Voor de Jeugd. ALLERLEI. Zenuwachtigheid bij kinderen. In vroeger tijd werd de zenuwachtig heid bij kinderen eenvoudig als een soort onhebbelijkheid beschouwd en dientenge volge een pak slaag als geneesmiddel aanbevolen. Later is men in de tegen overgestelde fout vervallen en heeft men de kinderlijke zenuwachtigheid uitsluitend als een ziektegeval behandeld en er bijna geheel van afgezien, ze te genezen door opvoedingsmaatregelen De ouders en op voeders gelooven meerendeels nog altijd aan deze stelling van de zenuwachtigheid als ziekte, hoewel die stelling reeds meer dan dertig jaar oud is Men begint thans in wetenschappelijke kringen meer en meer tot de overtuiging te komen, dat de verschijnselen en de wijzen van behandeling van de zoogenaamde zenuwachtigheid bij kinderen niet zoozeer een geneeskundig a's een paedagogisch vraagstuk vormen. Reeds bij den zuigeling vertoonen zich de verschijningsvormen van de kinderlijke zenuwachtigheid en wel als storingen in de voedselopneming en de spijsvertering Vele ouders kunnen bijdragen tot dit kapittel leveren en beschrijven, aan welke tirannieën zij door het kind zijn bloot gesteld geweest en onder welke zeer bij zondere omstandigheden menig kiud voed sel gebruikt. Terwijl sommige kinderen zich tevreden stellen met het lawaai van een rammelaar, moet anderen een ver telseltje worden verteld en er zijn zelfs beugels, voor wie het heele gezin een Indianendans moet uitvoeren, voor het hun behaagt te eten. Een ander verschijnsel der zenuwachtig heid is de zoogenaamde pavor noctnrnus, die zeker dikwijls optreedt en wat de Latijnsche naam is voor het nachtelijk schrikken. Verder zijn verschijnselen de angst van sommige kindrren en een tot ziekelijkheid stijgende verlegenheid. Ook het stotteren behoort tot de uitingen van zwaktegevoel bij het kind. Voor een deel zijn de kinderen afhan kelijk van de omgeving, waarin zij aan vankelijk opgroeien, en er vormen zich onder hen scherpe typen het Hamiet- karakter van den jongen, wiens vader is gestorven het heldentype van het jongste zoontje, het modelkind, het verwende kind, ook het laatgeboren kind. Belangwekkend is het eenige kind. De toestand van het laatgeboren kind ver toont zich verscherpt bij het eenige kind maar voor laatstgenoemd is de toestand nog moeilijker, omdat het tegelijkertijd het oudste en het jongste is, omdat de verplichtingen voor de .troonsopvolging" nog worden toegevoegd aan den druk van het zwaktegevoel van het kind. Naar ge lang van de bijzondere omstandigheden van het geval, naar gelang van de hou "ding der onders, zullen de ijdelheid en de op uiterlijke successen gerichte eer. zucht of de meewarigheid of de onzelf standigheid van het eenige kind op den voorgrond treden. Bijna altijd tiranniseeren eenige kin deren hun omgeving, zijn zij onbeperkt egoïstisch en dulden zij geen andere goden naast zich. In zulk een atmosfeer gedijen natuur lijk zenuwachtige verschijnselen bijzonder goed. Het eenige kind is diep ongelukkig, als het niet onophoudelijk het middelpunt der belangstelling is, en zoodoende houdt het allerlei onhebbelijkheden en kinder gebreken vast, welke de ouders dwingen zich voortdurend met het kind bezig te houden. Het maakt moeilijkheden bij het eten, omdat zich dan aan tafel alles om zijn persoontje draait. Het is bang bij het gaan slapen en 's nachts, zoodat de moeder het ook dan niet alleen kan laten. Bedwateren is een typisch gebrek van eenige kinderen. Zoo komt het, dat het eenige kind op school dikwijls heelemaal mislukt, want daar is het onder velen, het moet de opmerkzaamheid van den onderwijzer met eenige dozijnen andere kinderen deelen. Dat is het in het ouder lijk huis niet gewoon en het ontneemt het zóó zeer den moed, dat de drang naar en het vertrouwen in wat het doet achterwege blijven Besluiten de ouders het kind van school te nemen en het thuis onderwijs te laten geven, dan gaat het ineens. Maar dal is een onvolkomen uitweg. De moeilijkheid wordt alleen maar verschoven. Hoe moet het zulk een kind in het leven gaan, waar het nog meer dan op school gedwongen zal zijn zich tevreden te stellen met de rol van een onder vele en zich aan te passen in een gemeenschap, waarin het zijn plaats moet innemen, zijn taak moet vervullen Onder de typen der gezinssamenstelling is dat van het eenige kind practisch het belangrijkste, want het meerendeel der zenuwachtige kinderen, die men in huis, op school en op de spreekuren der dok ters ziet, behoort ertoe. Het is van belang te weten, dat eenige kinderen onder alle omstandigheden bijzonder in gevaar ver keeren. En verstandige ouders, die deze gevaren kennen, zijn volstrekt niet altijd in staat, de nabijliggende opvoedings fouten te ontzeilen, die uit den toestand zullen voortvloeien. Het is een van die gevallen, dat aan gemeenschappelijke op voeding altijd de voorkeur is te geven Bonbons voor rechters. In vroeger tijden begreep men in Frank rijk alle suikerwerken onder den naam van Epicesen daar men ze algemeen als presenten beschouwde, die uit beleefdheid of galanterie werden geoffreerd, zag men niets erin, ze aan de grootste heeren, van wie men een gunst verwachite, cadeau te geven. Sterkerde pleiters, die hun pro cessen gewonnen hadd-n, verzuimden niet hun rechters suikertjes aan te bieden, zonder maar een gszins te d-nken dat hierdoor de vrije rechtspraak of de wetten in het gedrang kwamen. Maar begeerigheid en gierigheid wisten betrekkelijk spoedig deze gewoonte hervormen tot een slechte en gevaarlijke Sedert den tijd van den H. Lodewijk moesten de suikertjes binnen zekere gren zen gehouden worden, daar sommige rech ters er niet tegen opzagen groote hoe veelheden zoo niet te eischen dan toch langs een beminnelijken omweg te be machtigen. Lodewijk vaardigde dan ook een ordonnantie uit waarbij den rechters verboden werd meer dan 10 sols bonbons per week aan te nemen. Philips de schoone bepaalde het getal suikertjes op de hoe veelheid,: die de rechters in hun huisge zinnen zonder overdaad en verspilling per dag kouden verorbereD. Weldra vonden de rechters het wel zoo gemakkelijk om in plaats van pakken bonbons geld aan fe nemen In 1369 moesten zij echter bij rekwest verlof hebben geld in plaats van pakken bonbons te ontvangen maar ge- durende den geheelen loop der XVe eeuw er geen kwestie meer van suiker werken, maar kwam alleen geld in de plaats. Men kan nog uit de registers van het parlement in die dagen zien, dat de rechters dit geld van te voren eischten de pleiters moesten vóór hun pleidooi te beginnen de waarde der suikerwerken op de rechtbank deponeeren en deze slech e gewoonte is in Frankrijk gehandhaafd ge bleven tot aan de revolutie. De Bade van den Boom. In Spanje gebeurt het, evenals in andere landen, vaak, dat onbeschaafde Zondags wandelaars, onnadenkende menschen, die. dagje uit" zijn, en zich dan ,amu seeren" willen, liefst zoo rumoerig en ruw mogelijk, hun „levenslust" uiten door takken en twijgen van de boomen te rukken. Die baldadigheden verdroten den waren natuurliefhebbers En daar park- en boschwachters niet overal tegelijk aanwezig kunnen zijn, om over boomen te waken, hebben die natuur liefhebbers gedaan gekregen, dat in de '-penbare parken, tuinen en bosschen, hier en daar op een mooien boom, een bord bevestigd werd met deze bede van den boom aan het publiek Voorbijganger, zoo ge lust mocht voelen uw hand tegen mij op te heffen luister even naar mij, voor ge mij gaat verwonden. Ik ben de warmte van uw haardstede op koude winteravonden. Ik ben het vriendelijke lommer, dat u op heete zomerdagen beschut tegen de brandende zon, Ik ben de balk, die uw dak schraagt lk ben uw tafel. Ik ben het bed waarop gij rust, en de planken, waarvan uw schip gemaakt is lk ben de steel van uw spade, de deur van uw huis, het hout van de wieg waarin uw kind slaapt. Ik ben de goedheid en de schoonheid Voorbijganger, hoor mijn bede: „Doe mij geen kwaad."" Zij, die noioit boeken koopen ln „Der Umgang mit liiichern und die Selbstcultur" klaagt l.udwig Hamann, dat er zoo weinig boeken verkocht worden, terwijl er daarentegen zooveel geld voor luxe. mode en sport wordt uitgegeven Hij heeft dan een aantal regels, die ook de Hollander wel eens in zijn mag knoopen. Zij luiden „Het geeft geen pas, dat een vader zijn dochter een duren uitzet meegeeft en de boekenkast vergeet. „Het geeft geen pas een vollen wijn kelder te hebben en een leege boekenkast. „Het geeft geen pas naar Patchouli of- andere eaux de mille ileurs te ruiken en vuile leesbibliotheekboeken te lezen „Het geeft geen pas, boeken met ving ers open te snijden ook al zijn deze ge wasschen. „Het geeft geen pas, een couponschaar te hebben maar geen vouwbeen. „Het geeft geen pas, op St. Nicola s of Kerstmis alleen geschenken te geven, die voor de vorming van geest, karakter en gemoed' geen waarde hebben. „Het geeft geen pas, zich baron te noemen en de goedkoopste uitgaven te koopen. Het geeft geen pas, zich voor een soiree een zending boeken van den boek handelaar te laten komen en dena>deren dag weer terug te zenden. >Het geeft geen pas zij 'i geestelijk voed sel slechts uit kranten ea geïllustreerde tijdschriften te halen. Lichamelijke straf in Engeland. ln het conservatieve Engeland bestaat nog de middeleeuwsche gewoonte, om misdadigers, waarvan uitgemaakt is, dat zij geweld pleegden, behalve de toegewe zen jaren gevangenisstraf of dwangarbeid een lichamelijke straf te laten ondergaan. De reden hiervan is. dat zij „aan den lijve" kunnen voelen, wat zij anderen hebben aangedaan, en dat zij op deze manier ontzag zullen krijgen voor de strenge hand der justitie. Men beweert dat iemand, die zulk een van rechtswege opgelegde aframmeling ontvangen heeft, het risico van een tweede dosis nooit meer durft loopen. Vroeger waren dergelijke lichamelijke strafoefeningen aan de orde van den dag Het instrument, dat daarvoor gebruikt werd, heette de ,cat o'nine tails", een handvat waaraan negen smalle koorden waren bevestigd. De „cat", die heden ten dage nog in gebruik is, bestaat uit een enki-1 koord, twee en een halven centimeter dik, dat aan een houten handvat vastzit en eenigszins lijkt op een itevige honden zweep." De geschiedenis van dit gruwelwerktnig dateert uit de eerste jaren, toen de Britsehe. vloot beteekenis begon te krijgen Het nas de opvolger van de roede en werd in die dagen gebruikt om de oproerkraaiers in bedwang te houden Ongeveer vijftig jaar geleden werd dit werktuig voor het eerst in strafgevange nissen gebruikt, maar het duurde bijna twintig jaar vóór de autoriteiten ten volle beseften, welk een afschrik zelfs de lastig ste en gevaarlijkste gevangenen voor de „cat", hadden Toen men deze ontdekking m had, kwam de „cat", hoe langer hoe meer „in de mode", zoodat de rech terlijke macht zich er tenslotte mee be moeien moest. Tegenwoordig mogen alleen strafrechters iemand veroordeelen om een dracht slagen te ontvangen. Eerst na den wereldoorlog vefloor de eat" acht van de negen geesels De straf mag echter niet zonder meer toegepast worden, daar zij niet zonder ge vaar is. De veroordeelde moet zich uitklee den, een dokter onderzoekt hart en longen, en als de man gezond genoeg geacht word om de marteling te doorstaan geeft de geneesheer snei een teeken aan den op. passer, die de armen van hem, die de staf moet ondergaau, haastig op den rug vastbindt De eerste slag wordt toegediend in het bijzijn van den dokter. Het aantal slagen, waartoe de man veroordeeld is, kan zelden achter elkaar „toegediend" worden Na vijf of zes slagen verliest de mis dadiger meestal het bewustzijn. Met water kan men hem tot tien slagen op de been houden Dan wordt hij naar het hospitaal gebracht om te genezen van deze „kuur" Is het mogelijk, vraagt het Hbld" zich af, dat zulke barbaarsche zeden in ten geciviliseerd land nog in onzen tijd voor komen Een schilderes zander handen. Op een kunsttentoonstelling, die kort geleden in Parijs werd gehouden, trok'het werk- van een Japansche schilderes, Jo- neko Yamaguhi, bijzondere aandacht. De meeste van haar schilderijen gaven het interieur van Japansche •theehuizen te zien. De kunstenares zelve, vroeger een geisha, gaf deze interieurs zeer rea listisch weer. Joneko Yamagiihi, die op weg is een Europeesche beroemdheid te worden, is ook in Japan een zeer bekende kunste nares, zelfs een zeer bijzondere, daar zij schildert zonder handen. De thans vier-en'-twint gjarige is de dochter van arme ouders, die in het ge lukkige bezit van nog zes kinderen wa ren. De armoede in het gezin was groot en toen de oudste dochter 24 jaar was, werd zij door haar ouders noodgedwongen aan een theehuis verkocht. Zij verwierf zich daar ieders achting en liefde. Toen zij eens haar ouders ging bezoeken, werd haar vader, overmeesterd door de rele el lende en tegenslag, -door een vlaag van waanzin overvallen. In zijn drift doodde hij drie van zijn kinderen. Daarna dre g de hij de bekoorlijke geisha met een mes. Het verschrikte meisje strekte haar ar men uit, om medelijden smeekend. De woesteling echter viel zijn dochter aan, en bracht haar zulke ernstige wonden toe, dat, na hevig lijden, haar beide armen geamputeerd moesten worden. Het ramp zalig verminkte meisje lag maandenlang in een ziekenhuis. Toen zij eindelijk ge nezen was, ging zij terug naar het thee huis, waar zij in haar gezonde dagen met zulk een groo'ten ijver en kalme opge wektheid had gewerkt. Zij vond er slechts koude harteloosheid. Men lachte er om het denkbeeld, dat iemand zonder armen haar hulp kwam aanbieden. Wat moest men met zóó iemand beginnen! Eenzaam en troosteloos vertrok zij. Haar ijver en goede wil werden echter spoedig beloond. Een oud vriend, die van haar ongeluk had gehoord, trok zich haar lot aan. Hij wist, dat het meisje reeds in haar jeugd een groote liefde voor de schil derkunst aan den dag had gelegd, welk talent echter door de benarde omstandig heden harer ouders nooit tot verdere ont wikkeling had kunnen komen. Nu zocht hij voor haar in Tokio gelegenheid on^ zich volkomen aan de schilderkunst te" kunnen wijden. Mijnheer Nijlpaard. Mikkie, de aap, was een echte kwajongen, die altijd guitenstreken uit haalde. Zoo was hij op een keer aan het wandelen met zijn nieuwste werk tuig, een ijzeren buis, die hij gevonden had, en een heele verzameling erwten. Zoo kwam hij op zijn wandeling bij een rots. waarlegen Mijnheer Nijlpaard heel op zijn gemak geleund zat, en juist aan het indommelen was. Mikkie dacht, dat de oude heer vast in slaap was en begon erwten op hem af te schieten. Maar de oude baas was niet zoo vast'in slaap, sprong'op en gaf me Mikkie met zijn poot een oorvijg, dat het een uur in de rondte klonk. Nu. jullie begrijpt, dat Mikkie keek als een boer, die kiespijn heeft maar dat kun je zelf zien, want ergens op het plaatje staat het gezicht vpn Mikkie, zooals hij er na den klap uitzag, afgebeeld. Hoe bevalt jullie zijn gezicht? Zij hield de penseelen fusschen haar tanden vast en spoedig bleek, dat zij bui tengewoon begaafd was. Het eerste werk, dat zij tentoonstelde, trok de algemeene aandacht, en spoedig dook er een kunsthandelaar op, die op al het werk van deze buitengewone artiste beslag legde. Zij kreeg langzamerhand tal van jeugdige, veelbelovende leerlingen; in de dagbladen werd uitvoerig over haar bijzonder werk geschreven, en nu is zij een, der meest bekende Japansche schilderessen. Naar Parijsche bladen melden, zal de vroegere geisha binnenkort naar de Licht stad reizen, om er de Fransche schilder kunst te bestudeeren. Wetenswaardigheden. In 1891 waren in ons land met pl.m. 5.000.000 inwoners 1900 medici gevestigd, dat is 1 op 2630 inwoners. In 1921 waren in ons land met 6.778.500 inwoners 3463 huisartsen, dat is 2 op 1950 inwoners. In dit laatste jaar waren de 33 steden met meer dan 16.000 in woners 1129 huisartsen op 2.945.000 in woners, dat is 1 op 2600. En op lïet platteland 2334 op 3.833.000 of 1 op 1640. Gedurende het vorig jaar werden in de Vereenigde Staten en Canada on geveer 20.000 personen door auto-onge vallen gedood en een half millioen ge wond; ongeveer 6000 van de slachtoffers waren kinderen. Dagelijks werden er meer dan 50 menschen gedood en 1200 gewond in 1924. Wanneer men het doorsnee-ge wicht van eiken menschelijken aardbewo ner op 60 K.G. stelt, zoude men voor het vervoer van het geheele menschdom ongeveer 120.000 goederentreinen, elk van 50 wagens, noodig hebben. Het geza menlijke gewicht van de ganschemensch- heid zoude dan het 66-billioenste deel bedragen van het gewicht der aarde. De Zwitsersche spoorwegen maak ten in 1924 een winst van 140.730.000 francs. In den loop van 1925 heeft de Volkenbond 248 verdragen of internatio nale overeenkomsten geregistreerd. Rockefeller Jr. heeft over 1924 een bedrag van 6.288.000 dollar aan in komstenbelasting betaald, de hoogste som, welke tot dusver door één persoon is op gebracht. Verder betaalden Henry Ford 2.609.000. Andrew Mellon 1.183.000, Payne Whitney 1.677.000 en Coolidge 14.000 dollar. Douglas Fairbanks mocht 180.000 dollar naar het belastingkantoor brengen, Gloria Swanson bijna 60.000, Mary Pickford iets minder en Pola Negri bijna evenveel als Gloria Swanson, De Ford Cy. betaalde aan inkomstenbelas ting 16.250.000 dollar, de hoogste belas ting van alle maatschappijen in de Urne. In 1914 verdiende een leeraar aan het Lyceum te Parijs 6000 a 9500 fr., in 1925 zijn de salarissen 18.000 a 26.000 fr. of in goudfrankcn 3025 a 4370, zoo dat thans een leeraar, die op zijn 45ste jaar zijn maximumsalaris heeft, minder verdient dan een pasbegininend leeraar voorheen. De waarde van den jaarlijkschen invoer van aardappelen in Engeland wordt geschat op 600.000 pond sterling. GEMENGD NIEUWS- E en moon De Parijsche pers legt heel veel be langstelling aan den dag voor een moord zaak, waarvaD men aanvankelijk kon zeg gen, dat er helaas zoo meer voorkwamen, maar waarop thans een nieuw licht wordt geworpen nu de vraag beantwoord moet worden wat er geworden is van de eerste twee vrouwen van den moordenaar. Deze is de schatrijke effectenhandelaar Gaston Guyot, die dezer dagen te Claye een jonge vrouw door verworging van het leven heeft beroofd. De moordenaar heeft daarna getracht het lijk te vernietigen door het in een hooiberg te verbergen en dezen in brand te steken Er wordt nu, zooals wij zeiden, een antwoord gezocht op de vraag of de twee vrouwen met wie Guyot getrouwd is ge weest, een natuurlijken dood zijn gestor ven. Zij hebben, volgens Guyot beiden zelfmoord gepleegd Met de eerste was hij in 1908 getrouwd; zij stierf in 1919. Een jaar daarna trouwde Guyot met de vrouw, die, naar algemeen bekend was, reeds tijdens het leven zijner eerste vrouw zijn minnares was. Deze tweede mevrouw Guyot stierf in het begin van '21 zelf moord in een hotel te Monte Carlo, naar Guyot daar verzekerde en waarmede de justitie genoegen naam. Maar aan de ouders van de jonge vrouw deed Guyot het voorkomen als of zij aan griep was gestorven. In de streek waar Guyot boerderijen bezit te Louan en te Provins, geniet hij geen goede reputatie. Hij wordt daar verdacht zelf brand gesticht te hebben in verschillende zijner bezittingen en groote assurantie-premies opgestreken te hebben. Een romantische historie. In de volgende romantische geschiede nis speelde een schoondochter van den onlangs overleden ex' sultan van Turkije de hoofdrol. Prinses Madjide, de hoofd vrouw van prins Abdul Kadir leefde sinds de verbanning van haar koninklijken echt genoot in Boedapest. De prins bleek al spoedig de verzoekingen van de Hon- gaarsche danseressen niet te kunnen weer staan. Hij schafte zich twee bijvrouwen aan, met het gevolg, dat zijn eigenlijke vrouw in groote geldelijke moeilijkheden raakte Tenslotte zag ze zich genoodzaakt een schoonheidsinstituut te openen. Het duurde toen niet lang of ze vond troost en hulp in ieder opzicht. Een rijke Boe- dapester automobielfabrikant werd ver liefd op de schoone en smadelijk in den steek gelaten prinses en ging er op zekeren nacht met haar vandoor naar Constantinopel. Maar de minnaar was getrouwd en daar hij met de zwaar ge sluierde prinses in de «xpress stapte, had hij zijn vrouw gezegd, dat hij voor een belangrijke zakenquaestie naar Constanti nopel moest. Toen zijn vrouw naar de sland van zaken informeerde, schreef hij haar een brief, waarin hij duidelijk de romantiek van het Oosten weerspiegelt. „Ik heb hier geen zaken gedaan, maar het is oneindig veel gewichtiger, dat mijn prinses evenveel van mij houdt, als ik van haar. Zij is mijn diamanten kroon en zij noemt mij haar wilde Indianen- hoofdman". Toen wist de verlaten echt- genoote, dat haar niets anders overbleef dan een aanvraag tot scheiding in te dienen. Prinses Madjide bevindt zich op het oogenblik in Constantinopel onder de hoede van haar vrienden, veilig voor haar echtgenoot, die den Turkschen bodem niet betreden mag en ze wacht op haar hu welijk met den „Indianenhoofdman" ui Boedapest.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 4