DE WEfFELTHAP KWATTAy N°. 98. Vrijdag 20 Augustus 1926 ORANGE IV il5e Jaargang Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. De Blue Band-reis naar Zwitserland. J. FEUILLETON )0( \fc>LLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. tiOESCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 'cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent por regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. li. Flüelen, 14 Augustus. Het is wonderlijk, zooals het weer vrij plotseling is veranderd. Vrijdag en Zaterdag hadden de Hollaodsche jongens en meisjes een inderdaad magnifieke ge legenheid om van het Zwitsersche berg landschap te genieten. Vrijdagmiddag was het zoo ongewoon helder qp dein Rigi- Kuimtop, dal met den kijker verschillende bekende dingen in Luzern waren te onder scheiden, b.v. de Kapelbrug. De sneeuw toppen van het Bermer-Oberland glansden scherp afgeteekend tegen de wolkeiniooze iuchit in de zon. De rit niet het spoortje naar boven was een feest: telkens een doorkijk op de miniatuurwreeld beneden, nu eens rechts, dan links van den wagen. Watervallen, tunnels, de huizen, die zoo schots en scheef op en ia den grond staan, of ze uit de lucht zijn komen val len. Dan is de top zelf een teleurstel- lang. In de verfte maken de opstandjes Jen indruk van een strand: groole para sols, tentjes, een bonte rommel van mars- kramerijen, inplaats van een stille plek. Toch schijnen de meeste reizigers dat wel fijn te vinden, want hoewel alle waar er peperduur i s hebben de kooplui het druk. ledér heeft behoefte zijn verrukking over net zeldzame uitzicht om te zetten op z.ijn wijze; zoo is er een groote categorie van menscheni" die met koorlsachtigen ijver souvenirs koopt om ze weg te geven en die verder reageert door het afwerken an een lange lijst met namen van men- ichen, welke worden uitverkoren voor het jntvangein van een prentbriefkaart. Onze jongens en meisjes konden er bij na niet genoeg Van krijgen. Wat dat voor een plaatsje was, recht voor beueden, of het meer rechts ook tot het Viei+woud- stedenmeer behoorde, en hoe al die sneeuw bergen heetten. Eén van de meisjes vroeg of we geen gemzen zouden tegenkomen. Ze had groene hoedjes zien dragen met een coquet stijf veertje van achteren en voor zichzelf uitgemaakt, dat dit een lijf- versiersel van een bergdier moest zijn; vandaar de gedachte aan een gems. De lunch hadden ze in dezelfde zaal van hel i&tel, waar een gezelschap' van de Reiisvereeniging toevallig ook aaïiwe zig was. Daarna de daling den mooien voor een groot deel beschaduwden weg naar Weggis af; telkens passeerden mem- sclhen, die moeizaam opwaarts gingen; LIMONADESIROOP p Sinaasappel. Per Hesch. Fa. J. A. L. G WITTE, Tel. 264, Goes. Naar het Ameriliaansch' van MARY ROBERTS RINEHART. Warner greep onmiddellijk naar den sleulel. Wat hij zeide verbaasde ons niet erg. „Yale-slot", zei hij. „Waarschijnlijk een sleutel van de deur aan den oost kant". Er was geen enkele reden waarom Thomas, een oude vertrouwde bediende, geen sleutel van die speciale deur zou hebben, hoewel de bedienden ingang aan den westkant was. Maar ik wist niet, dat deze sleutel bestond en er ontstonden, weer allerlei mogelijkheden door. Maar op dat oogenblik waren er nog zooveel andere dingen te doen; we lieten Warner in de portierswoning achter en gingen dleniüal weer naar huis terug. Jamieson liep naast mij en Gertrude en Halsey achter ons. Ik zal er de Armstrongs wel bericht van moeten sturen", zei ik. „Zij zullen wel weten of Thomas nog familie had n hoe we die kunnen bereiken. Natuur- ijk wil ik de onkosten van de begrafenis wij hadden het vrij wat gemakkelijker. Moeheid was den jongelieden vreemd toen ze in Weggis op de boot s'apten. De boot tocht over het meer in avondglanzen, d; verglijding van de kleuren op de bergen en Itiet water, leek een sprookje, waarin zich alleen de werkelijkheid mengde door bet verlangen naar huis. Niet naar Hol land, maar naar de welvoorziene tafels in, de hotels. Er is dien avond gegeten met een bijna ontstellende graagte. Een stille Gironingsche jongen sloeg het record en het bedienend personeel, o cbariva- rius! De indrukken van dien dag zijn echter voor een deel naar het tweedie plan gedrongen door den tocht van Zater dag, die precies diamei raai was aan dien van Vrijdag. De Sdhölleneinschlucht heb ben de jongens en meisjes doorkruist, de slingerwegen geloopen van Göschenen tot Andermatt, een deel van den grooten weg naar Italië. Ze dachten de sneeuw soms z<fo dichtbij te zien, dat het een uurtje leek er even heen te loopen, dan was er een extra-nummer op het program ma bijeengekomen: sneeuwballen gooieop de bergen. Maar hoewel zij zelf liepen in het gebied waar geen boomen groeien, dus boven 1800 M., ligt de sneeuw nog een eind boven de weide-girens 220J M. Zoo vlak bij kon het dus niet zijn. De Reuss is hier een pracht van weid: Bij de Duivelsbrug, de plek waar eens generaal Suwaroff het leger van Napoleon tegenhield, stort de rivier zich tusschen loodkleurige bergwanden, statig en koel als de muren van een kathedraal, omlaag in het dal; reusachtige blokken trachten dien val te stuiten, het water kookt en schuimt, een gedeelte verstuift en drijft door de lucht, alsof er een reus achtige vaporisateur aan het werk was. De plek heeft veel bekorends, hoewel er niets is van het vriendelijke, liefe lijke van het Zwitsersche landschap. Inte gendeel, er schijnt iets dreigends in deze omgeving te hangen. Piet, dè clowneske jongeling uit Schie dam, was in retraite. Hij had zich Vrij dag wat erg druk gemaakt en was daar- t gedurende den tocht door den Schol- lenenschlucht toegevoegd aan den heer Slarkenburg, die de achterhoede onder zijn leiding heeft. Piet hield zich stil en interesseerde zich sterk'voor steentjes; daar verzamelde hij prachtige exemplaren van, totdat hij er zwaar van liep en niet meer meedragen kon. Vanavond had hij gelegenheid zich in volle kracht te toornen; er was feest avond in hotel Sternen, en vele jonjgens en meisjes gaven zang, muziek en voor dracht ten beste. Piet bleek hier in zijn element, de zaal daverde van den lach. Puck, een jongedame uit Apeldoorn, ont ketende een stormachtig applaus, toen ze voorstelde de firma Van den Berglh een telegram van dank te zenden. De heer Van Rees, reclame-chef van de firma, •liet een heel goed uitgevoerde gedenk penning uitreiken. Van hun kant boden de jongelui den leiders geschenken aan. Het was een buitengewoon genoeglijk feest. III. Weer thuis. Het staat nog te bezien wie, van deze wel betalen, maar we moeten toch pro- beeren om zijn familie te vinden. Waarvan denkt u dat hij zoo geschrokken is, me neer Jamieson?" „Dat is moeilijk te zeggen", antwoord de hij langzaam. „Maar ik geloof dat we er wel van overtuigd kunnen zijn dat hij erg geschrokken is en dat hij zich er gens voor verstopt heeft. Het spijt mij in meer dan een opzicht. Ik ben er altijd van overtuigd geweest, dat Thomas iets wist, of iets vermoedde, dat hij niet ver tellen \yilde. Weet u hoeveel geld er in die versleten portefeuille van hem zat? Bijna honderd dollar! Bijna 2 maanden loon - en toch hebben dae negers haast nooit een cent. Nu wat Thomas wist zal met hem begraven worden". Halsey stelde voor om den tuin te on derzoeken, maar daar voelde Jamieson niets voor. „U zoudt er niets vinden", zei hij. „Iemand, die in staat is om in het huis te komen en een gat in den muur te ma ken, terwijl ik beneden de wacht houd, zullen we heusch niet vinden door met een lantaarntje tusschen de struiken te kijken". Ik voelde dat de dood van Thomas een climax geweest was in deze heele geschiedenis. De nacht, die nu kwam, was heel rustig. Halsey waakte onderaan de trap- en een ingewikkeld systeem van grendels'op de andere deuren scheen sue- reis tenslotte het meeste resultaat zal beleven: de firma die de jongens en meisjes uitzond, of de propaganda vain Nederland in den vreemde; juister om schreven zou dit laatste moeten zijn: de reputatie van Hollanders in andere Lan den. Als men ip Zwitserland de mensdhen, die veel met vreemdelingen le waken heb ben, aan het praten weet te brengen), krijgt men sterk den indruk dat deze re» puta'ie nog wel iets verbeterd kan wor den. De vacantiereizigers uit ons land vinden Zwitserland duur; ze zijn gewend, zich ruim te kunnen bewegen in de lan den met lage valuta, zooals België en Frankrijk; de collectiviteit stelt hen in staat voor een betrekkelijk lage som Zwit serland te bereiken en als ze dan kleine uitgaven moeten doen vinden ze de prij zen van vele artikelen niet in verhou ding tot het bedrag, dat de reis hun kostte. Als ze de spoorbiijebten en logies ieder apart inplaats van gezamenlijk had den moeten betalen, zouden ze hebben ondervonden, dat Holland, bekend als een duur land voor vreemdelingen, in veel opzichten goedkoop is bij Zwitser land vergeleken; het kan niet anders of voor de groote trek van vreemdelingen moeten deze hooge prijzen funest zijn. De hotelhouders klagen dan ook. dat er wei nig reizigers komen en de reizigers mop peren erover, dat het leven in Zwitser land zoo duur is. De manier waarop sommigen onzer landgenooten hun misnoe gen te kennen geven, schijnt wel eens kwetsend geweest te zjjn. Onze jongens en meisjes hebben ge durende de geheele reis, als jonge Hol landers een uitstekende- indruk gemaakt. Dit bleek uit de opmerkingen, die men over hen hoorde, de vriendelijkheid, waar mede zij overal werden ontvangen. Men wilde iets van hen hooren, vandaar de niet te tellen verzoeken om een lied. Maandagavond, op weg naar huis, werd de maaltijd in Bazel gebruikt; daarna klom één van de meisjes op de verhoo ging, waar de piano stond en speelde iets. Een jonge Zwitser, één van de gasten van het hotel, vroeg haar verlof wat voor ons te mogen spelen; hij bleek een vir tuoos in den dop. Terwijl hij nog bezig was vroegen de andere gasten den leiders om een Hollamdsch. lied. Daar had nie mand van de jongelui bezwaar tegen. Van den blanken top der duinen werd gezon gen, en dat van blijheid fonkelende lied van Hullebroek: „De gilde viert". Do gasten wilden blijkbaar nog iets anders. Of wij de Nationalhymne wilden zingen. Allen stonden op, ook de gas'en; en toen het plechtige oude Wilhelmus in de wijde zaal geklonken had konden de zangers en zangeressen? een hartelijk applaus in ont vangst nemen. Het was de laatste maal, dat er ge zongen werd. In den nachttrein naar ces te hebben. Eenmaal werd ik midden in den nacht wakker en dacht dat ik weer hoorde kloppen. Maar het was heel slil en ik was al zoover dal ik mij niet meer door zulke kleinigheden van de wijs liet De Armstrongs kregen bericht van Tho mas' dood en als gevolg daarvan ik mijn eerste onderhoud met dokter Walker. Hij kwam den volgenden morgen aanzetten toen we net klaar waren met ontbijten, in een auto met een zwarbe kap. Toen ik bij hem kwam liep hij heen en weer in de huiskamer en in weerwil van mijn vooroordeel tegen hem moet ik toegeven dat de man er heel presentabel uitzag. Hij was, net als Gertrude gezegd had, laJng en donker, glad geschoren en recht op, met scherpe trekken en een vierkante kin. Hij zag er uit om door een ringetje be halen en zijn manieren waren be nauwend beleefd. Ik moet u mijn verontschuldigingen aanbieden voor dit vroege bezoek, juf frouw Innes", zei' hij, terwijl hij ging zitten. „Mijn va!k brengt dringende en reeds te lang verwaarloosde plichten mee, en er moet besloten worden, wat we met Thomas zullen doen". „Ja", zei ik, 'terwijl ik op het uiterste puntje van een stoel ging zitten. „Ik wou alleen maar het adres, weten van Thp- mas' familie. Als u het zoo druk heeft, Brussel bespraken zij het bezoek aan In- zo nn, waarvan de jongens en meisjes vooral den Gletschertuin interessant von den. Wat hun was verteld over Gletschers en de diepten, welke daarin worden ge maakt door draaiende steenen, over Mi- neraliën en over dieren van de bergen, konden ze hier in beeld zien. Het meis je dat zoo graag een gemzen veert je in haar hoedje wilde, kon hier zien, dat een gems evenmin veeren heeft als een kik ker; ook de andieren vonden dit een heel leerzaam bezoek; zij bespraken den fij nen tocht over het blauwe meer, en de boot, waarop zij dit land der wonderen waren uitgegleden. Zij hadden het over den dag tevoren, den Zondag, waarvan de morgen aan kerkbezoek was gewijd en de wandelingen, eerst van Flüelen naar den Tellskapel, toen de boottocht naar Birunnen en van daar de hoogte op naar Axenfels: een warme tocht, omdat men langs den weg op verscheidene plaatsen de boomen laag gehouden heeft, zoodat het zicht op het meer vrij blijft, waardoor tegelijk de zon met volle kracht op het pad kan schijnen. Hoe heerlijk was daarna het rusten op het beschaduwde terras van het hotel, wat kwamen we gemakke lijk en vrij vlug de zon ging juist achter den Rigi schuil beneden en hoe smaakte ons de maaltijden; toen we om negen uur in Flüelen uit de trein kwa men. Al die gebeurlijkheden werden be sproken en daarna moest er geslapen worden; in Brussel, waar ze in den spiegelzaal van een hotel den maaltijd gebruikten waren de jongelui opmerkelijk stil. De indruk' van de zaal, het nade rend afscheid? Wie zal het zeggen? Piet, de jolige Schiedammer, had zelfs geen succes meer en dat zegt wat. In Namen hadden enkele jongens uit Lim burg ons verlaten. In Roosendaal gin gen er wat uit en aan de Beurs, in Rot terdam raakten we een heele ploeg kwijt, die naar het Maasstation moesten. Sta tion D. P. was het officieel einde van den tocht; daar stonden enkele ouders vol verlangen hun jongens en meisjes af te wachten, ,,'k Had best ook eens mee gewild zei een van de van vreugde bijna huilende moeders, toen ze in al haar zenuwachtigheid verteld had, hoe fijn zij en haar man het vonden, dat haar jongen dit nu eens mocht hebben. Wip weet misschien wordt dit voor de anderen ook nog eens mogelijk. Maar de jongens en meisjes, onze kinderen, die vooral op hun leeftijd de schoonheid van de natuur en haar ongebreidelde rijk dom kunnen bewonderen, die gaan voor! KOLONIËN. Nieuwe reeks. De „Loc." wijdt eene bespreking aan de nieuwe reeks van fraudes in Indië, aan het nog steeds nipt overwonnen cor ruptie-kwaad, en wijst op twee in dit verband gewichtige détails: het niet er kennen van de zuiverende werking der openbaarheid een eerste eisch! en hpt voorkomen van herplaatsing van wegens fraude ontslagen landsdienaren. In het beleende Rekemkamerverslag i,s de frequentie dier herplaatsingen met na- had u wel kunnen telefoneeren". Hij glimlachte. „Ik wilde u ook nog over iets anders spreken", zei' hij. ,,En wat Thomas aan gaat, mevrouw Armstrong is er bijzonder op gesteld, dat u haar toestaat de on kosten te betalen. En dan zijn familie hij had een broer hier in het dorp, dien ik al gewaarschuwd heib. Ik geloof dat het een hartverlamming geweest zal zijn. Thomas heeft altijd een zwak hart Hartverlamming en schrik", zei ik, ^terwijl ik nog steeds op het puntje van mijn stoel bleef zitten. Maar de dokter scheen geen plan te hebben om op te stappen". „Ik hoor dat het hier spookt en dat u een heeleboel detectives in huis heeft ge haald om het spook te verjagen", zei hij. Instinctief begreep ik, dat hij pro beerde mij uit te hooren. „U is verkeerd •ingelicht" antwoordde ik stijfjes. „Wat geen spook en geen detecti ves!" zei hij, nog steeds glimlachende. „Waf een teleurstelling voor het dorp Zijn spottende toon hinderde mij. Voor ons was hef allesbehalve een grapje. „Dokter Walker", zei iik verontwaar digd de humor van heit geval ontgaat me. Sedert ik hier ben is er een man dood geschoten en een andier van schrik dood gebleven. Er zijn indringers in huis ge weest en we hebben vreemde geluiden Vijf achtereen vo'gende ja rem is Mejuf frouw Dorothy Hughes uit Brcoklijn, New-York, bij den schocnb ódswedstrijd tot de schoonste onder de s hoonen ver klaard. druk aangewezen als schade voor het land. Nochtans blijft dit kassiansysteem bij landsdiensten voortbestaan. Het blad geeft drie recente voorbeelden: Een bekende figuur van het politie- schandaal, wegens .slordig beheer" ont slagen, werkt thans op een residentiekan toor; een ontslagen directeur van gewes telijke werken is thans ambtenaar bij het Boschwezen; een tweemaal wegens dief stal ontslagen pandhuisbeambte werkt thansbij den Pandhuisdienst. Deze voorbeelden 'dienen slechts ter illustratie. Zij zijn gemakkelijk te ver meerderen met vele andere. Ten slotte dringt het blad aan op de verdere noodzakfel ijkheidmeer en deugde lijker controle, om te co cludeeren: „Open baarheid en controle erkeone men op nieuw als middelen, welke de eer en goe den naam onzer landsdiensten moeten vrij houden van smetten". BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Verschillende uitgaven. Bij de Uitgeversfmaatschappij „Else vier" te Amsterdam verscheen de vijfde aflevering van de uitgave „Duizend en één kijkjes m Zwitserland De beschrijving handelt over Valais. Een keur van pho to s treffen we weer in dit schitterende nummer. Van de Kon. drukkerij „Cadsamdria" te Breskens ontvingen we een practisch touristenkaartje voor West Zeeuwsch- Vlaanderen en de Belgische kust tot Os'tende. Bij PNoordhoff te Groningen zag het licht: „Hoe moet ik siolliciteeren", door W. v. d. Elstt. Voor hen, die voor een betrekking in aanmerking willen komen bevat dit werkje zeer veel nuttige wenken. Behalve aan de opstelling van brieven is de aandacht o.a. gewijd aan de kleeding der sollicitanten. gehoord. Als dat grappig is, dan mankeert er zeker wat aan mijn gevoel voor humor." „U vat het veerkeerd op", zei hij, nog steeds op vrieodelijkem toon. „Het grappige ligt voor mij hierin, dat u er onder zulke omstandigheden op staat hier te blijven. Ik zou denken dat u er juist met alle geweld vandaan zou willen". „Dan vergisit u zich. Alles wat er ge beurt, stijft mij juist in mijn be sluit om te blijven, (tot het geheim opge klaard is". „Ik heb nog een boodschap voor u, juffrouw Innes", zei hij, terwijl hij ein delijk opstond. „Mevrouw Armstrong heeft mij opgedragen u te bedanken voor uw vriendelijkheid voor Louise, wier dwa ze plan haar veel last heeft bezorgd. En dan en dit is een teer punt vroeg ze mij of ik wilde probeeren u over te halen om ten opzichte van het huis tot andere gedachten te komen. Zonnehoek is haar thuis, ze is er nog erg op gesteld en zou zich hier graag terug trekken om uit te rusten van alle emoties." „Dan moet ze wel erg veranderd zijn", zei ik, op niet zeer vricndelijken toon. „Louise vertelde me, dat haar moeder het huis haatte. Bovendien rust zal ze hier^ op t oogenblik heusch niet vinden. In ieder geval, blijf ik voorloopig nog hier, dokter". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1