CENTRAAL KLEEDINGMAGAZIJN Gedurende de maand Juli op allé Zomergoederen 20 pCt. korting. Andere Artikelen 10 pCt. a Contant. F. <fc. DEN HOLLANDER. Uit den Westhoek Bezuinigen. Een man, die een auto bezat, instal leerde een nieuwerwetsche carburator, wel ke hem een bezuiniging van 20 percent zou brengen op de benzine-rekening. Daarna bracht bij nieuwe bougies aan, waarvan men hem gegarandeerd had, dat zij even eens 20 percent van de kostbare vloei stof hielpen bezuinigen. Toen liet hij een nieuwe achteras aanbrengen, waardoor nog maals 20 percent benzine-besparing ver kregen zou worden en kocht vier nieuwe banden, welke hem een besparing van 20 percent beloofden op meergenoemde ben zine. Tot besluit liet hij zijn tank leeg- tappen en vulde haar met nieuwe olie waarvan men hem een bezuiniging van 20 percent op de benzine had gegarandeerd, en liet een nieuw soort pedalen maken, welke hem 20 percent op de benzine zou den bezuinigen. Nu was de boog gespan nen. De laatste uitvindingen waren ge kocht en toegepast enmet een benzine-winst van 120 percent moest de arme man om de honderd meter met zijn wagen stoppen om de benzine-tank leeg te maken, daar zij anders over zou loopen! Dit is de „Tijl Uilenspiegel"-beschou- wing, de tot het onmogelijke overdreven spotdrijverij, die echter de goede zijde heeft, dat zij duidelijk en overtuigend het domme van de moderne bezuinigings-waan- zin belicht. Immers, het is toch dom om in een wereld, waar de arbeid van .den een en de kooplust van den ander eikaars natuurlijke medestanders moeten zijn, de bezuiniging zóó ver door te drijven, dat er geproduceerd wordt zonder dat er ver kocht wordt. De ten top gedreven bezui niging, welke men thans overal waarneemt, is in één opzicht haar naam ten volle waard, namelijk in dit verband: bezuini ging op den inkoop is bezuiniging van de welvaart! BUITENLAND. OVERZICHT. De Fransche franc. Gisteren hebben tal van Fransche ka merleden zich onderhouden over de fiman- ciee'en toestand en de stijging der buiten» landsche deviezen. Briaod, die erover on dervraagd werd, trachtte sommige beducht heden tot bedaren te brengen. Volgens degenen, die hem aanspraken, zou Briand de plotselinge stijging der buitenlandsche wisselkoersen grootendeels toeschrijven aan de polemieken, uitgelokt door het accoord van Washington nopens die regeling der Fransche schuld. Briand zou er bijgevoegd hebben dat over het geheel genomen de conventie Bérenger-Mellon niet de cri- tiek wettigde waaraan zij van de zijde van sommigen bloot staat. Er vervolgens aan herinnerend, dat de regeling der schuldencommissie in de V. S. heel anders wordt bekeken dan in Frank rijk zou Briand getracht hebben het Ame- rikaansche standpunt te verklaren. Nopens de weigering om in het accoord de waarborgclaiusule op te nemen zou Briand met nadruk hebben gewezen op de moeilijkheden, die zich ook te Londen hebben voorgedaan, doch" hij zou geen pogingen verzuimen om ze uit den weg te ruimen. Briand zou ten slotte te verstaan heb ben gegeven, dat het parlement zich zoo spoedig mogelijk diende uit te spreken omtrent de verdragen, welke het ter rati ficatie zouden worden voorgelegd en dat het reeds nu de gevolgen onder het oog diende te zien van de stemming, in wel ken geest deze ook zou uitvallen. Een oompiot tegen koning Alfons. Volgens de Matin" heeft de Fran sche politie te Parijs een complot tegen het Spaansche koninklijke paar ontdekt. Vijf individuen, die in de eerste dagen van Mei te Cherbourg waren ontscheept, komende uit Argentinië, waren haar ge signaleerd daar zij van de reis des ko- nings gebruik zouden willen maken om een aanslag op zijn leven te doen. Twee van deze mannen werden in een familie- pension ontdekt, waar zij onder valsche namen logeerden. De politie heeft kunnen vaststellen, dat de eene Ascado was, een van de moordenaars van den aartsbisschop van Saragossa, die in het begin van Juni 1923 is vermoord. Zijn makker was Bo- navemtura Duretti, een anarchist. Beide mannen zijn Spanjaarden. Zij boden te genstand bij hun aanhouding en bleken met automatische revolvers van groot ka liber te zijn gewapend. Ascado bleek een biljet van duizend pesos te bezitten, waarvan hij zeide, dat het in Argentinië overgespaard geld was. Bij het doorzoeken van de kamer der aan gehouden Spanjaarden zijn nog drie vuur wapenen en tweehonderdveertig patronen gevonden. Beide mannen hebben bekend te Parijs te zijn gekomen met de bedoe ling den Spaanschen koning te dooden. Hun medeplichtigen zijn nog niet gepakt. t a De Duitsche vorstel. De sociaal-democratische rijksdagfrac- tie heeft gisteravond met groote meerder heid besloten tegen het regeeringsontwerp nopens de schadevergoeding aan de Duit sche vorsten te stemmen. Het staat dus vast, dat de veneischte twee-derden meerderheid in geen geval zal worden bereikt. Daar niet is aan te nemen, dat de Duitsch-natiotna!en alsnog zullen bijdraaien, zal waarschijnlijk niet eens de enkelvoudige meerderheid worden bereikt. Men dient af te wachten, hoe de rijks- regeering op deze verwerping van haar ontwerp zal reageeren. Minister Külz heeft aangekondigd, dat de regeering niet zal aarzelen, de conse quenties le trekken. Hij liet echter in het midden, of het kabinet zal aftreden, dan wel de rijksdag naar huis zal worden ge steurd. De fractievoorzitter Wels, zal bij de derde lezing het sociaal-democratisch motiveeren en de ontbinding van den rijksdag eischen. Door den verrekijker. Toen een compagnie van het 35e Poolsche infanterie-regiment in de buurt van Kowel manoeuvres hield, ontplofte op het manoeuvreterrein een 18 c.m.-gra naat, die daar vermoedelijk sedert den wereldoorlog had gelegen. Twee officieren en 36 man werden ge dood, 30 soldaten zwaar en 11 licht ge wond. De „Evening Standard" verneemt dat het thans vast staat dat Lloyd George, die onlangs werd uitgenoodigd tot een bezoek aan Rusland, aan deze uitnoodi- ging gehoor zal geven. Hij zal aan het eind van den zomer of in den herfst op reis gaan, vergezeld van een bekwamen tolk, en Moskou en Zuid-Rusland bezoe ken, waar hij zich op de hoogte zal stel len van den toestand der industrie. PROVINCIE-NIEUWS. 's Heer Abtskerke. Geslaagd aan de rijkskweekschool te Oostburg voor de acte onderwijzeres mej. J. J. Rottier. Kloetinge. De heer J. E. Peman Ka- kebeeke alhier, slaagde aan de Techni sche Hoogeschool te Delft voor het pro- padeutisch examen voor civiel ingenieur. Bij besluit van Ged. Staten van Zeeland van 25 Juni 1926 zijn van den dienstplicht voorgoed vrijgesteld wegens broederdienstJan Beeke, Jan Blomaard, Christiaan Dagevos, Adriaan Jansen,Adri- aan Anne Schipper en Pieter Sonke en voorloopig vrijgesteld Engel Jacobus Sin- ke, allen ingeschrevenen van de lichting 1927. Het muziekgezelschap „Excelsior" zal Maandagavond 8 uur, bij gunstig weer een concert geven op het Marktveld. Het programma is als volgt: 1. Sol Fa Sol, marsche, L. Vermaelen; 2. Mignon, over ture, J. R. van de Glas; 3. Supplication valse, Lt. Purnotte; 4. La Reconnais sance, fantasie, V. J. Benvoidt; 5. Yvon ne One Step, marsch, L. Langlois; 6. En Gamizon, fantasie, J. B. Mime; 7. Dans les jardins de 1' Allhambre, fox trot, F. L. Benech; 8. Finale. Aan de rijks-kweekschool te Oostburg is voor het onderwijzers-examen geslaagd mej. J. Beenhakker. Kapelle. Onder groote belangstelling vooral van de zijde der burgerij werd de bazaar (muziek- en sportfeest) alhier op den boomgaard van den heer H. P. Gan seman gehouden. Onder leiding van den heer van Dijk uit Ierseke, werd menig nummer door het fanfarekorps „Ons Genoegen" ten ge- boore gebracht. De gymnastiekvereeniging „Olympia" trok aller aandacht. Des avonds gaf de harmonie „Euphonia" uit Goes een con cert. Het slotnummer de marmer groep „Roodkapje en de Wolf" dwong tot be wondering. Heinkenszand. Bij de openbare ver- kooping den 30 Juni 1.1. alhier ten over staan van Notaris Verbist te Goes ge houden, is verkocht: het hof steed je te Heinkenszand, groot 5.46.30 H.A. (13 gemet 278 roe) voor f18.801 aan den heer Bastiaan Si mon se Bzoon te Heinkenszand; 1.36.50 H.A. (3 gemet 144 roe) bouw land aldaar, voor f3306,aan den heer Jacobus Hoendert te Heinkenszand; 1.18.01 H.A. (3 gemet 2 roe) weiland en watergang in de gemeente 's Heer Abtskerke, voor f3307,aan den heer Cornelius Bal te 's Heerenboek. Accessoiren f 1125, Totale opbrengst f 26.539, Middelburg. Reeds enkele personen, ook uit Middelburg, zijn te Vlissingen weer verbaliseerd wegens het berijden met een rijwiel van het niet verbreede gedeelte van den Boulevard. Men zij dus nogmaals gewaarschuwd goed op de daar geplaatste borden te letten. De zomerzitling van de Provinciale Staten van Zeeland wordt Dinsdag 6 Juli des avonds te half acht geopend. Schore. De werkzaamheden aan het volspuiten der spoorgaten ter weerszijden van het station Vlake zijn geheel af gek) o- pen. De terreinen zijn thans belangrijk hooger gelegen dan de omliggende lande rijen. Naar wij vernemen bestaat het plan om deze terreinen later weer gedeeltelijk of te graven ten dienste van den nieuw aan te leggen rijksweg. Het dochtertje van den heer S. viel van de trap tengevolge waarvan ze onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De dokter constateerde inwendige kneuzingen. Loop der bevolking Juni 1926: Ingekomen: Pa. Houtman van Ierseke; Jannigje E. Houtekamer van Wemeldinge; Jacobus Mieras van Vlissingen. VertrokkenCa. Meijer naar Bieze linge; Wa. Houtman, naar Biezelinge; Pa. Ca. Paauwe naar Biezelinge; Pa. den Decker naar Krabbendijke; Ba. Pa. Scbrier naar Middelburg; J. C. Paauwe naar 's Heer Arendskerke; Ja. Mieras naar Ierseke. Rilland-Bath. De heer D. J. L., rij wielhersteller alhier, werd bewusteloos aan den weg gevonden. Toen eenige personen hem opnamen, wist hij zich even te her inneren, dat hij met zijn rijwiel tegen een boom was gereden. Dr. Moree verleende geneeskundige hulp en bracht de patiënt per auto huiswaarts. Waarde. De heer G. Allewijn alhier, is benoemd tot organist in de Ned. Herv. Kerk. KAMER-OVERZICHT. TWEEDE KAMER. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Voordat de afgevaardigden de reiskoffers mogen pakken hebben zij zich nog moeten occupeeren met een belangrijk wetsont werp, n.l. het nieuwe handelsverdrag met Duitschland. Alvorens men hierover be gon te spreken besliste de Kamer, dat de marine-opleiding van Goreum zal worden overgebracht naar Vlissingen, iets waar over de Zeeuwsche stad zich van harte kan verheugen. Nadat verder het crediet voor den bouw van twee torpedojagers was toegestaan, begon men met animo aan het Duitsche handelsverdrag. Niet minder dan veertien woordvoerders dienden zich aan om het voor- en nadeel van het verdrag naar vo ren te brengen. Over het algemeen is de land- en tuin bouw tevreden over de bereikte resulta ten. De meeste afgevaardigden, die met onzen land- en tuinbouw nauwe relaties onderhouden, waren dan ook gaarne tot voorstemmen bereid. Alleen mr. van Rap- pard, die ook tot deze categorie behoort, schaarde zich «bij degenen, die al heel weinig voldaan zijn met het resultaat van het werk onzer onderhandelaars te Ber lijn en pleitte voor heropening van de on derhandelingen, welke z.i. zeker nog wel iets voor ons land zouden opleveren. An deren stonden daartegenover in twijfel of waren zelfs van het tegendeel overtuigd. De bereikte voordeelen konden h.i. daar door in gevaar komen en de landbouwspe- cialiteit van de S.D.A.P., de heer van der Sluis, zei ronduit dat zijn fractie zou voorstemmen omdat zij één vogel in de hand meer waard vindt dan tien in de lucht. STADS-NIEUWS. „De Zon". Gisteren was het 10 jaar geleden dat de heer Gei jsen als directeur van de stoom-, wasch- en strijkeriji „De Zon" in dienst trad. Des morgens werd door het geheele personeel den directeur, de heer Geijsen, gecomplimenteerd met dit feit en werd hem een groote bloemen» mand aangeboden. Tevens werd door den directeur aangezegd dat het geheele per soneel een uitstapje te goed had naar Domburg of België. Vreemdelingenverkeer. Dat er hard gewerkt wordt om den trek van vreemdelingen naar onze provin cie zooveel mogelijk te bevorderen, kan slechts worden toegejuicht en dit is ook zeker het geval met het plan van de Mid- deiburgsche maatschappij van Stoomvaart, die te beginnen op 17 Juli a.s. eiken Za terdag drie daagsche week-ends naar Zee land zal organiseeren. Per boot wordt Zaterdags van Rotterdam vertrokken naar Woifaartdijksche veer, waar auto's gereed staan om de deelnemers naar Goes te brengen. Hier wordt dan overnacht om den tweeden dag door Zuid-Beveland en Walcheren te tuffen met Middelburg als plaats voor den tweeden nacht. Deze reisjes worden aangeboden alles inbegre pen voor f22,doch de retourkaartjes blijven langer geldig en kan men. dus voor eigen rekening het verblijf nog verlengen. Goes vooruit. Het gebrek aan postboxen voor de abonné's deed de Directie van het Post kantoor besluiten, het aantal van 25 op 50 te brengen. De 50 boxen zijn nu aangebracht daar, waar vroeger de loketten voor de tele foon waren. Geslaagd. De heer A. Jacobs alhier, slaagde voor het examen van onderwijzer. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is heden geslaagd voor het examen werktuigkundig ingenieur de heer C. J. P. Rosier. De warmte. Dr. J. Sanders schrijft aan de „N. R. Crt.": Waar wij reeds eenige dagen van de warmte kunnen profiteered, en de moge lijkheid bestaat, dat ze lang zal aanhou den, is het niet ondienstig de aandacht te vestigen op de gevaren, die we bij deze warmte op den koop toe moeten nemen, en de middelen om ze te bestrijden. Zoo als ik in 1924 tijdens de hittegolf in de eerste helft van de maand Juli in dit blad reeds heb geschreven, dreigt er het grootste gevaar voor het kleine kind, spe ciaal' voor den zuigeling. En van deze groep zijn het weer in het bijzonder de kunstmatig gevoede zuigelingen, die het meest het slachtoffer van deze warmte worden. Welken invloed de warmte op den zuigeling uitoefent, en welke veran deringen tengevolge daarvan in het li chaam plaats hebben, doet hier weinig ter zake. Wel is van het grootste belang te weten, welke maatregelen er door de moe der genomen moeten worden. Deze zijn: 1. .Legt den zuigeling op een koele plaats, niet in de zon. Kleedt hem luch tig, en dekt hem met een dun dekentje of laken toe. 2. Geeft het extra vocht. Niet in den vorm van melk, maar van afgekoeld, ge kookt water of lauw geworden, slappe thee. Door te veel melk te geven ontstaan darmstoornissen. Water of slappe thee thee vullen het tekort aan vocht aan, dat tengevolge van de meerdere verdamping is ontstaan. 3. Zorgt, dat ge eiken dag versche melk hebt, die ge direct kookt, en dan toe gedekt op een koele plaats (liefst in den Leider) bewaart. Ge kunt dit nog bevor deren door de melkkan in een pan met mater met ijs te plaatsen. 4. Besteedt de grootste aandacht aan de reiniging van de zuigflesschen en spenen. De punten 3 en 4 zijn natuurlijk het le jaar door van belang, maar deze thans in dubbele mate, daar elke kleine hoeveelheid melk, die in de flesch of speen achterblijft, een broedplaats is voor bacteriën, welke bij de warmte van heden zich uitermate snel vermenigvuldi gen, en dus heel gemakkelijk de aanleiding tot darmstoornissen bij den zuigeling kun nen zijn. Voor grootere kinderen en volwassenen gelden gelijke voorschriften. Vertoeft zoo weinig en zoo kort mogelijk in de heete zon. Drinkt veel water, limonade of slappe thee, opdat ge goed kunt transpireeren, hetgeen een manier van afkoelen is. Als ge b&zweet zdjt, laat het lichaam dan niet plotseling snel afkoelen, maar doet zulks in langzaam tempo. Neemt dus niet in be- zweeten toestand een ijskoud bad, of drinkt dan geen ijswater. Zorgt zoo spoedig mogelijk uw dorst te- 'esschen. Voor hen, die den geheelen dag op straat verkeeren, is dit vaak niet zoo ge makkelijk. Ik heb vroeger reeds in dit blad voorgesteld, dat er van gemeente wege op verschillende plaatsen in de stad kranen op de waterleiding worden ge plaatst, waar een ieder gratis water kan krijgen. Doch men acht dit blijkbaar niet noodig. Wel wordt er gezorgd, dat er voor de paarden^ opènbare drinkbakken zijn, maar voor den mensch schijn zoo iets over bodig. Ik geloof ten' stelligste, dat vele gevallen van flauwte en zonnesteek voor komen hadden kunnen worden, wanneer het slachtoffer bijtijds in de gelegenheid was geweest zijn dorst te lesschen. Daar om opper ik nogmaals het denkbeeld spoe dig over te gaan toit het plaatsen van drink- kranen op den openbaren weg door de geheele stad, maar speciaal in het haven gebied, waar de afstanden groot zijn en de gelegenheid tot drinken scliaarsch is. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Elenbaas, St. An- naiand; Sanitas, Haag. Briefkaarten binnenland: Mej. Ph. Bak, Den Haag; Eén zonder adres. N.B. Den afzenders wordt aanbevolen op alle stukken hun naam en adres te ver nielden, opdat dleze bij onbestelbaarheid «aan hen kunnen woorden teruggeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Gevonden voorwerpen. In de maand Juni zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven-: Een kunstgebit met een tand, een gum mibal en een elastieken bal, een bril, een kindercape, een autobuitenband, een kin derbefje, twee petten, twee dameshand schoenen, een zilveren collier, een re servewiel vam een auto, een haarspeld, een rijwielbelastingplaatje 1926, een staaf je lood, een zilveren of verzilverd pot lood, een zilveren broche een linnen boord, twee ijzeren hoepels, vier portemonnaies met inhoud, een bootabonnement, een speldenkoker, een pakje, Rijksporstspaar- zegeis, een motorhandschoen, een gulden en een kwartje, twee kmpmesjes, een zilveren dameshorloge, een broodzakje, een alpaca beursje, een rozenkrans, een blauw balletje, een kilometerteller, twee pakken ledige zakken, een heerenrijwiel, een boodschapmandje, en een zwembroek met badhanddoek. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld we gens overtreding: Leerplichtwet: L. v. P. te Waarde f5 s. 5 d. Leerplichtig kind arbeid laten verrich ten: I. J. P. te Ierseke f15 s. 15 d. Straatschenderij: L. W. P. te Kort- genb f5 s. 5 d., A. M. G. te Goes flO s. 10 d. Op straat voetballen: P. J. M. L. t* Goes f2 s. 2 d., J. d. B. aldaar f2 s. 1 week tuchtschool. Op straat met centen spelen: H. T. v. S. te Goes f5 s. 2 weken tucht school, A. v. H. te Goes terug aan ouders. Zonder acte zich met een geweer in het veld bevinden: A. V. te 's Heer Arendskerke f10 s. 10 d. Vuilnis werpen in de haven te Kort- gene: W. G. te Kortgene f 5 s. 2 weken tuchtschool. Arbeidswet: J. B. te Krabbendijke 2 maal f2 s. 2 maal 2 d.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2