KUNST EN WETENSCHAP. Rudolph Valentino "f De film-acteur Rudolph Valentino is, naar uit New York wordt geseind, over leden. Zijn dood is veroorzaakt door bloedver giftiging na een operatie aan den blinde darm. Rembrandt's zelfportret. Volgens bet „Journal" is een belang rijke ontdekking gedaan bij het restauree- mi van Rembrandts beroemde zelfportret in ihet Kunsthistorisch Museuim te Wee- nen. Links onderaan beeft men de hand- teekening van Rembrandt gevonden en het jaartal 1652. Het schilderij is meer dan twee honderd jaar te Weenein, doch nie mand vermoedde, dat bet gesigneerd en gedateerd was. Men verwaait een kleine „omwenteling" in de studie omtrent Rem brandt, daar de vondst kan leiden tot an dere werken van den meester. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. Een vechtersbaas. P. J. d. M., 18 jaar, varensgezel ie Kruiningen, werd beklaagd dat hij op 1 Juli j.l. te Kruiningen opzettelijk met een mes of scherp voorwerp heeft gesla gen of gestoken naar A. Saaman, die daardoor aan het hoofd, onderkaak ien borst bloedend werd verwond. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Poging tot moord. In den avond van 19 Juli 1.1. heeft de 30-jarige arbeider C. K. Breda zijn vroegere verloofde, C. de H., met een mes gestoken, omdat zij niet bereid was de verkeering met hem te hervatten. Gis teren, had hij zich voor de Breda scha rechtbank te verantwoorden. Hij zou het meisje na kalm beraad messteken in borst en schouders hebben toegebracht, waar door zij bloedend verwond was. Er werden drie getuigen gehoord, til. het meisje zelve, haar broer en haar tegenwoordige verlooide/ Eisch wegens poging tot moord 4 jaar gevangenisstraf. PROVINCIE-NIEUWS. Goedkoope trein. Woensdag 1 September zal er weder om een goedkoope trein naar Rotterdam en Den Haag loopén. Hotelrat en ladelichter. In den loop der vorige week vervoeg de zich bij den pensionhouder Acda „Pen sion Juliana" te Domburg een persoon, zich uitgevende voor van der Hoeve, die voorgaf het pension te willen betrekken. Zaterdagmiddag is hij vandaar vertrok ken met achterlating van zijn onbetaalde pensionrekening, terwijl bij nader onder zoek bleek dat hij een geldsbedrag uit de winkellade bij Acda had ontvreemd en eveneens op de kamer van een der vrou welijke pensiongasten een bedrag aan geld door insluiting had weggenomen. Boven dien werd door den rijwielhandelaar P. te Domburg bij de politie aangifte gedaan dat door dezen zich noemende van der Hoeven een rijwiel was verduisterd, door dat hij bij hem een rijwiel had gehuurd zonder het terug te bezorgen. Het ver moeden bestaat, dat hier hetzelfde indi vidu zijn praktijken heeft uitgeoefend, dat ook de vorige week alduste Scherpe- nisse in een hotel is opgetreden. Het Thoolsche veer. Naar aanleiding van het verbod, opge nomen in de verordening der gemeente Tholen, om zich op te houden in een rij- of voertuig, dat zich op de veerdam- men van het veer over de Eendracht be vindt, heeft het bestuur der Kon. Ned. Autoniobielolub zich tot Ged. Staten van Zeeland gewend, met het verzoek, dit ar tikel niet goed te keuren. Tevens heeft het aan de Kroon verzocht, goedkeuring te onthouden aan de nieuwe bepaling in het reglement op het gebruik van steigers in Zeeland, waarin een gelijkluidend ver bod voorkomt ten aanzien van de provin ciale steigers. Het komt het bestuur voor, dat de rechten van particuliere automo bilisten in dezen te veel aan banden wor den gelegd. Het Fransiche douane-tarief. De kamer van koophandel en fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, ontving van de afdeelimg handel van het departement bericht, dat het Fransche douane-tarief, dat in April j.l. met 30 pot. werd ver hoogd, thans wederom eene verhooging van 30 pet. heeft ondergaan Vrijgesteld zijn enkele artikelen, met name: tabak, fruit, papier, eiectri sche ma chines, meubelen en hoedien. Zeeuwsche folklore. Aan de commissie voor de Zeeuwsche Folklore zijn door den heer Hacketiberg, goudsmid te Middelburg, twee kleine en twee groote ringen in zilver geschonken van hot model zooals ze in ander me taal bij ringrijderijen worden gebruikt. Vroeger heersebte de meening, dat de dui vel en zijn helpers de ringen bij zulk een wedstrijd zoo groot konden maken, dat de rijder moest insteken, maar ook zoo klein dat hij moest missen. Dit was ech ter niet mogelijk met zilveren ringen en deze werden dan ook door de firma Hackenberg uitgeleend als de prijzen bij haar werden verkocht. Vroeger had de firma veel van die zilveren ringen, maar bij het verdwijnen van het bijgeloof, gangen ze op deze 4 na alle in dein smeltkroes. Plaatselijke keuze. Om een comité le stichten, met het doel te komen tot een meeting met voor afgaande betooging voor plaatselijke keu ze voor Noord-Brabant en Zeeland te houden te Bergen op Zoom, werd aldaar Zaterdag een vergadering gehouden op initiatief van den heer L. J. C. Poppe, propagandist der Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken. Uitgenoodigd waren de drankweer-co- mité's, bonden of propagainda-comité's der verschillende vereenigingen. Vertegenwoordigd waren het Prov. Comité van de N*C. G. O. V. in Noord- Brabant; dat van de Ned. Ver. in Zee land, het Dramkweer-Comité te Middel burg; de Zeeuwsche Bond van Afd. van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding, het Prov. Comité Noord-Brabant van de Neder 1, Ver. Een voorloopag comité voor bovenge noemd doel werd samengesteld bestaande uit de heeren ds. T. L. Mudde, P. Loof en L. J. C. Poppe. Eerstgenoemde is voorzitter, terwijl de heer Poppe te Ber gen op Zoom secretaris is. 's Gravenpolder. Gistermorgen werd door eenige werklieden aan den zeedijk een man aangetroffen, die geheel paakt liep. De politie werd gewaarschuwd, die hem arresteerde en na hem vain eenige Ideeren te hebben voorzien, naar het Ge meentehuis brachten. Na verhoord te zijn, bleek het een zekere V. uit Middelburg te zijn. Hij werd onder politiegeleide naar Middelburg gebracht. Heinkenszand. Maandagnamiddag had alhierbij den aanleg van het locaalspoor een ongeluk plaats dat betrekkelijk nog goed afliep. Uit de richting 's Heeren- hoek kwam een zandtreojn. Voor de loco motief werden twee wagens voortgeduwd terwijl de machine eenige wagons achter zich had. Bij het wissel waar het station Heinkenszand ntoet komen, gingen de twee wagens die werden voortgeduwd de goede lijn op, doch omdat de wissels nog zeer premitief te werk worden gesteld, werkte dit niet meer toen de machine de twee wa gens wilde volgen. Daardoor ging de machine een andere lijn op. Waar ook de voorste wagens aan de machine waren vastgekoppeld, trokken deze de locomo tief onderste boven. De machinist kon nog bijtijds er af springen en de mensohen die op de zand wagens stonden, wisten zich ook bijtijds te redden. Het personeel bluschte het vuur met zand. De machine is dermate beschadigd, dat ze vermoedelijk zal worden gesloopt. Een der wagens is ook erg beschadigd doch waar dit ongeluk slechts materieele schade beteekent is het zeer gelukkig afgeloopen. Voor de betrekking van gemeente werkman alhier hebben zich 18 sollicitan ten aangemeld. Ierseke. Het oesterseizoen voor Ierse- ke is weder begonnen. De eerste oesters zijn gevischt en gisteren verzonden met bestemming naar Engeland. De groei laat tot heden wel te wonschein over. De visch is naar gelang den tijd niet slecht te noemen. Evenwel zal de eigenlijke cam pagne nog wel eenige weken langer wach ten dan andere jaren, ook omdat de oesters lichter gezaaid zijn dan vorige jaren. Kruiningen. Verdacht van diefstal van een geldswaarde van f60 uit den jaszak van J. H. alhier, is tegen C. de B. alhier proces-verbaal opgemaakt. Hij wilde met het geld goeden sier maken op de Goe- sche kermis. Vlissingen. Niettegenstaande het een groot deel van het seizoen minder goed weer is geweest, zijn tot nu toe te Vlis singen dit jaar reeds 40.000 zeebaden genomen. Waarde. In de gisteren gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente, werd de gemeenterekening, dienst 1925, voorloopig vastgesteld op: gewonen dienst inkomsten f 37417,121/2de uitgaven op f30258,61 Va, alzoo een batig slot van f7158,51; kapitaal dienst: inkomsten f 1815,63, uitgaven f 1699,81, alzoo eén batig slot van f 115,82. De begrooting voor den dienst 1927 werd vervolgens aangeboden met in ont vang en uitgaaf op f35074,37. Tot zetters worden voorgedragen de aain de beurt van aftreding zijnde hieeren" J. J. Mol en M. Allewijn. Verder is beslSten ingaande 1 Januari 1927 bij begrafenissen gratis de klok te luiden, alsmede des morgens acht ure. De autobusondernemer J. de Muijinck te Bor delen, had verder nog om eene subsidie ge vraagd van f450, ingaande 1 Januari 1926 üp dit verzoek werd afwijzend beschikt. STADS-NIEUWS. Gemeenteraad. Verhuring lokaal. Het hoofd van den rijksgebouwendienst verzoekt om aan het rijk te verhuren een lokaal van het gebouw der voormalige Rijksldagnormaalschool. Dit lokaal zal moeten dienen als teekenaarsbureau ten behoeve van den Rijkswaterstaat. Gebo den werd een huursom op basis van f 300 per jaar, waaronder begrepen vergoeding voor verdichting, verwarmen en schoon houden. B. en W. deeien den raad mede: Wat het schoonhouden betreft; dit kan zonder bezwaar zonder extra vergoeding geschieden, daar er nog steeds in het ge bouw een concierge aanwezig is, die de lokalen onderhoudt, welke i.n gebruik zijn bij de Handelsavondschool. Voor vuur en licht hebben wij gemeend, een vergoeding te moeten vragen van f20. per maand ge durende de maanden October tot Mei. Blijkens het tweede telegram wordt deze voorwaarde geaccepteerd. Daar overigens de aangeboden huursom ons aannemelijk voorkomt, stellen wij U voor te besluiten om voor den tijd van een half jaar, ingaande 1 September 1926, voor een huursom, berekend naar f300 per jaar, aan het rijk te verhuren een der lokalen van het gebouw der voormalige Rijksdagnormaalschool alhier, zulks on der voorwaarden: le. dat de huur na afloop van den eer sten huurtermijn stilzwijgend voor den tijd van een half jaar wordt verlengd en zoo Vervolgens; 2e. dat opzegging der huur te allen tijde vanbeide zijden kan geschieden, mits tenminste een maand te voren; 3e. dat zoo een of meer der maanden October, November, December, Januari', Februari, Maart of April binnen een huur termijn vallen, door den huurder over elk dezer maanden een bedrag van f20 aan de gemeente zal worden uitgekeerd als vergoeding voor vuur en licht, waarvoor de gemeente zal zorg dragen; 4e. dat de kosten van schoonhouden zijn voor rekening der gemeente; 5e. dat de huurpenningen zoomede de sub 3e bedoelde vergoeding, na afloop van eiken huurtermijn moeten worden ge stort ten kantore van den gemeente-ont vanger of op rekening der gemeente bij de Bank voor Nederlartdsche Gemeenten; 6e. dat deze overeenkomst wordt aan gegaan voor den tijd van ten hoogste twee jaar; 7e. dat de kosten op de huurovereen komst vallende, zijn voor rekening van het Rijk. Ter toelichting moge nog dienen, dat de voorlaatste bepaling verband houdt met den inhoud van Provinciaal blad no. 54 van 1924, waarbij Gedeputeerde Staten hebben te kennen gegeven, voortaan geen Raadsbesluiten tot verhuring van gemeente- eigendommen meer te zullen goedkeuren, zoo daarin niet een bepaling is opgeno men, waaruit blijkt, dat de verhuring na een bepaalden termijn eindigt. De nieuwe weg. Van den groeten verkeersweg Bergen op ZoomVlissingen, die bij gedeelten verbeterd wordt, is heden weer een stuk gereed gekomen. Vanmorgen heeft de waarnemend hoofd-ingenieur van rijkswa terstaat den weg geopend, die praotisch de route door 's< H. Hendrikskinderen bui ten werking zal stellen voor het groot verkeer. De nieuwe weg is een mooie verbetering. Hij is breed en zonder noe menswaardige bochten en voldoet aan de eischen, die men in dezen tijd aan een hoofdverkeersweg stelt. Wie den Molen dijk kende van vroeger zal kunnen con- stateenen. dat er een prachtige oplossing is gevonden. Het smalle, zich in vele bochten slingerende weggetje door 's Heer Hendrikskindemidat als het ware om auto ongelukken smeekte, heeft thans afgedaan. De verbe tering van den groo 'en verkeers- ader in onze onmiddellijke omgeving doet nog eens duidelijk uitkomen in welk een slechten toestand de rijksweg zich over het algemeen bevindt. De plannen voor algeheele herstelling liggen gereed, het is te hopen, dat ze met spoed uitgevoerd zullen worden. De tijd van vandaag is een andere tijd dan die van gisteren., de eerste eisch t korte beraadslaging en onmiddellijke uitvoering. Dat men onzen tijd, in verband met het verkeer verstaan moge! De kermis. Het ieder jaar terugkeerende kermis.- festijn zit er weer op. Acht dagen hebben draaiorgels en andere lawaai-ins trumenten hevige aanvallen op ons zenuwgestel ge daan, hebben vermaken van onschuldigen, meest simpelen aard met succes het tikje bohémien geëxploiteerd, dat in iedereen, jong of oud, schuilt. Dat is thans voorbij, we zien scherper dan een week geileden weer het regei- matig-rechte spoor afgebakend, waarin het levenskarretje te rollen heeft. De kermis is in het panopticum van onze herinnering bijgezet, nadat ze gisteravond onder veel zeggende belangstelling den laatsten adem heeft uitgeblazen. Duizenden bewoners van de omliggende dorpen hebben gisteren de inrichtingen van vermaak bezocht. Volgens hen, die het weten kunnen, zou er in geen jaren zooveel belangstelling voor de Goesche kermis hebben bestaan. De exploitanten van de tenten hebben bijna allen goede zaken gemaak't. Vandaag verdwijnen, ze met de klinken de herinnering aan Goes naar elders, op den voet gevolgd door de kermisgasten in het klein, de waarzeggers, de bedelaars, de kooplieden in wandelstokken en Oos- tersche doeken. Kortom dus de achterhoe de, die bij geen enkel kermisiLeger ont breekt. Over het algemeen hebben de dagen een regelmatig verloop gehad, en vechtpar tijen van emsligen aard kwamen niet voor. Mede dank zij het tactisch optreden der politie, die dezer dagen, vooral gister avond, een zware taak had. Onze padvinders,. Maandagavond brak door baldadigheid van een aldaar sfpelend knaapje omstreeks vijf uur een duinbrand uit bij Koudekerke, die groote afmetingen dreigde aan te ne men. De Goesche padvinders die op bet punt waren het kamp te verlaten, merkten het gevaar op. Gewapend met spaden ijlden ze naar de plaats des onheils en zij doofden het vuur tijdig. Over den kop. Gisteravond sloeg door het uat de velg springen van den voorband, op den rijks weg nabij de rijksgebouwen, de motor rijder Eggebeen uit Wolfaartsdijk over den kop. De omwonenden, dóe op het hooren van den val toesnelden, vonden den be rijder bewusteloos op straat liggen. Geneeskundige hulp werd verleend door de doctoren Snoek en Looyem, die over brenging naar het Gasthuis noodzakelijk achtten. Omstanders verklaarden, dat met een kalmen gang gereden, was. Het zou aanbeveling verdienen, als er een dergelijk ongeluk plaats heeft, dat een vam de omwonenden aan de 'politie daarvan kennis geeft. Geruamen tijd lag de verongelukte op de straat, omhaagd door een groot aantal toeschouwers, terwijl ronkende motoren en automobielen trachtten door het te passeeren gedeelte heen te kruipen en omstanders dit probeerden te beletten. De politie zou verkeersregelend op kunnen treden hebben. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 54 biggen. BINNENLAND. Vader speelde krijgertje. Men schrijft aan den Rotterdammer: 't Gebeurde op den Plantageweg. Vader speelde krijgertje met zijn kroost. Het gewoonlijk nog al dik bevolkte Plan tagetrottoir werd tot speelplaats gepro moveerd, nu niet bepaald ten gerieve van de passeerende Plantagebezoekers. Vader speelde zijn rol onberispelijk. Door behendig mamoeuvreeren om en over de talrijke voetgangers wist hij hoewel niet aan de op- en aantmerkingen van het onthaalde publiek dan toch aan bet be faamde „tikje" van zijn nakomelingen te omt komen, wat hem onder de geschetste om standigheden het zwaarste woog. Vader gaat geheel in zijn spel op, ver geet zich zelf enblijkbaar ook twee dikke dames, die hij eerst na een vrij on zachte aanraking opmerkt. De nu niet bepaald aangename kennis making eindigt met een stevig gekruide speech van één der gedupeerde dames. Vader houdt evenwel zijn tegenwoor digheid van geest, weet zich te herstellen enhet spel wordt niet minder enthou siast voortgezet. Even later bengelt onder luide hoera's een overgelukkige jongen aan één der panden van vaders waardige jas. Vader tracht de situatie nog te redden, door zich met een geweldigen acrobaat- sprong van het trottoir midden pp den Plantageweg te verplaatsen vlak voor het wiel van een blijkbaar zéér haastig wiel rijder. Ook deze ontmoeting was niet bijster gelukkig. De wielrijder werd door de botsing van zijn rijwiel geslingerd, en be kwam nog al ernstige verwondingen, die hem noopten, zich op den politiepost aan den Oudëdijk te laten verbinden. Als curiositeit dient nog vermeld, dat de krijgertje spelende vader óók na deze ontmoeting zijn spel gewoon voortzette. Eenluchtverschijnsel Dezer dagen is onder Diepenveen bij Deventer, aan dein Platvoet, een merk waardig verschijnsel waargenomen. Ver schillende personen zagen des nachts te kwart over twaalf, in de richting N.-W.ieto W. even boven de kim, een grooten vuur bol, afwisselend roodachtig en geel ge kleurd, als de ondergaande zon en ook de grootte daarvan. Soms scheen bet, alsof uit den bol vlammen sloegen. Het ver schijnsel hield naar schatting wel een kwartier aan. Kort te voren was er veel regen gevallen en een zware nevel hing over de omgeving. Pietgeen men ter plaatse waarnam, had eenige overeenkomst met het zien van een zonsondergang bij mist, maar het nachtelijk verschijnsel was mooier omdat het tegelijk zoo duister was. Belgischewerklieden. Door vele Belgische werklieden wor den den laatsten tijd, ten gevolge van "den lagen frankenkoers, in N.-Brabant wed gezocht. Dagelijks gaat er een groote ploeg metselaars van de grensstreek naar Eindhoven werken. Er wordt 60 tot 80 francs per dag verdiend. (In België 20 tot 30 francs). Verder gaat er iederen dag een groote autobus van Neerpelt naar Val kens waard1, welke plm. 30 sigarenma kers naar hun werk brengt. Een schat in een rijwiel. Bij een fietsenhandelaar aan den Gouw- slniscben weg te Alpben aan dein Rijin werd vorige week een oud rijwiel ter repa ratie gebracht. Toen het karretje onder handen werd genomen en. het stuur was verwijderd, kwamen er tot groote verras sing van den reparateur eenige zilverbons van f 1 te voorschijn. Dit gaf hem aanlei ding het rijwiel aan een grondig onderzoek te onderwerpen en weldra was het bedrag tot f40 aangegroeid. Het rijwiel werd na deze vondst gerepareerd, doch voor alle zekerheid onderzocht de man bet nog verder. Inderdaad bleek de fiets nog groo- ter schat te bevatten; uit de stang onder het zadel kwamen geldsiwaaaxlige papie ren tot een bedrag van f250 benevens fa milieportretten te voorschijn. De rijwiel reparateur stelde den gelukkigen bezitter van het rijwiel in kennis van. de vondst, die zulks niet anders kon verklaren, dan dat een thans overleden familielid bet geld op deze zonderlinge wijze bad ver borgen. Per taxi op het dievenpad. De 27-jarige schilder, metselaar en rookverdrijver F. J. V. heeft tot taak een leegstaand pand aan den Heemraad - singe1 te Rotterdam op te knappen. In band hiermede is bij in bet bezit van den sleutel van de straatdeur. Zaterdagavond laat toen hij in zijn werkpak je in de binnenstad liep, kreeg hij opeens een inval. Hij riep een taxi aan en liet zich naar bet pand rijden. Bij aan komst vroeg hij den chauffeur even te wachten. Hij haalde den sleutel, voor den dag, opende de straatdeur en verdween in het buis. Toen de chauffeur geruimen tijd gewacht had, zonder zijn klant terug te zien, besloot hij eens te bellen. Maar op zijn herhaald gebel verscheen niemand. De chauffeur, denkend dat hij er in geloo- pen was., begon groot misbaar te maken, waarop tal van belangstellenden voor het huis te hoop liepen. Eindelijk ontdekte men V., die rustig op 'ihet dak zat. De po litie werd gewaarschuwd en deze baalde den man naar beneden. Op het politiebureau verklaarde V., dat hij dronken was en niet wist wat hij gedaan had, noch waas-om hij op het dak was gaan zitten. De politie geloofde even wel niéts van deze dronkenschap. Aan gezien tal van huizen in de omgeving in dezen vacantietijd tijdelijk onbewoond zijn, is het niet onmogelijk, dat V. aan een van deze huizen een bezoek heeft willen' bren gen. Het onderzoek wordt voortgezet. V. is opgesloten. Eenn iettoerekenbaar deurwaarder. Zooals men weet heeft de deurwaarder der gemeentebelastingen H., te Sittaird, die sinds 22 Juni vermist was, zich ter beschikking van de politie gesteld. De man geeft, naar de Limb. K. meldt, een zeer eigenaardig verhaal van wat er met hem gebeurd is. Den 22sten Juini heeft hij in Heerlen het geld geind en heeft tegen 4 uur het mijnkantoor verlaten. Wat er daarna met hem gebeurd is, weet hij niet. Hij was zijn geheugen to taal kwijt geraakt. Wel herinnert bij zich nog in Herzogenrath geweest te zijn. Wat er gebeurd is van, dien datum af tot 20 Aug. is voor hem een raadsel. 20 Augustus kwam hij plotseling door opschriften en plakkaten tot de ontdek king, dat hij zich in Duisburg bevond. Aanstonds heeft hij toen een trein naar Sittard genomen. Op hem werd nog gevonden een bedrag van f550. Hij oordeelde het mogelijk, dat dit het resitant was van het bedrag van f 1000, dat hij in Heerlen was gaan innen. Dit verhaal wint aan waarschijnlijkheid door de droeve omstandigheid, dat twee broers van den verdachte eveneens in hun geestvermogens gekrenkt zijn. Een zwerver met standsgevoel. Wij lezen in De Gooi- en Eemlander: Zaterdagavond omstreeks half 8 werd de G. G. D. te Hilversum gewaarschuwd door een der logé's van het logement de Vriendschap, dat er erg gevochten werd en dat de baas van de Vriendschap, zijn gast Gerrit van St. leelijk toegetakeld had. De verpleger toog er direct heen en nam Gerrit, die er naar aan toe was, wat zijn uiterlijk betreft, mee naar het bureau van den G. G. D., waar hij hem wilde verbinden. Gerrit moest daar aanvanke-

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2