DE WENTELTRAP Backin' SAMOS PRIMA N\ 85 Vrijdag 16 Juli 1926 Il5e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Aan onze Abonné's. Persoonlijkheid. FEUILLETON Een Vruchten-Taart gebakken mii DrOehker's Bakpoeder GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, -in Goes f2, bulten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- Uitgave Naamlooz© Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en KIeeuwen9 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wij hebben voor onze abonné's het al- leen ver kooprecht kunnen bedingen van de schitterend geslaagde reproductie van de door den bekenden schilder P. van der Hem geschilderde schilderij, voorstellende de Koninklijke Familie, aangeboden ter gelegenheid van de 25-jarige huwelijks herdenking in Februari 1926. Deze reproducties kunnen aan ons bu reau en bij onze agenten op de verschil lende dorpen worden afgehaald tegen over gave van adhters laandein imgevulden bon en tegen betaling van F 0,15. Per post wordt F 0,10 extra in rekening gebracht. De plaat meet 64 bij 46 c.M. en is gedrukt door de bekende uilgeefster De Rotogravure-mijte Leiden. Bij voldoende deelname zullen bijpas sende lijsten tegen den kosbenden prijs verkrijgbaar worden gesteld. Alleen tegen overgifte van ingevulden bon, worden de platen afgeleverd. Daar de prijs zeer gering is alleen de prijs van blanco papier is bijna F 0,15 verwachten wij een grooten toeloop van bestellingen, zoodat wij onze abonné's aanraden dadelijk den bon aan te bieden. Men late deze pracht-aanbieding niet voorbij gaan. Er wordt den laats/ten tijd opvallend druk geschermd met bel woord „persoon lijkheidEn zooals het in den regel geschiedt met woorden, die in breeden lering opgang doen, is het slagwoord ge worden. Flet begrip, waarvan het oor spronkelijk de vertolk ng was, en dus ook zou moeten blijven, vervaagt. Ieder heeft bet woord op de lippen, maar ook ieder hecht er een eigen beieekenis aan. Hier door worden wij gemaand tot voorzich tigheid bij onze beoordeeling van het ge bruik van zoio'n slagwoord in de gemeen schap. Heeft de opgang, die het woord per soonlijkheid gemaakt heeft, eenige beiee kenis, en zoo ja welke? een belegen, zuivere wijn In luxe rietverpakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE :- Wijnhandel Goes Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Ik keelt stomverbaasd naar haar, Louise hier, verstopt in de portierswoning, ziek en alleenRosie liep naar het bed en streek het dek glad. „Ik vrees dat ze erger is vanavond", bracht ze er eindelijk uit. Ik legde mijn hand op het voorhoofd van het zieke meis je. Het was gloeiend van koorts en ik keerde me naar Thomas die op het por taal was blijven staan. „Wil je imij eens vertellen wat het be- teekent, Thomas Johnson, dat je mij dit niet eerder gezegd hebt?" vroeg ik ver ontwaardigd. Thomas keek verlegen. „Juffrouw Louise wou het niet heb ben", zei hij op ernsitigen toon. „Ik wilde het wel doen. Er had al dadelijk een dokter bij moeten komen den avond dat ze hier kwam, maar ze wou er niet van hooren. Is ze is ze erg ziek, juffrouw Innes?' „Erg genoeg", zei ik koel'. „Stuur me neer Innes naar boven." Halsey kwam langzaam de trap op. Hij zette een gezicht of hij verwachtte dat hij iets vermakelijks zou vinden bo- Het is niet gemakkelijk in een kort be stek op deze vraag een afgerond ant woord te geven, maar wel kan, met een enkel woord gezegd worden waarom de maatschappelijke slrooming, die wij kun nen samenvatten in het woord „persoon- lijkheidsverheerlijking" niet aan onze aan dacht mag ontsnappen. In de eerste plaats zij dan opgemerkt, dat de slrooming geenszins een bijzondere karaktertrek is van onzen tijd. Eeuwig is de strijd in den mensch tusschen den wil zich zelf !e zijn en den wil onder te gaan of juister misschien: op te gaan in de massa. Elite lijd geeft aan dien strijd zijn eigen vorm. In het einde der achttiende eeuw leidt de botsing tot de overwinning van het individualisme, dat de heerschap pij opeisdhit over het politieke, het eco nomische, bet godsdienstige en hot aestbe- tische leven. In de veertiger jaren treedt een kentering in. Hei zoover mogelijk doorgevoerde individualisme heeft geleid tot verzwakking van den enkeling, over wien boosaardige gemeenschapsmachten een wreede tyrannic voeren. In het econo mische leven bij voorbeeld zijn in bet be gin van de vorige eeuw verhoudingen ont staan, waardoor den enkeling de vrijheid, waarvoor een vorig geslacht gestreden had, ontnomen werd. Doch ziet, reeds in de zeventiger jaren begint de tegensibrooming, de reactie, verzet aanteekenende tegen de uniformiseering van het leven. Rauw, tartend en grof klinkt de kreet van Max Stinner, die met zijn „Der Einzige und sein Eigentum", het collectivisme veroor deeld, het anarchisme verheerlijkt. Idea listischer klirikt de stem van Friedrich Nietzsche, die niet de orde in het maat schappelijk leven, den dwang over den enkeling verwerpt, maar de gelijkmaking de onderdrukking van het bijzondere ver afschuwt en beschouwt als menschont- eerend. Nietzsche staat aan bet begin van de periode, waarin wij thans leven. De enke ling komt weer op voor zijn onvervreemd baar recht: zich zelf te zijn. En deze worsiteling van het ik gaat geheel om buiten den „partijstrijd", of liever: de partijstrijd is er van doortrokken. Zie hoe de heerschers in het collectivistisch geor ganiseerde Rusland gedwongen worden tot het doen van concessies aan den ik-wil van den enkeling! In West-Europa zal de worsteling, allen organisatie-eischen ten spijt uitgestreden worden, alleen wij kun nen niet voorspellen hoe liet verloop van dien strijd zal zijn. Toch' is, om het eens huiselijk uit te drukken: het steeds toe nemende gebruik van het woord persoon lijkheid bet bewijs*, dat wij ons de wor steling zelf bewust zijn geworden. De conflicten in het politieke en het economische leven zijn twee van. de uitin gen van de tegenstrooming, die op het einde der vorige eeuw ingezet, maar nog niet tot volle krachtsontplooiing is ge komen. Waarvoor wij nu moeten oppas sen is dit: wie meent, dat met de oude leuzen en oude frazen, oude vrijheidsvor- men hersteld bunnen worden, zal zich teleurgesteld zien. Want dan zou er geen vooruitgang, ven. Het eerste oogenblik kon hij niet veel onderscheiden in de kamer; bij bleef staan, keek naar Rosie en naar mij en toen viel zijn blik op het mstelooze hoofd op het kussen. Ik geloof dat hij nog meer voelde wie het was. dan dat bij het zag, met een paar passen was hij de kamer door en boog zich over het bed. „Louiisezei hij zachtjes, maar ze gaf geen antwoord en er kwam geen blik van herkenning in haar oogen. Halsey was nog jong en had bijna nooit zieke menschen gezien. Langzaam richtte hij zich op en greep mij bij mijn arm, terwijl bij naar baar bleef kijken. „Ze sterft tante Ray!" zei hij met heesche stem. „Ze sterft! Ze kent mij niet eens!" „Onzin! snauwde ik ik wordt al tijd heftig als ik bang ben dat ik te sen timenteel zal worden. „Daar is geen spra ke van - en knijp me niet zoo in mijn arm. Als je wat te doen wil hebben, geef Thomas dan maar eens een flink pak slaag." Maar net op dat oogenblik kwam Loui se bij uit haar verdoovimg en begon te hoesten; toen Rosie haar na de hoestbui weer voorzichtig neer legde, herkende ze ons. Dat was alles wat Halsey verlang de. Voor hem beteekende bewustzijn her stel. Hij viel op zijn knieën naast het bed neer en probeerde haar te vertellen, dat ze het best maakte en dat wij zou den zorgen dat ze heel gauw weer de oude was en hoe mooi ze was maar hij raakte hfcelemaal overstuur en een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist Met Backin rijst liet deeg onder het bakken- 500 gr. tarwebloem f 0.16 1 pakje Dr. Oetkers's Backin 0.07% 100 gr. boter f 0.28 mar?.. 0.12 2 eierenM 0.12 Ve liter melk „0.02 een weinig zout 100 gr. suiker 0.05*1, 3 pond fruit (Klapbessen, Bessen. Kersen of derg.).0.60 f 1.15 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik of dun uit, al naar gelang men een óf meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men be» legge de met dit deeg bedekte bakblikken met ontpitte, gesuikerde vruchten Indien het fruit zeer sappig is. bestrooie men hel rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een' weinig suiker. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermatln Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zicb' direct tot deze*Importeurs, die op aanvrage ook een gratis«receptenboekje toezenden. d.w.z. ordelijke ontwikkeling zijn, nieu we vormen worden voorbereid en daar mede nieuwe voorwaarden voor de ont wikkeling van de persoonlijkheid itn ons, waarbij wij dan moeien bedenken, dat ten slotte van het ik zelf afhangt of on der de nieuwe voorwaarden zijn persoon lijkheid tol ontwikkeling komt. Voor hem geldt, als voor eiken ik, bet gebod van den door Ibsen ui: tgcbeeklem individua list Brand „Wees wat je bent, voluit, geheel, Niet half, niet stuksgewijs verdeeld!" -wei—nmmas—mi i h«.hii mm—h MEDISCHE RUBRIEK. Bacillendragers. Reeds in de oudheid kende men bet bestaan van besmettelijke ziekten en wist men door ondervinding, dat lijders aan dergelijke ziekten gevaarlijk waren voor kun omgeving, op wie een dergelijke ziek te gemakkelijk kon overgaan. Als een ramp gingen zij van lijd tot tijd over de wereld, aangezien men er vrijwel geheel machteloos tegenover stond. Die machte loosheid sproot voort uit het feit, dat men omtrent den aard van het gif en des- zelfs overbrenging van mensch op mensch geheel in liet duister tastte. Die over- kon geen woord mieer uitbrengen. Dat gaf mij mijn gezonde verstane! terug en ik stuurde hem de kamer uit. „Onmiddellijk!" herbaalde ik, toen bij aarzelde. „En stuur Rosie maar hier heen". Hij ging niet ver weg. Boven aan de trap bleef hij zitten en verdween alleen even om aan een dokter bei telefoneeren bij was vol bereidwilligheid om van alles te halen en aan te dragen, maar hij liep iedereen in den weg. Ten slotte kreeg ik hem bet huisje uit, door hem op te dra gen de auto in orde te maken als zieken auto, voor het geval de dokter bet goed vond dat het meisje vervoerd werd. Hij stuurde Gertrude naar de portierswoning toe met de onmogelijkste dingen, onder anderen een stapel badhanddoeken en een doos met mosterdpleisters en daar de meisjes elkaar wel kenden, werd Louise merkbaar 'opgewekter, toen ze haar zag Toen de dokter uit Englewood (Dr. Walker, uit Casanova, was er niet) op weg was gegaan naar Zonnehoek had ik een lang gesprek met den ouden Tho mas, waardoor ik het volgende te weten kwam. Zaterdagsavonds ongeveer om tien uur bad hij beneden in de zitkamer zitten le zen, toen er iemand op de deur klopte. De oude man was alleen, want Wanner was er niet, en eerst weifelde hij nog of hij wel zou open doen. Ten slotte deed hij bet toch, en tot zijn verbazing stond Louise Armstrong voor hem. Thomas was een oud familiestuk, die al bij de Arm strongs was gekomen, toen Louise nog brenging is niet altijd dezelfde. Bij een eerste groep ziekten, waartoe o.a. pokken, waterpokkendiphtheric nekkramp en griep behooren en waarbij de ziektenkiemen zicb in de huid of op de slijmvliezen van de luchtwegen van den patiënt bevinden, ge beurt de overbrenging direct van mensch op mensch, zoodat aanraking van of in de nabijheid komen van den patiënt voor den gezonde gevaar oplevert. Andere daar entegen, waartoe o.a. buiktyphus, cholera dysenter.e behooren en waarbij de ziekte kiemen zich op het slijmvlies van het darm kanaal bevinden, zoo dat speciaal de uit werpselen van den patiënt besmettelijk zijn, zijn daardoor slechts indirect van mensch op mensch overdraagbaar, daar alleen zij, die met die uitwerpselen dan wel met water, melk of ander voedsel» dat door die uitwerpselen besmet is ge worden, in aanraking komen, gevaar Loo- pen geïnfecteerd ie worden. Een laatste groep besmettelijke ziekten bevat die, waarbij de ziektekiemen van den lijder slechts via een dierlijk wezen op een gezonde kunnen overgaan b.v. vlektyphus en pest via de vloo en gele koorts en ma laria via de mug, om ons tot de meest bekende te beperken. Na voorgaande uiteenzetting tot het uitgangspunt terugkeerende, rijst de meer practische vraag, hoe lang de lijders be smettelijk blijven, m. a. w. hoe lang zij nog kiemdragers, „bacillendragers", zijn. Dit nu is voor verschillende ziekten niet gelijk. Terwijl bij sommige, zooals maze len en bof, de patiënten slechts aan het begin der ziekte besmettelijk zijn, is zulks bij andere gedurende het gelieele verloop der ziekte het geval.' b.v. pokken en rood vonk. Bij een derde groep o.a. buiktyphus cholera en diphtheric, blijft de besmette lijkheid tot in de herstelperiode, dikwijls zelfs nog langen tijd na het herstel be staan; (dit laatste betreft dan in eigenlij ken zin de bacillendragers. Mede behooren hiertoe personen, die, hoewel zelf nooit ziek geweest zijnde, toch bacillendragers zijn van een bepaalde ziekte en die dus kunnen verspreiden. Dat laatst bedoeld gevaar niet denkbeeldig is, moge blijken uit het volgende historische geval van Mary, de Amerikaansche keukenmeid, ty phus bacillendraagster, die overal waar zij kwam, ziekte en dood veroorzaakte en zoo b.v. oorzaak werd, dat in één enkele stad, waar zij vertoefde 1350 gevallen van ty phus, waarvan 82 met doodelijken af loop, voorkwamen, waardoor zij zich on sterfelijk in de historie gemaakt heeft als de „Typhoid-Mary". Het zijn speciaal de bacillendragers, die voor de maat schappij gevaarlijk zijn en ten wier op zichte voorzorgsmaatregelen dienen ge nomen te worden. Hierbij staat op de eer plaats afzondering dier lieden met daarna zoo mogelijk een onschadelijk maken, c.q. vernietigen der ziektekiemen. Dit gaat gemakkelijk, wanneer het personen be treft, die in de herstelperiode verkeeren. Moeilijker wordt het bij degenen, die reeds hersteld zijn, maar het lastigste probleem doet zich voor, indien men te doen heeft met een gezonden en „nooit ziek geweest zijnden bacillendrager, daar maar een kind was, en hij wist niet wat hem overkwam, toen hij haar daar zag staan. Hij zag dat ze moe en opgewonden was, bracht baar im de zitkamer en dwong haar om te gaan zitten. Na een poosje ging hij naar het huis en haalde juffrouw Wat son en tot laat in den nacht hadden ze zitten praten. De oude man zei', dat Louise den indruk maakte of ze bang was. Juffrouw Watson zette haar thee voor en Louise liet hen allebei beloven dat ze haar komst geheim zouden hou den. Ze had niet geweten dat Zonnehoek verhuurd was en het scheen de moeilijk heden waarover ze tobde, nog erger te maken. Haar moeder en haar stiefvader waren nog in Californië meer wilde ze met over hen vertellen. Niemand *kon zich begrijpen waarom ze weggeloopen was. Arnold Armstrong was op de Greenwood Club en tenslotte ging Tho mas, die niets wist wat hij doen moest,* daarheen, langs het voetpad. Het was bijna middernacht. Onderweg kwam hij Armstrong legen en bracht hem naar de portierswoning. Juffrouw Watson was naar het huis gegaan om beddegoed te halen, daar het hen in de gegeven om standigheden beter leek als Louise maar tot den volgenden morgen daar bleef. Arnold Armstrong en Louise hadden sa men een lang gesprek en Arnold was zeer heftig en opgewonden geweest. Toen hij tenslotte verdween, was het over tweeën. Hij was naar het huis toegegaan. Thomas wist niet waarom en om drie uur was hij aan den voet van de wcntel- G. Bernard Shaw. De beroemde Engelsche romanschrij ver, hoopt den 26en dezer zijn 70s ten verjaardag te herdenken. men in zulk een geval dikwijls over ware rechercheurstalenten moet beschikken, om zoo iemand uit te vinden. En dan nog zijn de resultaten lang niet altijd schitterend, vooral door de vaak geringe medewerking der betreffende personen, waartoe zij wet telijk niet verplicht zijn. Samenvattend moet men dus tot con clusie komen, dat alhoewel thans als vast staand aangenomen moet worden het groo- te gevaar, dat bacillendragers. voor de maatschappij opleveren, de middelen, waar over men beschikt om hen onschadelijk te maken, tot op heden ten dage onvol maakt zijn. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Volgeladen wagens en ongevallen. Ieder jaar opnieuw in den hooi- en in den oogsttijd komen verschillende onge vallen voor. De maanden, waarin de hooi tijd en de oogst vallen, staan jaar op jaar aan de spits wat het aantal ongevallen betreft. Dit is volkomen verklaarbaar. In geen anderen tijd van het jaar wordt dagelijks gedurende een grooter aantal uren en met meer inspanning gewerkt. Bovendien kunnen in den hooitijd en in den oogst de omstandigheden er zoo licht toe leiden, dat niet de gewone zorg en ge wone bedachtzaamheid bij den arbeid wor den betracht. De overweging: vandaag isi het weder gunstig en we weten niet, hoe het morgen zal zijn, leidt er zoo licht toe, dat men in bijna letterlijken zin te veel hooi op zn vork neemt en menig ongeval vindt plaats als gevolg van te groote haast en van pogingen om te veel op éénmaal te bereiken. Het vervoer van wagens, die te vol geladen zijn, is één der jaarlijks terug- keerende oorzaken van bedrijfsongeval len. Zoolang de wagen zich nog op het land of op den weg bevindt, levert een te zwaar voer meestal geen bijzonder gevaar op, mits de wagen maar met oordeel is trap doodgeschoten. Den volgenden morgen was Louise ziek. Ze had om Arnold gevraagd, en ze had den haar verteld, dal hij uit de stad was gegaan. Thomas had niet den moed gehad om haar van den moord te vertellen. Ze weigerde om een dokter le halen en scheen doodsbang te zijn dat haar tegenwoordig heid daar bekend werd. Juffrouw Wat- som en Thomas hadden hun handen vol en. tenslotte hadden ze Rosie in het ge heim moeten nemen om hen te helpen. Ze bracht het noodige eten en drinken veel was het niet naar de por tierswoning en hielp hen om de zaak ge heim te houden. Thomas vertelde hij ronduit dat hij er zoo op gesteld was geweest om Louise s tegenwoordigheid geheim te houden, om dat zij dien nacht allemaal Arnold Arm strong gezien hadden en omdat het be leend was dat hij niet bepaald gehecht was geweest aan den doode. Wat betreft de reden waarom Louise uit Californië was gevlucht, of waarom ze niet naar de Fitzhugt was gegaan of naar kennissen in de stad daar wist hij even weinig van als ik. Door den dood van haar stiefva der en het vooruitzicht dat de familie on middellijk terug zou komen, was de toe stand steeds onmogelijker geworden. Ik begreep wel dat Thomas even opgelucht was als ik over den Loop die de zaken genomen hadden. Van den dood van haar vader en van haar broer wist ze niets. i -t _i (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1