GOESGHE GOOBAIT BIJVOEGSEL Ons kleine land. MIJNHARDTS s Voor de VrouW BANK VOOR ZEELAND GOES Alle Bank- en Effectenzaken VAN DE VAN VRIJDAG 27 AUG. 1926 Eein volksliedje bezingt dein trots van een Hollander, die in duet buitenland zijn geliefde driekleur ziet wapperen en die dan eerst weet hoe mooi ze is Dat is wel een echt-Hollands che eigenschaphet eigen land eerst gaan waar deer en, wan neer men gedwongen in het buitenland verblijf houdt. Nu komt er dan natuurlijk ook wel een zekére idealiseeriing bij, maar opmerkelijk is het wel, dat zij die eenmaal Holland zijn gaan waardeeren, terwijl zij in het buitenland vertoefden, dit nooit meer geheel kwijt raken, ook al komen zij later op eigen bodem terug.Ieder persoon- Lijk moet hier blijkbaar ondervonden heb ben, dat het in ons'land van wind en regen en mist nog niet zoo'kwaad gesteld is, en vooral ook dat het in'andere landen op den keper beschouwd niet veel anders is dan bij ons, en dan eerstkomt de vaderlands liefde boven. Waar ik het goed heb, is mijn vader land", zegt een tamelijk materialistische spreekwijze en menigeen coquetteert op quasie cynische manier met deze'uitspraak, zoolang hij of zij in 'ons land vertoeft. Maar wanneer zulke menschen een'langen tijd in het buitenland moeten wonen, ver anderen hun gevoelens en tenslotte snakken zij vaak naar eigen land terug. Vaderlandsliefde is wel degelijk een bes taand ietsdat het alleen i aan de taal zou liggen, lijkt niet waarschijnlijk: een Hollander zal in Vlaanderen even. goed naar ons land verlangen als in Duitscb.and of Engeland. Veeleer zijn het de gewoon ten. en het klimaat die veel invloed hebben en zelfs al geven wij nog zoo af op het onaangename weer, itoch houden wij er van en voelen ons er in [thuis. Intusschen zijn er in ons laad velen, die misschien denken, dat zij veel van hun vaderland houden, maar die er zich alles behalve naar gedragen. Bij alle mogelijke gelegenheden haasten zij zich om te betui gen hoe goed en hoe mooi dit of dat in Engeland is (want dat is nu het mode- land) terwijl het toch in Holland maar niets is. Modieuze dames en kortzichtige heeren winden er zich over op, dat de Holiand- sche vrouwen de Parijsche modes zoo slecht weten te dragen; neen, dan de Francaises, welk een elegante verschijnin gen en met hoeveel smaakvollen zwier weten zij 'zelfs de grilligste snufjes te dra gen. Dat de Fransche vrouw heel anders gebouwd is dan de Hollandsche, ja dat zij zelfs tot een ander ras behoort, schijnen deze verontwaardigden niet te bedenken. Anderen vinden weer dat er hier te luid gesproken wordt; dan de Engelschen, die zijn altijd zoo rustig op straat en weten hun gevoelens zoo uitstekend te beheer- schen. Waarom is dat laatste juist beter dan het eerste, een dergelijke dosis aan zelfbebeersching geeft soms aanleiding tot een koelheid die verschillend op de om geving werkt. Wie 's zomers op reis gaat, ontmoet in hotels altijd menschen, die bij huin mede gasten door willen gaan als behoorende tot een vreemde nationaliteit, zooals Fran- schen of Engelschen of anders Zweden waarvoor men ons, door taal en blond uiterlijk meermalen verslijt. Maar Flollan- der zijn \eel liever niet. Landgenooten in de hotels vinden zij een groot bezwaar sommigen gaan zelfs zoo ver, dat. zij een voor hen vreemde taal spreken, om voor bewoners van zoo'n natie door te gaan. ,,Je ziet er echt Engelsch uit", zeide een dame tot een jong meisje met een gezicht alsof zij haar het grootste compliment van de wereld maakte. Natuurlijk is het niet de bedoeling om het andersom te gaan overdrijven. Er zijn van die menschen, die dadelijk in een fel chauvinisme vervallen, wanneer er ook maar iets van het eigen land wordt afge keurd; deze zijn net zoo goïd onuitstaan baar als hun tegenhangers. Iedere natie heeft zijn fouten en ieder land heeft zijn nadeelen, maar voor de bewoners bestaat, voor zoover zij er geboren en getogen zijn, die eigenaardige band, welke vaderlands liefde heet. Wie net daarom zonder reden afkeurt is onwaar tegenover zichzelf en veel begrijpelijker zou het zijn, wanneer er nog geprobeerd werd de werkelijk be staande fouten, al worden zij dan ook erkend, nog zooveel mogelijk te verdedi gen. Want met het neerhalen van het kleine land maken wij het nog kleiner en nietiger dan het al is en dat werkt zeker niet gun stig op de opinie die er over ons in het :buitenland bestaat. SPORT. Motorrennein. 165 K.M. per uur. Op de auto-wedsfrijdbaan te Brook- iands, bij Londen, is de piotorfietsrij- Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten 75 ct tij Apoth en Drogis en. der G. L. Parker, terwijl hij met een vaart van 165 K.M. per uur reed, zijn stuur kwijt geraakt en over den hoogen kant uit de baan geslagen, en op de straat irn de diepte gevallen. De man is na tuurlijk dood. Het was een afschuwelijk gezicht. De machine brak door het ijze ren hek aan dien bovenkant van, de baan heen, kwam op de wielen op de straat met den rijder nog in het zadel maakte een sprong van 20 a 25 Meter, en toen een van 10 M. en pas bij de derde bons bleef de motorfiets liggen. Onderwijl was nog iemand .aangereden, die er nog tame lijk goed is afgekomen. Een Zomertoiletje voor Dames, Jongemeisjes ei kinderen. Gemakkelijk te maken japonnetjes voor dames, jongemeisjes en kinderen zijn af gebeeld op ondersitaand plaatje. De da mesjapon is gedacht van citroengeel po- peiine, een stof en een kleur die buiten gewoon modern zijn, met borduursel van oud-goud, geel en groen op wit. Het ge heel geeft een zeer apart en modem cachet. Het meisjes japonnetje is van lin nen of wollen stof en bestaat uit een ten deele geplooid rokje met een rechte ca- saque. Het kinderjurkje is van wit batist en m/?t bloemen-mo lieven geborduurd. *Alle drie zijn zeer eenvoudig te maken. Knip patronen zijn verkrijgbaar in de verlang de maten, onder opgave vain de No.'s 1120, 1121 en 1122. Kosten 55 cents per stuk. Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan het bureau van de Goesche Courant. Bij de bestelling moet het verschuldig de bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0,15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Nuttige wenken. Lederen voorwerpen, welke vuil en dof geworden zijn, kan men weer „verleven digen" door ze in te wrijven met een mengsel van lijnolie en azijn. Men moet gelijke deelen van bei,do nemen, doch er aan denken, dat de olie eerst moet ko ken en pas wanneer zij bijna geheel af gekoeld is, mag de azijn eraan worden toegevoegd. Stevig inwrijven met dit meng sel geeft het leder zijn vroeger aanzien weder terug. Wanneer men het een of ander wiil inpakken om het op te bergen met het doel het bewuste voorwerp vooreerst niet te gebruiken, doet men het beste blauw of geel papier daarvoor te gebruiken. Wit papier in geen geval, omdat dat niet zoo goed schijnt af ie sluiten. Het komt bij iedere huisvrouw wel eens voor, dat een ei, dat men gaarne „zacht" of „zoo half-en-half" gehad had, door onoplettendheid, of doordat men intus schen weer met iets anders bezig was, te hard wordt. Leg liet ei dan in een bakje koud water en laat het er een hal ve minuut in liggen. Een enkel woord over étiquette. Het komt dikwijls voor, dat men, als men bijvoorbeeld bij kennissen ten eten gevraagd is, plotseling voor een vraag of een te nemen beslissing komt te staan, waarvan de oplossing iniet altijd even ge makkelijk is. Moet men, om eens iets te noemen, na den maaltijd zijn servet op vouwen? Waar moet men het neerleggen? Moet men zijn servetgeheel openvou wen? Mag men het, bij een ongelukje, bevochtigen om er een vlek mede van zijn kleeren te wrijven? Het servet mag niet opgevouwen wor den, tenzij men aan den. volgenden maal tijd weder gast is. Men moet het aan den rechterkant van zijn bord nederleg- gen, vóór men opstaat. Nooit mag men het servet geheel openvouwen, hoogstens voor een kwart of voor de helft. En zeer zeker mag men het niet vochtig maken, om er vlekken mede te verwij deren. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Directie Mr. ANT. VAN BERCKEL JOS. VELTHUIJSE. Correspondentschappen IERSEKE - KAPELLE 's HEERENHOEK. Dit zijn zoo van die kleinigheden, die ieder nog wel eens graag voor zich ziet; kleinigheden, waardoor men bewijst een goede opvoeding te hebben genoten en die vooral bij de opvoeding der kinderen zeer te pas kunnen komen. Wij kennen moe ders, die op half schertsende, half ern stige wijze, er den juisten slag van heb ben, haar kinderen dergelijke „stukjes étiquette" in „zakformaat" toe te die nen; iets waarvan de kindéren later veel plezier hebben. En het is daarom, dat wij hier eens zoo'n kleinigheid hebben gebracht om de moeders bij te staan in de zware taak der opvoeding. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Het recht en de beroepen. (HD. Tjeenk Willink en Zn., Haarlem). Ieder Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Dat is theorie, in de praktijk echter weet men van de wet en het recht heel weinig af. En dat terwijl toch iedereen als particulier of uit hoofde van z'ijn beroep met het recht uitstaande heeft. Het was een goede gedachte van den Haarlemschen uitgever „Het recht en de beroepen" het lacht te doen zien. Voor ons liggen de eerste twee afleveringen van deze interessante serie: „Het recht en de apoitheker", door Mr. Dr. R. Bromberg en „Het recht en de winkelier", door Mr. C. J. de Lange. Beide schrij vers hebben op eenvoudige wijze uiteen gezet wat bedoelde beroepen met het recht uitstaande hebben, zonder in voor den leek moeilijk te volgen me.hoden te vervallen. „Het recht en de beroepen" is een zeer practische uitgave, die in breeden kring belangstelling zal trekken. Menig een zal een of meer onderdeelen der serie in bezit wenschien. „Sterker dan het kwaad", door H. Gras. (A. G. Schoonderbeek Laren). Dit is het verhaal van Siem Wester- veld, of liever van het gezin Westerveld, waarmede we kennis maken, even - nadat de moeder is gestorven. De schrijver koos voor entourage een klein stil stadje, dat met zijn typisch Hollandsch karak ter zich uitstekend leent voor jeugdge beurtenissen. Onze jongens en meisjes kunnen van dit aardige boek iets opste ken. Zij zullen er ook van genieten. „De schat in de vluchtgang", door Jac. van der Klei. (A. G. Schoonderbeek Laren). Dit nieuwe werk van den bekenden schrijver voor de jeugd Jac. v. d. Klei is van een ander genre dan het boven staande. Er gebeurt meer, er ligt avon tuur in besloten. Het is den schrijver gelukt een serie voorvallen te doen plaats vinden, die de jeugd in spanning bren gen en houden. „Duizend en één kijkjes in Zwitserland". (Uitg. Mij. „Elsevier" - Amsterdam). De zesde aflevering van deze voor treffelijke ualgave bevat een gezicht op Martigny, een schitterende opname van de kloof in de Orny gletscher en de clocher der Portalet, de grand Combin, k'ijkjes in Siort, en vele andere beelden uit het mooie Zwitserland. Bovendien een boeiende beschrijving bij de illustraties. BEÜRSBERICHT. 26 Augustus 1926. Het wordt steeds moeilijker op de beurs eenig fonds of een bepaalde afdee- ling aan te wijzen, waarvan men met eenige zekerheid kan zeggen, dat zij te laag ge waardeerd worden en dat binnen korten of langen tijd een zeker herstel te ver wachten is. Over het algemeen heeft de ruime geldmarkt tot gevolg gehad, dat do vraag naar aandeelen dusdanig is toege nomen, dat de zeer goede op een peal staan, waar van een behoorlijk rende ment geen sprake meer is; dat de meer speculatieve in him koersen reeds het grootste deel der toekomstmogelijkheden verdisconteeren en dat zelfs de geen di vidend gevende aandeden zoo de inner lijke toestand bij de betrokken maatschap pij slechts gezond is, veelal als een aan trekkelijk object worden beschouwd. Voor rubberaandeelen valt er op een gunstige stemming te wijzen. Niet alleen op de fondsenmarkt, ook elders en met name op de rubbermarkt, is men de overtuiging toegedaan, dat de naaste toe komst een verdere verbetering van den rubberprijs te zien zal geven. Ook voor suikeraandeeltan is de grond toon gunstig geweest, in direct verband met het verloop van den suikerprijs en de verwachtingen, die men van de naaste toekomst heeft. Op de voornaamste suikermarkt, die van New-York, is de stemming de laat ste weken ontegenzeggelijk iets beter 'ge weest dan eenigen t'ijd geleden. Deze ver betering is voornamelijk uitgegaan van suiker per September en loco-suiker. Gaat men de oorzaken hiervan na, dan blijken deze voor een goed deel van waarschijn lijk tijdeiijken aard te zijn geweest. Er bestond namelijk een gebrek aan scheeps- ruimte voor het vervoer van suiker van Cuba naar New-York, welk tekort te voorschijn werd geroepen door de stalling in Engeland, waardoor in belangrijke ma te tonnage werd onttrokken' aan het nor male vrachtverkeer, ten bate van het ver voer van steenkool. De Amerikaansche raffinadeurs werden daardoor gedwongen hun behoefte in New-York te dekken, met het gevolg, dat verkoopers hun vraag prijzen verhoogden. Van verschillende kanten worden er verder op Cuba pogingen in het werk ge steld om te verhoeden, dat door een groo- ten oogst de prijzen in de toekomst ge drukt worden. De slechte oneconomische toestand op Cuba dwingt de autoriteiten er toe alle mogelijke maatregelen te ne men, die zulks zouden kunnen verhoeden. Er zijn dan ook de laatste diagen ver schillende conferenties geweest, waarbij het plan naar voren werd gebracht, om de productie later |e doen beginnen. In deze richting zullen er ook aan den presi dent voorstellen worden gedaan. Hoewel dan ook het weer op Cuba zeer gunstig is gewteest, rekent men voor 1927 de oogsttijd valt van Januari tot Juli op1 een oogst van 4.250.000 a 4.350.000 ton; over 1926 bedroeg de oogst 4.884.000 ton. En nu de bietsuikeroogst. De berich ten hieromtrent bevestigen hetgeen men reeds eenigen tijd geleden verwachtte, na melijk,- dat de dit jarige oogsit 8 a 10 pet. beneden die van verleden jaar zal blijven. De bieten staan er wel beter voor dan eenige weken geleden, maar een hoo- gere opbrengst behoeft men niet te ver wachten. Volgens de jongste raming van Dr. Mikusch zal de bietsuikeroogst in Europa 7.284.000 ton opleveren. Die van 1926 wordt door Willet Gray geschat op 7.479.000 ton; door Licht op 7.467.000 ton, terwijl de oogst 1924-'25 7.071.000 ton groot was. Van verschillende kanten wordt echter de raming van Dr. Mikusch nog als te hoog aangezien. Het doorslag gevende moment ligt voor de naaste toekomst bij de consumptie. Hiervan heeft men over het algemeen goede verwachtingen. De stand van z alien is thans zoodanig, dat een kleine ver meerdering van dit verbruik een zeer vaste stemming voor het artikel te voor schijn zal kunnen roepen en over het algemeen wordt dan ook verwacht, wan neer niet de productie, hier in Europa, of op Cuba, onverwacht mocht toenemen, dat, na de September-liquidaties, de stem ming vóór suiker beter zal worden. Van de overige afdeelingen zouden wij nog met name willen- noemen die tier kunstzijide-aandeelen. Nadat eenige maan den geleden de stemming voor deze aanr deelen zeer vast was geweest, is onder den invloed vooral van berichten omtrent prijsverlaging en scherpe concurrentie, het aanbod zoo groot geworden, dat de koer sen met tientallen procenten zijn gedaald. Op het oogenblik lijkt ons deze koersda ling echter ver genoeg te zijn gegaan. Men heeft bij de flauwe stemming in ver schillende opzichten overdreven; men heeft factoren, die bij een eenigszins nadere beschouwing als van tijdeiijken aard ble ken te zijn, voor duurzaam aangezien en men heeft zich niet ingelaten met de vraag in hoeverre de EN KA b.v. door een beter productie en door een veihoo- ging daarvan haar kostprijs heeft kunnen drukken. Ook de contramine heeft zich geducht geroerd en de technische positie van kunstzijde-aandeelen is van dien aard dat er slechts weinig behoeft te gebeuren om een scherp herstel uit te lokken. BUITENLAND OVERZICHT. Duitschland en den Volkenbond. De naderende Volkenbondszitting wordt vooral in Duitsdbe en Engel sche bladen druk besproken. De oorspronkelijke mee ning was, dat Duitschland's toetreden tot den Bond in de September-zitfcing gjad zou verloopem, maar door de diverse aoan- Boven, de veel besproken President van Mexico, Calles, en onder Aartsbisschop Del Rio, leiders der tegenovergestelde kampen in den strijd van den Mexicaan- schen Staat tegen de Katholieke Kerk. Presfdent Calles is door den Paus in den Ban gedaan. spraken o.a. van Spanje en Polen zijn strubbelingen ontstaan in de diplomatieke gedachitenwisseling tusschen de betrokken kabinetten. Spanje heeft sedert zijn mi litair proces in Noord-Marokko het o-og geslagen op Taoger, dat tot dusver onder internationale controle staat, en wil deze Marokkaansche haven en omgeving bij zijn protectoraatsgebied voegen. Of Span je inderdaad Tanger wil inlijven, is nog niet duidelijk gebleken. Ook na denx Spaanschen ministerraad, waarin Tanger eri de Volkenbond-zetel behandeld wer den, weet men nog niet wat Spanje fei telijk wil. Men zegt, dat het met een door den Volkenbond te verleenen bestuurs- mandaat over Tanger tevreden zal zijn. Spanje zou zijn eisch van een vasten zetel in den Volkenbondsraad willen rui len tegen de beslaglegging op Tanger. Het spreekt vanzelf, dat Engeland niet van plan is zijn mede-be stuurs schap van Tanger af te staan aan Spanje. De En- gelsche opvatting is, zooals bekend, af wijzend, wat Spanje's speciale eischen betreft en lord Robert Cecil zal dit bij de eerste de beste gelegenheid bevesti gen. Deze doet zich voor op de bijeen-, komst der commissie te Genève, die de samenstelling van den Volkenbonidsraad bestudeert, welke commissie waarin ook Duitschland is vertegenwoordigd a.s. Maandag zal vergaderen. Lord Cecil zal opnieuw de opvatting verdedigen, welke krachtig door de En- gelsche regeering wordt gedeeld, dat Duitschland's toetreden tot den Volken bond en het toekennen van een perma nenten zetel in den raad aan Duitsch land den voorrang boven alle andere vraagstukken moet hebben. De commissie zal haar verslag aan den raad van den Volkenbond uitbrengen, welke naar men aanneemt, Donderdag daarop zijn eerste zitting zal houden. De raad op zijn beurt zal advies uitbrengen in de eerste zitting van de vergadering van den Volkenbond, welke op 6 September is vastgesteld. Lord Cecil vertrekt Zaterdag naar Ge» nève, terwijl Sir Austen Chamberlain, die Engeland in den raad van den Volken bond zal vertegenwoordigen, Maandag ver trekt. In Engeland is men van oordeel, dat het z.g. plan van Lord Cecil, waarin bet scheppen van enkele semi-permanente zetels wordt voorgesteld, de eenjge prac tische methode is om een spoedige en billijke regeling van het vraagstuk tot stand te brengen. Dit plan is goedge keurd in het tusschentijdsche rapport van de commissie dat in eerste lezing, toen deze aangelegenheid in het voorjaar be studeerd was, met algemeene stemmen is goedgekeurd. Het is nu de vraag, of Spanje en ook Polen zich zullen 'tevreden stellen piet het magere kluifje van een semi-perma- nenten zetel, dat Cecil hén aanbiedt. In Duitschland heeft het gehaspel met de Raadszetels allang argwaan gewekt. In een offacieuse mededeeling te Berlijn wordt gezegd, dat de Duit sche delegatie eerst dan naar Genève zal vertrekken, wan neer opgehelderd is, dat de toetreding van Duitschland in den Volkenbond zon der hinderpalen kan geschieden. Een ontevreden leger. (Wij hebben melding gemaakt van do ontevredenheid, die er onder de Spaan- sche officieren van de wapens der genie en artillerie was gewekt door de wijzi ging, die Primo de Rivera heeft ge-

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1