Voor de Jeugd. Grinnik-Pilletjes De Ark van NoacJi. Op bijgaand plaatje zien jullie de Ark van Noacüi afgebeeld met tallooze die ren. Het is een zeer aardige bezigheid deze plaat netjes te kleunen met waterverf of met kleurkrajtjes en bovendien zal dit jullie het zoeken gemakkelijker maken. Want er staat in deze plaat, bdfialve de dienen, die je duidelijk zien kunt, nog een duif geteekemd. Je weet allen, dat de duif echt bij de Ark van Noacli hoort, dus onze teekenaar kon die er niet aflaten. Maar om jullie goed te leeren kijken, heeft hij hel diertje verborgen en ais je nu de verschillende figuren op de plaat netjes kleurt, dan zul je vanzelf de duif wel zien verschijnen. Probeert het maar eens. „Goed nieuws", zei de kantoorklerk, „ik kan den uitgever hooren lachen." „Maar het was heelemaal geen hu moristische teekening", zuchtte de wach tende artist. „Ik heb je gevraagd om me tien gul den te Leenen. Dit zijn er maar vijf". „Dat weet ik, maar het is de billijk- site manier'jij verliest vijf en ik verlies vijf". School-inspecteur gedurende een diner bij den burgemeester van het dorp„Van daag kreeg ik toch zoon grappig ant woord. Ik vroeg in een klas wie „De Koopman van Venetië" had geschreven en toen stak plotseling een klein jongetje zijn vinger op en zei verlegen, dat hij het niet had gedaan". „Ha, ha, ha", lachte de burgemeester, „en natuurlijk had hij het juist gedaan". Bezoeker: „Mijnheer thuis?" Dienstmeisje: „Neen, mijnheer is uit". Bezoeker: „En mevrouw?" Meisje: „Ook uit, mijnhee." Bezoeker: „Dan zal ik maar wachten bij de kachel". Meisje: „Die is ook uit, mijnheer". Boer X.: „Dat paard dat je me ver kocht hebt, is blind en je hebt er niets van gezegd". Boer Y.: „Wel, de man, die het aan mij verkocht, had er ook niets van ge- zeigd, en toen dacht ik, dat hij het ge heim wilde houden". „Hebt u insectenpoeder?" „Zeker. Voor hoeveel wemscht u?" „Ik heb ze niet geleld". „Zoo, u bent dus uit uw vorige be trekking ontslagen." „Ja, de oude patroon maakte een op merking, die het mij onmogelijk maakte daar langer te blijven". „Maar wat heeft hij dan wel gezegd, dat je je zoo hebt aangetrokken?" „Hier. Pak ati je geldEn nou d'ruit!" „Neen, mijnheer, het spijt me wel", sprak de huisbaas tot den man met de kromme beenen, „ik kan u de woning niet verhuren. U zoudt al de verf van de muren en deuren afloopen". Geweldige brand te Losser. Een geweldige brand teisterde in den nacht van Dinsdag op Woensdag Losser. De brand ontstond in de kleermakerij van den heer Olde Egjberink aan de Lanr gestraat. Het perceel stond spoedig in lichte laaie. Op het gelui van de brand klok snelden vrijwel alle dorpsbewoners met de brandweer naar het brandend huis. De vlammen waren spoedig naar het aan grenzend café overgeslagen. De brandweer kon aanvankelijk tegen de vuurzee niets uitrichten en binnen een kort verloop van tijd waren in totaal zeven huizen door het vuur aangetast. Verdere uitbreiding van den brand wist de brandweer echter te voorkomen. De zeven huizen, bestaande resp. uit een kleermakerij, een café, een rijwielherstel- zaak, een groentenzaak en drie arbeidersi- woningen, brandden tot den grond toe af. Eenige kinderen uit de arbeiderswoningen wist men na veel moeite te redden. Van hét huisraad kon bijna niets in veilig heid worden gebracht. De bewoners van de arbeiderswonin gen waren niet verzekerd. De oorzaak in onbekend. Veldwachterskleed ij. De commissaris der koningin in Noord- Brabant heeft tot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hij als zijn mee ning te kennen geeft, dat het van belang is, dat m-n de gemeente-veldwachters evenals de rijksveldwachters, de militaire politie, de maréchaussee onmiddellijk als zoodanig kan herkennen, i. aarvoor is liet gewenscht, dat er eenvormigheid in de kleeding bestaat. In het vertrouwen, dat het streven om daartoe te geraken zal worden gesteund, heeft de commissaris der koningin ge - ineend goed te doen een uniform voor de gemeente-veldwachters te ontwerpeu. Bij algemeeue en geleidelijke invoering daar van zal dan tenslotte de zoo gewenschte eenvormigheid verkregen worden. Aangereden. In de Prins Willemstraat te Scheve ningen is gisteren een ongeluk gebeurd. In de straat reed een motorwagen met aanhangwagen van lijn 8 in de richting Scheveningen. Van de tegenovergestelde zijde naderde een groote vrachtauto, eij achter deze auto reed een tweewielig rijtuigje met eenige menschen. De be stuurder van de vrachtauto, die aan den linkerkant van de st aat moest zijn, gaf het teeken tot stoppen. Het rijtuigje, dat de tram niet had zien naderen, doordat het achter den vrachtauto reed, kwam nu plotseling voor den anderen tram te staan De koetsier haalde zooveel mogelijk naar links uit, doch de tram botste tegen een achterwiel van het voertuigje aan. Door den schok viel een der inzittenden, J. S uit Rotterdam, uit het rijtuigje en kwam vlak voor de tram terecht. Hoewel de trambestuurder sterk remde, kon hij niet verhinderen, dat S. door den baanschuiver werd gegrepen en ongeveer een meter werd meegesleurd. S. werd in bewusteloozen toestand naar het Gemeente-Ziekenhuis overgebracht Mishandeling met doode- 1 ij k e n afloop. Den 29sten Juni jl. ontstond aan boord van het stoomschip Arendskerk van de Vereenigde Nederlandsche .Scheepvaart maatschappij te 's Gravenhage, welk schip toen in den lndischen oceaan was, op reis van Brisbane naar Rotterdam, twist tusschen twee Chineesche opvarenden. Een hunner, zekere T. K„ greep een bijl en sloeg den ander I,. T. P., daarmede op den linker arm P. werd ernstig ge kwetst en bij aankomst in Perim in het ziekenhuis aldaar achtergelaten Kort daarna is P. aan de gevolgen van de mishandeling overleden. K. werd in Port "'aid aan de politie overgeleverd. Omdat het misdrijf evenwel op een Hollandsch vaartuig gepleegd is, is K naar Rotter dam op tra .sport gesteld. Te Port Said is hij aan boord van het stoomschip Ma dioen van den Rotterdamschen Lloyd ge zet. Te Rotterdam is hij ter beschikking van de rivierpolitie gesteld, die hem naar het huis van bewaring overbracht Auto ongeluk. Woensdagmiddag reed de heer J Jansen ijzerhandelaar te Zwolle, iu' zijn auto bij de Ommertol, op den smallen grindweg tusschen Ommen en den Ham. Van tegen overgestelde zijde naderden twaalf pad vinders onder leiding van den hopman de Vries uit Bloemend aal. Ze reden twee aah twee. De auto reed met een gang van SO K.M. De twee eerste padvinders passeer den zonder ongelukken toen de derde padvinder een 8 M voor den auto zich voorover boog om te zien wie in den auto zat Hij geraakte hierdoor met zijn stuur in het stuur v»n den padvinder, die naast hem reed en beiden vielen neer. Stoppen met den auto was ondanks den kaimeu gang op dien korten afstand niet mogelijk De tienjarige L. Cotte geraakte onder de auto en werd levensgevaarlijk verwond. Hij is kort daarop overleden. De andere padvinder D. A. Prins uit Bloemendaal, oud 9 jaar, werd licht aan het dijbeen verwond en kneusde bij den val de schouders. Hij wordt te Ommen verpleegd PROVINCIE-NIEUWS. Colijnsplaat. Woensdagavond «erden door den deurwaarder G. Heijboer te Kortgene, ten verzoeke van Kerkvoogden der Ned Herv. gemeente alhier publiek verkocht, de appels, peren en bruine boonen, wassende in den boomgaard der Ned. Herv. Kerk. Kooper werd dhr. Jacs v d Weele Az alhier voor f200. Onkosten 10 pCt. Kapelle. Woensdagmiddag werden ten gemeentehuize door de marechaussee van Hansweert voorgeleid de Gebrs. M. van 't Hrijke, Zondagavond gevat te Philippine, verdacht van rijwieldiefstal te Kapelle Biezelinge, enz en werden personen en plaatsen vergeleken met het hoofd der politie van Kapelle, burgemeester Bierens Woensdagmorgen werd, in samenwerking van rijks- en gemeentepolitie te Vlake aangehouden en naar Kapelle overge bracht en in bewaring gesteld, zekere G. M. Sdie in het bezit bleek van sleutels en inbrekerswerktuigen. In dit nummer komt een adver tentie voor omtrent de tentoonstelling, uitgaande van de ver van Oudleerlingen vau de Tuinbouwcursussen, die wel be loofd iets goeds te worden Een bezoek aan deze tentoonstelling is zeker aan te bevelen Kattendijke. In de Woensdag ge houden raadsvergadering werd besloten geen voorschriften in het leven te roepen tot het verplichtend aansluiten aan de waterleiding. Een besluit werd opgemaakt, waarbij diverse verordeningen tegen welker over treding straf is bedreigd, geldig worden verklaard (art. 178 Gemeentewet) De rekening van het burgerlijk arm bestuur 1925 en de begrooting voor 1927 worden goedgekeurd. De rekening der gemeente over 1925 werd, na door een Commissie te zijn nagezien, voorloopig vastgesteld in ont vang op f 86519,42 en in uitgaaf op f 35250,51J, batig slot f 1268,90$. De kapitaaldienst in ontvang en uit gaaf op f 586,80. Tenslotte werd de begrooting der ge meente voor 1927 aangeboden. Nisse. Woensdagnamiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig was J. Vermue. De g'-meenterekening 1925 werd aan geboden iu ontvang f 19364,34 en in uitgaaf f 19182,69$ [n de commi-sie tot nazien der rekening werden benoemd dhrn. Joos Mol en A. lluijhregtse. De begrooting 1926 van het Burg. Armbestuur werd gewijzigd tot een bedrag van f 10400.in verband met aankoop van grond lil de gemeentebegrooting 1926 we den verschillende posten gewijzigd, tot een bedrag van f 818,17. Op de voordrachf zetters werden ge plaatst 1M. Nieuwenhuijze, aftr2. A. Slabbekooru, aftr., 8. J. de Dreu, 4 J. C Gelok De rekening 1925 en de begrooting 1927 van de gezondheidscommissie werden goedgekeurd. De bijdrage voor deze ge meente bedraagt f 37,78. De verordening tot heffing van opcenten op de vermogensbelasting werd gewijzigd en gebracht van 75 pet op 50 pet. Besloten werd aan de electrificatie mede te werken. De verordening Waterleiding tot ver plichte aansluiting werd verworpen. Wemeldinge. In de jongste raadsver gadering waren alle leden tegenwoordig Goedgekeurd wordt de begrooting voor den Heeschkeuringsdienst voor 1927 Naar aanleiding van een schrijven van Gedep Staten betreflénde de jaarwedde regeiing van den ontvanger, wordt be sloten dit college te adviseeren de vorige concept regeling vast te stellen. Een adres van de café houders houdende ver zoek om herziening van het sluitingsuur in verband met den zomertijd, wordt alszijnde ongezegeld ter zijde gelegd. De Voorz. deelt mede, dat zijnerszijds aan de wenschen van adressanten eenigszins zal worden teg moet gekomen door tot weder- opzegging des Zaterdagsavonds een uur verlenging van verlof toe te staan. Vast gesteld worden de staten van oninbare posten dienst 1925, waaruit blijkt, dat het verschuldigde schoolgeld en de be lasting op de honden, zoo over 1925 als vorige dienstjaren zijn ontvangen Aan geboden worden de gemeenterekening en de rekening van het gasbedrijf over het jaar 1925, de gemeenterekening in ont vang met f69561,71$, en in uitgaaf met f 65104,47$ alzoo sluitende met een batig slot van f 4457,24 op den gewonen dienst en met f 8911,46 in ontvang en f 8901,46 in uitgaaf, alzoo sluitende met een goed slot van f 10 op de i kapitaaldienst De rekening van het gasbedrijf sluit in out. vang met f 23897,54 en in uitgaaf met f 25828,28, alzoo met een nadeelig saldo van f 1925,74 op den gewonen dienst en met f7500 in ontvang en uitgaaf op den kapitaa'dienst Goedgekenrd wordt de rekening van het lurgerlijk armbestuur dieust 1925, nadat hiertoe door dhr A. Dominicus namens de commissie van onderzoek was geadviseerd Tevens wordt besloten dit bestuur mededeeling te doen van enkele aanmerkingen, die door de commissie gemaakt zijn en door den raad worden overgenomen De rekening wordt goedgekeurd in ontvang op f36853.95 en in uitgaaf op f 22781.86, goed slot alzoo f 14122,09. Het bedrag der ver goeding aan het bestuur der vereeniging voor Chr. Volksonderwijs over 1924 wordt in verband met de 3-jaarlijksehe verrekening vastgesteld op f 1465,67 zoodat aan de gemeente zal worden ge restitneerd de som vau f412,23, wegens teveel genoten voorschot. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot wijziging der bouwverordening in dier voege, dat aansluiting asn de waterleiding voor bestaande woningen verplichtend wordt gesteld, behoudens de door B. en W. te verleeuen ontheffingen. Dhr. J. A. Dominicus zegt, dat dit ontwerp reeds eerder in behandeling kwam en destijds werd afgestemd. Spr. verwijst naar hetgeen hij toen over deze zaak heeft gezegd en zegt thans te veronderstellen, dat de waterleidingmaatschappij gebruik maakt van de Colleges van B. en W. en van de gezondheidscommissies om zich te be» roepen op de hygiëne een reden te vinden om tegelijk de financiëele zaak dezer maatschappij te steunen. Dhr. P. I.inden- bergh Azn. deelt mede, welke de strek king is van het voorgestelde nieuwe ar» tikël 44 en zegt dat de veronderstelling van dhr. J. A. Dominicus in zijn geheel beschouwd juist is. In bijzonderheden is dit niet het geval. Spr zegt, dat de ge zondheidscommissie krachtens wettelijk voorschrift, omdat het een hygiënisch belang betreft, is gehoord. Zeerlzeker is hier een financieel belang der maatschappij bij betrokken, doch het voorstel van den raad van beheer geschiedde op aandrang van den minister. De voorz zegt, dat ook krachtens de bestaande regeling B. en W. kannen ingrijpen, wanneer gebreken wor den geconstateerd, doch niet iu dien zin als nu wordt voorgesteld Ofschoon spr niet begeerig is op de uitvoering van dit voorschrift, wil hij aannemen, dat hiermede het algemeen belang gediend wordt. Dhr. J. A. Dominicus meent, dat hier bij de uitvoering van dit artikel het veel zal afhangen in de opvatting van B. en W. Dhr. Karelse is het wat het doel betreft niet eens met den raad van beheer. Spr meent, dat hier op een ver keerde manier een voordeelpost wordt ge schapen. Voorts zegt spr. hier gelegenheid te vinden op te merken, dat enorm veel water wordt vermorst en gestolen. Spr. geeft den raad van beheer in overweging alle nieuwe perceelen van een meter te voorzien. Dhr. P. I.indenberuh Azn. zegt, dat het niet mogelijk is alle perceelen van een meter te voorzien. Overigens is een heel zuinig gebruik van water te constateeren. Voorts deelt S| r mede, dat de aanschrijving een gevolg is van den drang door den minister uitgeoefend, die verband houdt met het behoud van de garantiestelling, en moet het in 't belang der gemeenten geacht worden, wanneer dit gemeenschappelijk bedrijf gesteund wordt door de aandeelhouders Het voor stel in stemming gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden dhrn P. Lindenbergh Azn P. A. Linden bergh Ezn en den vi orz.tegen stemden dhrn. M. Poogesteger, A. Dominicus, J A. Dominicus en Joh. Karelse Azn. Opgemaakt wordt de voordracht van zetters wegens periodieke aftreding der heeren P. Cijsouw en A. Willemsen. Ter voorziening in de eerste vacature wordt na gehouden stemming als no 1 geplaatst dhr. P. Cijsouw met 7 stemmen en no 2 dhr. M Hoogesteger Ezn. met 6 stemmen dhr A, Haaij verkrijgt 1 stem. Voor 2e candidaat werd thans no. 1 geplaatst dhr A. Willemsen en als no. 2 dhr. L. P Korstanje, elk met 7 stemmen Na breedvoerige bespreking wordt de aanvraag om een crediet van f 600 a f 700 voor het verplaatsen en het her stellen der muziektent aangehouden tot een volgende vergadering. Bij voorkomende zaken wordt medege deeld, dat de raadsleden, die op zich namen de voorgestelde nieuwen weg van den Bonzij «eg naar den Breedenweg nader in teekening te brengen, hiermede nog niet gereed zijn. Dhr. Karelse herinnert aan het beloofd tariefreglement voor iudustriegas. Dhr. P. A. Lindenbergh geeft in over weging eenige grenswijziging voor te stellen, daar waar de gemeente Kapelle ongeveer aan de kom der gemeente grenst. De voorzitter zegt, waar noodig, over weging toe. GEMENGD NIEUWS- Een geruchtmakende moord zaak. Een moordzaak, die in Maagdenburg speelt, houdt de gemoederen in Duitsch- land reeds wekenlang bezig. In de buurt dezer stad woont een alles zins ongunstig bekend slaand jongmensch, Schroder, die een uiterst gewiekst leuge naar en intrigant blijkt te zijn Een rijke Joodsche firma te Maagden burg had een jongen boekhouder, Helling ontslagen, omdat zij zijn diensten niet meer van noode had. Vermoedelijk uit wraak stelde Helling zich met belasting amb tenaren in verbinding daar hij beweerde een belastiugonttrekkiug, waaraan de firma zich zou hebben schuldig gemaakt, te kunnen bewijzen. Van een rendez vous met belasting ambtenaren keerde de boekhouder echter niet meer terug Maandenlang hoorde men niets meer van hem. Eerst eenige maan den geleden arresteerde de recherche in Maagdenburg Schroder, die cheques met den naam Helling in geld trachtte om te zetten en in wiens woning men ook hor loges ontdekte, die aan Helling hadden toebehoord. Bij het vooronderzoek loo chende ^chröder, aan het verdwijnen van (lelling schuldig te zijn Maar hij be schuldigde onder zeer wonderlijke om standigheid een zoon van den rijken Haas, dat deze, om te verhinderen, dat even- tueele belastingontdekkingen bekend wer den, hem (Schroder) en nog een ander (de steeds weer optredende geheimzinnige onbekende), omgekocht had om Helling uit den weg te ruimen. De rechter van instructie te Maagden burg belastte een zijner rechercheurs, zekeren Ten Holt, met het verdere onder zoek. Haas Jr. werd gearresteerd, terwijl natuurlijk ook Schroder achter slot en grendel werd gehouden. Git hetgeen nu volgde, blijkt, welke opvatting vele Duit- sche rechters van hun taak hebben dat de meesten van hen niet hoog genoeg staan om objectief en onpartijdig te zijn. dat de politiek in de rechtspraak haar funeste stem doet gelden om aldus de justitie tot een aanfluiting te maken. De rechters in Maagdenburg zijn bekend om hun rechts radicale neigingen, het geen hen doet steunen de z.g. „völkische» propaganda, welke tegen alles wat links voelt, gericht is en uitmunt door een antisemitisme door he" dolle heen. Nu wil het toeval, aldus vertelt de „Hbld cor respondent, dat de verdachte Schroder een monocle pleegt te dragen en zoo verzot is op alles, wat feudaal doet (ofschoon hij een jongen uit de kleine volksklasse is), dat hij een studentenpet koopt, zich met zijn scheermes de bekende „Schmisse* in het gelaat maakt, die hem het uiterlijk van een oud student eener .schlagenden Verbindung» geven, en dat hij zich aldus laat fotografeeren en zich zonder recht „Herr Dokter» laat noemen. Genoeg om hem iu de oogen van de heeren rechters in Maagdenburg „heilig* te maken. Onder dezen invloed nu staat het ge- heele tendentieuze onderzoek. Denjongeu Haas den verdachten Jood, verhoort men zoo goed als niet en negeert zijn ver klaringen volkomenvan den ongunstig bekenden Schroder, die in zijn korte leven reeds door een z.g. ongelukkig schot zijn moeder doodde, gelooft m n eenvoudig de grofste leugens. Men laat hem in het ge bouw verblijven, waar de rechtzittingen plaats hebben in plaats van in de voor- loopige hechtenis ,om hem beter bij de hand te hebben*, en geeft hem gelegen heid in de corridors ongehinderd met ge tuigen in zijn zaak te spreken. Het geval wordt nog veel ingewikkelder. Haas heeft vriendschappelijke betrekkingen met den gouverneur van Saksen, den so ciaal-democraat Horsing, die tevens bonds voorzitter is van den „Keiehsbanner», de groote organisatie, die als „Schut?,„truppe van de Duitsche republikeinen bed ield is. Een zwager van Haas is bondspenning- meester van deze organisatie en het heet, dat Haas den Reichsbanner met groote sommen pleegt te steunen De Pruisische regeering bemoeit zich met het geval. Hooge ambti-uaren reizen naar Maagdenburg, besprekingen hebben plaats, waarbij het meer dan heftig toe gaat. Men vergeet, dat men een moord wil ontdekken, en begint een strijd. Maag denburg tegen Berlijn, rechtsradicaal en monarchistisch tegen sociaal-democratisch en republikeinsch Ten slotte is men nu zoover, dat ook hier, net als in de groote politiek, een compromis tot stand is ge komen de oorspronkelijke rechercheurs zoowel in Maagdenburg als uit Berlijn, worden opzij gezet en nieuwe Berlijners worden met het verder onderzoek belast. Naar het „8 Uhr Abendblatt* ver neemt, is de Berlijnsehe recherche er ondanks de tegenwerking van de Maag- denburgsche justitie en politie in geslaagd den mysterieuzen moord op te helderen Zij heeft wat de rechter van instructie Kölling tot dusver hardnekkig geweigerd had te doen de in het hoofd van den vermoorden boekhouder gevonden patroon, alsmede de revolver van den pseudo- student Schroder aan een bekend wapen deskundige te Maagdenburg toegezonden, met verzoek om zoo spoedig mogelijk rap port uit te brengen Gisteren is dit rap port te Berlijn ontvangen De deskundigé verklaart daarin, dat de boekhouder zondf eenigen twijfel met de revolver van Schroder is doodgeschoten. Povendie, heeft de Berlijnsehe recherche een brief van Schröder aan zijn verloofde in handen gekregen, waarin hij op den moord zin speelt. Wat de Berlijnsehe rechercheur Busdorf van den aanvang had aangenomen dat Schröder de dader is en dat hij de verdenking van zich af poogde te schuiven door den gruot-industrieel Haas te be schuldigen, is dus juist gebleken.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2