DE WENTELTRAP N\ 90. Maandag 2 Augustus 1926 Ü5e Jaargang. si FEUILLETON Tq Zürich zijn bezoekers van de Fnrkav- en de Grimselpassen in gev dige sneeuwstormen geraakt, zooals daar om dezen tijd van den zomer in geen tien tallen van jaren zijn voorgekomen. Auto's uit Andermatt konden hun doel, den 2162 meter hoogeo Grimseltop, niet bereiken de storm, die tot een orkaan aangroeide, wierp zulke geweldige sneeuwmassa's op, dat de auto's bleven steken en slechts met de uitersite moeite uit de sneeuw kon den worden bevrijd. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOKSCHE t COIRANT Uitgave Naamlooz# Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitjfeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. Het Fransche financieel© ontwerp. De Fransche Kamer is Zaterdagoch tend met de bespreking der financieel© ontwerpen begonnen. Een communnisti- sche motie tot uitstel der discussie werd verworpen. Na de redevoeringen van den rappor teur en dei afgevaardigde Vincent Auriol, die de ontwerpen bestreed, betrad Poin- caré de tribune. Hij toonde aan, dat de huidige ontwerpen tot doel hebben zoo spoedig mogelijk aan de crisis der schat kist een einde te maken. Het gaat er om morgen en niet overmorgen het algemeen plan uit te voeren, dat in het ontwerp is vervat. Het ontwerp is een étappe op den weg naar het te bereiken doel: de stabili satie der munt. Doch alvorens den frame te stlaibiliseeren, dient de franc zooveel mogelijk in zijn waarde te worden hersteld. Alle landen, die tot stabilisatie van haar munt overgingen, brachten eerst het evenwicht in hun begroot in g tot sitand. Poincaré was van oordeel, dat door het herstel van het vertrouwen de naar het buitenland overgebrachte kapitalen zul len repatrieeren. Hij verklaarde, dat de huidige koers van den franc een wer kelijke dwaasheid is, en hij veroordeelde de jongste paniek op de wisselmarkt. De regeering wil den franc zijn waarde te ruggeven. De Kamer nam het ontwerp in z;jn geheel aan. Poincaré zal in den volgenden minis terraad voorstellen de Kamers te verzoe ken in nationale vergadering samen te ko men, waarschijnlijk in Augustus, om het ontwerp nopens de statuten van de af iossingskas aan te nemen teneinde aldus aan deze statuten de waarde van een con- stilutioneele wet te geven. De Engelsche mijnwerkers. De medewerker voor arbeidsaangele- genheden van de „Times'' haalt de uit spraak aan van een der leden van het bestuur van den m ijnwerkersbond op de conferentie: „De gedelegeerden hebben de voorstellen der geestelijkheid bespro ken alsof zij de vredesvoorwaarden inhiel den, die zij hadden kunnen krijgen als zij er om gevraagd hadden, terwijl wij weten dat de regeerdng ze niet wil aanvaarden en wij kunnen vermoeden dat de mijn werkers het stellig niet zuilen doen' De medewerker van de „Times" voegt er aan toe dat het bestuur dienaangaande zelf geen illusies heeft. Het heeft reeds overlegd welke stappen het zal doen wan neer het machtiging heeft gekregen om op te treden. Het ligt dan in het voornemen om zich noch tot de regeering, noch tot de mijneigenaren te wenden, maar opnieuw een beroep te doen op de kerkleiders om den weg voor onderhandelingen voof te bereiden. Het bestuur hecht groote waarde aan de uitwerking op de open bare meening van zijn gestadige samen Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Liddy rilde hevig. Ik zei dat ze mij mijn pantoffels •moest aangeven, en toen bracht ze mij een paar hand sch oenen 1 Ten slotte zocht ik den boel zelf maar op, en maakite mij klaar om Halsey te gaan roepen. Het eiectrische licht was overal uit; in de hal brandde alleen een nachtlampje, toen ik naar Halsey's ka mer liep. Waarvoor ik eigenlijk bang was, weet ik niet, maar het was een op luchting voor me toen ik hem daar vast in slaap vond, en zijn kamerdeur niet op slo t bleek te zijn. JWordt wakker Halsey" zei ik, en schudde hem heen en weer. Hij bewoog zich even. Liddy stond half binnen en half buiten de kamer; zoo als gewoonlijk was ze bang om alleen te blijven en binnenkomen durfde ze toch niet erg goed. Maar plotseling scheen ze zich over al die bezwaren heen te zetten. Ze gjaf een onderdrukten gil, rende de ka mer in en greep het voeteneind van het bed vast. Halsey begon wakker te worden. werking met de kerkleiders. De publicatie van de nieuwe arbeids voorwaarden, welke den mijnwerkers Leicesterhire worden aangeboden, heeft een nieuwe wending aan het conflict ge geven. Den mijnwerkers worden loon schalen aangeboden, gebaseerd op den aichturendag, hetgeen, naar wordt aange nomen, aantrekkelijkheid voor hen bezit Onder de gedelegeerden van- andere dis tricten werd Zaterdag verwacht dat er binnenkort nieuwe voorstellen aan hen zullen worden aangeboden, en er zijn voor aanstaande mijnwerkersleiders, die erken nen dat als deze voorstellen zoodanig zijn ais het gerucht beweert, de bond binnen niet al te langen tijd ,zal hebben te overwegen of het raadzaam is eenig© districten te adviseenen den arbeid te hervatten en tot een lichting van wer kende arbeiders over te gaan tot steün der werkloozen. Door den verrekijker. De troepen in Mexico hebben vuurd op een menigte, welke de kerk weigerde te verlaten. Tien personen wer den gewond. In een andere kerk, waar katholieke vrouwen een rechterlijk ambte naar te lijf gingen, ontstonden eveneens gevechten, waarbij verscheidene personen gewond werden. De regeering heeft naar twaalf strate gische punten over het geheel© land po litietroepen gestuurd, ten einde de orde en rust te handhaven. De politie heeft de kathedraal in Mexico City omsingeld. De Engelsche premier Baldwin en verscheiden vooraanstaande kabinets leden en leidende persoonlijkheden, zoo als Mac Donald en Asquith, hebben een openbaren oproep gepubliceerd voor het bijeenbrengen van een fonds ten behoeve van het oprichten van een monument voor wijlen lord Curzon in de nabijheid van het departement van buiitenlandsche zaken te Londen. Volgens de „Revue des tabacs" werden er vorig jaar in Frankrijk 32 milliard sigaretten gerookt, dit wil zeg gen 750 per hoofd. Van die 32 milliard werden er slechts tien milliard gereed en wel door den staat verkocht, de overige werden door de verbruikers zelf gemaakt wat hun een voordeel oplevert van onge- veer een derde op den prijs. Zuid-SIavië zal te Sofia met klem protesteeren tegen de invallen van onge regelde Boelgaarsche benden, „Ik heb het gezien", jammerde Liddy ,,een vrouw in het wit beneden in de hall- Ik nam er gjecn notitie van. „Halseydrong ik aan „er iemand bezig i<n te breken. Wil je asjeblieft opstaan „Het is ons huis niet", zei hij slaperig. En "toen drong de toestand op eens tot mij door. „Goed, tante Ray", zei hij, nog steeds geeuwend. „Als u mij even tijd gunt om wat kleeren aan te trekken Het kostte mij de grootste moeite om Liddy de kamer uit te krijgen. Ze was niet voor redeneering vatbaar; ze beweerde -dat ze het spook gezien had en niet meer op de gang durfde te komen. Ten slotte kreeg ik haar in mijn kamer, meer dood dan levend, en legde haar op mijn bed neer. Het kloppen, dat een poosje had op gehouden, was weer begonnen, maar nu zachter. Halsey kwam na een paar mi nuten ook en stond te luisteren of hij ook uit kon maken waar het geluid vandaan kwam. „Geef me mijn revolver, tante Ray", zei hij en ik haalde het ding te voorschijn, dat ik destijds in het tulpenbed gevonden had en gaf het hem. Hij zag Liddy liggen en bedacht opeens dat Louise nu alleen was. „Laat dien kerel, wie het ook is, nu maar verdei- aan mij over, tante Ray, en Een prettige waschdag I Hoe gemakkelijk is toch de Rinso waschmethode! In een oogwenk is de Rinso in heet water opgelost en is het heerlijk schui" mende sop gereed om zyn werk te doen. En hoe prachtig is het resultaat Het waschgoed hagelwit en in zoo korten tijd dat niemand vroeger geloofd zou hebben dat het mogelijk was! Neem nog heden proef! Koop vandaag nog een pakje voor Uw eerstvolgende wasch. De Lever's Zeep Maat" schappij, Vlaardingen. KUNST EN WETENSCHAP. Een b e 1 a m g r ij k e vondst. Bij graafwerk voor den aanleg vain een nieuwen spoorweg l/n te Faardal bij Viborg in Jutland belangrijke vondsten gedaan uit het bronzen tijdperk. Er zijn twee mooi bewerkte potten gevonden met goed-bewaarde borstversierselen, halsket tingen en andere voorwerpen van een tot dusver onbekende soort. Er zijn bijv. twee bronzien banden, die vermoedelijk gebruikt werden als standaarden. Op de buitenkanten van deze banden: zijn dier koppen gegraveerd. Verder is er een bepldje-van een knielende vrouw, waar schjjnlijk een miniatuur-reproductie van het beeld van een godin. Indien zulks juist blijkt is het beeldje, uit het midden van het bronzen tijdvak (zevende of acht ste eeuw voor Christus) eenig in zijn soort. Verder zjjn gevonden: een nabootsing van een slang, twee breede armbanden twee spiraalvormige armringen, twee naal den enz. De vondst zal naar het Nationale mu seum te Kopenhagen worden gezonden ter onderzoek. SCHOOL EN KERK. „Het wonder". In het Noorden van Parijs (Mont- ma^tre) beslaat voor het werk van evan gelisatie onder de armste bevolking, woon wagen en krotbewoners, een kerk-„ge bouw", dat nog alleen een sous terrain is. Finantieel ging het slecht, de materieel© toestand van het werk was niet rooskleu rig. Het nood-dak, waarmede het sous- terrain was toegedekt, begon te lekken. Geld voor herstel was er niet. Somber en benauwd waren de vergaderzalen. En de medewerkers hadden betere huisvesting hoog noodig. gaat ut naar Louise. Misschien is ze wak ker en maakt ze zich ongerust. Dus in weerwil van haar heftige tegen werpingen liet ik Liddy alleen en ging terug naar den Oostelijken vleugel. Mis schien liep ik wat extra hard langs de gapende opening van de wenteltrap; en hoorde Halsey heel voorzichtig de hoofd trap afgaan. Het kloppen was opgehou den en de stilte was bijna pijnlijk. En toen klonk er plotseling, schijnbaar vlak onder mij, een gil van een vrouw, een angstkreet, die onmiddellijk weer op hield. Als aan den grond genageld bleef ik staan. In de doodelijke stilte die nu volgde klopte mijn hart of het barsten zou. Meer dood dan levend bereikte ik Louise's slaapkamer. Zij was er niet! HOOFDSTUK VXI. In den vroegen morgen. Ik staarde naar het leeg© bed. De de kens waren terug geslagen en Louise's rose zijden kimono, die altijd over hel voeteneind hing, was verdwenen. Het nachtlicht brandde zwakjes. Ik nam het op, maar mijn hand trilde zoo dat ik het wel moest neerzetten en op de een of andere manier bereikte ik de deur. Er klonken stemmen in de gang en Gertrude kwam naar mij toeloopen. „Wat is er!" riep ze uit. „Wat was dat voor een geluidWaar is Louise? In den wekelijkschen werkersbidstond werd de materieele toestand van het werk ernstig den Heer voorgelegd. Dienzeif- deo middag voelde een absoluut onbekende in Engeland zich gedrongen om aan ds. Blochéir een chèque te zenden van 4000 ponn sterling, dat is f48.000, dat is 675.000 francs, juist de som, die noodig is om den Tabernakel geheel te vol tooien, om heel de kerk op te bouwen. Hij liet zijn chèque vergezeld gaan van dit vers: „La prière fervente du juste est d' un grand efficace". (Een krachtig gebed des rechtvaardigen vermag veel). Op dezelfde geheimzinnige wijze kreeg men even later een tweede clhèqu^ van 500 pond is f6000, met als motto „Op dat zij overvloed hebben". Is het wonder, dat de leden der ge meente geen woorden konden vinden, om huin dankbaarheid te uiten en beschaamd waren over de liefde en zorg van God wiens het goud en het zilver is, en die de harten der menslchen neigt als water beken Aldus ongeveer vertelt ds. A. G. H. v. Hoogenhuyze te Amsterdam in het „Predikb.bl.". PROVINCIE-NIEUWS. Colijnsplaat. Vrijdag werd ten over staan van den deurwaarder G. Heijboer te Kortgene in café „Zeelandia" alhier publiek verkocht: le voor den heer J. J. van Aren thais, 10 perceelen tarwe. Hiervoor werden prijzen besteed van f 180 tot f 195 per Schouwsch gemet. 2e voor den heer M. A. Schikker 5 perceelen aardappelen, en wel: 3 perceelen blau we, waarvoor werd besteed 66, 68 en 70 ct. per Sch. roede; 1 perceel Eigen heimers, voor 66 ct. per roede en 1 per ceel bonte voor 70 ct. per roede. Hoedekenskerke. De inwoners dezer gemeente werden Zaterdagavond vergast „Ze is niet in haar kamer", antwoord de ik onnoozel. „Ik ik geloofde dat zij het was die schreeuwde". Liddy was nu bij ons gekomen, met een lamp in de handen. We stonden dicht bij elkaar bovenaan de wenteltrap en keken naar beneden. Er was niets te zien- en het was er heel stil. Toen hoorden we Halsey de hoofd trap opkomen. Hij liep de gang in waar wij stonden. „Er probeert niemand om in te bre ken. Ik dacht dat ik iemand hoorde gil len. Wie was. het?" Op onze verschrikte gezichten las hij de waarheid. „Daar beneden heeft iemand gegild", zei ik. „En Louise is niet in hoar kamer". Met een ruk nam Halsey de lamp uit Liddy's. handen en holde de wenteltrap af. Ik volgde hem, wat langzamer. Door de schrik was ik verlamd. Ik kon bijna geen voet verzetten. Onderaan de trap gaf Halsey een schreeuw en zette de lamp neer. „Tante Ray!" riep hij verschrikt. Onderaan de trap lag Louise Arm strong, met haar hoofd op de onderste tre de. Ze lag er bleek er bewegingloos, haar kimono open over haar nachthemd haar zware vlecht naar boven toe, ais- of ze de trap was afgegleden. Ze was niet dood; Halsey legde haar op den grond en begon haar koude han op een concert door het fanfarecorps „Con Affezzione" van Kwadendamme. Een zéér aardig programma werd ver dienstelijk uitgevoerd. Wij hopen, dat „Con Affezzione" haar bezoek nog vele malen zal herhalen. Het was dan ook een welgeslaagde avond. 's Heer Hendrikskinderen. Het huis, erf en bouwterrein aa|n den 's Heer Hen- drikskinderendijk in de gemeente 's Heer Arendskerke, kadaster sectie K nummer 520, groot 7.20 Are, ten verzoeke van den heer C. Boonman te Ovezainde, den 30 Juli j.l. geveild ten overstaan van den notaris A. Th. Verbist te Goes, is ge kocht door den heer Jacob Kloosterman, landbouwer, te Heinkenszand voor de som van f3110, 's Heer Arendsherke. Vrijdag werd alhier door notaris Pilaar publiek ver kocht een dijk, beplant met 202 olmen in de gemeente 's Heer Arendskerke tus- schen den Schengepolder en den Nieu wen Kraaijerp older, aan den heer Jacob Laurus de Jager te Kapelle voor f 1800, acces so iren f 2200, satiren f 4000. De heer J. Dirkx, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is als zoodanig benoemd te 'Zaandam. 's Heer Abtskerke. Zaterdag verga derde de raad. Afwezig de heer Braam en den heer Vermue. Ingekomen zijn een bericht van Ged. Staten dat de af- en overschrijving 1926 is goedgekeurd; van de Gezondheidscommissie dat over 1926 ons aandeel in de onkosten 22.88- be draagt. De gemeenterekening 1925 wordt den raad aangeboden in ontvang f 16.417,53V2 uitgaaf f 16.627,62, nadeelig |slot f 210,081/2. Voor 't onderwijs wordt ruim f 1800 meer uitgegeven dan door 't rijk vergoed werd. De heeren Braam, v. Weele en Meij- aard worden benoemd tot het nazien der rekeningen. De rekeningen 1925 der Al gem. Arm besturen van 's Heer Abtskerke, Sinouts- kerke en Baarsdorp, worden goedgekeurd 's Heer Abtskerke ontvang en uitgaaf f 11.079,44, Sinoutskerke ontvang en uitgaaf f6756,96, Baarsdorp ontvang f 3180,681/2, uitgaaf f2288,08, goed slot f 892,601/2. Ook de begrootingen 1927 dier zelfde middelen worden goedgekeurd als volgt: 's Heer Abtskerke ontvang en uitgaaf f 5861,54, Sinoutskerke ontvang en uit gaaf f4768,05, Baarsdorp ontvang en uit gaaf f3611,511/2. In zake de Eleotriciteitsvoorzieni/ng wordt besloten ajsnog inlichtingen in te winnen. Ierseke. De raad van Ierseke verga derde voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester. Notulen der voorgaan de vergadering werden gelezen en goed gekeurd. 'Wat aangaat de werken aan de haven zal het „plankein" worden vervangen door nieuwe liggers van grenen, ijzeren worden niet gelegd, ten eerste te duur, ten tweede te veel roesten. In de Bunen den te wrijven, terwijl Gertrude en Liddy opwekkende middelen gingen halen. Wat mij betreft, ik zat daar maar onderaan die vreeselijke trap ik zat, omdat ik niét staan kon en peinsde er over hoe dit nu weer zou afloopen. Louise was nog bewusteloos, maar haar ademhaling wend duidelijker en ik stelde voor dat wc haar maar in bed moesten leggen voor zeheele- maal bij kwam. Voor mij wasver iets grie zeligs in het feit dat ze daar in bijna dezelfde plek lag waar we haar broer hadden gevonden. En om de overeenkomst nog sterker te inaken, sloeg de klok in de hal net drie uur. Het was vier uur voor Louise in staat was om te praten en het werd buiten al een beetje licht, voor ze ons een samen hangend verhaal kon doen over wat er gebeurd was. Ik geef het precies weer. Ze zat tegien een stapel kussens aan in bed, en Halsey zat naast haar, zonder dat ze protesteerde en hield haar hand vast, terwijl zij vertelde. .Ik kon niet goed slapen", begon ze, gedeeltelijk waarschijnlijk omdat ik van middag geslapen heb. Om tien uur bracht Liddy mij wat warme melk en viel ik in slaap tot 12 uur. Toen werd ik wak ker en ik begon over allerlei dingen te denken en te tobben, zoodat ik niet weer in slaap kon komen. (Wordt vervolgd). mm

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1