DE WENTELTRAP Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Ontginning. FEUILLETON NV 10!. Vrijdag 27 Augustus 1920 115e Jaargang. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ill Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOËSCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Toen tegen het einde van den wereld oorlog het schrikbeeld van de ondervoe ding steeds nader was gekomen, wist het kind in de wieg te vertellen, dat de pro ductie van onzen nationalen bodem moesit worden verhoogd en toen die oorlog was geëindigd, was men het er «over eens, dat de Regeering had te zorgen, dat de drei gende werkloosheid zooveel doenlijk werd bestreden door ontginning van woeste gron den en door het graven van kanalen, waar door de afvoer van het overtollige water, dat alle cultuur tegenhoudt, Icon plaats vinden en meteen de gelegenheid werd ge schapen de producten van den pas ontgon nen bodem te vervoeren. Pas was echter de voedselvoorziening weer gunstiger geworden en kon men zich, zij het dan ook tegen stevige prij zen, verschaffen wat de maag begeerde, of het geroep om een hoogere bodempro- duotae verstomde. Thans is echter wederom een schrik beeld verschenen, dat even populair begint te worden als het vorige en dat, naar wij vermoeden, niet zoo spoedig zal verdwij nen. Het is de haast angstwekkende be volkingsvermeerdering waarover op alle mogelijke congressen, j aar vergaderingen en politieke meetings wordt gesproken. In ons goede Nederland rollen de kleine kinderen als appelen uit den boo^m en pp hygiënisch terrein staan wij aan de spits der landen van Europa. Jaarlijks neemt onze bevolking met meer dan honderddui zend zielen toe; het cijfer is gemakkelijk te onthouden en de groote menigte be grijpt waartoe het moet leiden, als er ieder jaar een bevolking als van de stad Groningen of van Haarlem en Alkmaar tezamen in ons kleine landje zich dringt tusschen de huidige bewoners. Al deze nieuwe „zielen" moeten worden gevoed en gekleed en de eersite voorwaarde om daar aan te voldoen, is dat er voldoende werk gelegenheid zij. Daarom vernemen wij thans wederom precies hetzelfde geroep als in den oor logstijd: de bodemproductae moet worden verhoogd en de werkloosheidmoet wor den bestreden met productieve middelen. Men begrijpt dat de industrieën in de ste den niet maar in een vloek en een zucht in deze tijden van malaise zijn uit te brei den; ook zal de emigratie voorloopig een factor van weinig be beekhuis blijven. Welke zijn nu de middelen welke ter remedie worden aanbevolen? We hoeven het haast niet te zeggen: het eerst LIMONADESIROOP r OKANGEII,- Sinaasappel. P" flesch. Fa. J. A. L. Q WITTE Tel. 264, Goes. Naar het Ameribaanscb van MARY ROBERTS RINEHART. )o( HOOFDSTUK XXIII. Terwijl de stal afbrandde. Dienzelfden avond om ongeveer negen uur kwam Liddy in de hui skamer en rap porteerde dat een van de kamermeisjes twee mannen om den hoek van den stal had zien verdwijnen. Gertrude had voor zich uit zitten staren en schrok van elk ge luid. Nu keerde ze zich boos tot Liddy. „Je bent gewoon mal van zenuwachtig heid, Liddy" zei ze. „Wat beteekent het nu als Eliza een paar mannen bij den stal ziet? Het zullen Warner en Alex wel geweest zijn. „Warner zit in de keuken, juffrouw", zeii Liddy vol waardigheid. „En als u had' doorgemaakt wat ik heb ondervon den, zou u ook zenuwachtig zijn. Geeft u mij morgen maar een maand loon, juf frouw Rachel ik ga naar mijn zus ter". „Goed zei ik tot haar duidelijke ver bazing. „Ik zal je een cheque geven en Warner kan je met den auto naar den wordt gedacht aan de drooggelegde Zui derzee. Daar komen dan vruchtbare pol ders, waardoor de landhonger onzer jonge boeren wordt gestild; daar is werk voor den landarbeider; daar kunnen leveranties geschieden door den ambachtsman en den winkelier. Maar helaas het tegenwoordige ge slacht heeft daaraan niet veel; het zal nog vijfentwintig of dertig jaren duiren, eer die bodem van die Zuiderzee bewoon baar is. Allerminst mag dus de droog making van de Zuiderzee, welk e:ne groot- sche onderneming dit ook moge zijn, voor de Regeering een motief zijn om zich minder te bemoe'en met de ont watering en onlginn ng van gronden zoo als ons ïand or velt telt, die niet rneer aan de zee behoeven te worden ontwoekerd, doch die slechts wachten op de soms lei dende, soms lichtelijk dwingende hand van de Overheid, om binnen korten tijd werk gelegenheid te bieden aan duizenden en schoone oogsten voort it/e brengen. Wie van deze twee, de ontwatering of de ont ginning van de grootst p beteekenis kan worden is moeilijk te zeggen; somtijds ook moeten ze gepaard gaan en is ontginning niet goed mogelijk voor er aleer voor een goede waterafvoer is gezorgd. Tot de groote massa spreekt echter het meest de ontginning; ook de leek raakt licht in be wondering, wannéér hem wordt getoond, hoe in het wijde heideveld in plaats van de grauwe erica thans de welige rogge of aardappelen groeien en het armelijke hei- deschaap het veld heeft moeten ruimen voor glanzend rundvee. Het ontginningswerk is edhter nog niet erg winstgevend; alleen voor particulieren, die zich beperken tot niet te groote en gunstig gelegen peroeelen, waarbij een deel der werkzaamheden in verloren oogenblikken kan geschieden, bestaat er kans op een redelijke winst. Daarom dient de Regeering haar volle aandacht te wijden mede aan de verhooging der bodemproductie door ontwatering. MEDISCHE RUBRIEK. Zwemmen. Geneeskundig is vastgesteld dat zwem men een bepaalde euphorié geeft. Men be doelt hiermede een gevoel van vreugde en zelfgenoegzaamheid. Dat moet voor velen een reden zijn om te gaan zwemmen, of althans te leeren zwemmen. Geen andere tak van lichaamssport schijnt dat resultaat te hebben. Het zwembad onderhoudt de reinheid van de huid en sbelt die in staat in vollen omvang aan haar functie te ge hoorzamen. Bij het zwemmen ontwikkelt men de spieren, speciaal die van den rug. Bij onze kinderen voorkomt dat een kroiTO»j men rug. Dat dient wel eens onderstreept en zal voor menig ouderpaar een at ten- tiestreep beteekenen. De zwemles, de inspanning dus om de kunst te leeren, is bij velen een vergeten tijd. Het zou het „zure" gedeelte zijn. Niets is minder waar dan dat: Men leert in dien tijd de ademhalingsaccomodatie, die bij het zwemmen noodig is. Juist om dat te leeren, oefent men de longen. Die instructie-inspanning geeft een maxi- middagtrein brengen. Liddy's gezicht was grappig om te zien. „Je zult het wel gezellig hebben bij je zuster", ging ik voort. „Ze heeft im mers vijf kinderen, is 't niet?" „Wel ja, zei Liddy, en barstte plotse ling in tranen uit. „Mooie manier om me na al die jaren weg te sturen en uw nieu we sjaal is nog maar half af en niemand weet precies hoe warm u uw badwater wilt hebben". „Dan wordt het tijd dat ik eens voor mijn eigen bad lieer zorgen", ik breide rustig door. Maar Gertrude stond op en legde haar arm op Liddy's schouders. „Jullie zijn een paar malle kinderen", zei ze kalmeerend. „Langer dan een uur kun je toch immers niet buiten elkaar! Dus wees nu maar zoet en houd op met kibbelen. Liddy ga maar naar boven en maak Tante's kamer in orde. Ze gaat vanavond Vroeg naar bed". Toen Liddy weg was dacht ik pas goed na over de mannen bij den stal en ik werd er meer en meer ongerust over. Halsley was doelloos aan 't spelen in de biljartkamer en ik riep hem. „Halsey zei ik toen hij b.nnenkwam, „is er in Casanova een politieagent?" „Een soort van veldwachter", zei hij op laconieken toon. „Oud-strijder met een arm bestaat alleen maar voor de vorm. Waarom?" „Omdat ik mij vanavond niet op mijn male borstkas-functie, die juist bij onze jongeren van buitengemeen belang is. De capaciteit der longen wordt er door verhoogd. De lust, de drijfveer, de energie, die ieder jongmensch eigen is om tot de be teren, de snels ben., te beboerenprikkelt tot nieuwe inspanning. Die „long-opvoe ding" is juist wat we vragen bij het groeiend geslacht. Wat toch kan bevor- derlijker werken als de heffing en draai ing der armen, de buiging van het hoofd naar achteren, de as'-draaiïng van de romp om met die inspanning de borstkas maxi maal uit te zetten, de ribben Lenigheid en buigzaamheid te leeren. En voor de ouderen ral de bloedsaan- drang naar de borstorgmen den omvang van den buik doen verminderen. Zoo is bij het zwemmen dé „stijl" waar in .men zich voortbeweegt, verre boven de totaal-prestatie te verkiezen. Wij bedoe len hiermede, dat men beter dient te let ten op de wijze, waarop men zwemt, dan op den afstand dien men heeft afgelegd. De maximum-amplitude van onze ge- widhtsbeweging en spier-gehoorzaamheid, is verre te verkiezen boven het maximum- uilhoudingsvermo gen Een zwembad moet niet langer dan 10 tot 15 minuten duren om „gezond" te zijn. Ook moet men ophouden, als men bemerkt „koud" te worden. Dat vergeten velen. Als men „rillerig" wordt in hei bad beteekent het dat het lichaam de ver loren warmte niet kan aanvullen. Dan wordt het voor ons gestel schadelijk. Een ferme afwrijving met den hand doek, snel met kleeden en het evenwicht is hersteld. Er zijn personen, die heel eigenaardig op deze koude reageeree. Hun zij op gedragen vooraf den geneesheer te con sulteeren. Binnen twee uur na den. maaltijd baadt men niet. Dat weten we allen. Het is zelfs aanbevelenswaardig in dien tijd ge heel niet te drinken. Het dorst- en hongergevoel na het bad vooral het laatste is alleszins ver klaarbaar en begrijpelijk. Niets belet ons daaraan te voldoen. Wat kan men toch sjmakelijk eten na een zwembad. En is dat ook niet van uitnemend belang voor En volledigheidshalve nog even het zee bad ook gememoreerd. Het zeebad moet veel korter zijn dan het zoetwaterbad (3 tot 5 minuten bij kinderen, 10 minuten bij volwassenen). Langer is schadelijk. Ook moet men direct bij „rillerigheid" het zeebad verlaten. Dat kan noodlottig wor den. Ook moet men zich nietvermoeien tijdens het zeebad. Is het nu niet vaak opgevallen dat na het zeebad een ferme slaap volgt? Was u er na niet slaperig? Is dit verschijnsel bij een persoon sterk aanwezig, dan bade men om de 2 tot 3 dagen. Het zeebad beteekent in vele ge vallen een serie van stortbaden, door de golfbeweging van het water, en met de ijnwerking van het zonlicht, een groot complex van invloeden, waaraan men zich blootstelt. Na een zeebad ruste men een half uur. Men zal dan aan den lijve de be haaglijkheid voelen. gemak voel." En ik vertelde hem wat Liddy gezegd had. „Kun je niet iemand bedenken, dien we vanavond buitenshuis de wacht zouden kunnen laten houden?" „We zouden Sam Bohannon van de club kunnen laten komen", zei hij pein zend. „Dat zou nog zoon kwaad idee niet zijn. Hij is een handige neger en als hij zijn mond dicht houdt en z'n overhemd bedekt, kun je hem in donker op een me ter afstand niet zien." Halsey overlegde met Alex en het re sultaat was, dat Sam na een uur kwam. De instructies die hij kreeg waren heel eenvoudig. Er waren al eenige pogingen gedaan om in te breken; de bedoeling was niet om de indringers weg te jagen, maar hen te pakken. Als Sam buiten iets zag, dat hem verdacht leek, moest hij aan de oostelijke deur kloppen, waar Alex en Halsey om beurten de wacht hielden. Met een veilig gevoel ging ik dien avond naar bed. De deur tusschen Ger trude's kamers en de mijne hadden we open gezet en met de grendels op de deuren naar de gang waren we veilig ge noeg. Hoewel Liddy bleef gelooven, dat geen deuren de indringers konden tegen houden. Zooals afgesproken was hield Halsey van tien tot twee de wacht. Hij was nogal op zijn gemak gesteld en ging in een grooten, zwanen stoel zitten. Wij gingen tamelijk vroeg naar boven en door LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Machines en beveiligingen. Het gebruik van allerlei machines bij land'bouwwerkzaatmheden is in de Laat ste jaren sterk toegenomen. Inzonderheid is dit het geval nu bijna overal, ook op de meer afgelegen landbouwbedrijven, elee trische stroom kan worden aangewend. Het gebruik van machines brengt voor wie er mee omgaan moet, een bijzondere kans op ongevallen mede. Die kans is zooveel grooter, wanneer geen gebruik wordt gemaakt van de be veiligingen, waarvan elke machine behoort te zijn voorzien en die, wanneer de ma chine wordt aangeschaft, ook wel aanwe zig. zijn. Die beveiligingen zijn maar niet op goed geluk af door den fabrikant aange bracht, want juiste beveiliging van machi nes is al jaren lang onderwerp van bij zondere studie geweest en we zijn langza merhand wel zóó ver gekomen, dat voor elke machine ook die beveiliging is aange bracht, die in de praktijk het best heeft voldaan. Helaas worden die met overleg uitge kozen en met zorg aangebrachte beveili gingen niet altijd op juiste waarde ge schat. Vooral als een aangebrachte be veiliging op het eerste aanzien wat in den weg schijnt te zitten, wordt wel eens al te haastig gezegd„Kom, dat ding gooien we er af Bijna altijd is dan het gevolg, dat er vroeger of later een ongeval ge beurt, dat niet zou zijn voorgekomen, als de beveiliging was blijven zitten. Daarom kan nooit genoeg aan de gebruikers van machines worden voorgehoudenverwij der geen beveiligingen, ze zijn in Uw welbegrepen belang aangebracht, verwij dering kan U of Üw arbeider het leven kosten. Moeilijkheden in den tuinbouw. Er zijn in vroegere jaren ook wel tij den geweest, waarin de tuinbouwers aan den Langendijk van onhoudbare toestan den spraken wat de financieele resulta ten van den tuinbouw betreft, doch zoo ongunstig als in de laatste weken is on getwijfeld nog nimmer voorgekomen, schrijft het „Vad." Te meer wordt dit gevoeld, daar gedurende het heele sei zoen, beginnende eind Mei, slechte prij zen voor de Langendijker-groen ten zijn gemaakt. Reeds tweemaal in betrekkelijk korten tijd is men den tuinbouw financieel te hulp moeten komen, den eersten keer door het zoogenaamde kweekerscrediet, daarna door het tuinderscrediet, verstrekt door de boerenleenbanken, waarbij het Rijk en de provincie Noord-Holland zich voor 90 procent garant stelden. Nog is slechts een deel dezer credieten afgelost en weer doet de vraag zich voor, of er geen aanleiding tot steun aanwezig is. Verschillende tuinbouwers verkeeren in de meer dan slechte uitkomsten van de moeilijke omstandigheden, als gevolg van tuinbouw. Uitgezonderd de eerste soort bloemkool zijn bijna alle aangevoerde pro ducten weinig waard en zelfs deze bloem de open deur voerden Gertrude en ik nog een lang gesprek. Liddy was bezig mijn haar te borstelen, en Gertrude bor stelde haar eigen coiffure. „Wist u dat mevrouw Armstrong en Louise in het dorp waren?" vroeg ze. „Neen", antwoordde ik verbaasd. „Hoe weet je dat?" „Ik ben vandaag de oudste dochter van dokter Stewart tegengekomen, en zij vertelde me dat ze na de begrafenis niet naar de stad terug zijn gegaan. Ze gingen dadelijk naar dat kleine gele huisje naast dokter Walker en blijkbaar zijn ze van plan daar te blijven, want ze hebben het voor den heelen zomer gemeubeld gehuurd". „Maar dat is een heel klein huisje", zei ik. „Ik kan er mij Fanny Armstrong niet in voorstellen". „Het is toch heusch waar. Ella Stewart zegt dat mevrouw Armstrong vreeselijk oud geworden is en er uit ziet of ze nauwelijks loopen kan Tot middernacht lag ik over dit alles na te denken. Toen gjing het eleetrische licht uit langzaam minder wordend tot er nog een roode draad zichtbaar was in het lampje en toen verdween die ook en zaten we voor de rest van den nacht weer in het donker. Lr gingen enkele minuten voorbij en mijn oogen wenden langzamerhand aan de duisternis. Toen zag ik een soort van vaag roze licht .door de ramen; Liddy zag het op hetzelfde oogenblik als ik Don R. Mel'ett, redacteur van een cou rant in Canton Ohio, (Vereenigde Staten), is vermoord op zijn kantoor gevonden. Meliett trok te velde tegen de vele ge vallen van corruptie in regecrimgsbureaux, misdaden en smokkelarij en is op laffe wijze vermoord geworden door de mis dadigers, die bevreesd waren voor zijn scherpe pen. De regeering heeft 30.003 dollars uitgeloofd voor de ontdekking vain den moordenaar. koolteelt brengt ongunstige financieele uit komsten op, daar de tweede soort bloem kool, waaruit de teelt voor een belang rijk deel bestaat, haast onverkoopbaar is. De drie vroege koolsoorten, waarvan elke week meer dan 200 spoorwagens worden aangevoerd, zijn bijna niets waard. Er zjgt er verkocht voor f 10 per spoor wagen van 10.000 K.G., herhaaldelijk kwamen prijzen van £20 tot f 50 voor en in zeldzame gevallen kon f 100 worden bedongen. Het buitenland neemt zoogoed als niets af, zoodat de vraag de aanvoer niet kan verwerken. Er zijn bouwers, die hun kool op de akkers laten staan, daar met de ontvangen opbrengst de snij- en aanvoerloonen niet kunnen ^worden be taald. Aardappels moesten tweemaal zoo duur wezen om van een loonsnde exploi tatie t e kunnen sprekenuien brengen een zeer geringen prijs op. Snij- en slaboonen waarvan de aanvoer dit jaar belangrijk is, no'teeren zeer laag. Met wortelen en bieten gaat het evenzoo, zoodat geen en kel product een prijs opbrengt, die een loonende uitkomst geeft. Zoolang er zoo weinig vraag uit het buitenland komt. wordt gevreesd, dat geen belangrijke ver betering zal intreden. KOLONIËN. Gev.echt met Papoea's. Blijkens een telegram aan het leger bestuur uit Nieuw-Guinea hebben een dertigtal Papoea's een transport levens middelen met pijlen beschoten. Onzer zijds werd een Dajak lichtgewond. De verliezen der Papoea's zijn onbekend. en ik hoorde haar overeind springen. Op dat oogenblik hoorden we beneden de zware stem van Sam. „Brand!" gilde hij. „De stal staat in brand!" Ik zag hem in den gloed de oprijlaan inloopen en even later was Halsey bij hem. Alex was wakker en rende de trap af en vijf minuten nadat de brand was ontdekt zaten er drie van da dienstmeis jes op haar koffers in den tuin, hoewel de brand wel een honderd meter van het huis af was. Gertrude verliest zelden haar tegen woordigheid van geest en ze holde naai de telefoon. Maar toen de vrijwillige brandweer uit Casanova den heuvel op kwam, was de stal één vuurgloed en stond onze auto veilig maar geblakerd op den weg. Er ontplofte wat benzine net toen de brandweer aan het werk wilde gaan wat zoowel het gebouw als hun zenuwen een flinke schok gaf. De stal stond op een heuvel en trok als een reusachtige fakkel uit den heelen omtrek de bewoners naar zich toe. Het gerucht liep dat Zon- nehoek in brand stond en hel was onbe grijpelijk zooveel menschen als er in derhaast wat kleeren hadden aangetrokken en naar den brand kwamen kijken. Ik denk dat er in Casanova niet vaak brand was en alles bij elkaar hadden ze in jaren zooveel sensatie niet gehad als ze nu door Zonnehoek meemaakten. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1