KWATLW Uit den Westhoek VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE De man, die de klappen krijgt. Er zijn zoo van die problemen in liet leven, waar men zelfs bij een toegewijde studie niet uit kaïn komen. B.v.: men is ziek geweest, mem beeft een. dokter geraadpleegd, deze beeft "iets voorgeschreven, waar men geen baat bij vindt, de ziekte duurt voort, de dokter presenteert zijn nota. Wat dioet men in zoon geval? Zuurtjes glimlachen tegen den "dokter, in hmiselijken 'kring sputteren en venijnige dingen zeggen en betalen. Het laatste doet iedereen, doch het probleem is daarmede niet uit den weg geruimd. Wij Hollanders zijn niet zoo sterk in het oplossen van problemen als de Sov jets. Evenals voor vele andere moeilijk heden hebben de heilstaatbewoners ^oor het vraagstuk der niet genezende dokters een uitweg gevonden. Men doet in de Sovjet-republiek in zoon geval als volgt. De dokter ontmoet b.v. een patiënt, die nog bij hen in het krijt staat. Hij grijpt in zijn binnenzak naar de rekening en zegt: „Vadertje Dimotro Lovsky je moet mijn medicijnen en raadgevingen nog ver zilveren". Dimitro Lovsky trekt een hoogst ver baasd gezicht en antwoord; „Je hebt me niet best geholpen vadertje Boris Patarvi, ik vermoed, dat je je vak niet goed ver staat, met die pijn in mijn maag is het nog heel leelijk gesteld". Ter illustra/tie grijpt hij naar zijn maagstreek én trekt pijnlijke pleisters. „Dat kun je nu wel zeggen Dimitro Lovsky, 'maar je moet niet «vergeten dat je tnijn tijd in beslag genomen hebt en dat je tae geld verschuldjgt ben", repliceert de ander daarop weer. „Goed", laat de gewaande, die blijk baar overtuigd is, hooren. „Wil je morgen eren langs loopen, va dertje Boris Potarvi, dan zullen we dat zaakje even opknappen". Als de dokter den anderen dag in de woning van zijn patiënt verschijnt, ontspint zich ongeveer hetzelfde gesprek, dat zich cellier verder ontwikkelt. Lovsky ver dwijnt dan even ui't de kamer, en de dok ter denkt: „zie zoo, dadelijk heb ik mijn afrekening binnen". De afrekening komt ook inderdaad, echter in anderen vorm als verwacht wordt. Lovsky as n.l. een huis genoot en eenige oude tafelpooten gaan halen. Met vereende krachten wordt de dokter, die geneesmiddelen voorschrijft, welke geen baa t brengen, de straat opgesla- geo. Deze oplossing van een van de vele levensproblemen heeft in de Sovjetstaat gereede navolging gevonden. Wie genees kundige hulp te verrekenen heeft doet dat inplaats van met zilvergeld of met bankpapcier met meer sprekende wissels, met het gevolg, dat driekwart van Kot Russische doktersgilde met geschonden ledematen en ledige magen rondwandelt. De Sovjet-autoriteiten blijken cchtervan de onkunde der doktoren niet zoo over tuigd als hun onderdanen. Zij zoeken thans naar middelen om aan deze typi sche uitingen op het aanbieden van dok ters-nota's een einde te maken. Niet zoo zeer uit medelijden met de doktoren dain wel uit vrees, dat men dra van iedere medi sche hulp verstoken zal blijven. Verwacht kan dus worden, dat bannen afzienbaren tijd de man, die thans de klappen krijgt weer zilver zal gaan in nen. Zelfs al zag hij geen kaïns zijn pa tiënt te genezen. Problemen blijken dikwijls moeilijk op losbaar en zijn ze opgelost dan komt 62n derde mededeelen, dat de practische uit voering te wenschen overlaat. De Russische uitvinding leek zoo alles zins bevredigend, en nu zijn het de Rus sische autoriteiten, die roet in het eten werpen. Misschien is men in Hen Sovjetstaat toch niet zoo heel veel verder met het uatpuzzelen van problemen' dan elder®. Voor de bewoners van andere landen, die ook wel te tobben hebben met weinig succesvolle ge-neesheeren is de houding der Sovjet-bestuurders een "Strop. Zij zul len nu ook wel bij het pijnlijk glimla chen, bij de venijnige steekjes in huise- lijken kring moeten blijven, betalen en oude tafelpooten en andere imponeerende wissels onder de tafels of m het brand- stoffenhok moeten laten. Pech. aansluiting van Zuid-Beveland dus ver zekerd is, zoolang het water van een goede kwaliteit is. Dit laatste kan men met gerustheid aan den directeur der waterleiding en zijn personeel overlaten. De N.V. Waterleiding „Zuid-Beve- laed" was de eerste waterleiding i« ons land, die een zeer groot gebied bestreek. Zij heeft in andere provincies de aandacht getrokken en navolging gevonden. Wij Zuid-Bevelanders mogen daar in bescheidenheid een tikje trotsch op zijn. BUITENLAND. OVERZICHT. Schijn of werkelijkheid. Humor schuilt in tegenstellingen, of 'liever nog: humor is in vele gevallen een tegenstelling. Wekt niet een armelijk fi guur in een deftig gekleed© jas onze lach lust, en is het niet grappig iemand, die zeer serieus is pogingen 'te zien aanwen den om losjes en Luchthartig te doen. De humor is weder met een aanwinst, een tegenstelling verrijkt. N.l. met de bewe ring: Mussolini voelt iets voor ontwape ning. Hij heelt thans een commissie voor de studie van het ontwapeningsprobleem benoemd. De onderstaatssecretarissen der drie militaire departementen, oorlog, ma rine en vliegwezen, alsook Grandii, de on derstaatssecretaris van buitenliandsche za ken, drie leden van den generalen staf cn eenige deskundigen der ltaliaansche dele gatie te Genève, maken er deel van uit. Het „Berliner Tageblatt", die het be richt de wereld inzond, merkt op, dat, naar de samenstelling der commissie te oordeelen, deze veeleer tegen dan voor ontwapening schijnt te zijn bedoeld, het geen ook overeenstemt met.» de houding die de Ltaliaansche autoriteiten in deze kwestie hebben aangenomen. Deze nieuwe Mussolini - grap is in ieder geval niet de slechtste, die er tot nu toe getapt is. De Rijn-bezetting. De vermindering der bezettingstroepen in het Rijnland, welke verscheidene dui zenden manschappen van het Fransche leger omvat, zal de volgende maand ingaan. Men zal zich herinneren, dat vermindering van deze troepen in uitzicht was> gesteld als een deel der „politiek van verzoe ning", ten tijde van de besprekingen te Locarno. Toen de Engelschen Keulen ontruimden en hun troepen overbrachten naar Wiesbaden, werd de sterkte vermin derd van 15.000 tot 9000. De Belgische troepen, die op dit tijdstip naar de tweede zone werden overgebracht, werden ver mimderd tot 7 a 8000. Ook de Franschen, wier bezettingstroepen veel talrijker zijn, trokken eenige eenheden terug, maar men hoopte, dat, zoodra de spanning der binnenlandsche politiek geringer zou zijn geworden, Briand verder gevolg zou geven aan deze verzoenende voornemens. In een interview na de vorming van het hui dige Fransche kabinet beeft Briand ver klaard, dat het zijn voornemen is, de Locarno-politiek voort te zeftten, en de aanstaande vermindering der Fransche troepen in het Rijnland wordt te Londen als een aanwijzing beschouwd, dat hij zijn belofte wil vervullen. Het Engelsclie mijngeschil. De Engel sche premier is gis beren te Londen teruggekeerd, waar hij zijn col lega's uit het kabinet zal ontmoeten, die zich met bet geschil in de steenkool indu strie voortdurend hebben bezig gehouden. Uit Baldwin's terugkeer mag echter geen verandering in dein toestand worden af geleid. Tot de gedelegeerdenconferentie van de mijnwerkers, welke Maandag plaats heeft, worden alle verdere stappen tot heropening van de onderhandelingen opgeschort. Volgens de „Manchester Guardian" rekenen de mijnwerkersleiders erop, dat de conferentie het ongelukkig resultaat van het beroep op de districten ten be hoeve van het memorandum der geeste lijken ongedaan zal maken. Herbert Smith en Cook, de secretaris, bezoeken thans de president der Mijmwerkersfederatie, Yorkshire en Zuid-Wales om te pogen een verandering in de houding .van deze gebieden te bewerkstelligen die, zooals uit de stemming is gebleken, het sterkst tegen onderhandelingen waren op den grondslag van het memorandum. Cook heeft gisterenavond een verklaring gepubliceerd waarin hij warm de lof zong over het werk van de „Industrial Christian Fel lowship". Hij zegt daarin: „Ik waardeer ten zeerste haar edelmoedig optreden .en hoop oprechtelijk, dat zij haar pogingen niet zal staken om den vrede in de steenkool-industrie en recht voor de mijnwerkers te verkrijgen". Door den verrekijker. Te Baltimore zijn zeven enorme reservoirs, inhoudende 500.000 gaLLoins petroleum, benzine, enz. van de American Oil Company ontploft. Er ontstond een geweldige brand, dien de brandweerlie den niet meester konden worden, doch' niettemin wistein te beperken. De vlam men bereikten eein hoogte van 30 meter, terwijl er enorme dikke rookwolken wer den gevormd. Zuid-Slavië, Roemenië en Grie kenland hebben Bulgarije een collectieve nota gezonden inzake de komitadji's,waar in zij definitieve onderdrukking der revo lutionaire comité verlangen. In liet noordein van die streek Mokrae (Syrië) werden de opstandige Droezen aangevallen door aanhangers der Franschen. Zij lieten 100 lijken, paarden, wapens en materiaal op het „slagveld achter. De eerste concessie aan de katho lieken wordt aangekondigd door een be sluit van den burgemeester van Mexico, inhoudende, dat de commissies voor die controle der kerken kuinnen bestaan uit vijf katholieken en vijf door het gemeente bestuur benoemde personen. Tot dusver werden alle leden dezer colmmissies door bet gemeentebestuur benoemd. KUNST EN WETENSCHAP. Een koning van den geest. De „Frankf. Ztg." vertelt als werke lijk waar: Een Amerikaan kwam naar Frankfort en bezocht het Goethehau®. Hij was prachtig gekleed; zulke kleer makers hebben wij niet bij ons. Het reis programma in de hand, zich van zijn waar de en zijn taak als vertegenwoordiger van een jong, frisch, de wereldbeheerschend volk welbewust, betrad hij het Goethehaus. De suppoost geleidde hem. Met bijzondere trots zoo'n Amerikaan op diens eerste reis in Duitschland het geboortever trek van den wereldberoemden Goethe te kun nen toonen, de borden waarvan hij had ge geten, de boeken waarin hij had gelezen, den tuin, waarin hij had gespeeld, de ka mers waarin de bonte droomen vein zijn jeugd nog als zeepbellen hangen. De Amerikaan bekeek alles zeer nauwkeurig en belangstellend» Weer bij den uitgang gekomen vroeg hij den suppoost, na tot dusver aandachtig te hebben gezwegen: Very well, zeer goed. Zeg eens, was Goethe een koning? De suppoost werd wit tot onder zijn laatste haren, richtte zich stram op en antwoordde: Ja, een koning van den geest. Toen lachte de Amerikaan, die juist van een bezoek aan de koningskas teelen aan de Clhaeinsee en Hohensclbwangau was gekomen, veelbeteekenend en tikte ten tee- ken van zijin kennis van zaken, met den vinger tegen het voorhoofd. STADS-NIEUWS. De kermis. Het marktplein heeft voor ettelijke da gen zijn waardig en rustig karakter ver loren. Sinds gisteren is het veranderd in een kamp van woon- en bagage-wagenjsl, houten kramen en linnen teuten. De ker mis heeft beslag gelegd' op onze Markt. Kermismenschen zijn ijverige werkers. Terwijl gistermorgen alle materialen nog in chaotische wanorde door elkaar lagen, was tegen den middag al een zekere regel maat in de omderdeelem der kerm isLattri buten te ontdekken. Men hamerde, sleepte, stapelde en bouwde naarstig voort, zoodat in den avond zonder eenige moeite gecon stateerd kon worden wat hier zou verrij zen, en wat daar. En terwijl we dit schrij ven behoort de bouwerij nagenoeg weer tot het verleden. We zouden op de zaak vooruit loopen als we thans reeds vermeldden wat de Goesche kermis dit jaar te bieden heeft. Er zal nog gelegenheid te over voor zijn en daarom zullen we nu hiermede vol staan. Voor de jeugd op wie de kermis een fantastische aantrekking uitoefent is de vreugde al begonnen. Zij heeft geen mu ziek en kopergeflonker moodig om de bekoring van den kennis-roes te onder gaan. Het bouwen van (enten en kramen zelf is al voldoende om haar in de sfeer van de wereld der vermakelijkheid te leiden. Benoemd. In de „Nieuwe Zeeuwsche Courant liezen we, dat met ingaing van 15 Septem ber benoemd is tot hoofdredacteur van dat blad de h'eer M. J. Karhof, thans redacteur aan de „Nieuwe Schiedamsche Courant". Veel anfmow Voor de betrekking van le klerk aan het gemeente-gasbedrijf hebben zich aan gemeld 49 sollicitanten en voor die van 2e klerk 34 sollicitanten. Opera-concert. Donderdag 19 Augustus zullen in hotel Britannia te Vlissingen de solisten van de ltaliaansche Opera een opera-concert geven. Medewerking zullen hierbij^ verke nen signa. Aliberti, sign. Bugamelli, signa. Rota, sigre. Foigar, sigre. Giorga en sigre. Borin. Aan den vleugel maestro A. Gas- tagnino. Reeds is dit keur troepje in verschil lende steden van ons land met groot suc ces opgetreden. Behalve de gevierde tenor Foigar en de bariton Giorgii, heeft de 17-jarige Bugamelli met haar phenomenaal geluid alle harten veroverd. Ongetwijfeld zulkn ook rele inwoners van Goes deze zeldzame gelegenheid in hun provincie de solisten der ltaliaansche opera te hooren, niet onbenut laten voor bijgaan. „De optimisten". Als we ons goed herinneren hebben we naden „optimisten "-avond voor „Nijtengo" de hoop uitgeslproken, dat dit aardige ge zelschap spoedig in Goes zou terugkee- ren. Hebben we het niet gedaan, dan lag het toch in de bedoeling zulks te doen. „De optimisten" komen terug. Donder dag en Vrijdag a.s. treden zij in het Schuttershof op. Behalve Adolf Bouw meester met zijn schetsen, voordrachten en één-acters, zullen de bekende cabaret- tisten Stella Fontaine en Kees Pruis met hun liedjes voor het voetlicht verschijnen. Dezelfde formatie dus als op den Nij- teogo-avond. Verdere aanbeveling is over- bbdig. Schouwburg Vink. Gedurende de kerm is week zal het too- neelgezelschap Vink in zijn tent op de Beestenmarkt een reeks van tooneelvoor stellingen geven. Het gezelschap dat voor Goes nog vreemd is, heeft pas een tour nee door het Zuiden achter den rug, en blijkens dagbladverslagen genoot het overal een uitbundig succes. Van kermistooneel verwacht men meestal niet veel goeds, en dikwijls is daar reden voor. Het gezel schap Vink bestaat echter uit ar tasten van \yie goede artistieke prestaties ver wacht mogen worden. Verschillenden maak ten geruimen deel uit van onze eerste gezelschappen. Er is dus aanleiding om het vermoeden uit te spreken, dat mein gedurende de kermis van goede tooneel- voorstellingen zal kunnen genieten. Verstoord liefdesgeluk. Zij waren nog maar enkele uren ge leden in den echt verbonden en zaten in de auto nog wat na te soezen van de drukte, toen ze plotseling door een schok tegen elkander botsten en de auto stil stond. Was dit reeds de eerste strubbe ling in de pas begonnen echtverbintenis? Een vrachtauto komende van de Kreu- kelmarkt was in de bocht Kerkhofplein op hun wagen ingereden en had plotseling de liefdes-idylle verstoord. In plaats dat de voorgenomen tocht voortgezet kon worden, moesten chauf feur en bruidegom naar het bureau van politie om hun verklaringen af te leggen en was de bruid in dé auto overgeleverd aan de nieuwsgierige blikken van de Goesche bevolking. Na verloop van eenigen tijd kon men de reis met een verbogen spatbord, ver brijzelde voorlamp en misschien nog „in wendige kneuzingen" op eigen kracht voor zichtig vervolgen. Reeds meermalen hebben op dit gevaar- lijlke punt, het drukste van Goes, aanrijdin gen plaats gehad. Jammer dat indertijd geen overeenstemming kon worden ver kregen, om het hoekpand dat verbouwd werd, voor straatveirbreeding te gebruiken. Op de liggende wip". De handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" zal Zaterdag 28 dezer een groot concour s geven op de liggende w ip op het plein van „'t Slot Oostende". PROVINCIE-NIEUWS. De vervalschjte notulen. Na een telegrafisch bericht met het ver zoek te willen verschijnen ter Provinciale griffie te Middelburg zijn gasteren B. en W. van St. Phiilipsland met den secretaris naar Middelburg gegaan. Tevens was aan den heer L. J. van Nieuwenhuijzen ver zocht persoonlijk te wallen verschijnen. De heeren J. A. Stols en J. van Strien zijn als leden van de commissie tot nazien der gemeenterekening en P. de Ruiter, mede- raadslid, naar Middelburg vertrokken. Ziekenhuis in moeilijkheden. Te Noordgouwe bestaat een ziekenhuis voor de eilanden Schouwen en Duiveland, dat eigendom is van de vereettigiiig Het Ziekenhuis. In de onder voorzitterschap van den heer A. van der Weijde, lad van Ged. Sta ten van Zeeland, gehouden vergadering der vereeniging, deelde deze melde, dat de vereeniging in moeilijkheden is gekomen door het vertrek van den directeur, dr. Huese, naar Goes. Deze directeur was chirurg; het bestuur heeft zich echter ver placht gezien dr. Steur, diie geen chirurg is, tot directeur te benoemen, terwijl dr. Huese van Goes uit de chirurgische prak tijk voorloopig waarneemt, wat zeer las tig is. De vereeniging voelt de noodzakelijk heid van een chirurg, verbonden aan het ziekenhuis, doch de financiën laten dit niet toe en daarom ziet het bestu-uir naar een uitweg om het ziekenhuis voor Schou wen en Duiveland te behouden, namelijk dat het wordt overgenomen door de ge meenten op die eilanden te samen. De kosten voor de gemeenten zullen daardoor volgens berekening stijgen van 10 tot 25 cent per inwoner per jaar. Voorgesteld werd een desbetreffende circulaire tot de gemeentebesturen te richten. Bij de over dit voorstel gevoerde dis cussie werd er o.a. op gewezen, dat een chirurg daarom noodzakelijk is, daar an ders de patiënten zich voor operaties naar Rotterdam of Middelburg zullen begeven. De voorzitter wees er o.a. nog op, dat van de 190 patiënten, die in 1925 in het ziekenhuis hebben gelegen, er 107 een meer of minder ernstige operatie hebben onder gaan. Met algemeene stemmen werd ten slotte het bestuursvoorstel om te trachten over neming door de combinatie van alle ge meenten le verkrijgen, aangenomen. Het onweer. Te Oost en West-Souburg is een koe in de weide door den bliksem getrof fen en gedood. Te Rit (hem sloeg de bliksem in een schuurtje, dat geheel vernield werd. Een begin van brand werd door dein bevigen regen spoedig gebluscht. 's Gravenpolder. Tot wijkzuster in Kloe tinge, 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke is benoemd zuster W. E. Wil- zing, thans werkzaam aain het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle en zulks me(t ingang van 1 October a.s. Heinkenszaind. Woensdagavond vond een kleine jongen in de bieten achter hun woning eenige kwitantiën en rekeningen. Bij nader onderzoek bleek vlak daarbij te liggen het ijzeren kistje met den inhoud dat vorige week Maandag was ontvreemd bij inbraak ten nadeele van den koopman A. Verdonck, die da§r eveneens vlak in de buurt woont. De dief is daar vermoe delijk tot de ontdekking gekomen dat het geldkistje geen geld bevatte. Tot zelf een gouden ringetje heeft hij niet de moeite waard geacht te behouden. De po litie is van een en ander op- de boogt** gesteld. Krabbendijke. Destijds besloot de ge meenteraad geen gelden toe te. staan voor het aanschaffen van 20 schoolbanken voor de christelijke school. Gedeputeerde sta ten verklaarde dit besluit nietig. De ge- meenteraad ging daarop in booger beroep bij den Kroon. Thans is op dit beroep afwijzend beschikt. Middelburg. Gisteren was het aantal vreemdelingen, dat onze stad bezocht van uit de UeUische bladplaatsen weer zeer groot, en niet minder dan verleden week Toen werden er 2000 personen vervoerd van Breskens naar Vlissingen, nu moesten 4 booten varen voor 2400 passagiers Voor den volgenden Donderdag zal zeker opv goed weer gehoopt worden om dat het marktfeest van den Marktkoop- liedenbond dan extra belangstelling zal vragen Reeds eenige medailles zijn voor dat feest toegezegd, maar ook wordt nog ant woord vau enkele vereenigingen gewacht, die* vroeger bewijzen van belangstelling gaven. Tijdens een der onweersbuien, die gisternacht, over ons eiland trokken en die gepaard gingen met ontzettend zware regenbuien, zijn in een weide aan den Nieuwlandschen weg alhier koeien toe behoorende aan den landbouwer Reijnhout te Nieuw- en St. Joosland en een ^)aard toebehoorende aan „Ae Automaat" door den bliksem getroffen en op slag gedood. In de Woensdag gehouden raads vergadering is na uitvoerige discussie aan genomen een voorstel van B. en W. om in verband met het grootere tekort, dat op de gasfabriek 1926 kan worden ver wacht door de stijging van den kolenprijs en de daling van den cokesprijs, het gas te verhoogen in prijs met 2 cent per M8. tot een gebruik van 100 M8. en voor elke M8. daarboven met 1 cent Aangenomen werd een voorstel van B en W) om hen een crediet te verleenen van f 25.000 voor vernieuwing en her stelling van ovens der gasfabriek. Een uitvoerige discussie lokte ook u t het voorstel van de meerderheid van B. en W. naar aanleiding vapeen schrijven van Ged Staten, ai% in verband met een rapport van den hoofdinspecteur van het L O. aandringen op bezuiniging op de uitgaven voor het openbaar L. O. Het voorstel luidde tot opheffing van school B, de eenige driemansschool en de kin deren te verdeelen over de dan overblij vende vier zesmansscholen. De minderheid is legen opheffing en stelt voor door over plaatsing van enkele leerlingen twee boventallige leerkrachten te besparen. De heer Paul (S.D.AP) wijst er op, dat verleden jaar de raad reeds besloot die school op te heffen, Spr zet in den breede uiteen, dat de kosten belangrijk minder zijn voor het openbaar onderwijs dan verleden jaar als maximum (f 19.000) werd geraamd, nl. f 12.088, tegen f 10 S20o bij ophefJing van school B, Spr. meent dan ook dat er geen reden is voor den raad om op zijn besluit van verleden jaar terug te komen. De heer Posman (V.B.) meent, dat de hoofdinspecteur op verkeer de cijfers adviseerde en wil de zaak aan houden om de goede cijfers over te leggen, die stijging in plaats van daling der leer lingen der openbare scholen aangeven. Na bestrijding van verschillende zijden, trekt

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2