steling, en de agent loste een schot. Nie mand werd getroffen Op de Groote Markt bracht de chauffeur den wag'én tot stil stand, waarna hij met groote moeite door eenige agenten werd gearresteerd en op gesloten. De andere inzittende wist'te ontkomen. Mengelberg in een s t r ij k j e Tijdens het diner, dat ter gelegenheid van het voltrokken huwelijk van dr. Ru dolf Mengelberg eenige dagen geledqn te 's Hertogenbosch plaats had en waarbij zooals vanzelf spreekt, zijn kie ne groote* broer vertegenwoordigd was, geschiedde het volgende: Toen de groote Willem een oogenblikje den disch verliet, kwam v hij als door een onzichtbare kracht ertoe aangetrokken in de nabijheid van het ter opluistering aanwezig strijkje met welks leider, de aldaar welbekende musicus, de lieer Simon Spïero, hij aldra een praatje begon fiZoudt u denken, dat ik geschikt ben om een en ander met u te kunnen samen spelen-', waren de woorden des kunstenaars Spiero die zich, hoewel een weinig geïntimideerd, niet uit bet veld liet slaan, antwoordde „Ik stel het op grooten pi ijs, dat een man als u, onder wiens leiding de groot ste kunstenaars hebben gewerkt zich ri al is het dan slechts voor enkele minuten onder mijn leiding wilt stellen ,f Daarop nam Mengelberg voor het kla vier plaats en zette onder Spiero's leiding op zwierige en zelfs stijlvolle wijze een fox trot in. Men stelle zich dit tableau voor Toen dit intermezzo ten einde was nam. Mengelberg hartelijk afscheid van zijn muzikalen leider en liet zijn begroe tingen vergezeld gaan van de volgende woorden „U mijnheer Spiero is de eenige die kunt zeggen: ik heb Mengelberg in miju strijkje als pianist gehad Het wereldje van Bra a t. De heer Braat heeft indertijd in „De h ieuwe Plattelander' een oproep ge plaatst waarin hij mededeelde dat een bedrag van f 6000 noodig is voor de, in standhouding zoowel van orgaan als bond. Daar tot dusver nog geen f lO'OO is ont vangen heeft de heer Praat hierin aan leiding gevonden orm den lezer van het volgende kond te doen „Er wordt aan mijn oproep blijkbaar geen voldoende aandacht geschonken, zoodat de gelden niet, in erg ruime mate vloeien De gestelde tijd is om en nog geen zesde part van 'f gevraagde is bijeenge bracht. De nog nagezonden gelden zullen dank bar worden aanvaard, doch aan een nieuwen oproep waag ik mij niet meer. A s herfst wordt de bond bijeenge roepen om te overleggen wat er gedaan zal worden.' Wat er gedaan zal worden iiM Tja met f 000 doe je niet veel! Vossen in den Achterhoek Reeds eenigen tijd werd door land bouwers in de omgeving van Haaksbergen geklaagd, dat er herhaaldelijk kippen en ander pluimvee vermist werd. Toen de verdenking tenslotte op Reintje viel, werd er ijverig gespoord Een brigad er titulair der rijksveldwacbt en een jachtopziener ontdekten toen een nest jonge vossen welke werden uitgegraven, zoodat men ze levend in handen kreeg Pe dieren waren reeds zoo groot geworden, dat zij met de oude vossen op roof uitgingen. Het Eugelsch invoerverbod Op de betreffende vraag in het Engelscho Lagerhuis heeft Guiness geantwoord, dat hij acte had genomen van de verklaring van den Nederlandschen inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, dat een volledig onderzoek had uitgewezen, dat het mond- en klauwzeer niet door Neder landsche varkens was veroorzaakt In ver band met het feit, dat geslachte varkens welke in hooge mate met mond-en klauw zeer waren besmet, waren ingevoerd en dat varkens van boerderijen, waar het mond- en klauwzeer heerscht, naar de exportslachterijen mogen worden vervoerd kon hij, naar hij verklaarde het verbod van invoer niet intrekken, totdat het ge vaar voor besmetting geheel geweken was. Despaarpot. Vóór ongeveer 20 jaar zou een ge huwd paar in de buurt van Eindhoven gaan sparen. Als spaarpot werd aange schaft een emmer, die met een deksel was dicht gesoldeerd. In het deksel na tuurlijk t en g'ë'uf, om de noodige briefjes enz. naar den kërker te doen verdwijnen. De emmer zou niet vóór hij vol was, worden opengebroken. Een paar maan den geleden was dit het geval. De sfehat werd geteld er bleek niet minder dan, f 20.000, zegge twintig duizend gulden, gespaard. Voor dit bedrag werd een kapitaal huis aangekocht. De fiscus ech ter kreeg lucht van dit zaakje en stelt thans een vordering in wegens ogt<}pken belasting. Wegenverbetering. Het propaganda-comité voor wegen- verbetering heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer als middel, waardoor bespoediging van de uitvoering van dè wegenverbetering zal kunnen worden bevorderd, aanbevolen, in plaats van, of nevens de mogelijkheid tot het verstrekken 'van voorschotten, de gelegen heid te openen, de noodige middelen te vinden door, het sluiten van leeningen waarvan de rente en aflossing gewaar- zijn door de opbrengst van de Wegen belasting. Voorts 'geeft het dringend in overwe ging, de instelling van een wegencom missie als adviseerend college alsnog in de wegenbelasting op te nemen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Onze dwaze tijd. Mijnheer de redacteur, gaarne had ik een plaatsje voor het onderstaande. Bij voorbaat irfij'n dank. Twee weken geleden las ik in Uw blad onder hhét opschrift „Een dreigend ge vaar', dat, toen de 48-urige werkweek nog niet Was* ingevoerd, er 64 uur per week gewerkt werd Ook las ik in be doeld stukje, dat deze beperkte werktijd in Japoii nog niet is ingevoerd, en dat dit land ons in liet voortbrengen van producten ver voor is. Dit is geen wonder. Destijds' heb'bêi\ de bladen de 48-u ige werkwèëk toegejuicht, hoewel het toeu al te zien was, dat het niets kon worden, daar het onnoemelijk veel uitgaven voor de industrie zou worden Nu isgebleke t, dat door de 48 urige werkweek de werk loosheid in de hand is gewerkt, dat. de industrieele voortbrengselen duurder zijn geworden en dat vele ondernemingen, die de meerdere uitgaven niet op anderen konden^ V£fiiöl£ii,..gelikwideerd zijn Dus is de 48 urige werkweek een ramp voor ons land •gefifekenV*Evenzoo is het gegaan met het" organiseeren. De geheele wereld staat er duör tegenover elkaar. De salarissen kunnen z.g niet verminderd worden en toch moet het kunnen. Wij boeren krijgen immers voor onze producten ook veel minder dan Vóór den oorlog, terwijl onze uitgaven ve^lgrooter geworden zijn De gevolgen van een en ander kunnen niet achter blijven. Er wordt veel te veel ge kocht, daarom blijft alles duur. Als je de arbeiderskinderen ziet uit komen het zijn dames en heeren. Hun vrouwen hebben het toch heel wat ge makkelijker dan de vrouwen der boeren, want meiden zijn er niet te krijgen Als men de heeren over landbouw hoor spreken, dan meën'en zij dat we ni t boeren kunnen en daarom zouden ze on zeejongens op de landbouwschool willen, éii' deze subsidieeren voor min- en zelfs onvermogenden Maar de' heeren willen er een baantjesjagerij van maken Want geloof maar niet dat de boerderij op school 1e leeren is. De heeren denken dat de'boerderij een machine is, die altijd hetzelfde doet. V\ ij weten dat beter. De boerderij is een* onderneming waarin men opgegroeid moet zijn en alle dingen mee gemaakt mooi hebben. Men moet het werk kennen en weten welke krachten er voor noodig zijn De geboren boer heeft een geheim. Hij weet wat er in den grond zit en welk voedsel iedere plant noodig heeft. Als een geboren boer bij een si uk vee staaf, en hij ziet den aanleg van het beest, dan kan hij als het ware heel de toekomst van dat beest uitleggen. Maar tegenwoordig meent een heer, dat hij boer kan zijn, en een boer dat hij heer kan zijn Ik zou U nog wel meer kunnen schrijven. Ik I-wilde U laten weten, dal er in d.e bladen nog al eens wat ge schreven wordt, dat verkeerd uitkomt. EEN A.RQNNÉ. (Van dit heele verwarde betoog kunnen we slechts zin waardecren. Het is de laatste, die ook van toepassing is op ingezonden stukken. Het economisch inzicht.van den inzender slaat ons ov rigeus met stomheid Red.) GEMENGD NIEUWS. 'De wraak van een k e11n e r Duizenden Duitschers zijn voor het badseizoen aan dte Vlaamsche kust aan gekomen! Er zijn er heel wat te Oostende. Mariakerke en Middel kerke, maar betrek kelijk meer nog te Heist. Knokke en vooral te Blanken berge. Over het alge meen valt van de door den oorlog teweeg gebrachte vijandschap niet veel nu er te merkenoveral wordt nu weer Duitsch gehoord en het personeel van hotels en restaurants doet zijn best om de Duitsche badgasten in hunne taal te woord te staan focli komt af eh' toe nog wel eens een incidentje aan het jongste verleden her inneren en zoo wordt verteld dat een kellner te Oostende, in een zijner klanten een Duitsch officier herkennend, die het hem, in een gevangenkamp, nogal lastig had gemaakt, de volle schotels, welke hij kwam aanbrengen, naar het hoofd van den gewezen .officier wierp. Dit voorval letje was echter een uitzondering trots de Stemmingmakerij van sommige Brusselsche, chauvinistische Jbladen welke echter onder de hotelhouders van de kust geen weer klank vindt. Een Bacchanaal aan den R ij n. Maandag verongelukte op den Rijn een met wijn geladen motorschip Het vaar tuig zonk snel doch de bemanning kon worden gered. Honderden personen ston den aan de oevers, die er in slaagden een groot aantal vaten wijn op het droge te brengen Vervolgens werd een woest drink gelag gehouden ten gevolge waarvan meer dan 20 personen wegens alcohol vergiftiging in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Heeds vijf personen zijn overleden. Opzienbare arrestatie. Te Boedapest heeft onlangs een arres tatie plaats gehad die bijna evenveel opzien heeft gebaard als indertijd de arrestatie van prins Windischgraetz Zonder vorm van pioces heeft de politie den vijfenzeventig-jarigen heer Emil Bacher, directeur-generaal van de bekende Victoriameelfabrieken, achter slot en grendel gezet, en als men weet wie Emil Bacher is, zal men hegrijpen dat Boeda pest hiervan heeft opgekeken. De Hon gaarsche bladen vertellen van hem dat hij al sedert tientallen van jaren een groote rol op de Europeefche nuel arkt speelt en dat zijn naam op alle graan beurzen ter wereld bekend en geacht is. Als vrijwel eenig aandeelhouder van de Victoriameelfabrieken gold Pacher tot voor eenige maanden als een der rijkste mannen van Hongarije drie jaar geleden, toen de regeering een binnenlandsche leening moest opnemen, schreef hij er op in voor een bedrag dat de gezamenlijke insclirijvi. gen van alle groote banken nog teboven ging. Een goed half jaar geleden dook het gerucht op dat Bacher in moeilijkheden verkeerde. Niemand hechtte er geloof aan. maar kort daarop werd bekend, dat hij te Londen een leening van l1/* millioen pd st. had opgenomen. Een paar weken later lekte uit, dat hij nog met een Zwitsersch bankconsortium onderhandelde over een leeniug van vijf millioen francs Deze onderhandelingen sprongen echter af als gevolg van de onthullingen over de valschemunters-affaire Wilde geruchten deden de ronde. Het Victoria concern zou hopeloos zijn vastgeloopen. Boems dui kelden de aandeelen. Men wist elkander te vertellen, dat Bacher aan buitenland sche beurzen gespeculeerd had en gewel dige somen had verloren. Houdt de arrestatie van den grijsaard verbaud met zijn financieele transacties Men weet het niet. De bladen van links betoogen dat hij het slachtoffer is geworden van politieke intrigues van rechts. Het schijnt inderdaad dat de affaire een poli - tieken achtergrond heeft. Al sedert ge ruimen tijd voeren de Ontwakende Magv aren en de andere rechtsradicale kringen een woedende campagne tegen Bacher en het is niet onmogelijk, dat de regeering aan deze inblazingen van rechts het oor heeft geleend. De linkerzijde beweert het met stelligheid. Regeering en politie zwijgen vooralsnog. Maar de"s te meer praat men in de Boedapester koffiehuizen over het geval, dat, nu de valschemunters- affaire heeft afgedaan, een dankbaar onderwerp voor stamtafelgesprekken vormt. Aanslag op een kaslooper. Woensdagmiddag werd in bet centrum van Berlijn een kaslooper van de Land- bank op het oogenblik, waarop hij in het gebouw van deze bank met een belang rijke som gelds terugkwam, neergeslagen door een man, die trachtte hem zijn geld- tasch te ontrukken. Toen dat mislukte, ging de aanvaller er van door. Hij werd echter achterhaald en gepakt. Hij beweer de eerst, dat een vergissing in het spel moest zijn, maar gistermiddag is hij ge confronteerd met zijn zwaar gewond slachtoffer, dat hem beslist herkend heeft. De dader is een zekere dr. Ullrich, zoon van gegoede ouders. Hij is een tijd lang bij een bank werkzaam geweest, maar had in December van liet vorig jaar zijn betrekking verloren. Dr. Ulrich ge noot bij die bank het volle vertrouwen van zijn chefs en verdiende een goed salaris. Hij maakte zich echter aan enkele onre gelmatigheden schuldig, waarop hij op staanden voet werd ontslagen. Hij was sinds eenigen tijd gehuwd met de geschei den vrouw van een industrieel. Haar klein vermogen had hij na zijn ontslag weldra op de beurs verspeculeerd. Waarvan hij sindsdien geleefd heeft staat niet vast. Het huwelijk was erg gelukkig en mevrouw Ulrich beeft geen oogenblik geweten, dat haar man zich in financieele moeilijk heden bevond. Toen zij Woensdagavond van een wandeling terugkeerde, vond zij in haar woning een agent van politie, die haar in kennis stelde met de'arrestatie van haar man. Zij kreeg een zenuwtoeval en is sindsdien volkomen blind. Toen gister ochtend opnieuw agenten in de woning verschenen, trachtte de 12-jarige zoon van dp vrouw uit haar eerste huwelijk uit schaamte uit het raam te springen. Hij kon echter door de agenten worden gegrepen. Dr. Ulrich heeft tot nog toe geen be kentenis afgelegd. Jood sche doodenstad. In Texuel, een stadje in de Spaanscne provincie Aragom gelegen, werd onlangs in de nabijheid van de arena een Jood sche doodenstad ontdekt, die uit de 13e of 14e eeuw stamt. In de graven werdetn I goed bewaard gebleven mummies gevon den, die voor een deel getooid waren met versierselen en juweelen vam groote waar de. Deskundigen hechten groote beteeke- nis aan den vondst, die veel aan het licht kan brengen omtrent de geschiedenis der Joden in Spanje. Een koninklijk afge vaardigde der academie van kunsten en wetenschappen heeft zich met de verdere leiding van de opgravingen belast. De mode als geneesmiddel. Dr. Stokes, de directeur van een krank zinnigengesticht in den staat Illinois,kwam eenigen tijd geleden, toen. hij door de vrouwenafdeeling wandelde, op een uiterst modern denkbeeld. Hij liet in de afdeeling „lichte gevallen" een soort schoonheidssalon inrichten. Daar vinden de arme. vrouwen, wien het geluk van bezig zijn nu eenmaal ontzegd is, het surrograat-geluk van een Eton-kopje, van de lippenstift, de geverfde wenkbrauwen, het schminkkastje, de dag- en nachtcrème, de schoonlieidsmassage en. het nagelpo- lijststeentje. Ook werd een modesalon ingericht, waar voortdurend japonnetjes voor de patiënten worden vervaardigd. De resultaten zijn, zegt men, zeer goed. Er ontwaakte weer belangstelling voor het leven. De zieken zijn, zoo merkte een be zoeker bitter op, van normale dames 'bijna niet meer te onderscheiden. Slapende koetsiers. Er zijn nog fiacres te Parijs, tenminste des zomers, als het vreemdelingen seizoen in vollen gang is. Dan staan zij op uit de dooden do krakende victoria's met hun voorwereldlijke bespannig en hun verweer de en verbleekte koetsiers, die in diepe rust verzonken zijn op den bok achter hun slaapwandelende een P.K. Als ver schijningen uit een droom, als schimmen doen deze fiacres aan. Twee zulke wagentjes reden op de avenue Friedland achter elkaar, toen opeens het achterste paard uit den een otf anderen atavistischen aandrang het voiorste met zijn wagen wilde passeeren. Het tnam echter de ruimte te krap en het gevolg was, dat* de wielen der voetuigen met elkaar in aanraking kwamen en, wat erger was, dat de koetsiers ontwaakten. Toen sprak een van hen de Homerische woorden: als je niet rijden kunt, ga dian je leergeld terughalen. Zelfmoordepidemie te Boeda pes t. De angstwekkende toename van het aantal zelfmoorden heeft de Hongaarsche minister van binnenlandsche zaken er toe doen besluiten buitengewone maatregelen to t redding van degenen, die zich zelf van het leven willen berooven, te treffen. Er zal een bijzondere Donaubewaking inge steld wordien, die met motor- en roeiboo- ten een ononderbroken patrouilledienst zal onderhouden. Verder worden op bruggen en aan de oevers van den Donau bijzon dere reddingsstations opgericht. Het aan tal zelfmoordenaars bedraagt in Boedapest ongeveer 10 a 12 per dag. In de meeste gevallen is de economische nood de oor zaak, de laatste weken zijn er onder de genen die zich heit leven benemen, veel schoolkinderen, die zoo handelen uit wan hoop, dat.ze zitten bleven of een slecht rapport mee naar huis Legen, Voor dooven. Er zijn te Londen zeer geslaagde proe ven genomen met een nieuw toestel, ont worpen door Calvard, civiel ingenieur te Huil, ter overwinning van de bezwaren van doofheid. Ruim tachtig percent van de kinderen in het Hullsche doofstommen- instituut hebben, diamk zij deze uitvinding, voor het eerst het gesproken woord en muziek gehoord. Het toestel ziet er uit als een klein draadloos ontvangtoestel zondier lucht- of aavdverbinding. De resultaten worden be reikt door overbrenging van het geluid naar het inwendige oor van de dooven. De over brenging vain het geluid slaagt niet bij alle patiënten, maar alleen bij een groot ge deelte van hen. Hongerkunstenaar tegen wil en da n k. Een ingenieur uit Mulhausen, die zijn vacantie in Obersolberg doorbrengen wil de, beleefde het volgende onaangename avontuur. Bij een zwerftocht door het woud verlaatte hij zich. Door de inval lende duisternis misleid viel hij in een mi litaire schuilplaats, die in den oorlog daar gemaakt was. Daar de ingenieur zich bij den val zwaar verwond had, kon hij niet uit den diepen kuil klimmen. Zijn geroep om hulp werd door niemand gehoord. 26 dagen bleef de ongelukkige zonder voed sel; dat hij niet van dorst omgekomen is, dankt hij aan het feit, dat er in de gevange nis een kleine bron opborrelde. Na 26 dagen gelukte het hem, zich uit den kuil te wer ken. Hij kroop op handen en voeten naar Obersolberg, waar hij 's middags aankwam De hongerkunstenaar tegen wil en dank was zoo mager als een geraamte. Baard en haren waren verwilderd. Het duurde uren, voor de volkomen uitgeputte mensch eenige woorden kon uitbrengen. Wolven plaag. Het binnenland van Joegoslavië heert naar de bladen uit Belgrado melden, ern stig te lijden van wolven, die in groote horden de dorpen aanvallen en daar niet alleen schapen en kalveren, maar ook kinderen, als zij zich buitenshuis bevin den, wegsleuren. Zoo groot is de angst voor deze wol- venhorden, dat vele dorpelingen hun huizen niet durven verlaten. Ten einde de plaag doeltreffend te bestrijden is een afdeeling soldaten naar de geplaagde gebieden gezonden. Beweerd wordt, dat de wolven dit jaar meer uitgehongerd zijn dan andere jaren, omdat er in de bosschen gebrek is aan klein wild. Iets b ij z o n d er s. Sinds 1620 bestaat in een tweetal Londensche parochies het gebruik, dat eens in 't jaar e en uitkeermg plaats heeft aan vrouwelijke dienstboden, die het vijf jaar lang bij denzelfden mees ter- of dezelfde mevrouw in de parochie hebben uitgehouden. Er waren Dinsdag zeventien gegadigden en elk had het buitenkansje, dat haar behalve een oor konde een bedrag van f 120,werd ter hand gesteld. Over vijf jaar kunnen zij wederom op een uitkeering uit het daar toe bestemde fonds aanspraak maken, als zij dan tenminste nog in dezelfde betrek king werkzaam zijn. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De aardbeving in Indië. Aneta seint uit Padangf: Het aanzien van den ramp wordt steeds ernstiger. Te Soempoer zijn 27 dooden, te Gocgoek zijn 15 dooden, o.w. 14 kin deren, die door het water in het Sinkarak mee werden gesleurd. In Soempoer zijn 674 huizen ingestort. De schade wordt geraamd op 2x/2 millioen. Op (midden Java zijn weer Lichte aard schokken waargenomen. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Dinsdag werd alhier door No taris Pilaar publiek verkocht een woon huis en erf aan den Westsingel, groot 2 aren 8 centiaren, aan den heer A. Okké voor f 1510, WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 765.5 te Roest. Laagste barometerstand 756.2 te Croy don. De verwachting tot den avond van 8 dezer luidt: zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, meest zwaar be wolkt, weinig of geen, later weer kans op regen-, iets warmer. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Karei, z.v. Pieter- Frederik Schijf en Margaretha Schrijver. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juli: 8 Ovezande, inboedel, de Kok. 8 Goes, hofstede met bouw- en wei land, Neervoort. 14 Heinken szandvrachtrijders -inspan van Cleef. 14 Goes, inboedel, van Dissel. 15 VLake, weiland, van Dijke. 17 Heinkenszand, meub. goederen, van Cleef. 20 Goes, woonhuizen, Pilaar. 21 Nieuwdorp, kapitalen bóeren-inspan, Pilaar. 22 Nis se, inboedel, Pilaar. 28 Heinkenszand, weiland, Verbist. 29 Nisse, bóeren-inspan, Pilaar. Goes,^ 3 hofsteden met bouw- en weiland, Blaupot ten Ca te en van Dissel. Hoedekenskerke, afbraak, de Wilde en Heijboer. Goes, afbraak, de Wilde en Heij boer. Wemeldinge, afbraak, de Wilde en Heijboer. 's Heer Arendskerke, dijk, Pilaar. Augustus 4 Nisse, boeren-inspan, van Dissel. 12 Krabbeodiijke, inboedel, Pilaar. 31 Goes, woonhuis en erf, Pilaar. Kapelle, woon- en winkelhuis met bergplaats en erf, Kram. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 7 Juli 19*26. Aardappelen f4,50 a f6 per 100 Kg. Kleine veiling. Wagenaarsboonen f46, Doperwten f5 a f 11, beide per 100 Kg. Bloemkool f2,70 a f7,80, Kropsla f 0,10 a f-0,50, beide per 100 stuks. Aardbeien f 5 a f 21, Roode bessen f 11 a f 12, Kruisbessen f 1, alles per 100 Kg.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 3