DE WENTELTRAP KWATTAF5* «km-REEP N°. 97. Woensdag 18 Augustus 1926 Ii3e Jaargang. M FEUILLETON ^erdan0oedWJB|STE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke i i 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamiooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND- OVERZICHT. De Fransche financieele crisis. De National City Bank of New-York wijdt in haar over de geherie wereld be kend en gelezen overzicht (Augustus) een uitvoerige bespreking aan de Frainsche financieele crisis. O.m. wordt erop ge wezen, dat er goede grond bes'.aat voor de meeniag, dat de franc gestabiliseerd zal kunnen worden, met behulp van de goudreserve van de Banque de France op ongeveer het huidige niveau en dat daarmede een nieuw monetair systeem zou kunnen worden geschapen, op voorwaarde, dat de bank geheel opnieuw begint en be vrijd zal worden van alle aanspraken, die uit hare betrekkingen met de Fransche regeering kunnen voortvloeien. Het kan zijn, zegt het overzicht, dat het nieuwe ministerie in staat zal zijn zoo veel vertrouwen te wekken, dat dit plan Icn uitvoer kan worden gebracht. Indien niet, dan zou de Bank een nieuwe afdce- Jing kunnen openen, waar alle zaken ge heel en al op goudbasis worden gedaan en welke afdeeling een nieuwe valuta zou uitgeven, die inwisselbaar is tegen goud. Er zou dan natuurlijk nog overblijven het vraagstuk, hoe met de oude valuta en met de oude schulden, openbare en particu liere, gehandeld zou moeben worden, welke in oude papier francs betaalbaar zijn. Doch door het scheppen eener nieuwe valuta zou de Banque de France, die toch in de eerste plaats een commercaeele instelling is, in staat zijn te ontkomen aan de ver plichtingen der schatkist en op de basi: van haar ruime goudreserve zou zij aan de Fransche zakenbelangen een gezonde valuta kunnen verschaffen. Het is, aldus het overzicht, een buiten gewoon ernstige kwestie, op de een of andere wijze de valuta van een land te wijzigen, welke valuta de basis is van alle contracten en van de staatsschulden. Doch nu de franc eenmaal zoover is ge daald, is het te laat om nog te spreken van een volledig herstel van de vroegere francwaarde. Zelfs in de binnenlandsche circulatie is de franc reeds niet meer waard dan een vijfde van de waarde van vóór den oorlog en meer dan dit zal men niet kunnen redden. De commissie van experts is eenstemmig overeengekomen., dat een herziening van de waarde van dien franc en eein nieuwe vasts belling van 'die waarde op goudbasis onvermijdelijk as. Deze nieuwe vaststelling zal een for- meiele erkenning zijn van de verliezen sedert 1914 inderdaad geleden. De Volkenbond. De volgende week, den 24sten, zal de nieuwe bijeenkomst van de studie commissie voor de reorganisatie van den Volkenbond plaats hebben, -cm in ver schillende landen zijin reixls de vertegen woordigers aangewezen, met of zonder speciaal mandaat. Anderen met duidelijke, zij 't ook officieuse aanwijz.ng van ge- gedragslijn. Zoo heeft hel congres van parlements leden der vier staten uit Noord Europa: Zweden, Denemarken, Noorwegen en Naar liet AmeriltaanscK van MARY ROBERTS RINEHART. )o( „Hij doet zoo vreemd", zei Wapner. „Hij zit daar op den rand van de ver anda en zegt dat hfij een spoiok heeft ge zien. En hij ziet er verschrikkelijk slecht uit hij ka;n bijna geen woiord uitbren gen." „Hij is zoo vreeselijk bijgeloovig" zei ik. „Halsey, neem wat whiskey mee, dan zullen we er allemaal naar toe gaan." Niemand verzette een voet om de whis ky te gaan halen waaruit ik opmaakte dat ze allemaals zakflacons bij zich had den voor geval van nood. Gertrude legde een sjaal over mijn schouders en we gin gen allemaal naar de portierswoning; ik was er 's avonds al zoo vaak geweest dat ik den kortslten weg nu blindelings vol gen kon. Maar Thomas zat niet op de veranda, en in huis was hij ook niet. De mannen keken elkaar veelbeteekenend aan en Warner haalde een lantaarn. „Hij kan onmogelijk ver weg zijn", zei hij. „Toen ik hier vandaan ging beef- Finland, in een motie zich vcrecnigd met het bekende standpunt van de Noor- schc afgevaardigden in de vergadering van Maart, n.l. dat het aantal vaste raads- zetels alleen met Duitsclblaad dient te worden ui t gebreid In Duitschland zelf stelt mein zich op het oude standpunt, datde mogendhe den dae thans reeds lid zijn van den Vol kenbond den strijd om de raadszetels zelf moeten uitvechten. De Duitsche af gevaardigden zullen pas naar Geneve toegaan, wanneer de anderen het over dat punt eens zijn geworden. Men constateert echter wel met be vreemding in Berlijn,dat de Duitsche regee- ring nog geen unhnoodigimg voor de bijeen komst dier studiecommissie heeft ontvangen Herriot's politiek. iHerriot, die de vergadering bijwoonde van de radicale en radicaal-socialistische federatie, wees de beschuldiging, dat hij de regeering-Briand-Caillaux heeft wilcn omverwerpen om zelf haar plaats in te nemen, af. Hij gaf daarop uiteenzettingen nopens het ministerie, dat hij samenstelde, en nopens zijn toetreding tot het kabimet- Poincaré, waarbij Herriot de financieele wetsontwerpen der regcering-Poincaré ver dedigd. Hij voegde hieraan toe: De waar heid is, dat de politieke vrijheid op het oogenblik wordt bedreigd door de gewel dige massa „bons de defense nationale", die in de tien milliard loopen en tenge volge van de tendentieuze campagnes ter terugbetaling kunnen worden aangeboden. De politieke actie zal eerst haar vrijheid terugkrijgen op den dag dat dit gevaar, hetwelk de amortisatiekas zal moeten ver minderen, zal zijn verdwenen. De waar heid is, dat onze nationale onafhanke lijkheid eveneens in gevaar zou worden gebracht, indien wij er in toestemden dat onze buitenlandsche politiek werd onder geschikt gemaakt aan een heel stelsel van leeningen en crediaben. Herriot is van meening, dat de politieke vrijheid en de nationale onafhankelijkheid moeten worden gewaarborgd door mede te wer ken aan het werk van het openbaar wel zijn. Hij deed van geen zijner ideeën af stand, die hij zijn leven lang had verde digd. Thans gaat het er vooral om, zeide hij, den oorlog te liquideeren, is het ge- heele volk dat moet worden gered. Het staat aan de republikeinen te zeggen, of ik de democratische belangen heb ver raden door ze be verbinden aan het werk van het financieel herstel des lands. Door den verrekijker. De conferentie van gedelegeerden dei* Engelsche mijnwerkers heeft den le den van het uitvoerend comité machtiging verleend, pogingen aan te wenden om de onderhandelingen met de mijneigenaars en de regeering te heropenen. De conferentie besloot eveneens dat alle onderhandelingen tot regeling van het geschil een nationaal karakter moeten dra gen en niet mogen worden gevoerd op den grondslag van districtsregelingen. Volgens officieele berichten uit Jeruzalem nam de Joodscbe bevolking van Jan. 1924 tot Juni 1926 met 56.000 de hij zoo, dat hij nauwelijks op zijn beenen kon staan. Jamieson en Halsey liepen samen het huis om en riepen af en toe zijn naam. Maar er kwam geen antwoord. Er ver scheen geen buigende Thomas. Toen pas begon ik mij minder op mijin gemak te gevoelen. Gertrudè, die nooit zenuwach tig was in het donker liep alleen die op rijlaan af tot het hek en keek den weg af, terwijl ik op de kleine veranda bleef wachten. Warner begreep er niets van. Hij kwam om het hoekje van de veranda staan en keek er naar of hij dacht, dat die er een oplossing voor wist. „Het is mogelijk dat hij naar binnen gestrompeld is", zei hij, „maar hij kon onmogelijk de trap opkomen. In ieder geval is hij noch buiten, noch binnen, voor zoover ik zien kan De anderen waren nu terug gekomen en niemand had een spoor van den ouden man kunnen ont dekken. Zijn pijp die nog warm was, lag op den rand van het hekje en binnen op de tafel lag zijn grijze hoed allebei dingen, die er op wezen dat de eigenaar niet ver weg kon zijn. En hij was ook niet ver weg. Van de tafel keek ik de kamer door en plotse ling kreeg ik een kastdeur in 't oog. Hoe ik er eigenlijk toe kwam weet ik nog niet, maar ik stond op en draaide de knop zielen toe, en steeg zij van 91.000 op 147.000, waardoor de Joden thans 17 pot. der totale bevolking uitmaken. Al leen in 1925 hebben zich 34.000 Joden in Palestina gevestigd. De toeneming is dus de laatste jaren verreweg het grootst ge weest. KUNST EN WETENSCHAP. Een schat van 1500 tapijten. Het plan van den koning van Spanje, waarvan reeds eerder sprake is geweest, om de tapijlenschat van liet koninklijk huis in het openbaar ten toon te stellen, is thans zoo ver gevorderd, dat het paleis te Aranjuez is aangewezen om tot museum te dienen voor dé meer dan 1500 kostbare stukken. Tot heden lagen ze, in tamelijk verwaarloosden toestand, naar verluidt, opgeborgen in de verschil lende koninklijke paleizen, waar noch ko ning Alphons zelf, noch zijn onderdanen er van konden genieten. Alleen bij kerke lijke feesten, processies, kwamen er en kele voor den dag; ook werden cr wel voor ten boonstellingen in Frankrijk en En geland uitgeleend, maar verreweg het grootste deel dier heerlijke oude kunst werken werd sedert menschenheugends niet meer te voorschijn gehaald. Kenners beweren, dat die heele ver zameling meer waard is dan de ganscihe kunstiohoud van het Prado. Ook de Hof- burg te Weenen is, naar men weet, rijk aan oude wandtapijten, maar wordt toch door den Spaanschea schat in aantal en kostbaarheid nog overtroffen. De Spaan- sche koningen met hun uitgebreid ge bied waren eeuwen lang in de gelegen heid om de schoonste kunstwerken der weefkunst te verzamelen; Atrechit en Doornik in de 14e en 15e eeuw, later Brussel en Parijs, hebben hun rijkste tapijten voor het Spaansche hof vervaar digd de prachtigste stukken uit Bour- gondië behoorden den koning. Ook in Spanje zelf werd de lapij.kunst beoe fend; Italië en Holland droegen het hum- vaji de edele weefkunst, liet door de van de dele weefkunst, liet door de beste tapijtwerkers van alle landen de geschiedenis van zijn regeeringsdaden en van zijn tijd in beeld brengen. Men kan zich dus voorstellen wat een prachtig museum dat slot van Aranjue; met zijn anderhalf duizend tapijtwerken belooft le worden en welk een grooten dienst koning Alphons, met de stichting er van, aan kunst en kunst wetenschap gaat bewijzen. SPORT. Schieten. Aan den voor korten tijd gemeLden uitslag van den door den Bijz. Vrij willi gen Landstorm nn Zeeland gehouden schietwedstrijd op 29 en 30 Juli 1926 op de militaire schietbanen te Oost- en West-Souburg, moet nog het volgende worden toegevoegd: Vrije baan 100 M. scherp. (.Maximum aantal punten 90): le prijs C. J. Bos, Nisse, 90 1-30; 2e pr. M. C. Eckhardt, Ierseke, 90 6-29; 3e pr. Kapitein van Niel, Middelburg, 89 8-29; 4e pr. S. de om. De deur vloog open alsof er van binnen een zwaar gewicht tegen drukte en er viel iets naar voren op de grond. Tiet was Thomas Thomas zonder een enkele wond of kneuzing maar dood. HOOFDSTUK XX. De waarschuwing van Dokter Walker. 1 f' 1 Warner knielde dadelijk naast hem neer en wilde het boord van den ouden man losmaken, maar Halsey greep zijn hand. „Laat maar", zei hij „je kunt hem toch niet meer helpen, hij is dood". Wij stonden er om heen en vermeden het elkaar aan te zien;-we spraken zacht en eerbiedig m de aanwezigheid van den dood en wij vermeden het om uiting te geven aan de verdenking, die we allemaal koesterden. Toen Jamieson hem even op pervlakkig had onderzocht, stond hij op en stofte de knieën van zijn broek af. „Geen spoor van een verwonding", zei hij en ik herinner me dat ik opgelucht adem haalde. „Te oordeeien naar wat Warner zegt en het feit, dat hij zich in een kast verstopt had, zou ik zeggen dat zijn dootl veroorzaakt is door schrik. De schrik, en een zwak hart, samen „Maar wat kan het dan geweest zjjn vroeg Gertrude. „Vanavond aan het eten Roo, Vrouwepolder, 89 2-29; 5e pr. A. W. Kloet, St. Maartensdijk, 89 1-29; 6e pr. A. J. Slabbekoorn, Ierseke, 89; 7e pr. P. C. Drijgers, 's Heer Abtskerkc, 88 7-29; 8e pr. J. M. Drijgers, 's Fleer Abtskerke, 88 3-29; 9e pr. P. Klooster man, Nisse 88 1-29; 10e pr. J. Butijin, Ierseke, 88. Vrije baan 200 M. scherp (maximum aantal punten 90): le prijs J. M. Drij gers, 's Heer Abtskerke, 86; 2e pr. C. J. Bos, Nisse, 83 5-27 5-26; 3é pr. Ka pitein van Niel, Middelburg, 83 5-27 3-26; 4epr. P. C. Drijgers, 's Heer Abtskerke, 82; 5e pr. C. J. van Vessem, Zaamslag 80; 6e pr. A. de Jong, Neuzen, 76; 7e pr. J. van Goor, Neuzen, 75; 8e pr. H. Polderman, Vrouwepolder, 74; 9e pr. S. de Lange, Biggekerke, 72; 10e pr. C. van Dalen, Scherpenisse, 70. Vrije baan Marga (maximum aantal punten 108): le prijs C. J. Bos, Nisse, 106 ?-342e pr. A. Bosselaar, Aagteker- ke, 106 1-33; 3e pr. A. Koets, Grijps- kerke, 103; 4e pr. N. Moerman, Nieuw- dorp, 102 1-33; 5e pr. W. de Wolf, Grijpskerke, 102 1-32 1-31; 6e pr. C. J. J. Kooijman, St. Maartensdijk, 102 1-32; 7e pr. H. Lecnhouts, Aarden burg, 101; 8e pr. J. Vlieger, Grijpskerke, 100 9-32; 9e pr. J. J. de Jager, Nieuw- dorp, 100 2-32; 10e pr. J. van Goor, Neuzen, 100 2-31. Luchtvaart. r het Kanaal. Blériot was, in 1909, de eerste, die het Kanaal overvloog. Maandag heelt hij dal voor de tweede maal gedaan. In 1909 had hij een eendekker met een motor van 25 P.K.; thans gebruikte hij een Bristol- motor van 420 P.K. De eerste nachtelijke vliegtocht langs de met liditen afgebakende route van Ostende naar Londen is Maandagnacht volbracht met een Flamdiey Page-Napier- vliegtuig van de Imperial Nirways. Er waren elf passagiers. De landing ge schiedde op het veld te Croydon in het schijnsel van uiterst krachtige zoeklichten. PROVINCIE-NIEUWS. De doodslag te Zierikzee. Betreffende het droevig voorval te Zie rikzee, waarvan de 28,-jarige C. H. de Graaf het slachtoffer werd, meldt men ons nog, dat de dader, die 22-jarige Piet Jonker aanvankelijk niet heeft begrepen aan welk ernstig misdrijf hij zich had schuldig gemaakt. Na de woordenwisse ling met als slot het steken met zijn mes naar de Graaf is hij eerst nog een glas bier gaan drinken en heeft hij bij zijn thuiskomst aan zijn moeedr medege deeld dat hij gestoken had. Eerst toen hij eenigen tijd daarna door de politie van zijn bed werd gehaald, vernam hij wat de gevolgen van zijn daad waren. De man was hij toch nog volmaakt jn orde. War ner, wat zei hij, toen je hem op de ver anda vond?" Warner was erg geschrokken; zijn eer lijke jongensgezicht zag doodbleek. „Net wat ik u al zei, juffrouw Innes. Hij had beneden de krant zitten lezen ik had den auto opgeborgen ein omdat ik slaap had, kwam ik meteen hierheen met het plan om naar bed te gaan. Toen ik naar boven liep, legde Thomas de krant neer, greep zijn pijp en ging naar de ver anda. Toen hoorde ik hem iets roe pen". „Wat zei hij?" vroeg Jamieson. „Dat kon ik niet verstaan, maar zijn sitem klonk vreemd en verschrikt. Ik wachtte even of hij soms nog eens zou roepen, maar ik hoorde niets, en ben toen maar naar beneden gegaan. Hij zat op het stoepje van de veranda en keek recht voor zich unt, alsof hij iets zag tussdhen de boomen aan den overkant van den weg. En hij mompelde maar steeds, dat hij een spook had gezien. Hij zag er zoo raar uit en ik probeerde hem naar bin nen te krijgen» maar hij wilde niet. Toen leek helt mij beter om u te gaan waar schuwen." „Heeft hij niets anders gezegd dat je verstaan kon?" vroeg ik. „Hij zei iets over dooden, die uit hun graf opstaan." is thans naar Middelburg overgebracht en in het Huis van Bewaring aldaar opge sloten. Hij gedraagt zich over het alge meen vrij onverschillig. De indruk is edh'.er geenszins, dat hij de bedoeling heeft ïad de Graaf te dooden. Het slacht offer, die pakhuisknecht was, stond ook bij zijn patroon goed aangeschreven. Dins dagmiddag is het stoffelijk overschot, dat Maandag gerechtelijk geschouwd was, on der groote belangstelling ter aarde besteld. De nieuwe veerboot van Kortgene. Men schrijft uit Noord-Beveland aan de „Midd. Crt.": Sinds 10 dezer is tussdhen Korlgene en Wolfaartsdijk de nieuwe. veerboot in de vaart. Er is ruimte voor meer dan 10 auto's en wagens, voor een zoo goed als onbeperkte hoeveelheid goederen, en voor 50 passagiers in de kajuit en het dek salon, gezwegen van de passagiers aan het dek. Maar ook de betimmering is netjes en de inrichting uiterst practisch. De stuurstoel, door een flinke trap aan stuur- en bakboord te bereiken, verheft zich ongeveer op het midden der boot tot een hoogte van ruim 3.5 M. boven het dek, wat naar alle zijden een ruim uit zicht geeft. Binnen het bereik van den stuurman bevindt zich o.m. een schakel bord, dat hem in de gelegenheid stelt verschillende lichten te ontsteken in het belang van een veilige vaart. Er is een geriefelijke ruimte voor den conducteur, een nette W.C. met toilet-ge legenheid, verder tal van kasten en berg plaatsen voor boolmateriaal en kleeding een volkslogies met twee slaapplaatsen, waschtafel en kachel. Er is verder een ruiime gelegenheid voor het plaatsen van paarden, hoornvee en varkens, waarvoor de noodige stangen en afschutting in een minimum van tijd zijn aan te brengen. Een gemakkelijke trap geeft toegang tot de kajuit verboden te rooken waar op gebogen zittingen plaats is voor 30 tot 40 personen; een kachel, twee kap stokken, een parapluie-standaard en een spiegel, dienen tot gerief der reizigers. Het geheele schip is eiectrisch verlicht, terwijl voor geval van nood ook reserve- licht aanwezig is, evenals reciclingsgordeLs en reserve-materiaal. Aan de 60 tot 70.000 passagiers, die per jaar van het veer gebruik maken, is dat alles goed besteed. Maar uit die verbetering zal een druk ker verkeer voortvloeien, dat weer de behoefte zal doen ontstaan aan een pon ton met brug om het gevaar bij het lossen en laden der auto's en vrachtwagens te verminderen, aan een uitbreiding van het emplacement tusschem de tegenwoordige verbreeding bij het veerhuis te Kortgene en het steiger aldaar, aan een voldoende verlichting van het steiger tot den dijk, waartoe allicht een acooord met de Kort- geensche centrale is aan te gaan. IToe dit zij, wij, die den toestand kennen van het roeibootje bij mooi, en den boogaarts bij silecht weer, met een glibberige glooiing als landingsplaats, zijn vol vertrouwen op de voortvarendheid van pms Provinciaal bestuur, waar het aanbrengen van noodig gebleken verbeteringen betreft. Leger-oefeningen. Vrijdag 20 Augustus wordt op Zuid,- Jamieson doorzocht de zakken van deil ouden man en Gertrude vouwde zijn ar men over zijn borst. Jamieson keek mij op eens aan. „Wat zei u ook weer tegen mij, juf frouw Innes, dat de moord op Arnold Armstrong nog maar een begin was en geen einde? Ik geloof werkelijk, dat u gelijk hadl" Bij zijn onderzoek was de detective aan den binnenzak van Thomas' zwarte jas gekomen. Hier vond hij een paar din gen die hem interesseerden. Het eene was een kleine platte sleutel met een rood koord er aan en heft andere een stukje wit papifer, waarop in Thomas' eigenaardige hond iets geschreven stond. Jamieson las het, en gaf het ioenj aan mij over. Het was een adres. Lucien Wallace, Olmstraat 14, Rich field. i Terwijl het papiertje werd rondgege- ven, keken de detective enj ik aandach tig of het ook eenige uitwerking zou heb ben, maar niemand scheen er iets meer van to weten. „Richfield!" riep Gertrude uit. „De Olmstraat is de hoofdstraat, weet je niet meer, Halsey?" „Lucien Wallace!" zei Halsey. „Dat is het kind waarover dokter Stewart sprak bij de rechtszitting." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1