DE WENTELTRAP Reepenmei Cadeau N°. 72 Maandag 21 Juni 1926 113e Jaargang ZIJ ABONiM EEREN GRATIS. is FEUILLETON UITKNIPPEN EN BEWAREN! vóór 1 AUGUSTUS 1926 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCUE COIMT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant j en Kteeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag die zich met ingang van heden, voor min stens 3 maanden, op de Goesche Courant ontvangen de nummers tot 1 Juli a. s, BUITENLAND. OVERZICHT. De kabmets-crisis in Frankrijk. Briand heeft de opdracht tot kabinets formatie teruggegeven en Doumergue heeft daarop Herriot verzocht zich met deze laak te belasten. Men voorspelt Herriot geen gemakke lijke taak. Had Briand reeds te kampen met de oppositie van rechts en van liiinks, Herriot zal vermoedelijk nog meer moei lijkheden ontmoeten, daar hij niet links genoeg is om de socialisten voor zich te winnen en te veel naar links gaat om de gematigden op zijn hand te krijgen, het geen Briand nog al eens gelukte. De rechterzijde heeft dan ook onmiddellijk aangekondigd, Herriot te zullen bestrijden en de banken zuilen hem zeker niet gun stig gezind zijn. Hoewel men in Frankrijk de opdracht aan Herriot vanzelfsprekend acht, ver wacht men geen resultaat, tenzij Herriot heel veel water in zijn wijn doet. Zoo niet, dan verwacht men een nieuwe op dracht aan Briand, die in dat geval ver moedelijk steun zou zoeken bij de rechter zijde en die Poincaré's reeds toegezegd» medewerking dan zou kunnen aanvaarden zonder het verwijt te moeten hooren, dat hij niet eerst steun bij de linkerzijde ge zocht heeft. Herriot moet voorloopig plannen heb ben voor een republikeinsche concentratie en heeft o.m. geconfereerd met den fiman- cieelen specialist Bokanofsky, in de Ka mer herhaaldelijk als rapporteur over fi nancieel© onderwerpen naar voren getre den. De mogelijkheid vain Herriot s op treden wordt in finaincieele kringen niet gunstig beoordeeld; de frainc daalde weer. De Clhineesche generaals. Een Japan sch blad aldus een brief uit Peking -in de „Frankf. Ztg." heeft onlangs een lijst gegeven van Chineesche generaals en politici, die in het afgeloo- pen jaar overleden zijn. Er waren er der tig. Vijftien zijn een gewelddadigen dood gestorven. In dienst van het vaderland? In ieder geval heeft hun dood de belan gen van het land gediend, merkt het blad zeer boosaardig op. De gouverneurs der verschillende pro vincies maken het land nog steeds onvei lig en brengen het volk onnoemlijk lijden toe. Hier en daar hebben de boeren een eigen verdediging georganiseerd. Waar Naar het Amerikaanscb van MARY ROBERTS RINEHART. M „Er is iemand in de waschknmer op gesloten" zei ik hijgend. „Tenminste je hebt toch niemand over het grasveld zien gaan of bij het huls zien loopen, is 't wel?" „Ik geloof dat we overal wat achter willen zoeken", zei Gertrude op vermoei den toon. „Neen, ik heb niemand gezien, behalve Thomas, die er uitzag, of hij de keuken had leeggestolen. Wat hebt u daar opgesloten bij de wasch?,, „Ik heb geen tijd om het je uit te leg gen", antwoordde ik. „Eerst moet ik War ner halen. Als je buiten bent om een luch tje te scheppen, moest je je overschoenen maar aantrekken. En toen zag ik dat Ger trude manic liep niet erg, maar zoo, dat ze toch langzaam vooruit kwam en het loopen haar blijkbaar pijn deed. „Wat scheelt er aan?" vroeg ik. „Ik ben gestruikeld over een paaltje" vertelde ze. „Ik dacht, dat ik Halsey misschien zou zien thuis komen. Hij hij moest hier eigenlijk zijn." Ik liep de oprijlaan af. De tuinmansr woning stond een heel eind van het huis af, vlak bij den grooten weg. Er stonden 'twee witte pilaren bij den ingang, maar het ijzeren hek, dat vroeger door den por zij ergens een soldaat alleen ontmoeten, wordt hij afgemaakt. De „noodlansen" noemt men de boeren, die dit werk ver richten. De toestand der bevolking is sinds de overwinning van- Tsjang-Tso-Lin en Woe Pei Foe over het leger van Feng nog slechter geworden. Ondier Feng zijn er zeer zeker ook heel erge dingen gebeurd, maar er heerschte toch nog een zekere discipline in dit leger. De legers van Tsjang en van Woe lijken nog veel meer op bandietenbenden. Onmiddellijk nadat zij zegevierend Peking waren binnenge trokken begon er tusschen de officieren een strijd om de baantjes. Vooral die baantjes waar men dagelijks over flinke inkomsten kon beschikken werden zeer gewild. Gedurende een paar dagen is er een strijd gevoerd tusschen drie groepen van ieder zoowat vijftig man om het tele graafkantoor. De eerste groep had direct bezit genomen van de bureaux; de tweede lag in het voorhof en de derde op den toegangsweg. Het publiek werd verhinderd telegrammen te verzenden. De groote generaals waren trouwens geen haar beter dan de officieren en sol daten. Zij decreteerden onmiddellijk den gedwongen koers van heit door hein uit gegeven geld. Dat geld was feitelijk niets waard, maar de soldaten maakten er zeer goede zaakjes mee; zij gingen ergens in een winkel een kleinigheid koopen, betaal den met een nietwaardig tien-dollarpapier vain hun generaal en eischten goede zilve- veren munt terug. De winkeliers gaven de verlangde waren liever heelemaal gratis De soldaten kochten echter ook wel eens zeer dure dingen en dan werd de situatie moeilijker. Na een paar dagen werden alle zaken gesloten. De soldaten konden ner gens nog wat koopen. Toen heeft het opperbevel ingegrepen en eenvoudig ge- eischt dat de Kamer van Koophandel zelf een flink bedrag van die legerbiljetten zou overnemen; eerst was er slechts sprake van een millioen; later werd het echter drie millioen dollars. Tegen dien prijs werd dan de gedwongen koers der waar- delooze biljetten opgeheven. De vrouwen tegen den oorlog." De vrouwelijke „vrede-pelgrims", die de laatste drie weken uit alle deelen des lands naar Londen opgemarcheerd zijn, hebben zich Zaterdagmiddag in Hyde Park vereenigd tot een groote betooging legen den oorlog, na een schildcrachtigen optocht van 7000 vrouwen met vlaggen en spandoeken door de straten van West End. Ieder van de vier afdeelingen werd geleid door een vrouw op een wit paard gezeten. Het doel van dezen pelgrims tocht was de bevordering van ontwape ning en van de regeling van alle geschillen door overleg en arbitrage. Door den verrekijker. De oud-koningin-moeder van Grie kenland, Olga, is overleden. tier open en dicht werd gemaakt, stond nu voortdurend open. Tegenwoordig reed iedereen in een auto, en had niemand meer tijd voor dichte hekken en portiers. Het huis bij den ingang van den tuin diende dan ook alleen om er bedienden onder dak te brengen, het was van alle gemakken voor zien en eigenlijk veel gezelliger, dan het jote huis. In gedachten verdiept liep ik de oprij laan af. Wie zou het zijn, die door me neer Jamieson in den kelder was opge sloten? Zouden we een lijk vinden of iemand, die erg gewond was? Waarschijn lijk geen van beiden. Degene die naar be neden gevallen was, had nog kans gezien om de deur van binnen af te sluiten. Als ij van buiten kwam, hoe was hij dan in huis gekomen. Als het iemand van ons huis houden was, wie kon het dan geweest zijn? En toen sloeg de schrik mij plotseling om het hart. Gertrude! Gertrude en haar verstuikte enkel! Gertrude, die mank liep in den tuin terwijl ik dacht dat ze in bed lag! Ik probeerde de gedachte van mij af te zetten, maar dat ging niet. Als Ger trude dien avond op de wenteltrap geweest was, waarom was ze dan gevlucht voor meneer Jamieson? Degeen die een schuil- ats had gezocht achter de deur boven aan die trap, was blijkbaar niet erg op de hoogte van bet huis en van de manier waarop de wasch hier naar beneden ge gooid werd. Het werd steeds geheimzin niger. Welk verband kon er in vredesnaam bestaan tusschen Halsey en Gertrude etn den moord op Arnold Armstrong? En Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5 ets. Kwatta Reep-etiketten en met deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise K Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3,- Koopt een HEELE DOOS Kwatta's 5 ets. Reepen (Melk of Javareepen) en g\j zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit '/3 K.G. PRIMA KWATTA CACAO, Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaaf van juist adres aan (37) KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig. De Derbyshire Iron Company te Stanton (Engeland) heeft Zaterdag na af loop van den werktijd aan haar arbeiders meegedeeld, dat die poorten van de fabriek Maandag gesloten zullen blijven uit gebrék aan kolen. Door deze gedwongen uit sluiting worden 7000 arbeiders getroffen. Vrijdag heeft een onbekende vrouw getracht een aanslag te doen op Pilsoedski. Bij haar verhoor weigerde zij eenig ant woord te geven. Zij is wegens gekrenkte geestvermogens ter observatie opgenomen. Uit Hannover wordt aan het „Berk Tageblatt" gemeld, dat die leiders van de protestbeweging, ondanks hun toezeg ging dat zij hun actie tegen prof. Lessing zouden staken, het parool hebben uitgege- geven dat de studenten hedenmiddag, als prof. Lessing zijn college zal houden, de Universiteit hebben te mijden. Ze zou den dus voornemens zijn hun proteststa king tegen den hoogleeraar voort te zetten. KOLONIËN. Het record Rotterdam-B ata via Doordat het motorschip „Indrapoera", dat 28 Mei j.i. uit Marseille vertrok, in den recordtijd van 20 diagen en 18 uur Batavia bereikte, heeft de heer Schotel, die per vliegtuig de rei§ Rotterdam-Mar seille volbracht, het record van de kort ste reis Nederland-Java op zijn naam gevestigd. Deze passagier vertrok 28 Mei voor middags 3.35 uur van Rotterdam en kwam 18 Juni des middags te 12 uur 30 te Ba tavia aan, waardoor de reis volbracht werd in 21 dagen en 2 uur 45 minuten. De combinatie van vliegtuig en mailboot is dus wel in staat op den reis duur naar Indië kostbaren tijd te toch, hoe ik ook mijn best deed, overal stuitte ik op dingen, die op zulk een ver band wezen. Onderaan de oprijlaan liep de weg met een lange, hoefijzervormige bocht om de tuinmanswoning heen. Ik zag licht schijnen tusschen de boomen en in een van de kamers boven zag ik vage scha duwen, alsof er iemand heen en weer liep met een lamp. Ik liep heel zachtjes op mijn huis schoentjes en voor den twee den keer dien avond botste ik tegen iemand aan toen ik vlak bij het buis kwam. Ik liep tegen een man aan met een lange jas, die in het donker naast den weg stond, met zijn rug naar mij toe, en naar de verlichte ramen keek. „Wel verdraaid!" riep hij woedend uit en keerde zich om. Toen bij mij zag wachtte hij niet op een antwoord van mij. Hij verdween dit letterlijk waar, hij verdween volkomen in de duisternis, zon der dat ik meer dan een glimp van zijn gezicht te zien had gekregen. Ik kreeg vaag dein indruk dat hij een voor mij on bekend gezicht had en een soort van pet met een groote klep droeg. Toen was hij weg. Ik liep naar de tuinmanswoning en klopte aan. Wel twee of drie keer moest ik kloppen voor Thomas verscheen, en toen deed hij de deur nog maar een paar centimeters open. „Waar is Warner?" vroeg ik. „Ik ik geloof dat hij in bed ligt, juffrouw". „Laat hem opstaan", zei ik, „en doe vredesnaam die deur open, Thomas. SCHOOL EN KERK. De geshingelde dominee. Reverend Patty Honj, predikante bij de Methodisten kerk van Promise Ci ty in den Amerika an schen staat Iowa, is een 19-jarig, alleraardigst meisje, dat het poeierdoosje niet veracht en haar welbe spraakte lippen met een lippenstift graag een koenere welving geeft. De jongedame, die een zeer geliefd voorgangster is en den kerkgang in Promise City een onver moeide stijging heeft doen ondergaan,werd kort geleden geïnterviewd en heeft zich over haar vorming, haar beroep en haar levensopvatting ondubbelzinnig uitgespro ken. Patty is de telg uit een geslacht van geestelijkenzij heeft haar opleiding ge noten aan de Philipsumiversiteit en deze later voortgezet aan het Bible-Coliege van de Drake-Ueiversiteit. Nadat zij on der heurs vader leiding reeds op zeer prillen leeftijd de laagste klasse van de Zondagsschool had onderwezen, probeer de zij, als studente, bij afwezigheid van haar vader predikbeurten te vervullen op den kansel te Lindsay in Oklahoma, al waar haar vader dominee is. Drie pree- ken vielen buitengemeen in den smaak. Zoo viel het niet te verwonderen, dat zij met haar negentiende jaar ter leiding van de „Kerk der leerlingen van Christus" naar Promise City werd beroe pen, en weldra merkten de gemeente naren, dat zij met hun nieuwe dominee een goede keus hadden gedaan. Wanneer Patty preekt, maakt zij een even waardi- gen als bekoorlijken indruk. En niet al leen preekt zij, maar ook verzorgt zij de zwakken en zieken harer gemeente, is steeds met troost en opwekking bij de Ik zal op Warner wachten". „Het is hier een beetje benauwd, juf frouw", zei hij, terwijl hij met tegenzin gehoorzaamde. „Misschien wilt u liever op de veranda wat gaan zitten uitrusten". Het was zoo duidelijk dat Thomas lie ver niet had dat ik in huis kwam, dat ik naar binnen, ging. „Zeg aan Warner dat er haast bij is", herhaalde ik en ging de zitkamer in. Ik hoorde Thomas naar boven gaan, hoorde hem Warner roepen en het heen en weer loopen van den chauffeur terwijl deze zich haastig aaukLeetJde. Maar ik keek met belangstelling rond in de kamer be neden. Midden op de tafel stond een leeren reistasch open. Er zaten borstels en fles- schen in, met zilveren bovenstukken en het heele ding ademde weelde overdaad en vrouwelijkheidHoe kwam het daar? Dat vroeg ik mij nog af toen Warner de trap af kwam loopen. Hij was volkomen ge kleed en zijn eerlijke jongensgezicht had een verlegen uitdrukking. Hij was bui tenman, volkomen eerlijk en betrouwbaar, tamelijk ontwikkeld en vlug van begrip een van het kleine leger van Ameri ka an sche jongelui die hun practischen aan leg speciaal richten op automobielen en met prettig werk een goed salaris ver dienen. „Wat is er aan de hand, juffrouw In- pies?" vroeg hij belangstellend. „Er zit iemand in de waschkelder op gesloten", antwoordde ik. „Meneer Ja mieson heeft je noodig om hem te helpen het slot open te breken. Warner van wie hand en zorgt voor passend vermaak van de jeugd. Zij heeft in de nabijheid Ier kerk een speellokaal ingericht, waar rol schaatsen kan worden gereden en alle mogelijke sport beoefend. Er worden zelfs tooneeLopvoeringen in de kerk gehouden, waarbij bijbelsche tafereelen, als b.v. d „verloren Zoon" of „Ruth en Naomi worden uitgebeeld. Dominee Patty wordt door den één „reverend" genoemd, door den and r „dominee", door een derde ,,zusl v Horn". De jeugd zegt eenvoudig „Patiy" Kortom: echt Amerikaansch! PROVINCIE-NIEUWS. Verboden vervoer. De douane-ambtenaren te Temeuzen hebben aangehouden het Engelsche stoom schip Florence Couhe, komende van Geut en bestemd naar Hayle in Cornwall (En geland), dat als lading onder meer ver voerde 600 K.G. buskruit, zonder dat deze lading door de daarvoor vereischto documenten werd gedekt. Het schip staat onder bewaking der marechaussee. Ruilverkaveling in Zeeland. De bond van vereenigingen van oud- leerlingen der landbouw-wilnitercur sussen ia Zeeland had aan zijn afdeelingen hunne meening gevraagd over ruilverkaveling in Zeeland. Thans is het rapport verschenen over de de ingekomen antwoorden der af deelingen, hetwelk is samengesteld door de Iheeren I. A. Risseeuiw te Oostburg; A. C. Zandee te Kloetingc, T. Burger te- Wemeldinge en W. de Buck te Meliskcrko van wie de laatste als rapporteur is op getreden. Bij de beantwoording van de vraag, of Zeeland aan ruilverkaveling op uitgebrei de schaal behoef te heeft, wordt er in het rapport op gewezen., dat in ons land, spe ciaal in het Oosten, streken zijn waar vele redenen aanwezig zijn om de wet op de ruilverkaveling te hulp te roepen op de oudere gronden is de splitsing der per ceelen verbazend ver doorgevoerd. Dc provincie Zeeland steekt hierbij zeer gun stig af, daar dit bezwaar er niet zoo veelvuldig voorkomt. Wel is in dc oudste polders de verdeeling het verst doorge voerd, maar van versnipperde bedrijven is schier geen sprake. De weidegebieden van Zuad-Bevelajul, Walcheren en Schouwen maken een min der gunstigen indruk. De boerderijen lig gen niet in deze gebieden, maar in de dorpen er rondom, zoodat de afstanden tot de weideperceelen zeer groot zijn. Bo vendien vindt men in deze lage, oude ge deelten weinig goede verkeerswegen. I let komt vaak voor dat iemand uit den Oost hoek van de streek weideperceelen heeft aan den Westelijken rand van het weidog. bied» en omgekeerd. Toch is de grootte en vorm der perceelen niet ongunstig. Voor het aanwezig zijn van slooten zou het niet gemakkelijk zijn, in deze weidestreken een ruilverkaveling uit te voeren. De redenen, welke vaak een ruil ver is deze tasch?" Hij was al bij de voordeur, en deed net of hij mij niet verstond. „Warner", riep ik. „Kom eens hier. Van wie is die tasch?" Toen stond hij stil, maar bij kwam niet terug. „Die die is van Thomas zei hij en liep de oprijlaan in. Van Thomas! Een tasch met spiegels en poeder en huidcrêmes waarvan Thomas het gebruik niet raden kon! Hoe het ook zij, ik borg de gedachte aan de tasch zoo lang achter in mijn hoofd op mijn arme hoofd dat vol raakte met onbe grijpelijke en schijnbaar tegenstrijdige fei ten, en ik volgde Warner naar het huis. Liddy was weer in de keuken terug: de deur naar de benedentrap was gegren deld en de tafel stond er tegen aam; en naast haar op de tafel lagen een aanlal keukengereedschappen „Weet je ook al of er iemand weg is uit huis?" vroeg ik, zonder notitie te ne men van de steelpannen, deegrollen en de pook van het fornuis. „Rosie is er niet", zei Liddy met na druk, ze had al van het begin af een hekel gehad aan Rosie, het kamermeisje. „Juf frouw Watson is maar haar kamer gegaan en heeft ontdekt dat ze verdwenen was, zonder hoed. Men schen die zoover van do stad af gaan zitten in een vreemd huis met bedienden die ze niet kennen, moeten er zich niet over verbazen al© -ze op een ochtend wakker worden met een afgesne den hals. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1926 | | pagina 1