Bij Fietstochten is PUROL genezend en verzachtend bij Doorzitten en Zonnebrand stad. In het drukke havenbedrijf der stad werd ook nog een kijkje genomen. Het was voor de kinderen een aangename dag, Het muziekgezelschap „Rillandfa" was 's avonds aan het tstation pin de kinderen af te halen. Dit deed de' vermoeidheid op den weg naar huis weer al spoedig verdwijnen. Door de kinderen van de O. L. school te Bath werd een reisje gemaakt naar Vlissingen. Aldaar werd een bezoek gebracht aan het museum. In de speel tuin en aan het strand wisten de kinderen zich best te amuseeren. 's Avonds keer den allen voldaan huiswaarts. Het mu ziekgezelschap „Vrooiijk Voorwaarts" was aanwezig om de kinderen te verwelkomen, Waarde. In de Vrijdagnamiddag ge houden vergaderiltg van den raad dezer gemeente werd de gemeenterekening over den dienst 1925 aangeboden. De gewo nen dienst sluitende met in uitgaaf f 37.417,12V2, inkomsten f 30.^58.611/2» al zoo den gewonen dienst sluitende met een batig saldo van f 7158,51. De kapi aal dienst met in ontvang f 1815,63. uitgaaf f 1699,81 slot f 115,82. STADS-NIEUWS. Onderwijzersvergadering. Vrijdag 16 Juli hield de vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in Zuid- en Noord-Beveland. in de Prins van Oranje alhier, haar 89ste jaarverga dering. Aanwezig waren ruim 70 leden, waar bij, na de pauze, nog zeer vele genoodig- den. 0 De voorzitter, de heer C. Kloosterman, opende te kwart vóór elven, de vergade ring. ,Van enkele leden, eere-leden en van de beide inspecteurs was bericht van verhindering ingekomen. Na afdoening der gewone zaken als notulen, jaarverslag en rekening, werd de heer Kloosterman bij acclamatie her kozen als voorzitter. Toit bibliothecaris werd benoemd dhr. Van Dijl," hoofd der openb. U. L. O. school te Goes. Deze zal voorloopig be- heeren de rest der vroegere arrondisse ment sbibliotheek, welke geleidelijk zal wor den vergroot en uitgebreid. De voorlezing werd gehouden door den heer M. Maas, hoofd dier school te Schore die als onderwerp gekozen had: „Ons onderwijs en dat aan de niet leerplichtige jeugd". Spreker memoreerde hoe ons lager onderwijs van alle kanten wordt becriti- seerd, alsof er zoo heel weinig goeds aan zou wezen. Laten wij, onderwijzers, ech ter goedsmoeds zijn, wetende dat, al heb ben de Nederlandsche onderwijzers dan geen veldslagen gewonnen, zooals een maal hun Duitsche collega's, het voor een deel hun werk is als Nederland, wat betreft algemeene ontwikkeling van het volk, woningtoestanden, kindersterfte, drankmisbruik enz., geen slecht figuur maakt lusschen de landen van West-Euro pa. Maar toch moeten we niet tevreden zijn en krachtig werken aan voortdurende verbetering. Wij moeten nog krijgen goed geregeld voorbereidend onderwijseen verplicht zevende leerjaar; leerplicht tot het 14e jaar en gedeeltelijke leerplicht voor ouderen; geen assistenten of kwee- kelingen met akte; niet te groote klassen enz. Zoo kwam spr. tot zijn eischen voor het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd, welk onderwijs zich ten zeerste dient aan te passen aan de eischen van de practijk. Reeds is een commissie bezig te trachten een leerplan te ontwerpen dat voor dit onderwijs aan de oudere jeugd in onze provincie geschikt zou zijn. Bij de gedachten wisseling betuigden dei heenen Van Hes van Kortgene en Van Dijl van Goes hun spijt, dat de inleider totaal niet genoemd had het U.L.O. on derwijs, dat toch ook voor" Vte"' oudere jeugd m onze streek hoe langer boe meer onmisbaar wordt. De heer 't Hooft van Goes was het in zeer veel dingen met spreker eens; niet echter daar, waar inleider de tegenwoor dige onderwijzers in staat achtte dat ver volgonderwijs goed te geven. Spreker vreesde dat de tegenwoordige, dikwijls onpracliscffie exaineneischen, de opleiding in verkeerde richting hebben gedrongen. De heer Maas legde er nog eens den nadruk op, dat hij bij den opzet zijner lezing, uitsluitend heeft gedacht aan die leerlingen van het platteland, voor wie de lagere school eindonderwijs geeft. De lezing voor het volgende jaar zal gehouden worden door dhr. J. de Nooyer, hoofd der school te Oostelijk, terwijl plaatsvervanger is, de heer J. Harthoorn onderwijzer bij het U.L-O- te Goes. Na de pauze gaf de heer Ba. de Meul- der, van Nijmegen, een korte toelichting bij de mooie collectie Deensche, Duit sche, Fransche en Engelscbe platen en bij de andere leermiddelen, die hij hier heeft tentoongesteld. Er waren daarbij prachtige hulpmiddelen voor aTerlei scho len en voor alle vakken yan onderwijs. Toen kreeg het woord de beer J. v. Elsacker, te Rotterdam, d e de vergader den zou vergasten op „enkele producten uil onze Nederlandsche litteratuur". In geleid en afgewisseld door vioolmuziek van den heer W. A. P. de Kramer, onder wijzer te Ellewoulslfltiik, deed de heer Van Elsacker de vergadering genieten van enkele middelecuwsche gedichten als ,,he' lied van den heer Halewijn; van de zeven tiende eeuwsche poezie als „Vcrstroos- tinge aan Geeraerd Vossius van Vondel en „Scheepspraat van Huij- gihens, en van nieuwere werken als Pas toor Munte van Ernest Claes, met een paar schetsjes van Sinclair. De heeren Van Elsacker cn De Kra mer ontvingen den dank van voorzitter en vergadering. Nadat het bestuur bad beloofd ook dezen winter een wetenschappelijke film voor de leden te doen draaien, sloot do voorzitter, te ruim 5 uur, deze druk be zochte vergadering. De motorcursus enz. Omtrent de onlangs hier ter stede ge houden eindles van den motorcursus voor de politie lezen we in „De Auto' nog: Na afloop der vergadering in het Schut tershof bood het bestuur der K.N.A.C. den autoriteiten een lunch aan. Daarbij werd nog eens nader in prettig samenzijn besproken het nut, dat met dezen cursus verkregen was, en dankte daarbij den heer De Visser, leeraar aan de ambachtsschool te Middelburg, voor den steun, onder vonden van de aanwezige autoriteiten en de K.N.A.C.. hier vertegenwoordigd door het bestuurslid, den heer Jhr. J. van Vredenburch, den secretaris en den pro vincialen vertegenwoordiger voor Zeeland. De directeur van hotel Centraal, al waar deze lunch gegeven werd, had alles uiterst goed verzorgd; men waande zich in een onzer grootsteedsche restaurants. De schrijver beeft het in bedoeld ar tikel voorts nog over de wegen. Wij nemen over: Niet zoodra heeft men Bergen op Zoom eenige K.M. achter den rug, of men landt aan op den cenigen verbindings weg van 't vasteland met Zuid-Beveland en Walcheren. Deze weg spot met elke beschrijving, die men er van zou kunnen maken. Twee voertuigen kunnen elkaar niet anders pas- seeren, dan hier en daar bij een vlucht heuvel t je! De overweg bij station Woensdrecht zou hoogstens kunnen gelden als een ge- brekkigen overweg van het ecne weiland naar 't andere, maar is hier tevens hoofd verkeersweg! De oorzaak van deze ontoelaatbare wantoestanden is gelegen in 't feit, dat dergelijke weggedeelten onder beheer van polderbesturen staan, die eenvoudig wei geren iets aan wegverbetering te doen, Zoo gaat men in Zeeland dan weer plotseling over van de meest abominabel© weggedeelten op uitstekend onderhouden provinciale of rijkswegen en vraagt zich af hoe lang bet snelverkeer, dat welstand brengt, overal waar het zich ontwikkelen kan, nog door den onwil van domme pol derbesturen „in de klei" gestuurd kan worden. Want dit is hier 't rechte woord. In 't najaar, gedurende en na de bieten campagne. zijn deze wegen totaal onbe rijdbaar. Wijkt men met een auto van de smalle kei-bestrating af, om een ander voertuig te passeeren, dan weet mee zeker te blijven steken in de glibberige klei, waarop de achterwielen geen val hebben. In den zomer gaat 't gelukkig goed. Hoewel men dezen hoofd verkeersweg moet berijden als een landwegje midden door een polder, valt een bezoek aain 't mooiste gedeelte van Zeeland ten zeerste aan te bevelen, om zijn gezellige gemoe delijkheid, natuurschoon en bezienswaar digheden in de steden cn dorpen, die men doorkomt. Kloetinge b.v. is een juweeltje van monumentalen, oudien stedenbouw, geën cadreerd door een zeldzame bloemen weelde. Waar men 't oog richtte, zag men, dat de bevolking een groote liefde voor rozen kweeken aan de.i dag legde. Overal kan mén genieten van deze bloemenpracht, die haast in elk tuintje van het kleinste dorps huisje werd aangetroffen. En dan het on vergetelijke kerkje met de landelijke en tourage van het kerkplein. Daar een Zon- dag's kerkgang te zien, met al die Zeeu wen in hun sierlijke, nationale kleedcr- dracht, vergoedt ruimschoots en doet, dunkt ons, onmiddellijk vergeten de door gemaakte misère op den eanigen „groo- èten" verbindingsweg naar Zeeland door den Caterspolder Dank zij de goede zorgen der K.N. A.C., is op dezen weg, bij uiterst gevaar- li jijke en onoverzichtelijke hoeken en weg- kruisingen, verbeterd wat er mogelijker- w?izf. verbeteren v cl. Overal zagen vvij hiervan op de enkele kilometers, die Goes van Bergen op Zoom scheiden, de goede, praktische resultaten. Dat men dit hoofdzakelijk dankt aan het bestuur der K.N.A.C., daarin voor gelicht door de goede zorgen en onver moeide loewijding van het bestuurslid Jhr. J. van Vredenburch, die het grootste gedeelte van zijn leven tusschen de Zeeu wen doorbracht, is wel voor niemand, met de toestanden aldaar bekend, een geheim. Concert. Vrijdag 23 Juli, half neigen uur, zal „Euphonia" op de markt het navolgende programma u i tvoeren 1. „Cavalry of the Clouds" march, J. Al ford; 2. Ouverture „Poême de Fran ce", L. Reijmaud; 3. „Espana valse, E. Waldleufel; 4. „Sjflvia", ballet, L. Deiiber: 5. „Musika", marsch, H. L. Blankenburg; 6. „Les deux Coqs", duo- fable pour pistons, (op vereerend verzoek) Pilievestre; 7. Grosse Fantasie überr ,,Die schone Galathé", T. v. Suppé; 8. Finale. T oonkunst. „Toonkunst gaf Vrijdagavond een uit voering. Vóór de pauze zongen de jeug dige leerlingen 1 iedere van v d. Laakeu v d Tanden, van Tusschenbroek, van Snelrewaard en de Kindercantate st. Nico laasfeest van Bernard Zweers Na de pauze «werd een alleraardigst Kinderspel van O. Lies uitgevoerd Leider en executanten oogstten veel succes. Aanrijding. Door onvoldoende attentie te geven aan hel verkeer werd Zaterdag een wielrij- dende dame, welke van zins was vaïiaf de jubileumbank den Stationsweg op te zwenken, aangereden door een zeer lang zaam rijdende autobus. Door spoedig stoppen werd verkregen, dat de dame, die vlak voor een voorwiel lag, slechts met een bestofte japon kon opstaan, terwijl het rijwiel, uit den strijd kwam met een verpletterde voorvork. Den chauffeur, die èn hoorn- èn arm- seinen gaf, treft geen blaam, welke mee ning het slachtbffer niet was toegedaan. Ettelijke voetgangers en passagiers der bus hadden echter he t snapschot zeer wel gevolgd en konden den chauffeur in diens beweringen steunen. Dammen. Vrijdag had de tweede ontmoeting plaats voor het damkampioenschap v. Goes iin de laatste ronde B. Magielse A. Gor stan je 02; J. van Zweelden -I. van Floute 1 1; J. van CalmthoutJ. J. Snoodijk 0 2. Onbestelbare post. Terugontvangen in de le helft der maand Juli 1926: Brieven binnenland: C. van der Arsum, Dongen; Mej. C. FI. Stork, Laren (N.-H.); Onderl. Be drijf sverz. Land- en Tumbouwbolang, Haag; M. H. Markusse, Wissekerke. Briefkaarten binnenland: B. de Jong, Werkendam; Mej. Trui Westerman Briefkaarten buitenland: Cassamir Tim merman, Brussel. N.B. Den afzenders wordt aanbevolen op alle stukken hun naam en adres te ver nielden, opdat d|eze bij" onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. De Belgische Kamer keurde Zaterdag met 98 stemmen tegen één en negen onthoudingen het Nederlandsch-Belgisch verdrag goed. Van Cauwelaert, rapporteur, zeide dat het verdag Nederland en België nader tot elkaar zal brengen. De stemming zal een gunstige uitwerking in Nederland hebben zij zal pijnlijken twijfel uit den weg ruimen en de wederzijdsche gevoe lens van genegenheid, «elke er steeds tusschen beide landen hebben bestaan, versterken. De ondergang van de N ij v e r h e i d I. Te Harderwijk is uit zee aangebracht het in zeer verren staat van ontbinding verkeerende lijk van kapitein van Slot, van de stoomboot „Nijverheid Ia, welk- boot op 25 November j 1. bij een storm op de Zuiderzee is vergaan, waarbij de vier opvarenden het leven hebben verloren De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Juni opge bracht f42 141 556 tegen f 38.219.067.67 in Juni 1925, dus f 3 884.500 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari werd ontvangen f 274 649 08 tegen f 227 856 403 81 in 1925 of ruim f 19s/^ millioen meer, waarvan bijna f 11 millioen aan de invoerrechten is te danken. De wethouder van Bergen opj Zoom. Zooals in de maand Mei werd gemeld, hebben de raadsleden J. van As en H. Waider bij den minister van binnenland sche zaken en landbouw een klacht in gediend tegen wethouder Verlinden, op grond der destijds door eerstgenoemde gestelde motie inzake het beleid van ge- melden wethouder en verzocht hei daarheen te leiden, dat Z Excellentie zou ingrijpen om gemelden wethouder te verplichten zijn mandaat als wethouder en raadslid neer te leggen Bij schrijven van 14 dezer is het vol gende schrijven van den Commissaris der Koningin in N'oord-Brabant aan de aanklagers medegedeeld Namens Z Excellentie den minister van binnenlandsche zaker. en landbouw heb ik de eer U naar aanleiding van het ter zijde bedoeld adres mede te deelen, dat voor de gevraagde tussc]jenkomst zijnerzijds geen termen aanwezig zijn. Het spoorwegongeluk b ij Wouw Op vragen van het Eerste Kamerlid mr. van Emden betreffende de gevaren van gasverlichting in spoorwegrijtuigen luidende lo, Is het juist, dat bij het spoor wegongeluk nabij Wouw op 25 Mei j 1 eeu begin van brand is ontstaan aan het gasreservoir van het gekantelde rijtuig, welke brand thans nog tijdig kon worden gebluscht. 2o. Acht de minister het verantwoord, dat op de Nederlandsche spoorwegen elee trische verlichting als regel slechts in nieuw materieel wordt aangebracht, doch dat bij het voorhanden materieel de be staande gasverlichting gehandhaafd blijft 80 Acht de minister, gelet op de vele gevallen in het buitenland, waarin een spoorwegramp door vlamvatten van gas- reservoirs een ontzettende uitbreiding ver kreeg, thans den tijd niet gekomen voor een algeheel verbod van gasverlichting in spoorwegrijtuigen, gelijk in Zwitserland sedert het spoorwegongeluk bij Bellinzona, en in Italië reeds bestaat Op deze vragen heeft de minister van Waterstaat, de heer van der Vegte. thans geantwoord Inderdaad is bij het bedoelde spoor «egongeluk door het scheuren van een gasreservoir een vlam ontstaau deze is evenwel niet gebluscht behoeven te wor den, daar zij door het opbranden van den geringen gasvoorraad in zeer korten* tijd vanzelf uitdoofde. Liet is niet voor tegenspraak vatbaar dat in gasverlichting van spoorwegmate rieel bij spoorwegongevallen een bron van gevaar schuilt, welke eleclrische verlich ting niet kent. Daar staat tegenover, dat bij niet electrisch gedreven treinen de voor de electrische rijtuigverlichtiug onder de rijtuigen meegevoerde accumulatoren- baiterijen bij spoorwegongevallen door kortsluiting eveneens brand kunnen ver oorzaken, ongerekend nog de mogelijk heid van letsel door het uitvloeien van de scherpe accumulatorenvloeistof, terwijl bovendien de in het locomotiefvuur ge legen bron van gevaar blijft. Men hoede zich dan ook in deze overdrijving, door het niet verantwoord te achten, om de bestaande gasve-lichting te handhaven. Het is inderdaad voorgekomen, dat een spoorwegramp door vlamvatten van gas- reservoirs uitbreiding verkreeg. Gelukkig bleef dit tot de uitzonderingen behooren, zoodat aan de ervaring de noodzakelijk heid van een volstrekt verbod van gas verlichting in spoorwegrijtuigen niet ont leend kan worden. Een dergelijk verbod zou belangrijke geldelijke gevolgen hebben: de kosten van wijziging van de bij de Nederlandsche spoorwegen aanwezige, van gasverlichting voorziene voertuigen zou den naar schatting f 12 000.000 bedragen. O u d-m i n i s t e r C o 1 ij n. Men deelt aan de „N. R. Ct.^ mee dat het wel de bedoeling moet zijn, den heer Col ij n in groep II tot Eerste Kamerlid te verkiezen. Hij staat daarom bovenaan de a -r. candidatenlijst De heer dr. H. Franssen, thans Kamerlid valt dus af en wordt eersleplaatsvervanger Het witte vest. 'r Is nu een week over heen gegaan. Daarom kunnen wij er thans mede vo r den dag komen, aldus het „D. v. N.-B.^ 'n Week geleden werd or in Concordia te Breda een feestmaaltijd gegeven ter gelegenheid van de zesde tentoonstelling van het Nederlandsche Trekpaard. Er waren vele gastener waren vele kellners Allen in rok en smoking Uiterlijk was er dus weinig verschil en zeker vóór de gasten gingen aanzitten en de kellners af en aandraafden. Het was eenige minuten voor het sein des aanvals t en een hulpkellner op een meneer in smoking met wit vest afstoof met de volgende vraag „Hebben jullie, allemaal 'n wit vest an „Ja/ antwoordde de aangesprokene, „allemaal „Zoo Dat spijt me, want ik hem m'n zwart vest aangetrokken „Niks erg vond weer de andere. Eensklaps klonk er een belletje; de gasten gingen plaats nemen en „een oogenblik stilt e" werd verzocht door den voorzitter. (j Toen flapten de deuren open en het serveeren der hors d'oeure begon. E11 de kellner, die tot zijn spijt zijn zwart vest aan had, wat de ander „niks erge vond, moest ervaren, dat hij zijn eedwezen over zijn vest had be tuigd aan Minister Kan. En terwijl de minister met den zilveren lepel wroette in de welbereide spijze, zag bij niet dat de kellner heviglijk bloosde. Door electrisch en stroom gedood. Zaterdagochtend zijn onder de gemeente Borculo, aan den weg naar Barehem, twee menschen door electrische stroom gedood. Een vrouw zag bij de boerderij- Cornegoor een koe liggen en liep er op af. Toen zij in aanraking kwam met het prikkeldraad op het land, viel zij tot ontsteltenis van haar man, die in de na bijheid stond, oogenblikkelijk neer Haar man snelde toe 0111 hulp te bieden, maar ook hij onderging, toen hij het prikkel draad aanraakte, hetzelfde lot. Beide waren oogenblikkelijk dood. Het bleek, dat een draad, die een der pnlen van de elec trische geleiding overeind moest houden, door verzakking van zulk een paal in aanraking is gekomen met het prikkel draad Daardoor is de electrische stroom op het prikkeldraad afgevloeid. De koe was ook door den stroom gedood. Vier man tegen een vis cji. Woensdagmorgen ontdekte een visscher in het biezenland aan de Zuiderzeekust tusschen het Ganzendiep en het Zwolsche Diep een groote visch. die telkens met zijn rugvin boven water kwam Toen deze er des middags nog bleek te zijn, trokken de visschers Hendrik en Klaas Poepjes, Klaas van dej} Berg en Willem Hoekman uit Genemuiden er niet hun vier booten op af Het dier bevond zich in vier voet water. Direct werd er jacht op gemaakt en getracht werd het dier naar wierplaatsen tc drijven, waarin het zich minder goed zou kunnen bewegen. De visschers had den geen andere wapens dan de voor- boouien en een staak met een stomp punt- ijèer. Hiermede werd het dier bewerkt, maar bet scheen er zich weinig van aan te trekken. Na drie uur hard werken be raadslaagden de mannen den strijd op te geven, en zij wanhoopten er aan, het van het monster te winnen De kleinste boot had het zwaar te verduren wanneer zij in de nabijheid van den staart kwam, die het water zóó in beroering bracht, dat de ooten sterk schommelden Plotseling bleek den mannen echter, dat zij het dier meer naar den wal ge kregen hadden en in een groep wier hoe meer het dier sloeg, hoe meer werkte het zich daarin vast Zij kregen de visch tusschen twte booten in en wisten een ketting met een oog als een lus om de staartvin te krijgen, die steeds meer toe haalde, als het dier aantrok. De visch trok de twee booten nog even mee maar er werd een anker uitgeworpen en toen lag zij veilig voor anker. Het was intusschen laat in den avond geworden. Het viertal ging doodop naar huis en 's morgens vroeg vond men het dier dood Met heel'veel moeite werd de ketting losgemaakthet dier had nog kans gezien, deze geheel in elkaar te draaien, In triomf bracht men de visch in Genemuiden binnen en daarna werd ze per auto naar Zwolle vervoerd. Het dier weegt ongeveer 300 kilo; de grootste omvang is 2 meter, lengte 3.20 piefer Het heeft een gladde, z« arte leer achtige huid, zonder schubben. Het be hoort tot de familie der dolfijnen. De ideale pensiongast. Is de vacantiegast mensch of is hij geen mensch Vreemde vraag, toch logisch. Want waar een tijger, losgelaten uit zijn kooi wonderlijke sprongen maakt., zoo geeft ook de mensch, zoodra een overweldigend vrij heidsbesef hem bevangt, buitenmatig blijk over deze verheugenis Het verhaal gaat van een professor, die op d£ maandelijk- sche uren dat hij zijn geleerdheid vergeten mocht, dezen vrijheidsroes uitvierde in een Lunapark zittende op een houten ros in eeu draaimolen. Ja, het kan verkeeren, nietwaar? En zoo is de zomervacantie mensch geneigd te vagebondeeren oftewel te handelen zooals hij nimmer onder ge wone omstandigheden zou handelen. Maar helaas, dat kan niet zijn, al was het.alleen maar vanwege politie agenten, vr ld wach ters en pensionhoudsters Een pensionhoudster tot vriendin te behouden is even moeilijk als dat het nuttig en voordeelig is Talrijke gevallen hebben dit reeds bewezen Om u ee.i

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2