Nikkertje en Dikkertje in Sprookjesland van Gelderland en verschillende burge meesters van de bij de ontginning be trokken gemeenten, reeds een comité in zake een streekuitbreidingsplan is gevormd onder presidium van den commissaris der koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, waarin behalve verschillende burgemeesters ook zitting heeft de Inspecteur voor de Volksge zondheid, Ir. AM. Kuysten te Arnhem Dit comité stelt zich ten doel bij de eventueele tot stand koming van de mijn streek in Gelderland het aanleggen van nieuwe verkeerswegen te bevorderen. Ën zoo treft men maar steeds voorbe reidingen in de verwachting, dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe m'ijii streek aan duizenden Nederlandsche ar beiders den kost zal kunnen geven en ons land zal leveren de kostbare aardolie steenzout en misschim ook gaskolen, die wij tot dusver uit Duitschland moeten betrekken. GEMENGD NIEUWS. De Duitschers uitgescholden Voor de rechtbank te Dresden hadden zich twee Italiaanschc studenten te ver- aait woorden, die in Januari na een feestje enkele burgers voor „Duit sche varkens hebben uitgescholden. Verschillende getui gen bevestigden, dat een der studenten de hem ten laste gelegde woonden had geuit. Hij werd tot 3 maanden gevangenis ver oordeeld en onmiddellijk in hechtenis ge nomen. De president meende dat de veroordeel de student zich aan een ernstige schending van het nationale bewustzijn en van het nationaal gevoel had schuldig gemaakt, Als een Duitscher in hel buitenland der gelijke uitdrukkingen zou gebruiken, zou hij zeker zwaar worden gestraft. De Duit sclhers moeten bun nationaal bewustzijn en nationaal gevoel even hoog houden als andere vol lieren. Amerikaan sc he liefhebber ij en Een Amerikaansch corr. van het „Hbl." spreekt over de Amerikaansche voorliefdle voor verkleedpartijen, die aanleiding geeft tot de tallooze „beauty parades' cosLumeerde optochten en maskerade-bals die het gansche jaar door over het gebeele land worden genoten. In het groote aantal vereenigingen en genootschappen die on der het mom van zakelijke, Lefdadige of broederschappelijke overwegingen voor wendsels leveren voor gezellig samenzijn, feestmalenjolijt en het recht der broeders om zich als dartele bengels te gedragen. „Op den Europaeschen buitenstaander (zegt hij) die er begrippen op na houdt van maatschappelijke posities met daarbij passende waardigheid, van stand ophou den, deftigheid van rang en ver schuldigden eerbied, van dingen die een- man van stan ding hoogstens in het geniep mag doen maakt de openlijke Amerikaansche onge dwongenheid, en bet onbemantelde gebrek aan decorum, niet zelden een verb ijs leren den indruk. Wanneer hij b.v. in de New- Yorksche blade 1 leest, dat een stoomvaart}- maatschappij een gezelschap naar Euro- peesche wateren organiseert, die „The N Pirate's cruise" zal heeten, en waarbij de deelnemers voor den ganschen duur der reis aan boord van het „zeerooversschip zullen mogen rondloopen verkleed als ka pers uit de romantische zeventiende eeuw dan haalt hij ongeloovig de schouders op. En wanneer hij verneemt, dat bet schip binnen minimum van tijd is uitverkocht, en dat er onder de welgestelde would-be- piraten, dokiers, advocaten, rechters, do minees, bankiers, industrieeieu, mitsgaders derzelver vrouwen en dochters zijn uit de degelijkste, waardigste kringen der Ame rikaansche samenleving, dan vraagt bij zich met plotselinge ontsteltenis af waar in deze samenleving het mogelijke begint en het onmogelijke ophoudt. Vruchteloos probeert hij- zich voor te stellen om den president van de Nederlandsche Bank of van den Hoogen Raad in het openbaar te zien rondwandelen in de kleed-ij van Jean Bart of zelfs van BLois van Tres long. En als hij geen Italiaanscli fascist is, en heeft geglimlacht over de Romein- sche arm-gymnastiek en zwarle-hemdeii- parades, dan verandert zijn glimlach- in artüie ontzetting bij een schouwspel als bijv. geboden werd door wijlen president Wilson aan het hoofd van een optocht, in wit flanellen broek, stroohoed'en met een papieren kindervlaggetje over zijn schou der, of wijlen -president Harding aan hel hoofd van e(en parade van de broeder schap der „Shriners", met een Turksche fez op zijn zeer christelijk hoofd. Het ontaarde Westen De Sultan van Marokko, die zoojuist in Parijs is geweest en in het Pré Catelan in het Bois de Boulogne is gaan tea en, is verbaasd ^over de wijze, waarop daar ■wordt gedanst. fC'est trés curieux", heeft hij tot iemand in zijn gezelschap gezegd, maar hij begreep niet hoe Westersche mannen hun vrouwen en dochters kunner" toestaan daaraan mee te doen. Hij vergat misschien dat de mannen dier vrouwen en dochters vaak gaarne met de vrouwen en dochters van andere Westersche man nen dansen Een dergelijke opmerking is kort ge leden gemaakt door de begoem van den Britsch-Indischen staat Bhopal, die aaar Londen was gekomen om te bewerkstel ligen dat haar zoon haar als heerscher opvolgen zou Sedert meer dan 25 jaren bestuurt zij den staat Bhopal, welke trou wens sinds tachtig jaren reeds onafgebro ken door vrouwen is geregeerd. Zij was ten zeerste gechoqueerd over de moderne vrouw, die naar haar meening te veel vrijheid geniet en te korte rokken draagt, Alle vrouwen dienen volgens haar te werken, in ingetogenheid L'e begoem zelf is een hoogbegaafde vrouw, die in haar staat groote dingen tot stand heeft gebracht. Zij loopt steeds gesluierd, doch onder haar burklia leeft een scherpe, hel dere geest met zelfs zeer vooruitstrevende denkbeelden Zij is kanselier van de uni versiteit van Aligarh, het centrum der Mohammedaansche cultuur, waaraan zij zelf heeft gestudeerd, en tal vait onder' wijsinrichtingen voor meisjes zijn op haar instigatie opgericht. Vandaar dat de hou ding der Lngelsche vrouw haar heeft teleurgesteld Voor onze reputatie is liet misschien alles behalve wensehelijk dat zooveel Oosterlingen ons hier in het westen be zoeken komen II e t beroepsgeheim voor journalisten. Dezer dagen hebben wij gemeld dat de journalist Leo Lama tot f 100 boete en hechtenis was veroordeeld, omdat hij voor de rechtbank te Balie als getuige ge weigerd bad mee te deelen, wie hem twee officieele bescheiden, in zijn brochure „Geweren aan rotten" gepubliceerd, had geleverd.- Hij had onlangs aanzegging gekregen zich Zaterdag jl voor het ondergaan der hechtenis aan te melden. Naar de bladen vernemen is de Prui sische minister van justitie thans tusschen beide gekomen en beeft bewerkt dat de straf niet zal worden voltrokken De Frankf. Ztg hoopt dat de minister, die door zijn interventie heeft getoond dat hij overtuigd is van de achterlijkheid in de- wetgeving, die het ambtsgeheim van journalisten onbeschermd laat, weldra stappen zal doen tot wetswijziging. 'Goud uit zout Te Munchen hebben twee Berlijners terecht gestaan die met de valsche voor spiegeling dat zij goud uit keukenzout konden maken door het in een electrische lichtboog te laten gloeien, bedragen van meer dan 100,000 mark aan allerlei goedgeloovige menschen hadden ontfutseld De hoofdpersoon, zekere Unruh, is tot jaar veroordeeld, de ander is vrijge sproken ALLERLEI. Het ontstaan van geslachtsnamen. Voér Napoleon's tijd was het bezit van een geslachtsnaam ver van algemeen Het, overgroote deel van het volk noem de echter bij den naam van den persoon, dien men wilde aanduiden, ook den naam van zijn of haar vader, zoodat men de combinatie kreeg: Jan van Piet, officieel luidde het dan Jan Pieterszoon, wat in het begin van de vorige eeuw werd Jan Pietersen. e.d. De adel noemde zich al vroeg naar de heerlijkheden, die hij in bezit had "Er waren even «el ook enkele lijfeigenen, die zich op het bezit van een geslachtsnaam konden beroemen, zonder dat zij eenige bezitting, dan dien naam op de wereld hadden. Zij hadden dien familienaam dan als belooning voor manmoedige daden ontvangen. Zoo vermeldt de geschiedenis, dat ridder Wouter van Kgmoivd aan vier zijner lijf eigenen een familienaam schonk, omdat zij hem uit den toren van Heemskerk 'hadden verlost, waariu hij op Oudejaars avond van bet jaar 1205 door graaf Willem was gevangen gezet. Jacob, die het eerst den toren binnendrong, noemde hij Van der CamereJan, die met een bijl had gestreden BijlPieter, die een kodde (knots) had gehanteerd Van der yodde, en Cornells, die er geducht op los had geslagen De Clopper. ïn de 6de eeuw werd het gebruikelijk, de gegoede burgers en den handeldrijven den stand zelfs in officieele stukken aan te duiden met het uithangteeken van het huis, waarin hij of zij woonde, achter den naam. Zoo heette b v. in 1513 de echtgenoot van de stichtster van het Burgerweeshuis te Amsterdam: „Claes Jacobsz(oon) in 't Paradijs", de regent van dit weeshuis heette „Claes Dircksz in de Drie Konin gen/'. Een tiental jaren later werd de toenaam reeds vrij algemeen zonder voor zetsel gebruikt en kwamen namen voor als: Fïoris Jan Klaesz Otter, Jacob Huyg Pietersz Haring, Jan Lourensz Spighel, mr. Pieter Olie Haring, Reynier Paeu In 1522 was Claes in de Kat regent van het gasthuis te Amsterdam 34. jaar later vindt men Jan Claesz. Kat, blijkbaar zijn zoon, die zijn toenaam als geslachts naam aangenomen bad. In 1547 vindt men in de stadsregisters van Amsterdam den naam van Olfert in de Euyck, tegen wien die stad toen een proces voerde voor den Grooten Raad te Mechelen. In 1578 is zijn zoon schepen en Raad en heet Hendrik Olfertszoon Fuyck. ('ok van andere, thans eveneens nog bekende familienamen is reeds in dien tijd de oorsprong te vindeno a van Jan Vijf Vliegen, waarvan alleen het getal later van den geslachtsnaam is af gegaan. In de 17e eeuw kwam onder den def tigen stand het gebruik in zwang, zich naar de heerlijkheden of de buitenver blijven, die men bezat, te noemen, zooals dat de ridders in den tijd der middel eeuwen hadden gedaan. Op die wijze zijn de familienamen: Huydecoper van Maarse veen, Van Zwieten, Engelenburg, e. d ontstaan. Het vermelden van 't gevelblazoen ver dween dan ook van lieverlede uit de open bare stukken In 't spraakgebruik vooral onder den arbeidersstand, bleef de oude gewoonte in volle kracht voortduren en noemde men de menschen bij doopnaam, vadersnaam en uithangbordje. 't Liefst gaj' men elkaar bij den naam van 't uithang bord een spotnaam, maar dan moesten beide namen op elkaar rijmen. Napoleon vaardigde een wet uit, waarbij iedereen het recht kreeg, zich een familie naam te kiezen. In de keuze was men ir zooverre vrij, dat alleen namen van steden dorden en heerlijkheden niet mochlen worden aangenomen. Die een zoodanigen naam reeds bezaten, mochten dien echter behouden. Alle namen, die daarop duiden (Van Dort, Dusseldorp, Dubbeldam, Van der Velden, enz), zijn dus voor dien tijd ontstaan Bij de aanvaarding der regecring door Koning Willem I werd in deze wet een strafbepaling opgenomen, waarbij men ge dwongen werd binnen zekeren tijd zich van een familienaam te voorzien. Bijzon derlijk daarvoor aangewezen ambtenaren kwamen dien aan de huizen opnemen Wat Pola Negri beleefde. Er zijn tegenwoordige serieuze geleer den, die de meeniing verdedigen, dat mem spreken kan met de geesten van gestorven personen. En niemand denkt er meer aan, ben om deze overtuiging te hoornen. In Engeland is de bekende auteur van de Sherlock Holmes-romans, Conan Doy le, overtuigd spiritist geworden. Hij be schouwt het tegenwoordig als zijn levens taak om het mensebdom te verbeteren, door het geloof te prapageereo, dat onze geest na onzen' dood blijft voortleven en aansprakelijk zal worden gesteld voor al zijn handelingen tijdens zijn aardsche le ven. Om deze denkbeelden te verspreiden beeft Conan Doyie een roman geschreven, ,The land of the mist", waarin hij ver slag geeft van zijn langdurige ervaring met mediumsv In Frankrijk was een van die pioniers de kort geleden gestorven, beroemde ster renkundige Cami'lle Flammarion. Nog kort voor zijn overlijden heeft bij een boek van drie deelen doen verschijnen over den dood, waarin hij zijn proeven en wederva ren op occultisch gebied beschrijft. In het algemeen kan gezegd worden, dat juist Engeland en Frankrijk van a-lle landen het sterkst zich voor spiritisme an- teresseeren. De oorzaak 'schijnt te wezen, dat in deze beide landen een groot aan tal mediums leeft, dat ziclb voor weten schappelijke experimenten beschikbaar stelt In Parijs leeft op het oogenbliik een be kende helderziende. Met dit niediuim beeft onlangs Pola Negri, de gelukkige verloofde van den mooien Rudolf Valentino, tijdens haar bezoek aan Frankrijk, "n buitenge woon interessante séance gehad, die haar, terwijl zij tot dusverre nooit aan spiri tisme bad gedaan en alle mediums voor oplichters en bedriegers had gehouden, op slag tot een overtuigde aanhangster van hun leer heeft gemaakt. Toen in een Parijsch gezelschap over geestverschijningen werd gesproken, stak de beroemde film-actrice den draak met het geloof eraan, en met haar spotte een jonge datne, die, evenals zij, ervan over tuigd was, dat al deze bovennatuurlijke experimenten op bedrog en goochelarij be rusten. Waarom zouden de séances anders per se in een donkere kamer gehouden moeten worden? was een van bun argu menten, dat door sommige aanwezigen met tegen-bewijzen werd bestreden, totdat men tenslotte besloot, den strijd zoo radi caal mogelijk te beslissen en bet beroemde medium in persoon te ontbieden. Deze séance hebben Pola Negri en de bewuste jongedame bijgewoond. Nadat al le deelnemers een ketting ooi de tafel hadden gevormd, werd het licht uitge draaid. Men wachtte ongeveer een half uur en hoorde niets dan de. zware adem haling van het medium, dat blijkbaar in trance was gevallen. Zoo Pola Negri zelf vertelt, merkte zij eensklaps op, dat de duisternis verdween voor een zwak schijnsel, waarvan zij de lichtbron niet kon ontdekken, maar dat zóó duidelijk was, dat zij de gelaatstrekken der omzittenden goed kon onderscheiden. Toen zag zij boven het hoofd, van het me dium een helderen lichtkring, waarin zij de trekken zag van een gelaat dat zij echter niet kende. Eensklaps klonk een luide schreeuw, ge- olgd door een zwanen plof. Toen het licht Na het feestmaal gingen alle dames en heeren naar esin ander vertrek. De Koning en de Koningin namen plaats op hun troon en de Oude Koning be val zijn pijp en vroeg om zijn drie vioolspelers. Tóen begon de pret en men verwacht te, dat iedereen mee zou doen. Ieder een moest een geschiedenis vertellen, een gedicht recite eren of een versje zingen. Jantje Gilpin Tegon te vertellen van een prachtigen tocht, die hij onlangs gemaakt had. Teen zei een oud vrouw tje, die in een schoen leefde, dat zij haar kinderen maar niet medegebracht had, want zij had er veel te veel. Zij had ze vleeschnat gegeven, zonder brood daarna kregen zij een pak slaag en moesten toen één, twee drie, naar bed. Dikkertje vond dat verhaal zoo grap pig, dat hij luid begon te lachen. Daarna kwamen anderen aan de beurt sommigen zongen, anderen reciteerden. Alles ging goed totdat ein delijk Dikkertje aan de beurt was ge komen. (Wordt vervolgd). brandde, zag men, dat de jonge dame i kwestie bewusteloos op den vloer lag. Met veel moeite bracht men haar weer bij en inf ormeerde naar de roden van haar ont steltenis. Zij vertelde, dat zij in de geest verschijning haar vader herkend had; „maar voegde zij er met een zenuwachtig lachje en bevende'stem aan toe, „mijn va der leeft nog". Op hetzelfde oogemblik werd opgebeld. De heer des huizes ging naar de telefoon en kwam even later met bleek gelaat weer binnen. Men had hem meegedeeld, dat de jonge dame direct thuis moest komen: haar va der was een half uur tevoren aan een hart verlamming overleden, schrijft „P. in „De Wereldpost", aan welk weekblad wij dit avontuur ontleenen. MARKTBERICHT. Middelburg, 22 Juli 1926. Boter f 1, part. prijs f 1,10. Kipeierein f 5,50, part. prijs f 6,50. Eendeieren 15,50, part. prijs f6,50. VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Parklierstellings-oorden. De parkhersteliings-oorden zijn met hun speciaal doel een voor Nederland nieu we vorm van liefdadigheid en sociale zorg. Een gelegenheid bij honk, om door rustig verblijf en goede zorg in de buitenlucht lier stel van gezondheid te vinden, is voor een stadsbevolking individueel en sociaal een zóó groot goed, dat uitbreiding van dit werk mei alle kracht moet worden nagestreefd. (Mr. LIETAERT PEERBOLTE in Jaarverslag 1925, Parkherslellings- o orden). WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. CDie voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hans weert ruim een half uur vroeger. Amsterdamsche t^jd. D*gen. Hoogwater. Laagwa'er Vrm. Nam Vrm. Nam 24 Juli 1.59 2.29 7.42 8.11 25 2.51 3.20 8 28 8 59 26 3.43 4.10 9.15 9 45 27 4.85 4.58 10.01 10 35 28 5.22 5.47 10.51 11 26 29 6.12 6.32 11 42 30 6.59 7.18 0 18 0.86 VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 22 Juli 1926. Groote veiling. Frambozen f41,90, Roode bessen f 12,90 a f 14,30. beide per 100 Kg. Kleine veiling. Kersen: Suikerkrieken f45 a f 52, Eierkrieken f34 a f35, Spaansche wijn- kersen f45. Zure Morellen f40, Zwarte vleeschkersen f38 a f40, Zwarte Blance f26 a f36, Uitschot kersen f9 a f 12, PruimenVroege Oranje pruimen 126 a f 35, Engelsche krozen f 32 a f 38, Prince pruimen f28 a f31, Okkelanen f30 a f38, Precose Prolifix f24, Wijin- krozen f 35, Sierpruimen f 12, Kouwe- lijnen f 16, Afval pruimen f 10 a f 16, Peren: Poire Madame f 10 a f 12, Wesit- friesperen f 16, Oomskinderenperen f 15 a f21, Spuitjesperen f9 a f 10, Gronin ger Bergan\otien f 7, Langstelen f 8, Plee- roperen f 8 a f 13, Keizerinnen f 5 a f 7 Janbaasperen f8 a f 11Zomerlouwtjes f 8 a f 11, Afvalperen f 5 a f 12, AppeLsi: MadeJeinen f21 a f36, Afval appels f 1 a f 4, DiversenKruisbessen f2 a f7, Roode bessen f6 a f 18, Witte bessen f9, Aardbeien f 15 a f24. Doperwten f 1 a f4, Groene boonen f 12 a f 20, Gele boonen f 10 a f 11Zilveruien f 7 a f8, Sjalotten f4, Aardappelen f4,10 a f6, alles per 100 Kg., Wortelen f6 a f 8 per 100 bos, Perziken f2 a f8, Komkommers f5 a f9, Augurken f0,30 a f 46, Bloemkool f 2,50 a f 4,40, Savoij» kool f 5, R-oode kool f 9, alles per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Groote veiling van 21 Juli 1926. Roode bessen f 13 a f 15,10 per 100 K.G. Kleine veiling. Roode bessen f 14 a f18, Kruisbessen f4 a f7, Klerken f40 a f51, Eierkrie ken f 34 a f 42, Zwarte Blance f 28 a f35, Zuurtjes f40, Vleeschkersen f 32 f 36, Ronde krieken f 33,50 a f 39, Madelaines I f 28 a f 40, II f 12 a f 22, Spuiperen f10 a f 14, Jan I- aasperen f8 a f 10, Oomskiuderen f12 a f 16, Oranje Pruimen f 32 a f 38, Okkelanen f38, Aardappels f2 80 a f5,30, Gele Boontjes f12 a f 8, Princesseboonen f 18 a f24, Doperwten f5, Zilveruien f 17. alles per 100 K.G. Bloemkool f 3. Komkommers f 6, Kip eieren f5,70, Eendeneieren f5,70 per lOO stuks.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 3