GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL 's Menschen vechtlustigheid. Voor de Vrouw VAN DE VAN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1926 In het Engelsche tijdschrift ,,de Coin- temporary Review" bespreekt een schrij ver het vraagstuk van de vechtlustiglieid van den mensch in verband met de ontwa- peningsleus. Het strijdlustig instinct in den mensch wordt in woordenwisselingen steeds aangevoerd als een rem voor de mogelijkheid om tot afschaffing van den oorlog te komen. Daartegenover beweren de voorstanders van ontwapening, dat dat strijdlustig instinct voldoende afleiding vindt in wedstrijden e. d. De schrijver toont aan, dat men hier ten onrechte spreekt van „instincten". Honger is een instinct, dat steeds terug keert een met toenemenden aandrang be vrediging eischt door verschillende in stinctieve handelingen. Slaap, het sexe- verkeer, doen zich op gelijke wijze ge voelen, hetzij direct of veredeld. Maar buiten deze instincten zijn er, van een geheel ander type, welker werkzaamheid afhangt van iets, niet noodig voor het welzijn van het lichaam. Hun arbeid is alleen noodig of weldadig, als de eige naar zich bevindt in de nabijheid van een bepaalde omstandigheid en" alleen dan be gint de karakteristieke drang naar werk zaamheid. De meest in 't oog yaliende de zer instincten zijn die van vrees en van strijdlust. Om te spreken van een strijd lustig instinct ais van een, dat perio dieke voldoening in den oorlog vraagt, ais even ongerijmd als te zeggen, dat een mensch zoo nu en dan dopr verschrikken op de vlucht gejaagd moet worden, omdat hij het instinct der vrees heeft. Deze bewering wordt gesteund door duidelijke feiten. Als aan een dier met een groot strijdlustig instinct gedurende langen tijd iedere gelegenheid tot vech ten ontnomen wordt, bevindt men niet, als de omstandigheden veranderen, diat hij vol is van ingehouden strijdlust en ge reed tot vechten bij de geringste uitda ging. Het tegendeel is eerder het geval. Hoe vaker een hond vecht, des te gemak kelijker zal zijn strijdlustig instinct ontwa ken beneem hem de gelegenheid tot vech ten en het instinct zal minder gevoelig werden. Hiervan zouden gemakkelijk voor beelden zijn aan te halen. Het is ook onjuist om te spreken van wedstrijden als een uitweg voor het strijd lustig instinct. Het zou beter zijn ze een oefening te noemen in zelfbebeersching. Een eigenaardige aandoening van het strijdlustig instinct is woede: zijn bepaald doel is zijn tegenstander te vernietigen of te verminken. Waaruit volgt, dat, ati er een uitbarsting van het strijdlustig instinct in een spel plaats vindt, dit bedorven wordt. Wedstrijden zijn slechts de welge ordende uitweg voor opgezamelde energie, waaraan iemands levensomstandigheden geen genoegzame werkzaamheid verschaf fen, en het is een dwaalbegrip te zeggen, dat oorlog een noodzakelijke uitweg is voor ingehouden strijdlust. Het gebeele gestel van den mensch is ingericht op meer spierarbeid en meer emoties dan bet moderne leven gewoonlijk aan volwas senen biedt. Aan deze ongebruikte krach ten geeft de sport een onschuidigen en gezonden uitweg. Hoewel in den oorlog in zekeren zin dit ook plaats heeft, is J de kracht, die daar vrijkomt, van alge- I meenen aard en niet speciaal gebonden aan eenig instinct. Het eigenaardige is ook, dat het niet de krachtigste rassen zijn, die het spoedigst gereed staan om te vechten. Verscheidene rassen, die van 1 vechten houden om het vechten zelf, zijn - in andere opzichten traag en weinig on dernemend. Het argument, dat oorlog onvermijdelijk is, omdat het strijdlustig instinct een uit- - weg moet hebben, is slechts een gevolg I van het onvoldoend rekening houden met de feiten. Het strijdlustig instinct is nor maal niet werkzaam, tenzij het uitge daagd wordt, en zelfs dan behoeft zoo'n prikkel niet noodwendig oorlog tenge volge fl!e hebben. Men, moet bedenken, dat oorlog als uit- drukking van gezamenlijken strijdlust be trekkelijk iets nieuws in de wereld is. In het algemeen zit achter de oorlogen - niet de spontane uitdrukking van het strijd lustig instinct eener natie, maar de veloverwogen prikkeling ervan door de '°»tègeeringen. - Het bestaan van een geordende regee- in eenige gemeenschap' hangt af van •ar macht om geweld der massa te on- .ïdrukken en die macht hangt af van do zeldzaamheid, waarmede de massa er gebruik van zal maken. Dit is niet, omdat het strijdlustig instinct in de massa zel den geprikkeld wordt, want bijna iede re politieke vergadering is een voor beeld van het tegendeel, maar omdat zij gewend is- op te houden voordat het tot geweld komt en de leiding te ge hoorzamen. Wij kunnen het voortbestaan van den oorlog niet aan on£e instincten wijten. Als de oorlog blijft, zal dat niet zijn, omdat het menscbelijk instinct met be- heerscht kan worden, maar omdat het menscbelijk 'verstand zich te gaarne tot den uitsluitenden dienaar van zelfzuch tige instincten maakt. Een eenvoudige en toch zeer chique Damesjapon. Een eenvoudige en toch zeer chique Damesjapon geven wij onder afbeelding No. 105 weer. Deze japon is gedacht van pastel-blauwe travers met drie in springende plooien. Het vest make men van zilvergrijze düchesse zijde, een kleur, die met pas'el-blauw prachtig samengaat. De ceintuur met corsage kan men van dezelfde stof maken, doch wil men op eenvoudige wijze een nog mooier effect bereiken, dan neme men daarvoor zilver- brocaat, hetgeen de schoonheid van het geheel nog meer ten goede zal komen. Een knippatroon van deze japon is ver krijgbaar in de maten 42444648. Kosten 55 cents. i 1 Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan het bureau van de Goesche Courant. Bij de bestelling moet het verschuldig de bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0,15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Nuttige wenken. Uw paraplu ie kunt U een langer bestaan verzekeren door b.v. eens per maand een enkel drup peltje olie voorzichtig, in het onderisitq sleufje te druppelen. De olie voorkomt het roes'en der balein-toppen, hierdoor springen de baleinen lang niet zoo gauw en. het niet-springen der baleinen ver oorzaakt ook geen gescheurde banen. Een middeltje tegen schorheid De meeste menschen denken, dat schor heid een euvel is, dat thuishoort in het gevolg van Vorst Winter. Niets is min der waar. Het spreekt vanzelf, dat men in den winter, wanneer in huis alles goed verwarmd is, moet oppassen met het naar buiten gaan, doch in den zomer, juist omdat men het idee heeft „het is zomer" wordt de voorzichtigheid veel eer der uit het oog verloren en toch kunnen er in den zomer heel dikwijls zulke ge weldige temperatuursverschillen zijn, dat men dan nog veel bevattelijker is voor een verkoudheid. Een heel eenvoudig en gemakkelijk middeltje, dat. spoedig ver lichting brengt, is dit: men kloppe het wit van een ei tot schuim, voege daarbij het sap van een heelen citroen en witte suiker naar smaak. Een lepel van dit drankje" van tijd tot tijd ingenomen neemt de schorheid zeer spoedig weg. Men zegt, dat vele groote zangers dit zelfde recept zeer dikwijls gebruiken, wanneer hun stem eens een beetje ge voileerd mocht zijn. Voor de inmaakt ijd Voor de huisvrouw, die zelf jams maakt en niet van parafine houdt, is het soms moeilijk een goede sluiting voor haar versch gevulde jampotjes te bedenken. Een uitstekende sluiting verkrijgt men door dun papier in melk te drenken en daarna op de potjes te leggen. Het opgedroogde papier wordt zeer stevig en sluit lucht dicht af. Gebrüikt een lepel bij he.t vleeschbraden. De meeste huisvrouwen en zelfs de beste „keuken/meisjes" onder haar, ge bruiken bij het vleeschbraden een vork. Dit is niet aanbevelenswaardig, walmeer men een werkelijk sappig stuk vleesch ter tafel wil brengen. Gebruikt een lepel bij het omdraaien van het stuk in de pan, want met een vork pikt men gaten in het vlcesch, zooda't het vleesch-sap, dat juist voor den liefhebber zoo heerlijk is en bovendien een groot bestanddeel van de „kracht" uitmaakt, verloren gaat. I l i i t Ileete schotels maken ieelijke kringen in gewreven tafels, tenzij men er rubber matjes, die afwasc2?<baar en ondoordring baar voor vet zijn, onder legt. Met een paar druppels citroenolie, op gezicht en handen gewreven, houdt men de muggen, die met de warmte weer zoo lastig worden, op een afstand. Bij het gebruik van een gasoven richte men het zoo in. dat alle gerechten tegelijk in den oven gaan. Door elk gerecht af zonderlijk te koken, verspilt men gas. Om sigaren in een vochtige omgeving droog te houden, ga men als volgt te werk. Men koopt een half pond goed- koope thee, doet dit in een blikken of hou'ten doos en legt er de sigaren in. Zij zullen dan drooog en in een goede con ditie blijven. Bij het bakken van viscb bedekke men de bodem van de pan met een stuk stevig, wit papier, dat met wat olie of boter is ingewreven. Op deze manier houdt men de pan veei sciiooner, terwijl de viscb er veel gemakkelijker in zijn geheel uit te krijgen is. I Linnen, dat niet voortdurend gebruikt wordt, wikkele men in blauw papier ter voorkoming, dat het geel wordt. Inpiaats van papier kan men ook een oud stuk deken nemen, dat men te voren in een sterke blauwseloplossing de gewenschte kleur heeft gegeven. SPORT. Voetbal. Serie-wedsitrijden van hei Sportveld-comité. Zondagmiddag worden alhier op het terrein aan den Polderschen weg door het Sportveld-comité serie-wedstrijden ge organiseerd. Het programma luidt als volgt 121 uur: Goes IIConcordia. 1—2 uur: Steevoo Nationaal. 23ty2 uur:' Goes IVeteranenelffal. 34 uur: Verliezers. 45 uur: Winnaars. RECHTSZAKEN. Gemaskerde straatro overs. In den avond van Zaterdag 26 Juli j.l. werd onder Heythuizen een melkboer door twee gemaskerde mannen overvallen, die hem wilden berooven. Door zijn paard aan te zet tien wist de melkbo er te ontko men. De Haarlemsche politie was over de poging tot beroovimg ingelicht gewor den en had zich langs den weg verscho len. Daardoor was het mogelijk de da ders onmiddellijk te arresteeren. Gistermorgen stond het tweetal voor de Haarlemsche rechtbank. Beiden be kenden het hun ten laste gelegde. Na het getuigenverhoor eischte de officier va,u justitie tegen de eenen dander, die ongun stig bekend staat, vier jaar gevangenis straf en tegen den andere 3 jaar. De verdediger, pleitte voor den eersben da der clementie en voor den tweeden voor waardelijk veroordeeling. KOLONIËN. De Goenoeng Batoer. Aneta meldde gisteren: Nadat de eer ste eruptie van den Goenoeng Batoer geluwd was, vertoont hij sedert Woens dagnacht een verhoogde werking. Er zijn nieuwe kraters gevormd, waarvan er een die -een constanten lavastroom stuwt, bo ven de des sa Batoer gelegen is. Deze dessa is langzamerhand door de lava ver zwolgen. De bevolking wist zich te red den, ook het huisraad is geheel in vei ligheid. De resident heeft aan de regeering geseind, dat hij heden zal afreizen naar de getro.ffen streek, waar reeds militaire en geneeskundige hulp aanwezig is. Talrijke aanplantingen zijn verwoest. De schade bedraagt eenige tonnen gouds. Gisteren was de uitbarsting te Singaradja voortdurend waar te nemen. Thans is het gerommel minder hevig. KUNST EN WETENSCHAP. Een valsche Michelangelo. Onlangs werd, men herinnert het zich misschien, te Bologna een schil derij van Michelangelo ontdekt, een voor stelling van de „Verzoeking van St. An- tonius". Zooals te verwachten was heb ben verschillende kunstgeleerden, na nauw lettend onderzoek, twijfel geopperd aan de echtheid van bet stuk. De directeur van Schoone Kunsten is ten. slotte er aan te pas gekomen en heeft in de „Giornale d' Italia" met de meeste beslistheid ge protesteerd tegen de toekenning aan den grooten meester. Kunstmatig daglicht. In Duitschland is men reeds langen tijd bezig met proeven te nemen, om kunstmatig daglicht te kunnen verstrekken. Dit is n.l. van het grootste belang voor de texliel-industre, papierfabrieken, verf- en vernisfabrieken, alsmede voor medische instituten enz. De eerste daglichtlampen waren kool- spitslampen van Korting en Mathiesen te Leipzig, tegenwoordig worden ze ook door andere firma's geleverd. Volgens ingenieur Boerster bezitten de ze lampen toch nog niet de gewenschte eigenschappen. Dit schijnt wel het geval te zijn met de nieuwe daglichtlamp van de Akt. Ges. für Elektrizitats-industrie (Angelindus) te Berlijn. De nieuwe lamp is gebaseerd op het beginsel van de Geissier'sche buis en het Moore licht; er wordt geen temp era- tuurslraüng ontwikkeld, maar alleen een bron van luminisceerend licht. Deze licht bron zendt een zuiver licht uit in een Angelindus gloeibuis, welke met kool- dioxyde onder gerimgen druk is gevuld (11000 atmosteer). De lamp produceert een z.g. banden spectrum. Wanneer men met aniline-kleur- s'boffen in dit licht werkt, kaïn men nog kleurverschillen waarnemen, waartoe men niet in staat is in gewoon daglicht. BINNENLAND. De Rotterdamsche diergaarde. Ter wille van de velen, die op een va- cantie-dag de Diergaarde te Rotterdam denken te bezoeken, willen wij pp een aantal bijzondere dieren en planten wij zen, die bij een enkel bezoek misschien ten deele over het hoofd gezien zouden worden. Wij weten, dat in en voor hetApen- buis de meeste belangstelling bij het pu bliek bestaat voor de gewone soorten, makaken, Lampongapen en baviaantjes. Maar naast deze „gewone apen" lette men allereerst op de verscheidenheid van menschapen chimpansé's, orang oetang, gibbons, die ondanks hun verschillen, hun gemeenschappelijke plaats op het hoogte punt van de ontwikkeling van het dieren rijk duidelijk toonen. Dan. zij men attent op. de fraaie verzameling meerkatten ein vergete men vooral niet de allerkleinste aapjes te bekijken: zijde-aapjes, ouistiti's, doodskop-aapjes, nachtaapjes, boschdui- vel, zij vormen allen tezamen een groep Zuid- Ameri kaan sche ver tegen woordiger s die wel sterk afwijken van hetgeen we in de oude wereld vinden. Een bezoek aan de thans geheel ge restaureerd e Flora-serre, die een keur van tropische en half-tropische planten herbergt, loont zeer de moeite. Aan de hiertegenover gelegen rots Is het „jeugd en dartelheid" wat we zien: jonge mouflons en een jonge thar sprin gen door het perk en over hun rotsen en in een der perken ziet men den bruin zwarten Braziliaanschen tapir met een flink uit de kluiten gewassen baby, in het karakteristieke met witte strepen en stip pels voorziene jeugdkleed. Dit tapirtje is stellig wel het belangrijkste van wat er in dit voorjaar alzoo geboren werd. De plantenkassen achter in de Dier gaarde hebben gedeeltelijk hun verjon gingskuur ondergaan en prijken voorzoo- ver ze niet nog onder behandeling zijn, met een mooie collectie bloeiende orchi deeën, banaan en katoen met vruchten, voorts cactussen in de meest uiteenloo- pende soorten en vele andere gewassen. Bij de beren-afdeeling treft ons de aan wezigheid van een nest flink opgegroeide prairie-wolven, neefjes en nichtjes van de verderop zittende Europeesche wolven. Gaan we veel stilzwijgend voorbij, even moet toch gweezen worden op de mooie rood kuif-pinguins, uit Zuid-George die het zeeleeuwen-bassin zijn komen bewonen. Men verzuime niet het reptielenhuis bin nen te gaan, waar de verzameling pas een aanvulling kreeg van interessanllB Noord-Amerikaansche dieren. Ook de reuzen-schildpad, hier aanwezig, werd dit jaar aangekocht. In het Vogelhuis woont de uiterst zeld zame Kiwi, een vogel van Nieuw-Zeelatnd met slechts restjes van vleugels en egaal- bruine harige bevedering. Daar dit dier er een nachtelijke levenswijze op na houdt, kruipt het gaarne weg en kan al leen bezichtigd worden aLs> de oppasser het uit zijn schuilhoek te voorschijn haalt. In dit gebouw ziet men voorts o.a. een paar mooie Indische neushoornvogels, ter wijl in de fazantenvolière twee Abessini- sche hoornraven de aandacht trekken. Diefstal. Maandag 26 Juli j.l. heeft een werk- looze arbeider m een wamhopiige bui een kistje door den winkelruit geworpen van een goudsmid aan de Soetesteeg te Rot terdam. Verscheidene sieraden vielen op de straat. Nu de winkelier inventaris beeft opgemaakt is gebleken dat een bril jant ter waarde van f 1640, een platina ring met briljant ter waarde van f 1254 en een broche met paarlen ter waarde van f350 worden vermist. De werklooze heeft Man of vrouw? Dezer dagen beklaagde zich een moe der te Weenen over die hardhandigheid, waarmede de zwemmeester mei haar kin deren omging. Leerden zij den een of anderen slag niet spoedig 'genoeg, dan werdeiï den leerlingen op een eenigszins „stevige" manier de verschillende bewe gingen bijgebracht. Wie echter schetst hare verbazing, toen zij zich naar het zwembassin begaf om den „meester eens flinik de waarheid te vertellen en het bleek, dat zij met de persoon, die op bijgaand plaatje is afgebeeld, te doen had! De „meester" was n.l. een „meesteres!" zich in geen geval aan den dief stal schul dig gemaakt; vermoed wordt dat iemand uit het publiek de sieraden meegenomen heeft. De benadeelde goudsmid is verzekerd Verduistering van f 10.000. Een boekhouder van een handel in. tri- plex-hout, glèivestigd aan de Boompjes te Rotterdam is ter zake van verduistering in dienstbetrekking van f 10.000 in bewa ring gesteld. Hij was sedert 1922 bij de firma in dienst en heeft zich in de jaren 1925 en 1926 aan de verduisteringen schul dig gemaakt. De boekhouder verantwoord de verschillende ontvangsten niet en deze gelden gebruikte hij dan voor specula tieve doeleinden. Een kortgeleden inge steld accountantsonderzoek heeft de frau des aan het licht gebracht. De autobussen der spoorwegen. In aansluiting op het bericht dat de directie der Nederlands>che Spoorwegen voornemens zou zijn om haar bedrijf met een autobus-onderneming uit te breiden, kan het „Hbld." nog het volgende mede- deelen Een dergelijk bedrijf is inderdaad in wording, waarvoor evenwel de vorm eener vennootschap is gekozen., waarin de spoor wegen een overwegenden invloed zullen hebben. De al te knellende banden, waar in het spoorbedrijf tengevolge van de in menging van den staat gevat is, deden de directie hiertoe besluiten. Reeds jaren lang heeft het voornemen bestaan om tot de oprichting van een dergelijke onder neming over te gaan, wejke ook aan de Reichbahngesiellschaft in Duitschland is verbonden, doch voordat de wet, regelen de de concessies voor autobuslijnen, dienst en rusttijden van chauffeurs, etc. was aan genomen, kon aan uitvoering niet worden gedacht. De concurreerende invloed van de autobus in het particuliere bedrijf heeft zich vooral bij het vrachtvervoer der Nederlandsche spoorwegen doen ge voelen, meer nog dan bij het personen vervoer. Talrijke firma's hebben eigen vrachtauto's in dienst genomen en hier door het goederenvervoer op de spoor wegen ernstig benadeeld. Echter niet in de eerste plaats als strijd middel tegen de concurrentie zullen de nieuwe autobussen in dienst worden geno men, maar wel nu fdoor de nieuwe wet een meer geregelde toestand ontstaan is om te trachten de economie in het ge- hieele bedrijf te vergrooben. De heer R. G. M. A. Heg, ins(peoteur van het ver voer bij de Nederlandsche spoorwegen, is tot directeur van de vennootschap be noemd en zal met ingang van 1 Sept. a.sl zijn gewone werkzaamheden neerleggen. Eerst staan enkele studiereizen in het buitenland voor hem op het programma, waarna in Nederland met de exploitatie der lijnen een aanvang kan worden ge maakt. Het is de bedoeling om vrachtauto's te laten ioopen, die eenerzijds besteldiensten in de steden zullen overnemen en ander zijds in bepaalde rayons op het platte land goederen op zullen halen om deze naar het eindstation van een dergelijk rayon te brengen, waardoor verkregen wordt dat de tusschenstations hoofdzake lijk, zoowel voor goederen als voor rei zigersverkeer, worden uitgeschakeld. Be halve de vrachtauto zal dus ook de per sonenauto een onderdeel yan het bedrijf vormen. De autobus-onderneming, zooals zij thans gedacht is, zal dus gedeeltelijk als concurrentie-middel tegen, de bestaande vrachtauto's moeten dienen, terwijl de bussen anderzijds als nieuwe voeding van de spoorlijnen dienst zullen doen, waar op zij komen te correspondcc rein

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1