DE WENTELTRAP N°. 96. Maandag 16 Augustus 1926 115e Jaargang. De Blue Band-reis naar Zwitserland. 37 FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESSHE i «OIIRANT UitjJave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant j, J en Kteeuwens Ross' Druldcers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1EN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en. aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. i. Zelfs de Pilalus is als weervoorspel- ler niet meer tc vertrouwen. Toen wij Woensdagmorgen uit Lucem reden, Flü eien, tegemoet, hing hem die hoed nog een eind boven bet hoofd en desondanks had het geregend en plentste het zoodra wij in Flüeien aan den lunch zaten. Dat had een slecht begin kunnen zijn. Maar on danks de afwezigheid van zoin vormden de kleurenweelde het diep-blauwe Vier- woudsitedenmeer waarop de wind witte koppen blies, de sclhakeeringeti van jjroem op de berghelling, waarlangs de grootte van dingen, die ons bekend zijn, een buis, een boot, twee elementen, die de jon gens en meisjes uit 'Holland zoo impo neerden, dat zij levendiger dan gewoon lijk waren, en zelfs nog de ironie beseften van bet opschrift, met groote zwarte let ters op een van regen druipend bord, dat den ingang wees van een „Schoner schat- tiger Garten", een mooien, schaduwrijken tuin. Het weer was hun niet het minste beletsel voor een wandeling naar Altdorf, dat drie kwartier van Flüeien Lgt, om jbet Teli-gedenkteeken te zien. Sommigen had den na den warmen koffiemaaltijd wel di rect weer op stap willen gaan, zoo fijn vonden ze het in Zwitserland te zijn, maar dat mocht niet. Na den lunch, voor de wandeling moest er geslapen worden; met een paar uur rus»t kon de moeheid er nog niet heelemaal uit zijn. Daarom werd het consigne gegeven: na 't avond eten direct naar kooi. Een paar wilden met geweld nog prentbriefkaarten schrij ven: als het was om moeder ce vader cle goede aankomst te melden, werd dis pensatie gegeven; overigens vonden de leidsters en leiders, dat de pLcht tot rus ten ging boven dien van kaarten verstu ren, ifioewel de laatsite door vele Hollan ders zwaar wordt gevoeld en naarstig be tracht. Want slapen was noodig! In den nachttrein van Brussel naar Bazel hadden ze er al wat aan gedaan, tegen de ver wachting van vele jongens en meisjes in, die beweerden, in den treun onmogelijk te kunnen slapen. Vast in hun mantels gerold, zakten een paar meisjes lusschen de kussens uit op den grond en sliepen daar vaster dan thuis. In de jomgensafdee- lirig bleef bet lang rumoerig, vanwege de activiteit van een fluitist onder ben en de grapjasserijen van Piet,' een_Schie dammer, die de clown van 't gezelsc! blijkt le zijn. De jongens hielden het nog vol, toen in de meisjescoupé's allang de kap om de lamp was getrokken en het tegelijk donker en rustig was; maar ook knapen zochten de een na den ander, een makkelijke houding; en om céri uur, toen de leiders langs de coupé's liepen, was er geen gerucht meer. Door het ru moer, dat de trein maakte, het gedaver van de wielen over de rails, onderbroken de wagens over een wissel reden, sliepen Naar het Ameritaansch van MARY ROBERTS RINEHART. >o( HOOFDSTUK XIX. Over Thomas. „Meneer Jamieson", zei ik, toen we dien avond na het diner alleen waren, „bij die rechtsizititing gisteren zijn er eigenlijk alleen dingen herhaald die al bekend waren. Er kwam niets nieuws bij voor den dag, behalve wat dokter Stewart vertelde, en dat deed bij uit eigen beweging. „Zoo iets is eigenlijk alleen een for maliteit, juffrouw Innes", antwoordde hij. „Tenzij een misdaad openlijk is gepleegd, gebeurt er in zoon geval weinig meer dan dat de verklaringen van de getuigen gehoord worden, terwijl de zaak hun nog versch in het geheugen ligt. De politie komt er pas later bij te pas. U en ik weten allebei wei, hoeveel belangrijke din gen er nooit aain bet licht gekomen zijn. Bijvoorbeeld, de vermoorde man bad geen sleutel en toch verklaarde juffrouw Ger trude dat ze aan het slot had hooren draaien en dat de deur toen open gegaan was. Dat verhaal van dokter Stewart, waarover u het bad, moeten we voor zichtig beschouwen: de dokter krijgt dioor intervallen van gekletter, wanneer ze heen terwijl zooveel vaders en moe ders in hun bed telkens wakker werden, omdat liet toch zoo vreemd is de kinderen uit hun huis en in den vreemde te weten. Hun gedachten waren als* lieve, bezorgde handen, die alle onrust streken van de slapende jongens- en meisjesgezichten in den jachtemden trein. Tegen half vijf waren ze alle tachtig weer volop in de weer, en trachtten door den grijzen ochtendnevel de flauwe af scheiding van de Vogezen te ziicn: do eerste bergen, de eerste verwondering. Aan den fegenoverges telden kant kleurde zich de lucht rood, scheen de zon te zullen doorbreken. Maar in Bazel, waar de trein om 6 uur aankwam en de jon gens en meisjes in de tweede klasse wachtkamer heelemaal op streek kwamen door een fijn ontbijt, begon het regenen al. Eigenlijk waren we juist een dag to laat. Dinsdag was bet een buitengewoon heldere, zonnige dag geweest, zei de con ducteur van de tram in Flüeien, vrien delijk, zooals conducteurs op bet achter- balcon meestal zijn, voorspelde hij mor gen een mooien dag. 't Leek er niet op. Het regende toen de boot om 8 uur van hier naar Luzern vertrok. De bergen schenen reusachtige ketels, waarvan de wanden op tallooze plaatsen waren door boord, zooclat de stoom ongehinderd kon ontsnappen. Langs de groene weiden zakte de witte nevel omlaag, haast tot op het water. De jeugdige passagiers konden nauwelijks de huizen op de hellingen meer zien. Ze verwonderden zich er over, dat ze uit die huizen nooit memschen of kinderen zagen komen. „Kinderen kan ook niet", beweerde één van de meisjes, die van de steilte van zoo'n weide blijk baar nog geen juist begrip heeft; „dg, moeders zijn natuurlijk veel te bang. dat de kinderen naar beneden rollen. Ot zou den ze die misschien vastbinden?" Langzaam trok de nevel op. Toen we in Bauen afgestapt ein tot Seelisberg ge klommen waren, waar voor de tweede maal het lunchpakket werd aangesproken', brak juist de zon door, veegde het meer schoon, zoodat er geen schaduwvlek meer op het prachtige blauw over bleef, joeg de wolken over de Frohnalp stock heen, zette Brunmen in de omgeving m kleur en verguldde de beide Mythen. Voor het eerst zagen onze jongens en meisjes Zwit serland in de zon; en de één was al op getogener dan de ander. Zij vonden het een wonder. Rinso MET VOLDOENING ziet U terug op de afge- loopen dagtaak. Het is prachtig helder geworden, mooier dan ooit te voren en toch heeft het U niet meer tijd en moeite gekost, doch U was nog veel vroeger klaar. Dit heeft Rinso voor U gedaan. Laat Rinso dit ajtijd voor U doen. De Lever's Zeep Mij., Vlaardingen. BUITENLAND- OVERZICHT. Italië en Spanje. Zooals in het kort gemeld is tusschen Italië en Spanje een verdrag gesloten Deze nieuwste politieke sohaakzet van Mussolini heeft in Engeland en Frank rijk argwaan gewekt omdat deze er een poging van Italië in zien om de controle over de Middellandsche Zee in handen te krijgen. iemand op bet spreekuur die in het zwart is en baar sluier niet oplicht! De echte geheimzinnige vrouw! En daarna komt de dokter Arnold Armstrong tegen, die een zeer lichtzinnig jongmensch was en hij heeft net ruzie met een in 't zwart gekleede vrouw. Kijk zegt de dokter dat is natuurlijk defcelfde vrouw ge weest:." „Waarom was de beer Bailey niet bij de rechtszitting tegenwoordig?" De detective trok een zonderling ge zicht. „Omdat zijn dokter een verklaringheeft .^gegeven dat bij ziek was en niet in staat om uit bed te komen". „Ziek!" riep ik uit. „Daar hebben Halsey en Gertrude mij niets van ver teld!" ».Er zijn nog wel meer onbegrijpelijke dingen, juffrouw Innes. Bailey beweert dat bij niets wist van den slechten toe stand van de bank voor bij bet Maandags avonds in de krant las, en dat bij toen onmiddellijk terug is gegaan om zich aan te geven. Ik geloof er niets van. Jonas, de waker van de Handelsbank geeft een heel andere lezing van het geval. Hij zegt dat Bailey den Donderdag te voren s avonds om ongeveer half negen bij de Bank kwam. Jonas heeft hem er in ge laten en bij zegt dat de kassier verschrik kelijk opgewonden was. Bailey werkte er tot middernacht, toen sloot bij de kluis en ging heen. Flet was zoo ongewoon, dat de waker er den geheelen nacht over heeft gepiekerd. En wat deed Bailey toen bij op zijn kamers terug was? Hij pakle een handtasch, zoodat hij, als het noodig De inhoud van het nieuwe verdrag is geheim gehouden, maar de Spaanschemi nister Yanguas heeft 't noodig geoor deeld 'n tipje van den sluier op te lich ten en iets mee te deelem van de over eenkomst lussöhen Madrid en Rome. De grondslag ervan is de instelling van een verzoeningscommissie, belast met de bij- legging van geschillen, welke niet - langs diplomatieken weg binnen normalen tijd kunnen worden opgelost. Eventueel moet men zijn toevlucht nemen tot het Flaag- sdhe Hof. Het Spaansdh-Italiaansche verdrag schrijft ook de instelling voor van een permanente verzoeningscommissie, be staande uit vijf leden, van wie iedere re geering er één kiest, terwijl de 3 anderen in gemeen overleg gekozen moeten wor den uit onderdanen van andere mogend heden die niet wonen in de contractee rende landen noch zich in hun dienst be vinden. Uit hen zal de voorzitter worden gekozen. Het verdrag bevat een artikel van den volgenden inhoud In geval een der comtrac teerende par tijen niettegenstaande haar vredelievende houding mocht worden aangevallen, door was, onmiddellijk kon vertrekken. Maar bij stelde het te lang uit, hij wachtte er gens op. Volgens mijn persoonlijke mee- ning wilde hij eerst juffrouw Gertrude nog spreken voor hij het Iaind uit ging. En toen bij dien nacht Arnold Armstrong had neergeschoten, had hij tc kiezen .tus schen twee kwaden. Hij deed datgene wat de publieke opinie onmiddellijk in zijn voordeel zou brengen, en meldde zichzelf aan, als een onschuldig inan. Het ergste wat ze legen hem kunnen aanvoeren is, dat hij voorbereidingen voor zijn vlucht had getroffen en dat bij na den moord op Arnold Ann strong besloot terug te, komen. Hij was slim genoeg om alle verdenking van het ergste feit van zich af te wenden." -Langzaam ging de avond voorbij. Voor ik naar bed ging, kwam juffrouw Watson op mijn slaapkamer en vroeg of ik ook Arnica had. Ze liet mij een leelijk ge zwollen, band zien en roode strepen' die tot haar elleboog doorliepen; ze zei, dat het de hand was, die ze een week gele den in den, nacht van den moord, gewond had en dat ze daarna niet rustig meer geslapen had. Het zag er uit of het iets ernstigs ko'n zijn en ik zei dat ze het aan dokter Stewart moest laten zien. Den vo'lgenden morgen ging juffrouw Watso'n met den trein van elf uur naar de stad en werd in het Ziekenhuis opge nomen. Ze had bloedvergiftiging. Ik was vast van plan baar daar le gaan opzoeken, maar door andere dingen vergat ik haar heelemaal. Ik telefoneerde alleen dien dag naar het ziekenhuis om te zeggen dat ze een aparte kamer en de allerbeste verple ging moest hebben. een derde mogendheid of door verschil lende mogendheden, zaL de andere partij neutraal blijven gedurende den geheelen duur van t conflict. Het denkbeeld van deze bepaling is door Spanje goedgekeurd, daar het niet alleen beantwoordt aan zijn wcnsch naar neutraliteit en vrede, maar ook eender beginselen vormt van Spanje's internationale politiek ea een bewijs is van de hartelijke betrekkingen welke met de Latijnsche zuslernatie bestaan. Tot zoover Yanguas' verklaring. Nu weet de Matin" te berichten, dat ook tusschen Spanje en Frankrijk een scheids- gerecht-verdrag wordt voorbereid, dat op bet met Italië gesloten pact zal gel ij leen als twee droppels water. De diploma tieke besprekingen, welke tusschen Madrid en Parijs erover aan den gang zijn, vlot ten goed Het spreekt vanzelf, dat de drievou dige toenadering tusschen Romë, Madrid en Parijs de Engelsche bladen in stij gende mate verontrust. Sommige als de „Daily Telegraph" pogen hun verrassing te verbergen door te spreken van een „natuurlijk resultaat van een belangengemeenschap" van, Italië en Spanje. De „Times" slaat een scherper toon aan. Het blad- keurt de geheimdoener ij af waarmee bet nieuwe verdrag wordt om huld, na zijn totstandkoming en vindt het vreemd, dat de deponeering bij het secreta riaat van den Volkenbond tot na de herfsitzitting is uitgesteld. Deze geheime politiek wekt de verdenking, dat tusschen het verdrag en het verlangen, van Spanje naar een vas'ten Raadszetel te Genève verband bestaat. Hoe wei het verdrag niet tegen een derde mogendheid is gericht, blijft volgens de „Times" toch 't feit bestaan, dat Frankrijk en Italië sedert lang concurrenten in de Middellandsdbo Zee zijn en, 't blad kan zich moeilijk voor stellen, hoe die tegenstelling volledig uit den weg geruimd kan worden. In de toekomst is Spanje de bondge noot van Italië, met wie het zoodanig is vastgeklonken, dat er een nkuwe toestand in de Middellandsche Zee is ontstaan. Uitvoering van het vredesverdrag. In een beschouwing over de belofte het aantal Fransche bezettingstroepen, in het Rijnland te verminderen, zegt de „Times" o.m. De man die indertijd last gaf tot de bezetting van bet Ruhr-gebied, zou geen beteren stap hebben kunnen doen dan de vermindering te beloven om het Duitsche volk te overtuigen van den wensch van Frankrijk om een nieuwe politiek van verzoening voort te zetten. Aangaande de besprekingen, die in Duitschland worden gehouden betreffende de bezettingstroepen spreekt de „Times de hoop uit, dat men deze quaestie geen invloed zal laten hebben op de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Het blad wijst er op, dat de geallieer- 's Maandagsavonds kwam mevrouw Armstrong terug met bet Jijk van haar man en de begrafenis werd vastgesteld op den volgenden dag. Ze betrok het huis in de Kastanjestraat in de stad, en Dins dagochtends ging ook Louise daarheen. Voor ze weg ging liet ze mij roepen en ik zag dat ze gehuild had. „Hoe kan ik u ooit genoeg bedanken, juffrouw Iinnes?'.' zei ze. „U beeft mij liefderijk verzorgd, enu heeft mij nooit iets gevraagd. Later misschien zal ik u alles kunnen vertellen, en dan zult u mij allemaal verachten Halsey oök". Ik probeerde haar te vertellen hoe pret tig ik het gevonden had om haar in huis te hebben, maar er was nog iets anders dat ze wilde zeggen. Ze zei het ten slotte, nadat ze min of meer stijfjes afscheid genomen had van Halsey en de auto voor de deur stond. „Juffrouw Innes", zei ze zachtjes, „als ze, als er pogingen gedaan worden om ui de huur te laten opzeggen doet u net dan, als u eenigszins kunt. Ik vind bet een angstig idee dat u hier blijven zou Dat was alles. Gertrude ging met haar mee naar de stad en bracht haar veilig thuas. Ze vertelde dat de begroeting tus schen Louise en haar moeder heel koel was geweest en dat dokter V^alker er ook was, en blijkbaar de begrafenis moest regelen. Halsey verdween kort nadat Loui se was weggegaan, en kwam ongeveer om negen uur 's avonds thuis, vermoeid en met modder bespat. Thomas liep somber en treurig rond en aan het eten viel het mij op, dat de de tec lire telkens onder zoekend naar hem, keek. Zelfa nu denk ik den van hun kant, indien zij zulks wensch - ten verscheiden punten zouden kunnen aanhangig maken met betrekking tot de ontwapening in Duitschland, als onver vulde voorschriften van militairen aard in bet vredesverdrag, de actie van z.g. sportverenigingen, bet aanital iroep-offi- cieren, dat voor stafdienst wordt opge leid en de uitgebreide bevoegdheden van generaal v. Seeckt. De „Times" is echter van meening, dat het van weerskanten verkeerd gezien zou wezen te kibbelen over quaestie9 die niet van vitaal belang zijn, Indien de welwillende gezindheid, die, naar van weerskanten verzekerd wordt, wenscbelijk is dat bestaat, van kracht zal worden, moet men een breeden kijk hebben op de dingen en moeten verwijten omtrent punten van mindere beteekenis achterwege blijven. De vreemdelingenbelasting in België. De „Moniteur Beige" van Zaterdag be vat een koninklijk besluit, waarbij wordt bepaald dat de bestaande belasting op ver blijf en verbruik in hotels enz. van 10 op 20 pot. wordt gebracht voor Kamer of apartementenhuur en op 15 pet. voor vol ledig pensioen, indien huurder of kostgan ger niet kan bewijzen, dat hij in België of ander land met ongunstige^ wisselkoers woont. Als landen met omguinstigen wissel koers worden beschouwdBulgarije, Frankrijk, Luxemburg, Griekenland, Po len, Portugal, Roemenië, Tsjecho Slo wakije, Zuid-Slavië. Het besluit treedt den 16en dezer is toepassing. Een tweede koninklijk besluit bepaalt dat alle buitenlandsche bezitters van auto's of motorfietsen, welke slechts tijdjelijk in België of Luxemburg verblijven met in- gang van 15 dezer een belasting zullen hebben te betalen: Auto's 10 franc; motor fietsen 4. De taxe, berekend per dag, is betaalbaar vóór het verlaten van het Bel gische grondgebied. Volgens het koninklijk besluit is de prijs van een gewoon paspoort, afgeleverd aan Belgische onderdanen door Belgische consulaire agenten in den vreemde op 8 frank goud gebracht. Het Engeladhe mijn conflict» De staking in de Engelsche mijnen is zoo goed als overwonnen. Aan alle mij nen in het district van West-Midland is het werk hervat. In de meeste schachten is het werk weer druk aan den gang en wordt gewerkt met een 8-urigen werkdag Ongeveer 70 pot. der mijnwerkers hebben tegen het advies van Cook in, het werk hervat. Cook zelf heeft het district bezocht. Men denkt dat deze week als het ware alle mijnwerkers weer aan het werk zul len gaan. In een van de belangrijkste schachten van Noord-Wales neemt het aanital mijnwerkers, dat bet werk op de voorwaarden wil hervatten, met den dag toe. (I nog wel een9: wat zou Thomas geweten hebben? Wat vermoedde hij? Om tien uur bereidde 't geheele huis houden zich voor op den nacht. Liddy, die het werk van juffrouw Watson had overgenomen had de theedoeken nagezien en de hoeken van de planken in de koel- kamer en was naar bed gegaan. Alex, de tuinman, was met zware stappen de wen teltrap opgegaan naar zijn kamer en Ja mieson keek de sluitingen van de ramen na. Halsey viel op een stoel neer in de huiskamer en staarde sopiber voor zich uit. f Opeens vroeg hij„Hoe ziet die Wal ker er eigenlijk uit, Gertrude?" „Tamelijk lang, erg donker en glad giescboren. „Niet onknap", zei Gertrude, terwijl ze het boek neerlegde, waarin ze had zitten lezen. Halsey trapte nijdig tegen eien stoel. „Gezellig zal bet hier in dit dorp in den winter zijn", zei hij toen. Een meis je is bier zoo goed als levend begraven". Op dat oogenblik klopte er iemand op de voordeur. Halsey stond op en deed open. Warner kwani binnen. Hij was bui ten adem van bet loopen en keek verlegen. „Het spijt (me, dat ijk u moet storen' zei hij, ,,maar ik wist niet wat ik an ders doen moest. Het is over Thomas". „Wat is er met Thomas?" vroeg ik. Meneer Jamieson was ook in de hal ge komen en we staarden Warner alle maal aan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1