Uit den Westhoek Margrietregen?of niet? Hoewel Dinsdag j.I. niet de laatste van de maand was, geen verjaardag van een der leden van het Koninklijk huis in te boeken viel, de Tweede Kamer op reces was en dus geen plannen uitbroedde de regeering om den politieken bals te bren gen, hoewel op Dinsdag de kalender geen internationalen voetbalwedstrijd vermeld de en de ontvanger geen belastingbiljetten in de bussen deponeerdetoch was Dinsdag j.I. een belangrijke dag. Het was de dag van Sin te Margriet, de eenige dag onder de 365, die ieder jaar inhoudt, dat men in Holland zonder de kans te loopen zich dwaas aan le stellen aan de liefhebberij van weervoorspellien kan wagen. Op den 20steix Juli n.i. wordt volgens een oud rijmpje beslist over het weer van de volgende zes weken Sinte Margriet, Zes weken regen of niet. Een andere samenstelling van het zelf de lied luidt: Als 't niet regent op Sinte Margriet Regent het in zes weken niet. Hierbij komt minder gloed uit dat de weertoestand na 20 Juli zes weken voort duurt en dat als 't op dien dag regent er zes weken lang niet op mooi weer ge rekend mag worden. Natuurlijk is 't maar een rijmpje, een vólksbijgeloof, maar een taai en veel verspreid geloof. Ook verspreid buiten ons land, want in Frankrijk zegt men: Quand il pleut le jour de St.Médard U pleut quarante jours phic tard. (Als 't regent op St. Medardus, blijft 't 40 dagen lang regenen). Dat geloof aan de macht van Sinte Margriet en Sint Medardus moet toch ergens op gegrond zijn. De wetenschap is het gaan onderzoeken, heeft waar nemingen gedaan, statistieken opge maakt, jaren achtereen en toen blc-ek dat de wetenschap het volksgeloof bevestig de. Natuurlijk niet in dien zin, dat als het 20 Juli regent onze vacantie één regen bui belooft te worden. Maar wel is het een feit, dat te beginnen met de tweede helft van Juli voor West-Europa vaak een regenperiode aanbreekt, die tot on geveer eind Augustus duurt. De meteo rologische waarnemingen kunnen ons dit feit verklaren, door te wijzen op het ge bied van hoogen en lagen druk, dat in dezen tijd van sterke zonbestraling vrij constant blijft, wat weer tot gevolg heeft een vrij constanten wind en een vrij constant vochtigheddsgehalte der lucht, zoodat het geheel van- de ligging van dat „hoog" en „laag" afhangt of wij ge lukkig zullen worden gemaakt met wanne, droge Oostenwinden of met vochtige Westenwinden. Dit alles had bet volk al eeuwen ge leden waargenomen, voor iemand nog eenig besef had van gebieden van hoogen en lagen luchtdruk en dergelijk weten schappelijk fraais meer. Alleen werkte in dien tijd de fantasie van den menschnog wat krachtiger dan tegenwoordig en zocht deze naar een verklaring van dat wat men onmogelijk verklaren kon.- Van daar dat Sinte Margriet verantwoordelijk werd gesteld voor den aard van het weer in deze periode van zes weken en dat de 20e Juli als de kritieke dag in d«*e werd beschouwd. Moeten we het Si me-Mar griet-geloof in meer moderne, meer wetenschappelijke termen weergeven, dan zouden we dit aldus kunnen doen: Zoo lang boven het vrij egaal verwarmde landmassief van Europa een gebied van hoogen luchtdruk ligt met geringe onder linge verschillen, terwijl boven de Oceaan een. depressie-gebied ligt, zoolang waaien er in West-Europa Oostelijke, droge winden. Indien eenmaal dat gebied van hoogen luchtdruk zich boven het vaste land bevindt, wijzigt zich de toestand niet zoo spoedig, omdat het ,Jterrein van actie" dan te uitgebreid is voor snelle wisselingen. Hoogstens hebben er dan schommelingen plaats, d.w.z. de depres sies uit-zee dringen nu en dan wat verdei" Oostwaarts door om zich vervolgens weer terug te trekken. In de randgebie den, waartoe jammer genoeg ons land ook behoort, wil de toestand dan wel eens tijdelijk omslaan, zoodat een korte regenperiode intreedt. Meestal zijn die echter niet van langen duur en wint het „hoog" het weer. De vooruitzichten voor de vacantie zijn volgens deze uiteenzetting dus weinig gun stig. Sinte Margriet keek ons Dinsdag met een betraand oog uit een gesluierden hemel aan. Hoe we ook tuurden, het knipoogje, dat beteekenen kan „Kom, kom zóó erg zullen we 't met jullie niet maken", bleef achterwege. En toen we den mond open den om te vragen: Margrietre gen? of niet?viel er een mal- sche, corpulente regendruppel in. PROVINCIE-NIEUWS. Indrukken uit Zeeland. De heer P. de Bruin, een der aanwezi gen op het Congres van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, vorige week te Middelburg gehouden, heeft den indruk dien hij bij zijn eerste bezoek aan onze provincie, van Zeeland heeft gekregen, •neergelegd in de beide volgende gedichten ZOMER AAN ZEE. Ik hou van de zee ik hou van het strand, Oneindige ruimte aan iederen kant; Hier vindt de ziel zich in heilige vree Aan 't zilveren strand en de rui- schende zee. Hoort in de wijdte dien juichen den toon Hemel en aarde zoo goed en zoo schoon, Schepping van Liefde, van won dere pracht. Bron van vernieuwde, levende kracht. Hier glijden angsten en zorgen in 't niet; Hier is de vreugde van 't wijde verschiet; Mensch, durf genieten van zee en van strand. Oneindig van ruimte aan iederen kant. AAN ZEELAND. Zeeland, Zeeland heerlijk oord Met uw rijke landen. Waar de zee haar oevers boort Aan uw duinen-randen. Land van rijkdom, en van vlijt, Land van rust en vrede Zelfs de stormloop van den tijd Kan U niet vertreden. Volk van Zeeland wees gegroet. Worst lend kwaamt ge boven Wat ook dreig', Uw levensmoed Moog' U niets onlrooven. Ministerieel bezoek. De ministr van wa teers taat heeft een tocht door Zeeland ondernomen. Woens dag werden Vlissingen, Breskens, Philip pine, Sas van Gent en Terneuzen be zocht. Doel van den tocht was het be- zichtigen van haven- en ande.e water staatswerken. Bovendien heeft de minister met een der provinciale stoombooten een tochtje op de Schelde gedaan. De minister was vergezeld van den hoofd-ingenieur-directeur Van Oord uit Middelburg en werd begeleid door den commissaris der koningin djen heer jhr. Qjarles van Ufford, den regeeritigscom- niissaris De Vulder van Noorden en den heer Van Rompu, lid van Ged. Staten. Gisteren werd Schouwen en Duivc- land bezocht. Onze correspondent ie Wemeldimge meldt nog: Gisteren bezocht de minister van wa terstaat en zijn gevolg, na eerst de slu;s- werken te Hansweert te hebben bezich tigd, deze gemeente waar eveneens de sluiswerken o.a. de derde schutsluis in oogenschouw werd genomen. Daarna werd met den prov. stoomboot „Westerschelde" de reis naar Schouwen-Duiveland onder nomen, waarna te half drie weer werd te ruggekeerd en de reis mot een drie-tal auto's naar Bergen op Zoom werd voort gezet. Onze molens. De commissie voor Zeeuwsche Folk lore en het bestuur van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, hebben het plan opgevat om te komen tot een molen- en monumenten fonds, teneinde in samenwerking met de vereeniging „Dc Hollandsche Molen", enkele molens die met verdwijnen worden bedreigd, aan te koopen en zoo mogelijk in bedrijf te houden. 's Gravenpolder. Donderdagnamiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Inge komen van den heer Drever een dankbe tuiging voor de ontvangen gratificatie en van den heer Gelok voor de kosten van verhuizen. De voorzitter deelt mede, dat de laag ste inschrijver voor den bouw van een nieuw gemeentehuis is dhr. C. Chamuleau te Kwadendamme voor f 13.482,De heer Joziasse vi.idt het bedrag te hoog, hij had verwacht, dat aan den raad een raming zou worden overgelegd. In de vorige vergadering vonden alle leden een raming van f 15.000,te hoog. Nu wordt het met aankoop van grond en onkosten zeer hoog, hij zou wenschen, dat de ar chitect met een goedkooper plan kwam, hij ziet bezwaar in de hooge lasten, die rente en aflossing zullen meebrengen. Den heer de Koster valt het bedrag ook tegen. De heer Kousemaker had ook wel minder verwacht, doch gezien de raming, valt het niet tegen. De heer Schouten vindt het ook nog al een hoog bedrag, maar daarvoor krijgen we ook een mooi ge meentehuis, indien het minder wordt ko men de lasten per jaar nie'. zooveel lager. De heer Verhulst beVcurt het. dat geen der inwoners er iets aan zal verdienen, en verzoekt B. en W. pogingen aan te wenden om den aannemer te bewegen daaraan te willen denken. Het voorstel van B. en W. om de besteding le gunnen wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Vóór stemden de heeren Schouten, Vermue, Kousemaker en Lokerse. Tegen de heeren Verhulst, Joziasse en de Kos ter. B. en W. stellen voor een gj ld leening aan te gaan van hoogs'ens f 17.000,en tegen een rente van hoogstens 5 pet. De heer Joziasse wil een annuiteitsleening aangaan, dan is de druk over alle jaren gelijk. B. en W. zullen daar naar infor- meeren. Daarna komt in behandeling het advies van de inspectie van de volksgezondheid, in verband met de wijziging der bouwver ordening. De heer Joziasse is tegen ver plichte aansluiting der waterleiding. De heer Schouten zegt, dan moeten we alles vrijlaten. Den heer Verhulst acht aan sluiting gewenscht, gezien de resultaten volgens de statistiek. Den heer Vermue meent dat de gemeente als aandeelhouder haar belang niet uit het oog mag verlie zen. De verordening wordt daarop volgens de aanwijzing der bovengenoemde inspec tie vastgesteld. Aan den heer E. Kesselaar wordt ont heffing verleend van hondenbelasting. De voorzitter heeft woonwagenbewoners ont vangen, die een staanplaats wenschten. De gemeente heeft nog geen plaats. B. en W. wenschen de Korte Koedijk aan te wijzen, doch dhr. Lokerse komt daar tegen op, daar er veel beestiaal moet pas- scerën en de weg slecht is, waarna wordt besloten aan den pachter van den haag- dijk toestemming te vragen. Zij wenschen de bepaling op te nemen om de paarden aan de wagens vast te zetten tijdens het verblijf. Hoedekenskerke, Te Rotterdam slaag de onze dorpsgenoo'.e Mej. P. Wouter sen voor het examen nuttige handwerken. Hansweert. Het sleepschip „Jeanette" waarvan het roer kapot was, is dezen mor gen door twee sleepbooten naar Antwer pen gesleept. Het Belgische zeiljacht „YCB" heeft (en'gevolge van cjpn harden wind op de Schelde averij aan het roer bekomen, zoodat het daar hulpeloos ronddreef. De sleepboot „Basliana", die daar passeerde heeft het jacht opgepikt en behouden bin nengebracht. Het ledige schijf „RB 4", komende van Antwerpen maar Riihirort, is bij het binnenkomen van de haven op den Oost berm omhoog gevaren en blijven zitten, Eeinigen tijd later is het schip vlotge- sleept, en behouden binnengebracht. Op het kantoor van de sluis al hier is een radio installatie aangebracht, voor het opnemen der weerberichten, die dagelijks drie of vier maal worden gegeven Vroeger kwamen deze slechts eenmaal per dag per telegram. Het zal een heele ver betering zijn voor de scheepvaart met het oog op de te verwachten storm. Ook zal het een bezuiniging voor het rijk be teekenen. Kapelle. Gisterenmorgen kreeg de ar beider S. SI. op de hofstede van den heer K. van Liere werkzaam, zulk een slag van een paard, dat d.recte genees kundige hulp moest ingeroepen worden, die Dr. Pfeiffer verleende. De man is vervoerd naar Goes, alwaar men gecompliceerde beenbreuk consta teerde. Rilland-Balh. Mej. M. v. 't Leven alhier slaagde voor het examen nuttige handwerken. Woifaartsdijk. Voor het examen nut tige handwerken slaagde Mej. I. v. Wijk alhier. RECHTSZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. Volgens het „Volk" is de instructie in de Culemborgsche moordzaak thans ge sloten en zal zij in October door de Tiel- sche rechtbank in openbare behandeling worden genomen. De heer O. de Beus, tegen wien wegens beleediging van com missaris Blok een klacht werd ingediend, is gedagvaard, om 16 September voor de rechtbank te Tiel te verschijnen. KUNST EN WETENSCHAP. Een edelmoedig kankerbestrijder. De Amerikaansdie humoristische schrij ver Stephen Leacock besloot dezer dagen in het vervolg al zijne honoraria aan het Amerikaansche kankerinstituut te schen ken. Zijn vrouw is voor eenige maanden aan deze ziekte overleden. Dit sterven heeft den auteur zoo getroffen dat hij meende hetgeen hij verdiend niet beter te kunnen besteden dan door het ten behoeve van een geneesmiddel tegen deze doodie- lijke ziekte aan te wenden. Leacock wiens inkomen als auteur zeer belangrijk is wil voor zijn eigen gebruik slechts het salaris dat hij ont vangt als leider der faouliteit voor staat huishoudkunde aan de Mc Gill universiteit te Montreal gebruiken. STADS-NIEUWS. Voor Indië. Te beginnen met Zatprdag 24 Julia.s zal, op verzoek van den burgemeester, door de Ooesche padvinders san de huizen der ingezetenen een geldinzameling worden gehouden ten 1 ehoeve van de slachtoffers der jongste aardbeving in Nederlandsch- Indië Verantwoording der ingezame'de gelden geschi» dt in ons blad. Brandveiligheid. Het is een gelukkig verchijnsel, dat in den jongsten tijd de kle'nere plaatsen het voorbeeld der groole steden volgen, ein de aandacht gaan wijdein aan de brand veiligheid. Vroeger is er eigenlijk met het brandgevaar, vooral in de provincie een beetje gespot. Als men een spuit had, die vrij dragelijkwerkte meende men aan de eischen der brandveiligheid ruimschoots te hebben voldaan. Tegenwoordig denkt men er in diverse kleinere steden reeds anders over. Men is tot de ontdekking gekomen dat beveiliging tegen het vuur u t nog andere zaken, be staan dan de brandspuit, o.a. in voorzorgs maatregelen tegen hel ui tbreken van brand en in een goede waarschuwingsdienst als de vlammen ondanks den voorzorg leans ge zien hebben zich te leggen op voorwerpen en gebouwen, die daar niet op berekend zijn. Zooals bekend heeft de raad hier ter stede op de begrooting voor 1926 een be drag uitgetrokken voor het aanbrengen van een centraal brand-alarm. In de af- geloopen week is dit alarm bevestigd. In geval van brand kuninen (hans zoowel bij dag als in den nacht uit het'bureau van politie de 6 brandmeesters gealarmeerd wórden door een schei-signaal. Het behoeft geen betoog, dat dit alarm aan het uitrukken der brandweer te goede zal komen. Naast het nieuwe signaal blijft het klokluiden bij brand bestaan. Vakschool voor Meisjes. In het gebouw der vakschool voor meisjes had hedenmiddag te 2 uur de uit reiking der einddiploma's plaats. Aanwe zig waren eenige bestuursleden, het onder wijspersoneel en eenige genoodigden. Wethouder v. d. Bout, waarnemend voorzitter, deelde mede, dat B. en W., verschillende bestuursleden der ambachts school en de inspectrice van het onderwijs verhinderd waren hier tegenwoordig te zijn. Spr. memoreerde, dat in den afge- loopen cursus het nieuwe gebouw in ge bruik was genomen, iets waarvoor de am bachtsschool het gemeentebestuur nog dank baar is. Hij herinnerde voorts aan de goed geslaagde tentoonstelling. Het zou aan beveling verdienen zulk een tentoonstel ling b.v. om de 5 jaren te doen plaats vin den. Ten slotte sprak de heer v. d. Bout goede wenschen uit voor het herstel van Mej. Brouwer. De directrice, Mej. Weststein, deelde vervolgens den uitslag der examens mede. Zij wees er op, dat van hen,-die bleven zitten, zeer velen te vroeg op school zijn gekomen. bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse Maaike Pakker, Martha Bakker J. de Braai, E. Braam, M. de Bruijne, J. Fenijn, VI. Hartman, tl. de Jonge, T. deJongh, I. den Herder, Tr. Kakebeeke, F. Koen, M. Lanting, K. de Nooijer, Uv. d. Peijl, 0. v. d. Reepe, J. de Regt, M RottieT, J. Zandee. Voorwaardelijk bevorderd B. Corstanje en M. Zandee. Niet bevorderd 5. Bevorderd van IIa naar 111a M de Jongh, C. Krijger, C. Meulen- berg, N. v. d Peijl, J. Ste'ketee, P. Straub, J. Verdonk, M. de Vrieze, Niet bevorderd 1. Bevorderd van IIb naar 111b: A. Allemekinders, M. v Hespen, M. de Jonge, W. Kalshoven. K. Maartense, 3. Maartense, W. v. Oeveren, M. van abben, B. Tilroe, J. Verboom, P. v. d. Visse. Het getuigschrift van de afd. buish. vakken ontvingen S. Janse v. Noord wijk uit Goes, C Wagenaar uit Goes, B. Huisstede uit Wilhelrainadorp, M. Jansen uit Nisse, S. Zandee uit Kloetinge, J. Rottier uit \attendijke, M. Hees uit Waarde, A. Droogers uit Goes (alleen voor praktijk) M. Zweedijk nit Goes (alleen voor praktijk) Het getuigschrift van de afd. costuum naaien ontvingen J. van Anrooij, A. Bartelse, M Brouwer, J. v. Dullemen. M Luijk,. M. Quakke- laar, allen uit Goes, P. Beenbakker uit Kloetinge, T Cusée uit Krabbendijke, P. Féliusuit Kruiningen, J. v. d. Hart uit Wemeldinge, G. KaDhoven uit Ovezande. Het diploma van de atelierklasse werd uitgereikt aan Jos. Nieuwenhuijze te Goes en C. de Jager te Kapelle. Bevorderd van den middagcursus le jaar naar 't 2de jaar C. den Boer, R. Hoogesteger, Kr. de Jonge, M. Lansen, C. Pouwer, M. Remijnse, C. v. 't Veer en A.«Sinke. De directrice wenschte de meisjes, die de school gaan verlaten, veel nut van het diploma toe. de anderen wenschte zij een prettige vacantie. Medegedeeld werd dat Rika Kalshoven de beste leerlinge der derde klasse is, en dat zij in aanmerking komt voor de reis naar Zwitserland, ge organiseerd door de firma v. d. Bergh te Rotterdam. De heer v. d. Bout dankte directrice en de overige onder wijskrachten voor het geen zij in het afgeloopen jaar in het be lang der school deden. Spr. herinnerde er nog aan, dat een lid van het bestuur, de heer Vienings, als zoodanig ontslag heeft genomen. De afgetredene droeg de school een warm hart toe. Geslaagd. De claines N. Faasse en P. de Bruijne alhier slaagden te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. De man, die blijft. (Spel van brutaliteit en goedheid). Het tooneel stelt voor een kamer in bet sladhuis, waar een gedeelte van het dagelijksch bestuur der gemeente bijeen is. Er wordt geklopt De deur draait naar binnen, en voert aan zijn knop den ge meentelijken bode mee Bode Heeren er is een man en die wenscht u zeer dringend te spreken. Dag. bestuurEen man, dringend spreken, wat voor een man Waarvoor. Het bestuur heeft meer te doen dan mannen met onbekende dringende zaken e woord te staan bode, hm. Bode De man ziet er zeer opgewon den uit, bet schijnt een ernstige zaak te zijn, heeren Dag best opgewonden, toch niet ge vaarlijk opgewonden. Hij is toch niet in staat BodeNeen dat in ieder geval niet. Het is een net man, ik bedoel bij is zoo onder den indruk, bij beeft zelfs tranen in de oogen Dag. best (tot elkaar), Ja, dan is 't een andere kwestie Ken man met tranen in de oo^en, dat is zoowat Dien zullen we even dienen te hooren Tranen in onze gemeente hebben we nog nooit ge zien (Tot de bode): Goed bode, laat den man binnen komen, maar geef hem eerst een glas water. Een flink glas koud wa ter; dat kalmeert (De bode verdwijnt, bet dag bestuur eenigszins geëmotioneerd staat van de stoelen op, wandelt naar het raam, van het raam naar de boekenkast, van de boekenkast weer naar de tafel Men schenkt water in, drinkt, scheukt weer in en drinkt nogmaals Dan geleidt de bode den bezoeker binnen, deze blijft, als de deur achter hem gesloten is op het matje staan, drukt met de linkerhand den zak doek tegen de oogen en draait in zijn tch er een in verr^ staat van ontbinding verkeerende pet tot vormen, waarlegen ieder fatsoenlijk hoofddeksel zou protesteeren). Dag. bestuur* Hoe heet u en wat komt u doen. (men zet zich.) De bezoeker Ik ben de man, die blijft. Hag best. De man, die blijft Hoe blijft waar blijft Hm He bezoeker (met tranen in de stem) die blijft. Dag. best (tot elkaar) hm, die blijft, hm. De bezoeker (voor wiens oogen thans pet en zakdoek in dienstijver wedijveren) blijft. Dag. best. Zoo (stilte)Vertel dan maar eens Blijft, wat je bierbeen voert. Blijft(na eenig dieper uithalen) ik beu altijd in 't fatsoenlijke geweest, altijd een net huis bewoond, nu moet ik er uit Ik sta op straat Ik weet niet waar ik heen moet Ik heb overal al ge zocht ik kan niets vindenik (snik). ik (snik).ben (uithaal). teneinde raad (Stilte, hartroerend gesnik en neusgeluiden) (Het dag. best beraadslaagt, wikt en weegt, stelt nog eenige vragen. Tenslotte is men bet er over eens, dat een inwoner van de stad niet onder den blooten hemel mag toeven). Hag. bestuur: We zijn met je lot be gaan, Blijft. En we hebben iets voor je gevonden. Op den hoek van den West- havendijk en den Poldersche weg staat een buisje van de gemeente leeg. Daar kan je voorloopig intrekken Voorloopig, hoor je wel. Want dat huisje moet bij de aanleg van den nieuwen weg afgebroken wor den. Zoodra wij bet dus noodig hebben moet je er uit. Blijft (terwijl dikke traneu, nu van dankbaarheid, over zijn ongeschoren wangen biggelen). Dank o dank heeren, u redt me uit de ellende van het onzekere. Al hadt u me maar voor een paar dagen ge holpen, dan bad ik u de band reeds moeten kussen van erkentelijkheid. Wat moet ik nu doen, nu ik voor eeuige weken een dak boven me zal hebben (Algemeene geroerdheid. Het dag be stuur spoelt een brok in de keel weg met een glas water). Dag. bestuur Ga Bljjft Breng je boeltje naar je nieuwe woning over, en zorg dat we geen spijt over deze daad behoeven te hebben. Blijft: Hoe kunnen de Heeren zooiets van me denken. (Na veel buigingen verdwijnt bij in

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2