DE WENTELTRAP KWATTA'fj' N°. 99. Maandag 93 Augustus 1996 115® Jaargang. FEUILLETON VOLLE-MELK-REEP Beter dan Coed-. DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant EhJgSSal en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke pegel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Poincaré bezuinigt. Poincaré's bezuinigingsprogram is door den president der republiek goedgekeurd en zal nu onverwijld in werking treden. De maatregelen betroffen regeling der distributie en consumptie, later zal nog een, speciale regeling voor die product!© worden ingevoerd. De bezuiniging moet naar Poincaré's oordeel niet alleen op openbare, maar ook op de particuliere uitgaven toegepast worden. De regeering zal een handje mee helpen de menschen zinniger te maken dcor allereerst meer belastingen te heffen en voorts door maa'regelen als deze: het ver bod van verkoop van versch brood, be perking van de uitgebreide maaltijden in de restaurants, evenals tijdens den oor log, prijsvaststelling voor de meest-ge- bruikte levensmiddelen. Voorts worden maatregelen getroffen tot strenge controle op verkoopers en tosschenhandelaars ter voorkoming van achterhouding van waren en tot instelling van gaarkeukens voor het verstrekken van warme maaltijden tegen geriingen prijs. De regeering schrijft tevens voor op neming van de met graan bebouwde op pervlakte, schatting van de opbrengst daar van en controle op de verwerking van het graan en de in de molens aanwezige voor raden koren. De ministerraad stelde een algemeen plan tot bezuiniging en vereen voudiging van het bestuur op. De bezuinigingsmaatregelen worden in de pers gunstig beoordeeld, daar hierdoor voor een groot gedeelte voldaan wordt aqn de eisehen, welke enkele bladen reeds sedert jaren hebben doen hooren. Verschillende bladen wijzen er echter op, dat de thans afgekondigde maatrege len niet voldoende zullen uitwerken om aanmerkelijke besparingen te verkrijgen. Zoo schrijft de „Avenir", dat men niet gelooven kan, dat deze maatregelen groofe besparingen zullen brengen, evenmin als de andere maatregelen, door de afzon derlijke ministeries genomen. Men is nog ver verwijderd van de groote algemeene bestuurshervorming, waardoor het land vernieuwd moest worden. Hetdand denkt er niet aan enkele zijner monopolies te industrialiseerenOok de „Gaulois" Is van oordeel, dat het jammer is, dat de re geering nog geen program voor de orga nisatie van haar productie heeft uitge werkt, zooals dat reeds sedert lang is toegezegd. Een voldoende voeding van de bevolking is geen vraagstuk der distributie van de levenslmicldelen, doch een vraag stuk, op welke wijze nieuwe levensmid delen voortgebracht zullen worden. De Raadszetels. Onmiddellijk nadat Primo de Rivera zoo nadrukkelijk den wensch van Spanje had geuit, dat Tanger zou worden ge voegd bij het Spaansch protectoraat in Ma 40 Naar het Amerik'aansch' van MARY ROBERTS RINEHART. I „Hoe lang nog?" vroeg hij. „Ik heb het huis voor zes maanden gehuurd, en ik ben van plan te blijven tot er een oplossing gevonden is voor een paar dingen. Mijn eigen familie is er nu bij betrokken en ik zal alles doen pm het geheim van Arnold Armstrong te kun nen oplossen". De dokter keek naar den grond en sloeg peinzend met zijn handschoenen te gen zijn eene hand. „U zegt dat er indringers in huis ge weest zijn?" vroeg hij. „Is u daar zeker van, juffrouw Innes?" „Heel zeker." „In welk deel?" „In den oostelijken vleugel." „Kunt u mij ook zeggen wanneer het geweest is en wat het doel scheen te zijn. Was het diefstal?" „Neen," zei ik beslist. „En wat de data betreft eerst verleden week Vrij dag, toen den volgenden nacht, toen Ar nold Armstrong vermoord is, en den vo- rigen Vrijdag weer. De dokter keek ernstig. Hij scheen iets bij zich zelf te overleggen en ten slotte tot een besluit te komen. „Juffrouw Innes", zei hij, „ik ben in rokko, werd deze wensch an verband ge bracht met Spanje's aanspraken op een permanenten zetel in den Volkenbond. Verondersteld werd toen, dat Spanje dien eiscli stelde om hem te laten vallen wan neer de mogendheden bereid waren Spanje zijin zetel te verzekeren. In de kringen rondom den Volkenbond te Genève is men nu geneigd het tegendeel te veronder stel]en. Men meent zelfs, dat 3panjé Tanger zal krijgen als 'tegemoetkoming voor de onthouding van den raadszetel. De Engelsche regeering meent, dat de quaestie van Tanger en die van den permanenten zetel voor Spanje in den Volkenbond niets met elkaar' heb ben uit te staan. Ontwapening. De militaire sub:commissie uit de voor bereidende ontwapeningscommissie heeft de beraadslaging beëindigd over de te formuleeren adviezen omtrent de metho den, welke- kunnen worden gebruikt om inlichtingen te verzamelen betreffende de bewapening der staten, welke de toekom stige conventie inzake de beperking der bewapening zullen onderbcekeimen, tenein de de uitvoering dezer conventie te kun nen controleeren. Zij moest zich boven dien verplaatsen in de veronderstelling, dat de conventie zou voorzien in het recht van eiken staat om een klacht in te dienen tegen ^en anderen staat, die de con ventie niet zou uitvoeren. Na een breed voerig debat kon geen overeenstemming worden bereikt Ook bij het debat bleek weer, dat Frankrijk en de staten, welke zijn plan steunen, n.l. België, de Kleine Entemte- staten, Polen en Boelgarije, bereid zijn zich aan controle te onderwerpen, terwijl de minderheid in de sub-commissie, waar onder vertegenwoordigers van verscheidene groote mogendheden, herhaaldelijk trach ten elk antwoord op de gestelde vragen te vermijden, waarbij zij zich beriepen op het besluit hunner regeeringen om zich in geen geval te onderwerpen aan een controle op haar bewapening. Door den verrekijker. De spoorwegtarieven in België zijn zoowel voor reizigers als voor goederen opnieuw met 10 pet. verhoogd. In Mexico zijn alle katholieken, die in hechtenis waren genomen onder voor wendsel, dat zij deel genomen hadden aan de samenzwering welke het verwekken van een opstand ten doel had. thans op vrije voeten gesteld met uitzondering van 3 vrou wen en 8 mannen. Schout-bij-Nacht Moffat, chef van de Amerikaan schc marineluchtvloot, heeft een rapport over de uitbreiding van de luchtvloot uitgebracht. Volgens dit rapport zal een bedrag van 12 millioen dollars worden besteed voor het aanschaffen van nieuwe vliegtuigen. Er zullen 282 vliegtuigen worden aange- eein zeer eigenaardige positie. Ik kan mij uw houding natuurlijk begrijpen, maar lijkt het u eigenlijk wel verstandig? Zoo lang ui hier is hebben u en uw fa- malieleden niets dan onaangonaamlicden ondervonden. Ik ben geen onheilskraaier, maar ik waarschuw u. Ga hier van daan voor er iets gebeiurt, waardoor u er uw leven lang spijt van zoudt hebben' „Ik ben bereid om die verantwoorde lijkheid op me te nemen", zei ik koel. „Ik geloof dat' hij mij toen opgaf als een hopeloos geval. „Hij vroeg of hij modhit zien waar wij het lijk van Ar nold Armstrong gevonden ha.dden, en ik bracht hem er heen. Hij bekeek alles nauwkeurig, en onderzocht de trap en het slot. Toen hij tenslotte weg ging wist ik één ding zeker: Dokter Walker zou alles in 't werk stellen om mij van Zonnchoek weg te krijgen. HOOFDSTUK XXI. Olmatraat no. 14. Toen we het lijk van Thomas vonden was het Maandagavond, 's Maandags nachts was er niets gebeurd; het was overal in huis rustig geweest en we "had den niets aan de bedienden verteld van de eigenaardige manier waarop de oude man gestorven was. Rosis nam een deel van zijn werk over en behalve de waar schuwing van den dokter uit Casanova, was alles „pais en vree". De afwikkeling van de zaken bij de Handelsbank ging heel langzaam. Vooral de kleinere aandeelhouders hadden een Meer voedingswaarde dan 2 EIF.PFJtf kocht, waarvan 100 gevechisjvliegtuigen, 47 verkenningsvliegtuigen, 61 bombardeer- vliegtuigen en 45 oefeningstoes tellen, Het verbreken der diplomatieke be trekkingen tusschien Chili cv Bolivia schijnt onvermijdelijk, ten gevolge van verklarin gen in het parlement van Bolivia betref fende de eischen van Bolivia op de provin cie Antofogasta. Het Chileensche parle ment heeft protest aangeteekend. KOLONIËN. De moord op mevrouw Campbell. Entjim, de hotelmandoer, die wegens den moord, gepleegd op mevr. Campbell Mac Fie te Garoet, door den landraad veroordeeld was tot levenslange gevange nisstraf, heeft toch in zijn vonnis be rust. Hij diende echter een request om gratie in. KUNST EN WETENSCHAP. Zuid-P ool-exped i tie? Volgens een bericht uit Buenos Aires is de Oostenrijksche ontdekkingsreiziger Pauly, die*zich aldaar bevindt, voornemens in October een expeditie miet vliegtuigen naar de Zuid-Pool te ondernemen. PROVINCIE-NIEUWS. Middelburg in 1925. Aan het verslag door B. en W. van Middelburg uitgebracht aan den raad der gemeente over 1925, is het volgende ont leend: Het aantal inwoners daalde van 19.268 tot 19.167. Uit een overzicht over de laatste 11 jaar, blijkt dat er één geboorte plaats had op de 59 zielen, dit was alleen in- 1919 minder, namelijk één op de 61 zielen. Er had plaats één sterfgeval op 93 zielen, wat het gunstigste cijfer van de laatste 11 jaar is. Inzake het bijhouden der bevolkingsre gisters wordt gemeld d&t 772 aangiften plaats hadden wegens vestiging in de ge meente van 1061 persiolnen827 aan giften wegens vertrek naar elders van 1253 persionen en 887 aangiften van ver huizing binnen de gemeente van 2164 per sonen, terwijl ambtshalve 44 personen wer den ingeschreven en 64 werden afge schreven. Betreffende de restauratie van het raad huis wordt gemeld: Nadat de restauratie van den Choertoren aan het eind van 1924 klap gehadtot hen behoorde ook de dominé uit Casanova. Als legaat van een oom had hij een paar aandeelen in de Handelsbank gekregen en niu was zijn vreugde d aarover veranderd in teleurstel ling; het was alles wat hij bezat en hij moet wel bitter gestemd zijn geweest tegen Paul Armstrong. Hij was uitgenoo- digd om te spreken bij de begrafenis van den bankier op het kerkhof te Casanova, maar de goede man was zoo verstandig om kou te vatten en er moest een plaats vervanger komen. Enkele dagen daarna kwam hij mij opzoeken, een vriendelijk oud mannetje met halfversleten kleerem. Ik geloof dat hij er niet zeker van was in hoeverre ik iets te maken had met de familie Armstrong en of de dood van den heer Armstrong voor mij een verlies was of niet. Maar ik hielp hem gauw uit de onze kerheid. Ik vond hem een aandigeini man. Hij had Thqmas goed gekend en had be- Jóofd om den begrafenisdienst in het kleine Afrikaansche kerkje te leiden. Hij vertelde mij meer over zichzelf, dan hij wel wist, en voor hij weg ging, beloofde ik hiem tot zijn verbazing en eerlijk gezegd was ik er zelf ook verbaasd over een nieuw kleed voor zijn kerk. Hij was zeer geroerd en ik bemerkte wel dat het armoedige aanzien van zijn kerkje hem evenveel verdriet deed als het een moeder doet, wanneer ze haar kind niet behoorlijk in de kleeren kan stelten. „Gij kondt geen betere en veiliger plaats voor uw gaven bedenken, juffrouw Innes", zei hij. in hoofdzaak was voltooid, as een der ge meentelijke steenhouwers nog eeaiige maan den bezig geweest enkele nakomende werk jes af te maken, o.a. aan den top van den gevel aan de Noordstraatzijde, het dichten van een niet meer dienstdoende deuropening m het eerste nisvak van den Choertoren achter de balustrade e. d. Nog werden de 8 beweegbare houten beeldjes boven de wijzerplaat van den to ren grondig hersteld, opnieuw verguld en weder geplaatst. Inmiddels is, 'ten behoeve van vulling van de open nissen in den Choertoren, als proef aan den beeldhouwer L. Zijl to Bus sum opged ragen een beeld je op een derdie der ware grootte te ontwerpen. Bedoeld ontwerp was aan het eind van 1925 nog niet gereed. Als bijzonderheid wordt nog vermeld, dat de gemeentelijke steenhouwer H. Sleendam op 10 October op 65-jarigen leeftijd op pensioen werd ges'leld. Hij was toen 40 jaren in ge meentedienst ein had al dien. tijd onafge broken aan de restauratie van. hdt raad huis gewerkt. De bestrating der stad blijft in het algemeen genomen nog steeds verbeterin gen vragen. De straten., welke dit jaar en ook die het vorig jaar meer serieus ter hand zijn genomen, maken vanzelf sprekend hierop een uitzondering. Als vorige jaren vereischte het rioolnet van do oude stad, wegens zijn slechten toestand, voortdurend zorg en onderhoud. Daar de juiste ligging der leidingen zeer dikwijls niet bekend is, geven de veel voorkomende verstoppingen en verzakkin gen nogal eens moeilijkheden. Behalve verschillende noodzakelijk herstellingen aan enkele riolen, vereischte dit jaar een deel der rioleering in de Molstraat bij zonder onderhoud. Nieuwe fioleeriing werd aangelegd in de Smoorsganig en deze in verbinding gebracht met die in de Le liestraat en Noordsingel. Ook werd een deel van de Bogardstraat van rioleering voorzien en in verbinding gesteld met die, gelegen in den Buirg. Van de Singels werd op verschillende plaatsen de asphaltbedekkimg hersteld en in enkele .bochten het zijvlak verbreed. De herstelde gedeelten werden met een spramexlaag behandeld en met z.g. fijne split afgedekt. Evenals vorige jaren werden d(e om vangrijke wandelplaatsen en plantsoenen met de noodige zorg en ambitie behan deld. Ter bestrijding der werkloosheid wer den, evenals vorige jaren, arbeiders te werk gesteld aan verschillende werken, die voor de gemeente van belang kunnen worden genoemd. Na vermeld te hebben welke grootere werken o.a. de NieiSwe Koepoortbmg werden uitgevoerd, wordt er op gewezen, dat de opleving in het bouwbedrijf dit jaar zienderoogen toenam. Door het specula tief bouwen van timmerlieden en parti culieren kwamen dit jaar verscheidene klein burgerwoomhuizen gereed. Het wo ningtekort in dit soort huizen kan dan „Het is er vast veiliger dan op Zon nchoek", gaf ik toe. En de gedachte aan het kleed maakte dat hij er om kon glim lachen. Hij stond vlak bij_ de deur en keek van de weelde in huis naar het prachtige uitzicht. R ij ke menschen moes ten allemaa 1 braaf zijn", zei hij op droevigen toon. „Ze hebben zooveel moois en schoonheid, werkt veredelend. En toch hoe wei ik van de dooden niets dan goeds behoor de te zeggen heeft meneer Armstrong dit mooie uitzicht nooit gezien. Voor hem waren deze booinien en gazons niets meer dan een eigendom, dat zooveel per vier kante meter waard was. Hij was gek op geld juffrouw Innes, en offerde alles op aan zijn gouden kalf. Om macht en zucht gaf hij niet zooveel - maar om geld." Toen veranderde zijn toon en hij glimlachte vriendelijk tegen me. „Niette genstaande al deze weelde zeiden de men schen hier in de buurt altijd, dat mieneer Armstrong op zijn geld zat. In tegenstel ling met de meeste andere zomergasten gaf hij nooit iets aan de kerk en nooit aan de armen. Hij hield van het geld zelf". „Maar in zijn graf zal hij er niet veel aan hebben!" zei ik cynisch. Ik liet hem met den auto naar huis brengen en gaf hem een bos rozen mee uit de kas, voor zijn vrouw. Hij was er beelemaal van in de war. En ik had een gevoel van edelmoedigheid dat voor een nieuw kleed in zijn kerk niet te duur gekocht was. Toen ik aan onze kerk in de stad een nieuw zilver avondmaalstel cadeau gaf, was ik lang niet zoo voi- ook als geheel overwonnen' worden be schouwd. Aan behoorlijke woningen met jaren huurprijs van bijv. f2, tot f3, per week, blijft nog wel eenige behoefte bestaan. Er werden 23 nieuwe en 45 be staande peroeelen op de rioleering aan gesloten. Een 9-tal woningen wenden onbewoon baar verklaard. Behalve de passagiersboot op Rotter dam werden 3159 binnenschepen geno teerd mei een gezamenlijken schcepsinhoud van 358.961 kub. M. Het aantal buitenlandsche schepen be droeg 11, alle geladen met hout. Zij hadden een gezamenlijken inhoud van 34.903 kub. M. tegen 17 met 36.601 kub. M. in 1924. In het droogdok „Prins Hendrik' wer den slechts twee schepen opgenomen n.l. twee Loodsiboolen. Het havengeld bracht op f6759,05 tegen f6922 671/2 in 1924. De ontvangen bruggelden bedroegen f 1800,10. Vanwege het gemeentebestuur zijn 34 biljetten besmettelijke ziekten aangeplakt tegen 15 in 1924 en wel 20 wegens diphteritus, 13 wegens roodvonk en 1 wegens typhus. Op de gemeentebegraafplaats werden 204, op de Israëlitische 6 en op de R.K. begraafplaats 14 lijken begraven, terwijl 29 personen elders zijn begraven. Volgens het opgenomen verslag van het bestuur der Godshuizen kwam van verschillende gemeentebesturen de vraag in of het Gasthuis beschikt over een barak voor besmettelijke ziekten, waarin even tueel patiënten uit die gemeente zouden kunnen worden opgenomen. Geantwoord werd, dat een barak, die voor bet geval een epidemie mocht uitbreken voldoende plaats voor lijders zou bieden, bij het Gasthuis niet aanwezig is. De bestaande barak biedt slechts ruimte voor een be perkt aantal patiënten, welke in geval van epidemie voor Middelburg alleen zelfs niet voldoende zou zijn. Door het bestuur werd er op gewezen, dat wellicht door samenwerking van meerdere gemeenten ten dezen een voorziening zou kunnen worden tot stand gebracht. Er werden in 1925 in het Gasthuis in totaal verpleegd 463 mannen en 509 vrou wen, van wie resp. 26 en 23 overleden, alzoo 5.04 pet., tegen 6.93 in 1924, 5.34 1 in 1923, 8.5 in 1922 en 9.4 pet. in 1921. Het totaal der wegens verpleging of behandeling in het Gasthuis uitgeschreven rekeningen bedroeg f 144.022,82, w. o. f33.647,77 van het Burg. Armbestuur. In het Oude Mannen- en Vrouwenhuis was het aantal verpleegden op 1 Jan. 61, op 31 December 56. In het burgerweeshuis waren 12 wee zen aanwezig. Koepok-inenting had plaats bij 420 kin deren, waarvan 279 kosteloos. De politie maakte 622 processen-ver baal op tegen 566 in 1924, wegens dron kenschap werden 54 mannen tijdelijk in bewaring gesteld, aan 131 personen werd nachtverblijf verleend; 57 personen hiel- daan en was men mij ook lang niet zoo dankbaar. Ik had een heeleboel dingen om over te denken in die dagen. Ik maakte eert lijst van vragen en mogelijke antwoor den, maar ik scheen altijd wel in een kringetje rond te draaien. Ik eindigde altijd weer waar ik begonnen was. De lijst was ongeveer zoo: „Wie wa,s er in den nacht vóór den moord het ,huis binnengedrongen? Thomas beweerde dat het meneer Bai ley was, dién hij op het voetpad had ge zien en die de eigenaar was van de paar- len manchetknoop. Waarom was Arnold Armstrong in den nacht, dat hij vermoord was, weer teruggekomen, nadat hij eenmaal weg was gegaan? Geen antwoord. Was het om de op dracht die Louise zea, dat ze hem gege ven had? 1 1 Wie liethem in huis Gertrude zei dat ze de deur aan den oostkant op slot had gedaan. Op de deur zat geen sleutel en de doode had ook geen sleutel bij zich. Hij moet dus bin nengelaten zijn door iemand, die in huis was. Wie was er in de waschkelder ge vallen? Blijkbaar iemand, die niet goed op de hoogte was met het huis. Er ontbraken op dat oogenblik maar twee menschen, Rjosie en Gertrude. Ros ie was in de por tierswoning. Dus maar was het Ger trude? Zou het niet dezelfde geheimzin nige inbreker geweest kunnen zijn? (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1