N\ 102. DE WENTELTRAP Maandag 50 Augustus 1926 115e Jaargang. 43 FEUILLETON VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE GOESCHE Uitgave Naam hm# Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen. 15 en Kleeuwen9 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. OVERZICHT. Belangrijke vergaderingen. Te Genève, waar 2 September de be langrijke volkenboindszitting begint, wor den in deze dagen nog tal van and-ene internationale congressen gehouden, waar van de mees ten zich, rondom de volken bond-conferentie groepeeren. Van 29 Augustus tot 3 September is er een we reld vreties-congres, op 1 September con- fereeren de onderteekenaars van het sta tuut van het permanente hof van interna tionale justitie inzake de toetreding van Amerika, dien dag opent ook de inter parlementaire unie haar besprekingen. Voorts is een „zomer-cursus over den Volkenbond een universiteitscursus der intern, christelijke organisaties, internatio naal wordt gecongresseerd over de ge boorte-controle, de bescherming van land verhuizers, over de oorlogsslachtoffer^ en -veteranen enz. enz. Van al deze internationale allegaartjes is de Volkenbondszitting natuurlijk oe voor naamste, ditmaal speciaal wegens de op neming van Duiitschland in den Bond. Is deze toelating zonder verderen om slag verzekerd? In de Volkenbondskrin gen te Genève twijfelt men er niet aan. f ransche bladen zijn pessimistischer ge stemd en voorzien strubbeling en sabotage van de a.s. boudszitting. Zoo schrijft de „Matin", dat er „duistere machten" aan het werk zijn om den Vol kenbond in een kritieken toestand te bren gen. Bedoeld zijn de fascisten, die thans de drijvende kracht in Spain je en Italië vormen. Het blad meent, dat aanstichters zich echter niet zeer -lang verborgen kun nen houden, en zoo zij zich demaskeeren^ zullen zij geen fraaie rol in de oogen van de wereld spelen, Frankrijk is bereid om onder alle omstandigheden het pres tige van den Volkenbond te verdedigen. Nadat men zich tot concessies tegenover Polen had bereid verklaard, wordt thans alles weer op losse schroeven gesteld, door de hardnekkigheid van Spanje en Italië. Het fascisme sluit zich aaneen tegen den Volkenbond. Het blad vraagt of de wil van de wereld tot vrede feite lijk dooi* twee geïmproviseerde dictators gecompromitteerd kan worden. De „Ere Nouvelle" is van oordeel, dat Primo de Rivera eerst moed heeft gekregen om dusdanig tegen den Volken bond op te treden sedert hij gezien heeft, dat Mussolini hem steunt. Er vindt op het oogeniblik een soort samenwerking om de Middeliandsche Zee plaats, welke er op gericht is de groole lijnen der politiek van Parijs en Berlijn te doen mislukken en langzamerhand alles te ondermijnen, wat in het Westen ©n het midden van Europa gedaan is om den wereldvrede te bevestigen. De kwestie van Tanger. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt in staat te zijn mede te deelen, dat het technisch memo randum over het probleem inzake Tanger, Naar liet Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( De stal was aan den westkant van het huis. Hoe het kwam weet ik niet, maar. ik dacht opeens aan de wenteltrap en de deur die nu onbewaakt was. Liddy was bezig mijn kleeren in lark ens te pak ken, om ze zoo het raam uit te kunnen gooien, toen ik bij haar kwam, en ik kon haar slechts met moeite overhalen om er mee op te "houden. „Je moet met mij meegaan, Liddy", zei ik. Neem een kaars mee en een paar dekens." Ze aarzelde toen ze zag dat ik naar den oostelijken vleugel ging en boven aan de trap bleef ze staan. „Ik ga niet naar beneden", zei ze vastberaden. „Maar er is daar niemand om de deur te bewaken", legde ik ha>ar uit. „En wie weet? misschien is dit wel op touw gezet om iedereen naar den ande ren kant van het huis te lokken en hier iemand binnen te laten". Zoodra ik dat gezegd had, was ik er van overtuigd dat ik het bij het rechte eind had, en dat het misschien al te laat was. Het leek mij toe, terwijl ik stond hetwelk doos Spanje aan de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italic is over handigd, een uatnoodiging inhoudt tot een conferentie over de geheelc kwestie van Tanger, welke den len September a.s. te Genève zou worden gehouden. Een verrassend feit noemt hij het, dat deze uitnoodiging zich ook uitstrekt tot alle mogendheden, welke de Conventie van Tanger en de Acte van Algeciras hebben onderteekend, ook de kleinere onderte kenaars, Nederland, België en Portugal, en, naar men gelooft, eveneens de Ver. Staten. Zweden zou ook in Spanje's uit noodiging zijn begrepen, niet niet betrek king tot Tanger, maar met betrekking tot de kwestie der permanente Raads/etels, welke men in Madrid nog steeds met die van Tanger tracht te verbinden. Het uitnoodigen der kleinere mogend heden, zoo vervolgt de diplomatieke me dewerker, schijnt in Londen geheel onver wacht te zijn, evenals in Parijs, waar klaarblijkelijk verondersteld wérd dat Spanje, hetzij niet méér zou voorstellen dan het houden van particuliere en nlet- formeele besprekingen tusschen. de gede legeerden der vier hoofdzakelijk bij ban ger geïnteresseerde mogendheden, hetzij genoopt zou kunnen worden verder eer zuchtige en formeel© voorstellen uit te stellen. Doch de aan Nederland, Bel gië en Portugal gezonden uitnoodigingen dreigen deze hoop fce verijdelen. Door den verrekijker. Te Offenbach heerscht een ty phus-epedemie. Reeds zijn 4i)Ö typhus- lijders opgenomen in het ziekenhuis, zoo dat dit geheel bezet is. De graanprijzen in Polen stijgen tengevolge van don ontzaggelijken uitvoer met den dag. Tegen Maandag wordt te Warschau een nieuwe verhooging van den broodprijs met 5 pet. aangekondigd. Dit is de derde verhooging binnen zeer kor ten tijd. D© Amerikaansch© kruiser „Gal veston" is met tweehonderd marinesolda ten te Bluefields in Nicaragua aangeko men om het leven en eigendom van den gouverneur te beschermen, die den com mandant had doen weten, dat de Nicara- guaansche weermacht niet bij machte was bescherming te verzekeren. Den 16en Augustus heeft ten ge volge van de regens in het mijnbekken van Simla een aardstorting plaats gehad. Er zijn twintig lijken gevonden, terwijl 24 personen werden gewond. Zes en zes tig arbeiderswoningen werden vernield. In het plaatsje Markdorf in Beie ren is een valsche munterswerkplaals ont dekt, voornamelijk voor het aanmaken van munten. Aan oud-zilver en gouden mate riaal is voor 10.000 mark m beslag ge nomen. De Belgische priester pater Ruyf- flaert, sedert 1901 vicaris van Suiyuan, werd bij het doortrekken der provincie Chan si ernstig door roovers gekwetst. De Chinees, die hem vergezelde, werd ge dood en de priester zelf is later aan de bekomen verwondingen bezweken. te luisteren, dat ik voetstappen hoorde op den veranda, maar het viel niet met zekerheid te zeggen omdat ér buiten zoo geschreeuwd werd. Liddy stond op het punt om weg te loopen. „Goed" zei ze dan ga ik alleen. Loop even naar de kamer van meneer Halsey en haal zijn revolver. En als je lawaai hoort schiet dan alsjeblieft niet de trap af, denk ©r aan, dat ik daar be neden sta. Maak voort." Ik zette de kaars op den grond bo venaan de trap en trok» mijn pantoffels uit. Toen sloop ik de trap af, heel lang zaam, en luisterde scherp toe. Ik was zoo in spanning dat ik geen angst meer voelde: zooals een ter dood veroordeel de den nacht voor de executie kan eten en slapen, drong er ook eigenlijk niets meer tot mij door. Daar was ik al over heen. Onderaan de trap stootte ik mijn teen tegen Halsey's groot© s toel en moest even op één been blijven staan tot de pijn wat zakte. En toen' wist ik, dat ik gelijk had gehad. Iemand stak een sleutel in het slot en draaide er aan. Om de een of andere reden weigerde het slot en werd de sleutel weer terug getrokken. Er klonk buiten gemompel van stemmen: ik had nog maar een oogen- blik. Bij een volgende poging zou de deur waarschijnlijk open gaan. De kaars gaf eeen flauw schijnsel op d© trap en op dat^ ©ogenblik kreeg ik opeens een in geving. De zware stoel vulde bijna de heel© Meer voedingswaarde dan EIEREN SPORT. Voetbal. Ter eer© van het 10-jarig bestaan van de voeitbalvereenigiaig Middelburg had Zondagmiddag op het veld achter de Meelfabriek een wedstrijd plaats tegen een combinatie van N A.C. te Breda. Nietlegensitaande er slechts enkele spe lers uit het eerste elftal waren medege- komen, wist N.A.C. toch met 41 te winnen van het elftal vs.i de jubiieeremde gastvrouw. Te Goes werd gisteren aan dein Pol- derschen weg op het terrein van Goes een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tu&söhen Goes I en M.E.V.O. uit Bergen op Zoom. De wedstrijd werd met 43 door M.E.V.O. gewonnen. V liegierf wedstrijd. Voor den vliegerwedstrijd, door „Uit het Volk-Voor het Volk" te Middelburg te houden op Zaterdag 18 September, hebben zich Zaterdag j.'L niet minder dan 148 jongens en meisjes opgegeven, het meest voor de afdeeling stilstaande vlie ger. Niettegenstaande aanvankelijk be paald was dat er slechts 125 konden mede dingen in totaal, heeft de commissie na der besloten, allen, die zich. opgaven, in de gelegenheid te stellen mede te dingen naar een prijsje. Zwemmen te Vlisisingen. Bij de Zaterdag gehouden wedstrijd uitgaande van de Vlissingsche Z wemver - eeniging werden in de verschillende on derdeden de volgende minste tijden ge maakt 1000 M. vrije slag heeren: L. Mol, 1-8.49 viervijfde sec.; dames: iVlej. I. Lauwenreiins 20.5 drievijfde sec. 100 1V1. schoolslag, wisselbeker, heeren: C. G. L. Pillen 1 m. 51 viervijfde sec.; wisselkrans dames: Mej. M. Brosser 1 m. 56 sec. Vier maal 50 M. wisselslag estafette voor dames: A. Monté, M. bresser, L. Mulder en T. Pie Iers 3 m. 40 éétivijfd© sec. Vijfmaal 50 1V1. vrije slag-estafette voor heeren: C. G. L. Pillen, P. M. But, H. A. Bresser en C. A. de Kieviet en F. Lauwereins 3 m. 6 sec. 25 Meter schoolslag voor meisjes beneden 16 jaar, die dit jaar zwemmen leerden: A. Hintertur 32 éénvijfde sec. 25 M. schoolslag voor jongens beneden 16 jaar, die dit jaar zwemmen leerden'. C. Sturm 30 éénvijfde sec. 50 M. vrije slag meisjes tot 16 jaar: A. Monté 52 sec. 50 M. vrije slag jongens tot 16 jaar: D. Lauwereins 40 tweevijfde sec. 50 M. vrije slag dames: Mej. M. van Deinse, Middelburg 44 sec. ruimte t usischen de trapleuning en de deur. Met een vaart keerde ik de stoel op zijn kant, tegen de deur aan, met de pooten tegen de trap. Ik hoorde Liddy gillen en toen kwam ze de trap af hol len met de revolver recht voor zich uit. „Goddank", zei ze met trillende stem, „ik dacht al dat u viel". „Ik wees op de deur en ze begreep mij. „Roep naar buiten uit de ramen aan den anderen kant van het huis", fluis terde ik. „Hard Lopen. Zeg, dat ze onmiddellijk moeten komen.' Toen sprong ze met twee treden tege lijk de trap op. Blijkbaar liep ze tegen de kaars aan, want die ging uit en ik bleef in het donker achter. Ik was werkelijk ongeloofelijk kalm. Ik herinner me dat ik over den stoel heen stapte en mijn oor tegen die deur hield en ik zal nooit vergeten dat hij een paar centimeter openging in het donker, om dat er van buiten hard tegen gedrukt werd. Maar de stoel hield het uit, hoewel ik een van de pooten onheilspellend hoor de kraken. En toen brak opeens met veel lawaai het raam van het speelzaaltje. Ijk hield mijn vinger op den trekleer van de revolver en toen ik door den schrik opsprong, ging het £chot af, recht door de deur. Buiten vloekte er iemand hard- grondig en voor het eerst kon ik ver staan wat er gezegd werd. „Alleen maar een schrammetje De mannen zijn aan den anderen kant van 50 M. rugslag heerenC. G. L. Pillen 38 sec. 100 M. vrije slag heeren: C. G. L. Pil len 1 m. 20 drievijfde sec. Voor schoon springen behaalde de eer ste prijzen de heer F. Lauwereins en Mej. M. van Eek. Het touwtrekken in het water werd gewonnen door de club ploeg van Luctor et Emergo te Middelburg. De prijswin naars, bij wier naam geein woonplaats is genoemd, wonen te Vtlissingen. 35-jarig beslaan. Ter eere van het 35-jarig bestaan van de gymnastiek- en schermvereaniging Me- dioburgum te Middelburg heeft de turn kring Walcheren van het K. N. G. V. Zaterdag een goed geslaagde propaganda- uitvoering gegeven op het gemceint. sport terrein te Middelburg, onder leding van den heer K. de Vries, voorzitter van de technische commissie van den kring. Luchtvaart. Gered... Een Amerikaansch legervlieger, die met zijn toestel schipbreuk had geleden op een van de hellingen van de Allegha- mies is op het laatste nippertje gered, nadat hij langer dain 43 uur met gebro ken ledematen had rondgekropen. Zijn linkerbeen was ender die knie gebroken en bovendien waren zijn beidie armen ge broken. Toch. worstelde hij zich door dikke bosschages heen op de berghelling, tot hij eindelijk een weg bereikte, waar hij aan den kant bleef liggen, in afwach ting dat hulp kwam opdagen. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Den Gulden Winckel". (Hollandia-drukkerij Baarn). In de jongste aflevering van dit maand schrift voor boekenvrienden treffen we een onderhoud met Otto P. Reijs; J. de Vries schrijft over oude leganden; Jan Greshoff over dr. J. de Vries, die tot gewoon hoogleeraar aan de universiteit te Leiden is benoemd; F. Smit Kleine bespreekt „Le monde des journaux", het boek van André Billy en Jeaai Piot; R. Herreman wijdt een opstel aan den dich ter Firmin van' Hecke. Verder bevat die aflevering de gebruikelijke overzien ten uit diverse landen, de „Maattidkroniek" en een foto van Felix Timmermans als ge lukkig huisvader. „De Wereldpost". (Galgewater 2122', Leiden). Op de voorpagina van dit geïllustreer de weekblad komt esoi mooie foto van Margie Morris voor. Verder bevat dit nummer als van ouds zeer actueele kieken uit binnen- en buitenland, aardige verhalen en een grappige foto van giraffen. „Ons Zeeland". (Uitgave W. G. den Boer, Middelburg). Het hoofdartikel waarschuwt tegen de het huis-En nog een heeleboel ruwe w-oorden, die ik maar niet op zal schrijven. De stemmen waren nu vlak bij het kapotte raam en hoewel ik heftig beefde, was ik vastbesloten om mij te verdedigen tot er hulp kwam. Ik liep een paar treden de trap op tot ik in het speelzaaltje kon kijken, of liever erdoor heen, naar het raam. Eeven later zwaaide er een kleine man zijn been over het kozijn en kwam de kamer in. Een oogen blik raakte hij in het gordijn verward; toen keerde hij zich piet naar mij maar naar de deur van de biljartkamer. Ik sdhioot weer en er vielen scherven van glas of porselein op den, grond. Toen holde ik de trap op Jen langs de gang naar d'e hoofdtrap. Daar stond Gertrude en luisterde waar de schoten vandafan kwamen en ik moet er j.wel raar uitgezien hebben, met mijn haar in 'papil jutten, m n kimono open, zonder pantoffels en 'piet een revolver in mijn hand geklemd. Tijd om te praten had ik piet. Er klonken beneden in de hal voetstappen ©n er ren de iemand de trap op. Ik geloof dat ik gek geworden was. Ik hing over de trap leuning en schoot weer. Beneden gilde Halsey tegen me, „Wat doen jullie daar boven l schreeuwde hij. „Het scheelde een ihaar of ik was geraakt". En toen zakte ik in talkaar en viel flauw. Toen ik weer bij tkwam was Lid dy bezig mijn slapen met leau de cologne te wrijven en het onderzoek iwas in vol- overrompéling door het vreemde element, dat een gevaar wordt geacht voor de tra dities; in de „Bevelandsche week", in de „Kalender der Noordgroep" en in „De week op Walcheren" wordt een Over zicht gegeven van hetgeen in drie gedeel ten van Zeeland voorviel. Van hét in teressante, met foto's verlicht© artikel „Zeeland en Bretanje" door J. de Buck werd het slot opgenomen. De fotopagina brengt mooie opnamen uit Zeeuw sch Vlaanderen. KUNST EN WETENSCHAP- Beweegbare schilderijen. De Russische beeldhouwer en schilder Archipenko, die reeds langier dan 'twee jaren in Amerika vertoeft, heeft 'een ma chine uitgevonden, waarmede hij beweeg bare schilderijen kan vervaardigen. Deze op doek geschilderde werken bewegen zich zoodanig, dat elke kleur 'en vorm- finesse volkomen behouden blijft; alleen is de vorm (zooals ook'bij het weven het geval is) aan bepaalde wetten gebonden de kleur kan verschillend zijn. 'De moge lijkheden, die de schilder hier 'meent te kunnen scheppen, zijn volgens hem 'zeer groot. Hij denkt er vooral 'aan, zijn ma chine voor reclame te gebruiken. '<Zoo vervaardigde hij bijvoorbeeld een doek, dat in den beginne een 'abstracten vorm vertoont, doch daarna in een -dame in avondmantel verandert. Deze, eerst alleen in profiel gezien, richt zich 'tot den toe schouwer, doet haar mantel open, 'legt dezen af en verschijnt in 'avondtoilet Ten slotte ontdoet ze zich ook hiervap en verschijnt als naaktfiguur. Het schil derij keert daarna in omgekeerde 'volg orde tot den oorspronkelijken vorm terug. Volgens het oordeel van Hildebraind Gurlitt, die over deze machine 'in den „Cicerone" schreef, is het merkwaardig, hoe het Archipenko reeds bij 'deze eerste pogingen gelukt is, door de'bewegingen en de kleurenwisselimg toch reeds den 'in druk van belangrijke kunst te 'wekken'. Het schilderij blijft volgens dezen 'criti cus als een geheel in 'herinnering, niet als een opeenvolging van verschillende voor stellingen. UIT DE PERS. Het dwangbevel. In de „H. P." lezen we: Voor mij lagt een „dwangbevel", waar in ik wordt aangemaand om binnen twee dagen eendge termijnen van mijn perso- neele belas ting te voldoen (een derde van den geheelen aanslag). Ik ineen dat het toezenden van die gerechtelijke aanma ning een geheel verkeerde uiting van ver regaande fiscaliteit is. Vooreerst toch strekt de verdeeling van de hoofdsom in termijnen waarin men deze kan voldoen, als ik mij niet vergis, ten voordeel© van den belastingbetaler en heeft deze dus de keus 'tusschen het voldoen van den aanslag in eens en dan natuurlijk bin nen den gnens van het belastingjaar en het betalen in termijnen. Maar zelfs len gang. De man was verdwenen. De I staj brandde tot den grond af,terwijl de toe schouwers juichten bij eiken balk'die er viel en de vrijwillige brandweer 'het vuur met een tuinslang besproeide. En ijn het huis doorzochten Alex en Halsey ieder hoekje van de benedenverdieping, zonder iemand te vinden. Dat ik de waarheid sprak bleek uit het kapotte raam en den stand ,van den stoel. Het was bijna onmogelijk dat de onbe kende boven bad kunnen komen. Hij had de hoofdtrap niet gebruikt, er was in den oositelijkan vleugel geen trap naar de bovenverdieping en Liddy bad in den wes telijken vleugel aan het raam gestaan, vlak bij de bediendentrap. Maar we gingen toch niet naar bed. Sam Bohannon en Warner hielpen ook zoeken en alle kas ten werden naukeurig nagezien. Zelfs tot in de kelders zochten we, imaar zonder resultaat. In de oostelijke deur was een gat waar mijn kogel er doorheen was gegaan. Het zat nogal laag en we von den den kogel in den vloer van de veranda. Een paar roode vlekken 'wezen er op dat mijn schot 'zijn uitwerking niet had gemist. „Degeen die getroffen is moet 'mank loopen", zei Halsey'. „Het schot 'was te laag om iets anders dian 'pen been of een voet geraakt te kunnen hebben". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1