AJLTll~5„t llif BR Hl IJK All I N\ 94. Woensdag 11 Augustus 1926 Ü5e Jaargang. De watervoorziening van Zuid-Beveland. DE VENTELTRAP RWATT^S1 &SV4VREEP Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT w TWk A M TfWl ADVERTENTIEN "•rijs per kwartaal, in Goes f2,—, IJK B J]41 fl 1 j Hj 1 1 1 J 1 N IB il [Ik lil van 1—5 regels f 1,20, elke regel herschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitgave Naamlooz# Vennootschap Goesche Courant ©n Kleeuwens Ross" Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden en Vrijdagavond: aangenomen tot 12 uur voormiddag. I. Levensbehoefte toen er geen waterleiding was een emmer water een kostbaar bezithet hoofd en de voeten in één sopje zuinigheid op water aan voer in tanks van elders; de oprichting der N.V. Waterleiding-Maatschappij „Zuid-Beveland"; iets over de werking dezer maatschappij. Mot het woord levensbehoefte wordt wel eens raar omgesprongen. De tot over drijven geneigde mensch heeft het ver vormd tol een begrip, waardoor verwisse ling iis ontslaan niet,de levenisgen ie! ingEr zijn er, die het rooken, liet uitgaan, het ge nieten van kunst, het dragen van kort ge knipt haar, het goed gekleed gaan enz. tot een levensbehoefte verheffen. In moreele beteeken is moge dit nog zoo dwaas niet zijn, als men dat alles beschouwt in ver band met de bestendiging van het mensche- lij.k geslacht is het dat wel. Levensbehoeften in de primaire bcteeke- nis, d.w.z. voorwaaixlen, zonder welke geen leven mogelijk is., zijn er niet zooveel als men in on zen door de mode vervormden tijd soms wel gaarne zou willen aanne men. Ze zijn er echter. Een der levens behoeften, die aan geen meemingsverschil onderhevig zijn, js het wa!er. Luidt het axioma niet: zonder water is het voortbe staan van den mensch onmogelijk? Uiterste levensvoorwaarden zijn er ge weest zoolang de mensch bestaan heeft, de behoefte aan water is niet ontstaan, maar was er, en het is dus zeer regelmatig, dat men.er van de oudsfe tijden ai de aan dacht aan heeft beafteed. Hoe ver mlen ook in de geschiedenis der wepeld terug gaat, of men toeft bij den oer-mensclh of bij het meer-ontwikkelde wezen, overal heeft het water een rol vervuld, die na de lifcht zonder twijfel op het eerste plan voor kwam. Reeds in overoude tijden was de watervoorziening een zorg der overhield. Hoofden van volksstammen leidden na een verhuizing hun onderdanen naar die plaat sen waar water gevonden werd, meer be schaafde stammen droegen zorg dat de watervoorziening niet geheel aan het toe val behoefde te worden overgelaten, de regeerende persoden lieten, puiten en an dere verzamelplaatsen voor het vloeibare levenselement aanleggen. Om deze over- iheidszorg te ontdekken behoeft men ech ter niet zoo ver terug te gaan. We kennen .haar uit eigen tijd en eigen omgeving. Tot voor enkele jaren trof men in iedere plaatsj, .waar geen rivier of kanaal was in de kom der gemeente of nabij de kerk putten of poelen waarin water vergaard werd. Op Zuid-Beveland treft men nog wel dorpen, waar deze waterpuiten, die van gemeente lijke of kerkelijke bemoeiingen met de wa tervoorziening getuigen, ook thans te vin den zijn. In Zeeland heeft het watervraag- sluk het z oet-wa ter vraagstuk wel te ver slaan s leeds een belangrijker plaats in de samenleving ingenomen dan in de mees te andere provincies van ons land. Men was hier geheel aangewezen op liet regen water, daar men gespeend bleef van wel en oppervlaktewa .er, dat elders gebruikt 35 FEUILLETON Naar het Amerikaansch van I MARY ROBERTS RINEHART. )o( „Ze ze gaat goed vooruit", sta melde ik. „Mooi zoo", zei hij opgewekt. „En het spook? Is dat al verdwenen?" „Meneer Jamieson", zei ik plotseling „ik wou zoo graag dat u terug kwam op Zonnehoek en daar een paar dagen wilde blijven. Het spook is niet verdwe nen. Ik wou zoo graag, dat u minstens één nacht bleef waken bij de wenteltrap. De moord op Arnold Armstrong was maar een begin en geen einde. Hij keek nu heel ernstig. „Misschien kan ik het wel doen", zei hij. „Ik heb eigenlijk iets anders onder handen, maar goed, ik zal vanavond ko men." „Wij waren heel zwijgzaam op onzen terugtocht naar Zonnehoek. Ik keek Gertrude eens aan en was droevig ge stemd. Er was volgens mij een groote te genstrijdigheid. in haar verslag van dien nacht en naar mijn meen ing moest het iedereen wel opvallen. Arnold Armstrong had geen sleutel en toch zei ze dat ze de oostelijke deur op slot had gedaan. Hij kon worden. Ondanks ons negienrijke kli maat was er nagenoeg nooit een te veel aan water, dat voor het gebruik geschikt bleek. Het gevolg daarvan, was, dal de Zeeuw in den loop der lijden iemand werd, die het water als een kostelijk bezit ging beschouwen en het gebruik ervan tot een minimum beperkte. Nietwaar, als het lang droog bleef was er geen water, en koopicn kon men het niet. Deze zuinigheid op een levensbehoefte heeft ziclh diep m de bevol king van ons gewest geworteld, niet alleen in de meer aanz ienlijke bewoners- en in de steden, doch ook in de landelijke bevol king. Nog slechts weinige jaren geleden was het niet vreemd een welges'teklem Zeeuw te hooien verteflien„Mijn moeder heeft me altijd de groote waarde van liet water ingeprent en zelfs, m,u we genoeg hebben kan ik daar nog niet aain ton'komen. Als- ik me wasdh gebruik ik voor mijn lichaam hetzelfde waler, dat ik voor mijin hoofd gebruikte. Water weg te werpen om het le vernieuwen voordat liet werke lijk vuil was, zou ik als een verkwisting beschouwen. Ook als ik in Parijs of Berlijn in een groot hotel logeer, moet ik min of meer een overwinning behalen, om het waler niet als een luxe 'te beschouwen." Die zoo sprak wa,s een der vooraan staande bewoners van ons gewest, anderen illustreerden de waarde van het water op eert voor den vreemdeling nog schrijnen der wijze. Wip nog niet zoo lang geleden wel eens toegekeken heeft bij het schuren van stoepen en gangen der huizen, zal heb ben kunnen opmerken, da;t men cr mees lal water voor gebruikte, da$ reeds aan andere doeleinden dienstbaar gemaakt was. Deze zuinigheid is ook op den dag van heden niet verdwenen, niu iedere reden daartoe opgehouden heeft te bestaan. On danks het feit, dat ons gewest reeds genui - men tijd een waterleiding llieeft, heeft de Zuid-Bevelander nog niet, als andere Ne derlanders leeren inzien, dat van water- verkwisting zoo goed als nooit sprake kaïn zijn. Hij herinnert zich misjschicn nog le levendig de zomers, dat er gebrek aan de eerste levensbehoefte heer sekte, en dat het waterwan verre streken in tanks naar hier moest worden overgebracht. Hieruit is hef ook te verklaren, dat in de overige ge- dieiellt (envan ons land per aansluiting op de waterleiding gemiddeld 80 kub. M. per jaar gebruikt wordt en in Zuid-Beveland .slechlts 40 kub. M. We hebben in het bovenstaande een sprong gemaakt en reeds eanige keeren van de waterleiding gesproken, zonder dat we de oprichting daarvan in nermnerung brachten. De geschiedenis vam de water leiding op Zuid-Beveland zal enkelen be kend zijn, velen echter zullen er geheel als moest dus binnengelaten zijn door iemand, die in huis was. Telkens en teiltens her haalde ik dat weer tegen mij zelf. Zoo voorzichtig mogelijk vertelde ik dien avond aan Louise dat en hoe haar stiefbroeder was overleden. Ze zal in eein grooten stoel vol kussens en hoorde mij aan, zonder mij in de rede te vallen. Plet was duidelijk dat ze te veel geschrokken was om iets te kunnen zeggen en mijn hoop, dat zij eenig licht in de zaak zou kunnen brengen., verdween. Het was voor haar al even raadselachtig als voor ons. HOOFDSTUK XVII. Een gat in den muur. .Hl H Tegen, mijn verwachting in waren ITal- sey en Gertrude allebei vreeselijk ver ontwaardigd omdat ik den detective naar Zonnehoek had laten komen. Daar was ik beelemaal' niet op voorbereid en ik -yist niet goed, wat ik er van denken moest. Ik vond meneer Jamieson lang zoo griezelig niet onder mijn oogen, als ik wist wat hij deed, dan wanneer hij in de stad was en op onverklaarbare wijze er toch achter kwam, wat er op Zonne hoek gebeurde. En toen de toestand steeds geheimzinniger begon te worden, vond ik het een heele troost, dat hij er was. Er kwam nu weer een kleine verande ring in de situatie. Maandags of op zijn laatst Dinsdags, zou dokter Walker weer buitenstaander tegenover staan. Want hier is van-toepassing hetgeen we in de „Goe sche Courant" dezer dagen elders over de gasfabriek te Goes schreven: Men maakt het zich niet gaarne moeilijk. Nietwaar, men draait een kraantje open en men heeft de beschikking over datgene wat men wenscht Het leek ons niet ondienstig een en ander to schrijven over hel lichaam, dat zich belast met de voorziening van onze uiterste levensbehoeftehel water. In 1911 sloten zich een 24-lal gemeen ten op Zuid-Beveland aaneen, om geza menlijk den aanleg en het bedrijf cener waterleiding Ier hand te nemen. Na een uitvoerige voorbereiding bleek, dat het welslagen der N.V. Waterleidingmaat schappij „Zuid-Beveland" verzekerd zou zijn wanneer de ite verwachten tekorten der eerste jaren aangevuld werden. Men meende het tekort te mogen ramen op 8 pel. van het aanlegkapibaal, wanneer over de eerste zeven jaren slechts de oprich tingskosten werden afgeschreven. Daar het echter niet buitengesloten werd, dat de moeilijke aanvangsjaren langer zouden kunnen duren, wendde men zich tot den minister van binnenlandsclhe zaken om subsidie. Deze kende onder diverse be palingen de maatschappij een renteloos voorschot van f 150.000 loe. De gemeen'en- aandeelSiouders leenden voorts de gelden door hen benoodigd voor de aandeden en het reservefonds (totaal f 1.608.120) bij de rijkspostspaarbank legen een rentevoet van 3.75 pet. annuïteit geduiende 50 ja ren, aanvangende 1922, zijnde 0.707 pet. Toen het finalnoieelc gedeelte aldus verzekerd was, kon met den bouw van het voor hel bedrijf benoodigde een be gin worden gemaakt. Alvorens top het laat ste nader in le gaan willen we-nog even stilstaan bij het economische beheer van de maatschappij. In het eerst had men, zooals verwacht werd met eenige moei lijkheden te kampen. Plet aanibal aanslui tingen was niet groot en teneinde de af keer, der bevolking vam hef leiding waler te overwinnen, mocht toch niet tot tar.ef- verhooging worden overgegaan. Daarbij kwam de oorlog een spaak in het wiel steken. Men mocht va|n geluk spreken, dat do bouw in de goedkoope jaren had plaats gehad, verhinderen dat de materia len in prijs stegen kon men niet. Door een uiterst nauwkeurig beleid heeft men echter dien consument van, het water voor zeer afschrikkende prijzen weten, te be hoeden. Het water werd nooit meer dan 20 pet. duurder. Op het eerste gezicht lijkt deze toename niet gering, als men alle factoren in aanmerking neemt is het weinig, zeer weinig zelfs. Over de tekor ten der eerste jaren is uiten, ondanks de uit breiding vam het aantal aansluitingen, nog niet heengekomen, hetgeen echter niet als een, ernstig feit aangemeldet dient te wor den, daar er nog een aantal jaren vearloo- pen alvorens de concessie beëindigd wordt en de stand van, zalven zooals deze heden is de hoop rechtvaardigt, dat men voor het eindigen der concessie den achter stand zal hebben ingehaald. Van belang is het hierbij, dat er nog zeer vele Be velanders zijn, die niet aansloten, en dat terug zijn in zijn groen met witte huiis in het dorp, en van Louis|e's houding te genover hem ging Halsey's geluk of ver driet af. En dan kwam haar moeder te rug, wat natuurlijk tot gevolg zou .hebben, dat ze bij ons-weg zou gaan, en ik was erg aan haar gehecht geraakt. Te beginnen met den dag dat Jamie son weer op Zonnehoek kwam, veran derde Gertrude's houding tegenover mij. Het was nauwelijks merkbaar en moei lijk te omschrijven, maar het was zoo. Ze was, niet meer zoo openhartig te gein me, hoewel ik geloof dat ze nog even veel van mij hield. Toendertijd schreef ik het toe aan het feit dat ik haar ver boden had om Johnm Bailey fce schrij ven en geweigerd had de verloving van hen beiden^ erkennen. Gertrude bracht een groot deel van haar tijd in den tuin door, of ze maakte lange wandelingen. Halsey speelde iederen dag golf op de club en toen Louis olns de week daar op verliet, waren meneer Jamieson en ik veel samen en deden we nogal eens een spelletje. Zaterdagsavonds, toen de detective kwam, had ik een lang gesprek met hem. Ik vertelde hem wat Louise Armstrong den vorigen nacht op de wenteltrap over komen was en over den man, die Rosie zoo aan, het schrikken had gemaakt in de oprijlaan. Ik kon aan hem zien, dat hij mijn mededeelingen zeer belangrijk voed en hij verzette zich sterk tegien mijn voorstel om een extra slot op de ooste- het gebruik van de aangeslotenen zonder twijfel .nog zal toenemen. De omzetcijfers van het water bewo gen ziclh. steeds in stijgende lijn, en de laatste 2 jaren waren de resultaten van het beheer dermate, dat van een volledig rendabel bedrijf gesproken mag worden. De vraag dringt zich, op of op den duur de winsten zoo hoog zullen worden, dal de gemeenlen-aandeclhouders winst van de water-leiding trekken. Dit is geenszins de bedoeling. Men heeft alleen op het oog (en dit staat thans reeds vast) dat de aangesloten ge meenten nooit eenig geldelijk verlies dooi' de waterleiding zullen hebben, en dat bij het beëindigen der concessie het be drijf in zulk een staat zal wonden aangetrof fen, dat het in zijn volle waarde zal kunnen worden overgegeven. De gemeen ten zullen evenwel geen fiinancneele baten uit de waterleidingmaatschappij putten. Hot zou ons ie ver voeren over do bijzonderheden van het economisch be heer dei' maatschappij uit te weiden. Wij volstaan dus hiermede, en met de ver zekering, dat de N.V. Waterleidingmaat schappij „Zuid-Beveland" een prachtig zakelijken opzet heeft, en dat er op een uit „Kaüfmannisch' oogpunt zeer tewaar- deeren wijze aan de ontwikkeling is ge werkt. Hoe het met het technische gedeelte slaat, daarover in een volgend nummer. BUITENLAND- OVERZICHT. De Fransche nationale vergadering. Voor Frankrijk was het gisteren eein groote dag. Te Versailles kwam de na tionale vergadering bijeen, hetgeen, be halve voor presidentsverkiezingen-, in een groot aantal jaren niet meer heeft plaats gevonden. Het begin van de Nationale Vergade ring was al zeer stormachtig en de 78- jarigc president van den Senaat had het moeilijk om zijn taak naar bebooren te verrichten. Hij begon met de artikelen vian de grondwet van 1875 voor le lezen volgens welke Kamer en Senaat hel recht hebben zich om de grondwet te herzien in Nationale Vergadering te vereenigen. Deselves las hierop de besluiten van Ka- mer en Senaat voor betreffende de in stelling van een amortisatiekas. Hij stelde het congres voor het reglement aan te ne men. Hierop ontstond een geweldig lawaai vooral op de linkerzijde. Communisten en socialisten zwaaiden met lessenaars en riepen„OrdeJDrde Renaudel kreeg het woord oin een ver klaring af te leggen. Hij verklaarde op grond van hetgeen er is voorgevallen zich niet te zullen wenden tot den president doch tot de vergadering. Hij verklaarde dat de parlementariërs het reglement niet toegestuurd hebben gekregen. De ^presi dent antwoordde dat zulks wei is geschied. De leden der 15 bureaux der vergade ring werden door het lot aangewezen. lijkë deur te laten maken. „Het lijkt, mij waarschijnlijk" zei hij, ,,dat onze geheimzinnige bezoeker weer terug komt, en wij moeten alles p?ecies zoo laten als het is, anders krijgt hij argwaan. Dan kan ik in ieder geval iede ren nadut een paar uur de wacht houden en misschien wil meneer Inines ook on- kele uren voor zijn rekening nemien. Tho mas zou ik er zooveel mogelijk buiten houden. De oude man weet meer 'dan"hij wel wil t oegeven Ik stelde voor om Alex, den tuinman te Ia (en helpen en meneer Jamieson nam op zich om er met hem over te spreken. Maar hij gaf er de voorkeur aan om één nacht alleen de wacht te houden. Blijk baar gebeurde er niets. De detective zat in het donker op de olndeirs'te trede van de trap en was af en toe, zooals hij zelf zeide, ingedut. Er kon niets of niemand langs hem en 's morgens was de deur nog evengoed dicht als den avond tevo ren. En toch gebeurde er dienzelfden nacht een van de meest onverklaarbare dingen van de geheele geschiedenis. Lididy kwam Zondagsochtends met een verschrikkelijk ui-tgiestreken gezicht op mijn kamer. Ze legde net als gewoonlijk alles voor mij klaar, maar ik miste haar gewone spraakzaamheid. Ik kreeg geen klachten over de royale manier waarop de nieuwe keukenprinses met eieren om sprong en ze zei zejfs niets over dien Jamieson", wiens komst ze met stille afkeuring had geduld. Poincaré hield vervolgens een rede waai' hij de redenen uiteenzette welke ge leid hebben tol het voorstellen eemer amor tisatiekas Poincaré verklaarde dat de kas een constitutioneel karakter draagt. Het wetsvoorstel werd als dringend naar het bureau doorgezonden. Poincaré verklaarde, dat sedert 14 da- n het parlement 'm een prachtige opwel ling van eensgezindheid een merkwaardige poging tot financieel herstel heeft gedaan, op het oogenblik waarop zijn huilenland- sche vrienden aan Frankrijk begonnen le twijfelen en zijn vijanden zich verheugden. Hij besloot, dat het niet slechts het bin- nenlandsche vertrouwen is, dat door de grondwettige waarborgen gesteund zal wor den, doch ook de buitenlanidsche meeniing zelf zal er gunstig door beïnvloed worden. Hij zeide eindelijk, dat, wanneer zij ons zoo vurig over het heil van den frank zien waken, onze builenlandsche credi teurs het bewijs geleverd zullen achten dat wij onze verplichtingen jegens hen binnen de grenzen onzer middelen jwillen nakomen. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, nam de nationale verga dering met 671 tegen 141 stemmen het ontwerp, dat de grondwet van 1875 aan vult, aan. Voor Poincaré een nieuw suc ces, voor Frankrijk een nieuwe hoop. Kerk en staat. Niettegenstaande de betuigingen van de Mexicaansche regeering dat de regeerings- decreten op de kerken evengoed zullen worden toegepast op de protestantsche kerken als op de katholieke kerken, is tot nu toe van regeeringswege niets on dernomen tegen, de weinige protestant sche kerken in den, lande. De Mexicaansche regeering bepaalt er zich toe, te verklaren dat zij zich het recht voorbehoud in de toekomst tot na dere stappen over te gaan, zich daarbij plaatsende op het recht, dat alle kerk eigendom toebehoort aan de natie. De regeer ing heeft aan de protestant sche geestelijkheid verzocht een inveolairis op te maken van de kerkelijke goederen. De rommelende Balkan. Op den Balkan is de spanning nog niet opgeheven. Uit Boekarest komen op nieuw berichten over invallen van Bul- gaarsche komitadzji's op Zuid-Slavisch gebied en bij de daaruit ontstane gevech ten moeten wederom Servische onderda nen zijn De ultimatieve nota die Roemenië en Zuid-Slavië naar aanleiding van die inval len aan Bulgarije wilden rich (en, is door het ingrijpen van de mogendheden in de pen gebleven. De twee staten zullen nu „Wat scheelt er aam, Lididy?" vroeg ik tenslotte. „Niet geslapen vannacht?" „Neen, juffrouw", zei ze stijfjes. „Te veel koffie gedronken gister avond?" vroeg ik. „Neen, juffrouw' verontwaardigd. „Ik ging overeind zitten en gooide bijna mijn glas om ik drink 's mor gens altijd een glas warm water met wat zout er in, omdat ik gjeloof dat dat goed voor mijn maag is. „Liddy Allen", zei ik, „schei nu eens even uit met je werk en vertel me wat er aan scheelt." Liddy zuchtte. „Ik ben nu alles bij elkaar al vijf-en- twintig jaar bij u, juffrouw Rachel, en ik heb uw goede en slechte buien verdra gen, hoe durft ze! terwijl ik zoo veel humeurfjes van haar le verduren heb „maar nu kan ik het niet langer uithouden. Mijn koffer is gepakt". „Wie heeft hem gepakt", vroeg ik, want te oordeelen naar den toon waarop ze het zei, verwachtte ik minstens dat het ding, terwijl ze sliep door een spook gepakt zou zijn. „Ik, juffrouw Rachel, u zult mij na tuurlijk niet willen gelooven, als ik zeg, dat het hier in huis spookt. Wie is er in den waschkelder gevallen? Wie heeft juffrouw Louise zoo aan het schrikken gemaakt? (Wordt vervolgd). I_J

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1