Bij Examens en Openbaar Optreden lamelsdhen land- en tuinbouw en veeteelt, treedt dezen zomer bijzonder iti het licht. Behalve het bezoek, aan ons land de zer dagen gebracht door een veertigtal presidenten en directeuren van de Pruisi sche Landbouwkamers, heeft ons land onlangs het bezoek gehad van Deensche belanghebbenden bij de aardappelcultuur. Het waren vertegenwoordigers van de spiritusfabriek, welke in Denemarken het monopolie heeft van de bereiding van spi ritus. Zij werden geïntroduceerd bij de autoriteiten door den consul-generaal van Denemarken te Rotterdam, dan heer H. H. M. Borregaard. Achtereenvolgens werden bezocht de veenkoloniën, onder leiding van den land bouw-consulent den heer J. Kok, bet kweek veld van de Friesche Maatschappij van Landbouw, onder leiding van den heer Bekius, de vroege aardappelcultuur in „de Streek" (Noord-Holland) onder leiding van den waarmemenden. Rijkstuin- bouwconsulent, den heer Ritzema ,te Hoorn, de Wilhelininapolder bij Goes, onder leiding van ir. Th. J. Mansholt. inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandscheïi landbouwvoorlicb- tingsdienst, die met ir. R. P. Bonthuis, Rijkstuambouwoonsulent, gedetacheerd bij vorengenoemden dienst, al de reeds tot dusver gehouden en nog te verwachten studie-bezoeken van buitenlamdsche land en luinbouw-deskundigen organiseert, leidt en regelt. Op het programma van het Deensche bezoek kwam ook nog voor een bezichti ging van het laboratorium voor mycologie en aard appelonder zoek van prof. Quanjer te Wageningeii. Voorts is ons land in de laatste weken bezocht door vertegenwoordigers van de landbouwkamer te Stettin; door oud-stu denten van de hoogeschool te Edinburgh (Schotland) j door vertegenwoordigers van de landbouwkamer van Antwerpen, die zich speciaal voor het landbouwonderwijs bier te lande interesseerden, en door een gezelschap vertegenwoordigers van het Rijksverbond voor den Duiitschen Tuin bouw. Verwacht worden nog bezoeken o.a. van een gezelschap, onder leiding van prof. Schmidt uit Gottingen, welke excur- sionnisten speciaal belangstellen voor onze veeteelt en verder van een gezelschap, bestaande uit een vijftiental professoren», onder leiding van prof. dr. Remy uit Bonn, welk bezoek meer in bet bijzonder zal zijn gericht op kennismaking met verschillen de zaken op 't gebied van de Nederland- scha landbouwwetenschap. blijft men kalm en helder door bet gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten, Glazen buisjes 75 cent. PROVINCIE-NIEUWS. Kamer van Koophandel. Blijkens door de Kamer van Koophan del en Fabrieken van de afdeeling han del en nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid ontvangen mededeeiing, worden uit Frankrijk afkom stige kersen in Engeland niet ten invoer toegelaten, tenzij zij vergezeld gaan van eene door de Franschie autoriteiten afge geven verklaring, blijkens welke de zending niet behept 19 met bepaalde insecten. Om nu te voorkomen, dat Nederland- sche kersenzendingen bij invoer in Enge land moeilijkheden ondervinden, wordt in overweging gegeven, de zendingen te doen vergezeld gaan een door de Kamer van Koophandel af te geven certificaat van oorsprong. Zoodoende zal aan de Bntsche autori teiten onmiddellijk kunnen blijken, vanwaar de kersen afkomstig zijn en zal, kuonen worden voorkomen, dat Nederland sche kersen ten onrechte voor Fransche wor den aangezien. Eveneens wordt er de aandacht op, ge vestigd, dat de z.g.n. „food-certificates" welke krachtens de „Meat and Canned Foods Act" bij invoer in Canada worden vereischt en door den afzender zelf on der teekend worden, in hel vervolg door eene Kamer van Koophandel kunnen wor den bevestigd, in plaats van, zooals tot heden vereischt was, Hoor een notaris of kantonrechter. Geen aardappelmeel-industrie. Een commissie uit de Zeeuwsche laod- bouwmij. heeft rapport uitgebracht over de vraag, of aardappelmeel fabricatie voor Zeeland aangewezen is. In vergelijking tot dc omstandigheden in het Noord-Oos ten van ons land wordt het volgende opgemerkt: a. De aanwezigheid van een wijdver takt net van kanalen maakte het gemak kelijk, de volumineus© aardappelen zonder veel kosten naar de verwerkingscentra tc vervoeren. In Zeeland zou het vervoer naar de verschillende haventjes per as moeten geschieden en dus met meer kos ten en moeilijkheden gepaard gaan. b. De geaardheid van den veenkolo- nialcn bodem met zijn losse structuur, ge ringe kosten van bewerking en rooiing ei. groote „dankbaarheid" voor bemesting, werkt het telen van groote hoeveelheden fabrieksaardappelen zeer in de band. c. In Groningen en Drente heeft de aardappelmeel-industrie een goedkoopc brandstof tot haar beschikking, n.l. turf. d. De factoren kapitaal en arbeid wa ren bij het ontstaan der aardappelmeel industrie zeer voordeel!g voorhanden, wat in verband stond met den kwijnenden toe stand van de scheepvaart. In verband mei een en ander acht de commissie nergens anders in Europa ook niet in Zeeland de omstandigheden voor de teelt van fabrieksaardappelen zoo gunstig als in de veenkoloniën. Bij navol ging zou Zeeland verre achiter staan bij genoemde streken, om welke reden ver vanging van de teelt van consumptie- door fabrieksaardappelen niet aan te bevelen is. De economisch-geografische ligging van Zeeland is bovendien veel gunstiger voor den verbouw van verbruiksaardappeien. De conclusie van de commissie is dan ook dat de Zeeuwsche landbouwer uit welbegrepen eigenbelang de teelt van consumptieaardappelen niet moet verla ten, maar integendeel moet trachten, deze te verbeteren en waar mogelijk, tot groo- tere uitbreiding te brengen. Clinge. Zaterdag werd onder groote belangstelling van de zijde der bevolking de heer J. W. Vienings geïnstalleerd aLs burgemeester dezer gemeente. In een bui tengewone vergadering van den raad werd bij door den oud-sten wethouder toegespro ken, die hem ten slotte den ambtsketen omhing. De beer Vienings aanvaardde daarop met een toespraak het burge meestersambt. Hoedekenskerke. In de Vrijdag ge houden vergadering van den raad dier ge meente, was de heer D. de Regt met ken nisgeving afwezig. De voorzitter deelde mede dat van den heer P. J. Verburg bericht was ingeko men diait hij zijn benoeming tot secre taris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur aannam en dat zijn borgstelling in orde is bevonden, zoodat hij per 1 Juli j.l. in functie is getreden. Voorts dat Mej. C. Siebinga met in gang van 1 Juli j.l. als assistente in de O. L. school is toegelaten en dat naar aan leiding van een opmerking gedaan in de voorgaande vergadering door den heer Jollas. Boone inzake verlaging van den leeftijdsgrens waarop men recht krijg'! op ontslag als lid 'van de brandweer B. en W. geen termen aanwezig achten om den raad voorstellen te doen met betrek king tot de wijziging van de desbetreffen de verordening. Tot lid van het burgerlijk armbestuur vacature P. J. Ver burg werd daarop be noemd de heer B. Louusse met 5 stemmen tegen 1 op den heer M. v. d. Dorpel. Behoudens nadere goedkeuring vati Ged. Staten werd aan H. Ja sper se met in gang van 1 Juli j.l. verkocht een stukje uitweg door hem van de gemeente in erf pacht bezeten voor de som van f 400, De tot dusver te betalen erfpacht scanom bedraagt f 15,'s jaars. Vervolgens hadden uitvoerige bespre kingen plaats over de aansluiting van de gemeente aan het electrisch net. Besloten werd Ged. Staten te berichten, dat het nut van aansluiting door den raad zeer zeker wordt erkend, doch dat de door dat college geëischte garantie te bezwa rend wordt geacht, terwijl het den raad billijk zou voorkomen dat de gemeenten door het storten van gelden in dit garan tiefonds ook medezeggenschap zouden krij gen in deze maatschappij. De raad is en blijft echter gaarne bereid tot verdere onderhandelingen over deze belangrijke zaak. zoo deze op meer billijke wijze kunnen worden gevoerd. Ter gelegenheid van de Heinkens- zandsche kermis hadden hier op Zaterdag j.l. diverse volksspelen plaats. De prij zen' werden als volgt behaald: Hindernissen-wedstrijd1. J. de Groot, 2. P. v. Dalen, 3. P. Lindhout. Ringrijdferij te paard: 1. G. Jeroini- mus, 2. J. de Pree, 3. A. Louisse. Bij de schietwedstrijden behaalden de prijzen Personeel Marga le groep: 1. S. Roel- se, 2. L. Lous, 3. J. Geense. 2e groep: 1. Jan L& Grand, 2. B. v, Damme, 3. C. Oele. 3e groep: 1. N. de Regt, 2. M. Alle- mekinders, 3. Job La Grand. Vaste baan (Marga): 1. L. Lous, 2. S. Roelse, 3. M. v. d. Pree. Vaste baan (buks): 1. S. Roelse, 2, J. Geense, 3. L. de Bart. Geluksbaan: 1. P. Rietmens, 2. B. v Damme, 3. M. Allemekmders. Ierseke. Op het drietal der ger. ge meente komen voor: Ds. .De Blois Dirksland; Ds. Hofman van Krabben- dijke en Ds. Kievit van Veenendaal. Op initiatief van den heer Poleij is de oude menschen uit het huis der ar menverzorging „Vrederust' te Ierseke, door een zevental eigenaars van luxe auto s een aangename en voor velen onvergetelij ken dag bezorgd. De beeren (of dame) mevrouw Klinkenberg, H. Klos, van dei* Peijl, P. J. Poleij, .PC. Pols, J. Scheele en J. A. van Sprundel haalden de toer- gasiten omstreeks 1 uar af en maakten over Goes— Heinkenszand Middelburg een tocht naar Vlissingen. Na een bezoek aan 't strand en menigvuldige tractaties waren de oudjes omstreeks half negen weer thuis. De wijkzuster maakte de tocht mede. De afdeeling Ierseke der vereeni- ging tot Chr. Verzorging van krankzinni gen in Zeeland vergaderde Vrijdagavond onder presidium van Ds. Meijer. Inge komen waren o.a. bericht van C. Har toog en Ds. Kersten dat ze hun benoe ming tot bestuurslid niet aannamen (de laatste wegens vertrek). Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig slot is van f 15,78. Boeken werden nagezien door den beer J. van Putten en G. Schouwenburg. De aftredende bes tuur s leden werden herkozen. In de vacature Kersten werd benoemd de heer P. Otte. Afgevaardigden naar de jaarvergadering werden gekozen de heeren P. Otte en W. Bakker, waarna Ds. v. Beusekom de ver gadering sloot. Hansweert. Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen veeartsenijkunde eer ste gedeelte onze vroegere dorpsgenoot W. J. L. de Groof. Kruiningen. Tot leeraar in Aardrijks kunde aan het lyceum te 's Gravenhage is benoemd de heer A. A. A. Verbraek, onderwijzer te Amsterdam, geboortig van Kruiningen. Middelburg. Te Middelburg sloeg he denmorgen een jonge stier, die met de Rotlerdamsche boot moest worden ver voerd los van zijn geleiders en ging de stad in. In de Bogaardstraat werd het dier een slop ingejaagd en hier werd op den stier geschoten, doch zonder afdoend resultaat; hij wist weer weg te komen Over de brug en markt liep het dier de Noordstraat in en bracht daar een oroge- wenscht bezoek aan de portiek der firma HiJdernisse, waar een ruit het moest ont gelden. Het dier ging verder en gelukkig naar buiten de stad, waar hij in een weide aan den Nadorst kon worden neerge schoten'. Bij de vervolging kwam een jongen te vallen over een rijwiel, en moest met een armfraotuur in het gasthuis worden op genomen. Verder liep een en ander zonder per soonlijke ongelukken af. Ovezand. Mej. J. Clarijs, onderwij zeres aan de R.K. school alhier, is be- no»emd met ingang van 1 September te Leiderdorp. Schore. Een koe van den landbouwer G. is aangereden door een vrachtauto van de fa. F. S. F. te Goes, tengevolge waar van het dier kwam te vallen en een poot brak. De koe moest worden afgemaakt. Naar verluidt zou een en ander te wijten zijn aan onvoorzichtigheid van den chauf feur. De politie stelt een onderzoek in. Naar wij vernemen zal met 1 Sept. a.s. Ds. van Beusekom te Ierseke niet meer als consulent optreden bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Ds. Diedc- ricks van Kruiningen zal deze functie overnemen. Onder voorzitterschap van den heer A. Stevense vergaderde in de consi storie der Herv. kerk de afdeeling van de vereeniging tot verpleging van krank zinnigen „Vrederust" le Bergen op Zoom. Als afgevaardigde naar de op 14 dezer aldaar te houden algemeene vergadering werd gekozen de heer J. Hendrikse. Be sloten werd een spreker uit te noodigen om de belangen der vereeniging betreffen de, nader uiteen te zetten. Vlissingen. Het stoomschip „West- land", dat van de werf N.V. scheeps werf v.h. Jan Smit Czn. te Alblasser- dam is te water gelaten, zal op de wprf der Kon. Mij. „De Schelde' te Viis- singeri van machines en ketels worden voorzien. Het stoomschip is bestemd voor de Scheepvaart Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam. Typografische tentoonstelling. Zaterdagmiddag hebben wij, gehoor ge vende aan de uitnoodiging van het bestuur der afd. Goes van den Algemeenen Ne- derlandschen Typografenbond, een bezoek gebracht aan de meJksaloin van dhr. Bus- traan, alwaar gehouden werd een tentoon stelling van omslagen, dienende voor een gedenkboek 19161926, hetwelk eerst daags door dezen bond wordt uitgegeven, Een 120-lal ontwerpen, w.o. zeer fraaie exemplaren, waren tentoongesteld. Voor hen, die de typografie beoefenen of in dit bedrijf werkzaam zijn, was het een leerrijke middag. Deze tentoonstelling, welke als geslaagd beschouwd kan worden, werd door tal rijke beoefenaars, van verschillende orga nisaties bezocht. De telefoon en de radio. De directeur-generaal der posterijen en telegraf e, brengt, ingevolge goedkeuring van den minister van waterstaat, het vol gende '.er algemeene kennis; Voor de overbrenging van radio-telefo nisch uit te zenden mededeelingen van woord- en toonidhoud kunnen, ter beoor deeling van den directeur-generaal, inter- locale telefoonge'eidingen in gebruik wor den afgestaan. Indien deze geleidingen in gebruik gege ven worden op Zon- en feest-dagen en op werkdagen na 6 uur n.m. en voor 9 uur v.m., zal daarvoor verschuldigd zijn een vergoeding naar reden van f5 per uur en per afgestane geleiding. Zijn de kantoren, waarlusschem een ge leiding wordt afgestaan, van, elkaar gele gen op een hemelsbreed gelegen afstand vain ten hoogste 15 K.M. of zooveel meer als de directeur-generaal noodig acht, dan wordt de vergoeding berekend naar reden vain f2 per uur en per geleiding. STADS-NIEUWS. Geslaagd. De heer D. M. Hollesteile alhier, slaagde aan de universiteit te Leiden voor het economisch doctoraal-examen indolo gie. Concert „Euphonia". De harmonie „Euphonia" gaf Vrijdag avond voor hare donateurs en kunstlieven de leden in het Schuttershof haar eerste zomerconcert. Het programma, dat een 9-tal werken bevatte, werd op keurige wijze uitgevoerd. De opkomst van hen, die daarvoor een uitnoodiging hadden ontvangen, was niet bijster groot. Te meer is dit te betreuren, daar dit concert een hernieuwde poging van het bestuur was om de belangstelling "voor deze concerten op te wekken. We hopen, dat het bestuur en executan ten niet ontmoedigd zullen zijn. Het twee de concert wordt gaarne tegemoet gezien. Aan Rijkspostspaarbank. het postkantoor alhier zijn Juni bij- en hulppostkantoren werd op spaarbankboekjes ingelegd f38205,02 en terugbetaald f42380,42. Derhalve min den* ingelegd dan terugbetaald f4175,40. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 47. Boottocht Antwerpen, Zooals blijkt uit achterstaande adver tentie zal Zaterdag a.s. weer een boottocht tocht gemaakt worden naar Antwerpen met de salonboot „Schelde" van de Rot lerdamsche Tramwegmaatschappij. Dammen. Vrijdag had de tweede ronde plaats voor het kampioenschap. Dhr. A. Corstanje-Dha*. J. van Cabnthoüt 0. Dhr. J. J. Snoodijk-dhr. I. van Houte 02. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde wegens het met een motor rijtuig over een weg rijden, terwijl dit rij- rij'Uiig niet voorzien is van twee onafhan kelijk van elkander krachtig werkende remmen H. B. te Goes tot f3 boete subs. 3 d. hechtenis, J. C. B. te Kruii- niiigeri tot f 15 boete subs. 15 d. hech tenis, M. C. v. d. J. te Ierseke f3 boete sobs. 3 d. hechtenis. BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgiscjh verdrag. üe parlementaire redacteur van „de Maasbode" meldt: Naar wij vernemen heeft Vrijdag de slotvergadering plaats gehad van de com missie van rapporteurs over het Neder- landsch-l'elgisch verdrag. Ill het midden van de volgende week kan liet voorloopig verslag, dat een lijvig stuk moet zijn en waarin tal van bezwaren tegen liet verdrag tot uiting komen, worden tegemoet gezien. Radio-verbinding met lndië. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek werden te Amsterdam een aantal instrumenten en toestellen naar het telegraafkantoor aan den N.-Z Voorburgwal gebracht. Omtrent de be doeling daarvan verneemt het ,Hbld." uit betrouwbare bron In het begin van de volgende week zullen de proeven worden genomen inzake een radioverbinding met Ned..lndië. De proeven zijn gebaseerd op den snaargalvano meter, zooals die in principe werd uitgevonden door prof. finthoven en ten behoeve van de radio-telegrafie gewijzigd door ir. W. F. Enthoven, zoon van den hoog leeraar. Door de bijzoudere eigenschappen van dit instrument denkt men de storingen tot een minimum te kunnen beperken en voorts een aanzienlijke tijdsbesparing te kunnen bereiken. Ten behoeve van deze proeven is in den polder aan den overkant van het IJ een antenne opgesteld die over de kabels verbinding krijgt met het rijkstelegraaf kantoor. Door middel van fotografie wordt een en ander vaslgeslegd op een film, zoodat de ontvanger geen marconist behoeft te zijn. De proeven, die men op den duur dienstbaar hoopt te maken aan de snel telegrafie worden met Bandoeng genomen Zijn de resultaten zóó als men ver wacht, dan zal, wat thans twaalf uur duurt eer het uit lndië in Nederland is bezorgd, ons in één uur kunnen bereiken De Koninklijke familie in Zwitserland. De correspondent van de „N, R. Ct.» in Zwitserland meldt Het „Agence télégraphique Suisse' maakt Donderdag melding van een inci dent, dat de koningin bij een bezoek aan den Featushühle zou hebben meegemaakt. Volgens dit bericht zouden de koningin en de prins, vergezeld van den schrijver Henri van Wermeskerken, tijdens hun bezoek in het meer van Thun het lijk van een man hebben ontdekt, die zich vermoedelijk op den berm van den weg heeft neergevlijd en slapende in het water is gevallen. Deze mededeeiing is niet ge heel overeenkomstig de waarheid De koningin ,is namelijk Donderdag den ge heelen dag niet uitgegaan. Wel hebben prins Hendrik, prinses Juliana en de heer Van Wermeskerken met een talrijk gevolg in den ochtend een tocht gemaakt naar de grotten van Sankt Beatus en daarbij deden zij inderdaad de trieste ontdekking, waarvan het „Agence télégraphique Suisse* melding maakt De prefectuur van Inter laken werd onverwijld met het gebeurde in kennis gesteld Voor zoover men heeft kunnen vaststellen, is het slachtoffers een van de arbeiders, die daar in de buurt bezig waren met steenkloppen. Een geschenk aan prinses Juliana. Prinses Juliana kreeg van de Geneefsche Société d'Art en d'Histoire ten geschenke een zeer smaakvol uitgevoerd historisch album, gewijd aan de betrekkingen tus- schen Genève en de huizen van Oranje- Nassau en Mecklenburg Schwerin. Dit album, dat is samengesteld door den Geneefschen historicus Guiilaume Fatio, bevat een acte van staatsburger schap van de Piinses, geteekend door den president van den Staatsraad en den staats kanselier van Genève; verder een histo rische uiteenzetting van dit recht, dat in 1815 werd verworven door een van de voorvaderen der Prinses, Frederick Fran cois I, groothertog van Mecklenburg- Schwerin. Verder is in genoemd album een stamboom opgenomen, die verklaart hoe H. M. de Koningin afstamt van de graven van Genève, die door een tweetal huwelijken met de huizen van Oranje en Nassau zijn gepatenteerd. In een inleidend schrijven verklaart de genoemde vereeniging het verblijf van de Prinses op Zwitserschen bodem aan te grijpen, om haar een bewijs te geven van de gevoelens van dankbaarheid, die de Geneefsche bevolking jegens Nederland bezielen. K. L. M. vliegtuig verongelukt Vrijdagmorgen heeft met een der vlieg tuigen van de K. I. M. een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de beide 'nzittenden, de piloot en een passagier, zijn gedood. Het vliegtuig II. N. A. C. C. van de L. M dat te 9 23 uur van Rotter dam naar Parijs vertrok, is ongeveer 12 KM. ten Noorden van Brussel ver ongelukt Vermoedelijk is het vliegtuig, dat in een mistbank was geraakt, tegen de aarde gevlogen en dientengevolge totaal vernield. De beide inzittenden werden op slag gedood. De passagier was de koopman Hepner uit Amsterdam. Het vliegtuig, waarmede het ongeluk heeft plaats gehad, is het Fokker-vlieg tuig, dat den tocht naar lndië heeft ge- maakt. Bankdirecteur in arrest. De directeur der Hollandsche Handels bank te Haarlem is volgens „De Tel." op last der justitie gearresteerd. Aan de Hollandsche Handelsbank is door de Haarlemsche rechtbank surséance van betaling toegestaan. In de vergadering van crediteuren en ook in het vóór eenige weken uitgebrachte rapport van bewind voerders is medegedeeld, dat bij het onderzoek is gebleken, dat de directeur de bank benadeeld heeft doordat hij ge fingeerde rekeningen opende en met het aldus opgenomen geld speculeerde. In totaal beloopt het opgenomen geld een som van ruim een millioeu gulden. Dit geld is, omdat er geenerlei dekking aan wezig is, geheel verloren. Een oude dienstbode bestolen. Toen ruim drie jaren geleden zich de heer B in Princenhage vestigde, had hij in zijn dienst een thans 62-jarige dienst bode, die ongeveer 40 jaar lief en leed met de familie B. had gedeeld. Deze oude getrouwe had in die lange jarenreeks een flink s; aarduitje bijeengespaard en de heer B. was zoo bereidwillig geweest, dit be drag met nog enkele sieraden in een kistje,

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2