PUROL DE WENTELTRAP \ferbrande^& huid doorde zon IN0. 78. Maandag 5 Juli 1926 Ii5e Jaargang. De arbeidsmarkt. i» FEUILLETON GOESCHE Uitgave Naamlooz. Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Het centraal bureau voor de statistiek geeft in zijn jongste aflevering van het maandschrift o.a. bet gebruikelijke over zicht van den -stand der arbeidsmarkt, dit maal in het 1ste kwartaal van 1926. Daar in wordt geconstateerd dat, waar de toe stand buiten onze grenzen in groote lijnen gedurende deze periode om zoo te zeggen geen belangrijke verbetering onderging, het bedrijfsleven hier te lande na de jaarwis seling over het algemeen slechts weinig vordering maakte op den weg naar verder herstel. Daarnaast waren zelfs hier en daar teekenen van achteruitgang. Vergelijkt men den huidigen toestand met dien van enkele jaren terug, b.v. met den tijd der sterke Duïtsche vaJuta-oon- currentie en der Ruhrbezetting, dan blijkt er verandering ten goede te komen. Maar bij dit al mag men niet de oogen sluiten voor het feit dat de omstandigheden (be schermende maatregelen in het buitenland, abnormale valui aloes tan den zooals in Frank rijk en België, ongelijkheid der productie kosten, enz.) voor een zeer groot deel der bedrijven als niet rooskleurig of zelfs be paald ongunstig blijven te schetsen. Nog maar al te vaak viel er te klagien over slap te in den afzet of over orders tegen prijzen lager dan voor een gezonden bedrijfs- toestand noodig werden geacht. Doen wij een greep uit de bijzonderhe den, welke het overzicht omtrent eiken bedrijfstak afzonderlijk bevat, dan valt voor den scheepsbouw o.a. op te merken, dat orders voor nieuw-bouw over het alge meen moeilijk en slechts door zeer lage inschrijvingen te verkrijgen bleven. Meer berichten van verbetering dan van achter uitgang ten opzichte van een jaar geleden waren er voor de machineiabricage, waar overigens aan den eenen kant te veel fa brieken voldoende of ruimschoots orders hadden om in het algemeen van slapte te mogen spreken, doch anderzijds te veel ondernemingen over onvoldoende werk en (of) te lagen prijzen klaagden om den toe stand over het geheel bevredigend te kun nen noemen. De binneulandsche vraag werd nog steeds zeer onvoldoende geacht. Hoewel verreweg de meeste fabrikan ten ondanks toeneming der voorraden/iog ge woon doorwerkten .acntte men den bedrijfs<- toestand in verschillende gevallen ongun stiger geworden. BuitenLaodsche concur rentie, zoowel op de exportmarkten (o.a. Japan) als hier te lande (o.a. van Frank rijk, België en Duitschland; uit laatstge noemd land o.a. aanbod van zeer goedkoo- pe garens), beperkte koopkracht, afwach tende houding van koopers (hoop op ver dere prijsdaling) en scherpe concurrentie onderling werden als nadealige factoren genoemd. In de groep voedings- en genotmiddelen constateerde men o.a. voor verschillende meelfabrieken slapte o-f achteruitgang (ook ontslag) vnl. veroorzaakt door belangrijke vermindering van den export. De verslagen over de margerinefabrie ken bleven over het algemeen bevredigend Naar het Amerihaansch van MARY ROBERTS RINEHART. M „Een telegram voor Bailey zei liij. „Het kwam met een extra bestelling uit de stad en was van het grootste belang. Bailey was hier heen gegaan en de tele- grambesteller was weer naar de stad. De portier heeft het toen aan Arnold gege- geven, die den heelen dag had zitten drin ken en niet slapen kon en van plan was om een wandeling in de richting van Zon- nehoek te maken. „En heeft hij het hier gebracht?" „Ja". ,'Wat stond er in het telegram?" ,'Óat kan ik u- pas vertellen als als er zekere dingos, openbaar worden ge maakt. Het zal niet langer meer duren dan een paardagen", zeihij op somberen toon. „En wat Gertrude vertelde over dat telefoongesprek was dat niet.. „Arme Trude!", fluisterde hij. „Arme kleine meid! Tante Ray, dat telefoon gesprek is er niet geweest. Ongetwijfeld weet uw detective dat al en gelooft hij nu niets meer van wat Gertrude hem heeft verteld.' 1 „En toen ze dus weer terug ging naar beneden, was dat om het telegram te ha- werk aanwijzen. In de sigareinin dus trie is op de verbetering, die in het vorige jaar in een aantal fabrieken viel waar te nemen, een inzinking gevolgd, maar ondanks toe neming bleef de werkloosheid beneden die van een jaar geleden. BUITENLAND. OVERZICHT. De Duitsche vorsten. De schadevergoeding door de Duitsche republiek uit te keeren aan de voormalige vorstenhuizen dreigt een onoplosbaar vraag stuk te worden. De afzonderlijke rege lingen door de Duitsche staten getroffen, zouden vervangen worden door een rijks regeling. Door middel van voor hen gun stig-ver Joopende processen hadden de vor sten meerendeels zeer voordeelige overeen komsten weten ie- verkrijgen. Door toedoen der democratische partijen kwam echter een compromis tot stand, waarbij deheele zaak door een speciaal rijksgerechtshof zou worden beslist. De uiterste linkerpar- tijen maakten van de gelegenheid gebruik om een volksstemming uit te lokken over hun voorstel tot onteigening der vorsten, zonder schadeloosstelling. Het referendum mislukte, hoewel 15 millioen stemmen vóór die onteigening werden uitgebracht. Toen werd de kwestie weer op den gewonen parlementairen weg gebracht, welke een ware lijdensweg kan genoemd worden. Vrijdag zou de rijksdag de eindstemming houden, over het compromis-ontwerp. Zoo-, als reeds vroeger uiteengezet, moest dit met twee-derde meerderheid wonden aan genomen, daar het een wet was, welke een grondwet-wijzigend karakter heeft. Die vereischte groote meerderheid kon echter niet bereikt worden, nadat de soc.- democratische rijksdagfractie met 73 rte- gen 38 stemmen besloten had het regee- ringsontwerp af te wijzen. Daar de regeering ook van de Duitsch- nationalen geen hulp had te wachten en het ontwerp in den rijksdag als een bak steen zou vallen, werd het door rijks kanselier Marx eenvoudigingetrokken. Alweer een groote verrassing, welke tevens meebrengt dat Marx, die een uiterst voorzichtig staatsman is, de consekwentie van eene vermenging - n.l. rijksdag-ontbin ding of aftreden van het kabinet niet behoeft onder de oogen te zien. Alles blijft bij het oude en men gaat zonder blikken of blozen op zoek naar een nieuw compromis. Naast de intrekking van het wetsont werp werd besloten het z.g. „Sperrgesetz" tot December te verlengen. Hierdoor wordt het den vorsten onmogelijk gemaakt de processen tegen de landen voort te zetten en weer uitkeerxngen te bedingen. Het prooedeeren blijft stopgezet. De be slissing van Marx wordt aldus uitgelegd, dat men in regeeringskringen doodsbe nauwd is voor een of andere crisis op dit oogenbük en het beste middel om die mogelijkheid van zich af te schuiven was uitstel. De rijksdagleden, die onder dien in- len?" „Waarschijnlijk wel", zei Halsey lang zaam. „Als je er goed over nadenkt ziet het er voor ons alle drie leelijk uit, hè tante Ray. En toch wil ik er een eed op doen dat geen van ons drieën dien armen kerel gedood heeft, zelfs niet per ongeluk". „Ik keek naar de dichte deur, die tus- tusschen mijn kamer en Gertrude's kleed kamer was, en zei fluisterend: „Telkens weer komt er een verschrik kelijke gedachte bij mij op, Halsey, Ger trude had waarschijnlijk jouw revolver, in ieder geval moet ze hem dien avond in handen gehad hebben. Toen jij en Jack weg waren is is die keirel misschien terug gekomen, en zijen zij Ik kon niet verder. Halsey keek mij aan en klemde zijn lippen op elkaar. „Misschien heeft ze hem aan de deur hoorem rammelen de politie zegt, dat hij geen sleutel had en denkende dat jij het was, of Jack, heeft ze hem in huis gelaten. Toen ze zag, dat ze zich vergist had, is ze de trap op gehold, een paar schreden, en in haar angst heeft ze toen op hem geschoten." Halsey legde zijn hand op mijn mond voor ik nog goed en wel klaar was en in die houding bleven we elkaar met angstige gezichten aanstaren." „De revolver mijn revolver in het tulpenbed!" mompelde hij bij zich zelf. „Misschien is het ding van boven uit het raam gegooid; u zei, dat 'hij vrij diep lag. En ze is zoo in de wartante I Ray, u denkt toch niet dat het Gertrude Ien stukloopen van huid en voelen,geneest men met druk van den eindelijk ingetreden zomer naar vacantia snakken, accepteerden het uitstel met beide handen en de rijksdag ging tot3 November naar huis. De Fransche frank. Fransche bladen melden omtrent het rapport der-commissie van financieel© des kundigen, dat dit zich over het algemeen aansluit bij de gronddenkbeelden van het financieel© program van Caillaux. Vol gens de „Echo de Paris" is het rapport door alle deskundigen onderteekend en zijn de gevolgtrekkingen, waartoe de com missie is gekomen in zekeren zin éen succes voor de financieele politiek van de regeering ook in het vraagstuk der stabilisatie. Caülaux zal Dinsdag in de Kamer de belangrijkste adviezen van het rapport verdedigen. Men gelooft echter niet dat de regee ring zal verlangen, dal de overeenkomst van Washington terstond zal worden ge ratificeerd. Zij zal er zich toe bepalen volmacht van het parlement te vragen teneinde de onderhandelingen voor de sta bilisatie met de Vereeniigde Staten en Engeland, voort te zetten. Volgens de „Matin" wordt er in het rapport voorts nog op aangedrongen nieu we bronnen van inkomsten tot een bedrag van 4 milliard francs te scheppen, waar van 3 milliard uit de belastingen zal moeien worden gevonden. Volgens sommige berichten zal Cail laux in verband met de voorloopige be sprekingen, die thans door dm Franschen financieelen attaché te Londen zijn be gonnen, binnenkort zelf naar Londen gaan. Door den verrekijker. Door de overstroomingen in Zuid- Slavië is het verkeer overal op verschei dene plaatsen onderbroken. Talrijke men- schenlevens zijn te betreuren.. Naar schatting hebben de overstroomin- gen ongeveer 200 slachtoffers geëischt. Officieel worden de van Spaan- sdhe zijde afkomstige geruchten tegenge sproken, als zou het bezoek van het Spaan- sche koningspaar aan Londen verband houden met besprekingen over een voor genomen huwelijk van den prins van Wa les met de infante Beatrice van Spanje. Donderdag is een vliegtuig van de Fransch-Roemeenscbe Luchtvaartmaat schappij, dat komende uit Straatsburg, on- is geweest, die in den waschkelder is gevallen?" Ik kon alleen maar van „ja" knikken. HOOFDSTUK X. De Handelsbank. Den dag na Halsey's thuiskomst was bet Dinsdag. Arnold Armstrong was on deraan de wenteltrap gevonden om drie uur Zondagmorgen. Dinsdags zou de lijkdienst gehouden worden en de begrafenis zou worden uit gesteld tot de Armstrongs uit Califomië terug waren. Niemand was er, geloof ik, erg bedroefd over, dat Arnold Armstrong dood was, maar de manier waarop hij aan zijn eind was gekomen, had het me delijden en de nieuwsgierigheid van het publiek opgewekt. Mevrouw Ogden Fitz- bugh, een nicht van hem, regelde alles en ik geloof dat het allemaal zoo rustig mo gelijk ging. Ik gaf Thomas Johnson en juffrouw Watson verlof om naar de stad te gaan om den doode de laatste eer te bewijzen, maar om de een of andere reden waren ze er niet op gesteld om te gaan. Halsey bracht een deel van den dag door met meneer Jamieson, maar hij zei niet, wat er gebeurd was. Hij zag er ernstig en bezorgd uit en laat in den mid dag had hij een lang gesprek met Gertrude. Dinsdagavonds was het kalm de soort van stilte die aan een storm vooraf gaat. Gertrude en Halsey waren allebei somber en verstrooid en daar Liddy al ontdekt had, dat een deel van het porce- derweg nog passagiers had opgenomen, bij het dorp Rosshaupt op den grond ge vallen. Vijf personen werden gedood, een is zwaar gewond. Bijzonderheden, ook wat de slachtof fers betreft, zijn nog niet bekend. De Grieksche regeering heeft een vrijgezellenbelasting ingevoerd, welke voor jongelui van 24 tot 40 jaar drieduizend en voor celibatairen ouder dan 40 per jaar 1000 drachmen zal bedragen. KUNST EN WETENSCHAP. Dr. Emile Coué. Te Nancy is Vrijdag overleden dr. Emile Coué, die in Frankrijk en ver over de grenzen van zijn vaderland be roemdheid bad verworven door zijn sy steem van genezing van zenuwstoornissen door middel van auto-suggestie. Coué is 69 jaren geworden. Hij was afkomstig uit Troyes, waar zijn ouders in zeer bescheiden omstan digheden leefden. Hij studeerde te Parijs in de pharmacologic en was jarenlang apotheker in zijn geboortestad Troyes. Sedert 1885 bestudeerde hij de genees wijze van dr. LiébaoLt, welke hij op aller lei ziektegevallen toepaste. In de latere jaren verkreeg Coué door zijn werk over de zelfbeheer sching door auto-suggestie algemeene bekendheid. Hij wist zijn suggestie-therapie Hoor voor drachten in het buitenland, o.a. ook in ons land en in Amerika te verbreiden. Hij had zich intusschen in Nancy gevestigd. Alge meen bekend was zijn methode waarbij de patient zichzelf moest voorhouden, dat hij iederen dag in elk opzicht beter werd. KOLONIËN. De aardbeving. Het aantal do-oden bij de aardbeving in het Padangsche bedraagt tot nu toe 198, onder wie een Europeaan. Zeventig dui zend menschen in de afdeeling Padang- Piandjang zijn vrijwel alles kwijt. Milli- oenen zijn noodig. Het bestuur doet al het mogelijke voor hulpverleening en heeft de levensmiddelendistributie geregeld. Onrust in At jeh. Een patrouille onder kapitein Behrens nam een tot verdediging voorbereide missi- git in Gampong Kroeeng Loeas, in Bo- ven-Troemion. De leider Teung Koe Poe- ti werd met 17 volgelingen, onder wie enkele ondergeschikte aanvoerders, neer gelegd. Onzerzijds werden 2 marechaussees licht gewond. SPORT. Voetbal. Zondagmiddag werd alhier op het ter rein van Goes aan den Polderschen weg lein gebroken was voor zulk een oude gedienstige zijn dergelijke dingen niet ver borgen te houden was ik zelf ook niet bepaald in een prettige stemming. Om zeven uur bracht Warner de post en de avondbladen ik was benieuwd wat er over den moord in zou staan. Wij hadden wel een dozijn verslaggevers weggestuurd. Maar ik moest het opschrift dat over de halve breedte van de Gazette gedrukt stond tweemaal lezen, voor ik het begreep. Hal sey had de Kroniek gegrepen en keek er als verstard naar. „De Handelsbank staakt zijn betalin gen" las ik en toen legde ik de krant neer en keek naar de anderen. „Wist je dat?" vroeg ik aan Halsey. „Ik verwachtte het wel. Maar nog niet zoo gauw", antwoordde hij. „En jij?" tegen Gertrude. „Jack heeft ons er wel iets over gezegd", zei Gertrude ontsteld. „O, Hal sey, wat moet hij nu beginnen! „Jack!" zei ik op minachtenden toon. „Ik begin nu te begrijpen waarom jouw Jack gevlucht is. En jullie hebt hem alle- bei geholpen om te ontkomen! Dat heb je'bepaald van je moeder een Inns zou zoo iets niet doen. Weet jullie wel dat iedere cent die je hebt in die Bank zit Gertrude wilde iets zeggen, maar Hal sey voorkwam haar. „Dat is nog niet alles, Gertrude' zei hij 'kalm. „Jack is gearresteerd". „Gearresteerd!" gilde Gertrude, en trok de krant uit mijn handen. Ze keek naar het opschrift, toen frommelde ze de krant in elkaar en gooide haar op den een vriendschappelijken wedstrijd ge speeld tusschen Goes I en B. O. Z. uit Bergen op Zoom. Deze wedstrijd werd met 31 door Goes gewonnen. Luchtvaart. De mislukte recordreis. John Golds'lrom, de luchtvaart-redacteur van de „Evening World", New-York, is in zijn poging om binnen 31 dagen om de wereld te reizen, en tevens het record te slaan van 35 dagen 21 uur, in 1913 ge vestigd door zijn landgenoot John Henry Mears, niet geslaagd. Hij keerde 9 dagen te laat in New-York terug. Van New-York tot Engeland en verder via Nederland, Duitschland en Rusland, reisde de Amerikaan geheel volgens zijn program. In Chita in Siberië bleef echter het verwachte vliegtuig, dat hem naar Charbin moest brengen, weg, zoodat Gold- strom verplicht was den trein te nemen. Evenmin verscheen het bestelde vliegtuig dat hem naar Yokohama moest brengen. Thans zijn twee andere Amerikanen, Linton Wells en E. Evans, op weg om te pogen een reis om de wereld te vol brengen binnen 25 dagen. RECHTSZAKEN. De q u a e s t i e-B 1 o k. De raadkamer van den Hoogen Raad heeft in de quaestie betreffende de klacht van den commissaris van politie te Cu- Lemborg, den heer J. Blok, tegen den rechter-commissaris bij de rechtbank te mr. Hofdijk, afgewezen het verzoek van den Officier van Justitie te Tiel, die, hoewel van oordeel zijnde dat geen rede lijk vermoeden van schuld aan eenig straf baar feit tegen mr. Hofdijk, rechter in de arnondis sements - rechtban k te Tiel, is gerezen, den Hoogen Raad heeft verzocht, om, indien de Raad art. 510 van het wet boek van strafvordering van toepassing acht, een ander gerecht aan te wijzen. BINNENLAND. Het Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag. Na verwerping van een motie-Knot tenbelt om de onderhandelingen te her openen ter verkrijging van een volledige omschrijving der meestbegunstiging en van aan de Nederlandsche concessies meer evenredige voordeelen, heeft de Tweede Kamer met 64 tegen 8 stemmen 't han delsverdrag tusschen Duitschland en Ne derland goedgekeurd. Tegen stemden de aanwezige leden van den Vrijheidsbond en de heer de Visser, communist. Hulp aan Vaals. De minister van binneniLandsche zaken is bereid gevonden een voorstel te doen aan zijn ambtgenoot van financiën van een vast plan van maatregelen om Vaals tegemoet te komen. Daarin komt o.a. een leemimg van grond. Terwijl Halsey bleek en ver schrikt de krant probeerde glad te strij ken en te lezen, legde Gertrude haar hoofd op de tafel en begon wanhopig te snikken. Ik heb het krantenuitknipsel nog wel ergens liggen, maar op het oogenblik her inner ik me alleen nog de hoofdzaken. Den vorigen dag, Maandags, tusschen twee en drieën, dus in het drukste uur vóór het sluiten van de Bank, kwam de heer Jacob Trautman, directeur van de Parel- brouwerij, bij de bank om geld op te ne men. Als waarborg had hij ongeveer drie honderd 5 pot. aandeelen van de Inter nationale Stoomvaartmaatschappij, tot een waarde van driehonderd duizend dollar, gedeponeerd. De heer Trautman ging naar den bediende, die met deze zaken belast is, en nadat er eenige formaliteiten wa ren vervuld, ging de bediende naar de kluis. De heer Trautman, die een gemoe delijk mensch is, wachtte een poosje en floot een deuntje. De bediende kwam niet terug. Na een poosje zag de heer Trautman hem uit de kluis komen en naar den tweeden kassier gaan; haastig gin^ het tweetal naar de kluis terug. Weer gingen er ongeveer tien minuten voorbij en toen kwam de tweede kassier terug, naar den heer Trautman toe. Hij zag bleek en scheen te beven. Hij verbelde den heer Trautman dat de papieren door een ver gissing op een verkeerde plek waren ge legd en verzocht hem den volgenden mor gen terug te komien, dan zou de zaak in orde zijn. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1