DE WENTELTRAP NV 81 Maandag 12 Juli 1926 115e Jaargang. Aan onze Abonné's. Verklaarbare ontstemming. 22 FEUILLETON Op Eeis VOLLE-MELK-REEP ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OHM COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant j en Kteeuwens 4 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wij hebben voor onze abonné s het al leen verkooprecht kunnen bedingen van de schitterend geslaagde reproductie van de door den bekenden schilder P. van dei- Hem geschilderde schilderij, voorstellende de Koninklijke Familie, aangeboden ter gelegenheid van de 25-jarige huwelijks- herdenking in Februari 1926. Deze reproducties kunnen aan ons bu reau en bij onze agenten op de verschil lende dorpen worden afgehaald tegen over gave van achiterstaanden ingevulden bon en tegen betaling van F 0,15. Per post wordt f0,10 extra in rekening gebracht. De plaat meet 64 bij 46 c.M. en is gedrukt door de bekende uitgeefster De Rotogravure-mij. te Leiden. Bij voldoende deelname zullen bijpas sende lijsten tegen den ko stenden prijs verkrijgbaar worden gesteld. Alleen tegén o ver g if le van in gevulden bon, worden de platen afgeleverd. Daar de prijs zeer gering is alleen de prijs van blanco papier is bijna f 0,15 verwachten wij een grooten toeloop van bestellingen, zoodal wij onze abonné's aanraden dadelijk den bon aan te bieden. Men late deze pracht-aanbieding niet voorbij gaan. Sedert het vredesverdrag van Versailles het aanzien heeft gegeven aan de Inter nationale Arbeidsorganisaties, werden te Genève een groot aantal ontwerp-tractaten en aanbevelingen aanvaard, welke echter grootendeelis in voorbereidenden staat ble ven ver keer en, doordat de Statenleden der Arbeidsorganisatie, niet tot goedkeu ring zijn overgegaan. Over het verschijnsel, dat de Staten ter vergadering ontwerpverdragen aanvaarden, doch achteraf weigeren deze goed te keu ren, zijn reeds meer dan eens harde noten gekraakt. En ook dit jaar heeft onze landgenoot Mgr. Nolens, tot voorzitter der conferentie verkozen, in zijn openings rede geschetst, hoe de Staten de beslis singen der conferentie allerminst beschou wen als verplichtingen, die vóór alles moe ten worden nagekomen, doch meer als mo ties of wensclhen. Intusscbem moet men, gelijk Mr. Cort van der Linden betoogde, een en ander niet uitsluitend zoeken in onwil of tegenwerking. Immers, de Ar- beidsconferentie heeft zelve ook schuld, doordat zij aan haar leden overeenkom sten wil opdringen, die véél te ver gaan. Zij tracht aan de arbeiders van alle landen voordeelen te verzekeren, die aan de arbei dersklasse in één of meerdere landen zijn ten deel gevallen, zonder rekening te hou- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. M ,,Neen", zei ik vol overtuiging. „Geist dacht dat het misschien een dienstbode was, omdat u: dien dag net nieuwen aanvoer had gekregen. Maar hij zei, dat hij niet begreep waarom ze dan buiten het 'hek uitgestapt was. In ieder geval hebben we nu een gesluierde dame en niet den spookachtigen indringer van Vrijdagavond zijn dat twee dingen waar ik eigenlijk geen weg mee weet". „Het is wel geheimzinnig", gaf ik toe, „hoewel ik er misschien een oplossing voor weet. Het voetpad van de Green- wood-club naar het dorp komt vlak bij ons hek op den weg uit. Iemand, die on gemerkt naar de club wilde gaan, zou het op die manier kunnen aanleggen. Er zijn vrouwen genoeg Blijkbaar wilde hij hier eens over na denken, want even later zei hij goeden avond en verdween. Maar ik was nog allesbehalve voldaan. Tot één ding was ik vastbesloten. Als mijn argwaan want die had ik gegrond bleek te zijn, zou ik zelf de zaak verder onderzoeken en meneer Jamieson zou alleen te hooren krijgen wat ik goed voor hem vond. den met de omstandigheden, waaronder dit is geschied. Inderdaad, de Staten ratificecren niet, omdat de conventies te ver gaan, en de conventies gaan zoo ver omdat de Staten de verplichting niet gevoelen om te rabifi- ceereo. Wanneer Nederland, ondanks alle economische bezwaren, overgaat tot de in voering van den achturigen arbeidsdag, terwijl achteraf blijkt, dat een groot aan tal Staten niet willen volgen, wordt onze positie hoogst ongunstig en wijkt het ver trouwen in de internationale samenwerking. De ervaring heeft nu wel geleerd, dat de Arbeidsorganistatie niet kan blijven voortgaan om telken jare een nieuw terrein van arbeidswetgeving te betreden. Zonder eenige verademing werd telkens nieuw koren naar den parlementairen molen van elk land gebracht, maar- het bleek onmoge lijk, dit te vermalen. De Arbeidsorganisa tie zal zich er dan o ok voorloop ig toe moe ten bepalen, te waken tegen misbruiken, tegen onbehoorlijke arbeidsvoorwaarden, tegen al datgene wat dc verhouding tus- schen arbeider en werkgever vertroebelt. Maar gaat zij verder, tracht zij eenzijdij voor de arbeiders de grootst mogelijk voordeelen te bedingen, dan zal spoedig alle belangstelling in een gemeenschappe lijke samenwerking tusschen de regeerin- gen, arbeiders en werkgevers verdwenen "zijn. Tot nadeel uitsluitend vande beiders. OVERZICHT. De Engelsche staking. De mijneigenaars van Lancashire heb ben Zaterdagsavond hun loonsvoorwaar den op grond van den achturen dag gepu- bl ceerd. Thans zijn de voorwaarden waar op de arbeiders het werk kunnen hervat- tem, voor het heele land bekend. De voor stellen van Lancashire zijn op twee be langrijke onderdeden gelijk aan wat be schouwd kunnen worden als de standaard- voorsiteJlen voor alle mijnen. De gemeen- schappelijke kenmerken van de voorwaar den in alle groote districten en ook in de meeste kleine zijn dat de minimum per centsgewijze aanvullingen van de grond- Loonen die zijn van de overeenkomst van 1921 en dat de verhouding van de ver- deelieg der opbrengst 87 voor de loonen en 13 voor de winsten blijft. Om te beginnen zullen alle districten op vier na de loonen betalen die van kracht waren vóór de stopzetting begon. De vier uitzonderingen zijn Northumber land en Durham, die onmiddellijk terug- keerem tot de tarieven van de overeen komst van 1921 en Somerset en Warwicks hire, die kleine verhoogingen aanbieden. In een rede te Birmingham heeft Ram say Mac Donald gezegd, dat hij juist in Northumberland en Yorkshire was ge weest, waar de mijnwerkers en vooral hun vrouwen nog even standvastig waren als op den eersten dag der staking. De regeering heeft door het verkeerd aanpakken van Wij gingen weer naar huis terug en Gertrude, die na haar gesprek met Hal- sey wat gekalmeerd was, ging aan het mahoniehouten schrijfbureau in de huis kamer zitten, om een brief te schrijven. Halsey liep heen en weer in den ooste- üjken vleugel nu eens in de biljartka mer, dan in het speelzaaltje, en af en toe blies hij de rook van zijn pijp tegen de mooie gordijnen in den salon. Na een poosje ging ik naar hem toe in de bil jartkamer en samen gingen wij al'Ie bij zonderheden van het vinden van het lijk nog eens na. In het speelzaaltjc was het donker. Waar wij zaten, in de biljartkamer, was alleen een van de wawdLichten aan, en wij spraken op gedempten fcoon, zooals dat hij den tijd en het onderwerp scheen te passen. Toen ik hem vertelde wat Liddy en ik op veranda bij bet speeltafeltje Vrijdagsavonds hadden gezien, liep Hal sey de donkere kamer in en samen stonden we daar te kijken, net ongeveer zooals Liddy en ik op djen bewusiten avond. Het raam stak even weinig af tegen de duisternis builen als te voren. Enkele meters van ons af in de hal was de plek, waar hel lijk van Arnold Armstrong ge vonden was. Ik was een beetje zenuw achtig, en legde mijn hand op Halsey's arm. Plotseling hoorde ik boven aan de trap het geluid van zachte voetstappen. Eerst was ik er nog niet zeker van, maar aan Halsey merkte ik, dat hij het ook gehoord had en stond te luisteren. Do lang zame, afgemeten en voorzichtige voetstap- Ter verzachting en genezing van sluk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube. 80 ct. PÜRöL heit ontwerp op den achturigen werkdag een situatie geschapen, die onderhande len zoo goed als onmogelijk maakt. Een jeugdbrief van Mussolini. Hel „Berl. Tagebiatt" ontleent aan het onlangs verschenen boek van Mar- ghereta Sarsalti over Mussolini enkele brokstukken van een brief in dagboekvorm, die de uit Italië gevluchte jongeman uit Lausanne schreef aan zijn vriend in liet vaderland. Een bittere haat tegen de „on derdrukkers van het recht" spreekt er uit de 'bladzijden, geschreven in dagen van grootte ellende en armoede. De pakkend- site gedeelten van den brief volgen hier onder „De aankomst te Yverdon na een trein reis van zes en dertig uur. Doodmoe g< ik een armoedige herberg binnen, waar ik voor het eerst Fransch spreek. Een Ita- liaansch koopman noodigt me uit mee te eten en schenkt me vijf francs; om niet een iarme schooier te lij leen schenk ik hem van mijn kant een mooi zakmes, dat ik kort geleden in Panna gekocht had. Vrij dags sta ik een uur lang voor het gedenk- teeken van Pestalozzi en de overige drie en twintig uur breng ik in bed door. Zaterdag ging ik met een werkeloos Itaiiaansch schilder naar Orbe, om daar als metselaar werk te zoeken. Ik vond ook werk en begon Maandags. Elf uur per dag, 32 centimes per uur, 121 keer klom ik met mijn last steenen den ladder op tot de tweede verdieping, 's Avonds waren mijn armspieren gezwollen. Ik at in de ascili gebraden aardappels en wierp me aangekleed op een hoop stroo, mijn ,,bed" Den volgenden morgen om 5 uur werd ik wakker om weer aan het werk te gaan en trilde van miachlelooze woede over de behandeling van de „padrone Den derden dag zei hij tegen me: „Je bent le goed gekleed". Bij deze woor den had ik den ellendeling willen wurgen, die «ie voor luilak uitschold, terwijl ik onder mijn steenen bijna bezweek en hem in zijn gemeene gezicht willen schreeu wen: „schurk, schurk". Maar wat had het geholpen? Wie je betaalt, heeft gelijk. Dus zei ik hem 's Zaterdagsavonds, dat ik weg wou en dal hij uitbetalen moest. Met nauwelijks onderdrukte woede wierp hij me twintig lire toe met de woorden: „Daar heb je je loon. Het is gestolen". Ik kromp ineen onder deze woorden. Wat had ik willen doen? Hem doodslaan? Wat deed ik? Niets? Waarom? Ik had honger en was zonder schoenen, want deze waren in de laatste week geheel vernield. Toen ik een week long in Lausanne vertoefd had, was mijin in Orbe verdiend pen kwamen nu dichterbij. Halsey pro beerde mijn hand van zijn arm los te maken, maar ik was doodsbang. Duidelijk hoorden we het schuiven van een lichaam langs de gebogen trapleuning en degeen die daar liep, was nu beneden aan de trap gekomen en moest ons zien Tegen de verlichte deuropening van de biljartkamer. Toen schudde Halsey mij af en liep weg. „Wie is daar?" riep hij op een beve lenden toon en deed een stap of zes in de richting van de trap. Toen h'oorde ik hem iets mompelen; er viel iemand, de buitendeur werd hard dichtgeslagen en toen bleef het een oogenblik stil. Ik geloof, dat ik een gil gaf. Toen herinner ik me dat ik het licht opdraaide en Hal sey zag, die bleek van woede probeerde zich los te maken uit een warmen wollen lap. Hij had zijn voorhoofd kapot ge- stooten tegen de onderste trede van de trap en zag er nogal griezelig uit. Hij gooide d|e witte lap naar mij toe, maakte de buitendeur open rende het donker in. Gertrude was op het lawaai komen toeloopen en nu stonden we elkaar aan te staren en tusschen ons in lag nota bene een deken van witte wol met zijde er door, een prachtstuk I Het was een wonderlijk iets Gertrude was de eerste die iets zei. „Had iemand dat in zijn hand? vroeg ze. „Ja, Halsey trachtte wie het ook was, legen te houden, en viel toen. Gertrude, die delten is niet van mij. Ik heb hem geld op. Het eenige metaal, dat ik in den, zak had, was een nikkelen medaille met de beeltenis van Karl Marx. Ik had 's [morgens een stuk brood gegeten en wist 's avonds niet, waar ik slapen moest. Door honger krampen gekweld, hurkte ik op de treden van hel Teil-monument neer. Ik moet er verschrikkelijk uitgezien heb ben, want de voorbijgangers keken me wantrouwend, bijna verschrokken aan. O, als nu De Dominicis gekomen was om me zijn moraal te prediken, met welk een wellust zou ik hem de keel hebben door gesneden! 's Avonds ga ik naar Ouchy, wandel op de prachtige kade en luister naar de zacht-wegstervende klokkentonen. Een oneindige melancholie maakt zich van me meester en ik vraag me hier, aan den oever van het Lac Lénan, af of het de moeite waard is nog een dag langer le le ven. Maar een zoete harmonie als wie genlied van een moeder, dringt in m'n oor. Het is de muziek van Beau Rivage; ik druk me legen het tuinhek, luister en ver geet verdriet en honger. Maar de pauzes zijn verschrikkelijk. Want dan komen de krampen terug en doorboren mijn ingewan den als gloeiende naalden. Intusscben stroomt de zich amuseerende menigte het park uit, men hoort het ruischen van zijde, hel gemurmel van talen, die ik niet versta. Het is een oud echtpaar, Engel schen, naar het me toeschijnt. Ik zou ze om een slaapgeld willen vragen, maar het woord sterft op m'n lippen. De plompe vrouw met het dunne haar schittert van goud en juweelen, en ik heb geen sou, heb geen bed geen stuk brood. Ik vlucht met een vloek. Och, heilige idee, o, anarchie van de gedachte en de daad! Heeft de in het stof liggende niet het recht hem te bijten, die hem vertreedt?" Den vreeselijken nacht brengt Musso lini onder de bogen van de Grand Pont door. ,,'s Morgens,bekijk ik me uit nieuws gierigheid in de spiegelruiten van een win kel. Ik herken me zelf nauwelijks. Ik kom een Romanjool legen en vertel hem in het kort mijne geschiedenis. Hij lacht erover en ik verwensch hem. Dan haalt hij 10 sous uit den zak en geeft ze mij, Ik bedank, koop me dadelijk een groot brood en ren oaar een bankje, waarik mijn schat te voorschijn haal en hem met den honger van een oerberus verslind. In 26 uur had ik niets Weinig vermoedde de banneling, toen hij dezen brief schreef, dat hij ruim twin tig jaar later als oppermachtig gebieder over Italië den scepter zou zwaaien. Door den verrekijker. Zaterdagavond is de groote spoor brug over de Main bij Lichtenfels inge stort. Het schijnt, dat de pijlers door het hooge water van de laatste dagen waren ondermijnd. De instorting had plaats en kele seconden nadat een personentrein de brug was Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Beter dan Goed: DE BESTE Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat in geheel Duitschland hevige wolkbreuken hebben plaats gehad, die overal groote schade hebben aangericht. nooit eerder gezien." Ze nam den deken op en keek er naar; toen liep ze naar de verandodeur en gooi de die open. Misschien een dertig meter van het huis af stonden twee gedaanten, die, terwijl wij toekeken, langzaam naar ons toe kwamen. Toen ze in het licht kwamen herkende ik Halsey en bij hem was juffrouw Watson, de huishoudster. HOOFDSTUK XII. Het wordt steeds geheim zinniger. De meest alledaagsche gebeurtenis krijgt een bijzondere beteekenis als de bijko mende omstandigheden ongewoon zijn. Er was absoluut geen enkele reden waar om juffrouw Watson geen deken die trap afgedragen zou hebben, als ze dat wenschte. Maar om elf uur 's avonds een deken naar beneden brengen, en pro- beeren zoomin mogelijk geluid te maken dan, toen ze ontdekt werd, het ding naar Halsey toe te gooien, en te vluchten naar den tuin dat maakte er toch wel iets bijzonders van. Zij liepen langzaam over het .grasveld, en de veranda op. Halsey praatte zacht jes en juffrouw Watson keek naar hem en luisterde. Ze bezat een zekere waar- jheid en was zeer zeker voor haar taak berekend, voor zoover ik daarover oordeelen kon, hoewel Liddy wei wat op haar aan te merken zou hebben, als 3fe durfde. Maar op dit oogenblik was Het Wipperthal (Harz) werd opnieuw door een wolkbreuk getroffen, die in heftigheid voor de eerste niet veel ondei*- deed. De laaggelegen dorpen in dat dal moesten weer ontrqimd worden. Vooral zwaar was het onweer in de dorpen Erksdorf en Speckdinkel (Hes sen) waar het water in de huizen drong. Ook in de buurt van Trier was het zwaar weer. Het spoorwegverkeer daar in den omtrek ondervond sterke vertra ging. Uit Thüringen en Zwaben wordt sterke regenval gemeld. Tengevolge van een verklaring van den Fran schen minister van binnenland- sdhe zaken is het verbod ten opzichte van de betoogingen der oud-strijders tegen de evenitueele ratificatie der overeenkomst van Washington inzake de regeling der schul den met Amerika ingetrokken. De deel nemers hebben evenwel verklaard, dat de manifestatie volstrekt jjeen politiek karak ter zou dragen. De Fransche en de Spaansche gedelegeerden kwamen voor de laatste maal bijeen en gingen over tot de onder- teekening van het accoord nopens de pa cificatie van Marokko en de regeling der grenzen tusschen de Fransche en de Spaansche invloedzone. Het accoord treedt in werking, zoodra het door de twee regeeringen zal zijn goedgekeurd. Alsdan zullen m een communiqué de bi- zonderheden worden bekend gemaakt. Officieel wordt medegedeeld, tdiat minister Caillaux heden per vliegtuig naar Londen zal vertrekken tot het voeren van onderhandel ingen over de regeling der schulden. Volgens berichten uit Lissabon heeft daar opnieuw een staatsgreep plaats gehad. Generaal da Costa wordt op last van generaal Carmona in het paleis van den minister-president gevangen gehouden. Er is een voorloopige lijst van het nieuwe ministerie gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Gastuno het ministerie van binnenland- sche zaken, generaal de Cordes, dat van financiën, Manuel Rodrigues dat van ju stitie en Sidonio Paos dat van buitenland- sche zaken zal waarnemen, terwijl Car mona minister-president en minister van oorlog wordt. Tot gezant te Parijs is Bet- iencourt Rodriguez benoemd. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Onze land- en tuinbouw en veeteelt. De belangstelling uit de deskundige buitenlandscbe kringen voor den Neder- 't gezicht van juffrouw Watson een puzzle voor me. Onder den schijn van onder worpenheid leek het me bijna uitdagend en ze zag er uit of ze erg geschrok ken was. „Juffrouw Watson", zea ik op stren gen toon, „wilt u zoo goed zijn mij een verklaring te geven van dit zonderlinge optreden?" „Ik vind het niet zoo zonderling, juf frouw Innes". Ze had een heldere, diepe 9tem, die op dit oogenblik een beetje trilde. „Ik bracht een deken naar Tho mas, die niet goed is vanavond, en ik ging deze trap af, omdat het de kortste weg is naar de portierswoning. Toen meneer Innes riep en toen op mij toe kwam, schrok ik en gooide de deken over hem heen". Halsey bekeek de snee op zijn voor hoofd in een klein spiegeltje dat aan den wand hing. Flet was een ombeteekenend iets, maar het had nogal gebloed en hij zag er afschrikwekkend uit. „Thomas ziek?" zei hij zonder zich om te keeren. „Hé ik dacht dat ik Thomas daar ginds zag staan toen u met zoon vaart de deur uitstormde". Ik zag dat hij het bekijken van zijn wond in den spiegel, als een voorwend sel gebruikte om haar gade te slaan. „Is dit een deken voor de bedienden, juffrouw Watson?" vroeg ik, terwijl ik het bewuste ding bij het licht hield. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1