DE WEMTELTRAP N°. 79 Woensdag 7 Juli 1926 113e Jaargang. Per auto door België. FEUILLETON )0< Hoofdpijn ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESGHE i COURANT Uitgave Naamloozt Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elk© regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. li. De eerste halte op onzen tocht was Antwerpen, dat nog in de morgenuren be reikt werd. Nadat eenige formaliteiten aan het bureau van den Vlaamschein tou- ristenbond waren vervuild (we willen hier de aandacht vestigen op bet nuttige werk, dat deze bond verricht en in herinnering brengen, dat het lidmaatschap ook stoffe lijke voordeelen voor het lid oplevert, o.a. kortingen van de aangesloten hotels), reden we door de levendige groot-slad, en over Oude God, Contich en Waelhem naar bet typisch Vlaamsche stad'je Mechelen, dat nog een schat aan oude bouwwerken inhoudt. Merkwaardig is er o.a. de groole markt met haar scboone architectorische gevdls, die getuigen van den eerbied wel ke Bellgië voor het grijze verleden koestert, zoo gunstig afstekend bij den „zorg", die de overheid in ons land voor de architec tuur uit vroegere eeuwen heeft. Meche len is een van de vele Vlaamsche stede kens, die nog niet gewelddadig door den modernen tijd zijn overmeesterd. Natuur lijk, iederen dag jagen honderden benzine- vehikels door de smalle straten op bun doorweg naar Brussel. Deze echter hebben den geest van Mechelen zelve niet aange tast. En ook den geest van c|en Mechelaar niet. Deze laatste is nog niet door de koorts van onze jachtende eeuw bezeten, zijn dagindeeliing is er een van uren en geen van minuien. Men bemerkt dat aan de voerlui, die naast de traag stappende zware karrepaarden gaan, aan de bezoe kers der café'-tjes, die voor de ramen hun pijpje smoren en het land- en wereld gebeuren even recht zetten, aan de vrou wen, die in de straten in groepjes samen scholen. Neen, baast kent de Mechelaar niet, het leven in het vriendelijke stadje is in overeenstemming met de grijze ge bouwen, die als imediteerend over de waar de van de rust tusschen de huizen staan. Een der mooiste bouwwerken is de kathedraal St. Rombout, die omstreeks 1300 is opgetrokken. Een kloeke toren verheft zich majestueus boven de kerkge welven. Inwendig wordt men getrofien door een wonderlijk altaarstuk van den schilder A. van Dijck en door het stem mige licht uit de glas-in-lood-vensters. Van deze is gedurende den oorlog heel wat vernield, en thans nog is men doende met de restauratie. „La guerre" zei de koster, die ons rondleidde. Hij was het, die het eerst den oorlog in onze herinne ring bracht, later hebben we de getuige nissen en aanklachten ervan nog in veler lei vorm ontmoet. Doch daarop komen komen we nog terug. De jongste aanwinst der oude St. Rom- bout-kathedraal is het graf van Kardinaal Mercier, dat de koster u met ernstige vroom heid en eerbied in zijn houding toont. rFen slotte vermelden we den kansel die geheel van hout is, en waarin op zeer kunstige wijze dier-molieven zijn gesne den. Bij het verlaten van het machtige bouw 20 Naar bet Amerik'aanscb' van MARY ROBERTS RINEHART. Maar de heer Trautman was een han dig zakenman en het beviel hem niet. Schijnbaar gerust gesteld verliet hij de bank en binnen het half uur had hij drie verschillende commissarissen van de Han delsbank opgebeld. Om half vier was er een spoedvergadering, waar stormachtige i 'tooneelen voorvielen en laat in den mid dag waren de boeken van de Bank in handen van een rijks-accountant. De Bank was Dinsdags gesloten gebleven. iDen vorlgen Zaterdag om half een, - zoodra de zaken waren afgehandeld, had de heer John Bailey, kassier van de M Handelsbank, zijn hoed gegrepen en was weggegaan. In den Loop van den middag had hij den heer Aronson, een der com- missarissen, opgebeld en gezegd dat hij ziek was en misschien een paar. dagen niet op de Bank zou kunnen komen. Daar n Badey zeer goed aangeschreven stond, had de heer Aronson hem alleen zijn leedwe zen betuigd. Van dat oogenblik af tot Maandagavond toen de heer Bailey, zich bij de politie had aangemeld, was er vrij wel niet bekend waar hij geweest was. Even over éénen Zaterdags had hij op het werk schilferde het vermaarde carillon in den robusten grijzen toren, zijn pare lende klanken over het stille Mechelen uit Tusschen Mechelen en Brussel verliest het Landschap zijn vlak-Vlaamsch karak ter. Er komt glooiing in het terrein, en de mooie groote autoweg (wat zorgt België uitstekend voor zijn hoofdwegen!) ver toont op verschillende plaatsen een aan zienlijke helling. Men krijgt reeds meer de idee in een Land'te rij dein., dat geheel anders is dan het onze. De kleurige huis jes schenen vanuit de auto met haast terug te wijken, de heer Zoetewci hield er een flinke vaart in, en weldra bevonden we ons in het roezemoezige werelverkeer der hoofdstad. Voor een vreemdeling moet het besturen van een auto tusschen den chaos van vehikels door groote moeilijkheden op leveren. Onze bestuurder evenwel „nam" de straten met groote zekerheid en voor we het wisten stonden we voor het restau rant, waar het middagmaal gebruikt zou worden. Onze begeleider was ook daar geen onbekende, heel wat Hollandsche magen zijn in dat eethuis cle^r zijn bemiddeling reeds bevredigd. In minder dan geen tijd eischte de frites de aandacht der hongerige tourislen op. In het aardige bovenzaaltje voelden de Zeeuwen zich op hun gemak- als thuis (is 't niet V.), en zelfs de nieuwsgierige blikken van andere aanwe zigen naar het Zeeuwsche cosluum van eein der aan zit lenden en het niot-Zeeuwsche maar eveneens interessante van een ander konden daaraan niet tornen. Brussel zouden we n.og op den terug weg aandoen en daarom werd besloten zonder verder oponthoud door te rijden naar Namen. Tal van aardige dorpen, die wedijverden met kermisattracties passeer den we, het panorama om ons werd schoo ner en schooner. Het was een lust in een goed op den weg liggende wagen door door deze weelderige streek te rijden. Op een tamelijk vroeg uur werd Namen bereikt, waar de eigenaar van een klein maar gerieflijk hotel in de nabijheid van het station de Hollanders met Belgische gastvrijheid welkom heette. Het bed lokte nog niet en we bezich- jde dien avond de stad. Zoo weinig aan trekkelijk de binnen wij ken zijn. zoo mooi zijn de buitenwijken van Namen. Een rit in de tram naar de Citadel biedt gelegen heid te over met de stoutste variaties der natuur kennis ie maken. In de diepte aan de samenvloeiing van Sambr^ en Maas ziet men uit de citadel de stad liggen, omspan nen door het groen der velden en de brui ne tinten der rotsen. De tramrit om Na men was een heerlijk voorproefje van het vele natuurschoon dat ons den anderen dag nog te wachten lag. De luidruchtig heid en de scherts van het gezelschap verstomde gedurende den tocht door het wonderlijke landschap, waarover zich' de avondlijke lucht spande. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. postkantoor in de Wittestraat twee tele' grammen verzonden, 's Zaterdagsavonds was hij bij de Greenwoodclub en maakte toen den indruk of hij overstuur was. Er was bericht gekomen, dat hij Dinsdags tegen een enorme waarborgsom vrijgela ten zou worden. Aan het slot van het artikel stond nog, dat, hoewel het officieeie accountants onderzoek nog niet was ai gele open, be kend geworden was, dat er effecten tot een waarde van een en een kwart millioiein vermist werden. Dan volgde er nog een bespiegeling over de mogelijkheid, dat er zoo iets gebeuren kon, over de dwaas heid van een Bank met ééïi directeur ein een college van commissarissen dat alleen bij elkaar kwam om samen te dineerem cn naar een kort verslag van dien kassier te luisteren en over de tekortkomingen van de regeering, die slechts tweemaal per jaar alles zeer oppervlakkig liet contro leeren. Er stond ook in, dat het geheim nog niet opgehelderd was met de arresta tie van den kassier. Het zou niet de eer ste keer geweest zijn, dat ondergeschik ten gebruikt waren om de wandaden van hun meerderen te verbergen. Maar van John Bailey was niet bekend dat hij speculeerde. Het eenige, wat hij gezegd had, nadat hij zich bij de politie had aangemeld, was: „Stuur dadelijk om meneer Armstrong". En op het telegram, dat ze aan den direc teur van de Handelsbank, die ergens in een klein plaatsje in Caüfomië zat, gezon den hadden, was een antwoord gekomen bedaard spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. lazen buisje 60 et Hij Apoth en Drogisten KOLONIËN. Een nieuwe aardscbok op Sumatra. Wederom is een zware schok gevoeld te Fort-de-Kock en te Solok. De muur van het postkantoor te Fort- de-Kock is zwaar gescheurd. Het hulp- postkantoor te Siloengkang dreigt in te storten. Het station Solok is onbruikbaar, de woningen van het spoorwegpersoneel zijn onbewoonbaar geworden. Hot Chi- ncesche kamp is een puinhoop. De muur van het assistent-residentiekantoor te Sa- wah'oenibo is omgevallen. Overal heersc'ht een zenuwachtige stem ming. Het aantal dooden is thans geste gen tot 400. Kunstmatige regen. De „DeLi Crt." schrijft dat door den heer Bunk octrooi is aangevraagd op een werkwijze voor het verwekken van regen. De werkwijze berust op het verstuiven van een groot kwantum water vanaf hooge torens, welke systematisch over de ter reinen waar men regen verlangt, worden opgesteld. Het tot een nevel verstoven water, zal tijdens het nederdalen geheel verdampen. De ontstane waterdamp zal langs den grond strijkende verwarmd worden om daarna als een kolom weder op te stijgen. In hoogere lagen zal die wa terdampkolom expandeeren, waardoor een plaatselijke daling van temperatuur het gevolg is. Een regenwolk boven het ter rein der torens zal hier door de lage temperatuur en de toegevoerde water damp een aanleiding vinden voor conden satie tot regen. Bovendien denkt de uit vinder met zijn systeem hetzelfde effect op de wolken te bereiken als het oer- bosch en de rivieren, n.l. het coincentree- ren van wolken en het vasthouden van regenbuien. De heer Bunk is thans doen de belangstelling voor zijn uitvinding op te wekken voor het nemen van proeven. BUITENLAND. OVERZICHT. Caillaux' plannen. Voor een geheel volle Kamer, terwijl buiten nog een Lange queue aspirant-hoor ders wachtten op een plaatsje, heeft Cail laux gistermiddag de beloofde uiteenzet ting van den financieelen toestand gegeven. Hij legde er den nadruk op, dat het rap port der deskundigen in overeenstemming met zijn denkbeelden is. Dit sluit echter niet in, dat de regeering slaafsch de raad gevingen der experts zal opvolgen. Hij wees er op, dat het deficit op de begroo ting, hetwelk 42 milliard in 1919 bedroeg, in 1925 tot op 51/2 milliard was terug van dokter Walker, een jong die met de familie Armstrong reisde en er stond in, dat de heer Paul Armstrong ernstig ziek was, en niet in staat om! te reizen. Zoo stonden de zaken dus op dien Dinsdagavond. De Handelsbank had haar betalingen gestaakt en John Bailey was als schuldige gearresteerdPaul Arm strong lag ernstig ziek in Caliiornië, en zijn eenige zoon was twee dagen geleden vermoord. Ik zat als met stomheid gen. De kinderen waren hun geld kwijt dat was al erg genoeg hoewel ik vol doende had voor ons drieën, als ze het van mij wilden accepteeren. Maar Ger trude's verdriet kon ik onmogelijk ver lichten; de man barer keuze was beschu! digd van verduistering en nog erger. Want op dat oogenblik drong het tot mij door, hoe waarschijnlijk het was, dat John Bailey ook beschuldigd zou worden van den moord op Arnold Armstrong. Tenslotte lichte Gertrude haar hoofd op en keek over de tafel heen naar Hal- sey. .Waarom heeft hij dat gedaan!" jam merde ze. „Had jij het niet kunnen be letten, Halsey? Het stond gelijk met zelfmoord om terug te gaan!" Halsey keek strak door de ramen van de eetkamer, maar het was duidelijk dat hij niets zag. „Het was het eenige wat hem te doen stond. Trude, zei hij tenslotte: „Frank Ray, toen ik Jack Zaterdagavond bij de Greenwoodclub vond, was hij radeloos, gebracht, om in het jaar 19261927 ge heel te zijn weggewerkt. Doch overeen komstig het oordeel der deskundigen dient begonnen te worden met de terugbetaling van de voorschotten aan de banken, de amortisatie van de bons op korten ter mijn, en met de regeling der ambtenaren salarissen. Caillaux gaf een uiteenzetting van zijn drie leidende gedachten: le. het scheppen van drie milliard nieuwe inkomsten om deze kosten en de operaties der stabili satie te bestrijden; 2e. tegenover de stij gende onkosten stijgende ontvangsten plaat sen door de unificatie van de belasting op den omzet; 3e. een redelijke beperking der belastingen en het vermijden van fis cale complicaties. Caillaux vervolgde, dat het bedrag der binnemïaindsche schuld 300 milliard be draagt en wees op het gevaar der massa bons op korten termijn, verwierp conso lidatie, sloot zich bij de oplossing der ex perts inzake de stichting van een amorti satiekas aan, en deelde mede dat de schatkist thans slechts over een crediet van, 500 millioen bij de Banque de France beschikt. Betreffende de builenlandsche commer- cieele schuld, waarvoor Frankrijk jaar lijks vier milliard francs aan interest be- aalt, verklaarde Caillaux, dat het onmo gelijk is deze interest te blijven betalen als het pond nog meer stijgt en indien er geen buitenlandsch credliet wordt gevon den, dat kan worden verkregen door de schulden te regelen. Het parlement zal met volkomen souvereindteit over het heel der buitenlandsche schulden kunnen beslissen. Evenals de deskundigen concludeerde Caillaux, dat de overeenkomst van Was hington met verbeteringen dient te worden geratificeerd. Caillaux was van oordeel, dat de sta bilisatie der munt te verwezenlijken is op voorwaarde, dat de staat en het land zich een strenge tucht bij de uitgaven opleg gen. De regeering zal spoedig alle para siteerende diensten opheffen. In verband met de maatregelen voor salut public somde Caillaux nog tal van landen m Europa op, waar de regeeringen, zelfs socialistische, een afdoende proce dure eischten, welke no 0 dig was voor het herstel van de munt. De geheele wereld en Europa, zoo zeide hij, hebben belang bij de stabilisatie en zijn ons hun steun verschuldigd. Caillaux eindigde met de Kamer te bezweren, dat willen kunnen is. Ge zult kunnen en willen, aldus, Caillaux, de re geering zal willen, en kunnen, indien zij uw vertrouwen heeft. (Caillaux werd door de linkerzijde en het centrum luide toegejuicht). De mijnwerkersstaking. De staking in de Engelsche mijnen duurt nog steeds voort. Hoe men ook tuurt maar middelen, die de crisis kunnen op heffen, resultaten had dit tot nu toe niet. In een rede over de crisis heeft de Ik kan u niet alles vertellen voor Jack er mij permissie voor geeft, maar ik ver zeker u dat hij aan dit alles volkomen onschuldig is. Trude en ik dachten, dat we hem hel pen konden, maar het is gebleken dat het niet de goede manier was. Hij is terugge komen. Bewijst dat niet voldoende dat hij onschuldig was?" „Maar waarom is hij dan eerst wegge loopen?" vroeg ik, niet overtuigd. „Welke man zou om drie uur 's morgens wegloo pen als hij onschuldig was? Maakt het niet veel meer den indruk of hij inzag dat het onmogelijk was om te 'ontsnappen?' Gertrude stond bc*>s op. „U is niet rechtvaardig!" barstte ze uit. „U weet er niets van en toch veroordeelt u hem!" „Ik weet dat we allemaal een heele- boel geld verloren hebben", zei ik. „En zoodra er bewezen wordt dat meneer Bai ley onschuldig is, zal ik t gelooven. Jij beweert dat je de waarheid weet, maar wilt het mij niet zeggen! Wat moet ik er dan van denken? Halsey boog zich voorover en klopte op mijn hand. „U moet ons vertrouwen zen hij. „Jack Bailey heeft geen cent, die hem h'iet toebehoort en over een paar dagen zal de schuldige wel beltend worden". „Zonder bewijzen geloof ik niets en vertrouw ik niemand", zei ik koppig. „Dat doet een Innes nooit". Gertrude, die bij een der ramen was giaan fctaan, keerde zich' plotseling om. „Maar als de effecten te koop worden iberale oud-minister Lord Edward Grey Maandagavond gezegd dat bij alle kritiek of op de regeering of op de eigenaars of mijnwerkers een der hoofdoorzaken van de crisis over het hoofd was gezien n.l. de armoede van de afnemers op de meeste buitenlandsclhe markten. Er lagen voor de arbeiders slechts drie wegen open: loonsverlaging, werktijd verlenging of sluiting van een zoo groot aantal mijnen dat tenminste een half mil joen mijnwerkers werkloos zouden worden Tusschen deze drie mogelijkheden was de keuze inderdaad onpleizirig. Ten aan zien van den 8-urenwet zeide Lord Edward dat een groot deel van de tegenkanting voortsproot uit den indruk dat deze maat regel van permanenten aard is. Er is niet genoeg naar voren gebracht dat het 8-uren wetje slechts voor 5 jaar zal gelden en de regeering zou nog beter gedaan hebben door de bepaling dat, na het einde van het eerste jaar, telken jare een kwartier van den werktijd af zou gaan, waardoor men na de 5 jaar weer automatisch bij de ze ven uur zou zijn aangeland. De politiek der arbeiders die hardnek kig vasthielden aan eenmaal gestelde eischen waarbij iedere mogelijkheid van een tijdelijke elastische loonpolitiek uit gesloten was, zou slechts kunnen uitloo- pen op het sluiten van vele mijnen die, door eenige samenwerking op het oogen blik voor de toekomst gered hadden kunnen worden. Met andere woorden: zelfs als de politiek der federatie het win nen van de staking ten gevolge zou hebben dan zouden de resultaten toch van dien aard zijn, dat duizenden mijnwerkers bit ter ontgoocheld zouden worden. Door den verrekijker. De „Neue Freie Presse" meldt uit lo, dat Mussolini de twee onge huwd© d ochtersN van den koning van Italië wil uithuwelijken aan Koning Boris van Bulgarije en den Albaneeschen staats president Achmed Zogoe. In Albanië rijst tegen dat plan verzet omdat men degrada tie tot een Italiaansche kolonie vreest en in Bulgarije, omdat daar een sterke stroo ming is ten gunste van een huwelijk des konings met de jongste dochter van den koning van Roemenië. Volgens bericht uit Moskou zijn de onderhandelingen tusschen de sovjet en het vaticaan weer hervat. Te Berlijn is het Maandagavond boos weer geweest. Met een hevig onweer ging een slagregen gepaard, die vooral in het westen der stad veel schade heeft aangericht en het geheele verkeer in de war stuurde. De brandweer werd in den loop van twee uur honderdvijftig maal gealarmeerd om hulp te bieden tegen liet water dat de huizen binnenstroomde. Ook elders in het rijk is veel schade door wolk breuken berokkend. Te Maagdenburg heeft het Maandag twaalf uur aan een stuk ge- aangeboden, Halsey, wordt de dief dan niet dadelijk ontdekt?" Op die manier zouden ze het niet doen", zei hij. „Iemand, die toegang tot de kluis had, heeft ze er uitgenomen-en als on derpand gebruikt voor een leening bij een andere bank. Op die manier is er tach tig procent van de nominale waarde voor te krijgen." „In geld?" „In geld". ^Maar de man, die dat deed, zou toch bekend worden?" „Ja, en ik zeg jullie beiden, zoo zeker als ik hier sta, geloof ik dat Pauli Arm strong zijn eigen bank bestolen heeft. Ik geloof dat hij zich op die manier min stens een millioen heeft toegeëigend en dat hij nooit terug zal komen. Ik ben nu straatarm. Ik kan Louise nu niet vragen om met mij te trouwen, en als ik er aan denk wat een schande dit voor baar fa milie is, maakt het me radeloos". De gewoonste dingen schenen dien dag vol beteekenis te zijn en toen Halsey aan de telefoon werd geroepen, hield ik onmiddellijk op met eten. Toen hij van de telefoon terug kwam, kon ik aan zijn gezicht zien dat er iets gebeurd was. Hij wachtte even tot Thomas de eetkamer was uitgegaan en zei toen op ernstigen toon: „Paul Armstrong is dood. Vanochtend is hij in Californië overleden. Wat hij ook gedaan heeft, het gerecht kan hem nu nie'ts meer maken". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1