GOESGHË COURANT BIJVOEGSEL Per auto door België. Haar misdaad. Voor de Vrouw VAN DE VAN VRIJDAG 2 JULI 1926. i. Wie vóór de n o orlog een buit enl and - sdhe vacantie-reis wa de maken stond voor grooitere moeilijkheden dan in de jaren, die op het suualem van den vredè volgden. Overwegende financieele voordieelein wer den niet verkregen als mean zijn reisver- langens in een bepaald land bevredigde, de Holilandsdhe gulden was in het Oosten niet meer in trek dan in het Zuiiden of Westen. Toentertijd speelde het geld in internationaal verband nog niet die rol, die het thans vervuilt, en het beïnvloedde niet overwegend de keuze van het va- canitie-verblijf. Na den oorlog is hierin, als in zoovele andere zaken verandering gekomen. De Hollandsche gulden „deed" het, en bleef het doen, terwijl de geldswaarden van onze naaste buren grillige capriolen ver toonden, en een overwegende factor wer den bij het samenstellen van het vacantie- programma van den Nederlandschen tou rist. Eerst waren het Duitschland en Oostenrijk, die duizenden landganoolen an den vrijen tijd opeisclhten, daarna stel den Frankrijk en België zich aan bet hoofd van de landen, die velerlei attrac ties voor den valuta-sterken reiziger in houden. De onstandvastigheid van den frank is nog niet ui t de wereld geholpen,en in ver band daarmede zal men niemand een raad sel opgeven door hem de vraag voor te leggen: „Waar brengt de Hollander dit jaar zijn vacantie door. Altijd zal het antwoord luiden: „In België of Frankrijk". De tijd, dat het opmaken van een programma hoofdbrekens bezorgde ligt achter ons, de Hollander houdt van snoe pen in zijn vacantie, snoept hij geen mar ken meer, dan snoept hij franken. Duizenden en duizenden zullen over eenige weken hun schreden paar de ste den en dorpen van onze zuidelijke stam verwanten rich ten, en daar gedurende en kele dagen of weken verblijf houden. Hoe is de toestand in België? Is het er mooi Is het er veel goedkooper dan in ons 'and Hoe is de houding tegenover de vreemdelingen Deze en vele andere vragen zullen zich voordoen bij onze abonné's, die reeds met vage plannen in zich rond loopen om dit jaar toch ook eens de grenzen over te steken. Teneinde eenige indrukken van het door touristen- veel-begeurde land te verkrijgen hebben we dezer dagen gehoor gegeven aan de uitmoodiging van den heer M. Zoetewei uit Hans weert, die ons verzocht deel te willen uitmaken van een klein besloten gezelschap, dat in een Buick een drie- daagsch reisje door België ondernemen wilde. De heer Zoetewei is een ondernemende Bevelander met touristische eigenschap pen, en iemand, die België op zijn duimpje kent tengevolge jgin de vele trips, welke hij er maakte. In het reisseizoen zit hij nagenoeg alle dagen der week in België achter het stuur, in zijn luxieuse Buick of in zijn groote touring-car voerde hij reeds ontelbare ellandgenooten over de zuide lijke grenzen. Hij kent de wegen, de ste den, d orpen en vele men schen in bet Vlaan deren-land, en deze bereidheid was bet tweede motief, dat ons deed besluiten de vriendelijke invitatie niet van de hand te wijzen. Woensdagmorgen legde hij de plannen voor: Antwerpen, Brussel', Namen, Di- nanit, Rocbefort. Zaterdagmorgen zaten we naast den bestuurder in zijn snellen wagen, die zich falngs de malsche Zeeuwsche velden spoed de en lustig-grommend zich opmaakte om in^ drie dagen circia 500 K.M. te vervoeren. Ze zijn veroverd! Hoe en onder welke omstandigheden, daarover zullen we het in enkele volgende artikelen hebben. Ze was leelijk, het telefonistetje van de drukke locale lijn der groote Banque de l'Orient, ze was verbazend leelijk. Haar groote zwemmerige, vaalblauwe oogen dre ven in roodgerande, onregelmatig-bewlm- perde randen, terwijl haar springerig en piekerig vlashaar zich slechts onwillig liet vasthouden door taliooze haarspelden. Haar donsachtig, ingevallen bleeke ge zichtje was in zijn soort buitengewoon goed passend bij haar ongevormde lichaam. Bovendien had zij van al hare meer en minder knappe collega's de slechtst ge vormde beenen. Ze was leelijk, dat arme meisje, maar ze was goed. Haar karakter was edel en zuiver ge lijk een zonnestraal, die ongestoord vanaf zijn gouden bron onze ziel kan treffen en vaak een menschenhart doet twijfelen, wat begeerenswaardiger is, een edel ge vormd lichaam, dat zieldonker is. Het was wellicht door die zuiverheid, die smetteloosheid van haar karakter, dat hour stem, die uren, dagen en jaren voor den metalen microfoon we .rklonk. zoo har monieus was, zoo kristalhelder, gelijk een parelenden dauwdroppel, door Lichten ze phyr trillend bewogen en weerschitterend diamant de gouden, duizend kleurige zon nestralen in mysterieuzen herfstmorgen. Daar viel het weer, het klepje van lijn G. Ze wist het wel, het was de lijn van Henri d'Escourt, den knappen jongen pro curatiehouder vain een groot warenhuis in dezelfde wereldstad als de Banque de l'Orient, dat met deze bank een levendig verkeer onderhield. Zij was ze gewend, lieve woordjes zoo nu en dan van mannen aan den ande ren kant van de lijm en zij accepteerde ze als kleine vergoeding voor de heldere lachjes en zangerige antwoordjes, die uit haar mondje zooveel aantrekkelijks had den. Het waren hare gelukkigste oogen blikken, die microscopisch kleine inter mezzo 'tjes in hel drukke telefoonleven. Maar de kleine attenitiotjes, de korte, doch steeds inniger wordende woordjes van den jongen Flenri d' Escourt, die haar overigens nooit had gezien, warein baar meer waard dan al de aoidere. Hij was het, die reeds meermalen had getracht een ontmoeting met haar te be werkstelligen, doch door hare lief ontwij kende, echter ontzenuwende antwoordjes steeds al zijin hopen daarop had zien teleurstellen. Floe zeker wist hij, dat hij die lieve onbekende, aan de andere zijde der lijn hartstochtelijk zou liefhebben, baar stem, haar mond, baar gebeele wezen zou aan bidden, wanneer hij haar slechts mocht treffen en spreken en. heerlijk met haar samenzijn Daar viel het weer, zijn nummer. „Ach, juffrouw, verbindt U mij zoo straks even met de Directie, doch^eh juiffkind, toe zeg me eerst, iaat me vanavond op je wachten hé, vanavond om 9 uur; ik heb plaatsen vrijgehouden in het Piakis d'Etc, toe kind, stel ine niet te leur". Daar was hij weer, die twijfel. Die vreeselijke tweestrijd, hem duidelijk te doen voelen, hoe onmogelijk dit was of accepiteeren Haar roode handen speel den even zenuwachtig met de draden der verbindingsto'ppem en bonzend kLople haar hart, dat naar een. antwoord zocht. Een antwoord, niet afwijzend, niet belovend als" altijd. „Toe kind, zeg nou wat" ging de stem voort, diep in den microfoon, „wees nou eens heel lief en laat me niet tever geefs op je wachten. Of eb je bent toch niet verloofd?" „Neen" schuchterde zij fluisterend te rug, ,,neen niet„verloofd „Nou dan kind, zeg dan ja" klonk de sitem terug, „ik weet, het, je wilt wel". Jia, ik wil welmaarik wil wel „Wat maar? Geen maaren hoor. Je zegt me nu zelf, dat je wel wilt. Zeg nu maar dat je komt hé?" Iin haar oog welden tranen, tranen van een weer plots opkomend gevoel van ver- ongelijktheid; haar keel schroefde toe in dien aanval van bijtende smart met brui sende opstandigheid tegen dit onrecht vaardige waarom had zij niet dat recht, dat duizenden vrouwen wèl had den, waarom, o God, moest zij zichzelvën in 't gezicht slaan.... of een ander? En trillend van emotie, doch daardoor duizendmaal schooner nog, klingelde baar zilveren stemmetje jubelend in de meta len microfoon en langs de lange, lange telefoondraden haar antwoord, dat voor hèm een bittere desillusie, voor haar een hernieuwd schreiend leed zou doen bren gen: „Jia lievelingik kom JOHAN ADOLF. SPORT. Voetbal. Vriendschappelijk. GOES I—BERGSCHE BOYS. Zondag a.s. wordt alhier op bet ter rein aan den Polderschen weg een vriend- schappelijken wedstrijd gespeeld lusschen Goes I en Bergsche Boys uit Bergen op Zoom. Voetballende burgemeester. Jbr. Felix von Heydem is een ras- sportman en, wanneer hij niets anders te doen heeft, ook nog burgemeester van het Brabamtsche dorpje Rosmalen. W. schrijft over hem in de „Sport- mek": Veel hadden ze op sportgebied mei nun burgemeester al meegemaakt, de RosmalersHadden ze den „eersten bur ger niet reeds zien rond jakkeren op z'n race-karretje, de stevige knuisten ge kiemd om den scherp gebogen stuurstang, de bloote, gespierde kuiten de pedalen in razende vaart rondjagend? Hadden ze den burgervader al niet zien rondloopen in plaats van in stemmig-zwarte gekleede jas en ambtskefen in een hagelwit hemd en 'n witten molenaarsbroek, 'n „palet" in de hand? Ze snapten er niets van, wat dat toch moest beduiden, totdat en kele ondernemende inboorlingen burge meester op z'n schreden volgden en toen de ontstellende mededeel ing deden, dat4e er niets anders mee deed, dan 'n klein balletje m'rakel hard over 'n strakgespan nen vischmet le slaan naar 'n anderen molenaar, die aan den overkant stond. - Wat zou-ie nou weer hebben vroegen zij zich af toen ze iden regent 'n keér of vier in de week bezig zagen de weilan den rond te lollen, over slooten te sprin gen enals-ie er niet over kon er dan maar zoo pardoes dóórheen, over bekken te klimmen, over prikkeldraad-afraste ringen te wippen of het maar niets was! Totdat de ambtenaar ter secretarie uit komst bracht. Ja, burgemeester moest voetballen Zondag en om zich nu le oefe nen liep hij ais maar rond te springen! Of ze 't snapten, de brave Rosmalers, het verband tusschen die hollerij en het trappen tegen een voetbal Een eenvoudig kinderjurkje. Het hierbij afgebeelde jurkje is er een, dat het best gemaakt kan worden van wollen sitof of linnen. Daarbij is het een hoogst eenvoudig modelletje, dat ge makkelijk door iedere huismoeder gemaakt kan worden. In marineblauw gabardine,, rood wollen-marocain, cerise, pastel-blauw of licht groen linnen zal dit jurkje vooral beeldig zijn. Het benoodigde materiaal voor een meisje tusschen de zes en acht jaar is ongeveer 2.25 Meter van 1 Meter breedte, benevens 12 fantasie-knoopjes. Het patroon bestaat uit een half voor pand (zonder rokje), een half rugpand (bestaande uiï.t één stuk van hals tot zoom) een half voor-rokpand, een mouw, een manchet, een half kraagje, een envelop- klepje (dat de zakjes moet voorstellen), een ceintuur en een knoopen reep voor het voorpand. Een knippatroon is verkrijgbaar voor meisjes tusschen de zes en acht jaar on der nummer 386B. Kosten 55 cents. Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan het bureau van de Goesche Courant. Bij de bestelling moet het verschuldig de bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0,15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Zonlicht in huis! Overal waar ik op deze heerlijke zo merdagen en avonden wandel, merk ik open vensters op. Vanuit een der vensters, dat dikwijls mijn aandacht trek, hoorde ik dezen morgen het vroolijke geluid van een kinderlach. "Gedurende al de koude diagen was dat huis zoo donker en stil gebleven, dat ik mij afvroeg, wie het be woonde en ik veronderstelde zeker geen kinderen. De open vensters zien er het aantrek kelijkst uit in de avonden, even nadat het donker is gevallen, wanneer de familie kring voor het naar bed gaan zich een paar minuten tezaam vergaart en het vroolajk gesnater en gelach, vermengd met de mu ziek van een piano en Loudspeaker, den voorbijganger tegemoetklinkt. Welk een verschil is dat met de don kere, triestige straten, welke wij eenige maanden geleden passeerden, toen ieder hier scheen te zeggen, dat zijn innigste wensch zou zijn om zijn vensters te ope nen en er iets in en er iets uit te laten. Hetzelfde0 is het geval met eenige men- schen, die ik ontmoet. Sommigen, die mij in wintertijd regelmatig voorbijliepen zon der een woord, groeten mij nu regelmatig met een glimlach en loopen zelfs dikwijls een eindje met mij op om over het weer te discussieeren of over onze tuinen. Zij zijn verlangend om kennis met mij te maken en dat ik kennis met hen maak. Maar nieL iedereen die ik in deze dagen ontmoet is zoo en tegen diegenen, die niet zoo zijn zou ik willen zeggen: „Open Uw ven sters!" Ga huiswaarts en open de vensters van Uw huis om bet zonlicht binnen te la ten. En neem deze raad ook voor U zelf ter harte, want bedenk, dat Uw ziel ook een huis is, dat behoefte heeft aan zon licht. Open de vensters van Uw ziel om het zonlicht van menschelijke sympathie binnen te laten, want dat is het voornaam ste, wat een mensch noodig heeft. Zoudt u denken, dat uw huis er op het oogenb'ik half zoo gezellig uit zou z,en, als |bet niet juist eenige weken geleden den schoonmaaktijd bad doorgemaakt? Het was, als het ware, ondersteboven gekeerd. Hetzelfde moest kunnen worden toege past bij de men schen, want als u den zomer ten volle wilt genieten, dan moeit ge u ont lasten van alles, wat uw ziel en geest ver sombert. Veronderstelt dat u altijd donkere klee- ren hebt gedragen en plotseling op het idee komt, dat een Licht costuum u ook wel zou staan. Aarzelt dan niet! Koopt het en trekt het aan, het zal u goed doen, want dit is een van de manieren om zonlicht te brengen in uw innerlijke woning. Zóq houdt ge de vensters open en als ge dit maar lang genoeg doet, zal het nut ervan wel blijken. Menschen, die deze gedachte steeds voor oogen houden, krijgen in hun voorkomen het aangename en gezellige van een huis met open vensters, waardoor de voorbijganger kan zien, hoe gezellig het binnen is. Zulke menschen zijn ook voor anderen prettig, omdat die anderen een blik krijgen in hun innerlijke woon en er de ge zelligheid en het geluk kunnen waarnemen! RECHTSZAKEN. Een kwakzalver. Voor den Amhemschen kantonrechter stond terecht de 34-jar.ge marktkoopman A. v. d. G. Hij had Boom's maagpoeders nagemaakt en zijn artsenij met veel bezie ling den goêgemeente aangepraat. De inspecteur van politie had proces verbaal tegen hem opgemaakt, een fla con met poeders in beslag genomen en die oersooniijk afgegeven aan den inspecteur der Volksgezondheid dr. W. H. Bloe mendal. Dr. B. zond de poeders naar Utrecht, waar ze analystisch werden on derzocht. Verdachte beleende het hem ten laste gelegde. Als eerste getuige werd gehoord dr. Bloemendal. Get. achtte het van groot belang dat aan den verkoop van kwak zalversmiddelen in het openbaar, op de markt, een einde kwam. Het zonder me disch voorschrift gebruiken van middel tjes als deze werkt in sommige gevallen goed, als regel is het af te keuren. Get. wees op de slordige bereiding van de poe ders. De eene poeder woog tweemaal zoo zwaar als de andere. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag zeide get., dat de stoffen, waaruit de poeder is samengesteld in bepaalde gevallen in dezelfde combinatie door me dici wordt voorgeschreven. Ze zijn voor die bepaalde gevallen goed, in andere ge vallen gebruikt, kunnen ze beslist scha delijk zijn. Giftige stoffen bevinden zich' niet in het praeparaat. Als getuige werd ook gehoord een analyst© uit Utrecht, die de poeder had geanalyseerd. De Ambtenaar van het O. M., j'hr. mr. dr. van Asch van Wijk, eischte f25 boete subs. 25 dagein hechtenis. Verdachte hield daarop een vlotte rede voering te zijner verdediging. Hij meende dat men een stok heeft gezocht om den hond te slaan. „Als ik, vakman, maar zonder staatsexamen, daar sta, op de markt, en ik IhoU een rede, die de men schen imponeert, dan komen ze naar me toe". Verdachte zeide, dat het gevolg van een veroordeeling zal zijn dat hij voortaan een dokter meeneemt, een zit tingzaal huurt en f5 per consult vraagt. Uitspraak over een week. KOLONIËN. Twee ton verduisterd. I e hoofdkassier van de Yokohama Speciebank Ltd. te Semarang Tan Ing Sik is voortvluchtig en verduisterde twee ton Be boeken waren sedert 10 Februari j 1 vervalseht. De aardbeving op Sumatra. Aneta meldt dd. 30 Juni uit Padang De resident is gisteravond teruggekeerd en heeft aan den correspondent van Aneta medegedeeld dat het aantal dooden in l'adang Pandjang moeilijk is te schatten, wijl het juist passardng was, waarop vele menschen van buiten naar de kotta (stad) gaan. Bovendien liggen vele lijken nog onder de puinhoopen. Geschat wordt, dat er circa 20 Chineesche en 50 in- landsche ingezetenen van Padang Pand jang zijn gedood. Auto's en vrachtauto's rijden heen en weer voor de overbrenging van gewonden naar Fort-de-Kock. Gezegd kan worden, dat vrijwel alles wat van steen is, in ingestort. Geheel Padang-Pandjang kampeert in tenten, zelfs menschen, wier houten woningen overeind zijn gebleven, uit vrees voor nieuwe aard chokken. Officieel wordt uit Solok gemeld, dat aldaar 13 dooden en 8 gewonden zijn. Een deel van de gebouwen op de pas sar is ingestort. Het controleurskantoor op Fort van-de Capellen is eveneens in gestort Maandagurddag 12 uur is te Solok een vuurkolom boven den vulkaan Talang gezien Hetzelfde is te Loeboek en te Selassa waargenomen In de plaatsen tus schen Padang Pandjang eu Fort de Koek zijn talrijke dooden en gewonden, vooral te Soengaiboeloe De militairen te Fort- de-Kock verleenden direct krachtdadige hulp. De streek biedt volgens een oog getuige een troosteloozen aanblik. Langs den weg ontmoet men telkens inlanders, op draagbaren dooden en gewonden ver voerend. - Tot dusver is bekend, dat op Fort-vau der Cappelen de gevangenis is ingestort. Een paar gevangenen zijn gedood. De goedang (pakhuis) van een Chinees is ingestort. Het autoverkeer van Padang naar Fort-de-Koek is mogelijk via Loe- boekbasoeng en Matoer. Onder de slachtoffers van Padang zijn bekende Chineesche ingezetenen uit Pa dang. Een bekende Padangsche Chinees verloor twee kinderen, die met vacantie te Padang Pandjang vertoefden, benevens andere familieleden. Totaal zijn te Fort- de-Koek 3 gebouwen vernield en één persoon gedood. Woensdagnacht even over drieën is een nieuwe krachtige aardschok gevoeld. De menschen vluchtten in paniekstemming. Officieel wordt gemeld uit Fort de Koek, dat er in de afdeeling Agam 84 dooden en verscheidene gewonden zijn. Te Solok zijn de winkels op den passar grootendeels verwoest. De passarloodsen zijn blijven staan eveneens alle gouver nementgebouwen. De pasan grahan en de assistent residents woning zijn zeer ern stig beschadigd en onbewoonbaar geworden. Het treinverkeer Solok-Sawahloentoe is geheel gestremd. De schade aan den passar te Solok wordt globaal geraamd op een ton. Te Sawahloentoe is de meeste schade aan liet kantoor van het binnenlandsch bestuur, de onderwijzerswoningen in de onderdistricten Talang en Tjoepak toege bracht. De postchef te Padang seinde, dat het post- en telegraafkantoor te Padang Pandjang geheel is verwoest, benevens het grootste deel van de kotta. De tele graaflijnen in de Aneikloof zijn bescha digd of verplaatst Tijdelijke voorzienin gen zijn getroffen, ook voor de telefoon. Te Solok is het hulppostkantoor ver woest. De telegraafkantoren te Fort-de- Kock en Sawahloentoe zijn intact. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Blanke ballast", door Ida Vera Simonton. (Schellens en Giltay Amsterdam). Toen we in het afgeloopen toomeelsei zoen de première van het to'oneelstuk „Blanke ballast" bijwoonden warein we verrukt. Na veel halfslachtigheid en veel omhaal zonder inhoud was er eindelijk weer eens een tooneelwerk van het zui verste gehalte over het voetlicht gebracht. „Blanke ballast" heeft een succes-tournéo gjelhad, die in de geschiedenis van ons too- neel dient te worden vastgelegd, met on derscheid is dit brok Engelsch-kolonialo leven in Holland ontvangen. Het tooneelwerk was getrokken uit den roman „Blanke ballast", die thans bij Scheltens en Giltay verschenen is. Too- neelstuk en roman verschillen aanmerke lijk, hetgeen zeer aannemelijk is daar tooneelwerk en litteratuur beide geheel andere eischen stellen. Beide echter heb ben de kwaliteiten, die men van een mees terwerk mag verwachten. Laat ons ech ter bij den roman blijven. De schrijfster schept een jong En- gelsch edelman uit een verarmd geslacht, die moe is van het eeuwige geld leenen, walgt van de pogingen, die zijn moe der steeds doet om den stand, waarin zij was geboren, op te houden, en naar Afri ka emigreert om daar in den handel zijn fortuin te maken, dat hem in staat zal stellen met lady Marjorie te trouwen. De tocht naar Afrika gaat tegenover de we reld door voor een reis om! jacht te maken op groot wild. We maken kennis met Huntingdon aan boord van het schip, dat op Afrika's west kust een geweldigen storm doorstaat. Het gezelschap bestaat hoofdzakelijk uitman nen, die reeds jaren in de kolonies door brachten en hun tol betaakL.1. Tusschen

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1