DE WENTELTRAP SAMOS PRIMA N\ 77. Vrijdag 2 Juli 1926 113e Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Met zijn tijd meeleven. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goe9 f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. mm ee Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. In het begin van zijn „Harzreise" ver telt Heine ons, dat hij even buiten de poort van zijn universiteitsstad je (Göttin- gen) de twee „Universitatspedelle" ont moette. En hij beschrijft de taak die deze beambten te vervullen hebben als de plicht le zorgen, „dass kleine neue Ideen, die noch immer einige Decennien vor Göttingen Quarantaine halten raüssen", niet door den een of anderen privaat docent binnengesmokkeld worden. Wij kennen Heine's gave om in een geestige teekening van een- bijzonder ge val, een algemeen maatschappelijk ver schijnsel te symboliseeren. Zoo ook bier. Zeiter was het Heme's bedoeling den duffen geest van het Göltingensche uni versiteitsleven te hekelen, maar met het zelfde beeld trof hij ook de gebeeJe bur gerlijke samenleving, met haar vrees voor nieuwigheden, ongewoonheden en afwij kingen van het normale. Is het niet waar, dat nieuwe ideeën, voordat zij aan vaard en gestationneerd worden, gerai- men -tijd „in quarantaine" liggen; oiok in onze dagen? Een karikatuur neme men nimmer als weergave van de werkelijkheid. Zij is een éénzijdige weergave. Wie het „in quarantaine liggen" vaift naeuwe ideeën hekelt, bedenke, dat er toch ook iets goeds in dezen voorzorgsmaatregel schuilt en dat ten slotte al wat gezond en levenskrachtig is, toch eenmaal binnen gelaten worden moet. Theobald Ziegler zegt het in zijn „De geestelijke' en sociale stroomi-ngen der 19e eeuw" (vertaling Wereldbibliotheek) zoo juist: „Of zou het tenslotte wellicht een wet zijn in het rijk der geesten, dat nieuwe ideeën altijd eerst een incubatietijd, zo-oals de medicus dit latente stadium pleegt te noemen, van een, of -twee generaties noodig hebben, tot ze begrepen en aanvaard worden, tot zij invloed gaan oefenen en macht verkrijgen Inderdaad, er zijn voldoende redenen om de gegrondheid van deze veronder stelling aan te nemen. Het nieuwe moet juist om te zijner tijd invloed te kunnen oefenen, macht le verkrijgen, in zijn latent stadium zijn Levensvatbaarheid toornen. een belegen, zuivere wijn in luxe rietverpakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE :- Wijnhandel Goes 18 Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. M Zoo kalm en rullig als i k'maar kon ver telde ik alles wat er gebeurd was, te be ginnen met den nacht toen Laddy en ik al* leen waren, geweest, tot de vreemde ge schiedenis met Rosie en den man, die haar had achtervolgd. Haar mandje stond nog op tafel als stille getuige van, deze laatste geheimzinnige geschiedenis. „En dan is er nog iets, zei ik tenslotte aarzelend. „Halsey, dit heb ik zelfs nooit aan Gertrude verteld, maar op den ochtend na den moord heb ik in het tulpenbed een revolver gevonden. Dat was jouw revol ver, Halsey." Halsey bleef mij een heelen tijd aan staren. Toen wendde hij zich tot Ger trude. „Mijn revolver, Trude!" riep hij uit. „Maar Jack heeft mijn revolver toch mee genomen, is 't niet? „Zeg dat in 's hemels naam niet'4, smeekte ik hem. „De detective heeft het al gehad over de mogelijkheid dat Jack Bailey terug is gekomen en en dat het toen gebeurd is. „Hij is niet meer hier terug geweest", zei Halsey. „Gertrude, toen je dien nacht geen revolver meebracht om hem aan Jack te geven, welke was het toen De mijne HET MODERNE ZEEPPOEDER heeft een ommekeer ge bracht in de tot nu toe gevolgde waschmetho^ den. Thans behoeft geen huisvrouw den wasch- dag met tegenzin tege moet zien. Door Rinso te gebruiken brengt ge Uw wasch vroeg aan de lijn. De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen. m-22 Het nieuwe wordt gegrepen door en kelen, zij zien er iets in, maken er met het woord, of met/de daad, propaganda voor. Al naar mate het nieuwe, zoo het regel wordt, ingrijpt in de bestaande orde, worden den propagandist belem meringen in den weg gelegd. Het jonge mensch met plak-haren tot op den schou-. der, pilo-buis en sandalen, zal door ieder met rust gelaten ^worden. Het nieuwe, dat hij tracht te brengen, ligt in quaran taine en blijft daar tot het gestorven is. Maar de revolotionmair, die weet, dat de idee van een nieuwe wereld, reeds sinds jaren in quarantaine ligt en niet toege laten wordt en die nu tracht met geweld de toelating af te dwingen, wordt van alle zijden bespied en bewaakt door hen, die verantwoordelijk zijn voor rust en orde in onze samenleving. Zoo heeft de samenleving, door alle eeuwen heen, zich verzet legen de onbeperkte toelating van vreemde elementen. Slechts die welke ten slotte onmisbaar voor het Levens proces der beschaving bleken, werden opgenomen, maar dan ook inlet eerder! dan nadat z(<j niet Langer gemist kon worden. Maar behalve dit, leert de his torie ons nog meer. Elke te vlugge en ondoordachte toelating van nieuwe elemen ten wreekt zich onverbiddelijk. Er zijn voorbeelden te over hiervan. En er moge in het bijzonder in onzen tijd hierop ge wezen worden. Welk een plannen, welk een schema's van wereld verbetering wor den ons schier dagelijks aan de hand gedaan. Vernietigend luiden de requisi toirs over het bestaande. Hoe velen ver langen naar de voltrekking van het von nis over hen, die, naar men meent, ver antwoordelijk zijn voor het voortbestaan van de veroordeelde toestanden. Toch blijft alles zijn gang gaan, d.w.z. ont Nu zette Gertrude een uitdagend gezicht „Neen. De jouwe was ge.adcn en ik was bang voor wat Jack er misschien mee doen zou. Ik heb hem een gegeven die ik al een jaar bezit hij was niet geladen". Halsey stak wanhopig zijn handen om hoog. „Is dat niet echt iets voor een vrouw!" zei hij. „Waarom deed je niet wat ik je vroeg, Gertrude? Je stuurt Bailey weg met een leege revolver en gooit den mij nen ootabene in een tulpenbed! Nu komt er natuurlijk uit bij het gerechtelijk on derzoek dat de kogel waarmee Armstrong gedood werd, van hetzelfde kaliber was als mijn revolver. En wat moet ik dan beginnen?" „Je vergeet", viel ik hem in de rede, „dat ik de revolver heb en dat niemand er iets, van -af weet." Maar Gertrude was boos opgestaan. „Ik kan het niet uitstaan, het is altijd mijn schuld!" riep ze uit. „Halsey, ik heb je revolver niet in het tulpenbed ge gooid. Ik ik geloof dat je het zelf gedaan hebt!" Ze keken elkaar met harde, wantrou wende oogen aan. En toen stak Gertrude hem smeekend haar handen toe. „We mogen het niet doen", zei ze ge broken. „Juist nu nu er zooveel op het spel staat zou het schandelijk zijn. Ik weet wel dat je er even weinig van af weet als ik, Halsey!" Halsey kalmeerde haar zoo goed hij maar kon en de ruzie scheen weer voorbij te zijn. Maar nog lang nadat ik al boven was zat hij beneden alleen in de huiska mer, en ik wist, dat hij alles wat hij van wikkelen de verhoudingen en toestanden zich zoo als zij zich ontwikkelen moeten. De ontwikkelingsmogelijkheden blijken zwaarder te gelden dan de wenschen en eischen van de hervormers en hunne aan hangers. Troosten wij ons. Er zijn er onder ons, die, beter dan wij, onderscheiden. Er zijn er, op wie van toepassing zijn Emerson's woorden (in Vertegenwoordi gers der Menschheid)„Hem noem ik een groot man, die een hoogere gedachten- sfeer bewoont, een waartoe anderen met inspanning en moeite zich moeten op werken; hij heeft slechts zijn oogen te openen om de dingen in hun ware Licht te zien en in het breederi samenhang". Wij zouden van hem kunnen zeggen: hij leeft eerst recht met zijn tijd mede. Hij kent niet alleen de nooden van zijn tijd, maar weet ook, welke mogelijkheden ons geboden worden dez~ nooden uit den weg te ruimen. Ruim baan voor deze lie den! Zij zijn het op wier daden heele geslachten leren. Maarbedenken wij: velen zijn geroepen, doch slechts weini gen uitverkoren. Niet ieder, die zegt met zijn tijd mede te leven, heeft het recht ertoe. In een tijd als de onze, waarin de maatschappij in een toestand van crisis verkeert, ach ten wij deze waarschuwing geenszins over bodig. MEDISCHE RUBRIEK. Lichaamshoudingen. Hoe dikwijls berispen ouders hun kin deren, wanneer ze te veel voorovergebo gen over hun werk zitten,of ineengezakt of in een scheeve houding een onnatuurlij- ken Lichaamsstand aannemen, die voor den de zaak wist nog eens naging. Sommige dingen begreep hij. die mij volkomen duis ter waren. Hij en Gertrude wisten, waar om Jack Bailey en hij dien nacht zoo wa ren weggereden. Hij wist waar ze de laatste vier-en-twintig uur geweest waren en waarom Jack Baiiey niet met hem te ruggekomen was. Het scheen mij toe, dat ik nooit ergens achter zou komen als de kinderen voor mij blijven het altijd „de kinderen" mij niet hun volle vertrou wen wilden schenken. Toen ik ten slotte uitgekleed was, kwam Halsey boven en klopte op de deur. Nadat ik een negligée had aangetrokken (vroeger, toen Gertrude nog op school was, noemde ik zoo iets een kamerjapon!) liet ik hem binnen. Hij bleef een oogen- blik bij de deur staan en kreeg toen een soort van geluidlooze lachstuip. Ik ging op den rand van mijn bed zitten en wacht te streng stilzwijgend af wanneer hij op zou houden, maar het scheen wel steeds erger te worden. Toen hij wat bedaard was greep hij mij bij m'n arm en trok mij mee naar den spiegel. „De schoonheid der vrouw. Raadgevin gen -aan jonge en oudere dames", door Beatrice Fairlax" zei hij. En toen zag ik me zelf. Ik had papiljotten in m'n haar en ik moet toegeven dat ik er vreetmd uitzag. Ik vind dat een vrouw verplicht is om zorg voor haar uiterlijk te hebben, maar het is er niet mee ais met het ver tellen van een leugentje om bestwil men moet er niet op betrapt worden. Toen ik die dingen uit mijn haar had gehaald was Halsey weer ernstig en ik luisterde naar zijn verhaal. verderen groei van het lichaam nadeelig, en zelfs verderfelijk kan zijn. In hun eigen waan begrijpen de kinderen niet, hoe wel gemeend deze ouderlijke raadgevingen zijn, want inplaats van ze op te volgen, slaan zij ze in den wind, meenen, dat ze onrechtvaardig bejegend worden en volgen hun neigingen met een wrevel, die de ouders bedroeven moet. En wat zijn er de gevolgen v.an"? Scheef worden en vergroei ing der ledematen, hetgeen nooit meer te herstellen is; te laat ziet men dan in, dat men ook in dit opzicht een zonde jegens zijn eigen lichaam gepleegd heeft. Hier ut volgt vanzelf, dat men in den tijd, waarop het lichaam het snelst groeit, d.i. in de ja ren der jeugd, die bewegingen het meest moet herhalen en oefenen, die men tot een zekere vlugheid brengen wil. Wie op zijn 30e jaar eerst met het pianospel beginnen wil, zal nooit een virtuoos worden, omdat hem het vermogen ontbreekt, zijn reeds min of meer verstijfde vingers vlug en vaardig te bewegen. Men kan nauwe lijks gelooven, hoe de ledematen zich in den tijd van den besten groei door een be stendige oefening laten dwingen en hoe zeer ze daarentegen vergroeien en tot snel le en buitengewone oefeningen ongeschikt worden, wanneer men ze in dien tijd in 't geheel niet gebruikt. Er zijn tal van voorbeelden van handwerkslieden, die door het eenzijdig gebruik van sommige ledematen, misvormd zijn geworden en de ondervinding leert nog dagelijks hoe b.v. de meeste smeden, die steeds met zware hamers moeten werken, een hoogen rug of hooge schouders hebben. Het zijn echter niet alleen de ledema ten, die zich ten tijde van den groei, door oefening Lenig en zich meer tot allerlei, bewegingen geschikt laten maken, maar ook de spieren, welke de krachten der bewegingen zijn, worden door de oefening sterker ontwikkeld. Er zijn menschen ge weest, die het door Langdurige oefening zoover gebracht hebben, dat zij hun ooren evenals de dieren konden bewegen en iedereen zou in staat zijn dit te doen, wanneer hij zich er in oefende; want de daarvoor benoodigde spieren zijn aanwe zig, al zijn ze ook bij ons, die dit vermo- niet bezitten, nauwelijks zichtbaar. Op de oefening komt alles aan, op de oefening berust alles, wat ons in sommige per sonen, die het in kracht, vlugheid van bewegingen enz. ver gebracht hebben, doet verbazen. Het gezondste kind, hetwelk men van zijn geboorte af het vrije gebruik der Ledematen op de een of andere manier verhinderde, zou b.v. op 20-jarigen leeftijd geen lid meer kunnen bewegen! Wij worden krachteloos en ongezond, wanneer wij een gebrekkige of onvolko- mene lichaamsbeweging hebben en het is dus duidelijk, dat het niet goed is, als wij langen tijd in een en dezelfde positie blijven zitten, staan of liggen. Om die reden is het nuttig, dat de kinderen niet te lang achtereen op de schoolbanken vertoeven en het is daarom een gelukkig verschijnsel, dat in den tegenwoordigen „Tante Ray, begon hij, terwijl hij zijn sigaret uitdrukte op den rug van mijn ivo ren haarborstel ik gaf er wat voor als ik u alles kon vertellen. Maar het gaat niet tenminste de eerste dagen nog niet. Maar een ding had ik u al lang geleden kunnen verbellen. Als u dat ge weten hadt, zoudt u er mij geen oogenblik van verdacht hebben dat ik iets met den moord op Arnold Armstrong le maken had. De hemel weet wat ik zoo'n kerel niet had kunnen doen, als ik getart werd en ik had een revolver in m'n hand onder normale omstandighedenMaar ik houd erg veel van Louise Armstrong, tante Ray, en ik wil met haar trouwen. Lijkt het u dan waarschijnlijk dat ik haar broer zou dooden?" „Haar stiefbroer", verbeterde ik hem. „Neen, natuurlijk is dat niet waarschijn lijk, zelfs niet mogelijk. Waarom heb je het mij niet verteld Halsey?" „Och, daar waren twee redenen voor zei hij langzaam. „Ten eerste had u een ander meisje voor mij uitgezocht „Onzin", viel ik hem in de rede, ein ik voelde dat ik een kleur kreeg, eigenlijk was het wel zoo geweest^ „En de tweede reden vervolgde hij, „was, dat de Armstrongs niets van mij wilden weten .11 Ik ging opeens rechtop zitten en keek hem verbaasd aan. „De Armstrongs!" herhaalde ik. „En de oude Peter Armstrong was koetsier op een diligence toen jouw grootvader minister van oorlog was.' „Nou ja, maar die is al lang dood", viel Halsey mij in de rede. „En de tegen tijd het onderwijs door gepaste kinderspe len in de openlucht wordt afgewisseld. Een bedreigde Moestafa Remal, de Turksche dictator, tegen wien een aanslag werd voorbereid, welke echter nog bijtijds kon worden ver ijdeld. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Voorkoming van ongevallen. Sedert het in werking treden der land en tuinbouw-ongevallenwet 1922 zijn alle arbeiders in de land- en tuinbouwbedrijven van rechtswege verzekerd legen de gelde lijke gevolgen van ongevallen, die hun in verband met hunne dienstbetrekking overkomen. De arbeiders in de hi or be doelde bedrijven hebben dus de zekerheid dat wanneer hun in verband met bun werk een ongeval overkomt, zij zullen worden schadeloos gesteld op de wijze als in de wet nader omschreven. Die schadeloosstelling kan intusscben niet anders zijn dan een „pleister op de wond". De wond zelf, het ongeval, kaïn nu eenmaal door de schadeloosstelling niet ongedaan gemaakt worden. Daarom geldt ook hier het spreekwoord, dat voorkomen beter is dan genezen. En nu leert de ervaring, dat er altijd nog te veel onge vallen voorkomen, tengevolge van onvoor zichtigheid, gemakzucht of verkeerde ge woonten, die gemakkelijk vermeden had den kunnen worden. Daar de meeste dezer ongevallen le wijten zijn aan de omstandigheid, dat de arbeider of zijn werkgever zich geen vol doende rekenschap geven van het dreigen de gevaar, is het van groot belang, dat zij hierop zooveel mogelijk opmerkzaam wor den gemaakt. Om een gevaar te vermijden moet men beginnen het te kennen. Wij nemen ons voor, van tijd tot tijd in dit blad wenken te geven. woordige Innes geeft zelf toe dat hij niet goed genoeg is voorvoor Louise". „Precies", zei ik wanhopig, „en na tuurlijk wordt je naar je eigen taxatie be oordeeld. De Imnes-es zijn niet altijd zoo, dat ze zich zelf minderwaardig vinden! „Neen, niet altijd!" zei hij, terwijl bij met zijn jongensachtigen glimlach naar mij keek „Gelukkig is Louise 't niet met haar familie eens. Ze wil met mij trouwen op voorwaarde, dat haar moeder het goed vindt. Ze is niet erg dol op haar stiefvader, maai" ze aanbidt haar. moeder. En begrijpt u nu, wat het gevolg van deze ellendige historie is? Dat de heele familie tegen mij is". „Maar dat is al te dwaas", redeneerde ik. „En bovendien, als Gertrude onder eede verklaart dat jij al weg was voor Arnold Armstrong kwam, ben je immers volkomen verantwoord". Halsey stond op en begon op en neer te loopen. Al zijn opgewektheid was ver dwenen. „Dat kan ze niet zweren", zij hij ten slotte, „Gertrude's verhaal was in zeke ren zin wel waar maar zie heeft niet alles verteld. Arnold Armstrong is hier om half drie gekomen; hij kwam in de biljartkamer en was binnen vijf minuten weer weg. Hij hij kwam iets bren gen". „Halsey", riep ik uit, „je moet me do heele waarheid vertellen. lederen keer als ik een uitweg voor je zie, maak jij, er met al je geheimzinnigheid weer een eind aan. Wat heeft 'hij gebracht?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1