DE WENTELTRAP N\ 88. Woensdag 28 Juli 1928 Ü3e Jaargang. Nederland in opbouw. FEUILLETON X .Ja". Fietstochten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE (S COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De economische toestand van ons land doet thans denken aan die stadsgedeelten, waar huizenblokken zijn weggeruimd voor het maken van een breeden verkeersweg. Kolossale gebouwen zullen er langs komen waarvan meu nog nauwelijks de bestem ming weet Het geweldige internationale verket-r, dat van den weg gebiuik moet maken, ziet men nog alleen in de toe komst Nederland begint, evenals dit in de 17e eeuw het geval was, weder interna tionaal te zien. Berlage bouwt in Lon den waar vroeger de vreemdelingen werden weggekeken. Vissering werd te hulp geroepen bij het invoeren van den gouden standaard in Zuid-Afrika. Tb-of. Bruins ontwerpt mede den grondslag voor Duitschlands wederopbouw Zimmerman en Van Gijn redden Oostenrijk van finan- cieelen ondergang; Kroller beeft het onder-voorzitterschap dat feitelijk de leiding zal zijn aanvaard van de in ternationale economische conferentie. Onze vliegers baanden een nieuwen verkeers weg om de wereld. Onze waterbouwkun digen onderscheiden zich in China onze industrie levert een der grootste ijsbreker en den grootsten baggermolen ter wereld bouwt schepen voor Engeland Onze vis scberij exporteerde in 1925 voor het eerst naar Polen en de Balkan Staten we noemen slechts enkele voorbee den. Aan volkenconferenties en internatio nale regelingen neemt Nederland in toe nemende mate deel. Niet altijd in het volle ewustzijn van onze beteekenis in het verkeer der volken, zelf te veel door drongen van het besef, dat wij slechts een k'eine natie vormen Te dikwijls vergeten wij de vijftig millioeu onderdanen, waarover Koningin Wilhelmiua buiten Europa gebiedt; ver geten wij dat onze economische positie niet evenredig is aan de nauwheid vau onze grenzen vergeten wij bovenal, dat de dienaar des rechts krachtiger steun geniet dan bajonetten en kanonnen kun nen bieden. Wij zijn een klein land, doch de namen van onze kunstenaren en geleerden zijn ovc de geheele beschaafde wereld be roemd. Wij zijn een klein land doch onze vloot, de vijfde in grootte, voert ome producten over den heelen aardbodem Dat is een onschatbaar voordeel voor het welvaartspeil van onze bevolking. Schijn baar getroost de Nederlandsche verbruiker zich in 't belang van zijn uitvoer, dure prijz* n voor zijn kaas, boter, spek, enz maar dit is een duurte, die haar rente wel opbrengt, daar het algemeene wel vaartspeil door hetgeen wij in het buiten land verdienen stijgt en andere waren overvloediger ter beschikking komen. Ge lukkig achten wij het, dat de Neder landsche uitvoer in de laalste jaren veel sterker is toegenomen dan de invoer, zoodat b v. van 1921 op 1925 het invoer saldo gedaald is van 870.6 millioen gulden op 64-7 6 millioen in 1925 en onze Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. Hij straalde van voldoening en voor hij weg ging stond hij er op, om zelf naar de keuken te gaan en het eigenhandig klaar te maken. En terwijl hij er mee bezig was stelde ik mij onwillekeurig voor of mijn zenuwarts in de stad, dokter Willioughcy, ooit wel eens zoo iets zou probeeren. Zou hij zoo iets burgerlijks wel eens ooit voor schrijven en zoo iets heerlijks? Ter wijl dokter S.ewart de eieren klopte, praat te hij aan een stuk. „Ik zei teigien mn' vrouw", vertelde hij, met een rood gezicht door de inspanning -„dat u mij wel een oude klets zou vin den, om wat ik onlangs zei over Walker, en juffrouw Louise". „Heelemaal niet", protesteerde ik. „De zaak zit zoo", ging hij voort; blijk baar er op gesteld om zich te rechtvaardi gen „ik heb dat nieuwtje gehoord zoo- als we zoo veel hooren via de keuken. De chauffeur van Walker Walker is een veel deftiger kerel dan ik en rijdt rond in een keurige auto nu, zijtn chauffeur komt wel eens bij onze dienst bode en hij heeft haar het heele verhaal verteld. Het kwam mij nogal waarschijn lijk voor, omdat Walker hier verleden zo- handelsba'ans dus aaumerkelijk verbeterde Bijna drievierden van onzen invoer erd in 1925 door uitvoer gedekt iets wat in geen tien jaren was voorgekomen. Reeds alleen de export waarde onzer tuinbouwgewassen en fijne zaden is groot genoeg om daarvoor bijna twee en-een - halfraaal zooveel tarwe in te voeren als geteeld zou kunnen worden op den door die gewassen ingenomen grond. Zoo vertoont het toekomstbeeld zich nog eerst in groote lijnen. Maar als de Nederlandsche burgers werken, beter nog samenwerken, zal het groolsche verschiet, dat zich vertoont ook .verwezenlijkt worden. SCHOOL EN KERK. Het sterkamp te Ommen Een verslaggever van „Het Vaderland vertelt van het groote kamp van de Crde van de Ster in het Oosten, waar Zondag buitenstaanders zijn toegelaten, o.m. nog het volgende In bevallige wanorde liggen de ten ten en «entjes voor „the married1, „the ladies" en „the gentlemen" ver spreid, 't Is eeu internationaal volkeren kamp. De tenten zijn keurig.... Er zijn echt leuke stelletjes bij, b.v dat van den Amerikaan, die boven zijn tent een verweerd vlaggetje heeft wapperen en voor zijn tent een staak plaatste waaraan een lantaarn, een bos v«ld- bloemen en een paar tennisschoenen bengelden. In een andere tent zat een echtpaar gemoedelijk het middagpotje te koken. Maar de meesten eten in de groote tent. Ze brengen zelf hun bord, kroes en gerei mee. Op de lange tafels staan stapels boterhammen met kaas Padvinders gaan met emmers macaroni rond en kwakken op de borden een portie. Men komt in het kamp niet uitge keken, en men hoort er alle talen en tongen, maar het meest Nederlandsch en Engelsch. Er zijn er uit alle heerelanden van Europa, doch uit Egypte, Engelsch Indië, Perzië, Arabië en velen schrijden rond in hun nationale dracht, waarbij het deftige en statige van den Hindoe scherp afsteekt tegen het nonchalante en sportieve costaum van de zonen en dochteren Europa's Van de geheel in r. k. vormen inge richte godsdienstoefening van Zondag in de groote tent, vertelt de verslaggever nog het volgende De tent liep overvol. Er waren zeker een duizend menschen. Op het podium was een eenvoudig altaar geplaatst. Weldra verscheen de priesterschaar, vooraf gegaan door bisschop Wedgewood, in vol ornaat. Men begrijpt onze blijde verrassing, toen we ook Annie Besant in het priesterkoor zagen plaats nemen.... Een zeer treffend oogenblik was het, toen aan de groote schaar de communie werd uitgereikt. Ieder kreeg zijn beurt. mier erg veel kwam, toen de familie Arm strong hier woonde en bovendien vertelde Riggs, zoo heet de chauffeur van Walker, een heel waarschijnlijk verhaal over den dokter, die aan den voet van den heuvel, hier vlak bij, een buis liet bouwen. De suir ker, als 't u blieft." De dokter was klaar. Nog even schud den en het proces was afgeloopen. Het was een droom van goud en wit. De doL ter rook er eens aan. „Echte eieren, echte melk en een klein beetje echte whiskey", zei hij. Hij drong er' op aan om het zelf naar boven te brengen, maar onderaan de trap bleef hij staan. ..Riggs zei dat de teekening voor het buis al klaar was", zei hij, weer op het oude onderwerp terugkomend. Huston was de architect. En natuurlijk geloofde ik hem". Toen de dokter beneden kwam wilde ik hem nog iets vragen. „Dokter'vroeg ik „keint u hier in de buurt iemand die Carrington heet? Nina Carrington?" „Carrington?" Hij fronste het voor hoofd. „Carrington? Neen, een familie van dien naam herinner ik mij niet. Bij de beek hebben wel Covingtons' gewoond." „Neen, de naam was Carrington", zei ik en daarmee was het onderwerp afgehandeld. Gertrude en Halsey maakten dien mid dag. een lange wandeling en Louise sliep. Ik wist met mijn tijd geen raad en begon weer met iets wat den laatsten tijd een gewoonte van mij was geworden: ik ging De persoon, zoowel de mannelijke als de vrouwelijke, die den ouwel verwachtte was een studie waard om de diepe vroomheid waarmee hij zich kruiste en om de volledige overgaaf, waarmee hij, de oogen gesloten, den mond toestak en ogende voor het ontvangen van het genadebrood. Wel een twintig priest rs en altaardienaars waren bezig om aan ce beboe te der heilbegeerigen te voldoen en ondertusschen speelde zacht het orgel Een sterke wierookgeur vervulde de tentkerk,... Vóór de uitreiking der communie sprak Annie Besant van het altaar eenige woorden over de heerlijkheid van het eenswillende zijn van mensch en God Er was toen bepaald iets warms in haar stem, meer een getuigen dan een leeren De schr begrijpt niet, waarom het congres in het algemeen zulk eeu geheim zinnigheid over zijn handelingen betracht van eenige dweepzucht of van een zieke lijke vereering voor Annie Besant of Krishnamurti heeft hij niets opgemerkt Er heerscht een opgewekte en tevreden stemming, en „'t zijn allemaal prettige, hulpvaardige, goede menschen en daarom begrijpen wij minder dan ooit de geheim zinnigheid, welke intusschen meer van de leiding dan wel van de ordeleden schijnt uit te gaan." SPORT. Luchtvaart. V Jiegon gelukken. Zaterdagmiddag geraakte een vliegtuig ten zuiden van Juist (een van de Wadden eilanden) in een krachtig onwter, zoodat de bestuurder genoodzaakt werd een nood landing te maken op de Waddenzee De namen der doodeu zijnechtpaar Hoi ster uit Berlijn, de heer Van Delden uit het graafschap Bentheim, alsmede de pilot Eracinski. De heer Strick, eveneens uit Bentheim, werd zwaar gewond. Hij Bagdad stortte een militair vliegtuig ter aarde. Zeven militairen wer den gedood, onder wie drie officieren. Eén officier werd zwaar gewond De oorzaak van het ongeluk is onbekend. BUITENLAND. OVERZICHT. Ludendorff. De Duitsche nationalisten hebben geen met hun nationale helden. Het licht der beroemdheid van menig hunner is deerlijk verduisterd. De jongste déveine der nationalisten betreft de af brokkeling van het prestige van Luden dorff Na de militaire en politieke, thans de moreele debacle van den man, die vol gens zijn woorden wel alles, wat men onder het begrip vaderlandsliefde kan verstaan, in pacht scheen te hebben In den loop van een proces met zijn bankier, dr Borchardt heeft deze zwart zitten om eens over alles na te denken. Het resultaat van mijn overpeinzingen was dat ik plotseling op stond en naar de tele foon liep. Ik had een vreeselijken hekel gekregen aan dien dokter Walker, dien ik nooit gezien bad en waar van beweerd werd, dat hij met Louise Armstrong ver loofd was. Ik kende Sam Huston heel goed. Jaren geleden, toen Sam nog heel wat jonger was, en voor hij met Annie Endicott trouwde, kende ik hem nog veel beter. Ik aarzelde dus geen oogenblik met hem op te bellen. Maar toen de kantoorjongen den particulieren secretaris had geroepen en die hooggeplaatste persoon er in had oegestemd mij met zijn chef aan te skii- :en, wist ik eigenlijk niet erg goed, hoe ik moest beginnen. „Zoo, hoe gaat liet er mee, Rachel", zei Sam opgewekt. „Moet ik nu einde lijk een huis voor je bouwen?" Een grapje van hem, wat al minstens twintig jaar oud was. „Misschien later", zei ik. „Op 't oogen blik wou ik je alleen maar iets wagen, wat mij eigenlijk niets aangaat". „Ik merk wel, dat je in de laatste kwarteeuw niét veranderd bent. Rachel." Dit moest weer een grap verbeelden. „Vraag maar op ik zal je graag van dienst zijn, als je mijn huiselijke aange legenheden maar met rust laat. „Probeer eens een oogenblik ernstig te zijn!" „en vertel me eens: heeft jouw firma den laatsten tijd een teekening moe ten maken voor een huis voor dokter Wal ker uit Lasamova?"' op wit verklaart, dat Ludendorff hem groote bedragen (o a. de opbrengst van zijn veelgekochte „Kriegserinnerungen") heeft toevertrouwd, teneinde deze in het buitenland te plaatsen, met de bedoeling hooge belastingen te ontduiken. Het geld moest zoo worden belegd, dat Ludendorff, indien hij zich soms genoodzaakt mocht zien Duitschland te ontvluchten, het in het buitenland in handen kon krijgen. De bankier heeft Ludendorff daarmede beschuldigd van schending van de „De- visenorduung*. In zijn repliek heeft Lu dendorff de bedoeling van kapitaal vlucht naar het buitenland bestreden, zonder nochtans op de bijzonderheden in te Ten slotte is het tusschen beide par tijen tot een compromis gekomen, waarbij Ludendorff voldaan heeft aan den eisch van den bankier om een schriftelijke ver klaring, waarbij Ludendorff erkent, dat de heer Borchardt zijn belangen correct volgens zijn, Ludendorff's bedoelingen heeft behartigd. De „Frankf Z." vermoedt, dat, hetgeen bekend geworden is door dit civiele pro ces, een geduchte ontnuchtering moet zijn voor de Duitsche nationalisten. Want niet alleen betreft het hier wetsovertreding; erger nog is, dat uit de akten blijkt, hoe de man, die het nationale offer altijd heeft gepredikt, in zijn eigen leven het eigen belang, in strijd met de wet, boven het nationale belang heeft gesteld. België pakt aan* De Belgische regeering heeft langen tijd gepeinsd op middelen, die de inkom sten zouden kunnen verhoogen Thans meent zij deze middelen gevonden te heb ben Bepaald is, dat voor al de steden en gemeenten het sluitingsuur voor de open bare gelegenheden (koffiehuizen, restau raties dansgelegenheden, enz vastgesteld zal zijn op één uur 's morgens, eiken dag. De hotelhouders mogen echter, ook na dit uur, de reizigers toelaten, die zich aanmelden, om te overnachten. Tot 10 Petober 1926, geldt deze bepaling niet voor de steden Oostende, Blankenberghe en Spa. De regeering besloot een reeks nieuwe verordeningen af te kondigen, waardoor de minister van arbeid gemachtigd wordt maximumprijzen vast te stellen voor kolen en den uitvoer van kolen te beperken Warme maaltijden in restaurants mogen slechts op vastgestelde uren worden ver strekt. Verder verwacht men, dat deze week stappen van groote beteekenis voor de stabilisatie van den Belgischen franc zullen worden genomen, n.l. door de uit gifte van de preferente aandeelen der nieuwe Belgische spoorwegmaatschappij Hierdoor zal niet alleen een belangrijke stap worden gedaan tot aflossing van de vlottende schuld, doch ook tot de stabi lisatie van den franc De ministerraad besloot de verblijfs belasting op de vreemdelingen uit landen met hoogen wisselkoers met een nog „Waar zou dat gebouwd worden? Ik heb er een specialem reden voor om dat te vragen". „Ik meen op terrein van de Armstrongs. Meneer Armstrong zelf is er over komen praten en ja, dat weet ik ook wel ze ker toet huis zou bewoond worden door de dochter van den heer Armstrong, die met dokter Walker verloofd was." Toen de architect naar de verschillende leden van mijn familie had geïnformeerd en tenslotte had afgebeld, was ik zeker van één ding. Louise Armstrong was ver liefd op Halsey, en de man met wien ze zou trouwen was dokter Walker. Boven dien was dit niet iets van den laatsten tijd de beslissing moest al een poosje ge leden gevallen zijn. Er moest een of andere verklaring voor zijn maar welke? Dien dag vertelde ik aan Louise den inhoud van het telegram dat meneer Har- ton open gemaakt had. Ze scheen het te begrijpen, maar ik heb nog nooit zoo n droevig gezichtje gezien. Ze zag er uit als een misdadiger, die alle kans op gratie heeft zien verdwijnen den dag der execu tie met rasse schreden ziet naderen. HOOFDSTUK XV. Liddy slaat alarm. Den volgenden dag, Vrijidags, vertelde Gertrude aan Louise dat haar stiefvader gestorven was. Ze deed het zoo voorzich tig mogelijk eerst zei ze dat bij erg Het doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon,alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 80, Tube 80 ct. nader vast te stellen percentage te ver hoogen. Verder zal een dagelijksche belasting vermoedelijk van tien francs worden ge heven op de automobielen van bu ten- landsche toeristen. Nog werd besloten de controle op de wissel-operaties te verscherpen, terwijl de mogelijkheid wordt overwogen om een maximumprijs voor het brood te bepalen. Poincaré zegeviert. De Kamer kwam hedenmiddag bijeen. Poincaré vroeg uitstel van de behandeling der ingediende interpellaties en stelde daarbij de kwestie vertrouwen. De Kamer besloot met 858 st. tegen 131 tot uitstel der interpellaties. Tegen stemden alleen de Socialisten en commu nisten. De meeste radicaal-socialisten onthielden zich van stemming. Door den verrekijker. Mussolini heeft in verband met den zorgelijkeu financieelen toestand besloten verschillende bezuinigingsmaatregelen te nemen. Een van deze is voorloopig niet over te gaan tot stichting van een zeer groot gebouw te Rome als een monument voor het fascistisch bewind. Mussolini heeft den architect, die de bouwplannen ontwierp, medegedeeld, dat de bouw voor loopig in verband met de economische crisis moet worden uitgesteld. Hij hoopt, dat over zes maanden de toestand zooveel verbeterd zal zijn, dat tot den bouw kan worden overgegaan. Uit Damascus wordt gemeld De Pranschen arresteerden in de Koerdenwijk vijf bekende bandieten en 12 v-rdachte Droezen. Het aantal onderwerpingen neemt overal tee. In de oase van Ghoeta dreef een Fran- sche colonne na een strijd vaü twee uur een troep van 200 rebellen uiteen, die tien dooden achterliet Een andere colonne joeg 400 rebellen op de vlucht, die 65 lijken en talrijk materiaal op het slagveld lieten. Op de Japansche marinebegrooting voor 1927 28 komt 29.070.000 pond sterling voor, voor lichte kruisers en an deren marineaanbouw. In het Engelsche Lagerhuis heeft Maandag de onderminister van buiten- landsche zaken Locker-Lampson meege deeld, dat de Britsche regeering dezer dagen van het secretariaat-generaal van den Volkenbond een afschrift had ont vangen van een mededeeling, waarbij de regeering van Abessynië den Volkenbond uitnoodigde te doen weten, tot welke op merkingen de Engelsch-ltaliaansche nota- wisseling den V. R. aanleiding gaf. ziek was en tenslotte dat toij was overle den. Louisfe nam het nieuws op zeer on verwachte wijze op, en toen Gertrude mij kwam vertellen hoe het gegaan was, was zij er eigenlijk een beetje verontwaardigd over. „Ze lag mij maar aan te staren, tante Ray zei ze. „Ik geloof heusch, dat ze er blij om was, blijEn ze is te eerlijk om zich anders voor te doen dan ze is. Weet u wat voor soort man die meneer Armstrong was?" Hij was een schurk en een tyran, Gertrude" zei ik. „Maar van één ding ben ik overtuigd. Louise zal nu wel om Hal sey sturen en alles weer goed maken". Want Louise had den heelen dag ge weigerd om Halsey te zien en de jongen was wanhopig. Dien avond waren Halsey en ik sa men rustig een uurtje bij eltkaar en ik vertelde hem tl oen verscheidene dingen over het verzoek, dat we gekregen hadden om Zonnehoek te verlaten. Over het tele gram voor Louise, van praatjes die er gin gen over een huwelijk van Louise met dokter Walker en tenslotte vertelde ik hem van. het gesprek dat ik den vorL gen dag met haar gehad had. Hij zat achterover in een grooten stoel, met zijn gezictot in de schaduw en ik had zielsmedelijden met hem. Hij was zoo groot en zoo jongensachtig. Toen ik klaar was haalde hij diep adem. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1