DE WENTELTRAP SAMOS PRIMA N0. 74 Vrijdag 25 Juni 4926 413® Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Abonnementen is FEUILLETON Hoofdhuid 1 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwen9 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. voor minstens 3 maanden worden ten allen tijde aangenomen door onze agenten en aan het bureau Turf kade 15. Administratie Goesche Courant. ADVERTENTIEN. MEDISCHE RUBRIEK. Doorliggen. Patiënten, die lang bedlegerig zijn, heb ben dikwijls veel last van het z.g. „door liggen", omdat de huid op die plaatsen, waar zij het meest met het bed in aanra king komt en waar het lichaamsgewicht het meest op rust, afslijt, en door de druk king langzamer groeit, n.l. aan de hielen, de zitvlakken en den rand der schouder bladen. Zoodra dc huid op genoemde plaatsen rood en pijnlijk wordt, moet men den zieke op die plaatsen met kamfer- spuritus, brandewijn of citroensap was- schen. Hiermede moet men niet lanjg wachten, daar er spoedig zeer pijnlijke wonden kunnen ontstaan, die moeilijk te genezen zijn. Ter voorkoming hiervan moet men wa ken voor plooien in het laken en de klee deren van den patiënt. Om langdurigen druk te voorkomen, wordt de patiënt van tijd tot tijd verlegd, afwisselend op rug en beide zijden. Ook is het gebruik van luchtkussens hiervoor aan te raden. Wanneer een bepaalde plaats van het lichaam sterk afgekoeld moet worden, is hiervoor een ijsbiaas van sterke water dichte stof het geschikst. Men vult dezen zak voor de helft met stukjes ijs, liegt den zak plat, waardoor de lucht er zooveel mogelijk uit verwij derd wordt en skint hem goed, waarna "ion hem in een doek wikkekl. Mocht de huid op de plaats, waar de blaas ligt, pijnlijk of kleurloos worden, dan legt men een doek tusscihen de blaas en de huid. Van tijd tot tijd moet men het water uit de ijsbiaas gieten. Gebruikt men koude omslagen of com- pressen, dan moeten ze zeer dikwijls, b.v. om de 3a5 minuten verwisseld wor den. Deze worden gemaakt van een sa mengevouwen stuk linnen, dat men in zeer kotfd water doopt en diaarna goed uit wringt. Aan te raden is het twee com- pressen te hebben, zoodat men er een m een belegen, zuivere wijn in luxe rietverpakking voor f 1,10. Firma J. A. L. G. WITTE :- Wijnhandel Goes Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( „Niet heelemaal" zei 'hij met zijn vrien delijken glimlach. „Ik ben er zelfs ze ker van dat ze het niet heeft gedaan. Maar wat kan ik beginnen zoolang als u en zij mij slechts een deel van de waarheid ver tellen? Ik weet, dat u iets uit het tulpen- bed heeft opgeraapt, maar u weigert mij te zeggen wat het was. Ik weet dat juffrouw Gertrude weer naar de biljart kamer terug is gegaan om iets te halen, maar zij wil niet zeggen wat het was. U vermoedt wat er met den manchet knoop gebeurd is, maar u wilt het mij niet vertellen. Het eenige, waar ik tot nu toe zeker van ben, is dit: ik geloof niet dat Arnold Armstrong de middernachtelijke bezoeker was die u zoo aan het schrik ken bracht doordat hij, laten we zeggen: een golf-stok liet vallen. En ik geloof dat hij, toen hij kwam door iemand hier in huis binnen gelaten. Wie weet mis schien wel door Liddy,?" Ik roerde met een nijdig gezicht in mijn thee. Het gevoel voor humor van sommige menschen schijnt omgekeerd evenredig te het water kan houden, terwijl de andere gebruikt wordt. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Kaarten. (Vliss. boekhandel, Vlissingen). Genoemde boekhandel en uitgeverij doet ons een wandel- en rijwielkaart van Walcheren, en een toeristenkaart voor Zeeuwsch Vlaanderen en de Belgische kust toekomen. Beide kaarten zien er zeer verzorgd ..uit en zullen bij uitstapjes van nut zijn, het formaat is handig. RECHTSZAKEN. Hei padvindersmes een ver boden wapen. De Kantonrechter te Utrecht heeft be slist, dat een mes, hetwelk padvinders gewoonlijk dragen, een wapen is in den zin der wet. Een padvinder, die zich op zettelijk terzake had laten verbaliseeren, werd schuldig verklaard aan het ten laste gelegde zonder oplegging van straf en met teruggave van het in beslag ge nomen wapen. KUNST EN WETENSCHAP. G a b r iele d'A nniun z io„ Uit Rome wordt gemeld, dat de Ita liaansche regeering, met instemming van den koning, besloten heeft tot een luxe- uitgave van d'Annunzio's werken, om aili- dus een nationale hulde te brengen aan den marchese. In tegenwoordigheid van d'Annunzio werd de s tichtimgsacle geteekend voor een vennootschap met een kapitaal van 6 millioen, bijeen gebracht door bewon deraars van den dichter, ter bestrijding van de kosten dezer uitgave, die een meesterwerk van Italiaansche boekdruk kunst zal worden. STADS-NIEUWS. Gemeenteraad. (Zitting van gisteren). Voorzitter de heer D. D. van den Bout. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken Bericht van den burgemeester dat hem van 16 Juni tot en met 15 Juli 1926 verlof is verjfcend. Verslag over 1925 van de vereeniging voor vreemdelingenver keer „Zuid- en Noord-Beveland". Verslag over 1925-van de gezondheidscommissie gezeteld te Goes. Verslag over 1925 van de N.V. provinciale Zeeuwsche electrici- teitsmaatschappij te Middelburg. Verslag over 1925 van de N.V. Centrale amrno- niakfabriek te Weesperkarspel. Goedkeu ring van het raadsbesluit d.d. 18 Maart 1926, No. 5, betreffende wijziging der zijn aan den ernst van hum ik verontwaardigd. „Het gevoel voor humor dat een man heeft juffrouw Innes, is barbaarscher en wreeder dan dat van een vrouw. O, ben jij daar, Thomas? Kom binnen". Thomas Johnson stond in de deurope ning. Hij zag er uit of hij zich ernstig bezorgd over maakte en plotseling dacht ik weer aan de tasch, die ik in de por tierswoning had gezien. Thomas kwam binnen en stond met eenagszims gebogen hoofd strak naar meneer Jamieson te kijken. „Thomas", zei de detective, op vrien delijken töon, „ik heb om je gestuurd om dat ik graag wilde dat je ons eens ver telde wat je op de club tegen Sam Bohan- non gezegd hebt, den dag voor dat meneer Arnold hier dood gevonden werd. Eens kijken. Je bent hier Vrijdagsavonds geko men om met juffrouw Innes te praten is t niet? En Zaterdagochtends ben je hier aan het werk gegaan?" Om den een of anderen onverklaarbar ren reden zag Thomas er merkbaar opge lucht uit. „Jawel, meneer", zei hij. „Dat was zoo, ziet u. Toen meneer Armstrong en de familie wegging, moesten juffrouw Wat son en ik op het huis passen, tot het ver huurd was. Juffrouw Watson is hier al heel lang en zij was niet bang, dus ze bleef in het huis slapen. Maar ik heb het hooren spoken ik heb er juffrouw Innes wel over verteld, dus ik sliep lie- Uw Hoofdhuid wordt vry van roos en Uw haar wordt zacht en han delbaar indien U de gewoonte aan neemt om er des morgens een weinig PUROIi doorheen te wrijven verordening op de heffing van leges. Goed keuring van de raadsbesluiten d.d. 3 Juni 1926, No.'s 3a, b en c, tot wijziging der gemeentebe groot in g voor 1925. Goedkeu ring van het raadsbesluit d.d. 3 Juni 1926, No. 11, tot het afgeven van consenten voor het visschen in het gemeentelijk vischwater. Goedkeuring van het raads- sluit d.d. 3 Juni 1926, No. 14a, betref fende het aangaan eener geldleening ad f219.721,58. Goedkeuring van het raads besluit d.d. 3 Juni 1926, No. 14b, be treffende wijziging van het besluit tot het verleenen van voorschotten aan de bouw- vetreeniging „Ons Streven". Goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 3 Juni 1926, No. 18, inzake huurontvinding van het ge bouw der Rijksdagniormaallessen. Ver zoek van bewoners van het gedeelte van den Westsingel vanaf den 's Heer Hen- drikskinderendijk tot Midclelburgscbe straat, om verbetering van dat gedeelte De voorzitter complimenteert den heer Vienings met de benoeming tot bur gemeester en drukt tevens zijn spijt er over uit, dat een goed lid van den raad als de heer Vienings het college gaat ver laten. De heer Vienings dankt den voor voorzitter voor zijn woorden en zegt, dat hij altijd met genoegen met B. en W. en met de leden van den raad heeft sa mengewerkt. Zonder stemming worden goedgekeurd: verzoeken om afschrijving van belasting. Voorstel tot vaststelling van een rooi lijn langs den Kloetingschen weg en den 's Gravenpolderschen weg. Verzoek van den heer S. van Noort om in erfpacht te mogen hebben een stukje grond aan den Westhavendijk. Voorstel tot onderhandsche verpach ting van een hoefje in Bouwplan III. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1925. Voorstel tot wijziging der gemeente- begroot iing voor 1926. Voorstel tot wijziging der begrooting van het gemeente-grondbedrijf voor 1926. Voorstel tot wijziging der begrooting van het gemeente-gasbedrijf voor 1925. i I 6 ifefÉ Voorstel tot wijziging der begrooting ver in de portierswoning. Toen kwam op een goeien dag juffrouw Watson bij me, en zegt: Thomas, zegt ze, je zult in het groote huis moeten gaan slapen. Ik ben er te zenuwachtig voor om het nog langer te doen. Maar ik dacht zoo bij me zelf, als zij het te griezelig vindt is het voor mij ook te eng. We kregen er een beetje ruzie over, en het eind van 't liedje was dat juffrouw Watson 's nachts in de por tierswoning sliep en dat ik werk zocht op de club." „Zei juffrouw Watson dat er iets spe ciaals gebeurd was, waarvan ze geschrok ken was?" „Neen, meneer. Ze was alleen maar bang. Verder gebeurde er niets, voor zoo ver ik weet, tot dien avond toen ik naar huis gegaan. Onderweg liep ik bijna tegen juffrouw Innes toe ging. Ik ben door het dal gekomen langs het pad van het club gebouw en op diezelfde manier weer naar een man aan. Hij stond met zijn rug naar mij toe en hij was druk bezig met zoon electrische zaklantaarn. Het ding wou niet het ging het eene oogenblik aan en was het volgende oogenblik weer uit. Toen ik langs hem liep zag ik alleen dat hij in avomdoostuum was. Zijn ge zicht kon ik niet zien. Maar ik weet, dat het meneer Arnold niet was. Hij was laa ger dan meneer Arnold. Bovendien zat meneer Arnold te kaarten toen ik op de club kwam, zooals hij den heelen dag al had gedaan." „En den volgenden morgen beo je laags van het gemeente-gasbedrijf voor 1926. Voorstel tot vaststelling eener veror dening, als bedoeld bij art. 178 der ge meentewet. Voorstel tot het opnieuw vaststellen der prijzen van de gemeentelijke bouw terreinen. Verzoek van de N.V. Waterleiding- Maatschappij „Zuid-Beveland" om te ga randeeren de jaarlijksdhe opbrengst, be doeld bij art. 4 der concessievoorwaar den, terzake van den aanleg van water leidingbuizen in Bouwplan III, de Mid delburgsche straat en de Zaagmolenstraat. Verzoek van den raad van beheer der N.V. Waterleiding-Maatschappij „Zuid- Be vel and" om aansluiting aan het buizen net dier maatschappij verplichtend testel len. B. en W. zijn van oordeel, dat de be palingen 33 e.v. en 80 der bouwverorde ning daartoe voldoende gelegenheid bieden. De heer Crucq zegt dat de kosten van aanleg van waterleiding zoo hoog zijn. Zou niet eens een onderzoek kun nen worden ingesteld of de prijzen ver laagd kunnen worden. Mr. G oed b 1 oed antwoordt, dat de directie der waterjleiding meermalen heeft medegedeeld, dat men niet goedkoop er kan leveren. Men moet zich daarbij neer leggen. De heer L a b r ij n is nieuwsgierig hoe veel huizen in Goes nog niet zijn aan- De voorzitter deelt mede, dat 1724 woningen zijn aangesloten. Dit is zeer gunstig. Wethouder Stieger merkt op, dat het praatje over de kosten van aanleg der waterleiding sterk overdreven wordt. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot overneming van eenige in richtingen in het Schuttershof, welke door den tegenwoordigen pachter zijn aange bracht. Het betreft schotwerk en een buffet. De koopsom bedraagt f 750, De heer L a b r ij n zegt, dat een schrij ven is ingekomen van zekere heer Blan ker. Deze deelt mede, dat van alle in schrijvers alleen aan den heer Verwer bekend was, dat bedoelde inventaris door de gemeente zou worden overgenomen. De overigen waren van meening, dat de pachter een en ander van zijn rekening zou krijgen. Daardoor hebben zij niet zoo laag kunnen inschrijven als de beer Ver wer. Spr. vraagt of dit juist is. De voorzitter antwoordt, dat aan de pachters niets hieromtrent is gezegd. De heer Goedbloed merkt op,dat de heer Blanker wel eens bij B. en W. had kunnen informeeren. Zijn belangen zijn niet benadeeld of tenminste niet door toedoen van B. en W. Ir. V an Poelgeest is het hiermede volkomen eens. De heer B u ij s meent, dat B. en W. de pachters had moeten inlichten over dit punt, toen zij algemeen inlichtingen vroe- dienzelfden weg weer hier heen gegaan", ging de heer Jamieson voort. „Den volgenden morgen liep ik langs denzelfden weg hierheen, en op de plek waar ik den vorigen avond dien man had gezien, vond ik dit". De oude man gaf iets aan den detective. Meneer Jamieson liet het mij zien. Het was de tweede helft van den manchetknoop Maar meneer Jamieson was nog niet klaar met zijn vragen. „Du® je (hebt dit op de olub aan Sam laten zien, en hem gevraagd of hij ook wist van wien die knoop kon zijn, en wat zei Sam?" „Sam zei dat hij zulke manchetimoopen wel eens had gezien in een overhemd dat van meneer Bailey was meneer Jack Bailey". „Dien knoop wil ik nog wel eventjes bewaren, Thomas", zei de detective. „Dat is alles wat ik van je hooren wilde. Goe den nacht". Toen Thomas de kamer uitging, keek meneer Jamieson mij scherp aan. „Ziet u wel, juffrouw Innes zei hij „meneer Bailey schijnt zich speciaal niet deze zaak in te willen laten. Als meneer Bailey hier dan Vrijdagavond ge komen is met het idee dat hij Arnold Armstrong zo-u ontmoeten ik zeg als hij dat deed, is het dan niet mogelijk dat hij hem den volgenden nacht, toen hij hem liet huis zag binnen gaan, tegen den grond heeft geslagen, zooals hij blijkbaar al van plan was?" Een sympathieke wedstrijd. Amerika is ons en andere landen voor gegaan bij het instellen van een zeer bij zonderen wedstrijd, welke van nu af elk jaar gehouden zal worden. Men heeft n.l. een prijs uitgeloofd voor den boer of" boerenarbeider, die het mooiste koren ver bouwde op vier verschillende akkers. De deelname voor dezen eersten wedstrijd was zeer groot. Honderden boeren en een kleine duizend arbeiders hebben zich op hun velden kranig geweerd. Do prijs werd echter uitgereikt aan den zeventieai-jari gen William Boland, die o.p acht ver schillende akkers koren verbouwd had en in elk district het mooiste resultaat ver kreeg. gen. De heer Van Me 11e zegt, dat de in schrijving niet op het schotwerk betrek king had. Daardoor vervalt het recht tot klagen. De heer Eckhardt is van gedachte, dat B. en W. bij de verpachting den raad over deze moeilijkheid had moeten in- De voorzitter zegt, dat dit abso luut niet van invloed zou zijn geweest. Het voorstel wordt met 94 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Eckhardt, Crucq, Buijs en Potter. Voorstel tot het aangaan eener geld leening ad f 14.200. De heer Van Poelgeest zegt, dat het geld van de leermiddelen over 20 jaren afgelost wordt. Gaan deze leer middelen zoolang mee. De voorzitter antwoordt bevesti gend. Hij deelt nog mede, dat de leening geplaatst is door middel van den heer Dek ker alhier. Benoeming van een onderwijzer(es) aan de O.L. school C. Aanbevolen worden mej. T. D. M. v. d. Vliet en de heeren H. v. d. Velde en K. Dijkstra. De heer Potter vraagt of hot in de bedoeling ligt een onderwijzeres te be noemen. De voorzitter antwoordt, dat dit algemeen aanbevelenswaardig wordt ge acht. Benoemd wordt mej. v. d. Vliet met al- gemeene stemmen. „Maar waarom zou hij dot doen?" „O, ik geloof dat men gemakkelijk een reden zou kunnen vinden. Arnold Arm strong en John Bailey zijn elkaar vijan dig gezind geweest van het oogenblik af dat de laatste, als kassier van de Han delsbank, Arnold Armstrong bijna in han den van de politie gaf. En bovendien ver geet u dat ze allebei het hof gemaakt hebben aan juffrouw Gertrude. Bailey's vlucht maakt ook een onaangenamen in druk". „En denkt u dat Halsey hem gehol pen heeft om te ontsnappen?" „Ongetwijfeld". Wat kan het anders zijn dan een vlucht? Juffrouw Innes la ten we eens nagaan wat er volgens mij dien avond gebeurd is. Bailey en Arm strong hadden ruzie gehad op de club. Dat heb ik vandaag gehoord. Uw neef nam Bailey mee, hier naar toe. Gedreven door jaloezie en krankzinnige woede volgde Armstrong hen, langs het voetpad. Hij kwam in den oositelijken vleugel binnen, misschien heeft hij geklopt en is hij bin nengelaten door uw neef. Toen hij nog maar net in huis was, is hij doodgescho ten door iemand die op de wenteltrap stond. Na het schot hebben uw neef ein Bailey dadelijk het huis verlaten en zijn naar de garage geloopen. Zij zijn door den zij-ingang verdwenen, waardoor nie mand hen gehoord heeft en toen u en juffrouw Gertrude beneden kwamen was rustig." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1