Grinnik-Filletjes Bij Muggebeten „Ik zie dat jullie oesters hebben te gen een daalder het dozijnzei de gasft, de spijslijst monsterende. „Ja meneer", antwoordde de kellner, „prima echte Zeeuw sche". „Goed; breng me er dan maar een". „Goed meneer; een dozijn oesters". „Neen, niet één dozijn; als ik zeg één, be teekent dat één oeslfer", zei de gast nijdig. De kellner nam hem even zwijgend op; toen sprak hij: „Eén oester, meneer; goed meneer. Mèt of zonder, meneert" „Mèt of zonder wat?" vroeg de gast. „Parelen", zei de kellner droog. - „Hoe vondt u het boeik dat ik u ge leend heb. Was het niet interessant?" „O ja, buitengewoon. Maar toch nog niet half zoo interessant als de brief, dien iemand erin had laten liggen bij wijze van leesteeken". „Mijnheer, ik kwam eens vragen of u geen werk hebt voor mijn man." „Het spijt me wel, vrouwtje, maar ik heb op het oogenblik heel weinig werk". „O, maar dat zou juist erg geschikt voor hem wezen, mijnheer". Landlooper (tot een wandelaar op een heidepad): Pardon, hebt u ook een veldwachter in de buurt gezien? Wandelaar: Neen. Landlooper: Zoo, g" dan maar gaiuw en goedschiks je portemonnaie en je gouden horloge. Een dame liet zich door haar dienst meisje van den schouwburg halen en komt er met roodgeweende oogen uit. Op de vraag van het meisje, hoe bet geweest was, antwoordde ze: Het was heel mooi, maar zeer droevig. Drie zijn er in het stuk gestorven. Dat heb ik al gedacht, want ik heb drie kransen naar binnen zien dragen. Voor de klasse behandelt de onder wijzer diverse spreekwoorden. Hij legt uit o.m. de bedoeling van het spreekwooird „Met den hoed in de hand komt men door het ganscbe land". Wel jongens, nu jeluiWie kent er nog een? Doodsche stilte, niemand durft, bang voor een flater. Toen plotseling heel luid uit den mond van een echten vlegel: „jMet je pet op je test, kom je er ook bq$t!" niet gedacht worden. Dit is nog toekomst muziek. Een verlaging van 10 tot 8 cent zou de posterijen nog pLm. 4 millioein gulden per jaar extra kosten en een ver laging van 10 tot ll/'2 cent ongeveer 5 millioen Wat deze laatste verlagingen betreft, heeft dan ook nóch de regeering, nóch het hoofdbestuur momenteel ook maar het minste beslist. Een dergelijke verlaging kan eerst dan in overweging worden ge nomen, wanneer de algemeene staatsfinan ciën zulk een belangrijke vermindering van inkomsten toelaten. Ontzettende braind te Oss. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft op Spitsbergen, een wijk dier gemeente Oss, een ernstige brand gewoed, waarbij 4 personen om het leven' zijn ge komen, en 1 persbon ernstig werd gewond. Omstreeks 12 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de arbei derswoning van H. van Z. De bewoner zelf was niet thuis en werkte in één der slachterijen te Oss. In de woning bevonden zich zijn 23-jarige vrouw L. v. d. P. en zijn drie kinderen, Piet 3 jaar, Agnes 18 maanden en Hen- drika 3 maanden oud. Het huisje stond nagenoeg alleen aan den weg. De woning der buren staat op ongeveer 15 M. afstand en toen deze den brand ontdekten, stond de woning reeds in lichte laaie. Men meende de bewoonster nog voor de vensters der woning te hebben gezien. Het schijnt evenwel, dat zij niet naar bui ten kon of durfde springen. Zij was ge kleed. Het kind van 3 jaar schijnt getracht te hebben, de deur der woning open te maken, want het verkoolde lijkje werd vlak bij den uitgang gevonden. Toen ongeveer een kwartier na het uit breken van den brand de brandspuit arri veerde, kon geen water gegeven worden, daar dit er niet was. Het geheele huisje is dan ook tot den grond toe afgebrand. f 60.000 verduisterd. Notaris J. A. M. te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat een zijiner bedienden, die te Heinenoord woont, t zijnen na- deeie circa f60.000 heef' verduisterd. Verschillende door hem ontvangen be dragen heeft hij niet in de boeken ver antwoord, en hij wordt ook verdacht groo te bedragen als gefingeerde u.'.gaven in de boeken te hebben verantwoord. De bediende-kassier W. is gearresteerd'. en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk ver lichting. i Nader wordt nog gemeld: W. was vroeger in het bezit van een eigen kapitaaltje. Dit he^ft hij evenwel met speculeeren verloren. Een jaar of vier geleden is hij 'toen met zijn knoeie rijen begonnen. De verdachte heeft be kend, een bedrag van f20.000 verduisterd te hebben. Dit zou hij gedaan hebben door posten van f 100 tot f 1000 niet in de boe ken te verantwoorden, maar ten eigen bate aan te wenden. Gedurende de laatste maanden zijn in ieder geval talrijke bedragen niet verant woord. De verdachte geeft op, dat hij de ontvangen bedragen voorloopig geno teerd heeft. Daarna zou ze hij aan den boekhouder afgedragen hebben. Deze boek houder spreekt dit ten stelligste tegen en verklaart dat hem kort geleden, toen de heer M. met vacantie was, opgevallen is dat enkele afgeloste hypotheken niet in het desbetreffende kasboek verantwoord werden. H'ij heeft den kassier daar toen naar gevraagd en hem de gelegenheid ge geven de bedragen, die niet verantwoord waren, alsnog in de kas te storten. W. beeft dit evenwel niet gedaan. De boek houder heeft daarop tden notaris met hef gebeurde in kennis gesteld. Aan niet geboekte hypotbeekgelden zou een bedrag van rond f40.000 verdwenen zijn. Bovendien zou een totaal bedrag van f2300 door W. als uitgaven geboekt zijn, welk bedrag in werkelijkheid niet betaald is, maar door W. eenvoudig uit de kas genomen zou zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Bropd naar België. Sedert eeniga dagen worden in bijina alle grensplaatsen groote hoeveelheden wit brood uit ons land naar België vervoerd. Zooals bekend is de fabricage van wit brood aldaar verboden. Zoo worden uit Bergen op Zoom, Roosendaal en Eind hoven reeds groote partijen wit brood België ingestuurd. De Belgische bakkers in de grensgemeenten hebben nu reeds groote schade. Deze trachten door bemid deling van hun bonden een invoerverbod van wit brood in België te krijgen. Geheimzinnig geval. Te Venlo is aangehouden de chauffeur F. S. uit Heidelberg. De man had, vol gens de N. V. C. in den. trein op weg naar Venlo, verteld dat hij met zijn auto een vreeselijk ongeluk had aangericht, en dat hij uit vrees voor de gevolgen naar Nederland vluchtte. Zijn kleerein zaten Vol bloed en vol modder. Hij wenschte naar Amsterdam te gaan om daar werk te zoeken. Doch daar hij niet in het be zit was van de vereischte papieren, en over geen middelen van bestaan beschikte, werd aan zijn wensdh niet voldaan, doch werd hij naar Duitschland teruggebracht. Ongewoon. Het komt meermalen voor, schrijft de „Mslb'.", jlat winkeliers, als zij in het huwelijk treden of een hunner familieleden trouwt, voor de vensters van hun winkel de mededeeling ophangen: „Wegens. hu welijk heden gesloten". Minder gewoon is. waj dezer dagen op een der ruiten van een schoenmakers- werkplaats in de Kloksteeg te Leiden te lezen stond, namelijk: Wegens echt scheiding heden gesloten". f Fraude bij duivensport. Te Haarlem is fraude ontdekt bij de Haarlemsche duivensport. Vanwege den Haarlemschen concours- en verzendings- bond zou verleden week Zondag een wed vlucht gehouden worden vain Chimay (Bel gië) uit, afstand 260 K.M. Het uur van loslaten was, als gewoonlijk, opgegeven, waardoor ieder ongeveer den tijd kon berekenen, waarop zijn duiven terug kun nen zijn. Bij den secretaris kwam evenwel be richt in, dat de uitzending wegens het mis tige weer, niet kon geschieden. Van dit telegram werd geen mededeeling gedaan, omdat er vermoedens bestonden, dat er fraude geschiedde. En inderdaad kwam deze aan het licht. Een bestuurslid eener postduivenvereniging, die zelf ook over de nummer-controle ging, gooide tegen, .den tijd, dat de eersite duif in Haarlem zou zijn, zijn ringnummer in. de verzegelde klok. Hij ontdekte echter later, dat de duiven niet losgelaten waren en trachtte, na opening der klok, het aangegeven num mer te verwijderen. Dit geschiedde ech ter onnauwkeurig en het feit kon door ajidere bjestuursleden vastgesteld worden. De man pleegde de onregelmatigheid, om een f60 a f 100 te winnen door on derlinge weddenschappen, welke in de duivensport worden aangegaan. Roeiboot overvaren. Woensdagmiddag is op de Lek nabij de gemeente Groot-Ammers' een ernstig ongeluk gebeurd. Drie jongens, uil Groot- Ammers waren m een roeiboot op de rivier mei net plan, naar Nieuw Lekkerland te roeien. 1 oen ze een sleep aan zagen ko- men, bestaande uit een sleepboot van de Roode Ster met twee schepen die gesleept wedden, wilden de jongens aanhaken. Ze wierpen een lijm uit en. wilden achter het eerste schip aanhaken. Dat mislukte en de roeiboot kwam daardoor onder het tweede schip terecht. De drie jongens geraakten te water. Een van hen ging onder het schip door en kon aan den anderen kant boven gehaald worden. Een andere werd gered door schippers, die op hef noodsein van de sleepboot onmiddellijk de redding;booten hadden afgezet. Dezen kjnaap werd een roeispaan toegestoken. De derde jongen is echter verdronken. Dit was de 16-ja- rige'Teunis Pek, een knechtje van den smid Van Zessen. De beide andere jon gens waren zoons van Van Zessen. De sleepbootkapitein gaf zoodra hij het ongeval bemerkte het noodsein op de fluit, waardoor de aandacht van de schip pers getrokken werd. De sleepboot ver anderde direct van koers om vlugger te kunnen stoppen. Ondanks deze maatrege len heeft het ongeluk een menschenleven geëischt. Oplei-dingvan chauffeurs. Door de besturen van de Ned. Unie van arbeiders in het automobielbedrijf, transportarbeiders, en den Ned. bond van aangesloten bij den oen tra! en bond van particuliere chauffeurs is besloten, geza menlijk een actie te voeren voor wettelijke regeling van de opleiding tot chauffeur en verhooging van de minimum leeftijds grens voor autobestuurders tot 21 jaar. Een en ander wordt ter verzekering van een veilig verkeer noodzakelijk geacht. Een onderzoek zal worden ingesteld naar datgene, wat betreffende deze zaken in het buitenland wettelijk is bepaald. Uit de hoofdbesturen van genoemde organisaties is een comité van actie be noemd', welk comité reeds zijn eerste ver gadering hield ter vaststelling der voor loopig te treffen maatregelen. De Bioscoopwet. Naar aanleiding van een gerucht, dat binnenkort de inwerkingtreding van de bioscoopwet zou kunnen worden lege- moet gezien, heeft de „Tel." van be voegde zijde vernomen dat daaromtrent thans nog niets te zeggen valt. De re geering wacht n.l. nog af het advies van de sfaatscommissie-Ledeboer in zake een tweetal algemeene maatregelen vain be stuur die in verband mét de bioscoopwet moeten worden afgekondigd. B o d f j e s. De politie te Rotterdam heeft aange houden de 10-jarige G. v. R., de 9-jarige B. S., den 13-jarigen J. J. H. K„ den 10-jarigen A. W. K., den 11-jarigen L. H. B. en den 11-jarigein C. D. De eerste twee meisjes worden verdacht van diefstal van tabletten chocolade uit een winkel aan de Rosestraat; de jongens zouden op een terrein aan de Waalhaven Noordzijde uit openstaande kisten een een partij drevels gestolen hebben, welke drevels bestemd waren voor de hjj.sch- werktuigen, die daar ter plaatse gemon teerd worden. Op een stek grond aan de Waalhaven Noordzijde is een 25 meter lange ketting gastelen, ten nadeele van den winkelier W. K. aan de Clemensstraah Het is niet onmogelijk, dat de jongens zich ook hier aan hebben schuldig gemaakt. Een oplichter'? In de buurtschap Zevender, nabij Schoon hoven, woont een landbouwer van onge veer- 60 jaar, G. R. genaamd, die een ziekte aan zijn handen heeft, waardoor het vleesch hem daarvan valt De ge neesheer heeft den man in behandeling, maar de ziekte schijnt zeer moeilijk te genezen te zijn Toen J. M uit Schoonhoven hem op het erf bezocht otn eenden te koopen, kwam als vanzelf het gesprek op de eigenaardige kwaal Mkwapi nadien vele malen bij den landbouwer terug en drong er steeds op aan, dat hij de handen eens zou mogen bekijken om te zien, of hij er een middel voor wist. R. wees dat telkens af daar' er toch geen baat voor de ziekte te vinden was. Eindelijk be zweek hij voor de herhaalde vragen van den Schoonhovenaar en toonde hem zijn handen M. gaf hem een fleschje met een soort tinctuur en verzekerde hem, een middel te weten, waardoor de ziekte in veertien dagen tijds bedwongen zou zijn. De boer moest maar vast dat middel gebruiken en M. zou een toestel in orde maken, om de handen te bestralen M. gaf voor, een rijk heer te zijn, die een groot huis van wel acht kamers be woonde, en den boer te willen helpen uit menschlievendheid. De landbouwer, die M. niet kende, geloofde zulks en gaf zijn vertrouwen aan den nieuwen kennis, die heel vaak over den vloer kwam. Nu moest er een toestel aangeschaft worden. Dat zou duur zijn en M. kwam een driehonderd gulden tekort Rijke menschen kunnen ook wel eens krap zit ten, zei hij tegen den boer, en hij vroeg, of R. hem die driehonderd gulden niet kon voorschieten. G. R. had zelf het geld niet in huis. Hij zond zijn zoon naar Schoonhoven om het bij een kennis te leenen en toen de jongen terug kwam, heeft M het geld in ontvangst genomen Na dien tijd is de boer argwaan gaan koesteren. Hij meende beetgenomen te zijn, temeer, daar verschillende personen hem voor M. waarschuwden, toen ze hoorden, dat hij met dien man in kennis was gekomen. R maakte de zaak bij de rijkspolitie aanhangig maar die kon niets doen om het geld terug te krijgen en verwees den man naar den deurwaarder Wel zou de majoor der rijksveldwacht de geschiedenis hebben kunnen door zenden naar den officier van justitie, maar dat wilde men nog liever niet, daar men eerst het geld weer wilde zien 'e krijgen Daartoe stelt R. thans pogingen in het werk. Of het hem gelukken zal wordt door velen in Schoon hoven betwijfeld, daar M deze heele zaak thans nag noeg ontkent en de gesprekken tusschen liern en den landbouwer grootendeels onder vier oogen hebben plaats gehad Een avontuurlijke koe. De koe is een nuttig dier. Zij verschaft onsDat hebben wij op school ge leerd. Doch nimmer is ons er bij verteld dat sommige leden van het zwart of rood bonte ras in het bezit zijn van een groote neiging tot het avontuurlijke. En toch is het zoo Daarvan gaf een koe die op den dijk langs het Üoornschediep nabij het oude spoordok te Groningen aan haar bewaker ontsnapte, het bewijs. Zij snelde langs den dijk en sprong in een minimum van tijd op het platte dak van een in het spoordok gelegen woonschuit. Tegen een dergelijke vracht was het dak echter niet bestand en aan den kant van het water zakte de avontuurlijke melkgeefster er doorheen Zij gaf zich echter niet ge wonnen en werkte zich met inspanning van haar krachten los Het resultaat was een vernielde wand ven de woon schuit en tevens dat een leege kinderwa - gen met een grooten zwaai het water invloog. Ook de koe dook daarop in het dok, om snuivende weer boven te komen en zwemmende het water te doorkruisen. Het koele bad bracht haar niet tot de bezinning, dat het de plicht eener koe is zich te bepalen tot het produceeren van melk en zich te onthouden van alle buitensporigheden. Het was echter ook een merkwaardige koe. ^Vant terwijl elke andere vertegen woordigster van haar geslacht nu hulpe loos zou zijn geweest, zette zij koers naar een vlotklom daar tot groote verba zing van de aanwezigen bovenop, liep netjes, alsof traploopen haar dagelijksch werk was, tegen een trapje op en snelde over het warnet van rails en wissels van het spoorweg emplacement voort Zonder éénmaal door een rangeerende locomotief bedreigd te worden, bereikte zij het via duct Of zij de soliditeit van het nieuwe bouwwerk onderschatte of bet waarschu wend geloei van haar in gevangenschap verkeerende lotgenooten op de veemarkt of veelading hoorde, is niet békend, doch plotseling bedacht zij zich en keerde op haar schreden terug. Zij zag een uitgang en snelde in groote vaart, overal schrik en ontsteltenis verspreidende, langs de Viaductstraat de Driehovenplaats op. Paar kwam aan haar sensationeele vlucht een einde. Want na nog twee kinderen omver te hebben geloopen. werd zij door het achtervolgende spoorwegpersoneel gegre pen. Wel deed zij nog heftige pogingen om weer te ontkomen, doch hèt mocht niet batenEen agent van politie be- s'oot verder onheil definitief te voorko men een schot knalde en dood was het beest, dat tot zooveel ongedachte dingen in staat bleek, op de steenen Het stoffelijk overschot werd naar het abattoir vervoerd en zal vandaar zijn be stemming wel vinden. De beide kinderen, die door het beest omvergeloopen werden zijn er goed af gekomen. Een van hen bekwam slechts eenige lichte ontvellingen. Snippers. Naar het /,Hbld." zegt uit goede .bron te vernemen is het bedrag, dat aan gouden lientjes in Nederland in omloop is, thans gestegen tot ca. f 27£ millioen. Er is wel iswaar een grooter bedrag uitgegeven, n 1 ca. f37J millioen, maar daarvan is onge veer f 10 millioen gebruikt voor uitvoer naar Ned.-Indië. GEMENGD NIEUWS- Nederlanders veroordeeld. De Nederlandsche kooplieden G en De W. uit Rotterdam, die eenigen tijd ge leden in België zijn gearresteerd wegens het opkoopen van goudgeld op het plat teland en die sinds Juni in voorloopige hechtenis hebben gezeten, zijn door de rechtbank van Dendermonde ieder tot zeven maanden gevangenisstraf en een boete van 50 000 francs veroordeeld, met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. In een sneeuwstorm omge komen. In de Alpen bij Salzburg is dezer dagen een ontzettend ongeluk gebeurd. Van Mariënboden uit ondernamen vijf toeristen (twee heeren uit Weenen, een rechter uit Pautzen en diens verloofde) benevens een gids, een tocht over de Schweigerhiitte en den Kaindlgrat naar den Wiesbachhorn en den Brafschenkopf. Onderweg sloot zich nog een toerist bij hen aan Bij het neerdalen werden zij door een sneeuwstorm verrast en slechts de verloofde van den rechter en nog een der toeristen hebben het kunnen naver tellen. Aan een verslaggever van het ^Berl. Tageblatt -' heeft de dame het verschrikke lijk verhaal gedaan, van hetgeen zij heeft beleefd. //Wij hadden ons dicht tegen elkaar aangedrukt*, zoo vertelt zij, en ons met ijs en sneeuw toegedekt. Zoo wildeu wij het einde van den storm afwachten Het eerst stierf de gids, Mayerhofer. Hij werd blauw in zijn gezicht, strekte zich nog eens in zijn volle lengte uit en bewoog niet meer. Toen het nacht werd, waren ook de beide Weensche toeristen doodge vroren. Als laatste stierf mijn ver oofde. Ik zat naast hem. Ik had hem zoo graag de oogen willen sluiten maar mijn vingers waren zoo verstijfd, dat het mij niet lukte Hij lag daar, dood, de oogen wijd open, toen de morgen aanbrak, die zonneschijn en heldere lucht met zich bracht*. Zij en de overlevende toerist hebben zich vervolgens mrt inspanning hunner laatste krachten van de pJek des onheils weggesleept en van den Kandlgrat af om hulp geroepen, totdat men hen hoorde In de verkeerde vlieg machine Eeu Fransch zakenman, die naar Parijs moest, stapte te Brussel in een Handley- Page Napier vliegmachine Toen de ma chine een paar uur later landde bemerkte de verbaasde Franschman dat hij niet in Parijs, doch in Londen stond Hij was in de verkeerde vliegmachine gestapt Voor zooveel bekend is dit de eerste keer dat een passagier op het vasteland van Furopa zich in zijn machine vergi-t heeft. Rebellie in de Sing Sing In de beruchte Sing Singgevangenis, waar in 19'8 de z g. „roode opstand" heeft plaats gehad, is Zondag j.l. opnieuw een opstand uitgebroken. Deze opstand werd veroorzaakt door de gebroeders Barsyoak, die veroordeeld zijn tot de straf des doods door middel van electrocutie wegens het neerschieten en vermoorden van een winkelhouder. De opstand had plaats in het z g. doodenhuis, «aar elf gevangen op hel voltrekken van het over hen uitgesproken doodvonnis wachten, die geweld maakte tegen hun van ijzeren staven voorziene celdeuren en ongeveer twee uren aaneen joelden en schreeuwden. De gevangenen begonnen allen tegelijk met hun gejank, dat werd afgewisseld door het uiten van obscene scheldwoorden en alle soorten bedreigingen aan het adres van de- cipieren Le opstand was gericht tegen de voeding en de nauwe ruimte in het doodenhuis. De cipieren onderdrukten den opstand „met de gewone middelen" zooals zij verklaarden. Zij traden met t«ee revolvers gewapend cel voor cel binnen, waar zij hun mannetje klein kregen De gebroeders Farysoek werden bij wijze van straf op vloeibaar dieet gezet, dat wil zeggen twee keer per dag dunne gruwel. Verspeeld op de fenbaan. De 26 jarige procuratiehouder van een kleine Berlijnsclre bank heeft zich ter be schikking van de justitie gesteld. Hij heeft van de firma, bij wie hij ongeveer 6 jaar in diei^t was, een bedrag van 280.00U M. verduisterd, dat hij grootendeels op de renbaan heeft verspeeld. Hoewel hij slechts 300 Mk. per maand verdiende, aarzelde hij-niet op een enkel-paard 5000 Mk te wedden. Toen bet verduisterde -bedrag 40,000 mark bedroeg, heeft hij op een dag 34,000 mark op de renbaan gewonnen, maa? in de hoop ook de rest van. zijn schuld te kunnen dekken verder gespeeld en toen niet alleen zijn winst, maar nog veel meer verloren. De rijke bedelares De Berlijnsche politie drong dezer dagen op uitdrukkelijk verzoek van de buren de woning van een oud vrouwtje in een volks buurt binnen, daar de lucht iu het heele huis bedorven werd door de stank, die uit deze woning kwam. Het vrouwtje was vroeger schoonmaakster op een vau de Berlijnsche markten. Zij is eenigen tijd geleden gepensionneerd, doch sedert dien ging zij nog dagelijks naar de markt, bedelde daar een groote zak met eetwaren bij elkaar, die zij mee naar huis nam en daar liet bederven. De toestand van de woning was van dien aard, dat een der agenten, die er binnen was gegaan, flauw viel. Een groote verrassing voor de politie was de ontdekking, dat zich in een vieze stroozak een groot vermogen bevond, be staande uit oude goudstukken voor een bedrag van 31,000 Mark, voorts 4000 mark in zilver, 42,000 Mark in Kriegs- anleihen, en een spaarbankboekje, staande op naam van het vrouwtje tot een bedrag van 116,000 Mark, Het vermogen van het vrouwtje werd voorloopig in beslag genomen. Zijzelf

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2