GOESCHE COURANT Voor de VrouW BIJVOEGSEL De schaapherder. ORANGE1 Vacantia PUBOL VAN DE VAN VRIJDAG 16 JULI 1926. In den tijd tot voor 'n 50 jaar toen elke hoeve zijn kudde mest.schapen had, waren de schapers doorgaans vreem delingen, I io!landers of Kempenaars. De- vreemde gasten, door hunne zonder- ki.ig2 en geheimzinnige doening moeten een geweldigen indruk gemaakt hebban op het simpele versland van de boeren knechten van toen; en nu nog, wanneer boenenmnensciiien aan 't vertellen geraken rondom de Leuven sche sloof, schijnen die schapers bij de bui tenueden eeme vermaardheid bewaard te hebben in ge heime kunsten die deze der Indische fa kirs nabij komt. De klassieke toer der Hoilandsche schapers was liet opbinden ea recht zet ten van een graanoogst, in een oogwenk, dergelijke toer wordt verteld overal waar de schapers herinneringen nagelaten hebben. De schapers van 't Hof ten Heken, of deze van den Gulden Boom zouden gaarne naar hunne streek, naar de kermis gaan. „Eerst den oogst opbinden, en recht zet ten", zegt de pachter. „Koiinit, zei de schaper van het Hof ten Eeken, dat elk zijn stoof binde en recht zebte, dan heb ben wij een tienlingEn hij bond zijn schoof en elk der knechten bond den zijnen; en de schaper zette den zijnen recht, en de anderen ook en zie! heel de plek tarwe stond recht. Evenzoo vertelt men van den schaper van den Gulden Boom. „Alleman gelijk! zei hij en al de bussels waren gebon den. „Allemaal gelijk!' en de bussels stonden recht. Bij he<t schelven riep hij evenzoo „Al leman gelijk!" en 't graan was in de schuur. Die schapers konden zoo opeens de lucht in schieten en naar Holland vlie> gen. Ook worden zij door 't volk bij de „vliegende Framassons" gerekend. Soms namen zij andere knechten mede en zoo gebeurde net eens, dat een dier lummels die met den schaper van den Gulden Boom naar Holland was gevlogen, s an derendaags al mankend over het Jiof liepomdat hij zijn voet geslagen had legen O. L. Vrouw toren te Ant werpen, verleide men. Het was die schaper, die zekeren dag, volgens de oude Opwijksche vertellers, den wagen van (bet hof boven op 't dak van de schuur bad gezet. De sch apers puit ten hunne kuns t ui t hunne boeken, de Schapersboeken. Waa neer zij daarin lazen, konden zij helsche machten oproepen, die hun ten dienste waren, zoolang zij wilden. En 't gebeurde eens, dat zekere boer uit de Breestraat, le Lebbeek, toevallig op het boek van zijn schaper uitgekomen was en er zonder argwaan er enkele zinnen in gelezen had. Maar zie, de helsche macht kwam toe gesneld, en, wel met een zoodanig lomp geweld, dat zij zijne hoeve dreigde om ver le loopen. Kwestie was ilu die „Macht" werk te geven, zooniet riskeer de zij de hoeve in te beuken, in afwach ting dat de schaper te huis zou komen om ze terug naar de hei le sturen. Dit werk geven duurde al nen tijd, doch, de boer had hel niet sneller be dacht of het was door de helsche wroeters uitgevoerd. De boer geraakte ten einde raad, en de schaper kwam niet af. En wal die boer toen deed, weten de mensdhen nu nog aan te halen als een voorbeeld van boerenslimmigheid hij haalde 'nen zak tarwe van den zolder, goot hem in de houtmijt uit en „Haalt z'er uit en brengt ze terug in den zak, zonder een mutsaard le verleggen zei hij. Daarmee had de helsche macht be zigheid tot dat de schaper thuis kwam. 'Een andere klassieke kuinst van de Hoilandsche schapers was het deuren ope nen, die met den grendel gesloten waren. Op commando vloog de grendel open of toe. Doch men vertelt van zekeren pach ter, die zijn schapen beet had met twee grendels op de deur te zetten: eene die giesloten was en de andere die open stond. Toen de schaper 's nachts thuis kwam en binnen wilde, versprongen twee grendels, zoodat de eene open ging, ter wijl de andere sloot. Bij de schaper sver tellingen komen er altijd verhalen van de wonderen, die zij met de kaarten wisten te verrichten, b.v. de vier zotten (boeren) bijeen doen komen, kaarten raden, enz. Feitelijk kaarten- toeren die tot het gewone repertorium be- hooren van alle goochelaars, maar die een verbazenden indruk moeten gemaakt heb ben op het begripvermogen van die een voudige boerenzielen die de toenmalige boerenknechten waren. En zou dit onmoo- zel kaarlengoochelen het vertrekpunt (uit gangspunt) niet zijn van den psychischen invloed der schapers? En die vermaarde Schaper sboeken, die iden ongelet terden boerenknecht zoo ge heimzinnig voorkwamen als waren zij van den duivel? Een Hoilandsche bijbel of een boek van vader Cats. LIMONADESIROOP Sinaasappel. per flescli. Fa. J. A. L. Cl WITTE Tel. 264, Goes Sportjasje voor een jongen. Iedere jongen, die er nog geen heeft zal graag zoo n jasje willen hebben, zoo wel voor aan zee, als voor sporlgebrunk gedurende de vacantia©. Zoo'n sportjasje staat vlug, vooral als men het maakt van gestreept flanel of van mar ineblauwe stof met koperen knoopen. Het hierbij afge beelde jasje leent zich uitstekend om Uw jongen er 's morgens en 's middags aardig uit le doen zien. Het patroon bestaat ut een voorstuk, een halven rug, eon mouw in twee gedeel ten (boven en onder) het halve smalle kraagje, dat achter aan den hals komt, een voor belegsel, een manchet, den borst zak en een zijzak. Voor jongens van vijf tien, zestien jaar heeft men ongeveer drie mieter slof noodig van 80 a^)0 breed. Men vouwe de stof dubbel, zelfkant legen zelfkant en miem legt cr de patroon gedeelten op, zooals in de teekening is aangegeven, terwijl men er voor zorgt de rugzijde van het jasje zoomede den kraag op de vouw te leggen. Men bnippe dian de andere stukken, behalve den borstzak tweemaal uit. De mouwen moeten, van boven tot aan den elleboog toe, op de lengte van de streep gelegd worden, als ook heil onderste gedeelte van het voor belegstuk. Men zorge ervoor genoeg ruim te over le houden voor de naden en den zoom. De kraag is een z.g. shawlkraag. Men dioet hel beste om de beide voorstuk ken om le slaan en achter aan, den hals het kraagje le bevestigen; daarna het be legstuk er overheen tot de onderzijde van de voorpanden. Dit is het lastigste gedeelte van hel werkje ni. het ineen zetten van de kraag, hals en belegsel Een knippatroon van dat jasje -is te verkrijgen ondier opgave van No. 388. Kosten 55 cents. Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan het bureau van de Goesche Courant. Bij de bestelling moet het verschuldig de bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0,15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Goedgekleede meisjes uit den werkenden stand. 'Eenigen tijd geleden hoorde ik iemand uitvaren over het onverstandige van ouders uit den werkenden stand, die het niet alleen goedvinden, dat hun dochters zich goed Ideeden, maar die het bovendien nog aan moedigen, dal zij zich in een kleeding verboónen, die, zoo zeide hij, noodzake lijkerwijze verre boven hun kracht ging. Die man was natuurlijk zeer óuderwetsch en zijn meeoing zou zelfs die moeite van het bespreken niet waard zijn, ware het niet, dat verscheidene andere beoordee laars van het tegenwoordige meisje uit den werkenden stand ecu dergelijke, zij het dan zachtere meening bij zich hebben doen postvatten. Het kan haar weinig schelen, dat is waar, doch zij die het onbillijke van zoo'n beoordeelimg inzien, vinden het jammer, dat de inzichten nog zoo bekrompen zijn. Want, om de waarheid te zeggein, die meisjes moesten gepndlzen worden in plants van veroordeeld. Iemand beweerde eemi- gen tijd gelden, dat wij vrouwen door de toekomstige generaties voornamelijk zou den beoordeeld worden naai* onze klee ding en naar het huisraad dat wij gebruik ten. En dat is volkomen waar. Is het dan niet aardig, als men ziet hoe goed en flink de kleederdracht van het tegenwoordige meisje uit den werkenden stand de verge- Ter verzachting en genezing van stuk geloopen voeten,zadelpijn.schrijnen en smetten der huid muggebeten en zonne brand,moet men op re's voorzien zijn van Doos 30, Tube SO ct. Üjking met de kleed'j h re; grootmoeders doorstaat? Daarom is zij te prijzen, ais zij <2P haar e gen manier baar best doet de mode, die door vrouwen met veel ruimere middelen goed ge! cur 1 wend. te volgen. Waal daarmede zal zij me': ophouden. Nee iIns'tiincie f z al zij ra chten z i h- zelf c )k op ai rier gehie l op te heffen; zij zal trachten haar spiraak te verbeteren, haar manieren, haar gedrag. Het is dus iets van beleekenis, want de meisjes van thans zullen later de vrouwen zijn van andere werkers, die hare kinderen moetien opvoeden en dam zal het uit stekend zijn, diat zij door haar verschijning bewijzen, dat men haar schoonhed en harmonie en beschaving met juiste beoordcelmg in hare hulzen kan laten invoeren. De \erzorging van liet polkakopje. Menige vrouw, die zich korlw.ekcn Iaat, aldus Frida Baumigarlen in Hau>, Hof uind Garter, meent daarmee van alle zorg betreffende de verpleging van het haar ontheven te zijn. Niets is echter minder waar. Hoe aangenaam het voor de draagster ook is, 's morgens bij hel op slaan het haar met een paar streken van de kam of borstel op orde te kunnen brengen, spoedig zal blijken, dat deze primitieve verzorging niet voldoende is, wamt bij het kortgeknipte haar vormen zich eveneens schilfers, hel haar valt uit en er ontslaan tenslotte groote kale plek ken. Om het polkakopje dicht en vol te houden, moet liet haar 's morgens naar alle richtingen, tegengesteld aan den ge wonen haarworm, gekamd wonden, opdat de lucht tot den haarwortel kan toetre den. Een lichte massage van de huid is buitengewoon aan te bevelen. De juiste toevoer van alcoliiol en vel is afhankelijk van het feit of het hoofdhaar vettig of droog is. Bij vettig haar is een. herhaal delijk wasschen zoowel met alcohol als met water en zeep noodzakelijk, terwijl bij droog haar veel wasschen de noodzake lijke vetvorming belet, met het gevolg, dat het haar hard en glansloos wordt. Wie het haar met alcohol behandelt, moet het na het intrekken door de vloeistof dadelijk een weinig invetten, om het zacht en soepel le houden. Ziachte wasch- middelen zijn le verkiezen boven scherpe, die de huid prikkelen. Na het wasschen begint het voornaam^ site werk: hel onduleeren van het haar. Niet door middel van de tang, die het haar op den duur ruïneert, maar met behulp wamwater. (De water golf-ondu latie). Het haar wordt, met een kam, die men herhaaldelijk nat maakt, doorge- karnd. Dan-legt men het met de kam zorg vuldig in die vorm, waarin men gewoon is het te dragen. Nadat de golven met de kam m hete natte haar gelegd zijn, ont wikkelt men het kapsel met een doek ein droogt hel met een haardroogapparaat •of door middel vande stofzuiger, als men die heeft. Is hel haar droog, dan verwijdert men de doek en het polka- kopje is weer klaar. Eens in de drie a vier weken moet het haar door den kapper worden bijgeknipt. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „De geschiedenis der vrouw", door W. L. George. (H. P. Leopold's uitg.-Mij., Den Haag). Dit "keer eens niet de geschiedenis van de eene vrouw, die geen enkele roman schrijver voor zijn werk kan missen, doch een samenvat liing der volledige geschie denis van „de" vrouw. In zijn voorwoord zegt de heer George, dat het zijn bedoe ling was den ontwikkelingsgang aan te geven van den vroolijken geest, te too- nen hoe de vrouw van den toestand van aapmensch is opgeklommen tot de positie van madame Curie. De schrijver heeft zich daarmede een mooie maar zeer moeilijke taak gesteld. Geconcludeerd mag worden, dat hij voor een groot gedeelte geslaagd is deze taak ten einde Ie brengen. Zonder te verdwalen in uitweidingen is op aantrekkelijke wijze aangeduid in welken toestand de vrouw zich bevond in de eeuwen, die achter oais liggen. Jammer, dat de schrijver zich in hoofdzaak o t het verleden bepaalde en de jongste perio de vain vordering op geestelijk en maat schappelijk terrein van bet vrouwelijk ge deelte der schepp.ng slechts terloops aan roerde. Aan dit overigens zeer belangwekkende boek doet dit afbreuk. „Ras en politiek in Europa", door Lothrop Stoddard. (LI. P. Leopold's uitg.-Mij., Den I laag). In het „Haagsche Maandblad' zijn on langs verschillende opstellen over dit on- De Heldendag te Boedapest. Onze foto toont een groep leden van den Hongaarschen adel, die deelne men aan den jaarlijkschen gevierden Jieldendag". Door toediening van een zwaardslag op den schouder door den Rijksbestuurder Horlhy werden zij in den rij der nationale helden opgenomen. In Hongarije grijpt men nog gaarne de ge legenheid aan om de heerschende ontevredenheid met de onteerende vredeshan- dglingen kenbaar te maken. derwerp verschenen. Deze komen thans gebundeld de populair-weten schappelijke boekenmarkt verrijken. De schrijver heeft een der meest inge wikkelde van alle merische'.ijke vraagstuk ken zóódanig behandeld, dat het in het kader van het bevattingsvermogen van den ontwikkelden leek past. Gezien de belang rijkheid van bet eihnologisch onderzoek voor de politiek en de economie heeft Lothrop Stoddard hiermede een goed werk verricht. Hij heeft zijn slof oordeelkundig inge deeld en suggestief bewerkt, en hij heeft zich gewacht te vervallen in het genre, waarmede de populair-wetenschappclijke auteur zich in wetenschappelijke kringen zoo goed als onmogelijk maakt. Een knap werk. „Duizend en één kijkjes in Zwitserland". (Uitg. Mij. „Elsevier", Amsterdam). De jongste aflevering brengt den lezer geeft bij schil terende reproducties een n de Alpen van Vancloa Eug die la Harpe mooie beschrijving van dit gedeelte van Zwitserland. Verschiüende uitgaven. Bij J. T. Swarlsenburg le Zeist ver scheen een nieuwe Counths-Mahler-romain „De domina van Gantersheim boeiend als alle werken van deze Du.tschc schrijf ster, en ,,De Cowboy-broeders' door Clarence E. Mul ford, die wederom in het romantische verre Westen speelt. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn zag het licht: „De jongeling van Nam bij dokter Lucas", een studie tot handrei king van theoloog en medicus. Van de uitg.-mij. C. Misset te Doe- tinchem, ontvingen we het aardige onder houdende boekje „Kerm is vier ing in Laag- Keppel en Hummeiodoor J. v. d. Ven. De uitgever Joh, Morks te 's Grave n- hage, zomd ons ,,Hoe word ik sneltee- kenaar", door Rodi Roeiers, een der vroiolijke kameraden van Pisuise, welks (eekentalent menig toeschouwer in ver rukking bracht, „Lichtzinnige liederen door den smaakschem Wouter Loeb, „De vroolijke wereld". 100 verhaaltjes verza meld door laatstgenoemden en de tweede druk van „De nieuwe decamerone", een bundel schetsjes m prettigen stijl van den bekenden Haagschen schrijver Johan Brou delet. De nieuwe decameroine is kiesch en steekt daardoor gunstig af bij Boc- oacio's werk. De tweede druk bewijst wel, diat dit boek van Broudelet zijn weg gevonden heeft. Verder gaf de heer Morks nog grotes ken uit van Wouter Loeb onder den ti tel „Menschdom lig te bed". De schrij ver dwingt menigen glimlach af met zijn zotternijen. KAMER-OVERZICHT. EERSTE KAMER. De senatoren hebben hel voorbeeld der leden van de Tweede Kamer nog niet ge volgd. De laats tien zwerven reeds door bosch en hei of spartelen in het zilte nat, de eersten „drijven" lichtelijk op de Ka merzetels. Woensdag is 'de senaat weer bijeen geweest. Zonder stemming werden aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de Mid delbaar Onderwijswet en de Luchtvaartwet. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de wet betreffende openbare middelen van vervoer, met*" uil zondering van de spoorwegen, kwam de heer Van den Bergh (v.b.) op tegen de belemmering van het intercommunale aubobusverkecr,waar door zooveel beter dan tot dusverre wordt voorzien in hel buurtverkeer van centrum tot centrum. De minister van waterstaat betwistte t dit ontwerp strekt om de spoor te bevoordeelen boven de autobus. Het strekt tot regeling van het autobusverkeer. Het wetsontwerp werd aangenomen zon der hoofdelijke stemming, eveneens de ontwerpen tot onteigening voor den aanleg van scheepvaartwegen in Zuid-Limburg, onteigening voor eenige wegverbeteringen te Oss, goedkeuring van het handelsver drag met Siam, int rek king van verschuilen de crisis wet ten en wijziging van de In validiteitswet. KOLONIËN. - r g e r 1 ij l ij k ie del ing. Anela meldt uit Padang: Bij de behandeling van de zaak legen de administrateur van Soeban Ajam, den heer Van der Stok, worden beklaagde (en laste gelegd tien feiten van mishande ling, het uitlokken of liet aanzetten daar toe, benevens vrijheidsberooving. Beid. bekent, dat hij éénmaal een koe lie met een stok op het hoofd heeft ge slagen, en een anderen contractant in een auto uit het Palembangsche te hebben weggevoerd en hem te hebben afgezet, zeggend: „Zoek maar werk Hij wilde de man kwijt zijn. De overige feiten zijn hem niet bekend. Hij beschuldigt de hoofdmandoers ervan, dal zij mishande lingen pleegden zonder dat zij daartoe opdracht hadden ontvangen. Omtrent het insmeren met teer en met jeuk veroorza»- kende middelen van ontkleede vrouwe lijke contractanten 19 hem niets bekend. Beklaagde heeft eens twee vrouwen op de onderneming gezien die ontkleed en met zwartsel ingesmeerd waren. Hij ver bood toen de hoofdmandoers om derge lijke straffen toe te passen. De president houdt beid. diens briefje voor, gericht aan een assistent, waarin den mandoers wordt opgedragen, dat zij hard moeten slaan. Bekl. antwoordt, dat het briefje geen officieel stuk was doch privé. Hij heeft het geschreven in een driftige bui en het was niet ernstig bedoeld. Getuige Moesa, de vroegere hoofdman- doer, die het vorig jaar wegens moord tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, verklaart dat hij op last van bekl. een contractante geheel ontkleed en haar hoofd en haar lichaam met een bijtende stof had ingesmeerd, welke een verschrik kelijk jeuken en blaren veroorzaakte. Ge tuige had ook nog gezien dat bekl. zijn Deenschen dog tegen een contractant op gehitst heeft, en dat de hond den man vreeselijk had BUITENLAND. OVERZICHT. Onrust over Duitschland. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt, dat men zich m Engelsche regeeringskringen ongerust maakt over de nieuwe nota van de inter- genllieerde controle-commissie aan den Duitschen minister voor de rijksweer. De correspondent weet niet, of er twee ver schillende nota's zijn geweest, maar hij noemt het vreemd, dait in Britsche kringen tot op Woensdagavond laat niets bekend was over klachten der commissie ten aan zien van beweerde onwettige oefening, depots en uitrusting, terwijl wat de ver zoeken omtrent Von Seeckt's positie be- l(reft, haar slechts een vage aanduiding bereikt heeft. Voor zoover de medewer- kelr kan nagaan, zijn deze nota's oorspron kelijk ingediend zonder dat de Britsche regeering erin gekend was; maar het is mogelijk dat later de gezanten-conferentie er zich mede bemoeid heeft, en tenzij hij verkeerd ingelicht is dus ook ten aanzien van een zoo delicate kwestie als de positie van V011 Seeekt aan de Brit sche regeer ing geen gelegenheid is gege ven om de zaak in al haar onderdeelen te bekijken. Toen generaal Nolet in 1920 zonder voorafgaand overleg met de regeering de ontbinding van de veiligheidspolitie ge- eischt had, heeft de Britsche regeering er sterk tegen geprotestoer 1 dat een

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1