DE WENTELTRAP N°. 95. Vrijdag 15 Augustus 1926 115® Jaargang. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. De watervoorziening van Zuid-Beveland. ORANGE II,- a« FEUILLETON MIJNHARDTS's ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave Naamfooze Vennootschap Goesche Courant |jK^§gg|) en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag II. Onze waterbronhoe het water uit den grond ge haald wordt en wat er zooal gebeuren moet alvorens het geschikt is voor drinkwaterhet pompstation het buizennetwaarop de Zuid-Bevelanders trotsch kunnen zijn. ers spuit het water fijn verdeeld omhoog, waarna het over cokesbeddeo van aanzien lijke afmetingen druppelt. Hot ijzer, oor spronkelijk in oplosbaren vorm in het wa ter aanwezig, scheidt zich in oinoplosbareo vorm af, het water heeft zuurstof uit de ludhit opgenomen em koolzuur afgegeven, en het onoplosbare ijzer heeft zich ge deeltelijk in de cokes, gedeeltelijk ia het bezinkbassin onder de cokesbedden. af gezet. Ter volledige afscheiding van het ijzer uit het water, wordt dit dan in het filtergebouw door zandfilters gefiltreerd. Het filtergebouw bevat vijf gemetselde filterbakken, is als een kelderruimte ge bouwd en met grond afgedekt. Naast deze ruimt loopt boven- en ondergrond, een gang, waarin bui zen-afsluiters en regel- inrichtingen der filters zijn aangebracht. Als men deze inrichtingen bezichtigt en het water op zijn weg naar de zuivcr- inrichitingen volgt, wordt eigenlijk voor het eerst de indruk gevestigd, dat deze vloeistof een teer product is, dat met zeer veel zorg behandeld moet worden wil het genietbaar onder de mensdhien komen. Water heeft in den tijd dal het van grond- product tot consumptie-artikel wordt, een rustige behandeling noodig. Zoo rustig zelfs, dat een bij het bedrijf betrokkene aan den smaak vain hel wa'er, dat uil de leiding in de buizen getapt wordt, kan proeven als er iets gebeurd is, waardoor de gewone behandeling een kleine afwij king moest ondergaan. Uit de filters stroomlt het water in het rein waterreservoir, dat een totaal inhoud van rond 100 kub. M. heeft. De vloei stof die zich daarin bevindt - de naam zegt het reeds - is geheel gereinigd, (d.w.z. het bevat nog ijzer, doch slechts zooveel als het bevatten moet ki verband met onze lichamelijke- en smaak-eischen) en dus gereed om naar de woningen van de aangeslotenen te worden vervoerd. De machines pompen het wa'er weer op en brengen het in het buizennet. De aandacht mag erop gevestigd worden, dat de ver zorging op het pompstation dan achter den rug is, het water is uit de aarde in de buizen gebracht zonder dat het met iets anders in aanraking kwam dan, met rein materiaal en met niet verontreinigde ludht. Dit laatste is van veel beteekenis, en daarom wordt nauwkeurig toegezien, dat alles wat maar eenigszins aan onrein heid doet denken, verre wordt gehouden. Alle inrichtingen op het station worden onderhouden op een wijze, die bewonde ring wekt. EI eel wat meer terrein dan voor de directe waterwinning noodig was is door de maatschappij aangekocht, ten einde het in de hand te hebben, dat zelfs de onmiddellijke omgeving van de prise Als het water op Zuid-Bc\ eland uit de kraantjes vloeit heeft het een omvangrijke verzorging genoten en een langen weg afgelegd. De prise d'eau van de Bevclandsche waterleiding is de omgeving van de Pol- lenberg onder de Brabantschc gemeente Ossendrecht. De maatschappij heeft daar thans ongeveer 30 H.A. heidegrond in eigendom, die de grensscheiding vormt tusschcn hel hooge Brabaotsche landschap en het karakteristieke vlakke en op een veel lager peil liggende terrein zooals we dat in Zeeland en even buiten de provincie kennen. Bekend is, dat het on- dergrondsche water zich van de hoogere streken* naar «.de laag gelegen landen be weegt. Van deze verptlaatsing, die men zich kan voorsteHLen door vergelijking met een traag functionneerende gieter van reusi- achtige breedte, maakt de waterleiding maatschappij gebruik. In de stroomrichting van het water, tot op 35 tot 60 M. onder den bodem, heeft men op grooten afstand van elkaar 8 putten ge pulst, die de vloeistof verzamelen. De bodem is een prachtige wa.erzu.veraar, het water, dal in de putten komt is dus uit hygiënisch oogpunt rein te noemen. Geschikt voor drinkwater, dat door een maatschappij naar elders gebracht moet worden is het echter niet. Het houdt te veel ijzer in, wat een schoonheidsgebrek is en tevens tectumschc bezwaren bij de distri buiie met zich brengt. De zorg der waterleiding is dus liet water te ont- ijzeren. 1 Iet wordt aan de putten onttrok ken door pompen en naar de ontijzerings- inrichting opgevoerd. Heeft het daar zijn bewerking ondergaan, dan verzamelt het zich in het reinwa Ier-reservoir, van waar uit het ten tweede male door pompen in het hoofdbuizennet met zijn water toren wordt geperst. De ontijzcrings-innchling is onderge bracht in een tweetal gebouwen, waarin zich het ontijzeringsproces als volgt vol trekt. Het uit den grond gewonnen water wordt eerst in een ruim gebouw, waar de lucht (niet stof en andere onreinheden) vrije ^toegang heeft, in innige aanraking gebracht met de atmosfeer. Uit 96 sproei- I LIMONADESIROOP Sinaasappel. Per Aesch. Fa. J, A. L. Q. WITTE. Tel. 264, Goes. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( „Ik doe mijn uiterste best om er ach ter te komen,zei ik. „Waar wil je toch in hemelsnaam naar toe?" „Er is een gat in de muur van den kofferzolder, en dat is er sinds gister avond in gemaakt. Het is groot genoteg om er je hoofd in te stoken en het ligt er vol met kalk". „Onzin" zei ik. „Dat er wat kalk valt is toch niets bijzonder". Maar Liddy liet zich niet van de wijs brengen. „Vraagt u het maar aan Alex", zei zeToen hij er gisteravond de c koffer van de nieuwe keukenmeid neer zette, was de muur volkómen glad. Nu is er een gat in en er ligt allemaal kalk op den koffer. Juffrouw Rachel, al haalt u tien detectives in huis en al zet u er een op iedere trap hier in huis, dan be- bereikt u nog niets. Er zijn dingen, die je geen handboeien kunt aanleggen. Liddy had gelijk. Zoo gauw ik kon, ging ik naar den kofferzolder, die vlak boven mijn slaapkamer lag. De indeeling van de bovenste verdieping was in hoofd zaak precies zooatls op de tweede verdie ping. Maar ïjet oostelijke deel was niet heelemaal afgewerkt, het was de bedoe ling geweest om er in de toekomst een balzaal te bouwen. De diensltbodenka- mers, de kofferzolder en verschillende andere vertrekken onder andere een rui me linnenkamer, kwamen op een lange gang uit, net als op de tweede verdieping. En zooals Liddy gezegd had was er op den kofferzolder een gat i|n het pleis terwerk. De opening bleek nog dieper te gaan dan liet pleisterwerk. Ik stak er mijn hand iin en voelde op ongeveer een me ter afstand de steeman van de tussdhen,- muur. Om de een of andere roden bad de architect, die het huj.s gebouwd had, daar een opening tosschon gelalen,, en ik dacht onwillekeurig, toen ik het ontdekte wat een geweldige trek dit moest geven in geval van brand. „Weet je zeker, dat het gat er giste ren nog niet was'?" vroeg ik aan Liddy, op wier gezicht een mengsel van schrik en voldoening te lezen stond. Bij wijze van antwoord wees ze op de koffer van het nieuwe keukenmeisje. Deze was van boven bedekt met fijne, witte kalk, evenals de vloer. Maar er lagen nergens groote stukken kalk, en ook geen latje of tengelwcrk. Toen ik Liddy hierop Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogisten. d'eau niets zal kunnen bevatten, dat het water ook maar een ie'.sfje zou kunnen ver ontreinigen. De tweB huizen, die zich op het terrein bevinden zijn won.ngen voor bet personeel, en zij zijn nog zoo geplaatst, dat zij slaan beneden den waterstroom, die aan het drinkwater wordt dienstbaar gemaakt. Kortom alles op het mooie plekje natuur om den Pottenberg getuigt van verstrekkende zorg voor he. element, dait in de samenleving van Zuid-Beveland zulk een voorname plaats inneemt. Het hoofdbuizennet vervoert het water van Noord-Brabant naar Zeeland. Het is rond 213 K.M. lang ein kan verdeeld worden in: de toevoerlei dung, de ringlei ding en de spruitleidingen. De toevoerleiding van het pompstation naar den watertoren bij Goes is lang 39.400 M. Zij loopt op Brabantsch ge bied door Ossendrecht en Woensdrecht, ligt in Zeeland langs den Scheldedam en daarbij over 7.500 M. evenwijdig aan en op hel terrein van den spoorweg Bergen op Zoom Middelburg. Achtereenvolgens komt zij door de gemeente Rilland, Krab bend ijk e, Kruiningen, Schore, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge tot Goes. In den watertoren daar ter plaatse is steeds een groote hoeveelheid water in reserve. In den toren is een vlotterbocstel aangebracht, waarvan de vlotten* met den waterstand rijst en daalt. Deze rijzing of daling wordt door het toestel, met het geven van een contact, electrisch naar het pomp station bij Ossendrecht overgebracht, waar de gegeven seinen automatisch worden geregistreerd. Bereikt de waterstand in den toren het vastgestelde laagste peil, dan treedt in de machinekamer en in de woning van den chef op het pompstation een alarmbel in werking, waardoor hij weet, dat de machines moeten worden te werk gesteld. In Ossendrecht kan tenen dus ten alle tijdie de voorraad water in dien watertoren te Goes con troleeren. Als men de diagrammen beschouwt, krijgt men een aardig overzicht van het waterverbruik op diverse dagen. Duidelijk komt uit op wel ke uren de verbruikers het eten gereed maken, en op welke dagen zij schuren. Als de brandweer in actie is blijft dit in de Ossendrcchtsche machinekamer geen geheim. Behalve de toevoerleiding ligt er in den grond de ringleiding. Deze is 32.900 M. lang en loopt vanaf den watertoren te Goes naar 's Heer Arendskerke, Hein- kenszand, langs de grens van s Heeren- hoek, Ovezande, Oudelande, Baarland, Hoedekenskerke's Gravenpolder, Kloe tinge terug naar toren I, het uitgangspunt. Aan deze ringleiding staat, aan de tegen overgestelde zijde van den ring ais de toren te Goes, de watertoren onder Oude lande. In het normale bedrijf worden de gemeenten Driewegen en Ëllèwoutsdijk attent maakte, trok ze alleen haar wenk brauwen op. Ze was er van overtuigd dat het gat daar door een spook gemaakt was en kon zich niet inlaten met zulke kleinigheden als tengel en kalk. Dadelijk na het ontbijt bracht ik Ja- mieson boven om hem het gat te laten zien. Er kwam een zonderlinge uitdruk king op zijn gezicht toen hij het zag en het eerste wat hij deed, was probeeren te ontdekken met welk doel zulk een gat gemaakt kon zijin. Hij haalde een eindje kaars, en door de opening nog wat grooter te maken, kon hij zien wat achter lag. Het resultaat was nihil. Hoe wel er op den kofferzolder evenals in de rest van het huis, centrale verwarming was, was er ook nog een stookplaats en een schoorsteenmantel. De opening was gemaakt tusschem het rookkanaal en den buitenmuur van het huis. Bij het onderzoek vond hij aan den eienen kant de steencn van den schoor steen en aan den- anderen kant die van de buitenmuur; naar beneden toe ging de opening niet verder dan den vloer. Het gat was ongeveer ruim een meter boven den vloer gemaakt en de stukken kalk lagen allemaal binnen in. Het spook was zeer systematisch te werk gegaan. Het was een groote teleurstelling. Ik had minstens een geheime kamer ver wacht, en ik geloof dat zelfs Jamieson zich verbeeldde, dat hij er wel een spoor Een nieuwe veiligheidsmaatregel, Bovenstaande foto geeft een beeld van het beproeven van een nieuw soort veilig heidsrem voor treinen, waardoor hopenlijk in de toekomst groote gevaren zullen worden voorkomen. Vporal b/ij onbewaakte overwegen kan het toestel prachtige diëti sten bewijzen, biet toestel voor de eerste maal beproefd. Toch wel een beetje grie zelig om bij zoon gelegenheid op de rails te gaan liggen 1 van water uit dezen toren voorzien, ter wijl hij bij groote wateronürekking aan zijne toevoerleidingen water teruggeeft. Behalve deze hulptoe voorleidingen zijn nog rond 40 K.M. spruitleidingen met doorsneden van 150 tot 80 m.M. gelegd. In het geheele net zijn 883 brandkra.- nen en 375 afsluiters van diverse door sneden ingebouwd. Na beschrijving van het oindergrond- sche bezit der waterleiding, willen we nog even terugkeeren naar de gebouwen bij den Pottenberg. We spraken reeds over de woningen der beambten en over de ontijzerings-inriclliting. Behalve deze be vat het pompstation een machinegebouw met toebehooren. In het machinegebouw is de machinekamer, waar de machinale inrichting is ondergebracht. Deze bestaat uit twee stuks van elkaar onafhankelijke machine-complexen, teneinde bij mogelijk defect^ steeds over reserve-pompvermogen te beschikken. Elk machine-complex wordt gedreven door een staande Dieselmotor. Verder bevat het machinegebouw o.m. nog eenwerkplaats,een schaf tLokaal.Len kantoor ruimte, een badgelegenheid en een vertrek tot ontwikkeling van aërogeengas, waar mede de gebouwen en die woningen worden verlicht en verwarmd. We kunnen deze beschrijving van de bezittingen der maatschappij beëindigen met vermelding van de kantoorlokalen te Goes. Bij de inrichting der waterleiding, een ontwerp van de firma Carl Franoke te Bre men, uitgevoerd na goedkeuring van den huidigen directeur Ir. J. van Poelgeest, is rekening gehouden met eventueele uit breiding. Met geringe kosten zou dit ver zou vinden. Maar blijkbaar was er verder niets meer te ontdekken; Liddy vertelde dat de bedienden volkomen rustig waren en dat ze geen van allen lawaai hadden gehoord. Maar het ergerlijkste was, dat de nachtelijke bezoeker blijkbaar op meer dan één wijze het huis kon binnen komen en wij spraken af, dat we dien avond alle deuren en ramen nog eens extra goed na zouden zien. Halsey was geneigd om met de zaak to spotten. Hij zei dat er misschien al maanden geleden een gat in den muur gekomen was, zonder dat het opgemerkt was, en dat het stof waarschijn.ijk den vorigen dag opgejaagd was. We konden er tenslotte ook verder niets aan doen, maar we hadden geen gezelligen Zondag. Gertrude ging naar de kerk en Halsey maakte 's morgens een lange wandeling. Louise was in staat om op te zitten en liet zich laat in den middafg door Halsey en Liddy naar beneden brengen. Op de veranda aan den oostkant was het ge zellig, met planten en luie stoelen en kussens. Waj zetten Louise op een dek- stoei en daar bleef ze heel stil zitten met haar handen in haar schoot. Wij waren erg stil. Halsey zat op het hek met een pijp en staarde naar Louise, die peinzend over het dal naar de heuvels keek. Er was een vreemde uitdrukking in haar oiogen en Halsey's verrukking over haar herstel verdween langzamerhand kregen kunnen worden. In afzienbaren tijd zal dit echter niet noodig zijn, daar c!e thans beslaande inrichting voldoende capa citeit heeft om alle perceelen op Zuic- Beveland van water te voorzien. Op Zuio Beveland komen rond 9500 perceelen voor aansluiting in aanmerking, 2300 zijn even wel nog van leidingwater verstoken, om dat de bewoners meenen het nog zonder ie kunnen stellen. Dit is evenwel slechts een kwestie van tijd. De beteekenis van goed water voor mensch en vee dringt langza merhand tot de bevolking van ons gewe.vt door, en ieder jaar neemt het aantal ver zoeken om water toe. De Bevelanders gaan inzien, dat het beter en ook goedkoo- per is water in huis te hebben, dat betaald moet worden, dan te zijn aangewezen cp de vloeistof, die rechtstreeks en in sterk varieerende hoeveelheden van de natuur tot hen komt. De waterleiding gaat hierdoor een goede toekomst tegemoet. Temeer daar het niiet geheel^ buitengesloten is, dat in verloop van tijd Noord-Beveland tot haar ressort zal behooren. Den laatsten tijd is door ministerieel© bemoeiingen weer eens het vraagstuk aón de orde gekomen: Verplichte aansluiting of niet. Daar de gezondheidscommissie in drei gende gevallen het recht hebben te hande len, zijn we geen voorstanders van ver plichte aansluiting. We maken, ons sterk, dat het bestuur der waterleiding dit stand punt deelt. Het weet immers, dat verplichting niet populair maakt, dat het inzicht der bevol king, weliswaar langzaam, maar dan des te zekerder verruimt, en dat een geheelo van zijn gezicht. Hij begoin er oud uit te zien en leek op zijn vader. Tot Iaat in den middag bleven wij zoio zitten en Halsey werd steeds brom meriger. Tegen zessen stond hij op en liep het huis binnen, en na een paar mi nuten kwam hij terug en riep mij aan de telefoon. Het was Anna Whitcomb uit de stad, en ze hield mjij twintig ms- nuten lang aan de praat met verhalen over de kinderen die mazelen hadden en hoo de naaister haar nieuwe japon had verknoeid. Toen ik klaar was stond Liddy achter me met een zuur gezicht. „Ik wou1 dat je je bost dood om er wat opgewekter uit to zien, Liddy", zei ik klagend, ;e kijkt zoo zuur". Maar Liddy gaf geen antwoord op mijn gezegde en keek nog nijdiger. „Hij heeft haar opgebeld", zei ze ver ontwaardigd „hij beeft baar opgebeld en gezegd dat zij u aan do praat moes# houden,^ dan kon hij met juffrouw Louise praten!" „Onzin! zei ik „ik had zoo veru sitandig moeten zijn om hein alleen te laten. Het is al lang geleden dat j ij en ik ver heid waren, en we zijn het half vergeten" Liddy trok haar neus op. „Ik heb me nooit door een man voor den mal laten houden antwoordt- de ze op deugdzamen toon. (Wordt vervolgd;.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1