Grinnik-Pilletjes Jean: Meneer, daar is e'en agent vain een verzekeringsmaatschappij, of u u ook tegen diefstal wilt verzekeren Meneer: „Nou, als hij mij mijn sigaren tegen diefstal kan verzekeren, dan is het goed, anders niet". „Ja amice, wat wil je. Je hebt niet willen trouwen en nu moet je je met die voordeelen ook maar de nadoelen getroos ten. Je hebt je nu een avond laten beder ven, omdat die knoop van je hemd was gesprongen. Dat kan ons getrouwde man nen niet passeeren. Want in zoo n ge val hebben wij geleerd ons niet te ergeren". f I l I i Reiziger (aangeschoten Een kaartje. Waar naar toe? Welhikwat heeft U zoo al i 1 J Een jeugdige fat wenkt bij een halte den conducteur van de tram en vraagt uit de hoogte: Nu, is je arke Noacbs al vol? Waarop de conducteur antwoordt: Neen, mijnheer, de aap mankeert nog! i r i Schoonvader tot schoonzoon: Van daag zal ik je voor 't laatst ten eten hebben. Ik heb alles verloren en bezit niets meer. Goede hemel, dan ben ik per slot van rekening toch uit liefde getrouwd. 'n Jochie zit in een appelboom. De boer komt met een stok in zijn hand Wat voer je daar uit, bengel? Zeker appels stelen, hé? Nee, ik zit hier te wachten baas. Waarop? Tot je weer weg bent! Een grappenmaker zat in een tram tegenover een timmerman, die 'n krant zat te lezen. Zeg eens, vroeg de grappenmaker, weet u het verschil tusschen een timmer man, die een krant leest en eein aap? De timmerman trok een meter uit zijn zak en hield hem tusschen beiden. 82 centimeter, zei hij toen laconiek. BUITENLAND. OVERZICHT. Herriai verdwijnt. In de politiek, zelfs in ons eigen vader land, zien we heel wat malle dingen ge beuren, die voorkomen dat men zich spoe dig verwondert. Frankrijk spant, wat de politieke malligheid betreft, wel de kroon en het doet dit op zulk een wijze, dat zeilfs hij, die bet minst tot onbegrijpend hoofdschudden geneigd is van de eene verbazing registreerende beweging met zijn hersenomhulse! in de andere overgaat. De gedragingen van de Franschen in poli tiek opzicht, grenzen aan bet belachelijke ofaan het meewarige. De regeering doet denken aan het dui veltje, dat in de tooveirdoos gesloten wordt en dat bij verwijdering van het deksel ver vangen blijkt door een ander duiveltje. Men weet, dat Herriot erin geslaagd was een nieuwe regeering te formeeren. Veel genoegen heeft hij van zijn arbeid en goede bedoelingen niet gehad. Hij is niet verder kunnen komen dan tot de regee- ringsverklaring. Toen deze was uitgespro ken weigerde de Kamer met 290 tegen 237 stemmen haar vertrouwen aan de re geering, wat zooveel zeggen wilde als: „U kiuint gaan". Herriol liet zicli dit geen twee keer zeggen, hij en zijn aanhang kro pen in het tooverdoosje. Doumergue deed er het deksel op, en men kan weer met nieuwsgierigheid uitzien naar het nieuwe duiveltje, dat uit de onuitput.eiijke Fran- sche politieke goochelkist zal komen. In de regeeringsverklaring werd er de nadruk op gelegd, dat Frankrijk zijn schul den wemschte te betalen. De regieering zou weigeren de bankbiljetten-circulatie uit te breiden. Zij zou de munt stabilisee- reti, doch niet uitsluitend met buiitenland- sche hulp. Zij zou bij de Banque de Fran ce een rekening openen van buitenlandsche deviezen teneinde den terugkeer te be vorderen van buitenlandsche deviezen door Franschen in het buitenland bezeten. Zij zou den terugkeer voorbereiden van het regime der vrijheid voor de kapitalen door een nieuw aanbod van amnestie. Zij meende dat de amortisatiekas autonoom zijn moet. Zij zou ook bij het parlement een voorstel indienen lot vaststelling van een belastingmaximum, waardoor de be lasting op dc vrucht van den arbeid en dein spaarzin beperkt zou worden. Zij zou den levens standaard van het land inkrim pen, le beginnen met de uitgaven van den staat. Al deze goede voornemens zijn bij „zou" gebleven, als zoovele goede voor nemens in Frankrijk. Om uit den noodtoe stand te geraken is echter iets meer noo- dig. Frankrijk, dat zeer afhankelijk is van het buitenland laat gieen gedegenheid voor bij gaan zich in de oogen van de rest der wereld als hulpeloos en belachelijk voor te doen. Dit zal op den duur niet na ten zeer ernstige gevolgen af te weipen. Het wordt tijd, dat het verpolitiekte land, dat het belang der partij boven het algemeen belang stelt tot bezinning komt, en de hand aan den ploeg slaat. Zoo niet, dan is de ellende niet te over zien. Poincaré is thans met de samenstelling van een kabinet belast. De Fransche bladen bevatten uitvoe rige bijzonderheden over de rumoerige betooging, die er Woensdagavond vóór het Kamergebouw heeft plaats gehad. De menschenmassa riep: „Weg met Her- riot! Kamerontbinding!" Ook werd er geroepen: „Ter dood!' en op een be kende wijs werd gezongen: „Poincaré, Poincaré!" De Kamerleden, die uit het Kamerge bouw traden werden door betoogers las tig gevallen en gingen in aller ijl weer naar binnen. Door den verrekijker. De Engelsche liberale afgevaar digde Runciman heeft ie het Lagerhuis de volgende becijfering gegeven van de verliezen, die het conflict ''bij de mijnen sedert 1 Mei het land berokkend heeft: tengevolge van de algemeene staking 30 millioen pondals gevolgen van den stil stand in de mijnen: verlies voor den bui- teniandschen handel 63V2 millioen pond, voor den binnenlandschen handel 20 mil lioen pond, aan loonen 35 millioen pond, tezamen 148 V2 millioen pond. Hierbij zijn de indirect geleden verliezen, zooals die tengevolge van de verlamming van scheepvaart, buiten beschouwing gelaten In Amerikaansche regeeringskrin gen verzacht de sympathie voor Frankrijk, dat met zoovele financieeie moeilijkhe den te kampen heeft, de ontstemming over de herhaalde kabinetswisselingen. Alles wijst er in tusschen op, dat Frank rijk verwitiigd is, dat de Amcrikaaiisdhe regeering geen enkele leening zal sancti- oneeren zoolang een Fransch kabinet geen vertrouwen heeft gekregen en de over eenkomst van Washington niet is gerati ficeerd. Dc dag van den 19den is voor de Fransehen in Marokko hard maar be slissend geweest. De afvalligen, di j vari alle kanten bedrongen werden ontketenden he vige tegenaanvallen legen het detachoment- Freydenberg, in de streek van heuvel 1782, die alle mislukten. Er zijn meer dan duizend nieuw-onderw0rpen gezinnen geteld. De godsdienstige en militaire led der Sirireho, die meer dan 15 jaar een onoverwinnelijk tegenstander is geweest, heeft zich zelf bij generaal Freydenberg aangemeld om amman te vragen. Hij is thans in Fransche handen te Tilmirat. De groote operaties kunnen thans als geëindigd worden beschouwd. In de streek van Taza zijn de ontwapening en de bin- nenlandsche organisatie onmiddellijk ter hand genomen. De „Neue F rei Presse" verneemt uit Krakau, dat te Lemberg een op groo- ten voet opgezette Russische spionnage- organisatie ontdekt is, die onder leiding stond van een Russischen spionnagedienst te Bferlijn. De leden zijn hoofdzakelijk studenten. Er zijn er reeds 50 in hech tenis genomen. Buitensporige warmte heeft In Amerika 20 sterfgevallen veroorzaakt, waarvan drie te New-York. Tal van menschen zijn in elkaar gezakt. De tem peratuur is in tal van steden tot 104 gra den en 105 graden gestegen. In het begin van den zomer maak ten de sowjet-bladen melding van het heerschen van pest in het Oeral-district. Kort daarop heette het, dat de pest-epi- demie in deze streek bezworen was. Thans meldt de Krasnaja Gazeta weer, dat de pest vele slaèutoffers maakt, niet alleen in het Oeral-district, maar ook in het gouvernement Kaloega. Een medi sche expeditie zal worde.' uitgezonden om op groote schaal het anti-pest-serum aan de bevolking toe (e dienen. KOLONIËN. V1 i e g-a vontüren boveln Indië. Hot Indisch „Militair tijdschrijft" ver telt hoe op 20 April ji. enkele vliege niers en hunne passagiers ondervonden hebben dat ook in de meestal zoo rustige tropische atmospkeer zich geweldige woe lingen kunnen voordoen, van welker be staan de zich op de aarde bewegende mensch niet het geringste vermoeden heeft. Op dien dag keerden de luitenants vliegenier Kiipfer, Duynstee en Moll van het vliegveld Tjililitan (bij Batavia) naar Andir terug. Op de noordgrens van de Pre anger Regentschappen werd over de G. Sanggaboeana langs de Z.-W.-zijde van de Boeranrangg gekoerst om daar na m meer Zuidelij' e richting naar An- c u te vliegen. Boven hel Preanger berg land en voorat nabij de hel i .gen van den Boerangrang werden de vliegtuigen op niet bepaald zachtzinnige wijze door het luchtruim geslingerd. Herhaaldelijk had men heftige „re'mous" klappen te verdu ren, waarbij de toe sleden plotseling 30 a 40 meter omlaag storten. De le lu tenant-vlieger Wegner, die eveneens dien dag vain Tjililitan naar Ban doeng terugkeerde, meldde hel volgende: „Van Tjililitan naar Bandoeng terug- keerende bevond ik mij met de H. 130 fom 2 uur 5 min. n.m. nabij het noodlan dingsterrein Tambakati, op eea hoogte van 6600 voet. Vanaf Batavia had ik met sterken wind in den rug gevlogen. Om den Tjiaterpas te kunnen overtrek ken moest ik mijn koers in Z. richting veranderen en kreeg daarbij den wind dwars in de vliegrichting. Om het afdrij ven in O. richting zooveel mogelijk te voorkomen zette ik den moto" vol open en vloog met 80 miji's vaart in de rich ting van den Tangkoeban-Prahoe. Bij Segala-Herang kwam ik in een remous, zóó hevig als ik in mijn 4-jar.ge vlie geniersloopbaan nog nooit had meege maakt. Het toestel slingerde geweldig, maakte links dan rechts een halve „roll" (draaiing om de lengteas), krèeg snel heden tot 110 mijl om dan plotseling weer tot „stallen" over te gaan. „Boven de onderneming Djegendek voelde ik het /vliegtuig wegzakken, on danks de 80 mijls sr.eliiieid en keek ik tegen den Tjiaterpas aan. De hoogtemeter sloeg tot 5200 voet naar beneden, zoodat ik in dien korten tijd met vol motor en 80 mijl vliegende, zeker 1400 voet gezakt moest zijn. Ik keerde terug naar Tam- baken, bracht het toestel op 6400 voet en deed een nieuwe poging, ditmaal meer uit N.W. richting met den wind schuin achter. Wederom zakte het toestel weg tot 5600 voet en juist was ik van plan terug te keeren om een anderen weg te nemen, toen het toestel werd opgenomen en de hoogtemeter tot 8000 voet opliep. Boven den kampong Wates werd de hoogte, zonder dat ik hoogtestuur gaf, 8400 voet om daarna bij het noodlandingsi- terrein Tjibodas weer plotseling tot 8003 te verminderen. Het verdere verloop der vlucht verliep zonder bijzonderheden. Ook de adjudant-oncJerofficier-vliege nier Kok ondervond de gevolgen van de woelingen ia de almospheer, toen hij den 20siten April me! de H. 121 in ballast van Kal id ja tic naar Andir terugkeerde. Hij vloog van Kalidjatie in Z.W. r'ch ing met het doel over het noodlandingsterrein Tji- leun'tja langs de westelijke heiliagen van den Boerangrang te vlegen. Er s.ond e:n stevige W. wind. Hoe meer hij de hellin gen van den Boerangrang naderde, des te meer werd het toestel heem en weer ge slingerd; nu eens werd het op de rechter dan weer op de Inkerzijde geworpen; meermalen zakte het plotseling honder den voeten om het volgende oog.nblik weer krachtig omhoog te worden getrok ken. De hevigste gevolgen van de verrader lijke luchtsiroomingen werden echter on dervonden, toen het toestel zich boven den westelijken uitlooper van den Boerangrang bevond en het noodlandlngsterrein Tji- leumtja was gepasseerd. De vliegenier was toen op een hoog'e van 4500 voet. De machine dook plotseling met den neus omlaag en werd met zooveel kracht om laag getrokken, dat de bestuurder van zijn zitplaats werd gelicht. Het was of het kies'cl kraakte onder de zware klappen, welke het had le verduren. Kok beschrijft daarna, wat hij hierop deed. „Ik hield met beide handen krampachtig den stuur stok omvat, en, hoewel ik hierbij den stok geheel naar achteren drukte, rea geerde het vliegtuig hierop niet. Na onge veer 800 voet op die wijze te zijn neer gestort, richtte het toestel zich weder op, waarbij de vleugels klapperden en de heele machine trilde". De verdere vlucht tot Andir verliep, behoudens enkele zware remousklappen. zonder bijzonderheden. Uit Atjeh. Een patrouille onder kapitein Gosen- son heeft in Boven Fromon 2 verzets lieden neergelegd. BINNENLAND. Door de lucht naar Indië. Gemeld wordt, dat officier-vlieger der 2de klasse bij de Koninklijke Marine M. E. Eikerbout van plan is, in 1927, als hij van zijn zesmaandsch verblijf in Ned.-Indië waarheen hij deze maand vertrekt om als instructeur in het marine vliegkamp bij de behandeling van de drie voor de Kon. Marine in Ned. Indië aan geschafte en reeds naar Indië verscheepte Dornier W all-vliegbooten op te treden zal zijn teruggekeerd, op eigen gelegen heid met een Dornier-verkeersvliegtuig, waarin vermoedelijk een Lorraine Dietrich motor zal worden geplaatst, naar Nederl Indië te vliegen Eenige mariuevliegers hebben indertijd het voornemen gehad, met de drie boven bedoelde vliegbooten in groepsverband naar Ned. Indië te vliegen, maar daar is niets van gekomen. Internationale zakkenrolle|r Woensdagavond heeft een rechercheur van de rijkspolitie op het station I). F. te Rotterdam den 31 jarige J. A. uit Oekraine op heeterdaad betrapt bij het zakkenrollen Cp liet oogenblik, dat de D-trein Bazel Amsterdam hier aankwam, liep A. over het perron. Dicht bij hem stonden 3 handlangers, van wie een zich eensklaps liet vallen De beide andere handlangers drongen op. waarbij zij tegen een bejaarden heer, die zoo juist uit den trein gestapt was, aan otsten. Van deze gelegenheid maakte A. gebruik, om de portefeuille van den heer uit diens binuenzak te stelen, t e rechercheur, die A. el ki-nde, was inee gaan opdringen en kon op die manier precies zien wat er gebeurde. Hij hield A. aan en bracht hem naar het politiebureau aan het Haagseheveer over, waar hij is opgesloten A. is een welbekende internationale zakkenroller, die reeds geruimen tijd door ons land reisde en op zijn meeste tochten door de poli ie gevolgd werd. Bij zijn verhoor vertelde hij, eerst gisteren over de Belgische grens gezet te zijn. Het is evenwel gebleken dat hij reeds eenige weken in Den Haag verblijf heelt ge houden Zijn vingerafdrukken komen voor in de dactyloscopische registers van de politie te Amsterdam en hier. Het is dus niet de eerste maal, dat de politie hier met hem te maken kreeg. Een razzia op auto's. Het technisch personeel der politie te Delft heeft de langs het Oude Delft pas seereude twee- en vierwielige motorrij tuigen gecontroleerd. Speciaal werd een onderzoek ingesteld naar de rem en stuur inrichtingen. Bij deze inspectie is gebleken, dat nog tal van- bestuurders de veilig lieidsvoorschrifteu al heel slecht in acht nemen Bij verschillende auto's bleken, evenals bij de vroeger gehouden controle, de remmen onvoldoende te werken, terwijl ook aan de stuurinrichtingen nogal eens het een en ander haperde Eenige chauf feurs werden verplicht aldaar verschillende herstellingen te laten uitvoeren, alvorens zij huil toeht mochten voortzetten. Andere bestuurders zag men op de binnenplaats van het politiebureau, waar de inspectie werd gehouden, druk bezig met het repa roeren van de door de politie opgespoorde defecten Op welke roekelooze en zeer onverant woordelijke wijze soms wordt gereden, daarvan ieverde een Haagsch chauffeur het bewijs, l ij de door hem bestuurde auto bleken noch de hand- noch de voet rem te werken, waarom dat vehikel dan ook door de politie in beslag is genomen Het spreekt vanzelf, dat van de ge controleerde auto's ook vele uitstekend in orde waren. E x a m e n-k n o e i e r ij. Twee jongens hebben bij het eind examen van den 8-jarigen cursus van de Handelsschool te Rotterdam van den con cierge, zekeren B., die belast was met het vermenigvuldigen van de examenopgaven, die opgaven in handen weten te krijgen. Een derde jongen heeft door hun bemid deling het werk gezien en een vierde is van een gedeelte ervan op de hoogte ge komen. Bij liet examen is door verschillende omstandigheden en na een minitieus onder zoek van een commissie uit de leeraren dit geknoei aan het licht getreden. De concierge is geschorst, de drie jon gens, die de opgaven in haar geheel in hun bezit hebben gehad krijgen geen diploma, de vierde moet een gedeelte van het examen overdoen. Cabarettier tegen z'n wil. Op een van de eerste dagen van Juli kwam een onbekende man bij een bewoon ster van de Jacob Catsstraat te Botterdam postpapier te koop aanbieden. De juffrouw had geen schrij'materiaal van noode, maar gaf den man een dubbeltje. Kort daarop kwam de man terug en toen vertelde hij haar, dat hij tot voor kort een orgelzaak in de Noordmolenstraat gedreven had. De dood van zijn moeder had het voortbe staan van de zaak onmogelijk gemaakt en zoodoende was hij werkloos geworden. De man verleide voorts, dat hij zeer muzikaal was en dat hij vele muziekins rumenten vermocht le bespelen. Deze talenten had den hem in staat gesteld, een betrekking in een cabaret te aanvaarden. Het druisehte evenwel te zeer tegen zijne beginselen in, langer voor het dagelijkscli brood te ar beiden in een dergelijke instelling, dan dat hij nog langer cabaret musicus kon blijven. In afwachting van een gunstiger schikking van liet lot had hij het tot op dat oogenblik met zijn principes op een accoordje gegooid. Nn echter kon hij in Den Haag een hem passende betrekking aanvaarden. Alleen... voor deze betrek king had hij een bepaald soort van jasje noodig en zijn geheele garderobe droeg hij aan het lijf. De kosten voor de aan schaffing van 'n dergelijkjasje bedroegen f 2. Dc vraag was nu of de juffrouw, die reeds eerder van haar goedertierenheid had doen blijken, door het schenken van twee gul den aan een armen drommel, deze zich van de plaats des verderfs zou willen verlossen. De juffrouw, geroerd door het schoone verhaal en verheugd mede te kunnen werken aan het behoud van een jonge man, schonk de twee gulden. Zich uit puttende in dankbetuigingen verdween de consciencieuse musicus. Drie dagen later verscheen hij opnieuw bij zijn weldoenster, ditmaal om te vertellen, dat nergens in de stad het zoo begeerde jasje voor twee gulden te koop was Wel kon hij heele costuums krijgen, maar die kostte f]0 Hij was er evenwel van overtuigd, dat hij na loven en bieden den prijs nog lager zou kunnen krijgen. De juffrouw gaf ditmaal f 8, waarop de man om aan zijn dankbaarheid lucht te geven deze laatste onderhandeling had reeds in de huiskamer van de weldoenster plaats gehad naar het in die kamer opgestelde harmonium snelde en op dit instrument demelodie van het welbe kende „Nader mijn God bij U" ten beste gaf. Woensdag kwam hij opnieuw in de 'acob Catsstraat om geld vragen. De juf frouw had evenwel in dien tusschentijd eens naar haar beschermeling geïnfor meerd Deze had opgegeven Willemsen te heeten en aan den Goudschen Singel te wonen. Toen bleek, dat deze Willemsen aan het opgegeven adres onbekend was, is de juffrouw naar de politie gegaan en deze meent uit het signalement op te kunnen maken dat de juffrouw het slacht offer is geworden van een welbekenden oplichter. Naar dien man wordt nu een onderzoek ingesteld. Was op de kachel. Kwart voor tien gistermorgen was mevrouw F de G. in haar woning aan de Avenue Concordia te Rotterdam bezig, was te smelten De vlam sloeg in de pan en er ontstond een begin van brand Bij haar pogingen het vuur te blusschen kre g mevrouw de G. zeer ernstige brand wonden aan lioofd^ borst, rug, schouders en armen. De geneeskundige dienst heeft haar in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij4ter verple ging is opgenomen. Een nieuwe mijnstreek in Gelderland 't Is al weer geruimen tijd geleden, dat in de pers berichten werden gepubli ceerd omtrent eene belangrijke ontdekking in den omtrek van Winterswijk. Volgens die berichten zou er ontdekt zijn, dat het uitgestrekte gebied aldaar aardolie en steenkool zou bevatten Jntusschen zijn vele maanden verloopeu, zonder dat er verder iets omtrent deze ontdekking werd vernomen. Blijkens dezer dagen ingestelde infor maties, heeft de Nederlandsche Mij. tot het verrichten van Mijnhouwkundige Werken zich ervoor gespannen, om te onderzoeken, of inderdaad de gebieden in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Ëibergen aardolie en steenkool zoowel als steenzout bevatten. Reeds sinds eind Maart worden op vijf verschillende plaatsen in de genoemde gemeenten boringen verricht. Groote kost bare torens zijn daar opgesteld en dag en nacht wordt er gewerkt Na elke 24 uur zijn de boren weer 3 a 4 Meter dieper in de aarde gezonken en zoo zijn er al plaatsen, waar de boren circa 500 Meter diep in den grond zitten. De inhoud wordt dagelijks door deskundigen ouder- zocht en algemeen is de verwachtiug, dat het mijnveld in deze streek, hetwelk zal worden aangeduid met den naam „Gelria* nog eens ^rijke vruchten'» zal afwerpen De genoemde maatschappij toch heeft reeds groote kapitalen aan de proef nemingen ten koste gelegd. Men deelde ons mede, dat aan het in dienst zijnd personeel reeds f 2000 per week aau salarissen wordt pitbetaald. Voegt men daarbij de niet onaanzien lijke som, welke aan de aanschaffing van de i boortorens'» besteed is, dan laat het zich begrijpen, dat er alleszins grond is voor hooggespanneu verwachtingen. Op het oogenblik staan de zaken er aldus voor „De Nederlandsche Mij tot het ver richten van Mijnhouwkundige Werken, waarvan de heer Ir. Jan Koster te Heerlen directeur is, heeft met de Amsterdamsche bankiers, de heereu Hope Co. een aan vraag om concessie gedaan voor de ont ginning van steenkool, steenzout en aard olie in een mijnveld, aan te duiden met den naam „Geïria* en gelegen in de ge- meenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen (provincie Gelder land). Het bedoeld mijnveld, wöarvan het grondplan geteekend is en bij de conces sieaanvraag is overgelegd, beslaat een oppervlakte van 12.000 hectaren. Intusschen heeft de maatschappij reeds in Groenlo een huis gekocht, om daarin voorloopig het kantoor te vestigen en bovendien heeft zij een terrein aange kocht, waarop een fabriekje zal worden gebouwd, met het doel daariu de répara ties vaq de onderdeelen der boortorens te verrichten. Dat ook op de medewerking van de autoriteiten gerekend mag worden, moge blijken uit het feit, dat na eenige ver gaderingen tusschen Gedeputeerde Staten i

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2