschrikte bevolking kam peert op de pleinen. Uit Spanje wordt een buitenge wone hitte bericht; de temperatuur steeg hier en daar tot meer dan 50 gr. Ceicius, Tengevolge hiervan hebben zien vele sterf gevallen voorgedaan. KOLONIËN. Een moordcomplot. Het „Soer. Handelsbl." bericht, dat in het Kepandjensche zich het volgende heeft afgespeeld. Een agent van de bes tuur spoli tie wilde een onderzoek instellen bij een clandes- tienen slachter, die zulks wilde beletten en den agent overhoop stak. Het slacht offer wa,s an gezelschap van drie main van de dessa-politie, die tihans beweren niets gezien te nebben van dezen moord. Daar om vermoedt men, dat zij in het complot betrokken waren en werden zij, samen met den slachter gearresteerd. RECHTSZAKEN. Een duur vrouwtje. Zoowel de rechtbank als het Hof te 's Gravenhage hebben een interessante uit spraak gegeven over hetgeen ai dan niet onder gewone dagelij ksche uitgaven ten behoeve der huishouding te brengen valt. Het magazijn „De Duif" te 's Gra venhage had kans gezien oven* een tijdvak van lo maanden aan het vrouwtje eens hoofdingenieurs der Telegrafie voor een bedrag van f li.2/3.71) aan mantels en costumes te slijten. Aangesproken tot beta ling der rekening in mindering waar van inmiddels f4200 was afgedaan beriep de echtgenoot zich er op, dat hem omtrent al deze leveranties niets bekend was. Zijn vrouw had namelijk oe echtelijke Flinders was zeker geen algemeen voor komende naam voor een paard en toch had het jongetje in Rich held zijn speel kameraad, die als paard fungeerde, ook Flinders genoemd. Het viel mij dade lijk op. Op mijn verzoek had Halsey al be richt over den brand gestuurd aan den makelaar van wien we het huis gehuurd hadden. Bovendien had hij Jamieson op gebeld en hem eenigsziins omzichtig ver teld wat er 's nachts gebeurd was. Jamie son beloofde, dat hij s avonds komen zou en nog iemand mee zou brengen. Het leek mij niet noodig omt mevrouw Arm strong bericht te sturen, nu ze toch in het dorp woonde. Ze had natuurlijk wel van den brand gehoord en omdat ik bleef weigeren om het huis te verlaten, zou het onderhoud nu niet bepaald ple zierig geweest zijn. Maar toen we het wit-met-groene huis van dokter Walker voorbijreden, kreeg ik plotseling een idée. Wacht hier eens even, Gertrude", zei ik. „Ik moet er even uit. „Gaat u Louise opzoeken?" vroeg ze. „Neen, ik wil Walker iets vragen". Ik begreep wel dat ze nieuwsgierig was, maar ik legde het haar niet verder uit. Ik liep naar het huis toe, vond den ingang voor de patiënten en ging naar binnen. De wachtkamer was leeg maar in de spreekkamer hoorde ik twee men schen praten, op niet zeer vriendschappe- lijken toon. woning verlaten en zich elders gevestigd, Verder beweerde hij, kan dit bedrag allerminst gebracht worden onder de ge wone dagelij ksche uitgaven, voor welke de vrouiw geen bewilliging behoefde, zulks te meer, waar zijn inkomen als hoofd ingenieur slechts matig was en hij overi gens geen fortuin van eenige beleekenis bezat. De rechtbank stond evenwel aan het magazijn „De Duif" toe, de gedane leve- rantiën le bewijzen en voorts; dat de ge daagde toentertijd een zeer rijk geïnstal leerd heerenhuis bewoonde enz. Toen dit bewijs was geleverd, meende de rechtbank te 's Gravenhage de vorde ring te kunnen toewijzen. In beroep gekomen bij het gerechtshof aldaar moch t des mans verweer een guns tiger onthaal vinden. Wel is waar oor deelde het Hof, heeft de appellant zijn inkomen als hoofdingenieur en daarbij zijn inkomen uit zijn omstreeks f 80.000 groot vermogen, doch neemt niet" weg, dat een bedrag van ruim f 11.000 over 16 maanden voor mantels en costumes als buitensporige verkwisting is te beschouwen en niet ge rekend kan worden onder die gewone en dagelijksche uitgaven eener huishouding 'te vallen, zeer zeker niet bij den stand en het fortuin van den appellant, terwijl het bewonen van een ruim heerenhuis en het houden van een automobiel allerminst een dergelijke verkwisting onder het begrip van gewone dagelijksche uitgaven der huis houding kunnen doen vallen. Het Hof meende onder deze omstandig heden niet de in de wet veronderstelde machtiging van den echtgenoot te kunnen aannemen en niet alleen zag „De Duif" haar vordering afgewezen, doch daaren boven moest zij nog f 425 bijdragen in de proceskosten der tegenpartij. SCHOOL EN KERK. De Synode te Assen. Gistermorgen te 10 uur werd de zitting van de buitengewone generale synode der geref. kerken fce Assen geopend. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter dis. K. Fernhout, de uitspraak dat moei lijke tijden aanstaande zijn, welke uit spraak in een vorige zitting door den as sessor gedaan was. Die uitspraak is wer kelijkheid geworden. Wel heeft buiten Amsterdam-Zuid na Zandvoort geen der kerken zich bij de schysmafcieken gevoegd, maar het verzoek' van de classics Zaan dam (dat later weer ingetrokken werd), van Haarlem en van de kerk van Bols- ward om heropening der zittingen meende het moderamen niet te kunnen afwijzen. De stroom van bezwaarde protesten hield aan. Wij wilden die niet op zij zetten. Echter vergeten wij niet, dat het schrift woord zegt, dat wij eerst de waarheid en eerst daarna den vrede moeten lief hebben. T. a. v. de aantasting van dien autoriteit van het Woord Gods, past ons een heilig „non possumus". Als de brief onzer synode geen vrede brengt, en de verwijten aanhouden, zul len wij, aldus spr. met de goede con science ons hiermede troosten, dat het woord dat wij bewaren een woord der „Het is een bespottelijk bedrag' zei er iemand. Toen hoorde ik de stem van den dokter rustig en kalïn. Maar ik had geen tijd om te luisteren naar de bezwa ren van iemand, die| blijkbaar» zijn reke ning te hoog vond, dus ik kuchte even. On middellijk zwegen de stemmen; er ging ergens een deur dicht en de dokter kwam van uit de gang binnen. Hij' was blijk baar verbaasd mij te zien. „Goeden middag dokter", zei ik stijf jes. „Ik zal u niet van uw patiënt af houden. Ik wilde u alleen maar iets vra gen". „Wilt u niet gaan zitten?" „Dat is niet noodig. Dokter, is er vanochtend ook iemand bij geweest om zich fce laten behandelen voor een schotwond?" „Neen, zoo iets opwindends heb ik niet' beleefd", zei hij. „Een schotwond! Het schijnt nog niet erg rustig te zijn op Zonnehoek". „Ik heb niet gezegd dat het op Zonne hoek was gebeurd. Maar toevallig was het wel zoo. Als er iemand bij u komt, wilt u dan zoo vriendelijk zijn om het mij te laten weten? if „Het zal mij zeer aangenaam zijn zei'hij. „Ik hoor, dat u er brand heeft gehad ook. Brand en een schietpartij in één nacht is wel veel voor een rustig buitenverblijf' „Het is er allesbehalve rustig", ant woordde ik en keerde ik mij op eens om. lijdzaamheid is. De verzoeking is voor de kerk van thans gekomen. Daarbij siere ons het kenmerk der standvastig heid en zij het woord des Koniings prik kel en richtsnoer bij al onzen arbeid en doe hij die ons wel gelukken. Besloten werd aan de koningin een tele gram van gelukwensch te zenden. Ver volgens deelde de voorzitter mede, dat ingekomen waaien een groote hoeveelheid brieven, zoowel van sympathie als van bezwaar. De praeses stelde voor deze stukken niet voor le lezen maar slechts te ver melden van wie zij gekomen zijn. Ouderling S. Brandsma uit Middelburg stelde voor om de synode niet met haar arbeid te doen voortgaan. Spr. wees er op, dat er gevaar is, dat men rechter wordt in eigen zaak en dat particuliere synodes het voorbeeld van het laten blijven ziftten van haar leden zullen volgen. Spr. meent ook dat deze synode speciaal is bijeengekomen voor de behandeling der zaak-Geelkerken en niet voor wat er zij delings verband mee houdt. Ook laakte spr. het feit, dat in de classis Drachten een predikant gedwongen werd bij deze synode een gravamen in te dienen, ter wijl men dr. Geelkerken dat niet Liet doen. Spr. stelde voor de synode te slui ten en de leden huiswaarts te zenden. Men kan de Groninger synode dan vervroegd' bijeenroepen. De voorzitter, Dr. van Es, van Leeu warden, en Prof. dr. H. Bouwman', van Kampen, bestreden dit, waarop besloten werd de synode met haar arbeid te doen voortgaan. Besloten werd de zaak van ds. v. Duin in handen te stellen van een commissie ad hoe, evenals het schrijven van den kerkeraad van Makkum i. z. zijn predi kant dr. C. Vermaat. De voorzitter deelde mede, dat het aantal bezwaarschriften 21 bedraagt. Zij werden in handen gesteld van de te be noemen exegetisch-dogmatische commis sie en de kerkrechterlijke commissie. PROVINCIE-NIEUWS. Goedkoop© trein. Woensdag 8 September loopt er weer een goedkoope (artis)-trein van Zeeland naar Den Haag en Amsterdam en terug. Borssele. In de Maandag alhier ge houden raadszitting werden op de voor dracht voor zetters geplaatst de heeren: P. Dekker, P. Warren, C. Rottier en M. de Règt. P. Dekker en C. Rottier zijn de aftredenden. .Overeenkomstig een schrijven van den commissaris der koningin werd de mini mum-jaarwedde van den gemeente-veld wachter met f 100,verhoogd. De hee ren C. Rottier en M. de Regt stemden tegen deze verhooging. Daarna had de driejaarlij ksche afre kening plaats met het bestuur der bijzon dere schooi. Er moet aan de gemeente terugbetaald worden f 1483,76V2. als te veel genoten subsidie. De gemeente-rekening werd als volgt vastgesteld: gewone dienst: inkomsten „Dokter", vroeg ik, gedreven door een plotselinge ingeving, „heeft u wel eens gehoord van een kind dat Lucien Wal lace heet!" Hij was wel handig, maar even kwam er toch een andere uitdrukking op zijn gezicht. „Lucien Wallace?" herhaalde hij. „Neen, dat geloof ik niet. Er wonen hier nogal menschen van dien naam, maar van een Lucien heb ik nooit "gehoord". Ik was er vrijwel zeker van. dat' hij er wèl van gehoord had. Menschen vertel len mij niet gemakkelijk een leugen en deze man loog ongetwijfeld. Maar ik kon nu toch niets meer van hem te weten te komen: hij was nu op zijn qui-vive en ik ging heen, een beetje nijdig en. zonder iets van te begrijpen. Bij dokter Stewart werden we heel anders ontvangen. Dadelijk werden we in den familiekring gebracht. We bonden Flinders vast aan den kant van den weg en Gertrude en ik werden getracteerd op eigen gemaakten bessenwijn en vertelden van den brand. Van wat er dijen nacht verder was gebeurd zeiden we niets. Maar toen wij tenslotte afscheid hadden geno men van de familie en de dokter ons paard losmaakte, vroeg ik hem hetzelfde als ik aan dokter Walker gevraagd had. „Een schotwond!" zei hij. „Neen, nie mand. Wat heeft u nu uitgehaald op Zon nehoek, juffrouw Innes?" (Wordt vervolgd}. L

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1