Grinnik-Pilletjes Nikkertje, en Dikkertje in Sprookjesland Manlief, je weet hoe ik clen ge- héélen winter heb gespaard om een nieuw zoinercostuum te koopen, zei z'n jong vrouwtje. Ja, dat weet ik, antwoordde de mai Welnu, ik heb besloten een groen costuum te koopen, dat f45 zal kosten, Maar nu moet je mij wat 'helpen Hoeveel heb je nog noodig? Ik heb het geld op vier tientjes na, zei mevrouw. Zeg ventje, als we ge rouwd zijn, moet ik minstens twee meiden hebben, zei het bruidje. En het ventje sprak zeeir bereidwillig Maar lieveling, ik beloof je, dat je er wel tien krijgt, alleen maar: niet allemaal tegelijk. ,,Wat!" riep de vader van het meisje uit, toen hij plotseling de kamer binnen kwam en zijn dochter aantrof op de knieën van den jongen Nibbels. „Wat! Toen ik mijn vrouw het hof maakte, jong- meosch, zat zij in den eewen hoek van de kamer en ik in den anderen". ,,Dat wil ik graag gelooven, mijnheer' antwoordde Nibbels. „Dat zou ik in uw plaats óók gedaan hebben". „Och wat, alle vrouwen zijn toch het zelfde", zeide de jongen bitter. „Niets van aan", zeide de oude. „De zelfde is zelfs niet altijd de zelfde". „Woont hier De Bruin?" vroeg de vreemdeling. „De Bruin is dood", antwoordde de gevraagde, „maar, voegde hij erbij, op een vrouw met drie kinderen aan de overzijde van de straat wijzende, daar staan zijn overblijfselen". Automobilist voor het gerecht: „Dien eenen agent wraak ik, die is niet onpar tijdig. Dien heb ik 't laatst overreden". „Ik kan geen acteurs uitstaan", zei een dame op een partij tot haar aardigen cavalier. „Ze zijn zoo aanstellerig". „Maar ik ben zelf acteur", was 't ant woord, „en u vindt mij toch niet aan stellerig?" „O, heelemaal niet", antwoordde de dame verlegen. „Ik bedoelde alleen maar de echte goede". Oude jongejuffrouw (in de tram)„Me vrouw, uw kind verveelt mij met zijn aanhaiigheid, houdt het als 't u blie^Tt bij u". Moeder (boos)„Och, hij "denkt dat u zijn grootmoeder bent, en daar houdt hij erg veel van". kwestie van eersteklas politiek belang op deze wijze door een ondergeschikte fi guur over haar hoofd heen beslist werd. De regeering besloot daarna, dat eisdhen van zoo groot belang voortaan niet door den president van de commissie gedaan zouden worden zonder machtiging der ge allieerde regeeringen. Al heeft men met deze resolutie sindsdien meermalen de band gelicht, had dit in dit geval niet moe ten geschieden, temeer daar de kwestie van von Seeckt's positie behandeld wordt op een manier, die het tegenovergestelde van tactvol of consequent is. In Londen meent men, dat men deze zaken beter kan iaiten rusten tot Duitschiand in staat is er aan de tafel van den Volkenbondsraad over te discussieeren. Men hoopt algemeen dat de Duitsche regeering niet in scher pen geest zal antwoorden, want men acht het hier den tijd niet voor nieuwe twisten over militaire controle en bewapening. De Fransch-Engelsche schulden, Churchill heeft in zijn Lagerhuis-rede over de schuldenregeling tusschen Enge land en Frankrijk verklaard, dat, in het algemeen genomen, de overeenkomst met Frankrijk door het publiek met bepaalde en definitieve instemming was ontvangen. Hij was er van overtuigd, dat hel voor dte Britsche regeering geen verstandige of verziende politiek zou zijn geweest te streven naar een reputatie van kracht door tegenover de schuldenaren van Enge land een even onwrikbare houding aan te nemen, als die welke ten opzichte van Engeland was betracht door zijn schukl- eisdher. Alle geallieerden in den grooten oorlog hadden thans onderling schikkin gen getroffen voor de regeling van hun schulden of waren er mee bezig zulke schikkingen tot stand te brengen. Deze schikkingen liepen over een periode van twee generaties. Vergelijken die daarover waren tot stand gekomen dienen nauwgezet le worden nageleef d door den schuldenaar zoolang de schuldeischer dit zal wenschen. Maar in twee generaties kan veel gebeu ren, en het zou wel eens in het belang van de wereld kunnen blijken, dat er an dere opvattingen boven komen, voor die termijn (62 jaar) zal zijn verstreken Door den verrekijker. Er hebben te Calcutta opstootjes plaats gevonden in de Noordelijlce stads wijk. Hindoes waren uitgetrokken tot het houden van processie, waarin een beeld van een godin werd meegedragen. Mohammedanen gooiden met stecnen naar de processie, en de politie was ge noodzaakt, gebruik le maken van de vuur wapenen ten einde de wanordelijkheden te onderdrukken. Er zijn één doode en 40 zwaargekwetslen. Een Russisch s.s. heeft een groo te lading oorlogstuig te Kanton aange bracht. De wensch der regeering te Kanton om de boycott te beëindigen wordt hier toegeschreven aan hel verlangen om te komen tot het herstel van geregelde toe standen ten einde geld te kunnen leenen voor de bestrijding van het Chiueesche roover wezen. KUNST EN WETENSCHAP. De f 11 m-i n dus trie in Rusland. Uit een artikel in de „Izwestia" over de filmindustrie der Sovje1-unie blijkt, dat deze industrie, wat den omvang aan gaat, langzaam maar zeker vooruit gaat. In 1925 werden 269 films vervaardigd met een totale lengte van 210.000 M., tegen 323 films en 206.000 M. in 1924 en 136 films en 75.600 M. in 1923. Toch is deze productie gering in verhouding tot wat zij zou kunnen en moeten zijn, hetgeen hier uit blijkt, dat van de films, die in Sovjet- Rusland vertoond worden, 90 pet. van bui- tainlandsch maaksel zijn. Over de artistieke waarde der in Rus land vervaardigde films is heit blad niet te spreken; er is veel smakeloosheid en on- onbeholpenheid, dat het filmbedrijf groo tendeels in handen is van jonge, onervaren krachten inplaats van de oude. gerou tineerde regisseurs, artisten en operateurs, waarover Rusland .beschikt. Ook de scena rio's laten veel te wenschen over, het geen, nar de „Izwestia" opmerkt, dubbel te betreuren valt, waar het hu'dige Rus land zulk een uitstekende- stof oplevert filmscenario's. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 13 Juli 1926 Mishandeling. C. D., 35 jaar, stuurman le Goes, werd beklaagd dat hij op 24 Me: j.l. le Goes C. Traas heeft mishandeld. Eisch1 maand gevangenisstraf. Ui'.spraak f25 s. 25 dagen hechtenis. PROVINCIE-NIEUWS. Verdwenen kasteelen. Was de vor ge der wisselende tenloon- stellingen uit den topografischein atlas van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen le Middelburg aan de kasteelen en buitenplaatsen van Walcheren gewijd, hans komen die van de overige Zeeu w- sche eilanden aan de beurt. Het verschil tusschen beide is opmerkelijk. Want ter wijl op Walcheren in de zeventiende en achttiende eeuw nog tal van bloedende buaten\erblijven aanwezig waren, waarvan ondanks de hieronder aangerichte verwoes tingen in onzen tijd nog een vrij belangrijk aantal over is, hebben cle overige Zeeuw- sche eilanden, met- uitzondering van het slot Moermont en het kasteel te Haam- itede op Schouwen, niets meer van dien aard bewaard. Van de ook hier in cle Mid deleeuwen talrijke burchten en kasteelen waren de meeste reeds in de zeventiende of verdwenen, of geheel in verval. Een tec- kenaar als Jan Arends, die in het laatste kwart der achttiende eeuw op Walcheren zooveel vond te doen, zou op Schouwen slechts weinig en op Beveland gansch geen sitof voor zijn album hebben kunnen vin den. Daarmede is tevens, met enkele uit zondering, de aard van het aanwezige en hier geëxposeerde materiaal getcekend afbeeldingen van ruïnes grootendccls, en daarnaast voorstellingen der kasteelen „in welstand", waarvan de historische waarde vaak v problematiek is Een groot aantal dei- ten toon gestelde afbeeldingen is vervaardigd naar teeke- ctingein door Isaac Hildemisse, die ver moedelijk in opdracht van Cornelis Kien, burgemeester van Veere, die een groot verzamelaar van kaarten en leekeningen was, op het einde der zeventiende eeuw tal van kasteelen en hun plattegronden heeft afgeteekend. Hij bracht o.a. het slot Oostende te Goes, waar volgens de over levering Jacob a van Beieren den moer- bezïenboom zou hebben geplant, waarvan een afbeelding van 1857 aanwezig is, het kasteel van Kruiiningen, omstreeks 1720 afgebroken, Maelslede en Bruclis onder Kapelle, mede sinds laftg verdwenen, Gis- tel'les en het Huis te Werf of Hendrikskin derenburg, afgebroken van 1798 tot 1802, in beeld; eveneens maakte hij teekeningen van liet huis te Schengen, in zijn tijd nog slechts een ruine, het slot van Ellewouts- dijk, suïnds de zeventiende eeuw in verval, en van het huis !e Baarland, waarvan nog overblijfselen aanwezig zijn. Ook een tee- kening van Cornelis Pronk uit 1746 van dit slot is ten toon Al deze kasteelen lagen op Zuid-Be veLand evenals het huis te Watervliet en Barbestein onder Heinkenszandhet laat ste was in de zeventiende eeuw eigendom van den heer Van Odijck, vertegenwoor diger van den eersten edele, later van de familie Hurgronje, totdat het in 1816 tot Roomsch-Ka'holieke kerk werd ingericht Ook op Schouwen en Tholen heeft Hil demisse gewerkt. Haamslede, nog in we zen, het charmante Moermont, in onzen lijd gerestaureerd. Winden burg. in 1837 gesloopt, Zwanenburg bij Kapelle in Dui veland, sinds de zeventiende eeuw in ver val, zoowel als de overblijfselen van het huis Oosters loin werden door hem in beeld gebrachd. Ook het vermaarde kasteel tc Simt-Maartensdijk, re identic van Frank van Borsscle, Jacoba van Beeren's laat- sten echtgenoot, waar cle reeks der Oranje- portretten heeft gehangen, die thans de raadszaal dezer gemeente sieren, werd door hem afgebeeld. Ten slotte worde nog genoemd een keurige teekening van Paul van Licnden uit 1758, van het slot Crayestein onder Burgh, dat in dien tijd nog wel in wezen was, doch in de negentiende eeuw een hof stede is geworden. Heinkenszand. Gistermorgen haalde de heer A. de Winter van 's Heerenhoek alhier 3 twee-jarige paarden uit dc wei en koppelde deze aan elkaar vast. Aan den boerendijk raak'en de paarden van den dijk in een sloot. Doordat de beesten aan elkaar vast zalen, konden zij niet spoedig genoeg overeind komen, waar door er 2 verdronken. De derde wist men nog intijds op het droge te brengen. Wemeldinge. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn de heeren J. J. Hissrnk en A. F. Spruiijt, studenten der Technische Hoogeschool van 10 Juli tot en met 9 September benoemd tot bui tgewoon opzichter bij den bouw der derde schutsluis in he! kanaal door Zuid- Beveland. UIT DE PERS. Naar den afgrond. De „Arnh. Crt." schrijft: We zaten op de boot van Dinant naar Namen te staren naar het schoone langs beide oevers. Plotseling klonk er muziek aan boord. Zachte, bescheiden muziek van snaarin- instrumen'en, die met al te zeer Hinderde. Integendeelin die omgeving cn onder die omstandigheden, paste die muziek geheel in de sfeer van droomerige onwezenlijk heid, waarin die boottocht den toerist verplaatst. Na eenigen tijd werden we terugge bracht tot de werkelijkheid door een dood gewoon schoteltje, dat ons voor werd ge houden door een der muziekanten. Op dat schoteltje lagen een aantal muntstukjes en de man kwam ook onze bijdrage vragen voor het geleverde kunstgenot. Nu was onze vestzak op dat oogemblik vrij goed voorzien van het bekende Belgische gaat- jesgeld, dat de eigenaardigheid bezit, dat de reiziger er steeds meer van krijgt, om ten slotte te ontdekken, dat hij steeds min der bezit. We deden een greep in dien muntvoorraad en wierpen een aantal geld-, stukjes op het schoteltje: er waren een paar stukjes van 25 centimes bij, een aan- van 10 en ook enkele van 5. In stede van zijn rondwandeling over de boot te vervolgen bleef de muzikant bij ons staan. Met zijn rechterwijsvinger schoof hij alle stukjes van 5 centimes ter zij, toen een snelle greep, een worp cn de muntjes plompten in het voorbijschietende Maas water. Daarop ging de man zonder een woord van dank verder. Hoeveèl we op het schoteltje geworpen hebben, weten we niet, doch zeker een paar francs of tegen de koers van dien dag 14 cent Holland- schc munt. Onwillekeurig dachten wij aan een stoombootje op den Rijn, waarop ook wiel muziek wordt gemaakt, ook wel met een schoteltje wordt rondgegaan en waarop vriendelijk woord v van dank gepreveld wordt voor eiken cent, die door het pu bliek geofferd wordt en plotseling werd het ons duidelijk hoeveel het Belgische volk nog te leeren heeft voor het zal be seffen dat andere tijden zijn aangebroken en hoe donker de weg zal zijn, waarlangs dit luchthartige volk tastend voort zeil moeten strompelen voor het weer op veili- gen weg is aangekomen. De altijd maar dalende franc en dit moedwillig in 't water werpen van geld, hoe gering in waarde ook. zij zijn het beeld van het economische leven in heel België op het oogenblik. BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belglsch Verdrag. De correspondent dei" „N. R. Crt.' te Brussel meldt: Van Cauwelaert, rapporteur van de centrale sectie, heeft het rapport over het wetsvoorstel tot ratificatie van de wijzi ging van sommige bepalingen van het Ne der landsch -Belgisch traclaat van 1839 bij de Kaïmer ingediend. Het rapport is ech ter nog niet gedrukt en dus ook niet rond- Eindelijk werd het paleis van den Koning bereikt en alle dames en hee ren traden binnen. Nikkertje en. Dik kertje waren op avontuur uit, daarom aarzelden zij niet, om ook naar binnen te stappen. Zij volgden de menigte naar een groote, prachtige zaal, waar een rijk versierde tafel stond, vol met dc heerlijkste gerechten. Toen namen de twee vriendjes, evenals de anderen., plaats aan de tafel en smulden naar hartelust. Nikkertje was een klein beetje teleurgesteld, ooidait er geen taarten waren, waar hij zooveel van hield. De Koningin had ze echter zelf gemaakt, maar de booze knecht van den Koning had ze gestolen. In ieder ge val was er toch genoeg om te eten en alle dames en heeren zagen er zoo vroiolijk uit alsof ze nooit een geluk kiger tijd gekend hadden. Een klein jongetje, Japie Hoorn blazer genaamd, kon geen plaatsje aan tafel vinden; daarom ging hij heelemaal alleen in een hoekje zitten met een groot stuk cake. Het was een verwaand, klein kereltje, want hij dacht, dat hij alleen zoo knap was om zijn duim in de cake te staken en er dan een rozijn uit te halen. Iedereen zou dat toch kunnen, als hij onbeschaafd ge noeg was om zijn vingers te gebruiken. (Wordt vervolgd). gedeeld. Hoewel de Kamer de agenida nog lang niet heeft afgehandeld en de regee ring in ieder geval de Kamer Zaterdag met vacantie wil zien gaan, is het toch niet onmogelijk dat getracht wordt, de behandeling van dit wetsvoorstel ook nog op de agenda te brengen. De Kamer heeft eenstemmig bij ap pèl nominaal de Nederlandsch-Belgische conventie nopens de gerechtelijke terri toriale bevoegdheid inzake faillissemcnr ten, ten uitvoerlegging van gerechtelijke beslissingen, authentieke acten enz. in tweede lezing aangenomen. 115 leden na men aan de stemming deel. Misdaad Op den politiepost aan de Vreclenoord- laan te Rotterdam is op Maandag 5 dezer gedeponeerd een pak mamsklceren, be staande uit een bruine broek, een paars melt wit gestreept overhemd, een paarse stropdas, een wit keperen onderbroek, een wit katoenen hemd en een tricot borstrok, alles ongemerkt, welk pak n het plantsoen bij de Sophiakade des morgens gevonden was. Dadelijk heeft de politie in het wa ter'langs het plantsoen gedregd, evenwei zonder resultaat. Dezer dagen vertelden cenige bewoners van do Sophiakade, dat zij den Zondagavond tevoren, omstreeks half twaalf een man op verdachte wijze langs het plantsoen hadden zien. loopen. Ongeveer Ier plaatse, waar den volgenden morgen de kleeren ge vonden zijn, is die man toen over het hek geklommen cn ach ter een boschje verdwenen. Men weet niet, of er ecnig verband beslaat tusschen laatstgenoemden man en den vermisten eigenaar van de gevonden kleeren. "Tot nu toe is geen aangifte ge daan, van vermissing van iemand, aain wien de gevonden kleedingstukkein behoord zou den kunnen hebben. VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Indien personen, die in brand geraken, de straat oprennen, staat dit met zelf moord gelijk. Men trachtte de vlammen te dooven door zich plat op den grond te werpen, om en om te rollen. Omstan ders kunnen de vlammen dooven met kleedingstukken, dekens, kleeden. Afruk ken van zeer licht brandbare klecding- silukken verdient daarbij aanbeveling. Bij verbrande patiënten roepe men on middellijk geneeskundige hulp in. GEZONDHEIDSRAAD. VEILINGSVEREENIGING K.B.O, TE KAPELLE. Kleine veiling van 13 Juli 1926. Roode bessen f 10, Kru sbessen f4 a f 8, Klerken f 28 a f 36, Kr.eken f 22 a f 25, Dubbele eierkriekeo f 28 a f 34, Morellen f 14 a f 18, Vleeschkersen f24 a f27, Ronde Blance f 14, Roode Blance f 16, Suikerkersen f 19, Aardbeien f4 a f20, alles per 100 Kg. Veiling van 14 juli 1926. Groote veiling. Zwarte bessen f61, Roode bessen f 13 a f 14, beide per 100 Kg. Kleine veiling. Roode bessen f3 a f 18, Kruisbessen f 8 a f 12, Klerken f 36 a f 45, Dubbele Eierkrieken f 28 a f34. Krieken f26 a f32, Zoete krieken f28 a f34, Mo rellen f 18 a f28, Brume Blance f 18 a f24, Ronde Blance f 18, Roode Blance f 16, Suikerkersen f 18, Roode kersen f 14 a f 16, Wilde kersen f 17, Doperwten f3 a f 11, Aardappels f2,70 a f3,10, alles per 100 Kg., Bloemkool f 3 a f 10, Kipeieren f5,10, beide per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote Veiling van lö Juli 1926. Frambozen f43,40, Roode bessen f 13,30 a f 16,20, Roode bessen (afwijkende) f 11 a f 11,50, alles per 100 Kg. Kleine Veiling. Kruisbessen f2 a f 11Zwarte bessen f54, Roode bessen f6 a f20, Witt bessen f 11 a f 13, Aardbeien f 19, Fram bozen f 20 a f44, Vroege Oranjepruimer f 24 a f 32, diverse Pruimen f 22, Dirk jesperen f8 a f 13, Madeleinen f 19 a f 27, Madeleinen (afval) f 2 a f 6, Kersen Suikerkrieken f25 a f38, Meikersen f 57, Spaai sche Wijnkersen f 38 a f39, Eier- krieken f37, Peerkrbken f25, Zwarte blance f26 a f37, Ronde krieken f25 a f 28, Zoe:e morellen f 28 a f 29, Zwarte vleeschkersen f26 a f29, Witte vleesch- kersen f 26 a f 28, Suikerkersen f 18 a f32 uitschot Kersen f7 a f8, Groene boonen f 31 a f 36, Doperwten f 6 a f 11 Peulen f19, Zilveruien f 11, Aardappeleu (groote) f2 a f4, Aardappelen (poters) f 1,80, al'es per 100 Kg Perziken f4 f10, Komkommers f8, Augurken f 0,39, bloemkool f0,10 af 4,80, Roo.dekool f 6 alles per 100 stuks, Rhabarber f 2,90 pei ICO bos.

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2