DE WERTELTBAP N\ 85 Woensdag 21 Juli 1926 Ü5e Jaargang. Aan onze. A bonts és Berusting m FEUILLETON Vacantiereis ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes i 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. deelen wij mede, dat de reproducties van de schilderij van P. van der Hem, voor stellende het Koninklijk gezin verkrijg baar zijn in gouden lijst tegen den prijs van f3,40; in donker of Jicht eikenhouten lijst tegen den prijs van f4,15. De lijsten zijn op ons kantoor voor belangstellenden te bezichtigen. GOESCHE g COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag.' Van alle dwaasheden der kindsheid hindert ons deze wel het meest; de vast houdendheid waarmede een kind kan vra gen naar iels wat het niet kan krijgen. En toch is dit de zelfde foot, die wij, groote menschen geworden, haast niet kun nen verbeteren. De meestem onzer kun nen er, hoewel wij de kinderschoenen al lang ontwassen zijn, nog dikwijls ge noeg op betrapt worden, dat wij vragen om de maan. Wij wilden ie's hebben en wij blijven maar medelijden met onszei ven hebben, omdat wij het niet kunnen krij gen. Er gaal een geheel leven mede heen om sommi gen onzer te leeren hoe zij te leurstelling moeten opnemen'. Geen stem, die spreekt van hoop, dringt door tot de ooren van hen, die alles op dein worp der dobbelsteenen hebben gezet, en dat is hetzelfde wat velen onzer doen, als wij zoo onverstandig zijn ons heele hart te zetten op den een of anderen afgod van eigen fabrikaat. Berusting is het laatste woord, dat wij wenschen te hooren, wanneer wij een teleurstelling of verlies geleden hebben. Het is soms pas jaren later, dat wij leeren inzien, dal er niets uit ons leven gaat be- hal\e om plaa's te maken voor iets be ters. En dan zien wij waarschijnlijk ook in, dat wij, in onze dwaasheid, opzette lijk hinderpalen hebben gesceild in den weg der nieuwe vreugde of de nieuwe gaven die ons anders veel eerder zouden hebben bereikt. En als wij dan, op het laatste oogenblik de handen er naar uits'rekken, dan is de helft van de kracht uit onzen greep verdwenen en veel van de oefening uit onze vingers en dan kan het best zijn, dat wij niet meer in staat zijn om van de kostbare dingen die ons worden aan geboden die zaken van schoonheid te maken, die zij bedoeld waren te worden. Als wij slechts ons hoofd hadden kun nen bu gen voor dein storm, in plaats van te trachten het re:htop te houden tegen de windvlagen in, wat zouSen wij dan veel gewonnen hebben! KOLONIËN. Assistent aangevallen. Op de onderneming Pema'ang RajS in Sianlar, ter Oostkust van Sumatra, is een assistent, die 's avonds van de pon- dok terugkeerde, door een koelie aange vallen, die zich daar in hinderlaag had gelegd. De assistent kreeg een steek met een fijn, scherp mes in zijn gezicht. De aanvaller wierp daarop het mes weg en snelde naar de pondok, waar hij op aan- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( „Het spijt me, mevrouw Fitzbugh, maar ik kan u niet helpen", zei ik - en. dadelijk kreeg ik berouw van wat ik gezegd had. Als Louise nu eens erger werd! Welk recht had ik eigenlijk om me mei deze zaak te bemoeien? Haar moeder maakte zich ongerust en had zeker het recht te weten dat haar dochten- in goede handen was. En ik viel mevrouw Fitzbugh» die in een stortvloed van veront schuldigingen was losgebroken, in de rede. „Mevrouw Fitzbugh", zei ik, „ik wil de u eerst in de waan laten dat ik niets van Louise Armstrong afwist, maar ik ben van plan veranderd. Louise is hier bij mij". Een heele serie uilroepen van verbazing van het andere einde. „Ze is ziek en kan niet vervoerd wor den. Ik zou graag willen, dat u aan haar moeder telegrafeerde dat ze bij mij is em dat ze zich niet ongerust behoeft te ma ken. Neen, ik weet niet waarom ze hier heen is gekomen." wijzing van den aangevallene werd ge arresteerd. Bij het onderzoek bleek, dat de steek met zooveel kracht was toegebracht, dat de punt van het mes geheel op het kaak been was omgebogen, terwijl de assistent slechts een lichte verwonding onder zijn rechteroog had gekregen 611 wonder boven wonder aan dien moordaanslag is ont komen. De koelie bekende volledig. Hij had de daad volvoerd op aanwijzing van zijn mandoer (Inlamdsche opzichter), die een veete had jegens den assistent, en die den koelie met f 10 had omgekocht om den moordaanslag te volvoeren. Volgens de „Deli Crt.", waaraan dit bericht is ontleend, is dit binnen korten tijd de tweede keer dat een mandoer een koelie tot een aanslag opzet. Dc mandoer ontkent. D o o d e 1 ij k ongeluk. Twee Amerikaansdhe boormeesters van de Bataafsche Petroleum Mij., de hee- ren Glass en Daws, zijn bij het passee- ren per motorfiets van een spooroverweg te Soerabaja door een tre.n gedood. De mishandelende administrateur. De eisch tegen den administrateur van Soeban Ajam, Van der S., beschuldigd van mishandeling van contractanten, een jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. Van der S. is in afwachting van hel vonnis op vrije voeten gesteld. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ, De wereldoogst van graan. Aan de mededeeling van de directie van den landbouw over de vooruitzichten van den graanoogst onlleemen wij: De thans beschikbare gegevens omtrent de productie van tarwe en rogge zijn nog te onvolledig om te kuinnen dienen' ai® grondslagen voor de beoordeeiing van den vermoedelijken wereldoogst van dit jaar. Nochtans kan reeds worden opgemerkt, dat de larwe-opbrengsit van het noordelijk halfrond ongeveer dezelfde schijnt tc zijn als die van verleden jaar en dus hoogeir schijnt te worden dan de gemiddelde pro ductie van de vijf voorafgegane jaren. De grootere oogst, dien men in de Vereenig- de Staten van Amerika en wellicht ook in Zuid-Oost-Europa hoopt ie verkrijgen schijnt inderdaad de geringe productie van Noord- en Midden-Europa te kunnen compenseeren. Daarentegen zal de ro gge - oogsi belangrijk geringer zijn dan ver leden jaar. BUITENLAND. OVERZICHT. Herriot stuurt weer De een verdwijnt, de ander verschijnt. Thans is het Herriot, die in den val der vorige regeering zoo'n groote rol speel de, welke het op den duur pijnlijke kussen van het bewind in Frankrijk heeft be klommen. Het kabinet is als volgt samen: „Maar juffrouw Innes", begon me vrouw Fitzbugh. Ik viel haar weer in de rede. „Ik zal u een boodschap sturen zoo dra ze bezoek mag hebben", zei ik. „Neen, de toestand is niet levensgevaarlijk op 't oogenblik, maar de dokter zegt, dat ze volkomen rusitig gehouden moet worden." Toen ik den hoorn had opgehangen ging ik even zitten om na te denken. Dus Louise was weggeloopen van haar familie in California en alleen hierheen gereisd! Het was niet zoo heel ongewoon, maar waarom had ze het gedaan? Ik vermoedde dat dokter Walker er misschien iets mee te maken had, dat hij haar misschien las tig gevallen was, en dat ze niet op zijn complimentjes gesteld was; maar het leek mij toch ook dat Louise geen meisje was oan in zulke omstandigheden maar dadelijk de vlucht te nemen. Ze was altijd fl.nk en opgewekt geweest. Voor zoover ik haar kende zou Louise zich veel eerder heftig -verzet hebben tegen het feit dat iemand haar legen haar zin het hof maak te en het leek mij waarschijnlijker, dat de aanbiidder op de vlucht zou slaan, en niet zij zelf. Na een half uur was ik nog niets verder. Ik mam de ochtendbladen op, die nog vol verhalen stonden over de Han delsbank; de belangstelling in deze zaak was nog verhoogd door den plotselingen Met doorzitten bij Wielvijden en 8tuk loopen van Huid en Voeten of verbranden der Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PURCL. Hoos 30, Tube 80 ct Voorzitterschap van den ministerraad en buiitenlandsche zaken: Herriot; Ju stitie: Colrat; Bimn. zaken Chautemps; Financiën: De Monzie; Oorlog: Painlevé; Marine: Renault; Handel: Loucheur;On- der wijsDal adierOpenb. werkenHes se; Landbouw: Queuille; Arbeid: Pasquet; Pensioenen: Boinnet; Koloniën: Dariac. Onder-staatssecretarissen zijn: buiten land sche zakenMilhaud; schatkist: Jac- quier; begrooting: Morel; oorlog: Dumes- nil; bevrijde gebied: Mailre; technisch onderwijs: Basile; koopvaardij: Mallar- mc; luchtvaart: Robaglia. Levasseur blijft commissaris voor het woningvraagstuk. Lemhert wordt commiss- saris voor naturalisatie en immigratie. Herr o' heeft aan de vertegenwoordigers van de pers gezegd, dat het eenige doel van zijn regeering de bescherming van den frank was en dat wel buiten allen pari ij-geest om. De regeering belooft het land met energ'e te zullen optreden; zij vraagt het land de kalmte te bewaren, die voor het herstel van den frank onmisbaar is. In het algemeen is de ontvangst van het nieuwe kabinet koel, tot in het vijandige. De bladen, die deze hou ling vertegenwoor digen, leggen den nadruk op een overeen komstige reactie in het buitenland. De Monzie, de nieuwe minister van financiën clie nauw verbonden heet aan Finaly, den leider van de Banque de Paris en des Pays Bas, wil de oplossing zoeken in een heffing op den verworven rijkdom, zonder bui'enlandsche creclieten. Daartoe behoeft hij van het parlement bijzondere vrijheden. Maandag werd de beurs door een pa niek bevangen. Het pond steeg tot 235 en een ongewoon aantal bons werd opge vraagd. Men vreest, dat Monzie in die omstand gheden nieuwe inflatie niet kan vermijden. Colrat, de minister van justi ce. vertegenwoordigt de richting Poincaré PI er riot, die in de Kamer op een minder heid steunt, moet het hebben van den sodalislischen steun, die vermoedelijk, althans in het begin niet zal uitbreken. Dit kabinet zal echter maar een kort leven beschoren zijn. Lloyd George voor den vrede. Lloyd George hield gisteren een rede op dc 7e wereldconventie der christelijke beweging, alwaar gedelegeerden aanwe zig waren, die meer dan 30 naties ver tegenwoordigden. Zijn onderwerp was: „De jeugd der wereld voor vrede en goe"- den wil". De ex-premier zeide: „Elke generatie heeft hare taak, en de hoogste taak der generatie, welke thans opkomt en haar werk in het leven begint, is, de georganiseerde gerechtigheid in de plaats te stellen van het georganiseerde geweld. Wij oude lieden werden groot gebracht in een wereld, die de bewapeningen met de nu en dan voorkomende oorlogen als een deel der grimmige werkelijkheden der men schel ij ke beschaving beschouwde. Wij hebben ons niet van dat denkbeeld kun- dood van Paul Armstrong. De accoun tants waren nog steeds bezig met de boe ken en gaven geen inlichtingen aan de pers. John Bailey was tegen borgstelling vrijgelaten. Het lijk van Paul Armstrong zou Zondag aankomen en vanuit het huis van de Armstrongs in de stad begraven worden. Er liepen geruchten dat de over ledene betrekkelijk weinig had nagelaten. Het laatste stukje van het bericht was het belangrijkste. Walter P. Broadhurst van de Marine- bank, was bij de justitie gekomen met twee honderd aandeelem van een spoor wegmaatschappij, die bij de Marinebank geplaatst waren als onderpand voor een leening van honderdzes tigduizencl dollar, aan Paul Armstrong, uitbetaald vlak voor zijn reis naar CaJifoirnië. De effecten vormden een deel van die welke bij de Handelsbank vermist werden! Terwijl dit dus wijlen den directeur van de Bank bij de zaak betrok, beteekende het in mijn oogen nog geenszins dat de kassier vrij uit gjng. De tuinman, over wien Halsey gespro ken had, kwam ongeveer om twee uur middags en liep naar ons toe van het station af. Hij maakte een gunstigen in druk. Zijn getuigschriften waaien goed hij was in dienst van de familie Bray geweest tot ze naar Europa gingen e» hij zag er jong en sterk uit. Hij vroeg nen ontdoen. De jeugd moet dit echt doen. De vreeseHjkste verwoesting en de grootste oorlog zullen nog moeten komen, tenzij de jeugd dal denkbeeld uit het hart der beschaving rukt. Europa heeft gedronken van bewapeningen, totdat bet delirium tremens heeft gekregen in 1914 en. het gaat thans heimelijk voort met drinken. Er zijn thans grooter legers in Europa dan ooit te voren. Pleitende voor arbitrage tusscben na- tics en klassen noemde Lloyd George de liusschenkomst der kerken in liet mijinge- schil een groot feit. „Ik wilde, dat zij in 1914 daarmede begonnen'waren", zeide hij. Belasting op touristen. Onder de maatregelen, die in België nog worden voorzien om het amortisatie- fonds te stijven, behoort een belasting op de vreemde touristen. Men heeft er van afgezien om een belasting bij de douane te heffen op eiken buitenlander, die Bel gisch grondgebied betreed^, èn uit vrees voor verzet van wege het buitenland èn voor represaillemaatregelen, doch het plan beslaat onieen verblijfsbelasling in te voe ren, die door de hotelhouders zou wor den geheven ten bate van den Staat. Naar verluidt, wordt tot directeur-ge neraal van het amortisatiefonds benoemd Max Leo Gérard, thans hoofdredacteur van de „Indépendance Beige", welk blad eerlang als dagblad verdwijnt en door een weekblad zal worden vervangen. De regeling met de vorsten. Dezer dagen zal de Pruisische regee ring den verte gem woord i ger van de Ho- henzollerns, den heer von Berg, officieel medecleelen, dat ze bereid is, nieuwe on derhandelingen over een vergelijk inzake de financieele regeling tusscben Pruisen en het voormalige koningshuis te openen. De Pru sische regeering zal er echter nadrukkelijk aan toevoegen, dat het oude vergelijk van October 1925 niet als ba sis voor onderhandelingen in. aanmerr king kan komen. Door den verrekijker. De Brit sche spoorwegen, die sedert de mijnwerkersstaking begon een beperkte dienstregeling onderhielden, hebben thans normalen dienst hervat. Er zijn ongeveer tw ntigdiuizend treinen in de verschillende diensten over heel het land ingeJascht, Zij gebruiken grootendeels ingevoerde kolen. De hertog en hertogin van York zullen in Australië de plechtigheid ver richten tot officieele opening van Can berra op 9 Mei. In de uitnoodiging, die de gouverneur generaal tot den Koning gericht heeft, zegt hij, dat de regeering en het volk van Australië overtuigd zijn dat de aanwezig heid van den hertog een zeer sterke-uiting van trouw en geestdrift zou gaande maken. De hertog en de hertogin zullen een rondreis doen door het geheele Australi sche gemeenebest. De Engelsch-Chineesche conferen tie, die naar een oplossing streeft van den anti-Engelschen boycot, is Maandag op het ministerie van buitenlandsche zaken om een helper, en ik' was blij dat ik er met zoo weinig af kwam. Het was een man met een aardig gezicht, zwart haar en blauwe oogen en hij heette Alexander Graham. Ik moet wel een beetje uitwei den over Alex, want zooals ik al eerder gezegd heb, speelde hij later een zeer be langrijke rol. Dien middag kreeg ik een niewen kijk op het karakter van den overleden ban kier. Ik had voor het eerst een gesprek met Louise. Ze s tuurde om mij en tegen beter weten in ging ik naar haar toe. Er waren zooveel dingen, die haar nog niet verteld mochten worden pmdat ze te zwak was, dat ik tegen het onderhoud opzag. Maar het was veel gemakkelijker dan ik verwacht had, omdat ze niets vroeg. Gertrude was naar bed gegaan, omdat bijna den heden nacht op was geweest en Halsey was uit; een van die merk waardige uitgangen van hem, die steeds talrijker werden, tot tenslotte het hoogte punt bereikt werd op den avond van den tienden Juni. Liiddy paste op in de zie- kenkamer. Er was weinig of niets te doen en ik geloof dat ze haar tijd hoofd zakelijk zoek bracht met het gladstrijken van de plooien uit de sprei. Louise lag onder een keurige witte sprei, die eiken keer als het zieke meisje zich bewoog, weer opnieuw glad gestreken moest wor den. Het moderne Zeeppoeder De fabrikanten van Rinso, het moderne zeep poeder, wisten Rinso te maken tot het zeeppoe der met den grootsten verkoop ter wereld I De enorm groote vraag naar Rinso, het groote aantal huisvrou wen over de geheele we reld die er absoluut niet meer buiten kunnen, is voor U een waarborg voor de buitengewone hoedanigheden van dit zeeppoeder. Neemt nog heden proef I De Lever's Zeep My., Vlaardingen. te Kanton bijeengekomen. De Britsche delegatie heeft een antwoord gegeven op de uiteenzetting, die er den 17en Juli van den oorsprong van den boycot is ge geven. De conferentie zal heden weer bijeenkomen. Uit St. Quentin wordt aan het Journal gemeld: Van een papierfabriek te AJaincourt, in het Oisje-dal, is een stoommachine gesprongen; zes do oden dertien gekwetsten. Uit Banff, in Alberta, wordt ge- gemeld, dat boschbranden schade hebben aangericht over een groote uitgestrektheid van zuidelijk Alberta en Brilsch-Colum- bie. Men schat, dat voor honderdduizen den dollars aan hout verloren is gegaan. Op het einde van de week was men den brand gedeeltelijk baas geworden, maar hij is opnieuw opgevlamd en drie groote boschbranden richten thans nieuwe ver woestingen aan, die voorshands niet te stuiten zijn. KUNST EN WETENSCHAP. Veranderingen in den weer s toe stand. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: In de algemeene lucbtdrukverdeeling in Europa is een zeer groote verandering gekomen, doordat het gebied van hoogen Liddy hoorde mij komen en kwam mij tegemoet. Ze scheen nu wel doorloopend kippenvel te hebben en ze had de gewoon te aangenomen, om langs mij heen te kijken als'ze praatte, al sof'ze daar iets zag. Het gevolg was dat ik telkens omkeek om te zien waar ze toch eigenlijk naar keek iets wat me op den duur vreese- lijk irriteerde. „Ze is waklier", zei Liddy, terwijl ze zenuwachtig naar de wenteltrap keek, waar we vlak bij stonden. „Ze heeft erg gepraat in haar slaap over doode men schen en lijkkisten". „Liddy", zei ik op strengen toon „heb je ook maar met een enkel woord laten merken dat alles hier in orde was?" Liddy keek nu naar de deur, waar door eenmaal een onbekende in den wasch- kelder was gevallen en die nu gegren deld was. „Geen woord", zei ze „ik heb haar alleen een paar dingen ge vraagd maar dat kon geen kwaad. Ze zegt, dat het hier nooit gespookt heeft". Sprakeloos keek ik Liddy aan en deed de deur van Louise's zitkamer dicht, tot groote ergernas van Lid dy, voor ik de slaapkamer binnen ging. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1