KWATTA5 VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed-. DE BESTE Door den verrekijker. Olivetti, de secretaris-generaal van het fascistische industrieverbolncl en Mo- scüiiini. de secretaris van den fascis!ischein bobd van vakverenigingen der provincie Mantua hebben even buiten Rome geduel leerd. Olivetti werd aan den arm gewobd. Het duel is het gevolg van een perspole miek, waarin Moschimi een hefligen aan val deed op Olivetti. De Belgische spoorwegadminis'tratie heeft thans de nieuwe tarieven voor rei- zigersvervoer gepubliceerd, die met ingang van 1 September toegepast zullen worden. Zij zijn ongeveer 20 pet. hooger dan die thans gelden. De opbrengst der belastingen in Frankrijk in Juli bedroeg 3 milliard 136 millioen francs, d.w.z. 897 milüoen meer dan in Juli 1925 en 341 millioen meer dan geraamd was. De belasting-opbrengst van de eerste zeven maanden van 1926 zal ruim 19 milliard francs bedragen. SPORT. Voetbal. Zondag speelde Middelburg I een vriendschappelijken wedstrijd tegen Vlis singen I met 12 tot uitslag. Op 20 Augustus zal het 10 jaar ge leden zijn, dat Middelburg werd opge richt en zal daarmede in verband Zondag a.s. een eere-wedstrijd tegen Xerces uit Rotterdam worden gespeeld. Zaterdag 11 September zal het jubileum met een feest avond in het Schuttershof worden herdacht Te Goes speelde gisteren Goes I een vriend schap pelij ken wedstrijd tegen Zee- landia I uit Middelburg, die het aan komend seizoen in de Zu> delijke 2e klasse zal uitkomen. Goejs wist met 32 te Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Mond- en klauwzeer. Naar dr. Hoefnagel in „De Boer derij" mededeelt, heeft de heer A. J. Bos, op het landgoed De Biesen te Bar- neveld, zijn geheelen veestapel beschik baar gesteld voor het nemen van proeven met het hoogimmuun-serum, afkomstig van de Rijksserum-inrichting te Rotterdam. De laatste dagen is dr. A. J. "Winkel bezig met dit serum proeven te nemen op het vee van genoemd landgoed. De voorloopig behaalde resultaten schijnend bevredigend te zijn. Destijds steunde de heer Bos ook fi nancieel de proeven van prof. Pfeiler uit Jena, terwijl hij ook toenmaals zijn ge heelen kostbaren veestapel voor een proef neming met Pfeiler's entstof in handen wilde geven. Ook personen, die meenen dat een geheimmiddel de oplossing van het mond- en klauwzeèr-vraagstuk zal geven, worden door den heer Bos in de gelegenheid^ gesteld, proeven op zijn vee te doen. ALLERLEI. tot zij bewusteloos neervalt. Als het zoo ver is, houdt men met de strafoefening op, want dan hebben de booze geesten haar lichaam verlaten en in den boom, waaraan zij was vastgebonden, een heen komen gezocht. Het meisje wordt naar het kamp teruggebracht, waar de matrones haar wonden verbinden en haar verder op voorbeeldige wijze verzorgen. De achter gebleven schare steekt den brand in den boom; de roeden waarmede de mishande ling plaats had, worden op den stapel sprokkelhout gegooid en gaan eveneens in rook op. Men heeft nu de zekerheid, dat de booze geesten voorgoed zijn ver dwenen. En zoodra 't jonge meisje vol komen hersteld is, wordt op schitterende wijze de bruiloft gevierd. Omdat bij een eventueel hertrouwen de geesten opnieuw gebannen moeten worden, zorgt ieder vrouwelijk lid van de stam er wel terdege voor, dat haar echtgenoot geen reden heeft tot echtscheiding. De huwe lijken. aldus de ontdekkingsreiziger, zijn in elk opzicht voorbeeldig. PROVINCIE-NIEUWS. Waar echtscheidingen niet voorkomen. In een Engelsch vaktijdschrift vertelt een ontdekkingsreiziger aldus schrijft de „Zw. Crt." van de avonturen, die hij beleefde tijdens een exploratietocht ergens in het stroomgebied van de Ama zone-rivier. Onder anderen belandde hij bij een kannibalenstam, welks leden nim mer te voren een blanke hadden gezien. Hij werd door dit oervolk als een gezant des hemels ontvangen en kreeg gelegenheid om sinds eenigen tijd de zeden en gewoon ten van de streek te bestudeeren. Uit voerig vertelt hij er van, en speciaal weidt hij uit over de zonderlinge wijze, waarop de jonge meisjes op den echtelij ken staat worden voorbereid. Als de dochteren van den stam den huwbaren leeftijd hebben bereikt, verhui zen ze naar een kamp, dat dag en nacht op de meest streAge wijze wordt bewaakt. Oude vrouwen zorgen er voor, dat haar discipelen, volkomen afgezonderd van de buitenwereld, haar dagen slijten. Het voed sel bestaat uit speciale, sinds eeuwen voor dit doel bereide spijzen en dranken. Terwijl de eene partij aldus in de ver banning leeft, worden tusschen de vaders van den aanstaanden bruidegom en zijn uitverkorene onderhandelingen gevoerd over den koopprijs. Is die vastgesteld, dan brengt men het meisje van het kamp naar het bosch. Daar wordt ze aan een boom vastgebonden, terwijl de to ovenaars en de priesters van den stam zich' in een cir kel om haar heen groepeeren. Op een gegeven oogenblik rukt uit een der zijpaden een groep mannen aan met roeden gewapend. De priesters hef fen oeroude zangen aan en voeren allerlei zonderlinge dansen uit. Ook de vrouwen uit het dorp komen zich bij de menigte voegen. Zij nemen noch aan het gezang, noch aan het dansen deel. Met voorbeel- digen Ijver zamelen zij sprokkelhout en maken daarvan een brandstapel. Terwijl de priesters zingen en dansen, ranselen de mannon met hun roeden het meisje zoolang Doodslag te Zierikzee. Zaterdagavond te ongeveer 11 uur kre gen te Zierikzee twee jongens van resp. 20 en 21 jaar in een lokaal, waar gedans! werd ruzie over een meisje. De ruzie werd buiten voortgezet en greep de jong ste een mes, waarmede hij den oudsten een siteek in den hartstreek toebracht. De getroffene, die zeer gunstig bekend stond, erleed een uur later aan de toegebrachte wond. De dader, die minder gunstig be kend staat, ging eerst een glas bier zitten drinken, maar werd spoedig gearresteerd. Zondag was de justitie uit Middelburg ter plaatse en legde de aangehoudene eeen volledige bekentenis af. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Een autorval. Dat men het in Zeeland ook gaat mee nen met het toezicht op de auibo's, ondervon den Zondag alle automobilisten en motorrij den die de Badhuisstraat te Vlissingen passeerden. Alle werden aangehouden door politieagenten, die rij- en nummerbewijs na keken, waarna de Provinciale deskundige een onderzoek aan rem enz. verrichtte. In een vierde der gevallen moesten de bestuurders op ,.den bon" worden gezet. Borssele. Bij den landbouwer J. Rot tier alhier, is bij het vee mond- en klauw zeer geconstateerd. 's Gravenpolder. Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeente. Na voorlezing der notulen deelt de voorzitter mede, dat er geen terrein gevonden is voor het plaat sen van woonwagens. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen tót het aangaan van een geldleening tot ten hoogste f 17.000,De gemeenterekening over 1925 wordt aangeboden in ontvangst op f 32.252,17V2, in uitgaaf op f 29.598.06V2 alzoo met een batig slot van f2654,11. De commissie tot nazien der rekening be staat uit de heeren Verhulst, Joziasse, Lokerse en de Koster. De rekening 1925 van het burg. arm bestuur werd aangeboden iin ontvang op batig slot alzoo f 1158,04. De begrooting batig s'ota Izoo f 1158,04. De begrooting 1927 van dat zelfde middel werd aange boden in ontvangst en uitgaaf op f 8589,07, met een post van onvoorzien ad f 1291,75. Tot leden der commissie tot nazien der rekening werden aangewezen de he, ren Kousemaker, Joziasse Lokerse en Verhulst. Op de voordracht voor zetters zijn geplaatst de heeren J. de Koster en J. Kruijs Vb. en tot plaatsvervangers de hee ren Johs. de Dreu en W. Vijverberg. Van den commissaris der koningin werd een schrijven ontvangen, behelzende wij ziging der jaarwedde van den gemeente veldwachter. De besprekingen daarover werden in besloten zitting gehouden; na heropening deelt de voorzitter mede, dat aan dit schrijven geen gevolg zal worden gegeven, zoodat de jaarwedde blijft handhaafd. De heeren Kousemaker en Verhulst stellen vóór om de dienstjaren mee te tel len, die de veldwachter te Goes heeft doorgebracht, hetwelk werd verworpen met 52 stemmen. Aan J. Fossen wordt ontslag verleend van pacht van een perceel tuingrond, we gens vertrek uit de gemeente. De heer Verhulst wil dit perceel be stemmen voor het plaatsen van woonwa gens. Besloten wordt een nieuw eenpaards tuig aan te schaffen voor den lijkwagen en het bestaande te herstellen. De heer Verhulst vraagt of het lapje grond nog niet verhuurd kan worden op de voormalige schotvate. en of de prik- keidraad al is opgeruimd langs het ker- kedreetje cn waarom de zijkant van den weg is afgestoken aan Schoorkenszandweg. De voorzitter zegt dat aan de eerste vragen gevolg zal worden gegeven en legt uit wat is gedaan tot verbetering van het voetpad langs den weg. De heer Lokerse vraagt nog om hers'elling van den kadam. De voorzitter zegt ook in deze voorzie ning toe. Ierseke. Door het spelen van kleine kinderen met lucifers op bed, ontstond Zaterdagavond bij den heer C. Vette aan de JuJianastraat een "binnenbrand, die zich vrij ernstig liet aanzien. De eigenaar wist den brand le blusschen, waardoor de brandweer niet behoefde uit te rukken. De materiale schade is aanzienlijk. Kapelle. Vrijdagavond werd een ver dacht persoon door de poli'ie opgebor gen, in het nu verbeterde arrestantenlo kaal. Deze bleek een Pool te zijn, die te Vlissingen aan land gézet, was komen loo- pen tot Kapelie, nog geen 18 jaar oud, zonder middelen van bestaan. Na ver hoor voor den burgemeester en ingewon nen informatie is de jongeman over de grens gebracht. Schore. De heer J. H. alhier, werd dezer dagen door de belasting-ambtenaren bekeurd wegens het frauduleus invoeren sigarettenpapier. Het betrof een flink kwantum, daar naar schatting ongeveer f5000,— belasting werd ontdoken. H. zette het vrachtje overboord doch hij kon niet beletten dat z'n 13 kisten papier op het water bléven dobberen en aldus het zichtbare bewijs zijner overtreding aan wezig bleef. STADS-NIEUWS. Het slot „Ostende". Dezer dagen i.s het slot „Ostende" in eigendom overgegaan aan den dien heer A. D. Blanker. Deze heeft plannen ont worpen om, zoodra het con'ract met dein huidigen huurder is beëindigd, wat nog eenige tijd duren zal, aan het oude slot een nieuwe bestemming te geven. De geruchten als zouden de overblijf selen van het b istorische woonhuis geheel verdwijnen, zijn uit de lucht gegrepen. Het bestaande zal zooveel mogelijk gerestau reerd en gehandhaafd blijven. Bovendien ordt er uitgebreid. Als de plannen wer kelijkheid geworden zijn, zal Goes in het centrum der stad een flinke bioscoop, een vergader- en danszaal en stalling voor auto's en paarden rijker zijn geworden. Binnen afzienbaren tj,jd zullen de bios coopbezoekers dan weer een keuze tus schen bioscoopprogramma's kunnen doen. Benoemd. Mr. N. J. G. Sikkel is bij Kon. be sluit benoemd tot ambtenaar van het open baar ministerie o.a. bij het Kantonge recht hier ter stede. Bachuskliant. Ber, knecht bij den carousselhouder B., had gisteren reeds vroeg zijn overdadig offer aan Bachus gebracht. Omstreeks een uur was hij zoover, dat hij meende de maatschappelijke rolverdeeling te kunnen, wijzigen. Hij kreeg woorden met 'zijn patroon en diende deze een pak slaag toe. De politie, die ter assistentie "werd ver zocht door B., nam Ber mee naar het bureau van politie, waar hij zijn roes kon uitslapen. Overreden. In de Wijngaardstraat maakte een vrachtauto hedenmorgen een einde aan een hondenleven. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Administrate Hum- fields Financier, AmsterdamSuikerbuik, Bergen op Zoom. 'Briefkaarten Binnenland: Zr. An-hona- a Pensionaat St. Anne, Oudenbosch; Eén zonder adres. Brieven buitenland: Miss Marge John son, Brisbane. N.B. Den afzenders wordt aanbevolen op alle stukken hun naam en adres te ver melden, opdat dfeze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden, teruggeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. streeks helf elf te bed begaven, hoorden zij in de benedenkamer gestommel, terwijl ook licht ontstoken was. Een of meer inbrekers bleken aan het werk te zijn. Onmiddellijk begonnen de dames luid keels om hulp te gillen, waarop beneden direct het licht werd uitgedraaid en de da ders de beenen namen. Van alle kanten stroomde het volk toe, verschillende bur gers begonnen direct een onderzoek in te stellen, een der buren loste een revol verschot, wat nog meer beroering bracht. De politie, die direct op de hoogte van het gebeurde werd gebracht, stelde met behulp van burgers eveneens een onderzoek Het huis en de omgeving werden nauw keurig afgezocht, doch alles tevergeefs. De duisternis en de groote oppervlakte het blok, waar het huis der dames staat, maakte het onderzoek niet gemak kelijk De belangstellenden bleven nog lang in drukke gesprekken bijeen. De dames had den heden voor het eerst, na eenigen tijd afwezig te zijn geweest, hun woning weder betrokken. De brand te Oss. Omtrent de oorzaak van den nood- lottigen brand te Oss, waarbij vier slacht offers vielen, verneemt de «Tijd" De landbouwer Schuurman vertelde te middernacht wakker geroepen te zijn door hulpgeschreeuw. Hij dacht eerst, dat het ingende lieden waren, toen het tot hem doorgedrongen was, dat er iets onheil- pellends gebeurd was, sprong hij onmid d el lij k uit bed. Toen hij naar buiten keek, was het of hij in een grooten vuurbol keek, zoo'n geweldig laaiende vuurzee was het. Vrouw Bevers liep aldoor maar schreeuwende langs den weg om hulp. Veel burgers liepen naar het terrein van den brand, waarvan de vonken neerkwamen op het dak van Schuurman's huis, dal ook met riet was afgrdekt. Hij had volop werk om het dak van zijn huis nat te houden, ten einde te voorkomen, dat zijn boerderij in vlammen zou opgaan. Op de vraag, of het niet mogelijk ware weest, de vier slachtoffers te redden, werd geantwoord, dat toen helpers goed en wei bij het brandende huis waren, dit in ondoordringbare! vuurgloed stond V£B de kamer, waarin moeder v Z ei de kinderen sliepen, waren de blinden dicht en gegrendeld en bovendien was de eur gesloten. Het bleek niet mogelijk de vensters tijdig open te krijgen. Op de vraag, of de familie Bevers niet.| vrouw v. 'L en de kinderen had kunnen redden, daar hun beide kamers toch ver bonden waren met een deur, waarvoor slechts een kast stond, werd geantwoord, dat deze ook door het onverwacht uitge breide vuur verrast waren en als radeloos naar buiten .gestormd waren in onvol doende kleeding. In minimum vaii tijd was het woonhuis uitgebrand. De venter A. v. d. Hagen, die bij de familie v. Zandvoort gastvrijheid genoot en altijd in het achterhuis overnachtte, vertelde nog het volgende Om halftien was hij naar bed gegaan en tegen halftwaalf ontdekte hij den brand, waarbij het hem verraste, dat hij het vuur het eerst ontdekte aan den zolder. Dat wekt bij hem he.t vermoeden van brandstichting, maar moeilijk kan hij iemand van deze misdaad verdenken, De kachel, waarvan de schoorsteen midden in het huis staat, waar het vuur hel ge weldigst gewoed heeft, was alleen 's mid aan geweest om eten te koken. In den namiddag is alleen een petroleum stelletje even aan geweest. Hij kan met zekerheid zeggen, dat er niemand bij de kippen geweest was, zoodat het vermoeden dat kippendieven bij ongeluk brand ver oorzaakt zouden hebben, ongegrond bleek Dat de brand met moedwil was aange sticht, wilde er bij hem maar niet in en dit vermoeden werd ook gedeeld door vader Van Zandvoort zelf, die geruimen tijd met A. v. d. d. gistermiddag ge sproken had en den venter volkomen vertrouwt. De oude venter, die in het ziekenhuis BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Ons Zeeland". (Uitgave W. G. dien Boer, Middelburg) Het geïllustreerde Zceuwsche week' blad, dat-eenige wijziging onderging, be vat deze week een pakkende foto-pagina van Vlissingen, Zeeland's voorname bad plaats. Verder treft men diverse artikc len en verbalen, o.a. „De Bevelandsche week", een weekoverzicht van de ge beurtenissen op Noord- en Zuid-Beveland BINNENLAND. Inbrekers verrast. Zondagavond is te Gouda door een sen satic in rep en roer gebracht. Toen de da mes Zuydam aan de Turfmarkt zich om opname vond, vertelde nog hoe vrouw Z. nog op het nippertje heeft kunnen waarschuwenhoe de vrouw toen moeite aan heeft de drie kleinen te redden toen vermoedelijk, door den rook is bevangen, bewusteloos geworden en met de kinderen op bed is gevallen, waar zij den dood vond. Verder kon A. v. d. H. zich niets meer herinneren, daar hij lievig lijdend aan de brandwonden langs den weg was gelegd, om daarna per auto naar het ziekenhuis vervoerd te worden. De politie te Oss, onder leiding van inspecteur Van Kampen, blijft een ijverig onderzoek voortzetten De 's Hert. „Ct." verneemt nog De kostganger A. v. d Hagen, die het brandende perceel nog kon verlaten, al liep hij zoodanige brandwonden op, dat opname in liet ziekenhuis uoodig was heeft aan de politie verklaringen afgelegd waaruit zou kunnen blijken, dat hier kwaadwilligheid in het spel is geweest Terwijl v. d. Hagen, die venter is en naar gezegd wordt wel eenig bezit zou hebben, door het raampje van een opkamer vluchtte, werd hij aangesproken door twee n die buiten stonden. Het iag voor de hand, dat v. d. Hagen dacht dat deze lieden hulp wilden bieden, doch zij spra ken hem aan en vroegen om geld Toen hij daaraan niet voldeed, zijn de mannen verdwenenv. d Hagen heeft hen niet herkend. I'e aanwezigheid der mannen doet vermoeden van kwaadwilligheid rijzen Inbreker gevat. Vrijdagmorgen ontdekten een inspecteur en twee rechercheurs dat een persoon, genaamd P. de Bie, uit Oss, die in den nacht per auto te Eindhoven was aange komen, zich naar een bouwwerk der Phi lipsfabriek begaf in welks nabijheid hij zich a's sjouwerman verkleedde en op de terreinen aan liet werk ging medelielpen. Kort daarna kwam De Bie hard loopende den uitgang achtervolgd door per sonen die „houdt den dief!" riepen Te politiemannen brachten hem door middel hunner revolvers tot staan Hij bleek f 1020 ontvreemd te hebben uit de direc tiekeet der Gebrs Van Boxtel, uitvoerders van het werk. De Bie werd gearrecteerd evenals de chauffeur, die te Woenselmet de auto op hem wachtte. De Bie wordt verdacht de hand in verschillende inbra keil van den laatsten tijd te hebben gehad Een klopgeest op Urk. Ook Urk heeft zijn klopgeest gehad schrijft de „Stand." Een dag of wat ge leden is het gebeurd. In een der huizen van wijk 5 hoorde men telkens een ver dacht geraas. De bewoners zochten ver geefs naar de oorzaak ervan. Er werden buren bij gehaald, die echter evenmin achter de oorzaak van het zonderlinge geklop konden komen. Soms zweeg liet en dan hoorde men hét weer. Vooral tegen den avond kon het angstaanjagend wezen. Men sprak van spoken. Oude visscherslui haalden herinneringen van vliegende Hollanders en zeemeerminnen op. Heel het eiland stond in het teeken der spookhistories. Een der bewoners van het „betooverde" huis durfden nauwelijks gaan slapen. Het vreemde was, dat men er niet achter kon komen waar het geluid vandaan kwam Liep men in de richting waar liet gehoord werd, dan was het weer stil. Eindelijk kwam men er achter dat in een kast het festijn der duistere nach ten zijn hoogtepunt vond Men keek in die kast misschien wat al te vluchtig en met een al te bevend hart inaar zag dan niets. Alle kopjes, alle borden en alle busjes stonden op hun oude plaats Eindelijk was er een dappere die de kast aan een nauwgezet onderzoek onder zoek onderwierp Hij inspecteerde alle busje en potjes en vond onder in de kasteen muisje fchuw in elkaar gedoken in een leege vetbus, waarvan liet deksel -een kleine opening liet. Het was in de bus geraakt en had er niet uit kunnen komen Telkens was het terugge vallen bij den ateilen wand telkens had het 't kopje gestooten tegen het harde dek sel, en buiten waren de stooten van het muizenlijfje gehoord, het getrappel van zijn pootjes tegen het holle blik vernomen. Urk is zijn klopgeest kwijt, en de ver halen der oude visscliers, die dagen lang ademloos beluisterd zijn, worden thans weer met spottende lachjes aangehoord Toestanden in d^e mijnstreek* In „Het Volk" komt een stuk voor betreffende de ongunstige toestanden, waaronder de mijnwerkers en hun gezinnen moeten leven Daarin wordt geklaagd, dat de tijd voorbij is waarin de mijnwerker werd gewaardeerd en dat nu regeering en werkgever zich weinig van hem aan trekken. „Het leven van den mijnwerker de mijnwerkersvrouw wordt met den dag ondragelijker en onzekerder, de arbeid zwaarder en intenser", klaagt de schrijver hij hekelt het optreden van de onder nemers tegenover de werknemers en be weert dat op de mijnen een soort terreur heerscht, dat een ongekende willekeur bif'alles aan den d»g wordt gelegd, dat klachten vau de vakbonden steevast ter ijde worden gelegd, enz. Tenslotte doet de schrijver een beroep, op het Nederlandsche volk, op alle hoogstaande onpartijdige mannen en vrouwen om te bevorderen, dat ten ipoedigste een enquête-commissie van regeeringswege wordt ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar de toestanden in onzen mijnbouw. De va 1uta-invoer uitBelgië Ce band- en veterfabrieken hebben zicli tot den minister van arbeid, handel nijverheid gericht, met het verzoek om tijdelijke maatregelen van invoer- belemmering te treffen tegen de over strooming van de Nederlandsche markt met Belgische band- en veter artikelen, die hier te lande tegen abnormale prijzen worden ingevoerd In een adres aan den minister wordt gewezen op de gevaren, die deze abnormale concurrentie voor de werkgelegenheid in de Nederlandsche Industrie medebrengt, zoodat op grooten spoed bij het in het leven roepen der gevraagde maatregelen wordt aangedrongen. „Verduistering is wel lollig!" In het politiebureau aan de Meermans-

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2