Backin Uit den Westhoek RAADSFILM. Rodonkoek DrOetker's Bakpoeder Zoutelaiuh rust op Zondag. "Men beeft dezer dagen in ons blad kunnen lezen van de Zondagsrust-bevlie gingen van Jen gemeenteraad van Zoute lande. Dit feit diende in den Westhoek vastgelegd te worden. Clinge Doornbos, de bekende dichter-zanger was ons ech ter voor. En daar hij ons zoodanig voor was, dat we ons de moeite van het na kaarten konden besparen, drukken we hier zijn spotliedje uit de „Tel.' af: Zoekt u soms een leuke badplaats Voor het komende seizoen? Dan moet u bepaald een reis naar 't Zoet Zoute lande doen. 't Is er rust in ieder opzicht. Dank zij den Gemeenteraad, Die voor 't Algemeen Belang daar Als een zoutkolomme staat. Alle kroegen dicht op Zondag, Dat is daar allang bekend; Thans verbiedt men dien dag óók 't Plaatsen van een linnen tent. Is dat oord geen paradijsje? Is 't geen ideale streek? Ook het bal»spel is verbot}^, Zelfs op dagen van de week. Wie een vlieger op gaat laten Met zijn kinders aan het strand Komt (want dat is óók verboden) In 't Gemeentehuis te land. Nee, helaas, het zijn geen grapjes, 't Bovenstaande is eien feit, 't Is (niet kijken, Zoutelande) Naakte bloote (1) werkelijkheid. Éénmaal zullen wij nog lezen, Dat een man den bak in ging, Die in 't flauwe Zoutelande Bij zich thuis een strandvloo ving. Wie daar zijn vacantie doorbrengt Voelt zich weldra groot en sterk, En verlangt na één, twee dagen, Naar zijn huis en naar zijn werk. De raad gaat hierna over tot besloten zitting. Na heropening sluit de voorzitter de vergadering. Geslaagd. Mej. A. de Ronde alhier slaagde voor het examen nuttige handwerken. De dames J. Rothuizen en J. D. Rot tier en de heeren J. A. Smallegange, J. M. Geene, K. P. Verheide en H. J. van Riet, allen alhier, slaagden voor het onderwijzers-examen. Nijteaigo III. In optocht, voorafgegaan door muziek, trokken hedenmiddag de deelnemers aan de ringrijderij in hun met bloemen ver sierde wagens en op de fraai uitgedoste paarden door de stad naar de Schenge- weide aan den Polder schen weg. Voor de wedstrijden bestond flink wat belang stelling. We meldden dezer dagen, dat mevr. Quarles van Ufford, echtgenoote van den commissaris der koningin in Zeeland, aan het ringsteken zou deelnemen. Wegens een sterfgeval in de familie heeft mevr. Quar les van Ufford zich echter teruggetrokken. Gisteravond had het gecostumeerde avondfeest plaats. Slechts een gering aan tal bezoekers droegen andere dan gewone uitgaansldeedij. Prof. Barandini, die wederom tusschen de dansnummers optrad, vermaakte de toeschouwers met zijn buikspreekkunst en met zijn liedjes. Boottocht Antwerpen. Zooals blijkt uit achterstaande adver tentie zal Vrijdag 2 Juli met de salon boot „Schelde" weer een plezierreisje ge maakt worden naar Antwerpen. Voor hen die een mooi reisje tegen billijken prijs willen meemaken, een prachtkans en niet minder voor vereenigingen, welke tegen goedkoop tarief van deze gelegenheid ge bruik kunnen maken. Doopsgezinde Gemeente. Zondag -27 Juni, des morgens te half elrf: Ds. J. Koekebakker. Als men zich naar den schouwburg heeft opgemaakt in de verwachting gedu rende het grootste gedeelte van de uit voering slap van het lachen op zijn stoel te hangen, en de artistèn slagen er niet in zelfs ook maar één spiertje om je mond of één vroolijk snaartje in je ont vankelijke gemoed in actie te brengen, dan voelt men zich gedupeerd en bekocht. Als men op een zomerschcn avoncl in een kleine stad na een overwinning te heb ben behaald op velerlei vooroordeelen en traditie, op de publieke tribune in de raads zaal belandt, daar tot de pijnlijke conclusie komt, dat men de eenige bezoeker is, en aan de verwachting zich te amuseeren over de uitingen van zijn vroede vaderen aller minst voldaan wordt, dan beleeft men mi nuten, die jaren schijnen te duren. Twaalf en een halve minuut hield het eenhoofdige publiek het gi steravond u i t toen echter de voorzitter voor de achtste keer keer aanstalten maakte voor zijn: „Wenscht een van de heeren hierover het woord.... (pauze)... Niemand.,, (pauze) (klap met de hamer)... dan is het voor stel aangenomen toen werd het blijkbaar te machtig. De deur viel dicht, de publieke tribune was leeg. De raad schuddelachte even over dezen stillen aftocht. De voorzitter echter bleef serieus, draaide zijn formule met de zekerheid van een „Hismaster's voice "-gramafoon plaat door en had het genoegen dertien keeren met zijn hamer de tafel te kunnen bewerken alvorens een van de dertien raads leden zich geroepen gevoelde de sereena stemming in de zaal te onderbreken. Daarop volgde een enkel woord van eenige afgevaardigden over de waterlei ding, (de directeur van deze onderneming had de kieschheid gedurende de bespre king de schilderijen in den gang van het stadhuis te gaan bestudeeren, daardoor blijk gevend een streng onderscheid te ma ken tusschen zijn beroep en zijn lidmaat schap van den raad, hetgeen niet van allen gezegd kan worden) en een tam debatje over een buffet en het schot werk in het Schuttershof. Slechts vier leden waren tegenstanders van de fatsoenlijke opvat ting, dat de gemeente een belofte moet nakomen. Aangezien de raad dertien hoof den telt stemt het getal vier in dit verband niet tot verpletterende schaamte. De benoeming van een vrouwelijke on derwijskracht ging met eenige sfcherts ge paard. Als de tribune-bezoeker zich niet zoo spoedig had laten ontmoedigen, had hij even kunnen glimlachen. Alle raads leden waren voor enkele minuten 30 tot 35 jaar jonger, dus om zoo te zeggen fi guurlijk in de korte broek. En getuigd mag worden, dat het allen zonder uitzondering zeer goed slond. Met algemeene stemmen werd de candidate met de drie plaisanté voornamen waardig gekeurd te „hope van Goes" met de wetenschap op goeden voet te brengen. Gedurende de rondvraag heerschte een weldadige stilte. Zeven en veertig minuten na den aanvang der zitting stonden we weer op straat. Een record wellicht, en als het geen record is in ieder geval een verheugende prestatie, die naar concurrentie smacht. PROVINCIE-NIEUWS. De Z.L.M. De deelnemers aan de feesten der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij te Axel hebben Woensdagmiddag een prach tige tocht door een groot deel van Oos telijk Zeeuwsch Vlaanderen gemaakt,waar kennis werd gemaakt met de groote vrucht baarheid van den bodem. Keurig staan op de meeste akkers de suikerbieten, tar we, rogge, erwten, koolzaad en mosterd zaad. Bij den heer A. de Bruin te Drie wegen werden allen gastvrij onthaald en maakte men kennis met een groot aantal pracht-exemplaren van het Zeeuwsche trekpaard. Aan het op de rijtoer volgende diner gingen de sluizen der welsprekendheid open en werd menig hartelijk woord ge sproken. De Landbouwfeesten te Axel. De tentoonstelling heeft het gisteren uitstekend getroffen met het weer en dit is zeker mede oorzaak geworden van het overgroote bezoek dat uit alle deelen van Zeeland, maar natuurlijk het meest uit Zeeuwsch Vlaanderen, aan de tentoonstel ling is gebracht. Het was den geReelen dag een komen en gaan, maar in de mid daguren was het uit den aard der zaak het drukst. En niet alleen op het terrein maar ook in de stad was het druk, wat voor het plaatsje een ongekend iets is niet minder dan 4100 betalende bezoekers kwamen door de controle, terwijl de leden die gratis toegang hadden, nog wel op minstens 1000 kunnen worden De Draaikooi. In het begin der vorige eeuw werd te VÉissingen nog de draaikooi gebruikt, le zen we in Delftscbe Courant". De voorgevel van het stadhuis had een uitbouw, ongeveer in het midden. In één der hoeken naast dien uitbouw stond de draaikooi, van tweeduims ronde, ijzeren staven gemaakt en geplaatst op een ijze ren spil, die in een ijzeren bus rustte. Door een. paar tandwielen en een horizon tale as, die door een gat in den muur liep, kon men in het stadhuis met een kruk de kooi aan het draaien brengen. In de kooi was een zitbank aange bracht met een ijzeren rugleuning. Een paar beugels dienden, om de misdadig* die zich aan een draaikuur moesten on derwerpen, vast te binden. De eene beu gel sloot om den hals, de andere om het middel. Bovendien werden de voeten nog aan de stijlen van de kooi vastgebonden. Gedurende het draaien zat de delinquent dus wel zoo stevig vastgebonden, dat om vallen buitengesloten was. Langs een houten trapje kon de kooi door een deur betreden worden. Het draai.n geschiedde heel verschillend, al naar de rechter het bevo.en had: langzaam, snel, steeds in de naar Oetker's Recept, jjebaKKen met is een zeer voedzaam en smakelijk gebak. Backio vervangt de gist. Met Backio rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdheden: 500 gram tarwebloem f Q.16 250 gr. boter ƒ0.56, ofmarg. 0.30 200 gram suiker 3 of meef eierene. 300 gr. Sun«Maid Rozijnen pakje Dr. Oetker's Backin s llt liter melk 2 pakjes Dr Oetker's Vanillesuiker een weinig zout Bereiding: De boter wordt tot room geroerd, voegt suiker. Vanillesuiker, eierdooiers, het met „Backin" vermengde mee'l en de melk er aan toe, ten slotte de rozijnen, het zout en het stijfgeklopte eiwit. "Vul met dit deeg een ingevetten vorm en bakt het 9ng$veer 1 uur. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam,- vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis«receptenboekjc toezenden. 0.12 0.18 0.24 Q.Q71/# 0.04 0.10 f 1-21 zelfde richting of om beurten rechts en links. Vrouwen van onfatsoenlijken levenswan del werden in de Vlissimgsche kooi ge plaatst en dan soms een kwartier en lan ger met- groote snelheid rondgedraaid ten aanschouwe van straatsjongens en andere nieuwsgierigen. Zulke strafplegingen hield men bij voorkeur op marktdagen omdat er dan veel publiek was en de uit werking dus wel het grootst zou zijn. Door het snelle draaien werden de meesten natuurlijk allerakeligst zeeziek. Maar sommigen schenen er tegen te kun nen; er waren er althans, die bij het ver laten van de kooi kalm hun verfomfaai de kleeren gladstreken en zich verwijder den, alsof er niets gebeurd was. Nuttige gevolgen van de draaikuur ble ven gewoonlijk achterwege, maar daar scheen het ook minder om begonnen te zijn, want meestal werden de gestraften na de kuur uit de stad verbannen. Niet alleen te Vlissingen, ook in an dere steden had men vroeger een draai kooi, om de schuldigen aan de bespotting van het publiek bloot te stellen. En als kijvende vrouwen elkander iets bijzonder onaangenaams wilden toevoegen, dan snauwden ze Ik heb jou in de kooi zien draaien. Colijnsplaat. De broodprijs is hier deze veek met 1 cent per 8 H.G. verhoogd. 's Gravenpolder. De heer I. J. Drever, alhier slaagde voor het onder wijzer s- Kloetinge. De heer J. Dekker alhier le te Rotterdam voor onderwijzer. Krabbendijke. Door leden van de Herv. Geref. gemeenten is een vereeniging voor Christ. Winterlezingen opgericht met ongeveer 150 leden. Een viertal sprekers zullen in het a.s. winterseizoen worden uitgenoodigd. Het bestuur bestaat uit de heeren Ds. Andree, voorzitter; O. Geer- ling, secretaris; J. L. Allaart, penning meester; dhr. A. Vafk; van Liere en Deij. Nisse. Van de ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1927 zijn voor goed vrijgesteld wegens broederdienst P. C. Geliok en G. Eckhardt en voorloopig vrijgesteld Pieter Huijssoon. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opge bracht f 7,85. Oudelande. Op het vernemen van de zeer geringe prijzen op de veiling van gisteren, besteed voor de kruisbessen, is de pluk ervan alhier plotseling gestaa Vele duizenden kilo's hangen nog aan de struiken en dat, terwijl de telers niet weten of er voor hen nog iets van terecht zal komen. Zeer zeker een groote strop voor velen. Rilland-Bath. De opbrengst van de Collecte Waterloo in deze gemeente be draagt f 9,20. Geslaagd voor het examen onder wijzer 1. o. te Rotterdam, de heer M. Rottier Cz. Wemeldinge. De heeren C. Tazelaar en J. d. Berge ajlhier, slaagden voor het onder wij zers -examen KOLONIËN. Tin-winning. Het zal niet algemeen bekend zijn, schrijft het Alg. Ind. Dgbl., dat de Banka- tin-winning* thans gebruik maakt van de diensten der aannemersfirma Volker en Houdijk, die het daartoe noodige materi aal van Priok heeft uitgebracht tot Tobo- ali, om in de nabijheid van deze plaats in zee het tin-erts op te halen. Hiertoe moet eerst de (steriele grond worden wegge haald tot het verkrijgen van een kanaal naar den vasten wal, waarna men dieper kan gaan werken, in het erts gebied, om het tin daaruit op te halen. De wassching daarvan heeft aan den vasten wal dan wel op de bagge rmolens plaats. Verwacht kan worden, dat spoedig kan worden aange vangen met de eerste productie. Een dergelijk plan tot vermeerdering der tin-productie bestaat ten aanzien van Blinjoe, waar men in de rivier zal doen baggeren. Ook hier is vrij behoorlijk erts te verkrijgen, aanwezig in een vallei afzetting. Ten slotte zal er in de naaste toekomst in de buurt van Mumtok in zee gebaggerd worden en dat wel volgens de nieuwste methodes. Er bestaat goede kans, dat van de gelegenheid, dat er bij het eiland zoo zwaar gebaggerd wordt, gebruik wordt gemaakt tot het aanleggen van een Oceaan-haven voor Banka. Medic ij nmeeste r-o plichter. De politie heeft een onderzoek inge steld naar een dokter (medicijnmeester) op Tjipogeran, een dessa in de Preanger, die zich bepaalde tot liet geven van ge neesmiddelen bij ziekten, doch ook toover- middelen verkocht. Dies liet de politie een spion naar dien doekoen trekken, die reeds eenige jaren ie genoemde dessa woonde en bij de bu ren algemeen bekend was als doekoen voor sakit panas (koortsen, malaria). Niet alleen gewone kamponglieden,doch ook meer ontwikkelde inlanders en in- iandsche militairen en Chineezen kwa men bij hem. De spion vroeg den doekoen om een djimat voor veel geluk en om )edig rijk te kunnen worden en be loofde f25,te zullen betalen. Na vele plichtplegingen werd de spion daarop ingewijd. Hij werd gebaad in gewijd wa ter, waarin drie soorten bloemen dreven. Zijn hoofd werd gedekt door een witte kain (doek). Na het bad moest hij de bloemen en de witte kain goed bewaren op een plaats, welke niet met voeten be treden kon worden. Daarbij kreeg hij een djimat in handen, bestaande uit een stukje oude krant, gewikkeld in een vuil Toen er voldoende bewijsmateriaal ver zameld was, rapporteerde de spion het geval aan zijn superieuren, waarop een inval gedaan werd ten huize van 'den doekoen. In zijn woning werden aan getroffen vier inlanders en drie Chinee zen. Onder die Chineezen bevond^ zich een tjina miodring (Chineesche geld schieter), die er juist was om den doekoen het een en ander te verzoeken en f48, aan te bieden. Het blijkt dat deze doekoen reeds lang zich met dit soort practijken opgehou den heeft, en eerst thans een kwaden dag heeft gehad door er tegen aan te loopen. Hij werd voorloopig in verzekerde bewaring gesteld en zal wegens den djimatzwendel voor den landraad ver schijnen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Oplichting. De volgende zaken werden behandeld W F. de 22 jaar, werkman te Vlissingen. was op 17 Mei j 1. naar Pieter Platteeuw gegaan met de vraag of hij regent was van het Burgerlijk Armbestuur en deelde deze toen ïhede dat hij een boete moest betalen, dat hij nu vast werk had met het lossen van eeu schip en dat hij dat werk zou verspelen als hij niet tijdig de boeie betaalde daar hij dan hechtenis kreeg. Op deze wijze werd P Platteeuw bewogen den verdachte f 1,10 af te geven Eisch 3 maanden gevangenisstraf. De motor-wet, ït J. H., 28 jaar, timmerman te Schore, was door den kantonrechter te Goes op 4 Mei jl veroordeeld tot f 25 of 25 dagen hechtenis wegens overtreding van de Motor- en Rij wielwet, De verdachte en de ambtenaar O M. waren in hooger beroep gekomen. - Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Politierechter te Middelburg. De volgende zaak werd behandeld Klappen. M. C. de W., 19 jaar, werkman te lerseke, werd beklaagd dat hij op 7 Mei jl te lerseke Jacobus bliek gewelddadig tegen zijn hoofd heeft geslagen. Eisch: f 10 b. s. 10 cl. h, uitspraak idem. BINNENLAND. De reis der Koninklijke Familie. Men schrijft uit Trois Epis aan het ,/Vad": ff Weet ge dat vandaag de Koningin van Nederland komt'1', had ons 's morgens de eigenaar vau het Hotel Notre Dame in Trois Epis gevraagd „Om half twee wordt ze verwacht D Groote verbazing onzerzijds. Verbeeld je de Koningin in de Vogezen Wel hadden wij uit de krant gelezen, dat H.M. voornemens wa. naar Frankrijk te gaan maar. dat de Koningin nu juist Trois F pis had uitgekozen, was al heel casueel Dadelijk gingen wij op kondschap uit. En jawel, reeds stalden in de garage van het naastgelegen Grand Hotel eenige koninklijke auto's cm hoorden wij dat 11 M. van j Zaterdag af voor l(i dagen de prachtig gelegen villa Bloc van het Grand Hotel had afgehuurd. Een nieuw salon-ameublement was voor de Koningin aangeschaft en ook de rook kamer was voor den Prins opnieuw in - gericht. Nu hoopten wij maar dat H M. het bekende Oranjezonnetje zou meebrengen, want de laatste dagen, was het weer meer clan ellendig geweest. Hegenslagen teis terden deze schitterend mooie streek Als liet al even droog werd, rookten en stoom den de dalen, zonden geweldige witte stoomwolken naar de toppen der bergen, die ze in hun dennenkoppen opvingen, om ze subiet als regen weer dalwaarts te zenden. Dat spelletje hadden wij nu al een paar dagen meegemaakt. Van zon was heelemaal geen sprake, mocht ze al eens even probeeren door te komen, dan werd dit weldoende hemellichaam subiet afge straft met een geweldige piasbui Zoo had dat nu al tot Vrijdag geduurd en voor Zaterdag hieldeu wij ous hart vas Doch Zaterdagochtend woei het flink, liet word koeler en er was zelfs een flauw zonnetje. Zou het heusch de Oranjezon zijn Wij hoopten. Tegen den middag zette de wind door, maar de zon bleef, wel had ze af en toe moeite, maar ze was er. Tegen één uur gingen wij eens kijken op het pleintje bij het aardige kerkje van Trois Epis. Enkele schaarsche gasten patrouilleer den heen en weer. De menschen uit het 'inkeltje op den hoek, waar ze prent briefkaarten verkooj en s onden ook al buiten flier en daar nog een enkele be langstellende bij de nabij gelegen villa. Het werd laugzaam aan half t*ee en nog hooren wij geen auto's op den langen weg, die naar beneden voert. Wij zijn al bang, dat het uiet voor vandaag zijn zal. Maar opeens klinkt autogebrom in de diepte het gedreun komt nader en met een forschen zwaai, schiet de auto met H.M eu de Prinses er in het pleintje op. „Leve de Koningin, leve de Prinses^, brullen wij tegen den wind in. Even verwonderd hier een Hollandsche stem te hooren, kijkt li M onzen kant uit, een knikje en voort schiet de auto den weg naar de Villa Bloc op Een aardig moment op reis. De gestoorde huwelijksvoltrekking. Een hij en een zij, die ruim 21/2 jaar verkeering hadden, zouden gisteren te Amsterdam in het huwelijksbootje stappen. Het meisje was evenwel trouwlustiger dan de jongeman, die liever nog wat had willen wachten De familie van zijn toe komstige jonge vrouw eischte evenwel dat zij de zaak zouden doorzetten en oefende blijkbaar een zoodanige pressie op den echtgenoot in spé uit. dat deze zijn toe stemming gaf eu aanleekening van het a s huwelijk plaats had Toen gisterochtend de trouwplechtigheid zou plaats hebben, kreeg hij evenwel spijt van zijn besluit en gaf te kennen, dat hij den tocht naar het stadhuis toch maar niet zou wagen., Zijn besluit was onwrikbaar en ook de consternatie, die onder de familieleden ontstond, vermocht hem niet ervan af te brengen. En om te toonen, dat het hera ernst was, begon de ex-adspirant echtge noot aanstonds de „boedelscheiding" te verwezenlijken, geassisteerd door dienaren van den sterken arm, terwijl voor de deur van de woning, die bijna een ech telijke woning was geWorden, zich vele nieuwsgierigen verdrongen. Ten slotte gingen hij en zij ieder met z'n eigen boeltje huns weegs Gemaskerde inbrekers. Woensdagnacht ongeveer half drie wer den de gebroeders Nijenhuis te Tinaarloo wakker en bemerkten zij, dat de inbrekers in hun woning waren. Het bleek hun, dat drie gemaskerde mannen de woning waren binnengedrongen. Onmiddellijk werd aan de Gebr. N., die voor rijk bekend staan, gezegd, dat het om geld te doen was Twee van de inbrekers waren met revolvers gewapend, daarmede werden de bewoners in bedwang gehouden, terwijl alle kasten werden nagezocht. Een por- temonnaie met geld werd mee genomen. De inbrekers, die per fiets vertrokken, zeiden dat de bewoners de woning niet eerder dan een uur na hun vertrek mochten verlaten. Na hun vertrek passeerde een rijtuig, de voerman werd geroepen en hem werd alles medegedeeld. Deze begaf zich naar den buurman Vorenkamp, die on middellijk de politie waarschuwde

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2