DE WENTELTRAP KWATLA^ (im-REEP N\ 100. Woensdag 25 Augustus 1926 1I58 Jaargang. Voor de ouden. .i FEUILLETON Beter d,n9oed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave Naamloozt Vennootschap Goesche Courant J en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Een vakvereerugiing heeft den minister van arbeid verzocht, het mogelijk te ma ken, dat de leden van de vereeniging, de in verband met hunnen- leeftijd geen be trekking kunnen vinden, een voorschot van het rijk ontvangen om een eigen „nering" op te zetten. De minister heeft op dit verzoek ge antwoord, dal de regeering tot een der gelijke subsidie-politiek niet kan over gaan en Z. E. argumenteerde zijn beslis sing o.m. met de bewering, dat werd de verzoekende vereenigiimg financieel ge steund, ook andere vakveneenigingen bij de regeering zouden aankloppen om sub sidie voor hare „ou-den van dagen". Het verzoek van de hierboven bedoel de verceniging is begrijpelijk. Wie in nood verkeert, poogt zijn leven te redden en ziict daarbij niet uit, of hij wellicht gras plattrapt, een bloembed bes-chadigt, ot op eenigeriei andere wijze „verboden hande lingen" verricht. De „ouden van dagen" voor wie in dezen economis-chen crisis-tijd het leven steeds moeilijker wordt, ja onder wie er zijn, die wellicht niet meer in de gelegenheid zullen geraken ooit hun ver loten gegane positie te heroveren, grijpen naar elk middel, waarvan zij verwachten, dat hun dien-sllig is bij hun streven. Het antwoord van den minister is eveneens -begrijpelijk, maar daarenboven rechtvaardig. Immers, het ligt niet op den weg van de regeerimg, de economische zelfverantwoordelijkheid van den burger zóó ver in -te perken, dat ieder, wiens eigen krachten te kort s-chiaten om zich te handhaven in een positie gelijk, die welke zij veroverden in andere tijden en onder andere omstandigheden, aan de gel delijke middelen wordt geholpen om een nering 'te beginnen. Zeker niet in onze dagen, nu, getuige de besprekingen bij gelegenheid van het jongste Middenstands- congres, blijkt in welke mate onze win kelstand „-overbezet" is. Kunstmatige uit zetting van het middenstan-dsbedrijf zou thans, uit een oogpunt van volkswelvaart, tot rampzalige gevolgen leiden. De minister van arbeid, die op het ver zoek van de subsidie-vragende verceni ging afwijzend beschikte, handelde zooals van een regeeringsleider geëischt mag worden. Moeten dan de „ouden van dagen" aan hun lot worden overgelaten? Neen 1 Maar het is niet de regeering, doch de volksgemeenschap, die handelend moet op treden. De arbeid van maatschappelijk herstel, die thans door elk vo-lk aangeval is, zal er toe moeten leiden, dat lichame lijk 'tot arbeid geschikt zijnde personen arbeid kunnen vinden, terwijl de „ouden van dagen", die voor den arbeid niet meer geschikt zijn, hun bestaansmiddelen be trekken uit het fonds van middelen door de arbeidende leden van de gemeenschap gevormd en dat toereikend moet zijn om het onvrijwillig niet-arbeidende deel toe onderhouden. Houden wij toch goed voor oogen, dat w-ij allen onze bestaansmidde len moeten putten uit het door arbeid verkregen fonds, maar dat het niet op den weg van de regeering lig't om de ver deeling van dit maatschappelijk arbeids product op zich te nemen. Ons maatschap pelijk leven is gegrondvest op het beginsel van vrijheid van voortbrenging en vrijheid Naar het Amerik'aansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Wie had Ros ie in den tu in aange sproken Misschien weer die nachtelijke bezoe ker. Het leek anders waarschijnlijker dat hét iemand was, die iets geheimzinnigs vermoedde in de portierswoning. Zou den Louie's gangen nagegaan worden? Wie was Lou-ise gepasseerd op de wen teltrap? Zou hét Thomas geweest zijn. Dat leek niet onmogelijk, omdait. hij een sleu tel van de oostelijke deur bl-eek te heb ben. Maar als hij he't was, wat deed hij daar dan? Wie had hét gat in den muur van den kofferzolder gemaakt? Hét was geen vernielzucht. Het was in alle stilte gebeurd en zeker met een bepaald doel. Als ik maar begrepen had, waarvoor die opening diende, zou mij heel wat angst en onrust bespaard zijn. van verbruik. Die vrijheid is beperkt, maar haar 'te ver te beperken, of haar opheffen, zou tot gevolg hebben: ineen stor ti-ng van geheel ons maatschappelijk bouwwerk. Daarom kan het niet te dik wijls herhaald worden: zij, die in dezen lijd arbeid vinden en daarmede werken aan de vorming van hét bestaiansmiddejenr fonds, moeten al hunne krachten inspan nen, opdat elk product met zoo weinig mogelijk energie-verspilling en grondstof- gebruik voortgebracht wordt. De arbeid goedkooper, de producten groeier in aan tal. Hierdoor schept men welvaart en werkgelegenheid voor lichamelijk tot wer ken nog geschikte „ouden van dagen' Elk ander middel zal bij zijn toepassing lapwerk geven. Het verzoek van dc voor hunne „ouden van dagen" opkomende le den, kan toch zijn nut hebben, n.l. wanneer de bevoorrechten onder ons, zij, die kun nen arbeiden, zorgen, dat er door hun arbeid werkgelegenheid komt voor allen, die thans builen werkplaats en kantoor worden gehouden, omdat er niets te ver dienen is. „Courage, 't zal waarachtig wel gaianl", zoo sprak Tromp als leider tot hen, die onder hem en met hém, streden voor de zaak van het vaderland. „Courage, 't zal waarachtig wel gaan!" Laten wij dit ook onzen ouden van dagen toeroepen, maar dan ook als Tromp zorgen dat het gaa^t. Voor hen, die buiten het terrein van den arbeid worden gehouden, worden de voorwaarden tot toelating opgesteld door hen,* die binnen zijn. BUITENLAND. OVERZICHT. Pangalos dictator af. In het kort hebben we reeds melding gemaakt van de staatsomwenteling in Griekenland. Pangalos heeft het nooit verder kunnen brengen dan tot een poo- vere imitatie van Mussolini's dictatuur over Italië; hij heeft veel tegenstanders verbannen of gearresteerd, enkelen zelfs ter dood gebracht, hij heeft verkiezingen beloofd, doch zag altijd kans deze uit te stellen, daar hij den tijd daarvoor nog niet rijp achtte. Voor enkele maanden gaf- hij plotseling teekenen van toenemende handelbaarheid, beloofde een constitio- neele regeering te zullen benoemen zoo- dra het Parlement bijeenkwam en liet de verbannen politieke leiders weer terug brengen naar hun haardsteden. Maar het Parlement kwam niet bijeen en de laatste dagen werden er plotselinjg links en rechts weer arrestatie-bevelen uitgedeeld, o.a. te gen den oppositieleider Metaxas en den vroegeren opperbevelhebber Papoelos; deze laatste had in een dagblad, welks hoofdredacteur ook gearresteerd was, tegen Pangalos geschreven. Aan dit be richt werd toegevoegd (het dateerde van Zaterdag) dat de regeering de bewijzen in handen had, dat in verschillende garni zoenen in de provincie tegen Pangalos ge complotteerd werd. Welke die bewijzen waren, is niet ge meld, maar in den nacht van Zaterdag op Zondag openbaarden ze zich al vanzelf; het land kwam in opstand en deze bleek zóó goed georganiseerd te zijn, dat alles wat militair of ambtenaar heet naar de nieuwe machthebbers overliep. Dit con cludeert men althans uit de eerste be- Waarom was Louise van haar familie weggeloopen en had, ze zich in de por tierswoning verstopt? Voor deze en de volgende vragen wist ik nog geen antwoord. Waarom waarschuwden zij en dokter "Walker ons allebei da't we maai" liever uit het huis moesten gaan? Wie was Lucien Wallace Wat had Thomas gezien op den avond da't hij stierf? Waiarom was Gertrude zoo veranderd? Was Jack Bailey een medeplichtige of een slachtoffer van dé catastrophe van de Handelsbank Wat kon Louise er in 's hemelsnaam toe doen besluiten om met dokter Wal ker te trouwen De accountants waren nog steeds bezig met de boeken van de Handelsbank en waarschijnlijk zouden er nog wel enkele weken voorbijgaan voor alles opgehelderd was. De experts die ongeveer twee maan den te voren de boeken hadden nagezien, verklaarden dat alle effecten en alle waardepapieren er op dat oogenblik wa ren. Kort na dat onderzoek was de di recteur, wiens gezondheid niet ai te best was, naar California vertrokken. Bailey was nog steeds ziek en ook in dit opzicht begreep ik Gertrude's houding niet. Ze richten, volgens welke generaal Kondilis, met steun van marinetroepim en van gar nizoenen uit de provincie, de regeering omvergeworpen heeft door verspreiding (per vliegmachine) van een manifest, waar in wordt uiteengezet, dat de staatsgreep tendoel heeft, den gezoden constitutio- neelen toestand te hers bellen, Kondilis liet alle ministers arresteeren en Pangalos had de vlucht gfinomen, doch hij is thans gearresteerd en naar de hoofd stad overgebracht. Een bijzonder harte lijke ontvangst is de onttroonde dictator van de zijde der Atheeosche bevolking niet ten deel gevallen. Toen de automobiel, waarin hij zich bevond de vluchtelingen- wijk doorkwam, werd de wagen Bestormd door de menigte, die Pangalos wilde lyn chen. Zijn bewakers konden hem slechts met moeite aan de menigte onttrekken. Pangalos zal voor het Opperste Gerechts hof terecht staan met die oud-niiinisters Tavoeladis, Tantaiidis e.a. wegens mis drijf tegen het gemeene recht. Generaal Kondilis, de nieuwe macht hebber, heeft aan een correspondent van de „Voss. Zeitung" het een en ander omtrent zijn plannen meegedeeld. Admiraal Koodoeriotis, de voormalige staatspresident, zal deze functie weer aan vaarden, terwijl de leiders van de poli tieke partijen samen geroepen zullen wor den om gemeenschappelijke een ministe rie te vormen. Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek verklaarde Kondilis, dat het onlangs gesloten verdrag «met Yoego-Slavië door de nieuwe regeering zorgvuldig zal wor den onderzocht. Indien het voldoening geeft, zal de regeering hare goedkeuring er aan hechten. De publicatie van het verdrag in het Grieksche staatsblad is voorloopig uitgesteld. Kondilis zeide er van overtuigd te zijn, dat Yoego-Slavië liever wil, dat het verdrag goedgekeurd wordt door een parlement dan door een dictator. Wat de kwestie van den Do decanesus betreft, deze kan geen nadceli- gen invloed uitoefenen op de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Grie kenland en Italië; Mussolini, die zelf een patriot is, zal zeker niet wenschm. dat de Grieken de rechten der bevol king niet zullen eerbiedigen. De staking in de mijnen. Do berichten over het aantal mijnwer kers dat in Derbyshire en Nottinghams hire weer aan den arbeid is gegaan op de loonsvoorwaarden van de mijneige naars voor een lamgeren. werkdag, toornen aan, dat een groot aantal van hen, die zich bereid hadden verklaard om weer te werk te komen, daarvan zijn teruggehouden door de posters en door redevoering van lei ders, die schijnen te hebben beloofd dat er spoedig een regeling zal komen voor het geheele land. Wat dat laatste betreft is er niets bekend geworden om het optimis me van de leiders be rechtvaardigen; en men verwacht dat het terugvloeien van de keek onverschillig, weigerde over de bank te spreken en voor zoover ik weet schreef zij nooit en ging hem nooit opzoeken. Langzamerhand begon ik te denken dat Gertrude hem ook er van verdacht schul dig te zijn en hoewel ik er zelf pre cies zoo over dacht, ergerde haar onver schilligheid me. In mijn tijd waren de meisjes anders. Maar kort daarop gebeurde er iets waaruit ik afleidde, dat Gertrude's kalm te alleen maar aan de oppervlakte lag. Op épn goeden dag kwam M&ry-Anme bij me en vroeg: „Witlt u die ladder in den waschkelder laten staan?" ,,De wat?" gilde ik en had er het vol gende oogenblik spijt van. Toen ze merk te dat haar vermoeden juist bleek te zijn, werd Mary-Anne doodsbleek en begon nog meer met haar oogen te draaien. „Er staat een ladder in den wasch kelder, in het kanaal waardoor de wasch naar beneden gegooid wordt, juffrouw Imjeszei ze. „Het ding zit zoo vast dat ik het niet heen of weer kan bewegen en ik wilde niet om hulp vragen voor ik er met u over gesproken had." Huichelen gaf hier niets. Het meisje wist even goed als ik, dat de ladder daar niet hoorde. Maar ik hield mij zoo goed als ik kon. arbeiders naar hun werk zal toenemen naarmate de week verder voortgang neemt, indien tenminste de staat van zaken on gewijzigd blijft. Volgens sommige bladen waren er in de verschillende steenkool- gebieden gisteren 36.000 man aan het werk; doch een soberder schatting stelt het aantal op 25.000. Deze getallen sluiten in die van.de mijnwerkers in Noord-Staffordshire en Warwickshire en in andere gebieden waar het aantal werkwilligen geleidelijk is toe genomen in de laatste paar weken en waar de Mijnwerkers-vakbond niet veel macht heeft. Do voornaamste belangstelling is dus geconcentreerd en wat cr gebeurt in Not tinghamshire en Derbyshire, waar Maan- ydag in 29 mijnen werd gewerkt. In tien van deze mijnen werden 3 a 400 arbeiders aangenomen, behalve de onge veer 8000 die Zondagavond waren begom men. Het eenige aantal werkers onder Idem grond werd geleverd door tien andere mijnen in totaal ongeveer 1800. Omtrent de verdere negcin mijnen, zijn in het geheel geen gegevens beschikbaar. De „Daily Telegraph" verwacht dat de staking langzaam zal veirloopein zonder dat het komt lot een nationale negelii doch dat de plaatselijke regelingen later met elkaar in overeenstemming zullen wor den gebracht en dan op de een of andere wijze door de arbeiders zullen worden aan vaard. Dc „Daily Herald" wijst er op, dat de meegedeelde aantallen slechts een klein percentage vormen van de 100.000 mijn werkers, die in normale^ tijden in Derby shire en Nottinghamshire werkzaam zijn. Dit blad verklaart ook nog, dat de uit voerende raad van de mijnwerkers-federa tie Dinsdag zou beslissen of hij een onder houd zal aanvragen met de regeering om nog eens overleg te plegen over den nieu wen toestand die was ontstaan door de recente bijeenkomst van de mijnwerkers met de eigenaars. Door den verrekijker. Aan het „Journal" wordt uit St. Sebastiaan gemeld, dat de onlangs geno men maatregelen, waarbij de voorwaarden voor de bevordering der officieren van genie en artillerie in Spanje geheel wor den gewijzigd, bij de officieren dier wa pens eenstemmige protesten hebben uit gelokt. Generaal Monlerie, inspecteur der genie, met wien alle geinieofficieren zich solidair verklaarden, heeft er vestingstraf voor gekregen. Wanneer het nieuwe de kreet niet herroepen wordt zou Spanje wel eens door een nieuwen militairen opstand kunnen worden bedreigd. Na afloop van den Spaan schen ministerraad, die onder voorzitterschap van den koning is gehouden heeft Yanguas, de minister van builenlandsche zaken ge zegd, dat hij niet naar de bijeenkomst te Geneve zal gaan. AKKER'S fKLOOSTERSALSEM I beroemd wrijfmiddel l bij rheumatiek, spit, j «pierverrekkingenj en stramheid KOLONIËN. H aven - schandalen. Het verslag van de Rekenkamer bevat een vernietigend rapport over het vroegere wanbeheer der haveodireotie te Soerabaja. Een 18-tal vermoedelijk valsche reke- „Dus heb je de deur van den wasch kelder gisteren niet goed geslote? „Jawel, en ik heb den sleutel in de keuken aan een spijker gehangen. „Maar dan heb je zeker een raam ver geten!" Mary-Anne aarzelde. „Ja, juffrouw", zei ze ten slotte, „ik dacht dat ik ze alle maal dicht had gedaan, maar van morgen stond cr een open." Ik ging de kamer uit en liep de gang door, gevolgd door Mary-Anne. De deur boven was gegrendeld, toen ik hem open deed zag ik, dat ze de waarheid had ge sproken. Er had een ladder tegen den stal gestaan en die stond nu in dat ka naal, met het eind geleund tegen den muur tusschen de eerste en tweede verdieping. Ik keerde mij naar Mary. „Dat danken we nu aan jouw slor digheid", zei ik. „Als we allemaal in ons bed vermoord waren zou het jouw schuld geweest zijn Ze rilde. „Denk er om, je mag er met geen woord over spreken. Stuur Ale?P maar eens naar mij f°e"* Toen Alex het zag, werd hij razend van woede, maar toch verbeeldde ik mij dat hij een beetje voldaan was ook. Als ik de zaak achteraf bekijk, worden mij zooveel dingen duidelijk, die ik toenter- ningen zijn gevonden voor dezelfde werk zaamheden en verrichtingen. Do directeur van B. O. W. lichtte den landvoogd na het accountantsonderzoek waaruit bleek, dat hoofdzakelijk ten van het wanbeheer in de jaren 19191920 de administratie geheel in wanorde was geraakt. De administratie was geheel in wan orde geraakt. De geboekte voorschotten waren in jaren niet verrekend. Definitieve uitgaven liepen door als voorschotten. De bewijsstukken waren geantidateerd en ge fingeerd. Boekingen werden gedaan (ten laste van daarmede niets uitstaande heb bende werken. Een Peerless-auto en an dere verkwistingen, zooals afscheidsfees ten, waren, uit een geheim potje betaald. Intusschen werd in de laatste jaren ern stig naar verbetering gestreefd. De vloot en de nieuwe landvoogd. Bij aankomst van den benoemden gou verneur-generaal par s.s. „Grotius' te Sabang op 1 September a.s. zal de krui ser „Java" naar aan de „N. R. Crt." ge seind wordt, voor de ontvangst aanwezig zijn en genoemd stoomschip op zijn rou te naar Tandjong Priok convoyeeren. Op 1 Sep'tember zal de vloot grootem- deels naar Tandjong Priok ops toornen voor die ontvangst van den nieuwen gou verneur-generaal op 6 September h.s. en voor het houden van oefeningen aldaar en onderweg. Tusschen 3 en 13 -September zullen zoo te Tandjong Priok o.a. aanwezig zijn, de „Java", de „Zeven Provinciën", de „Soemba" en „Flores", de „Kraka- tau'de „Panter" en de „Lynx" en de diverse onderzeebooten K 2, K 7, K 8 en K 9, verder marine-vliegtuigen. Na 13 September zal een deel van de vloot de flottielje vaartuigen „Soemba" en „Flores" met den mijncinlegger „Kra- katau" en de torpedo-jagers „Pan ter" en „Lynx", naar Soerabaja vertrek ken, het. overige deel dier vloot „Java", „Zeven Provinciën" met de diverse on- derzeebooten vertrekt naar Soerabaja bezuiden Java om. Te Soerabaja aangekomen wordt ge formeerd het tijdelijk oefenings-eskader der kleine Soenda-eilajndenbestaande uit de „Java" de „Zeven Provinciën", de flottielje vaartuigen „Soemba" en „Flo res" de diverse onderzeebooten en de groep torpedojagers, welk eskader 23 September vertrekt naar zijn oefenter rein bezuiden Celebes en nabij Makassar. Laatstgenoemde oefeningen duren tot einde October. Voorts zullen einde Oc tober door de „Java'' en de torpedo- boot jagers „Panter" en „Lynx" nabij Soe rabaja gevechtsschietoefeningen worden gehouden. tijd niet begreep. Het is nu allemaal bekend, en toch was het zoo merkwaardig dat mijn domheid misschien wel begrijpe lijk was. Alex keek naar beneden en trok eens aan den ladder. ,jDio is vast blijven zitten", zei hij met^ een grijns. „Wat een gekken, om zoo'n waarschuwing achter te laten! Het eenige nadeel is juffrouw Innes, dat ze nu voorloopig wei niet terug zullen ko men". „Dat zou ik nu niet juist een ramp vinden", antwoordde ik. Tot laat in den avond waren Halsey en Alex er mee bezig. Eindelijk gelulde het hen om de ladder naar beneden te krijgen en ze maakten een nieuwen gren del op de deur. Ik peinsde ér over of ik misschien een doodsvijand had, die met alle geweld mijn ondergang wilde. Ik werd steeds zenuwachtiger. Liddy had al lang den schijn van dapperheid laten varenen sliep geregeld in mijn kleedkamer op de rustbank, met een keu kenmes onder haar kussen. Zoo was de toestand op Donderdagavond, toen ik zelf eeni actief aandeel in de zaak kreeg. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1