TENTOONSTELLINO 200 Haarden, Rachels en Fornuizen N.Ï. ASSELBERGS' Ijzerhandel, Handels-Onderwijs. II perceelen Bouwland, Het Advertentie-Bureau van de Goesche Courant N.V. Zeeuwsche Cultuur-Maatschappij. kin- permanent en voor ieder toegankelijk vanaf f 6,75 tot f 300,—. Lievevrouwestraat 41, BERGEN OP ZOOM. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, ia de p r ij s per regel slechts 16 cent. BINNENLAND. Tegen den dienstplicht. Het volgende manifest is in alle landen gepubliceerd „Gedurende den oorlog waren alle landen besloten voor altij'd het juk van het militarisme af te werpen, en, toen de vrede kwam, werd de Volkenbond ver welkomd als de spruit van deze hoop Het is onze plicht er voor te zorgen, dat het verschrikkelijk lijden van den oorlog niet terugkeert. Wij eischen een definitieve stap in de richting van geheele ontwapening en de demilitariseering van den geest der be schaafde naties. De meest etlectieve maat regel hiertoe zou zijn de algemeene op heffing van den dienstplicht. Wij vragen daarom den Volkenbond de opheffing van den verplichten militairen dienst in alle landen als eerste stap naar een werkelijke ontwapening voor te stellen. Wij gelooven, dat de op grond van dienstplicht gevormde legers met hun groote corpsen beroepsofficieren een ern stige bedreiging van den vrede vormen Dienstplicht houdt de degradatie van den mensch als persoon en de vernietiging van de vrijheid in. Het leven in kazernes, het drillen, de blinde gehoorzaamheid aan commando's, hoe onrechtvaardig en dwaas deze ook mogen zijn, en de opzettelijke training tot moord, ondermijnen den eer bied voor den individu, voor de democratie en voor het humane leven. Het is vernederend voor de mensche lijke waardigheid mannen te dwingen hun leven te geven of te dooden tegen hun wil of zonder zelf overtuigd te zijn van de rechtvaardigheid van hun daad. De staat, die zich bevoegd acht zijn onder danen te dwingen in den oorlog te gaan zal nooit behoorlijk aandacht schenken aan de waarde en het geluk van hun leven in vrede. Door dienstplicht wordt bovendien de militaire agressieve geest gebracht in de geheefe mannelijke bevol king op den leeftijd, die het meest vat baar is voor indrukken. Door het trainen voor den oorlog, gaan de mannen den oorlog als onvermijdelijk en zelfs als wenschelijk beschouwen. Door de geheele opheffing van den dienstplicht zal de oorlog minder gemak kelijk worden gemaakt De regeering van een land, dat den dienstplicht handhaaft, heeft weinig moeite oorlog te verklaren, want zij kan het geheele volk het zwijgen opleggen door een mobilisatiebevel. Wan neer de regeeringen afhankelijk zijn van den steun van vrijwilligers uit haar volken, moeten zij bij hun buiteulandsche politiek voorzichtigheid betrachten. In het eerste ontwerp van het Pact van den Volkenbond heeft President Wilson voorgesteld dienstplicht in alle als lid toegetreden landen, onwettig te verklaren. Het is onze plicht den oor- spronkelijken geest, welke tot de oprich ting van den Volkenbond leidde, een geest, die gedeeld wordt door velen van hen, die in den oorlog streden en verkondigd door vele staatslieden van de betrokken landen, weer vaardig te maken Door de geheele opheffing van den dienstplicht kunnen wij een beslissende stap doen naar vrede en vrijheid. Wij doen daarom een beroep op alle mannen en vrouwen van goeden wil te helpen in alle landen een openbare meening te vormen, welke de regeeringen en den Volkenbond zal nopen deze definitieve stap te doen om de were'd te bevrijden van den geest van het mili tarisme en den weg tevopenen tot een nieuw tijdperk van vrijheid in en van broederschap tusschen de naties." Het manifest is geteekend door ver schillende personen van beteekenis uit diverse landen. De flejschentrekker's- firma. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de centrale recherche eenige firmanten van firma K., aan den Oppert te Rotterdam, had gearresteerd, omdat gebleken was, dat deze firma zich aan allerlei flesschentrek kerijen schuldig maakte Zooals men zich herinneren zal, deed de firma als volgt zakenEerst werd bij een of anderen grossier een kleine partij besteld, die con tant betaald werd. Daarna werd een groote partij op crediet besteld. En jdeze werd nooit betaald De firma gaf als referentie o a. op de firma H. H. te Berlijn. Uit het voortgezette onderzoek in deze zaak is nu gebleken, dat deze firma te herlijn op precies dezelfde wijze werkte, als de firma K. te Rotterdam. De firma H. H. gaf als relatie steeds óe firma K te Rot terdam op, en natuurlijk luidden de we derzijdsche referenties altijd onverdeeld gunstig. Luchtpost dienst. De directeur generaal der posterijen en telegrafie [maakt bekend, dat met ingang van 1 September a s de 1ste luchtdienst op Parijs wordt opgeheven. Dientengevolge vervalt de gelegenheid om des Donderdags om de 14 dagen brieven en briefkaarten voor Ned.-Indië per vliegtuig tot Pa rij en verder per trein te verzenden in aan sluiting op het des Vrijdags om de 14 dagen van Marseille afvarende stoomschip van den Rotterdamschen Lloyd. I e tijdstippen van vertrek en aankomst van den tweeden luchtdienst op Engeland worden van genoemden datum af één uur vervroegd (vertrek van AmsterdamSchip hol 3,n.m van Rotterdam Waalhaven 8,45 n.m aankomst te Londen Croydon 6,80 n.m.). Debeleedigde reserve offi cier Dezer dagen was in het hotel „l'Inde pendance" te Wijk aan Zee een feest avond georganiseerd, welke door een groot aantal badgasten werd bijgewoond Hierbij waren personen van vooraanstaanden rang een h'd van de Eerste Kamer der Staten Generaal de burgemeester der gemeente en anderen Er was ook een clubje jongelui, dat een reserve officier onder zijn ledeu telde De stemming onder de aanwezigen was reeds dadelijk geanimeerd heel gezellig zooals dat onder de bezoekers van een dplaats steeds het geval is Helaas, zij zou wreed verstoord worden Een humorist van uitstekende reputatie, die geroepen was om het gezelschap dien avond te vermaken, werd-er, zonder het zelf te willen, de oorzaak van. Hij werd namelijk in de uitvoering van zijn taak belemmerd door het clubje joil gelui, die met hun luidruchtige vroolijk heid, ook tijdens het optreden van den cabarettier, voortgingen. Hij verzocht stilte „óók daar in de kinderkamer' en hij doelde daarbij op het vroolijke groepje, waartoe de jeugdige reserve officier be hoorde Nauwelijks was deze schertsende op merking eruit of een theeschoteltje vloog door de zaal om tegen het voorhoofd van den cabarettier in scherven te springen De reserve-officier voelde zich belee- digd zulk een daad eischte bloedige satisfactie. Degen en pistool, zij waren waarschijnlijk niet in zijn bezit. Maar hij had theegerei bij de hand en een scho- telije werd als projectiel gekozen om den beleediger te treffen En het heeft hem getroffen, midden in het voorhoofd, waar een vrij diepe wonde werd veroorzaakt. Gelukkig niet ernstig, 't Zou anders ook een beetje al te bar zijn Intusschen was de feestavond afdoende gestoord. De humorist werd verbonden en per auto naar huis gebracht Hij zal ver scheidene dagen niet kunnen optreden. De officier wilde zich. nog rechtvaar digen, maar men vond het niet noodig, om zijn beleedigde militaire gevoelens te peilen I'e verontwaardiging was trouwens algemeen De politie die ter plaatse was arres teerde het jongmensch en maakte proces verbaal tegen hem op. Naar de .Tijdvernam, heeft hij den volgenden dag den humorist zijn excuses aangeboden. Bij plaatsgebrek in treinen Naar „de Voorwaarts verneemt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoor wegen de volgende dienstorder uitgevaar digd Uit ingekomen klachten blijkt, dat-'bij plaatsgebrek in de treinen het plaatsen van reizigers in een hoogere klasse niet eds met den noodigen tact plaats vindt. Daarom wordt het stations en treinper sonee er op gewezen dat in zulke geval len 8e klasse reizigers zooveel mogelijk moeten worden geplaatst in ledige afdee lingen 2e en zoo noodig le klasse. Zijn sommige afdeelingen le en 2e klasse lechts gedeeltelijk bezet, dan moet wor den getracht deze reizigers zoodanig bijeen te plaatsen, dat geheele afdeelingen vrij komen voor reizigers 3e klasse. Wenschen reizigers le of 2e klasse niet over te stappen, dan worden de be 'chikbare plaatsen in die afdeelingen met reizigers 3e klasse aangevuld. Het treinpersoneel ziet toe, dat op de volgende stations geen reizigers le of 2e klasse plaats nemen in afdeelingen dier klassen, waarin reizigers 3e klasse geplaatst zijn, zoolang in andere afdeelingen leen 2e klasse nog plaatsen vrij zijn". De marsch van het 13e regement infanterie. De „Tel." verneemt dat thans een lijst circuleert waarop iedereen die meent dat^ de beruchte marsch van het 13e regement infanterie niet zoo erg was, mag teekenen. Hoewel het streng verboden is, om in de bladen over den marsch te schrijven of aan de pers inlichtingen te geven, geldt dit niet voor .militairen» die genegen zijn, in het voordeel van den beruchten marsch iets te zeggen Voorts verneemt het blad, dat de toe stand van den sergeant Grossimlinghaus die na de oefening in het burgerhospitaal te Maastricht voor een blinde darmoperatie werd opgenomen, nog steeds niet zonder gevaar is De Rotterdamse he Llóyd. Teneinde zijn vloot geregeld op een hoog peil te houden, zoowel wat de snel heid van de schepen betreft, als, voor zoover het de passagiers-accomodatie be treft, heeft de Rotterdamsche Lloyd stel selmatig de oudere schepen opgeruimd en deze door nieuwe vervangen Zoodra een nieuw schip in de vaart gebracht kan worden wordt het oudste voor reserve bestemd Zoo heeft in 1916 de „Tjerimai de „Wilis" vervangen, verschillende bodems moesten nagezien worden en de „Wilis" heeft daarom nog geruimen tijd als plaatsvervanger gefun geerd. Daarna is dit schip naar Turkije verkocht, waar het omgedoopt werd in „Kara Deniz". Thans reist het schip als tentoonstellingschip de wereld rond. Nog kort geleden bracht het een bezoek aan Amsterdam. In 1918 is de „Patria" iu dienst gesteld en kreeg de „Goentoer" de functie van reserveschip. I eze boot is verleden jaar gesloopt. in 19-4 kwam de „Slamat" in de vaart en werd de „Rindjani" een paar maal schepen, die in survey gingen ver vangen Dit jaar heeft het schip één extra reis gemaakt in het drukke seizoen en is ook dit schip aan Turkije verkocht. in het begin van dit jaar is het motor mailschip de „Indrapoera" gaan varen. Hierdoor is de „Kawi" overcompleet ge worden. Deze boot heeft dit jaar nog gevaren om de „Tjerimai" die in Vlis smgen van nieuwe maohines en ketels werd voorzien te vervangen De „Tjerimai" gaat 8 September a s weer haar eerste reis maken en de ,,Kawi" die 2 October d a v. te Rotterdam van Batavia aankomt wordt daarna uit de vaart genomen. Het voigende jaar zal de „Kawi" nog een of twee extra reizen in het drukke seizoen maken en daarna is zij aan de beurt om verkocht te worden, want in begin 19'8 zal het tweede motor mailschip de „Siba jak", die nog ongeveer 2000 ton grooter dan de „Indrapoera'' zal worden, in de vaart komen en dan is de „Tabanan" gedoemd tot verdwijnen. Ook dit schip zal dan eenige extra-vaarten maken Behalve dit reserve schip zal de Rotter damsche Lloyd dan zeven mailschepen in de vaart hebben, waarvan het oudste, de ,-Tambora", van 1910 is De gruotievan de schepen varieert dan van ruim 5600 tot ongeveer 12 000 ton. De „Riudjani" en de „Tabanan'' stoii den bekend als de twee snelste rchepen van de oude garde Hun records zijn evenwel al lang geslagen door de „Slamat" en de „Indrapoera Ook onder de vrachtschepen wordt ge regeld' opruiming gehouden Nog dezer dagen is bericht, dat de Anjer" ver kocht is. Bij de maatschappij „de Schelde" te Vlissingen is op het oogeublik behalve het reeds genoemde motormailschip „Si bajak", de motor sn lvrachtboot „Kota Rodja" in aanbouw. Hij de maatschappij Eeijenoord" is een zusterschip de „Kota Inlen" iu aanbouw. Snippers. Naar de „Tel.» verneemt ligt het in de bedoeling om het tarief van de larticuliere intercommunale rijkstelefoon- 'ijneu te verlagen Het tarief bestaat uit een vast bedrag Mus kilometergeld. Op welke wijze echter 'iet tarief zal worden verlangd staat nog niet vast, Over de afgeloopen week, eindi gende 26 Augustus zijn in Nederland uitgesproken 58 faillissemente.il tegenover 56 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar Van 1 Januari tot en met 26 Augus tus 2926 24'5 faillissementen tegenover 2727 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar GEMENGD NIEUWS Wreede kinderen. Te Leeds zijn voor Ben kinderrechter twee jongens verschenen van 8 en 9 jaar Zij hadden met zakmesjes een aantal kal- v ren verminkt op zoo ongelooflijk afgrij selijke manier dat het bijna niet te be schrijven is. De arine beesten waren in een beperkte ruimte gebracht bij het abattoir en daar zonder toezicht gelaten. I'e kinderen hadden de beesten met hun messen gekerfd en van twee de staart afgesneden De veearts die als deskundige gehoord werd zeide in zijn vijftigjarige praktijk nooit zóé'n vreeselijk geval van wreedheid te hebben meegemaakt De kinderrechter, sir George Cockhurn, verklaarde: „Ik weet niet hoe ik deze zaak moet behandelen. Het is te erg om onder woorden le kunnen worden gebracht. In de veertig jaar dat ik in deze stad rechter ben, ben ik niet zóó diep geschokt geweest, en heb ik nooit geslaan voor een daad van zoo duivelsche verdorven heid als deze. Deze zaak is zoo ernstig, dat de rechtbank een week moet nemen om te overleggen wat er .gedaan moet worden. Gedurende dien tijd moeten de jongens in het huis van bewaring blijven. Toen deze verklaring was afgelegd be- »on een aantal vrouwen te snikken en roorde uien gillen: „Arme schapen». Gevangenen levend ver brand Dinsdagavond omstreeks acht uur brak door onopgehelderde oorzaak brand uit in een cel van de gevangenis te Schum- burg De brand werd spoedig ontdekt en de brandweer was dadelijk ter plaatse. De cel kon echter niet geopend worden, daar de dienstdoende cipier de stad was in gegaan en er geen reserve-leutel te vinden was. De twee gevangenen, die zich in de cel bevonden, drongen met hun laatste krachten voor de roodgloeiende tralies, om t nminste wat lucht te krijgen. Pas toen de cipier terugkeerde kon de cel geopend en het vuur gebluschi worden. 1 e beide gevangenen waren toen al dood Een griezelige vondst. Jane Shaw, een 84 jarige vrouw te Manchester is van een trap gevallen en stervende opgenomen Toen de politie na haar overlijden zij woonde alleen het huis doorzocht, vond zij in een zeep kistje, dat weer in een grootere blikken doos was geborgen, twee geraamten van kinderen, die waarschijnlijk niet ouder dan enkele uren waren geworden, en ver moedelijk tweelingen waren geweest Mén vermoedt, dat de geraamten nel vijftig jaar aldus verborgen zijn geweest. De vrouw had haar heele leven in dezelfde buurt van Manchester gewoond. Haar man is een twintig jaar geleden ge storven en men gelooft, dat zij geen fa milie meer had. Bij het verhoor van de politie is niet veel aan het licht gekomen Menschen, die de vrouw hebben gekei d, beweerden, dat Jane Shaw altijd erg bang was, dat iemand bij de doos zou komen. Een mau beweerde, dat men algemeen dacht, dat zij twee kinderen had Een ander sprak dat weer tegen 1 e lijkschouwer zal de geraamten schouwen WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 mimrten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger. Amsterdamsche tijd. 'Dagen. 31 Aug 1 Sept. 2 3 4 5 6 Hoogwater Laagwater Vrm Nam Vrm. Nam. 8.53 9.17 2.19 2.48 10.04 10 39 3.26 3 58 11 29 4.46 5 23 0.07 0 43 6.06 6.36 1.14 1 89 7 06 7.28 2.05 2.25 7.52 8.10 2.46 3 04 8 32 8 46 ADVERTENTIEN. Zoo de Heere wil en hij leeft hoopt onze geliefde Zwager en Oom, P. LUIKENAAR, op Vrijdag 3 September zijn 95sten geboortedag te herdenken. C M \LLEKOOTE Sr. en Kinderen. Heinken-zand, 81 Augustus 1926 I's HOMBURG betuigt door deze zeer vriendelijk dank, voor de vele bewijzen van vriendschap, op 26 Auguitus jl. ontvangen. Goes, 30 Augustus 1926 OPENBARE VERKOOPING op Woensdag 8 September 1926, des namiddags te 2 uur (N.T.). te Ove- zand, in de herberg bij Verbeek, ten overstaan van Notaris PlLAiR, te Goes van in de gemeenten Ovezand en Driewegen, samen ter grootte van 10 H.A- 51 A. 52 c.A. De perceelen zijn zeer gunstig gelegen nabij het dorp Ovezand en komen nk rooven oogst 1926 op gebruik. Boekjes zullen verkrijgbaar zijn va> af 31 Augustus a.sin gemelde herberg en bij den Notaris RIJKSKWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. De lessen van de afdeeling B. (hoofdacte-cursus) vangen aan op Vrijdag 10 September te 6 uur Aanmelding, ook voor oud 1 erlingen, vóór 5 September. De Directeur, A. ZUIDERVELD plaatst advertentiën in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Deze advertentiën worden tegen den- zelfden prijs berekend, waarvoor zij bij directe opgaaf worden geplaatst. U bespaart dus le. tijd; één afschrift is voldoende. 2e. geld; één porto voor toezending copie. 3e. moeite; één kwitantie betalen. Vergadering van Aandeelhouders op Donderdag 9 September 1926, des namiddags ten 2 ure ten kantore van de firma J A. TAK Co ie Middel burg waar de te behandelen punten ter inzage liggen Deponeering aandeelen vóór of op 5 September 1926, ten kantore van den directeur. AANGEBODEN nette gelegenheid voor KOFFIE- 0RINKEN voor schoolgaande deren. A dres Korte Kerkstraat 6. Een Weduwnaar, 30 jaar. werkman met I kind, wenscht in kennis te komen met Weduwe (met een kind geen bezwaar) of Jongedochter, van ongeveer denzelfden leeftijd. Brieven onder letter Z„ Boekhandel Firma A. C. de Mooij, Zierikzee. Aangifte van Leerlingen, zoowel mannelijke als vrouwelnke, voor de Handelsscholen, Handels-Avondschool met Vervolgcursus en Cursus Staatspraktijk-Diploma, moet plaats hebben vóór 3 September bij den L irecteur. Spreekuren aan School Woensdag 1 September 's avonds van 79 uur en Donderdag 2 September, nam 24 uur Tot de Hoogere Handelsschool kunnen worden 'oegelaten leerlingen in het bezit diploma tl.D.S. 3 j„ H.B.S 3 j. en M.U.L O De Vervolg-Cursus leidt op voor praktijkdiploma's. De Directeur der Scholen, W. KOSTEN. IS Wij zijn begonnen te étaleeren

Goessche Courant | 1926 | | pagina 4