fl- DE WENTELTRAP RWATTAfV N°. 92, Vrijdag 6 Augustus 1926 1I58 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Waar een wil is ORANGE sa FEUILLETON VOLLE-MELK-BI-EP Deter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, huiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME i COURANT Uitgave Naamloozt Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'. Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Een scherpzinnig journalist is, eenige jaren geleden, als resultaat van waarne ming, tot het besluit gekomen, dat de lengte van de poolen vain de kippen in do plattelandsgemeenten aanzienlijk is toe genomen na de verschijning van de auto mobiel op den landweg. Ofschoon de bioloog-journalist zijn ontdekking open baar maakte in den tijd, dat zijn collega'is zich verdiepten in biologische waarnemin gen op het terrein van de zeeslang en het zeer te betwijfelen is, of zijn vondst inderdaad het resultaat van waarneming is, behoeven wij zijn bewering toch niet zonder meer onder te brengen in de ru briek van de geestesproducten van copy- arme dagblad-schrijvers. Wetenschappe lijk staat immers vast, dat elk organisme den invloed ondergaat van het milieu, waarin het leven moet? De aan den bodem verbonden plant ondervindt die afhankelijkheid het sterkst. Het dier reeds minder. Het is reeds itf s'taat, mits in vrijheid levende zich een milieu te kiezen. Doch ziet, nu komt de groote kloof, die mensch scheidt vajn dier en plant. De menslch is meer ,dan welk ander levend wezen in staat de omgeving, waarin hij leeft naar zijn wil te wijzigen. Een theorie ajs> die van Ro bert Owen, dat de mensch het product van zijn omgeving is, wordt thans niet meer aanvaard. Niet passief, maar actief, s'taat de mensch tegenover de, hem omrin gende natuur. Waar wij ons ook bevinden, in het woonvertrek, in de vrije natuur, op het terrein van onzen, dagelijkschen ar beid, om ons zuJen wij steeds de bewijzen zien van 's menseden activiteit, van zijn onwil om zich te onderwerpen aan de omgeving. t Zeker, geheel heer en meester zijn wij niet. Borculo en de watersnood hebben ons herinnerd aan de heerschappij, die trots al onze activiteit, de natuur de omgeving nog over ons uitoefent. Maar onmiddellijk na de ondergane ver nedering, staan wij weer gerreed om hel verloren terrein te heroveren. Ganschhet volk zien wij zich vereenigen tot ééjtf lichaam, bezield; met één wil: herstellen wat vernietigd werd en als het mogelijk is: maatregelen te treffen, dat een zelfde vernedering ons met opnieuw te beurt zal vallen. Tegenover natuurmachten kan 's men schen verzet slechts krachtig zijn, wan- LIMONADESIROOP Sinaasappel. Per "esc'K Fa. J. A. L. G. WITTE, Tel. 264, Goes. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Gertrude en ik zalen nogal achter. Er waren heel wat menschein die we ken den Barbara Fiitzhugli, diep in den rouw ze ging altijd bij de minste aanleiding in den rouw, omdat zwart haas* zoo goed stond en dain meneer Jarvis, de man die in den nacht vain, den moorcl van de Greanwoodclub was gekomen. Meneer Harton was er ook; hij zag er een beetje ongeduldig uit, maar luisterde met de grootste aandacht naar getuigenverklarin gen. Ergens in een hoekje sloeg meneer jamieson vol belangstelling het verloop neer eenheid van willen, eenheid van gedachten, allen, die in hun. welzijn be dreigd worden, bezielt. Natuurmachtendenk eens na, hoe vele er zijn. Is ten slotte niet alles buiten ons eigen Ik*, vreemd. Ook de enkeling zal zich verzetten" tegen die vreemde machten, hij zal pogen zich zelf te blijven. Maar dan geldt ook voor den enkeling, wat voor de massa geldt, dat de de kracht van zijn verzet afhankelijk is van de mate, waarin het hem gelukt tot eenheid te willen, tot eenheid vain ge dachten te komen. Welnu, het is dit één-willen-zijn, dit zich door één-geda.chte-bezield-\\e'en, wat den hedendaagschem mensch maar al te zeer ontbreekt. Ma,ar evenals vroeger zul- ook nu enkelen het voorbeeld moeten ge ven: en wel die enkelen, die Hegel de groote geesten noemde en die hij toekende met de woorden: „Wie uit, wa,t zijn tijd wil, da.t zegt en volbrengt, is. de groote ma,n des tijdshij doet, wat het innerlijke., het wezen des tijds is, hij verwezenlijkt zijn tijd". In hem, zouden wij kunnen zeggen, culmineert de activiteit van den mensch die zich niet wil onderwerpen aan de voorwaarden, die het milieu hem opdringt, Van die grooten kunnen wij feeren. Hun voorbeeld moeten wij volgen. Zij zijn de voorgangers in ons aller streven' naar herstel van zekerheid. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Dokter Stewart werd het eerst geroe pen. Zijn getuigenis was kort en kwam hierop neer: den vorigen Zondagmorgen om kwart voor vijf, was hij aan de tele foon geroepen, opgebeld door meneer Jar vis, die hem verzocht om naar Zonnehoek te kernen, aangezien daar een ongeluk was gebeurd en Arnold Armstrong dood geschoten was. Hij had zich snel aan gekleed, een paar instrumenten bij el kaar gepakt, en was naar Zonnehoek ge reden. I V oer tuigen zonder stuur - inrichting. Er zijn in den landbouw voertuigen in gebruik, die geen behoorlijke stuunnrich ting hebben. Bij andere, die wel die inrich ting hebben, wordt daarvan dikwijls geei gebruik gemaakt en deze gewoonte brengt groot gevaar voor ongevallen mede, te meer, waar door het niet gebruiken dier stuurinrichting, ook de gelegenheid tot remmen wordt gemist. Door het losse bouwland en op nael verharde wegen is er weinig bezwaar, het voeruitg wordt dan door het trekken der paarden bestuurd en er is aan remmen geen behoefte. Op harde wegen is dat anders; vooral wanneer het voertuig niet beladen is zal het slingerend over een weg loopen en bij het afrijden van steile hellingen is er gevaar, dat het voertuig op de hielen der paarden loopt, waan-in deze allicht aanleiding hebben om op hoi te slaan, met daaraan verbonden, som9 vreeselijke ongevallen. De meest voorkomende dezer onbe stuurbare voertuigen zijn zaaimachines, driewielskamen en roisleden. - Vroeger kwamen vele driewidiskarren voor, waar bij geen stuurinrichting behoorde, maar tegenwoordig is er bijna bij iedere kar een lemoen en bij de zaaimachines en roisleden is er in den regel naar die be hoeften een draaiboom voor één of twee paarden aan te passen.. Wanneer deze aan bet voertuig bevestigd zijn, is tegelijk ook voorzien in het tegenhouden bij het afrij - Daar werd hij opgewacht door meneer Jarvis, die hem dadelijk meenam naar het oostelijk deel van het huis. Precies zooals hij gevallen was, lag Arnold Arm strong daar nog. De instrumenten bleken overbodig te zijn, want de man was- dood. In antwoord op een vraag van den rech ter zei de dokter: neen, er was. niets met het lijk gebeurd, het was alleen omgekeerd. Het lag onderaan de wentel trap. Ja, hij geloofde dat de dood onmiddellijk moest zijn ingetreden.. Het lichaam was nog warm en van verstijving was nog geen sprake. Dat kwam bij een plotselingen dood altijd wat later. Neen, hij geloofde dat met de mogelijkheid van zelfmoord geen rekening gehouden be hoefde te worden; hij had zichzelf deze wonden misschien wel kunnen toebrengen, maar zeer moeilijk en er was ook geen revolver gevonden. Het verhoor van den dokter was af- geloopen, maar hij aarzelde nog even eln kuchte. „Edelachtbare zei hij, „op gevaar af van uw kostbaren tijd in beslag te ne men, zou ik graag over een voorval spre ken dat wellicht eenig licht in deze zaak zal kunnen brein gen". Dadelijk waren alle aanwezigen vol belangstelling. „Vertel u maar, dokter", zei de rech ter. j „Ik woon in Englewood, een paar mijl van Casanova af", begon de dokter. „Tij dens de afwezigheid van dokter Walker, den van hellingen en er is heel weinig gevaar voor ongevallen. Het komt echter zeer veel voor, dat deze inrichtingen wor den tehuis gelaten, om een. weinig werk te besparen of uit zorgeloosheid. Het gaat niettegenstaande deze zorgeloosheid eenigen, missch'en langen tiijd goed, maar daarna komt er, tengevolge van iets waar door het paard schrikt, of door de dar telheid van het dier een meer of minder groot ongeval voor, dat bij een behoorlijke voorspanning had kunnen worden voor komen. SCHOOL EN KERK. R ij kskweekschool voor onderwijzers. Tot leerling der rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn benoemd F. E. Beun, VlissingenA. P. M. Ber- naert, Vlissingen; L. W. de Bree, Mid delburg; A. C. de Bokx, Goes;, H. M. Caro, Middelburg; H. A. Chevalier, W. J. Corstanje, Goes; A. van Diffelen, Middelburg; C. E. A. Groosman, Vlis singen; J. A. Her tuin, Ierseke; M. M. Kwaak, Vlissingen; J. L. B. Net, Mid delburg; P. K. Polderdijk, Nieuw- en St, Joosland; F. C. Ripm-eester, Middelburg; S. J. J. Sanders©, Koudekerke en E. Waage, Middelburg. Die niet „mee" kunnen. In „De Ned. Ouderraad" schrijft v d. H. over de vele leerlingen die op gymnasium en H. B. S. niet mee kun nen. Wij ontleenen daaraan: „Te Utrecht is een onderzoek inge steld naar de uitkomsten van. het onder wijs aan de gymnasia en de H. B. S. scholen aldaar. Van December 1919 af tot heden zijn de rapporten verzameld van alle jongens en meisjes, die telkens bij den aanvang van den cursus als nieuwe leerlingen de school binnentraden. De gegevens betreffen uitsluitend de vorderingen of niet-vorderingen 'van de leerlingen der eerste klassen. Van eiken leerling zijn de 3 rapporten, welk hij per jaar krijgt, met elkaar vergeleken; van deze rapporten is het gemiddelde bene kend, waarna is uitgezocht, wie iin de hoofdvakken wiskunde (meetkunde, reke nen en stelkunde) en Nederlandsche taal voldoende cijfers behaalden en wie niet. Voorts is bij de berekeningen onder scheid gemaakt lusschen de leerlingen, die met een verklaring van geschiktheid, dus zonder examen tot bovengenoemd© scholen van voortgezet onderwijs wor den toegelaten en hen, die een zoodanige verklaring niet konden krijgen en dus examen moesten doen. Bij het onderzoek zijn tot Juni 1925 betrokken geweest 538 leerlingen van do scholen voor Voorbe heb ik nogal wat patiënten uit Casanova gekregen. Een maand geleden vijf weken ïgenlijk kwam er op mijn spreekuur n vrouw, die ik noo.it eerder gezien had. Ze was zwaar in den rouw en gesluierd en ze had een jongetje van zes jaar bij zich, dat onderzocht moest worden.' Het ventje was nogal ziek het zag er uit als typhus, en de moeder was radeloos. Ze wilde het kind opgenomen hebben in het Kinderziekenhuis hier in de stad, waaraan ik ook verbonden ben, en ik gaf haar een briefje. Ik zou niet venier over het geval nagedacht hebben, ais er niieit nog meer gebeurd was. Twee dagen voor de heer Armstrong doodgeschoten werd, kreeg ik een verzoek om op de Greem- woodclub te komen, er was iemand flink geraakt door een verdwaalden golfbai. Het was al laat toen ik er vandaan kwam ik was te voet en ongeveer op een mijl afstand van de club, op de Clays- burgweg, kwam ik twee menschen tegen. Ze hadden een heftige woordenwi sseling en ik herkende onmiddellijk den heer Arm strong. En de vrouw was ongetwijfeld dezelfde die mij over het kind was ko men raadplegen." Op het hooren van dit verhaal, dat op een schandaaltje scheen te wijzen, ging 'rouw-F. Azburgji kaarsrecht over eind zitten. Jamieson keek een beetje sceptisch en de rechter maakte een aan tekening. ,Het kinderziekenhuis zei u, geloof ik, reidend Hooger Onderwijs (gymnasium lyceum) en 1140 leerlingen van de H. B. S. En wat zijn nu de uitkomsten van dit onderzoek geweest? In het algemeen kam als een feit wor den vastges eld, dat de leerlingen, die door de lagere school geschikt werden verklaard, inderdaad beter bleken da;n die welke langs den weg van 't examen, na dat dc eerste weg voor hen was afge sloten, de scholen voor voortgezet onder wijs bereikten. Maar toch bleken er, óók van de eerste soort, nog maar al te velen na het door- Ioopen van het eerste leerjaar onvoldoen de in de hoofdvakken. Tenminste geldt dit voor de H. B. S. Ja, er zijn rap porten van leerlingen bij, met zulke lage cijfers, dat men zich verbaasd afvraagt, hoe die leerlingen op de H. B. S. toe- laling hebben gekregen. De percentages van omgeschikten zijn niet alle jaren pre cies gelijk, maar de getallen schommelen toch wel om een min of meer vast mid-- delpunt, waarbij is op te merken dat er onder de geëxamineerden, wat trouwens te vermoeden was, telkens veel en veel meer na het eerste jaar onbekwaam ble ken. Om dus een paar voorbeelden te geven uit de bovengenoemde groep van 1140 leerlingen. Eerst neem ik een aantal geëxamineer den, leerlingen van den cursus 1923'24. Van dezen had ongevleer 30 pet. op 't eindrapport onvoldoende of in één der hoofdvakken of in beide. De meesten in beide. In het jaar 1924- '25 steeg dit per centage tot zoowat 40. Maar ook wan neer wij ons uitsluitend bepalen tot de met verklaring toegelatenen dan stijgen ons nog de haren te berge van schrik. De percentages van de nog ongeschikten na het eerste leerjaar zijn hier vrij constant, en schommelen om de 20 pet. Uit deze weinige gegevens blijkt vol doende, dat er vele leerlingen naar de middelbare school gaan, die er niet of nog niet thuis behooren en die of na het eerste jaar reeds, en stellig na het twee de jaar, als mislukt zijn te beschouwen en van wie het meerendeel dan ook na het eerste of tweede jaar verdwijnt. BUITENLAND. OVERZICHT. De rommelende Balkan. Zuid-Slavië en Roemenië hebben !e kla gen over hun gemeeimschappelijken buur Boeïgarije, van welk laatste land revo- lutionmaire beinden, gevormd door z. g. comitadji's, de grens oversteken om in naburige landein onrust te verwekken en als 't kan, ook te plunderen. De diepere oorzaak van de onrust aan de grenzen is deze, dat de herziening van de kaart van den Balkan, na den oorlog, niet naar den zin der Boelgaren eui de Macedoniërs is, wélke laatste droomen van een eigen Ma- cedonischen staat, waarvan- Zuid-Slavië het grootste deel bezit. De Macedoni sche onrust was vóór den oorlog een on dokter?" vroeg hij. „Ja. Maar het kind, dat ingeschreven was als Lucien Wallace is twee weken ge leden door de moeder weggehaald. Ik heb geprobeerd hen weer te vinden, maar het is mij niet gelukt." Plotseling herinnerde ik mij het tele gram dat Louise ontvangen had, en dat geteekend was F. L. W. waarschijn lijk dokter Walker. Zou deze gesluierde vrouw de Nina Camngton kunnen zijn, die in het telegram genoemd werd? Maar het was slechts een veronderstelling. Ik kon er toch niet achterkomen en het on derzeek ging door. Toen volgde het verhoor van den dok ter, die door den rechter was aangewezen voor de officieele Lijkschouwing. Uit het onderzoek wa9 gebleken, dat de kogel in de borst was binnengedrongen onder de vierde linkerrib, en schuin naar bene den en naar achteren was gegaan, waarbij hart en longen doorboord werden. De linkerlong-was geheel vernield en de kogel had liet lichaam weer verlaten langs de rugspieren links van den ruggegraat. Het was zeer onwaarschijnlijk dat Armstrong op zich zelf had geschoten en de richting, die de kogel had genomen, wees er op, dat het schot van bovenaf gekomen moest zijn. Met andere woorden, aangezien do vermoorde man onderaan een trap was onden, was het zeer .waarschijnlijk dat het schot was gelost door iemand, die hooger op de trap stond. Er waren geen sporen van kruit. De kogel van het ca- Henri Ford. Do heer Ford, die voor vrijwel nie mand meer op de wereld een onbekende zal zijn, heeft zich thans ook op de fa bricage van vliegmachines geworpen. Wij zijn van den den heer Ford gewend een massa-artikel tegen lagen prijs en wij twijfelen niet, of hij zal de vliegtuig industrie niet alleen, doch ook het gebruik der vliegmachines in het algemeen ook door particulieren, hierdoor wel weer een heelen stap vooruit brengen. uitputte-lijke bron voor de Balkan-ruzies. Dat zij nu weer het hoofd opsteekt, be wijst alweer, hoe weinig er feitelijk is veranderd. Maar men beweert nu dat de sovjets er achter zitten. De Zuid-Slavische regeering wil aan de invallen der comitadji s voorgoed een eind maken. Na de jongste grens-overval werd uit Belgrado een scherpe nota aan Boeïgarije gezonden. Daarin werd ge vraagd, dat de Boelgaarsche regeering afdoende maatregelen zou treffen tegen de revolutionnaire organisaties. Op die nota heeft Boeïgarije niet ge antwoord; en de Zuid-Slavische minister van oorlog heeft thans aan de legercom mandanten order gegeven, de comitadji's, die de grens overschrijden, over de grens Tegelijkertijd heeft Nintsjitsj, de Zuid- Slavische minister van buitenlandsche za ken, een nota aan de groote mogend heden en aan den Volkenbond gezonden, om hen van de voorgenomen actie op de hoogte te stellen en hun vergunning te vragen, om, onder internationale waar borgen, tot een uitroeiing der comitadji's te mogen overgaan. Het heette te Londen zelfs, dat de Zuid-Slavische opperbevelhebber ter be reiking van dat doel, zijn troepen had last gegeven, de grens over te trekken en de onruststokers tot op Boelgaarsch gebied achterna te zetten. Het halt-maken aan. de grens zou slechts half werk zijn, daar de comitadji's eenmaal over de Boel- liber acht-en-dertig, was in de kleeren van het slachtoffer gevonden en werd aan de jury vertoond. Toen moest de heer Jarvis voorko men, maar wat hjj vertelde, was niet erg belangrjjk. Hij was telefonisch naar Zon nehoek geroepen, cm er dadelijk heenge gaan met den concierge en met den hee Winthrop, die op 't oogewblik uit de stat' was. Ze waren opengedaan door de huis houdster en hadden onderaan de trap he. lijk gevonden. Hij had gezocht naar eer. revolver, maar er was niets te vinden. Dn. buitendeur in den oosteljjkem vleugel wal niet op slot en stond op een kier. Ik werd steeds zenuwachtiger. Toen de rechter John Baileyopriep, ontstond er een soort van onderdrukte opwinding. Jamieson kwam naar voren en zei een paar woorden tegen den rechter, die knikte. Toen moest Halsey voorkomen. „Meneer Innes", zei de rechter, „wil u ons vertellen onder welke omstandig heden u den heer Arnold Armstrong heef gezien op den avond voor z,ijn dood?' „Ik heb hem het eerst gezien op d club", zei Halsey kalm. H,ij zag eiei beetje bleek, maar was overigens rustig „Daar hield ik stil om benzine te hale- voor mjjn auto. Armstrong had zitte kaarten. Toen ik hem daar zag, kwam hj uit de speelzaal, pratend met John Bailey" „En was dat een vriendschappelijk gesprek?" Halsey aarzelde. (Wordt vervolgd;

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1