GOESCHE COURANT s fTT*"-, Dez,° r*<tot -we BIJVOEGSEL Groote Pier. Voor de VrouW VAN DE VAN VRIJDAG 23 JULI 1926. In liet begin der 16de eeuw les fdo in Friesjand een boer, die een gruwelijken baat bad aan alle Oostenrijkschgezinden De (haat was ontstaan, toen een paar zij ner bloedverwanten vennoord waren en een boerenhofstede van hem verwoest en in de asch gelegd was. De laffe daders van deze wandaden waren, volgens dien Frleschen boer, de aanhangers van het Oostenrijksche gravenhui s, die er ook in Friesland meer en me:r kwamen. Daar om beschouwde hij voor.aan de Holland- seihe onderdanen van Karei V als zijn grootste vijanden, waarop hij zijin wraak lust kon botvieren. Door Karsl van Egmond, den iaats'em hertog van Gelderland, liet hij zich erken nen als hoofd van een kleine vloot, waar mede hij de Frlesche en de Flollandsche wateren onveilig maakte. Karei van Eg- mond erkende hem gaarne als zoodanig, omdat hij in hem een medestrijder zag legen den machtigen Karei V, wiens stre ven het was, alle Nederlandsche gewesten onder zijn bestuur te vereemigen. En indiem cjat streven gelukte, zou ook Egmond s hertogelijk bestuur een einde nemen. De Fr esche beer werd nu een zeeschui mer en stond algemeen bekend als Groo te Pier. Hij was een kerel als een boom breedgeschouderd en bad een langen zwar ten baard. Idij noemde z.cilizelf koning Vïfn Friesland. Maar ook andere titels nam hij aan, zooals: hertog van Snoek, graaf van Sloten, vrijheer van H ndeloo- pen, kapitein-generaal van de Zuiderzee, verwoester der Denen, wreker der Bre- 'rners, aanhouder der Hamburgers, kras 'der Hollanders. Aan we.dsche titels dus vgeen gebrek? Vijf jaar lang was hij de schrik van velen. Als een razende woesteling spook je hij rond, galg en rad in zijn wapen voerend, de symbolen van zijn ongeëven aarde wreedheid. In geheel West-Fries land beefde men voor den woes ten zee schuimer, die geen mededongen kende en eiken gevangen Hollander zonder pardon •'naar de andere wereld zond. Wel mocht hij zich dus noemenkruis- der Hollanders. Om den Frleschen vrijbuiter zoo sterk mogelijk te bestrijden, kondigde een Hol- land'sche admiraal af, dat een ieder hem kwaad mocht berokkenen op de wijze, als hem goed dacht, of, zooals Wagenaar het vertelt: „De heer van Fleteren, admi raal van de Zuiderzee, konsesiteert en geeft oorlof van 's konings wege, dat e.n iegelijk, wie hij zij, zonder dienst zal mogen rooven, branden, palieren en dood slaan, de rebellen en vijanden des kon.ngs en hunne goederen aan/vaarden en houden voor goeden en vrijen prijs en buit, zon der iemands wederzeggen. Gedaan te Enk huizen, den 6den August i 1516 Men denke evenwel niet, dat de op deze wijze vogelvrij verklaarde onscha delijk gemaakt werd. Hetzelfde jaar nog, dat de heer Van Fleteren zijn afkondi ging deed, voer Groote Pier met een vloot van 150 schuiten en 400 man uit Fries land de Zuiderzee op. Hij stevende naar Medemblik, doodde er een groot aantal burgers en plunderde de stad. Met rijken buit beladen, keerde hij naar Friesland terug, zonder dat hem eenig leed ge schiedde. Nog herhaalde malen ondernam de „waterduivel zijn rooftochten, randde de schepen aan in volle zee en wierp die Hollanders overboord, als die er op wa ren. In 1519 raakte hij slaags bij Hoorn. Zijn vijand beschikte over meer goed ge wapende en bemande schepen dan hij. Toch wist hij nog elf schepen te verove ren. En de opvarenden, vijftig op elk schip en allen Hollanders, werden tot i den laat sten man verdronken. Daarna werd Hoorn geplunderd, waarbij nog een daar liggende Enkhuizer kog buitgemaakt werd. De opvarenden werden natuurlijk weer overboord geworpen. Groote Pier en de zijnen voeren Enk huizen voorbij, tot groote verlichting van de reeds angstige bevolking, beducht voor hetzelfde lot als den bewoners van Hoorn had getroffen. Medemblik kreeg nogmaals een beurt, waar wederom een aantal huizen ver brand werden. Zegevierend stevende de overwinnende vloot naar Friesland terug. De tocht van 1519 is de laatste geweest. Groote Pier ging als rustend burger te 3neek wonen. Wel merkwaardig, dat de loverheid hem daar verder met rust liet, want hij had toch wel een geduchte straf verdiend. Onder normale omstandigheden zou in dien tijd een zoodanige zeeroover 6tellig onder beulshanden gevallen zijn. Dat hij niet meedeed aan den strijd tegen Karei V, die Friesland onderwerpen wil- fcfe en zooals Karei van Egmond gehoopt had, zal er wel niet vreemd aan geweest zijn, dat men hem verder ongemoeid liet. In 1520 is Groote Pier gestorven ten gevolge van schrik door een spookver schijning. Hij telde onder zijn trouwe volgelingen een halven gek, een dronkaard, die door een ongeluk om het leven ge komen was. Die verscheen hem als een spook in den nacht en de ruwe zeeroover schrok zoo hevig, dat hij aan de gevolgen stierf. Blouse en rok voor de vacantie, De practische vacanlie uitrusting omvat mede een eenvoudigen rok, die men gauw „aan kan schie'en" van zach'e tweed en een blouse of jumper van waschbare zijde of crêpe -de chine. Het patroon van blouse en rok moet daarom zóó zijn, dat het meisje, dat baar vacantie garde robe samenstelt, het aardig vindt. De rok 'is van een aardig en vlug mo del en men kam er het beste een effen of geruit tweed voor nemen. Flij wordt met aaugeknipten ceintuur uitgesneden en de sluiting zit links. Er zijn twee stuk ken van het patroon; de halve voorzijde en de halve achterzijde en men heeft, bij een breedte van 80 lot 90 c.M. een lengte noodig van ongeveer 1.80 M. Vouw de stof in de lengte in tweeën, leg de patroonhielflen met den rechten kant op de vouw en snijdt die stof uit, met ongeveer 2V2 c.M. ru'm'e voor den zoom. De rok wordt ingerimpeid tot hij ge lijk komt met den onderkant van de cein tuur. van boorlint voorzien ai een ope ning van 25 c.M. aan den linkerkant opengelaten. Gewoon afmaken, omzoo men en de opening van drukknoopjes voor zien. Spoedig is deze rok gereed. De blouse van crêpe de chine, shantung of kunstzijde kan gedragen worden in wit, crème of rose, zooals de teekening aan geeft. De benood'gde hoeveelheid stof is ongeveer 2 Me'er bij een breedte van 80 tot 90 c.M. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 389. Kosten tesamen 55 cents. Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan het bureau van de Goesche Courant. Bij dé bestelling moet het verschuldig de bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0,15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Mode en gezondheid. Veel, heel veel hebben de moderne vrou wen reeds moeten hooren over haar klee ding en uiterlijk. Het korte haar heeft nog steeds tallooze tegenstandsters en nog meer tegenstanders; de rokjes, die hoe langer hoe meer knie-waart s kruipen, heb ben reeds heel wat gemoederen, tongen en pennen in beroering gebracht; de teere lingeries hebben het hard te verantwoor den en zelfs het moderne schoeisel geeft aanleiding tot ernstige dispuiten, niet eens in huiselijken, maar zelfs in medischen kring. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. De doktoren weten zelf niet goed meer, wat zij aanbevelen of afraden moeten. Er zijn er, die ernstig waarschuwen voor de luch tige kleeding, die aan komen dragen met klinkende namen van ernstige ziekten, van afwijkingen en abnormaliteiten, zoodat het heele vrouwendom, zoo het voor ernstige redeneeringen Vatbaar was, terstond alle zijden, dessous met lintschoudertjes af zou zweren en wollen, hoog-aansiuilende klee- daing aanschaffen. Tot dusver hebben de deskundigen met hun waarschuwingen in het algemeen niet veel meer bereikt dan een medelijdend schouderophalen of een gliml ach - van-be ter-we ten Maar er zijn ook andere doktoren, die warm pleiten voor de luchtige, lichte klee ding. Een onlangs overleden Engel sch me dicus, die op een goede reputatie mocht bogen, heeft kort voor zijn dood nog eens met vuur gesproken ten vooirdeele van de huidige vrouwenmode. „Laat de vrouwen haren, rokken en mouwen zoo kort moge lijk dragen", adviseerde de oude dokter, „laat haar gerust met een lagen, blooten hals rondloopen, in zonneschijn en regen. Wees niet bang voor de kou en vertroebel jezelf toch niet door je in te stoppen als het eens wat minder warm is! Hoe meer de vrouw zichzelf blootstelt aan den in vloed van zon en iuchit ein wind en re gen, hoe gezonder en mooier zij, zoogoed als haar kinderen, zal worden". Die redevoering stak allen to^hoorde- ressen een hart onder don riem. Eerlijk gezegd, hadden de meesten verwacht, jdat zoo'n dokter op leeftijd heel andere raad gevingen te berde gebracht zou hebben! Engeland, he'. stijve preutscl.e Enge land, herbergt nog meen" van zulke pro pagandisten. „Een bloo'.e hals en korte rokken doen meer voor de vrouw dan alle med cijmen. die in het land te krijgen zijn", merkt een tweede geneesheer op. En w eer een ander propageert de zonne schijn: „Kleeren vormen de voorhoede van abc mogelijke ziekten", legt hij, mili- tairement, uit. ,,Wie gezond wil blijven of worden, moet de zon zoeken, zonder he' 1 chaam overtollig bedekt te hebben". Dan haalt bij voorbeelden aan uit Noor wegen, Zweden, Denemarken en Duit sch- land, waar zonnebaden evenzeer in trek zijn als zee- of rivierbaden. De Scandi navische landen hebben zelf reeds aparte, afgeras'terde gedeelten in publieke parken, waar mannen en vrouwen van elkaar ge scheiden, ongestoord kunnen genieten van de weldoende zonnewarmte. Dunne kleeren, korte rokken, mouwen en haren, lage halzen, behalve dal dit alles flatteus is, zou het der vrouw dus ook op andere wijze ten goede komen? Voorwaar, mevrouw Mode meent het soms niet kwaad met haar satellieten 1 Nuttige wenken. Ingeval dat het water im een bad niet vlug genoeg wegloopt, omdat de afveerbu's gedeeltelijk verstopt is, kan een spiraal draad van D/2 M. lengte goede diensten bewijzen. Haalt men deze door de pijp. dan verwijdert men tevens de opeenhoo-» ping van zeep, die de verstopping ver oorzaakt. In het water, waarin men gereinigde borstels voor de laatste maal naspoelt, losse men eein eatlepel zout op, dan be houden de baren hun stijfheid. Een slapend kind, dat omgelegd moet worden, moet men nooit met de bloote hand aanraken, omdat het dan wakker wordt. Wil men de baby slapend houden, dan trekke men even een paar zachte wol len handschoenen aan. Vel vlekken uit karpetten moet men niet trachten te verwijderen met benzine of petroleum, waardoor soms witte vlekken ontstaan. Drenk een lapje in terpentijn en wrijf daarmee zoo lang over de vlekken tot er geen spoor van over is. Neam dan een schoone droge veger en borstel zoo hard, dat alle terpentijn uit het klead ver dwenen is. Verzuimt men dit laatste, dan zal het slof in de terpentijn gaan kleven, wat minder gewenscht is. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Het boek van het huwelijk", door graaf Hermann Keyserling. (H. R Leopold's Uitg. Mij., Den Haag). De moderne tijd laat geeai enkel on derdeel onzer samenleving geheel onaan getast, niets is er of het heeft in meer dere of mindere maife een verandering ondergaan. Ook de bindende verhouding lusschen man en vrouw, het huwelijk is niet aan den invloed van den voortgang van het leven ontkomen. De bekende Duitsche filosoof graaf Keyserl-ng heeft ingezien, dat het huwe lijk een crisis doormaakt, dat de mensch- heid er onder lijdt. Hij gelooft, dat de toekomst er geheel van afhangt of die crisis gelukkig doorstaan wordt, en dat verbetering en volmaking in den huwelijks- staat gelijk staat met algemeene vooruit gang. Hij heeft den zoekenden mensch willen helpen door met 23 andere schrijvers en denkers van wereld-reputatie een boek boek samen Ie stellen dat het huwelijks probleem in volkomen volledigheid en in alle esseinitieelc aspecten geeft. Iedere schrijver heeft een kant van het huwelijk belicht, en graaf Keyserling heeft zoo doende de beschikking gekregen over een prachtige stof, waaruit hij het geheel opbouwde. Het boek is veelzijdig en vormt toch een prachtige eenheid. "Hel geeft op alle principieele vragen, die zich kunnen voordoen met betrekking tot het huwelijk of omtrent het huwelijk zelf, het principieele antwoord, waardoor het de sleutel bevat voor het oplossen van elk bijzonder huwelijksprobleem. De schrijver heeft den zoekenden mensch willen helpen. Hij helpt ook in derdaad, niet met behulp van een vraag baak, die direct aan lederen trouwlustige het antwoord zal geven. Echter wel door den lezer in te leiden in het vraagstuk. Hem zelf rest dan de taak der verwer king, die voert tot het juiste begrip van het probleem en daarna tot pract s e hulp. t i Dit machtige boek is een werk voor den ernstagen ontwikkelden zoeker, die er veel schoons uit trekken zal. „Klaus Bjerg en Bodil", door Thomas Olesen Lokken. (Uitg. Mij. „Elsevier" - Amsterdam). Een roman van het Deensche landle ven, die zich afspeelt in een dorre streek aan de kust, waar de elementen al zeer goedgezind moeten zijn, of de bevolking lijdt in de wintermaanden honger. Het is Klaus Bjerg en zijn gezin niet meegeloo- pen op z'n eerste hoeve, arm maar schul denvrij verhuist hij naar de kuststreek waar hij zich vestigt in het „Tophus dat de streek behearscht. De grond is hem vreemd en de menschen zijn vreem delingen, de laatslen vooral onder aanvoe ring van den altijd dronken duinvoogd maken het den nieuw gekomene lastig. Bjerg echter is een stoere figuur, een weinig sprekende boer, due recht op het doel afgaat en in zijn eenvoudig geloof en in de liefde van Bodil, zijin vrouw kracht daartoe vindt. Na een bittere en lange strijd is Klaus Bjerg de overwin naar, de menschen in de streek zijn zijn vrienden geworden, de grond heeft geen geheimen meer voor hem. Hij heeft zijn arm, maar steeds grooter wordend bezit lief gekregen, en als een bloedver want komt voorstellen van hem een rijke en vruchtbare bezitting elders aan te nemen, we:gerl hij. In het „Tophus ligt zijn leven en zijn streven besloten. Deze roman van het boerenleven is het eerste werk van Lokker, een eenvou dig hand werkman, die met zijn oeuvre onverwachts een plaats onder de eerste letterkundigen van Denemarken verover de. En zeer terecht, want het boek be val alle kwali'ei en van een meesterwerk. Het is eenvoudig, wat, al vergeten we dit wel eens, ook in de liltratuur het ken merk van het ware is, zijn personen zijn levens ware figuren en zijn gegeven is so ber maar eerlijk verwerkt. Klaus Bjerg, Bodil, Proost Peter en zoovele anderen zijn personen die men niet gauw vergeten zal. Dit boek getuigt van de liefde voor den mensch en van de 1 efde voor het land, niet in woorden maar in daden, het is als een frissche avondwind, die na een zoeien dag fluisterend over onze hoofden strijkt. De vertaling van mevr. Risselada Garrer is zeer goed geslaagd. „De plattelands-dominee", door Erwin Gros. (Hollandia-drukkerij Baam). Erich Hildwein, een jeugdig, fijn be snaard en kuinstz nnig dominee wordt in de boerengemeente Frondorf tot zielen herder aangesteld. Hij is nooit met de landelijke bevolking in aanraking geweest, hij begrijpt het karakter der boeren niet, en geraakt daardoor innerlijk in groote moeilijkheden. Eenerzijds ondervindt hij tegemoetkoming, gepersonifieerd in den ouden wijzen Jehu Varel, anderzijds ge wordt hem niets dan tegenwerking, welke de schrijver prachtig voorstelt door den met teksten slingerenden Daniël Buchen- berger, die later een zeer slecht christen blijkt te zijn. Langzamerhand wordt de plattelands-dominee met het land en zijn bevolking vertrouwd, hij krijgt een kijk op den boer, en weet de stugheid van hem, die geen emoties uit, te waardeereo. Van groote beleekenis in het leven van Hild wein, wordt zijn liefde voor Maria, de dochter van den predikant uit een na burige gemeente. Het meisje sterft aan een slepende ziekte. De jonge dominee maakt dan een hevigen geestelijken crisis door, en hij staat op het punt zijn ambt van zich af te schudden. Een schrijven van zijn meisje, dal hem na haar dood bereikt, brengt de oplossing; de berus ting in het geloof. Het boek ontleent naast de beschrijving der landelijke bevolking zijn waarde aan de wijze, waarop Hildwein's leven tijdens de ziekte en na den dood van Maria is ge weekend. De hopeloosheid en de smart van den jongen dominee zijin zoo intens beleefd, dat zij den lezer sterk ontroeren. Verschillende uitgaven. Bij de N.V. boekhandel v.h. W. P. van Stockum en Zn. te Dein Haag ver scheen „Het veel besproken verdrag met België", een uiteenzetting door Mr. L. c Plemp van Dulveland, vroeger ^hoofdre dacteur der „Nieuwe Courant thans referendaris bij het departement van bui- tenlandsche zaken. De uiteenzetting is besitemd voor het groote, intelligente pu bliek, dat door de verschillende atclres- sen, brochures, redevoeringen enz. over het onderwerp gepubliceerd, alhier de kluts een weinig is kwijt geraakt en niet meer weet wat er eigenlijk in het verdrag staat en wat het erover denken moet. Tevens vindt men opgenomen de onverkorten tekst van de memor.e van antwoord, van het nieuwe verdrag, van het aanvullend protocol en van het verdrag van 1839. Rina v. d. Hout, schrijfster van „Een vroolijk troepje", schreef voor de jeugd; „Een gezellig huisgezin". De lezer wordt in een milieu geleid, dat velen wel be- Caillaux. De man van wien men hoopte dat hij de Franc zou weten te redden. koren zal. Aardig en frisch doet het ge heel aan. Netty Heijligers verzorgde de illustraties iets te angstvallig. Uitgeef ster is Van Holkema en Warendorf's maatschappij te Amsterdam. Bij dezelfde uitgeefster zag het licht „Roel uit den woonwagen", door Time Bnnkgreve Wiclierink. Het jeugdige volk je zal met spanning het leven van Roei volgen en menig vacantie-uur met genoe gen dit boek ter hand nemen. BINNENLAND. Verlaging van pos<ttarieven. Het comité tot verlaging der postta- neven heeft onder herinnering aan een adres d.d. 21 December 1925 Zlch op nieuw met een adres gewend tot den di- grafieT"86"6 c'er I>osterijen en tele- ..Het comité acht zich veiplichi zich dhaos weder met dit adres tot u te wenden omdat van de reeds vroeger in uitzicht gestelde verlaging der poslta-rieven nog steeds niets is gekomen." AI zijn aldus het comité de maat. regelen omtrent vermindering van porto ij verzendmg van partijen drukwerk van eenig belang m verband met de verlaging der onkosten, door de voorwaarden, wel- e ierbij gesteld zijn, is de besparing, op deze rekening verkregen.- gering en vvxiegt zi; m geenen deele op tegen de ver- be.enng, welke een verlaging van bet porto der briefkaarten zou brengen. Met genoegen nam het comité er kennis van, dat enkele tar.even voor bet verkeer met het buitenland zijn verlaagd als gevolg van besluiten, op bet Internationaal Post- congres dienaangaande genomen. Toch meent het nogmaals met klem te moeten aandringen op verlaging der binnenlamd- 1ar-eve" voor briefkaarten en brie ven en van het drukwerk in bet algemeen Het comité is er zich volkomen van ewust, dat de tariefsverlaging over do geheele l„n, d,e zijnerzijds wordt nage- saeefd en volstrekt noodzakelijk wofdt geadvt. althans in den aanvang een ver mindering van de baten van hel bedrijf 7al medebrengen. Maar daar staat in de eer- lan hit? ,tef noLver' dat de beg™oting van bet bedrijf thans nog een niet onbo'- wTld !i aanwi'st- V°°^ 'al 2gl twijfeld door toepassing van denkbeelden, neergelegd in de verleden uitgebrachte rapporten tot reorganisatie van het bedrijf en zijn onderdeelen. een, vermindering van as.en kunnen worden verkregen, terwijl ten slotte verwacht mag worden, dat ta riefsverlaging op den duur tot uitbreiding van het verkeer en daaixloor tot groote ontvangsten aan porti zal leiden. Het comité meent dan ook, dat thans met tar.efsverlagmg niet langer mag wor- onderdeelen beperkt blijven, ook al om dat daardoor bet noodzakelijk onderling verband der tarieven op ongewensdito wijze verbroken dreigt te worden- er moet z.i. een streven, zijn naar terugkeer lot de, aan de hand van bet indexcijfer naar de huidige verhoudingen gecorrigeer de, tarieven van vóór den oorlog. De advocaat-manufacturier. Naar men zich herinnert, wend eenigen tajd geleden mr, S H. Smit te Gouda met s advocaat tot de rechtbank toegelaten omdat zijn beroep van advocaat en manu- ractuner onvereeragbaar werd verklaard Lenigen tijd ge-leden wend mr. Smit in hoogste instantie als advocaat voor de rechtbank geweigerd. Thans beeft de heer Smit zich te Gouda als advocaat en procureur gevestigd en zijn manufactu- nerschap opgegeven, waarmede dus aan deze kwestie een einde is gekomen. Snippers. De politie beeft den, los werkman ™l Leiden aangehouden die sedert enkele weken de omgeving onveilig maakte cu optrad als naaktljooper. Na door verschillende personen her- Wid te zijn, heeft hij tenslotte bekend. va,r,PC f?HtlC te Vaals beeft op verzoek van D. aldaar proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van diens kind door den onderwijzer D. aan de openbare la- «ere school. Meermalen zijn klachten over mishandeling der leerlingen door dezen o.'derwijzer vernomen en hij moet al her haaldelijk door bet hoofd der school ge. waarsctiMwd zijn.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1