DE WENTELTRAP KWATTAfE N\ 87 Maandag 28 Juli 1828 il3e Jaargang. m FEUILLETON Door Zon Verbrand© Huid. VOLLE-MELK-REEP beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE a COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant ©n Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTÏEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertemtiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND- OVERZICHT. Het nieuwe Fransche kabinet. Poincaré is er in geslaagd zijn land van den ministercrisis le bevrijden. Het nieuwe kabinet, het „groote" is gereed gekomen. Het ziet er als volgt uit: pre sidium van den ministerraad, departemen ten van financiën en opbouw Raymond Poincaré; vice-presidium, justiie en El- zas-Lotharingen Louis Barthou; buitenl. zaken Aristide Briand; mar.ne Georges Leygues; binnenl. zakeui Albert Sarraut; koloniën Léon Perrier; handel Maiunce Bokanowski; publ. werken (spoorwegen) André Tardieu; pensioenen Louis Mann; oorlog Paul Painlevé; onderwijs Edouard Herriot; landbouw Queille; arbeid A. Fallières, tot dusver staatssecretaris aan financiën, niet de oud-president. De meeste der nieuwe ministers zijn vergrijsd in de politiek. Poincaré zelf is 66 jaar, herhaaldelijk^ minister en premier en ook president der republiek geweest. Financiën is zijn oorspronkelijke specia liteit, hoewel hij later zich vooral bewoog op het terrein van buitenlandsche zaken. Ofschoon hij samenwerkte met staatslie den van verschillende richting, behoort hij tot de rechterzijde, en meer in het bijzonder de nationalisten. Barthou is 64, eveneens een oud-ge diende, die samenwerkte met Poincaré en dicht bij diens politieke groep staal. Briand is even oud, 64, maar heeft zeer bewogen tijden met al zijn kracht meege leefd en is daardoor schijnbaar ouder. Hij staat reeds veel verder links, terwijl Leygues tot de rechterzijde behoort. Sar raut, de partijgenoot van Herriot, rad. sociaal, is 54 jaar, een man van wien zijn partij nog veel verwacht. Veel jonger weer is Bokanowski, de 47-jarige ^linancieele krach t, die meer dan een minister ais rapporteur onaangename oogenbiikken heeft bezorgd. Hij is een toekomstige minister van financiën. Ook de sterke Tardieu behoort tot de jonge ren. Hij is nog niet heelemaa! 50 en heeft zich vooral doen gelden tijdens de vredes besprekingen in 1918 en 1919. Hij be hoort tot Poincaré's groep. Herriot is 54, van radicaal-sociale overtuiging. Zelden heeft men in Frankrijk een ka binet aanschouwd, dat zulke kops tule ken bevat en zoo gevarieerd is als het hui dige. Men heeft dan ook de hoop, dat deze regeering datgene tot stand zal kunnen brein- gen, dat al de vorige tevergeefs trachtten. De Fransche pers heeft Poincaré en de zijnen over het algemeen met vreugde begroet. Ook ie het buitenland is men niet al te pessimistisch gestemd. Vooral niet na hetgeen bekend is geworden over de bui tenlandsche politiek der nieuwe regee ring. Blijkens een officieeie mededeeling zou „Poincaré la guerre", de hater van Duitschland en daardoor het Europee- sche gevaar, hebben afgedaan. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( „Dan is het omdat je mij nooit hebt liefgehad". Er klonk gekrenkte trots in zijn stem. „Je zag hoe ik van je hield en je liet denken dat je ook wat om mij gaf. Neen, dat is niets voor jou, Louise. Er is iets wat je mij niet ver teld hebt. Is het omdat er iemand an ders is?" „Ja", bijna onhoorbaar. „Louise! O, ik kan het niet gelooven!" „Toch. is het waar", zei ze treurig. „Halsey, je moet niet probeeren mij weer te zien. Zoodra ik kan ga ik hier van daan waar jullie allemaal zooveel vrien delijker bent dan ik verdien. En wat je ook over mij mocht hooren, probeer zoo goed mogelijk over mij te denken. Jk ga trouwen met een anderen man. Wat pioet je mij halen haten!" Ik hoorde Halsey de kamer doorloo- pen naar het raam toe. Na een poosje ging hij weer naar haar toe. Ik kon ter nauwernood stil blijven zitten; ik had groote lust om naafr binnen te gaan en haar eens door elkaar te schudden. „Dan is het afgeloopen", zei hij met fen diepe zucht. „De plannen die we sa- ftHMi gemaakt hebben, alles alles voor bij! Nu, ik zal niet kinderachtig zijn en Jk laat je vrij zoodra je zegt; „Ik houd Gezegd wordt, dat Poincaré evenzeer als Briand een voorstander is van een breede Europeesche politiek van alge meen© verzoening en van wederkeeng toe geven tusschen de naties. Zoo dit inderdaad hel geval is, en het is te hopen, dan is de toekomst voor Frankrijk al heel wat lichter geworden dan eenige dagen geleden. Het Kabinet beval de krachten, die noodig zijn voor den opbouw. Dat de poli (ie k, die al les in de war stuurde, thans zal afgedaan heb ben! Staat en Kerk. In Mexico botert het ge ruimen tijd al niet meer tusschen Kerk en Staat. Een telegram uit Mexico meldt nu: president Galles heeft liet godsdienstonderwijs ver boden en nog verscheiden andere tegen de kerk gerichte verordeningen uitge vaardigd. De aartsbisschop van Mexico' en de bisschop van Tobasco zijn gearresteerd, daar zij er bij de Mexicaansehe katho lieken op hebben aangedrongen econo mische pressie le oefenen met het doel de regeering te nopen de nieuwe kerke lijke wetten, welke op 1 Augjustui in wer king treden, te wijzigen. De Mexicaansehe regeering erkent vol komen den ernst van het besluit om de kerkwetten ten uitvoer te leggen en naar verluidt is het niet onwaarschijnlijk, dat de troepen er aan te pas moeten komen. Mellon in Parijs. De Amen kaan sche minister van finan ciën, Mellon, is met de „Majestic" te Cherbourg aangekomen en vandaar naar Parijs doorgereisd. Aan ver tegen woordi- gers van de pers verklaarde hij, dat de be nch ten en geruchten over onderhandelingen niet in overeenstemming met de feiten zijn. Hij is naar Europa gekomen teneinde tusschen hem en de bank van Enigeland vacantie (e nemen. Van Parijs zal hij naar Rome gaan om aldaar zijn dochter mevr. K. E. Bruce), te ontmoeten en vervolgens zal hij naar Londen vertrekken. Over den tegen"woordigen politieleen toe stand in Europa is hij volgens zijn ver klaring niet voldoende georiënteerd. Even min kan hij zich uitspreken over de finan cieel© plannen van Churchill. Een Havas-bericht meldt evenwel, dat Poincaré met Mel'on een onderhoud zal hebben over de regeling der Fransche schuld aan Amerika. Door den verrekijker. Vooraanstaande vertegenwoordi gers der christelijke kerken in Engeland hebben een brief gericht tot de pers, waarin zij hun bekende voorstellen her halen inzake vrede in het ipijnbedrijf, welke door Baldwin reeds werden afge keurd, hoofdzakelijk op grond hiervan, dat de voorstellen een nieuwe subsidie voor niet van- je, en ik houd wel van iemand anders!" „Dat kan ik niet zeggen", fluisterde ze, „maar ik zal heel gauw met iemand anders trouwen." Ik hoorde Halsey zacht maar triom fantelijk lachen. „Ik tart hem' zei hij. „Lieveling,) zoo lang je nog van mij houdt, ben ik niet De wind sloeg de deur dicht tusschen de kamers en ik hoorde niets meer. Nadat ik een poosje gewacht had, ging ik naar de andere kamer en vond daar Louise al leen. Ze staarde met een droevigen blik naar het beschilderde plafond en omdat ze er zoo moe uitzag, liet ik haar met rust. HOOFDSTUK XIV. Een Advocaatje en een telegram. Het was Dinsdagavond toen we Louise in de portierswoning ontdekten. Woens dags had ik het bewuste gesprek met haar. Op Donderdag en Vrijdag gebeurde er niets, behalve dat de patiënt© goed voor uit ging. Gertrude zat bijna den gelheelen dag bij haar en ze waren dikke vriendin nen geworden. Maar er moesten nog een paar onaangename dingen komen in het gerechterlijk onderzoek. Zaterdags over den dood van Arnold Armstrong, en dan de komst van mevrouw Armstrong en de jonge dokter Walker die het lijk van den overledenen directeur van de Handels bank zouden meebrengen. Wij hadden Louise nog van geen van beide sterfge vallen verteld. doorzitten, Stukloopeu, Schrijnen en Smet ten der Huid, verzacht en geneest men met PUROL. de mijnindustrie zouden meebrengen. In den brief wordt een beroep gedaan op het geweien van alle christelijke mcnschen om de voorstellen ernstig te overwegen. Ondanks de voorspellingen, dat de warmte zou afnemen, bleef de hoog© temperatuur in Amerika overdag aanhou den. Des nachts trachtten de mcnschen buiten eenige rust te vinden. Er bestaat eenige beduchtheid nopens hel voldoende zijn der drinkwatervoorziening, maar er is geen reden tot ongerustheid. Niettemin bevelen de autoriteiten zuinigheid aan bij liet verbruik. Krachtens een reeks bepalingen welke de Belgische ministerraad besloten heeft aan den koning voor le leggen, zal de minister van Nijverheid een maximum prijs voor steenkool kunnen vaststellen en den uitvoer ervan kuinnen beperken. De publieke vermakelijkheden zullen om een uur 's nachts worden gesloten-, met uitzondering van die in de badplaatsen. Flet zal verboden zijn des namiddags warme maaltijden op te dienen. De ministerraad heeft voorts de hef fing overwogen van een belasting van tien francs op buitenlandsche auto's bij liet binnenrijden in België. KOLONIËN. Door papoeas aangevallen. Zeventig papoeas met gevelde bijl en boog dansende en schreeuwende omsingel den nel bivak der Nieuw-Gumea-expedilie. Een sergeant zegde den papoeas zesmaal aan, ziclh te verwijderen en vuurde scho ten in cle lucht af, do-ch dit was vruchte loos. Een beschieting met pijlen volgde, waarop de sergeant vuur gaf, en één papoea doodde en één ernstig verwondde. Onzerzijds zijn geen ver bezen. De pa poeas zijn gevlucht. RECHTSZAKEN. Een autobus-ongeluk op de T h o o 1 s c h e pont. Het gerechtshof in Den Bosch heeft den chauffeur M. J. M. te Stavenisse, aan wiens schuld te wijten is geweest een autobus-ongeluk op de pont van het Thoolsche veer, waarbij een persoon een been brak, veroordeeld tot f 200 boete subs. dagen hechtenis en betaling eenier schadevergoeding van f 60. De eisch was twee weken hechtenis. De rechtbank le Breda had den chauffeur 2 weiten hechtenis opgelegd met 2 jaar ontzetting uit zijin beroep van chauffeur. En dan maakte ik mij ongerust over de kinderen. Hun moeder's erfdeel was volko men verdwenen door die ramp met de bank en hun liefdes-geschiedenissen liepen nu ook niet bepaald vlot van stapel. Toen kregen de keukenmeid en Liddy nog ruzie over de beste manier om bouillon te trek ken voor Louise, en, natuurlijk, verdween de keukenmeid. Ik geloof dat juffrouw Watson het een heele rust vond dat ze Louise nu aan onze zorgen kon toevertrouwen en Tho mas ging iederen avond en morgen naar boven om uit de deuropening zijn jonge meesteres le begroetenArme lhomas! Hij had nog de gewoonte, die meer en meier uit den tijd raakt, om de belangen van zijn meestens ook tot de zijne te ma ken. Thomas sprak altijd over „wij". Ik mis hem erg, die pijprookende onderda nige, niet overmatig, betrouwbare oude!" Donderdags belde de notaris van de Armstrongs, meneer Harton, ons uit de stad. op. Hij had bericht gekregen, zei hij, dat mevrouw Armstrong met liet lijk van haar man op reis zou gaan en Maan dag hier kon aankomen. En aarzelend ging hij voort, dat hij instructies had om mij te vragen, mijn huur van Zonnehoek te willen opzeggen, daar mevrouw Arm strong onmiddellijk hier wenschl© te komen Ik was stom verbaasd. „Hier!" zei ik. „Daar vergist u zich toch zeker in, meneer Harton? Ik zou denken, dat ze liever nooit meer hier terug zou komen, na waj er hier een paar dagen geleden gebeurd is!" „Toch staat ze er op hier te komen' antwoordde hij. „Dit heeft ze getelgra- feerd: „Stel alles in het werk om Zou- SCHOOL EN KERK. Vr ij willige giften aan een predikant. Een belastinginspecteur stelde de vraag, of voor de toepassing van de wet op de rijksinkomstenbelasting bij het vaststellen van het inkomen van een predikant, reke ning moest worden gehouden met de gelds waarde van de geschenken, die deze van eenige gegoede gemeenteleden ontving in den vorm van de kosten van een buiten landsche reis, enz. De betrokken belas- tingdarecteur, die deze vraag aan het oor deel van den minister van financiën on derwierp, beantwoordde haar ontkennend, aangezien dergelijke geheel vrijwillige gif ten z.i. niet kunnen worden aangemerkt ais voordeeien door den predikant in zijn ambt verkregen. De minister heeft zich met het gevoelen van den directeur ver- eenigd en de belastinginspecteurs in dien zin bevolen. KUNST EN WETENSCHAP. Een Michel Angel o ontdekt? Volgens den correspondent van het „Berl. Tgb'ld. te Rome zou er door een toeval een schilderij van Michel An- geio zijn ontdekt, dat zich te Bologna in particulier bezit der familie Giovan- nini bevindt. Het werk, een schilderij op hout, is 82V2 c.M. lang en 59 c.M. hoog. Het stelt het martelaarschap van den Heiligen Antonius voor. PROVINCIE-NIEUWS. Zeeuwsche Polder- ©n Waterschapsbond. Alvorens Zaterdag de algemeene ver gadering van bovengenoemden bond te Oostburg werd gehouden, had ten ge meentehuize aldaar de officieeie ontvangst plaats d(oor het volledige college van burg. en welh. in de raadzaal hadden zich met dit college de bestuursleden van den bond en enkele autoriteiten vereenigd. De burgemeester, de heer Erasmus, heette alle aanwezigen welkom. De heer mr. P. Dieieman dankte als voorzitter van den bond voor de ontvangst. Hierna begaf men zich naar de Graan- beurs, waar de zeer druk bezochte ver gadering van den bond geopend werd door mr. P. Dieieman met de mededee ling, dat de commissaris der koningin op het laatste oogenblik verhinderd was de vergadering bij te wonen, waarna spr. welkom heette den heer mr. van Dussel- dorp, vertegenwoordiger van het college van Ged. staten, burg. en weth. van Oostburg, den vertegenwoordiger van de Z.L.M., den heer Leenhouts, de heeren van Gordt en van Leeuwen-, hoofd-mge- nieur van den rijks- en van den proV. wa terstaat en in het bijzonder dr. A. A. Beekman uit Den Haag, die een spreek beurt op deze vergadering wel heeft wil- oehoek leeg te krijgen. Moet daar dadelijk heen gaan". „Meneer Harton", zei ik verontwaar digd. „Ik denk er eenvoudig niet aan. Mijn familieleden en ik hebben al genoeg van de Armstrongs te verduren gehad. Ik heb het huis voor den heelen zomer gehuurd, tegen een zeer hoog bedrag, en mijn huis in de stad wordt beelemaal opgeknapt en is op t oogenblik onbewoonbaar. Ik ben hier nu een week, en heb nog geen enkelen nacht onges toord kunnen slapen en ik ben van plan om te blijven tot ik weer wat op min verhaal ben gekomen. Boven dien, als meneer Armstrong er financieel slecht voor stond, zooals ik meen dat het geval was, -moest zijn weduwe blij zijn, dat ze op deze manier nog wat geld in handen kreeg." De notaris kuchte. „Het spijt me, dat u er zoo over denht zei hij. „Juffrouw Innes, mevrouw Fritz- hugli heeft me verteeld dat Louise Arm strong bij u is." „Ja". „Weet ze al van dit dubbele verlies?" „Nog niet", zei ik. „Ze is erg ziek ge weest, misschien kan het haar van avond verteld worden.' „Het is heel treurig, heel treurig zei "hij. „Ik heb een telegram voor haar, juffrouw Innes. "Wat zal ik ©r mee doen „Maakt u het maar open en lees het mij voor", opperde ik. „Misschien is het belangrijk en dan spaart het tijd." Meneer Harton maakte het telegram open en las het toen langzaam en met na druk voor. l len toezeggen. Spr. wijst er op wat dr. Beekman gedaan heeft op het gebied van het polderwezen en hoe hij nog van den morgen tot den avond bezig is dan hier dan daar in het land. «Van hem zijn zeer belangrijke werken op water scha p s geb ie d verschenen. (Applaus). De vaststelling van de notulen werd aan het bestuur overgelaten. Hierna was aan de orde het jaarverslag van den secretaris, den heer mr. H. van der Beke CaLlenfels. Aan dit jaarverslag ontleenen wij, dat advies werd uitgebracht aan Ged. Staten inzake wijziging van het reglement voor de Calamiteuze polders en waterschap pen. Eene commissie werd gevormd om na te gaan de wenschelijkheid van op richting van afwateringswaterschappen, welke zich in verschillende afdeelingen splitste. Verschillende adviefeen werden gegeven zoowel van administratief-rech- teliijken aard als van technisch waterstaat kundigen. Door den bond werd eerst bij den minister van waterstaat en later bij de Tweede Kamer geageerd tegen het verdrag met België. Nog werd eene com missie gevormd ter voorbereiding van ge- zamenlijken aankoop en exploitatie van een wegen wals. Het aantal leden steeg tot 81, dat der persoonlijke leden tot 78. Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als de rekening van den penningmeester, ook den heer mr. v. d. Beke Callenfelis, welke rekening een nadeelig saldo aan wijst van f36,31, voornamelijk tengevolge van de actie inzak© het genoemd verdrag. Bij acclamatie werd herkozen als be stuurslid de heer D. J. Dees te Terneu- zen, en gekozen werd de heer J. Doele- man Jr. te Dreischor met 70 stemmen, tegen 6 op den heer H. A. A. baron Collot d' Escury te Hontenisse en 2 blanco. Hierna werd het woord verleend aan den heer dr. Beekman voor zijn rede over „De geschiedenis der Honte en aangren zende wateren." Vervolgens gaf de heer Ir. van Crui- mingen eenige inlichtingen over het later op den dag te bezoeken poldergemaal. Namens het bestuur werd medegedeeld, dat de commissie voor aanschaffing van een wegwals bijna gereed is met haar rapport. De heer A. v. d. Weijde deelde aLs voorzitter der mosselcommissie mede, dat deze nog geen conclusie heeft genomen en er dezer dagen circulaires zullen uit gaan om nadere inlichtingen te ver- De heer mr. van Desseldorp bracht dank voor de uitnoodiging aan Ged. Sta- „Let op Nina Carrington. Kom Maan dag thuis. Onderteekend F. L. W." „Hm!" zei ik. „Let op Nina Carring ton. Kom Maandag thuis". Dank u, me neer Harton, ik zal het haar vertellen, maar ze is niet in staat om op iemand te letten". „Nu, juffrouw Innes, als u nog mocht besluiten om de huur op te geven, hoor ik het wel van u", zei' de notaris. „Ik denk er niet over", antwoordde ik, en uit de manier, waarop hij de telefoon ophing maakte ik op, dat dit hem er- Ik schreef het telegram woord voor woord op, omdat ik niet op mijn geheu gen durfde te vertrouwen, en ik besloot om dokter Stewart te vragen, wanneer Louise de waarheid mocht hooren. Het leek mij onnoodig dat ze op de hoogte gebracht werd van de débacle van de Handelsbank, maar dat haar stiefvader en stiefbroer dood waren moest haar toch gauw verteld worden, anders zou ze het wel eens op een zeer onaangename en schokkende wijze kunnen hooren. Dokter Stewart kwam ongeveer om vier uur. Hij bracht zijn leeren tasch zeer zorg vuldig in huis en maakte hem beneden aan de trap open om mij te laten zien dat er een stuk of tien prachtige eieren in lagen. „Echte eieren!" zei hij trotsch. „Niet van die slappe winkeleieren, maar je ware sommige zijn nog warm. Voelt u maar eens! Nu gaan we een stevig advocaatje maken voor juffrouw Louise." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1