GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Belastingen afs wetenschap. Voor de VrouW Zonnebrand mmmwm I Kloosterbalsem VAN DE VAN VRIJDAG 13 AUG. 1926. Belastingen zijn in een zoo groote ver scheidenheid, dat het voor een gewoon mensch moeilijk is daartusschien het ver band te zien. Toch bes'aal er. of behoort er te bestaan, stelsel in de belastingen, of anders gezegd, moet daaraan e;to beginsel ten grondslag liggen, zoodat als een af zonderlijke wetenschap kan beslaan de belastinglecr. Belastingen hebben een be paalde leden, men zou ook kunnen zeg gen een noodzakelijkheid. Toch zijn re den en noodzakelijkheid niet overeenstem mende begrippen en daardoor kan een belasting soms een karakter krijgen, waar bij de noodzakelijkheid niet meer over weegt. Het is natuurlijk duidelijk, dat de over heid haar zorgen aan de gemeenschaps belangen niet kan wijden zonder daartoe de middelen te bezitten. De Staat zoekt dus naar inkomsten. Aangezien de Staal als eigen ondernemer slechts weinig in komsten heeft, moeten er aam de staats- onderdanen bijdragen gevraagd worden, anders gezegd, belastingen worden gehe ven. Het ligt voor de hand, dat de belas tingen daar gezocht worden waar het geld zit, terwijl een andere vereisohje is om het belastinggeld op een wijze af te tappen, die zoo min mogelijk kosten met zich meebrengt. Dit laatste betreft de z.g. porceptiekosten. Toch behoort er nog met meer rekening gehouden te worden. Het is> billijk, dat een ieder zijn steentje bijdraagt, zij het dan naar de mate van zijn vermogen. Wij zien daarom du®, dat belastingen moeten geheven worden zoodanig, dat de ruimst mogelijke kring van conlribuabe- len verkregen wordt, zoodanig, dat de perceptiekosten niet te zwaar op het ge heven bedrag drukken en voorts zooda nig, dat de belas li ng naar draagkracht is opgelegd. Teneinde met deze laals'e wem- schel ijk head te rekenen, worden de belas tingen progressief berekend, d.w.z. naar- verinouding betaalt een groot inkomen meer dan een klein, omdat het gemakkelijker valt iets in te boeten van een»groot be drag dan van een slechts gering bedrag. Dergelijke theoretische beginselen lij ken zeer vanzelf sprekend, maar nu de praktijk. Daarvoor is Itlei minder eenvoud g gesteld, want oim nu deze beginselen zoo danig in toepassing te brengen, dat be lastingen in .ecler opzicht biUijk zijn en aan de bedoeling beantwoorden, is een, uitermate moeilijke opdracht,, waarbij de belas lingwettenmakers dagelijks falen. Groot is waarlijk de vindingrijkheid in de methodes waarop belasting kan wor den geheven. Het beginsel van een inkomstenbelas ting zullen de mees ten wel redelijk vin den. Maar de staat heeft nog tallooze an dere vormen moeten aangrijpen, waarbij belastingen geheven worden en hierbij ont staat de verwarrend werkende verschei denheid van belastingen, zooails wij deze l.enmen. waarbij men een belasting heeft op speelkaarten, op het hooiden van dienst boden (person, belasting) op verschillende soorten documenten (zegelbelasting) en er zelfs een voorstel is geweest belasting te heffen van voornamen. Bij dit alles kunnen wij nog aannemen, dat de belas ing alleen de bedoeling heeft, zooals wij het hierboven noemden, hel geld dat de Staat noodig heeft daar weg te ha'en waar het zit, b.v. de speelkaar- tenbelas'ing wordt niet gelheven, omdat de belastingwetgever het verkeerd gevonden heeft, dat er kaart gespeeld wordt en daarom hel publiek er mee afschrikken wil, dat een belasting van speelkaarten moet worden betaald. Evenwel zijn er wel degelijk vormen van belasting, waar bij nog een andere voorzit dan alleen om voor den Staat aan geld te komen. Dit is b.v. helt geval met invoerrechten, dus de belasting, die be'aald wordt bij het importeeren van een vreemd' artikel in het land. De invoerrechten worden n.L zoo danig gesteld, dat de binnenlandsche in dustrie daardoor in een gunstiger positie wordt gebracht en duis beter met het bui tenland kan conourreeren. Een dergelijk recht heeft dus nog iets meer dan een fiscale bedoeling en zeer zeker is dat het geval met de z.g. prohibitieve rechten zoo - als er b.v. in Amerika bes'taan, waarbij het vooropgezette doel van het recht is om het builenlandsche artikel zoo duur te maken, dat de invoer ervan practisch zal komen stop ie staan. Wanneer men de leer aanhangt, dat het soms nuttig kan zijn de industrie door middel van rechlen, van het builenlandsche product geheven, te beschermen, is van dat standpunt gezien de belaslting, die andere dan fiscale be doelingen heeft, gemotiveerd, maar er moet daarbij dan ook principieel deze bij zondere bedoeling beslaan. Is dit niet het geval dan worden in het belastingstelsel onzuivere beginselen ingevoerd'. Men ziet deze onzuiverheid herhaalde malen m be lastingwetten voorkomen. In dit verband kan nog worden gewezen op belastingen die aangeduid worden als weeldebelasting of luxebelas ing en waar van ook hier te lande op daoogenblik een wetsvoorstel aanhangig is. In vele gevallen zal iemand, die zich e:n kostbaar en niet voor ieder noodzakelijk voor werp aanschaft ook iemand zijn die zon der bezwaar een steentje méér aan den Staat kan bijdragen. Het is echter vol strekt niet zeker, dat dit altijd het geval zal zijn. Er ontstaat dein een willekeurig verband tussdhen bepaalde zaken en de verplichting daarop belas'iing te betalen, met andere woorden wordt een bijzondere last verbonden aan het aanschaffen van verschillende artikelen, omdat dergelijke aanschaffing somtijds een daad van weelde is. De belastingheffing krijgt hierbij dus een andere strekking. Het wordt dus thans wie zus- of zoo handelt, op een wijze, die ik belastingwetgever)uxe belief te noemen, moet extra bloeden. De be'asli "gwet wordt daarmee dus ook een soort opvoedvngswet. He't kan somtijds zeer gewenschl zijn, dat de Staat tot dergelijke opvoedende maat regelen overgaat en verkwisting beteugelt, doch het beginsel moe' dan zuiver worden toegepast en er mag niet, feitelijk met an dere 'bedoeling, e2n in het algemeen voor belastingheffing ongewenscht ets langs ccn achterdeur worden binnengehaald. Moderne Japon en aardig Jongenspakje. Op nevenstaand plaatje geven wij een zeer aardige japon van bedrukt mouseline met aangerimpeld rokje. Kraag en man chetien zijn van witte zijde en tot het verkrijgen van een zeer mooi geheel, is het japonne'je opgesierd niet een breeden ceintuur en s'rikdas van zijde. Voor een vrouw, die een klein beetje met de naald overweg -kan, is dit jurkje gemakkelijk te maken. Het jongenspakje i> van donkerblauw woben crêpe met een ceintuur, welke van voren niet doorloopt. Kraag ein manchetten zijn van witte waschzijde, de jabot van wit neteldoek. Een knippatroon van de damesjapoin is verkrijgbaar in de maten 42 44—46 48, onder opgave van No. 1109. Kosten 55 cents. Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan het bureau van de Goesche Courant. Bij de bestelling moet het verschuldig de bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0.15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Nuttige wenken. De vl iegenpl a a g Augustus! De vliegenmaandDeze kleine plaaggeesten brengen (hans weer meinige huismoeder tot wanhoop. De ouderwetsche vliegenvangers, zooals wij ze soms nog wel eens „buiten" zien, gla zen» potten met bier of dergelijke lekker nij gevuld, waar de vliegen wel in, doch niet meer uit kunnen, zijn langzamerhand uit de mode geraakt en vervangen door de moderne vliegenvangers de lange slierten met het een of andere aanlok kelijke kleefmiddel bestreken, die nu niet direct een^ versiering voor huiskamer of salon zijn. Toch willen wij er nog eens op wijzen, dat de ouderwetsche" vlie genvangers, de glazen potten dus, juist zooals zoovele dingen, die „ouderwetsch" zijn, nog lang niet de slechtste zijn. Deze potten, of zelfs gewone open glazen bak jes, gevuld met water, dat met wat melk of suiker zoet is gemaakt, zijn uitstekende vliegenvangers, wanneer men in het wa ter 2 pet. formaline doet. Iets over petroleumlampen. Het komt dikwijls voor, gedurende de vacamtie, dat huisvrouwen, die eraan ge wend zijn gas of eleotrisch -licht te ge bruiken, in een buitenhuisje, pension of dergelijke, met petroleumlampen moeten „werken". Voor hein, die bet mochten vergeten zijn, hoe zij die behandelen moe ten, geven wij den volgenden raad: Vul de lamp- nooit geheel. De warmte der ka- smetten, puistjes, oude en nieuwe wonden genezen spoedig met AKKER's mer doet de pe'roleum hooger in het re servoir stijgen ei dit :s dikwijls de oor- zaait, dat de lamp riekt en slecht licht geeft. Begint de lamp slecht te branden, terwijl er nog petroleum genoeg in is, dan is waarschijnlijk de pit le korrt.Haal do er uit en naai er een stukje flanel aan. Daarna zal de lamp hélder branden, zoo lang er nog een druppeltje olie i:n as. Vlek ken op lampeg'Won, die men er niet met azijn uit kan krijgen, kunnen gemakkelijk verwijderd worden, wanneer mm ze schoonmaakt met een dun papje van zout en ammoniak. Boven een gas pi t. wordt de zoldering zeer spoedig zwart en menige huisvrouw, w.er hart vol ver langen is naar zindelijkheid, heeft zich al suf gedacht hoe daaraan toch een einde te (maken. Een ijzeren plaat boven de pit staat ook niet mooi! Welnu., een laagje stijfsel met water aanbrengen boven de vlam, die als het droog is, luchtig afbor stelen en geen zwarte plekken meeir! Het is een eenvoudig middeltje maar men moet het kennen Het is de pLió'nt van de buisvrouw om, al vorens op reis te gaan: le. alle ijzerwerk: strijkbouten, stalen messen, enz. in te vetten, opdat ze niet roesten; 2c. de Haan van het gas, bet elec- triscih licht, en het water af te draa.en; 3e. alle gootsleenen tn W. C.'s gron dig te reinigen ein met een desinfectie- middel te ontsmetlen; 4e. alle levensmiddelen, die aan be derf onderhevig zijn, op te ruimen. Alle aardappelen in goed gesloten blikken op te bergen, zoodat de muizen er niet bij ikunuen 5e. de kamerplanten in een bescha duwd gedeelte van den tuin te plaatsen; 6e. adresverandering aan het postkan toor en- de administraties der kranten op te geven en de leveranciers van haar vertrek op de hoogte te stellen; 7e. meubelen, die bekleed zijn, met een stof, die spoedig verschiet, te bedek ken met stoflakens, zoodat ir.en de gordij nen en blinden niet behoeft te sluiten. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Lofwaardige medewerking van patroons. Het zal menigeen bekend zijn, dat de geneeskundig© behandeling van ongevals letsels in de laatste jaren belangrijk ver beterd is. Eertijds meende men. dat rust- houden voor een goede genezing altijd noodzakelijk was. Tegenwoordig weet men dat rust bij inwendige z.ekten gene zing kan brengen, doch dat zij bij ongje- vatsletsels meestal schadelijk werkt. Een lichaamsdeel dat gekneusd is en gezwollen door zucht en bloeduitstortin gen moet zachtaan bewogen worden, wil de stijfheid geheel verdwijnen. Veel hangt er in zulke gevallen van den goeden'wil van den patiënt af, maar dikwijls is ook de hulp van den patroon bijzonder ge- wenscht om de goede genezing te be spoedigen. Dit was in bijzondere mate het geval bij een ongeval in de Haarlemmermeer. In Maart 1925 greep een arbeider in een kronkel van het halster, toen hij een paard van stal wilde halen. Het dier schrok ein trok zijn kop met een ruk terug, haalde hierdoor den kronkel aan en de rechter hand van den man kwam deerlijk in de knel.- De geheele hand bleek zeer ernstig gekneusd te zijn, de pink hing er bij en moest terstond worden afgezet. Ook la ter viel het letsel niet mee; de band bleef zeer clik en pijnlijk. Zonder de flinkheid van den arbeider en zonder de gezonde medewerking van zijn patroon, zou dit geval stellig slecht zijn afgeloopen en zou de hand geheel verstijfd zijn. De patroon bleek tersitond bereid te zijn om te voldoen aan het verzoek van den dokter om den verminkte eenigerlei bezigheid te verschaffen. Zoodoende was cle getroffene den geheelen dag in de weer. En al had aanvankelijk zijn werk nog niet veel om 't lijf, dat werk groeide met den dag en met den dog werd hei beter. De vingers werden leniger, na en kele weken kon hij een volle vuist ma ken, de zucht verdween en de band werd volwaardig als te voren. Hoeveel men- schenleed is hier gespaard door gezond inzicht en samenwerking. Hoeveel nut tige arbeidskracht is er niet verloren ge gaan door de kortzichtige, uitspraak: „Ik heb er voor betaald, de man kan terug komen wanneer hij weer heelemaal be ter is". RECHTSZAKEN. i De romantische dienstbode. 'Zooals men zich herinneren zal, werd een paar maanden geleden een oplicht- ster ontmaskerd, die aanvankelijk bij een notaris in een stadje in Noord-Holland als hulp in de huishouding in betrekking was. Na den dood van den notaris bleef Maria F. in betrekking biij de dochter van den notaris. Zij ging met haar naar Amsterdam en La'er naar Hilversum. Thans heeft zij zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad. Haar werden slechts ©enige feiten van een geheele reeks'ten laste gelegd. Zoo stond zij terecht, dat zij in' October 1925 eenige gouden sieraden had weggenomen; dat zij zich in Maart 1926 aan verduiste ring had schuldig gemaakt door onder val- sche voorspiegelingen van de nótar.sdoch- ter een gouden hoenenhorloge te krijgen. Zij vertelde, verloofd te zijn geweest met een rijken jongeman, die inmiddels was overleden. Van hem bad zij zijn horloge gekregen. Dat horloge was beleend, maar nu wilde de vader het horloge zien. Zij vroeg daar-1 om het ihorloge van wijlen den notaris ter leen. Ook had zij op ongeveer dezelfde ma nier haar een aantal zilveren lepels en vorken afhandig gemaakt, die een kennis ter leen noodig had. De zaak werd op verzoek van den verdediger met gesloten deuren behandeld. Door het O. M. is een gevangenisstraf geëischt van 6 maanden met aftrek van een maand voorarrest. SCHOOL EN KERK. De gezakt en voor 1. o. Het voornemen beslaat, in 1927saan de thans b'ij de gewone onderwijzers-examens afgewezenen nog éénmaal een examen te doen afnemen, volgens het oude program. Binnenkort zal, naar de „Tel." weet te melden, een ambtelijke mededeeling daar over verschijnen. KOLONIËN. Officier neergelegd. B'ij het innen van belastingen in Teu- reubangan, op de Westkust van Atjeh, zijn kwaadwilligen het bivak vain kapitein Behrens binnengeslopen. Drrie van hen, die het bivak b nnendrongen, werden neer gelegd. Onzerzijds is gesneuveld luitenant der infanterie W. A. M. Molenaar. Drie Inlandsche fuseliers zijn licht gewond. De Goenoeng Batoer. De Goenoeng Batoer blijft verhoogde werking vertoonen; de lavastroom vordert 200 mieter per etmaal. De lava moet eerst cle heuvel overwinnen welke zich verheft op den weg van het Batoermeer. Groot© blokken en kokende stukken la.va schui ven naar beneden mét een geluid, dat veel overeenkomst heeft met dat van kruien de ijsschotsen; zij verbranden en vernie len alles wat z'ij op hun weg tegenkomen. Reuzenwaringins worden meegevoerd. De ontploffingen zijn te Singaradja waar te nemen. De uitbarsting zal vermoedelijk van langen duur zijn. KUNST EN WETENSCHAP. „Oude Kuns>'t". Een Parijsch scbilderijenliefhebber, zoo vertelt M. in het „Hbld." die in Venetië vertoeft, loopt daar alle kunst handels, antiquairs ep oudroest-winkels af, in de hoop een onbekend kunstwerk op den kop te zullen tikken. Plotseling valt zijn kennersoog op een schilderij, dat hem letterlijk in vervoe ring brengt door zijn schoonheid, en door zijn onmiskenbare echtheid. Een Perugino van 1520! Hij doet al zijn best om zijn verruk king te verbergen voor den koopman, en vraagt met een onverschillige stem: Hoeveel moet u hebben voor dat dingetje O, meneer, het is een prachtdiing, ik zelf heb het heel duur gekocht, en ik zweer u dat het echt is.'*U kunt gaan zoeken, waar u wilt, meneer, nergens zult u zóón zeldzaamheid ontdekken, 'n Perugino, Perugino van 1520! Hoeveel 'Luister eens hier, meneer, ik heb nu dadelijk geld noodig, daarom wil ik u dait werkelijk éénage meesterwerk laten voor de belachelijke som van 6500 lire. Goed. Ik koop het. Maar er is een moeilijkheid. Hoe krijg ik dat schilderij naar Parijs? De Italiaansche wel verbiedt immers den uitvoer van werken van oude meesters. O, meneer, daarvoor heb ik een probaat middeltje. Voor 1000 francs zal een schilder, met wien ik bevriend ben, dat doek voor u bedekken met een por tret van Koning Victor Emmanuel III. Zoo gauw u in Parijs is, heeft u niets anders te doen dan met wat benzine de bovenste laag verf weg te wassohen Uitstekend ik neem -t £an. En inderdaad, de poets werd gebak ken! Over het oude schilderij op het oude doek werden de sympathieke trek ken van Koniing Victor Emmanuel III geschilderd, en de douane-beambten he ten het kunstwerk zonder eenige moei- Een flink dokter. De kleine baby slikte een veiligheids speld in naar der kinderen aard na tuurlijk in geopendein toestand, zoudat de speld den armen kleine diep in de keel stak. Zijn moeder vloog mei! hem naar het hospitaal, waar dokter Larkin' - daar er geen andere manier was om de speld eruit te krijgen deze diep in zijn vin ger drukte en ze zoo uit de luchtpijp van den kleine haalde. lijJcHi'eid passeeren. In zijn atelier aange komen, begint de schiHerijenliefhebber dadelijk met koortsachtige haast te wer ken, om de trekken van den monarch weer te doen verdwijnen. Maar mèt' de versche verf aan het koninklijk portret verdwijnt ook de oude verf van den Perugino van 1520, em, in plaats daarvan verschijnt trek voor trek het conferfeitsel van Gar- ribaldi BINNENLAND. Belangrijke porto-verlagingen. Een ieder, moet er naar streven, den levensstandaard naar de laagte te brengen en daaraan moet ook de post meewerken. Aldus de gedachten gang van het hoofdbe stuur der posterijen, telegrafie en telefo nie. Door categorisch en gestreng «door voeren van allerlei bezuinigingen en be "per kingen heeft men een ba dg saldo we ten te verkrijgen, dat tevens in verband met het feit, dat men de porti beslist t© hoog vond aanleiding heeft gegeven tot eenige voorstellen van het hoofdbe stuur tot porto-verlaging. In dit verband zij er aan herinnerd, dat reeds met ingang van 1 October 1925 de buitenlaiidsche porti werden verlaagd. Deze werden ge bracht voor brieven van 20 op 15 cent; voor briefkaarten van 12 Va op 10 cent en voor drukwerken van 5 op 3 cent per 50 gram. Deze verlaging heeft de posterijen U/2 millioen rond, per jaar, gekost. De nieuwe voorstellen zijn die volgende: 1. Het porto voor binnenlandsche briefkaarten zal worden gebracht van 7V2 op 5 cent. 2. Het recht voor binnenlandsche ex- presse-besitellingen wordt voor brieven ge bracht van 30 op 20 cent en voor pak ketten van 40 op 30 cent. Voor het bui tenland blijven deze tarieven ongewijzigd, dus resp. 30 en 40 cent. 3. Het tarief voor de biinmenlandsche pakketpost wordt met 10 cent verlaagd, dus van rep. 40, 50 en 60 cent, gebracht op 30, 40 en 50 cent. 4. Het porto voor brieven en brief kaarten, welke over land naar Indië, Su riname en Curasao gezonden worden, zal gelijk worden aan het zeeposttarief, dus voor brieven op 't oogenblik 10 cent en voor briefkaarten 5 cent. 5. Ingevoerd zal worden de mogelijk heid voor uitgevers van couranten en tijd schriften, deze voor de zeepost naar Iti- dië, Suriname en Curagao bij abonnement te frankeeren tegen de bestaande binnen landsche tarieven. Met deze laatste twee voorstellen dus die betreffende landmail brie ven en zeepostcouranten zal Imdio nog eerst accoord moeten gaan. Wel is hierover door het hoofdbestuur der P. T. T. reeds met de Indische regeering gecorrespon deerd, doch deze heeft zich dienaangaan de nog niet definitief uitgesproken. Deze verlagingen zullen op het oogen blik bij eventueele invoering - de posterijen minstens 3.2 millioen gulden per jaar kosten! Het staat nog niet vast, wanneer die verlagingen in werking zullen treden, doch het hoofdbestuur vertrouwt, dat de re geering beslis^ dat dit met ingang van 1 October a.s. zal geschieden. Aan verlaging van het porto voor bin nenlandsche brieven van 10 tot 7^2 cent, of van 10 tot 8 cent, kan» dit jaar nog

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1