DE WENTELTRAP PUROL ZIJ GRATIS. Kleine Kinderen N\ 75, baandag 27 Juni 1926 il30 Jaargang. ABONNEEREN T ooneelvoorstelling voor onze abonné's. m FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche m courant Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant 'Wfj en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. die zich met ingang van heden, voor min stens 3 maanden, op de Goesche Courant ontvangen de nummers tot 1 Juli a. s. In het afgteloopen seizoen heeft, na genoeg geen goed beroeps-tooneelgezel- schap zijn weg naar Goes gevonden. De inwoners van onze stad zijn daar door van een voorrecht verstoken gebleven. Wij meenden goed te doen daarin te voorzien, engageerden voor 2 Juli a.s. een eerste rangs-gezelschap en stellen onze abonné's en hun huisgenooten in de ge legenheid tegen een zeer laag entree-geld een avond van hoogstaande kunst te ge nieten. Wij twijfelen niet of de abonné's der „Goesche Courant" zullen dit op prijs weten te stellen. Voor toelichting van onzen tooneel avond verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. DIRECTIE EN HOOFDREDACTIE BUITENLAND. OVERZICHT. Een gewichtige en gevaarlijke conferentie. Mantsjoerijsche troepen bezetten Peking. Groote spanning heerscht in de hoofd stad, waar Tsjang tso lin gearriveerd is om een conferentie te hebben met Woe pei foe, om de hangende vraagstukken te bespreken. Tsjangs aankomst werd voor afgegaan door den intocht van aanzienlijke Mantsjoerijsche strijdkrachten, die de hoofdstad bezet hebben. Woe pei foe is nog niet hier, doch wordt uit Poatiogoe verwacht. De confe rentie wordt beschouwd als buitengemeen belangrijk, doch er kan een gevaar in schuilen, daar beide leiders zeer prikkel baar zijn wat hun eer betreft. Men hoopt, dat de uitkomst zal zijn, dat de atmosfeer gezuiverd en de jong ste intriges gedoofd worden. De schadevergoeding aan de vroegere Duitsche vorsten. De juridische commissie van den Rijks Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. M „Maar wat Gertrude vertelde stamelde ik. „Juffrouw Gertrude kwam pas den vol genden morgen met haar verklaring. En die geloof ik niet, juffrouw Ismes. Het is een verhaal van een slimme en verliefde vrouw". „En wat er van avond gebeurd is?" „Misschien brengt dat een heeJe om mekeer in mijn opvatting van de zaak. We moeten tenslotte alles in aanmerking nemen. We kunnen bijvoorbeeld terug ko men op die gedaante op de veranda; alis het een vrouw was, die u dien avond door het raam heeft gezien, kunnen we met heel andere veronderstellingen begin nen. Of misschien brengt de verklaring van meneer Innes ons op een nieuw spoor. Het is mogelijk dat hij op Arnold Arm strong heeft geschoten omdat hij dacht dat het een inbreker was, en toen, uit angst voor wat hij gedaan had, gevlucht is. In ieder geval hen ik er van over tuigd, dat het lijk hier was toen hij ver trok. Meneer Armstrong is van de club weggegaan zoogenaamd voor een wande ling in het maanlicht, om ongeveer half dag beëindigde Zaterdag hare beraadsla gingen over de Wet op de schadeloosstel ling der vorsten zonder eenige wijzigingen van be teekenis in het wetsontwerp aan te brengen. De Rijkskanselier antwoordde op de vraag, waarom men de geheele aangele genheid niet tot bet najaar verdaagde, om intusschen de laden in staat te stellen, een dading met de vorsten te sluiten, dat de rijksrcgeering de grootste waarde hecht te aan een wettelijke regeling dezer kwestie door het rijk nog voor de zomervacantie. De plannen van Caiilaux. Geen onmiddellijke stabiliseering. De Kabinetsraad heeft van vijf tot ze ven uur geduurd. Caiilaux kon nog geem definitief plan aan zijn collega's bekend maken. Hij heeft slechts enkele algemeene trekken aangegeven. Alvorens zijn wets ontwerpen bij hel parlement in te dienen, zal Caiilaux kennis nemen van de con clusies der commissie van deskundigen, die hem komende week zullen worden medegedeeld. De regeeringsvoorstellen zullen op 6 Juli bij het parlement worden ingediend. De interpellaties over 's lands financiën zullen tot na dien datum worden uitge steld. De regeering is echter bereid zich onmiddellijk te laten interpelleeren over de algemeene politiek en over de samen stelling van het kabinet. Caiilaux heeft verklaard, dat de schat kist over voldoende middelen beschikt om vooreerst aan al hare verplichtingen te kunnen voldoen. Ten einde den toestand te verbeteren zal er trouwens haast ge maakt worden met het doen binnen komen van de belastingen. Caiilaux is van oordeel, dat zekere belas lingen te hoog zijn en een premie vormen op de kapitaalvludht. Hij wil den invoer beperken tot het hoogst noodige. Wat den uitvoer betreft zal de regeering zich laten leiden door de voorstellen der inter- ministerieele commissie. De stabiliseering van den frank zal slechts geleidelijk plaats vinden. Het voor beeld van sommige vreemde landen bewijst hoe gevaarlijk die operatie is. Zeer belang rijke hervormingen en heel wat strijdmid delen zijn noodig om te slagen; daaren boven is de zaak nog nauw verbonden met de quaestie der intergeallieerde schuld. In den volgenden kabinetsraad zal het accoord van Washington besproken wor den. Caiilaux heeft in den ministerraad de uiteenzetting toegelicht, die hij gisteren tegenover zijn collega's ontwikkeld had, doch geen, enkele nadere bijzonderheid medegedeeld. De inhoud der regeerings- verkliaring, welke Dinsdag in de Kamer afgelegd zal worden, werd nader bespro ken. Caiilaux is belast met de voorberei ding van het gedeelte der verklaring, dat den financieelen toestand betreft. Hij zal dit gedeelte Maandag aan het oordeel van den Kabinetsraad onderwerpen. Caiilaux deelde mee, dat hij voornemens is met twaalf. En om drie uur viel het schot". Ik begreep er niets meer van. Het scheen mij toe dat er dien avond veel be langrijke dingen gebeurd waren en dat ik er geen opheldering in kon brengen. Was Gertrude in den waschkelder gevallen? Wie was de man op de oprijlaan bij de portierswoning en van wie was de tasch die ik daar gezien had? Het was al laat toen meneer Jamieson tenslotte op stond om heen te gaan. Ik liep met hem naar de deur en samen ke ken we uit over het dal. Beneden ons het dorpje Casanova met de ouder- wetsche huizen, de bloeiende boomen en de heerlijke rust. Op den Keuvel aan den anderen kant van het dal zagen we de lichten van de Greenwood Club. Wij kon den zelfs de rij lichten van die oprijlaan zien. Ik herinnerde mij allerlei verhalen die ik over de club had gehoord van drinken en grof spel en eens verleden jaar, een zelfmoord. Meneer Jamieson ging heen, langs een voetpad naar het dorp en ik bleef er nog staan kijken. Het moet al over elven ge weest zijn en het getik van de groote klok op de trap was het eenige geluid dat ik hoorde. Toen drong het op eens tot mij door, dat er iemand op de oprijlaan liep. Even later kwam er een vrouw aanhollen en greep mij bij mijn arm. Het was Rosie volkomen overstuur van angst en wat nog den meesten indruk op mij maakte met een van mijn por- celeinen borden en een zilveren lepel in haar hand. i Bij behandelt men de roode en smettende plekken met B éren go het accoord van Washington te bespreken. Ruslands economischs toestand. Na negen jaren Sovjetregeeren in vier a vijf jaren van volkomen vrede heeft men te Moskou op economisch gebied inder daad nog niet veel kunnen bereiken'. Het ideaal in de regeeringskrngen is een vol komen zelfstandige en afgesloten econo mie; en autarchische staat. Voor een land als de Sovjetstaat, dat zoo rijk is aan allerlei grondstoffen, is een dergelijk ide aal niet al te utopisch. Ter verwezenlij - ling er van zou echter een zeer straf geor ganiseerde economie naar Amerikaansche methode noodig zijn. De theorie is dan ook zeer populair in Moskou. Het blijft echter bij de theorie. Er is een prachtig plan opgemaakt van economische organi satie maar de boeren weigeren dit plan uit te voeren en zelfs in de industrie, waar het communisme oppermachtig is, is men niet in staat het program af te werken. In het boekjaar van 19251926 heeft de nijverheid namelijk slechts 50.1 pet. ge produceerd van wat ze volgens het opge maakte plan had moeten voortbrengen. En dit niettegenstaande er in het heele land een geweldige warenhonger heerscht. De toestand wordt zelfs nog steeds slech ter. Er zijn in den laatstein tijd, volgens een brief uit Moskou in de Kölmisch Ztg. heel wat arbeiders ontslagen. De oorzaak daarvan is de moeilijke productie door dat de machines steeds minder goed wer ken en het gebrek aan kapitaal om nieu we machines en grondstoffen te koopen. De campagne tegen den franc. In de Engfelsche pers wordt onder veel vertoon van meewarigheid, reeds maan den lang een campagne tegen den Fran- schen franc gevoerd, waartoe het gemis van een sterke regeering, 'de ontzettend groeiende schuldenlast en de oorlogvoe ring in Marokko en Syrië een goede ge legenheid bieden. Vergelijkingen worden gemaakt tusschen de koersdalingen in de revolutiejaren 17891795, welke met 19191925 veel overeenkomst toonden. Toen de bondgenoot Polen onlangs door revolutie werd bezocht, daalde de franc tot onder 7 cent. De Banque de France beeft toen middelen beschikbaar gesteld om een verdere daling te stuiten, met ge volg, dat de prijs sedert tot ruim 8.2 cent opgeloopen is, nu staat hij weer op on geveer 7 cent. De Belgische franc maakt thans ge trouw al deze schommelingen mee. Het is begrijpelijk, dat bij deze hopelooze franc- daling in België steeds meer reikhalzend wordt uitgezien naar de groote voordee- Ze staarde in de duisternis achterhaar, en hield nog steeds het hord vast. Ik bracht haar naar binnen en nam haar het bord af; zij stond bevend tegen de deur geleund en ik keek haar strak aan. „En", vroeg ik, „was je vrijer niet tevreden over zijn maal?" Ze kon geen woord uitbrengen. Ze keek naar den lepel die ze nog in de hand hield maar daar trok ik me niet zooveel van aan, die kon niet breken gelukkig. Toen begon ze mij aan te staren. „Ik vind het begrijpelijk dat je het hem zoo goed mogelijk wilt geven", ging ik voort, „maar neem een volgenden keer liever iets dat minder kostbaar en ge makkelijker bij te krijgen is". „Ik heb geen vrijer hier niet". Ze was nu weer wat op adem gekomen, zoo als ik wel gedacht Had. „Ik ik ben achterna gezeten door een dief, juffrouw Innes". „Heeft hij je het huis uitgejaagd en toen weer terug?" vroeg ik. Toen begon Rosie te huilen en niet zachtjes, maar luid en met veel misbaar. Ik maakte er een eind aan door haar eens goed door elkaar te schudden. „Wat is er in vredesnaam aan de hand zei ik boos. „Ben je nou heelemaal je verstand kwijt? Ga zitten en vertel me eens wat er gebeurd is. Toen ging Rosie zitten en snikte nog wat na. „Ik kwam de oprijlaan op I begon ze. „Ik zou maar liever beginnen met het len, welke aan het land zullen toevallen tengevolge van het Nederlandsch-Belgisch Iractaat. Maar het is tevens een ernstige waarschuwing aan Nederland, tot welke enorme Lasten het zich, zonder gebleken noodzakelijkheid zou verplichten. Door den verrekijker. De Fransch-Spaansche conferentie heeft besloten dat Frankrijk de verant woordelijkheid op zich zal nemen voor Abd-el-Krim. De plaats der verbanning en het aantal leden van zijn gevolg is nog niet bekend. Het departement van buitenland- sche zaken heeft de wet afgekondigd waar bij de immigranten niet meer onderzocht zullen worden op Ellis Island, doch in de havens van vertrek. Deze wet zal voor Duitschland en Luxemburg op 1 Juli, voor Denemarken en Noorwegen op 15 Juli en voor Polen op 1 December in werking treden. Door onbekende oorzaak is dezer dagen een sneltrein van Rio de Janeiro naar Minas Geraes ontspoord. De trein werd geheel vernield. Er zouden eenige honderden gewonden zijn. en naar men vreest een groot aantal dooden. Bijzonder heden ontbreken. Volgens een andere lezing zou door het niet werken der signalen de trein op een anderen gereden zijn. Generaal De Selliers de Moran viile heeft onder groote belangstelling te Quatre-Bras een monument onthuld voor de toen gesneuvelde Nederlanders en Bel gen. Een kleinzoon van den hertog van Wel lington, wiens landgoed zich bij Baissy- Thy bevindt, heeft den grond voor het monument beschikbaar gesteld. Op het monument bevindt zich een in hetFransch gestelde inscriptie, hetgeen de Vlaamsche bladen doet opmerken, dat men wel een Vlaamschen tekst er aan had kunnen toe voegen met het oog op de Nederlanders aan wier zijde de Belgen streden. Volgens een bericht uit Moskou is in het gouvernement Oral pest uitge broken. Tot dusver zijn honderd perso nen overleden. Het Volkscommissariaat voor Openbare Gezondheid heeft een ex peditie van artsen en technici uitgezonden om uitbreiding der epidemie te voorkomen. RECHTSZAKEN. Overtreding Loterij wet 1905. Voor het kantongerecht te Goes hebben terecht gestaan een 9-tal landbouwers te Kortgene, CoÜjnsplaat en Kamperland, verdacht van overtreding der Loterij wet 1905. Hun was ten laste gelegd, dat zij als lid van het comité der 35e jaarlijksche verloting van de vereeniging Landbouwbe lang in Noord-Beveland te Kortgene, wel ke plaats heeft gehad op 16 April 1926 de voorwaarden waaronder voor dezever oogenblik toen je van huis weg ging, met mijn porcelein en mijn zilver", viel ik haar in de rede, maar toen ik zag dat ze weer in de war raakte, gaf ik toe. „Goed dan. Je kwam hier naar toe." „Ik had een mand met met zilver en schalen aan mijn arm en ik droeg het bord, omdat omdat ik bang was dat het breken zou. Halverwege den weg kwam er op eens een man uit de boschjes en stak zijn arm uit, zóó zoodat ik er niet langs kon. Hij zei: „Niet zoo haastig, jongedame, ik moet eerst eens zien, wat er in die mand zit". In haar opwinding stond ze op en greep mijn arm. „Het gebeurde zoo, juffrouw Innes", zei ze „laten we zeggen dat u de man was. Toen hij dat zei gaf ik een gil en dook zoo onder zijn arm door. Hij greep de mand en ik liet hem vallen. Ik rende door zoo hard ik kon en hij liep mij tot aan de boomen achterna. Toen stond hij stil. O, juffrouw Innes, het is vast de man geweest die meneer Armstrong ver moord heeft!" „Wees niet zoo dwaas", zei ik. „De- geen die meneer Armstrong vermoord heeft zaL heusch wel zorgen dat hij hier uit de buurt komt. Ga nu maar naar bed, en als ik ooit hoor dat je er met de andere meisjes over gesproken hebt, houd ik de kosten van ieder gebroken bord dat ik op den weg vind, van je loon af." Ik luisterde naar Rosie toen ze naar boven liep, hard loopend langs de don kere plekjes en slaande met haar deur. loting de Kon. goedkeuring was verleend, hadden overtreden, deels niet nagekomen,, tegen een der voorwaarden in, een aan- artikelen als fietsen, meubelen, naai machines enz. buiten de jaarmarkt en niet 4 den dag der verloting hadden aange schaft. Tevens was door hen aan enkele personen een belooining toegekend voor verschillende werkzaamheden of diensten aan de verloting en een bedrag uitgetrok ken voor het houden van vergaderingen, Door den ambtenaar van het O. M. waren in deze zaak een 7-tal getuigen gedag vaard o.a. de winkeliers waar bedoelde artikelen waren gekocht. Tegen elk der verdachten was 2 maal f5 boete subs. 2 maal 5 dagen hechtenis geëischt. De heer mr. J. Adriaanse, verdediger van ver dachten, bepleitte vrijspraak. De kanton rechter bepaalde den uitslag over een week. Melk mag n^et geschept wor den door den slijter. Voor den kantonrechter te Amsterdam hebben verschillende melkslijters terecht gestaan, omdat zij melk aan het vaatwerk ontnomen hebben door middel van schep pen, inplaats van met een kraan. Art 31 van het Melkbesluit eischt, dat van kra nen gebruik gemaakt wordt. Aan het meerendeel der slijters werd een boete van f5,opgelegd. Onbetrouwbaar politieagent. Een politieagent te Nijmegen hield voor een Voorschotbureau de administratie bij. Hij leende daarvan ook zelf geld. Toen hij echter vreesde, dat bij niets meer te leen kon krijgen, nam hij een zeker bedrag op ten name van zijn zuster en onderbee ken de de schuldbekentenis valscheJijk met haar naam. De rechtbank te Arnhem veroor deelde hem tot f75,boete, subs. 25 dagen hechtenis. Bij de thans in hooger beroep gedane uitspraak, overwoog het Hof te Arnhem dat een politiebeambte nog meer dan een ander moest inzien het afkeurenswaar dige en strafbare van de handelwijze, doch het Hof vermocht niet verdachte een zwaardere straf op te leggen dan de recht bank had gedaan, daar de officier van justitie niet in appèl was gekomen. Het vonnis, waarvan beroep, werd wel vernie tigd, doch de verdachte werd opnieuw veroordeeld tot dezelfde straf, als hem door de rechtbank was Het doorsteken van een dam. In hooger beroep hebben voor het ge rechtshof te Arnhem terecht gestaan 15 Markelosche boeren, die in eersten aan leg door' de rechtbank te Zutphen zijn veroordeeld ieder tot 3 maanden gevange nisstraf, wegens het doorsteken tijdens de laatste overstroomingen van een dam bij Laren (Gelderland). De veroordeel den waren van dit vonnis in hooger "be roep gekomen. Een van de personen, die, behalve deze 15, mede bij het geval be trokken was en ook tot 3 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, was niet in hooger beroep gegaan. Als eerste getuige werd gehoord G. de L., marechaussee te Hengelo, die ver- Toen ging ik zitten en keek naar het porcelein en de zilveren lepel. Ik had mijn eigen servies en zilver meegebracht en het zag er naar uit of ik er maar heel weinig van mee terug zou kunnen nemen. Maar al ging ik nog zoo te keer tegen Rosie, het was en bleef een feit dat er dien avond iemand in de oprijlaan was ge weest, die er niets te maken had. Maar wel beschouwd had Rosie er ook eigen lijk niets te maken. Ik kon mij Ivet gezicht van Liddy al voorstellen, als ze zag wat er aan het eetgerei ontbrak ze had van het begin af aan iets tegen Rosie gehad. Als er een voorspelling van Liddy uitkomt, vooral als het een ongunstige is word ik er steeds aan herinnerd. Ik vond het dwaas heid om dat porcelein daar op den weg te laten liggen, zoodat zij het er den volgenden morgen vinden zou; ik nam dus een kloek besluit, deed de deur weer oepn en liep naar buiten. Toen de deur achter mij dicht ging, had ik al half be rouw van mijn ingeving; toen klemde ik mijn tanden op elkaar en liep door. Ik ben nooit erg zenuwachtig geweest, zooals ik al meer gezegd heb. En toen ik eenmaal aan de duisternis gewend was, kon ik vrij goed zien. Ik schrok even van Beulak, de kat, die plotseling tegen mijn voeten aan kwam; toen gingen we naast elkander verder. (Wordt vervolgd). - A L I i i

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1