DE WENTELTRAP N\ 76. Woensdag 50 Juni 1026 Ü5e Jaargang. Denkt U Vrijdag aan onzen tooneelavond Na 5e uitvoering een dansje! COMMUNISME IN INDIE. li FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, binten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOESCHE COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant ;tl en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De vraag, wat tegen bet communisme valt te doen, sterker nog, wat er tegen, ook uit overwegingen van algemeen be lang, moet worden gedaan, houdt ver schillende persorganen bezig. De „Tele graaf heeft hierover uitvoerige correspon dentie gehad. In alle kringen van Imdië gaan de oogen open voor het maatschap pelijk gevaar, uit het communisme voort spruitend, zoo oordeelt het blad, dat tevens constateert, dat de Regeering het hoofd koel houdt. In vrijwel alle gevallen van staking der laatste maanden en dat zijn er nogal eenige! is door de werknemers nimmer getracht naar een be hoorlijk vooroverleg met de werkgevers over de mogelijkheid van verwezenlijking hunner eischen. Van een dreigend conflict was niets bekend, noch b.v. bij de haven staking te Semarang, noch bij die te Me- dan, noch bij de ziekenhuis- en douane- stakingen. Duidelijk bleek, dat de men- schen eenvoudig op een gegeven oogen- biik zoo sterk onder den invloed van de communistische stakingspredikers ston den, dat zij zonder eenige waarschuwing, zonder sta kings-ultimatum zelfs, maar plots het werk neerlegden. En dan pas, wanneer het conflict reeds heftig was opgelaaid, kwamen de haastig in elkaar gezette eischen voor den dag. Op zichzelf waren die eischen gedeeltelijk althans, volstrekt niet overdreven te noemen; vooral bij de havenstaking te Semarang althans bleven ze binnen redelijke grenzen. Maar de gam- sche opzet der stakingen bewijst duidelijk, dat deze den arbeiders van buitenaf ge suggereerd waren geworden en dan is het ook voor de Regeering wel heel moei lijk om rustig en objectief te oordeelen! Het is echter vooralsnog meer dan vol doende, de overtuiging te bezitten, dat de Regeering waakzaam blijft en gereed starft, om de politieke ophitsing tot staking te bestrijden, en storende maatschappelijke gevolgen van eventueele stakingen te voor komen. De „N. R. Crt." wijdde aan deze zaak eveneens een artikel, waarin zij de lot voor kort gevolgde bestrijdingswijze, welke de de communistische leiders de vrijheid van openbaar optreden niet ontnam, maar on- verbiddellijk elke overtreding van de wet (beleed! ging van gestelde mach ten, oprui ing tegen hel gezag, haatzaaiing, enz.) strafte, op zichzelf juist noemt. Dat ze niet afdoende hielp, wijst niet op haar ongeschiktheid, maar op haar on volledigheid. Haar onvolledigheid Want men be strijdt het communisme met enkel gezags- middelen niet. De Indische Regeering zal daarnevens hetere bestrijdingsmiddelen heb ben te zoeken, en ze zal die vinden, wan neer ze er zich rekenschap van geeft, hoe het mogelijk is, dat het communisme zoo zeer val verkrijgt op allerlei stroomingen en bewegingen, die op zichzelf toch immers Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. M Stukken porcelein zag ik niet, maar waar het struikgewas begon raapte ik een zilveren lepel op. Tot zoover bleek Rosie's verhaal dus waar te zijn; ik bedacht me dat het toch op z'n minst gezegd onvoor zichtig was om te middernacht rond te dwalen in een buurt die zulk een slechte reputatie had. Toen zag ik iets glimmen, wat een oor van een kopje bleek te zijn, een paar passen verder vond ik een v-vor- mige scherf van een bord. Maar het wonderlijkste van alles was nog dat ik het mandje naast den weg zag staan, met de rest van het gebroken porcelein er net jes in opgestapeld en een handvol klein zilver, lepels en vorken en dergelijke, er bovenop! Ik staarde er naar zonder er iets van te begrijpen. Rosie's. verhaal was dus waar. Maar waar had Rosie haar mand dan mee naar toe genomen? En waarom had de dief, als het een dief ge weest was, het gebroken porcelein weer opgeraapt en daar, met het zilver, ach tergelaten. Ik was nu doodelijk zenuwachtig ge- heugelijk zijn als duidend op het natuur lijk streven van een volk naar vooruit gang. En hier komen haar dan, buiten de kracht, de wijsheid en de nuchterheid te stade. De „Maasbode" bevat'e enkele arti kelen van haren Indischen medewerker, waarin in het bijzonder de eischen bij stakingen gesteld, onder de loupe wer den genomen. Ten aanzien van die, welke heetten den ondergrond van dc staking te Soerabaja te vormen, schreef het blad, dat het inspireeren van de manieren is, waarop men een groep werknemers niet alleen economisch ontevreden, maar tege lijkertijd ook politiek opstandig kan maken en houden. Die onvervulbaarbeid der eischen kan dus ook in dit concreet geval worden begrepen als eene aanwijzing, dat deze „economische" staking werd gedreven door politieke, dat is te zeggen door revo- lutionnaire krachten achter de schermen. Maar bewijzen doen die eischen op zich zelf dit nog volstrekt niet. Het is dan ook ie hopen, dat de Regeering straks fei len zal kunnen aanvoeren, hui ten dit eisclhen-program op zichzelf geleden, waar mede zij het politiek karakter der staking demonstreert en derhalve het optreden der Indische Overheid rechtvaardigt. BUITENLAND. OVERZICHT. Koning Alfons. De „Figaro" heeft koning Alfons van Spanje, die in Parijs vertoeft, geïnterviewd Natuurlijk vroeg de Framsche journalist wat men in Spanje vain zijn land dacht. Dat oordeel, antwoordde de koning, heeft niets dan troostends voor Frankrijk. Als wij de commentaren verwaarloozen van eenige speculanten, die hun meening over een natie gronden op den jongs ten beurs koers, dan hebben we allen, aan den ande ren kant der Pyreneeën, de zekerheid, dat Frankrijk zich zal opheffen zoodra het weer vertrouwen in zichzelf heeft. Wij hebben meer vertrouwen in u dan gij zelf. De koning zong in dit verbond den lof van de natuurlijke rijkdommen, de zedelijke kracht, de discipline van Frankrijk. Van die discipline getuigde volgens Z. M. de verkeersregeling. Het spreekt vanzelf dat de koning ook van de Frainsch-Spaansche toenadering gewaagde, bezegeld door Ma rokko. Spanje, zoo vervolgde de koning, is sedert drie jaar, (sinds de instelling van het Directorium, Red.) hard vooruitge gaan. Het tekort is, bij 1921 vergeleken, met meer dan tweederde verminderd. De arbeider is geregeld en dj verlig aan den arbeid gegaan. De wanordelijkheden zijn geëindigd. Men heeft, drie dagen geleden, over bininenlaindsche woelingen gesproken. Als zfij eenige beteekenis hadden gehad, zou ik dan hier zijn vroeg koning Alfons. In werkelijkheid heeft Spanje een heil zame en vruchtbare kalmte teruggevonden. U heeft natuurlijk hooren spreken over het afgrijselijke despotisme vain het direc torium Dat ziijn meeningen, die door eeni ge agiators voor export vervaardigd wor- worden en nog niet genoeg bij m'n posi tieven om te hooren, dat er een auto aan kwam. Toen hij dichter bij kwam her kende ik den omtrek van de onze en wist ik, dat Halsey terug gekomen was. Het moet voor Halsey ook wel heel vreemd geweest zijn, dat hij mij daar mid den in den nacht vond, met den rok van mijn grijze japon om mijn schouders ge slagen, een rood met groen mandje onder mijn eenen arm en een zwarte kat onder den anderen. Van vreugde en opluchting begon ik te huilen en veegde in mijn op winding bijna mijn oogen aan Beulak af. HOOFDSTUK IX. Echt iets voor een meisje. „Tante Ray' zei Halsey vanuit hel duister achter de lampen. „Wat ter we reld voert u hier uit?" - „Ik ben aan 't wandelen", zei ik, ter wijl ik probeerde mij te beheerschen. Ik geloof dat we het op dat oogenblik niet eens een belachelijk antwoord vonden, „O Halsey, waar ben je geweest?" „Laat ik u naar huis brengen". Hij stond in een oogenblik naast me op den weg en nam mij Beulak en het mandje af. Ik kon de auto nu duidelijk zien en War ner zat aan het stuur Warner met eem overjas aan en een paar pantoffels! Jack Bailey was er niet bij. Ik stapte in en langzaam reden we naar huis toe. We spraken geen woord. Wat we te MIJNHARDT's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Hoelgang Poos 60 ct. bij Apoth. en Drogisten den. De toestand der woeligste steden van het schiereiland is gekalmeerd. Vroeger ging er bijvoorbeeld in Barcelona geen sei zoen voorbij of er werden vijf of zes moor den gepleegd op werkgevers of leiders der industrie. In de laatste drie jaren heb ben we er maar één gehad. Het despolis- me van het directorium! Wi!(t u een veel zeggend cijfer? In de laatste maanden der grondwettige regeering waren er 14 a 15.000 gedetineerden in de gevangenis. Wij hebben er nu nog maar 5 a 6000. Maar, zoo vervolgde koning Alfons, ik wil niet dat u mij voor een Zuiderling houdt. U moet eens naar Spanje komen. Dan zullen wij 's avonds eens naar de 'voorsteden gaan, naar die wijken, die men in alle hoofdsleden beruchte wijken noemt, allebei, in een open rijtuig, zonder eenag escorte, zonder ook maar één officier. Dan zult u zien hoe veilig men er ia en hoe goed de koning van Spanje en zijn volk met elkaar kunnen opschieten. U kunt zonder vrees voor tegenspraak zeggen, dat de binnenlandsche vrede in Spanje geves tigd is. VredeDe journalist bracht het gesprek op Locarno. Even, nauwelijks, lachte de koning. We waren er niet uitgenoodigd, zeide Z. M., maar wij hebben Briand heel har telijk gelukgewenscht. Van Locarno naar Genève. De koning verklaarde steeds een zeer overtuigd en warm aanhanger van den Volkenbond ge weest te zijn en dit nog te zijn, maar hij vond het toch even gevaarlijk dezen uitslui tend uit interbelligeranten als uit interge- allieerden samen te stellen en bepleitte opneming van neutralen. Ook achtte de koning het een fout, dat men Duitschland niet dadelijk had toegelaten en bepleitte haj een permanenten raadszetel voor zijn land. Wijders klaagde de koning over de vreemde behandeling, welke zijn land op internationale congressen had ondervonden. Zoo wilde men, te Washington, de Spaan- sche vloot tot twee en een half pantser schip beperken, terwijl andere vloten een veel verontrustender ontwikkeling voor den wereldvrede ondergingen. Vroeger, zoo ging de koning voort, laakte men, niet zonder reden, de nood lottige gevolgen van de politiek der gehei me verdragen. Daarvoor heeft men tegen woordig vaak in de plaats gesteld een po litiek van „gezichtsbedrog" der naties, die ook heel slechte resultaten kan hebben. Maar men moet aan het gezond verstand van niemand wanhopen, evenmin, aan dat van naties als van personen. Ontwapeniri^. Maandag kwam te Genève de gemengde oommissie voor de ontwapening bijeen, welke is samengesteld uil afgevaardigden van de technische organen van den volken bond en het internationaal arbeidsbureau. In die commissie heeft J ouhaix enkele zeggen hadden was te belangrijk om er hier over te beginnen en bovendien was het niet gemakkelijk om de auto het laatste stuk van de helling op te krijgen. Pas toen we de voordeur gesloten had den en in de hal tegenover elkaar ston den, zei Halsey iets. Hij sloeg zijn ar men om mij heen en keerde In ij met mijn gezicht naar het licht. „Arme tante Ray", zei hij zachtjes. En ik begon bijna weer te huilen. „Ik ik moet Gertrude ook hebben, we zul len met z'n drieën alles bepraten." En toen kwam Gertrude al naar bene den. Blijkbaar was ze nog niet naar bed geweest; ze droeg nog de kimono, die ze in het begin van den avond ook aan had, en ze hinkte een beetje. Terwijl ze lang zaam de trap af kwam viel mij een ding op: meneer Jamieson had gezegd, dat de vrouw, die uit den kelder ontsnapt was, aan haar rechtervoet geen schoenen droeg. En Gertrude had juist haar rechterenkel verstuikt! De ontmoeting tusschen broer en zus ter was zeer hartelijk, maar zonder tra nen. Halsey kuste haar en ik zag op hun beider gezichten sporen van spanning en onrust. „Is alles goed?" vroeg ze. „Zoo goed als het zijn kan", ant- oordde hij met geforceerde opgewekt heid. Ik stalt het licht aan in de huiskamer en wij gingen naar binnen. Nog slechts ideeën ontwikkeld over de mogelijkheid van een vergelijking der militaire begroo- timgen, over welk vraagstuk praeadvies is gevraagd van de leden der financieele Vol kenbondscommissie, die in de gemengde commissie zitting hebben. Jouhaix diende een memorandum in, waarin hij de nood zakelijkheid bepleit om de verschillende systemen te bestudeeren, die bij het opstel len der begrootingen worden gevolgd en de methodes, die worden toegepast om de militaire lasten te verbergen en op te spo ren. Jouhaix stelt voor om door een inter nationale conventie een internationaal for mulier voor de militaire begrooting door de staten te doen aanvaarden. Een gezant vermist. Naar uit Reval aan de„Dni" gemeld wordt, is de Estlandsche regeering ernstig verontrust door de plotselinge verdwijning van Birk, haar gezant te Moskou. Eenige dagen geleden was Birk van zijn post teruggeroepen, omdat hij bepaalde instruc ties van zijn regeering niet had opgevolgd en bovendien verdacht werd, de sowjet- regeering belangrijke diplomatieke docu menten in handen gespeeld te hebben. Birk is daarop uit Moskou verdwenen, doch met te Reval teruggekeerd. Vermoed wordt dat hij de wijk heeft genomen naar Parijs, De Estlandsche regeering heeft inmiddels de archieven van haar gezantschap te Mos kou laten opvragenhet moet in haar voor nemen liggen het geheele personeel van het gezantschap te vervangen. Door den verrekijker. Het bestuur vain de Engelsche mijnwerkersfederatie is gisteren weer te Londen bijeengekomen. Dat heeft sedert 9 Juni niet plaats gehad. Verscheidene bladen achten de mogelijkheid groot dat de mijnwerkersfederatie stappen zal doen tot het heropenen der onderhandelingen. De wachten, die de anti-Engelsche boycot tegen Hongkong afdwingen, hebben Zondag een Chineesch kustvaartuig be schoten, dat zich naar Hongkong begaf en vijf menschen gedood en een gewond. De stakers trachten allen Chimeeschen handel op de Engelsche haven tot stil stand te brengen. Op het vliegveld te Aspern bij Weenen zijn zes bommenvliegtuigen van Framsch fabricaat geland, voorzien van 2000 K.G. bommen, bestemd voor Polen. Duitschland had den doortocht geweigerd, zoo meldt een radiogram uit Berlijn. Er zouden nog 26 andere bommenwerpers worden verwacht. De pas benoemde Perzische onder secretaris van finanti ën is in zijn mini sterie doodgeschoten, door een vroegeren finaneieelen agent te Hispahan, die naar Teheran was geroepen om zich te ver antwoorden wegens een beschuldiging van verduistering. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. een half uur geleden had ik met meneer Jamieson in die zelfde kamer gezeten en naar hem geluisterd terwijl hij er Ger trude en Halsey van beschuldigde dat zij iets af wisten van den dood van Arnold Armstrong. Nu was Halsey zelf weer hier en zou alles opgehelderd worden. „Ik zag het vanavond voor het eerst in de krant", zei hij. „Ik wist niet wat ik zag. Als ik er aan denk dat er in een huis vol vrouwen zoo iets gebeurd is!" Gertrude zat er met een strak, bleek gezichtje bij. „Dat is nog niet eens alles, Halsey", zei ze. „Jij enen Jack vertrokken bijna op hetzelfde moment dat het gebeurde. De detective d£e hier is denkt dat jij dat wij er iets van af weten." „Zoo, denkt hij dat!" Halsey's oogen puilden bijna uit zijn hoofd. „Neem me niet kwalijk, tante Ray, maar die ke rel is krankzinnig „Wil je mij alles vertellen* Halsey?" vroeg ik. „Vertel me eens waar je dien nacht, of liever dien ochtend heen bent gegaan en waarom je zoo stilletjes ver dween. 'De laatste acht-en-veertig uur zijn voor ons allemaal verschrikkelijk ge- weest." Hij staarde mij aan en ik zag, dat hij begreep hoe afschuwelijk de toestand hier geweest was. „Ik kan ui niet zeggen waar ik heem ben gegaan, tante Ray," zei hij na eem oogen blik. „En waarom dat zult u gauw ge- RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens het in de gemeente Nieuw- en Sint Joosland met een motor rijtuig harder rijden dan 20 K.M. per uur G. v. d. P. te Ierseke, P. S. te Goes en C. Z. te 's Heer Arends kerke, ieder f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Wettelijk als getuige opgeroepen, we derrechtelijk wegblijven: J. J. de B. te Hansweert f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. ^Zonder vergunning met een werktuig rijden over kan aal gronden welke geen openbare wegen zijn: M. J. A. en M. de L. beiden te Cortgene ieder f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Als bestuurder van een motorrijtuig dat rijtuig niet voorzien doen zijn van minstens 2 krachtig werkende remmen: J. B. te Ovezande, J. de R. te Bieze'inge en T. J. te 's Gravenpolder, ieder f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, C. S. te Schone f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Niet op de eerste vordering als bestuur der van een motorrijtuig het rijbewijs ver- toonen: J. D. de H., te Colijnsplaat f3 boete subs. 3 dagjen hechtenis. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. De k'er sen vlieg. Ingediend is een ontwerp tot wering van de kersenvlieg bij in- en doorvoer van kersen, volgens welk ontwerp de in- en doorvoer van kersen uit door den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw aan te wijzen landen verboden zal zijn, tenzij de zendingen vergezeld zijn van een verklaring, afgegeven door den Phy- topathologischen Dienst van die landen, inhoudende, dat de kersen niet zijn aan getast door, de kersenvlieg en dat zij af komstig zijn uit een streek, waar de ker senvlieg niet voorkomt. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat met ingang van 15 Juni 1926 de Engelsche regeering een dergelijk besluit heeft genomen ten aan zien van invoer van kersen uit Frankrijk. KOLONIËN. T ijgerplaag. Bali biedt een ruim terrein voor de tij ger jacht. De tijgers zijn daar een ware plaag en vertoornen zich zelfs in de in cultuur gebrachte streken, waar in het vorige jaar 40 koeien, 4 paarden en bijna 80 geiten door tijgers werden verslonden. De heer A. Var don, eigenaar van de on derneming Sendang op Bali, beleefde kort geleden de volgende avonturen, waarover aan het „Soer. Hbld." het volgende wordt Op klaarlichten dag viel een tijger een paar ossen aan, die voor een tjikar (kar) gespannen waren. Met één flinken sprong zat het beest boven op de tjikar, wat te veel was voor de anders voor geen klein geruchtje vervaarde tjikarvoerders, die on der hulpgeroep een goed heenkomen zoch- noeg hooren. Maar Gertrude weet dat Jack en ik al uit huis waren voor dit voor die vreeselijke moord gebeurde". „Meneer Jamieson wil me niet geloo- ven", zei Gertrude vermoeid. Halsey, als het zoover komt dat ze je arresteeren, moet je het vertellen." „Ik ben niet van plan. om iets te vertel len", zei hij met een harde stem. „Tante Ray, het was noodig dat Jack en ik dien nacht vertrokken. Waarom, dat kan ik u njet zeggen nu nog niet. En waar wij heen gingen zelfs al is het mijn eenige kans om een alibi te bewijzen, dam zeg ik het nog niet. Het is allemaal dwaasheid, een opgeblazen beschuldiging die hem on mogelijk ernst kan zijn." „Is merrier Bailey weer naar de stad gegaan?" vroeg ik -„of naar de club „Geen van beiden", zei hij op uitdagen- den toon. „Op het oogenblik weet ik niet eens waar hij is.' „Halsey", vroeg ik op ernstigen toon, terwijl ik mij naar hem voorover boog, „heb je er ook maar eenig idee van wie Arnold Armstrong vermoord heeft? De politie denkt dat hij door iemand hier in huis is binnen gelaten en dat er vam boven af op hem geschoten is, door iemand die op de wenteltrap stond". „Ik weet er niets van", hield hij vol, maar ik verbeeldde me dat hij even naar Gertrude keek. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1