Grinnik-Pilletjes „Gelooft u aan geesten?" vroeg de jongeman aan z'in dans-dame. „Hm, over bet algemeen soms!" zeide bet juffertje abstract. „Hoe bedoek u dat?" vroeg de jonge beer. „Nou, aan de uwe geloof ik niet", zei bet juffertje snibbig. De compagnon kwam buiten adem op bet kantoor, deed de deur zorgvuldig dicht en zeide: „Scbrik niet. Meijer, schrik niet; je vrouw is er vandoor, met je chauffeur, per automobiel „Godbewareme, zei Meijer: „toch niet met de nieuwe Humber?" „Vin je me niet verjongd?" vroeg het meisje dat beur baar had laten „shing- Len" aan baar vriend. „Hm, méér verjongensd!" zeide deze. „Voor sport interesseert u zich zelier niet?" vroeg de voetballer aan den dikken heer. „Wel waarachtig!" zei deze: „we hebben drie keer in de week 'n wedstrijd, wie 't meeste glazen bier drinkt!" Het was zeer warm en twee mannen genoten in een dorpsherberg van een glas lager bier. Heerlijk, zei de een, daar zou ik wel tien glazen van kunnen drinken Nou zeg, ik wed om een riks, dat je dat niet klaarspeelt, was het antwoord. Wacht even, ik zal aanstonds zeg gen, of ik de weddenschap aanneem ja of neen, zei de eerste. Na een minuut of vijf kwam hij terug In orde. Aangenomen: Tien glazen bier werden voor hem neer gezet, en hij dronk ze alle achter el kaar uit. Wel, zei de verliezer, hier is je riks. Ik had niet gedacht, dat je het 'm leveren zou! Eigenlijk was ik er ook bang voor. Daarom ben ik eerst even in dè her berg hiernaast geweest, om te probee- ren, of ik 't kon! was bet verbluffende antwoord. Teuois kwam thuis, met een blauw oog, een gebroken neusbeen en een opgezwol len gelaat. „Dat heeft Sjoerd gedaan" zei hij tegen zijn vrouw. „Schaam je, door dat onderkruipsel van een Sjoerd zich te laten slaan! Een kerel als jij zich op den kop laten zitten, door zoo'n smeerlap, zoon „Stil, Tnijn", zeide Teunis. „Van de dooden niets dan goeds." Politieagent: „Waarom hebt U niet ge stopt? Ik heb toch met m'n hand ge wuifd." Sportjuffr. (verontwaardigd)„Dacht U, dat ik er zoo eentje was, die maar direct stopt, als een man d'r toewuift Op een spiritistische séance wil men den geest van de vrouw van een der aan wezigen doen verschijnen. Het gelukt maar niet. Na afloop bespreekt men druk de mislukking. „Mij verbaast fiet niks", zegt hij. „Zij zal zeker weer niets hebben gehad om aan te trekken! Dat was vroeger ook altijd zoo!" Waard heeft dat hij Lessing „helaas" moet beschermen, wat hem een „onaangename plicht" is), de zijde van de studenten kie zen. De minister van onderwijs, dr. Be cker, die natuurlijk ook met de zaak op de hoogte is gesteld en die zelfs overweegt of het niet beter is de hoogeschool te slui ten, denkt er echter niet aan de eischen van de studenten om prol. Lessing te ont slaan, in te willigen. Het gaat nu hard- te gen hard. Men zal zich misschien afvra- vragenMaar zijn er dan geen andere dan nationalistische studenten op die school. Zeker, die zijn er wel, maar de overigen oefenen er dusdanige terreur uit, dat de genen, die wel de colleges van prof. Les sing zouden willen bijwonen, niet den moed hebben zulks te doen. Daar komt nog iets anders bij. De professoren staan zooals gezegd aan den kant der opstandelingen. De studenten, die toch de colleges van prof. Lessing zouden willen volgen, zou den daarvan bij de examens de nadeelige gevolgen ondervinden, doordat zij moei lijker vragen te beantwoorden zouden krij gen dan de anderen. Feitelijk zijn de rec tor en de andere hoogleeraren, die i nplaats van tegen de rebelleerende jongelui op te treden hen stijven in bun verzet tegen den collega, de hoofdschuldigen in de zaak, die zooveel beroering heeft gewekt, dat de regeering er al aan te pas is moeten ko men, en die de heeren in "Berlijn nog wel eens moeilijke oogenblikken zou kunnen be zorgen. Minister-Crisis in Frankrijk. De eerbiedwaardige lijst van Fransche ministers van financiën, gesneuveld op het veld van eer bij de verdediging van den franc kan worden aangevuld met den naam van Raoul Péret. Deze is sedert April 1925, de zevende, die het op het kussen van den fimahcieeien zetel te be nauwd kreeg. Sinds April traden als zoo danig af: Clementel, de Monzie (reeds een week later), Caiilaux, Painlevé, Lou- cheur, Doumer, en thans Péret! En in dien tijd dus van 10 April 1925 tot 15 Juni 1926 zijn de bankbiljettencircu- latie, het aantal franken dat in het pond gaat, en de kosten van levensonderhoud gestegen met resp. 2.4, 93 en 35 procent. Péret is een der vele middelmatigheden geweest, aan wie momenteel de leiding van Frankrijk's financieele belangen toever trouwd moet worden bij gebrek aan een groote figuur op dit speciale gebied,Voort durend heeft Briand zijn collega dan ook gedekt met zijn groote prestige van alge meen erkend leidend staatsman in Europa, doch dit heeft ten slotte toch niet kun nen voorkomen, dat Péret het hoofd in den schoot legde. Péret sleepte het geheele kabinet met zich mee. President Doumergue ontbood daarop Briand bij zich en deze belastte zich met de .zeer omvangrijke taak een nieuwe regeering samen te stellen. Briand is door voor de zooveelste maal terugge keerd, en een nieuwe groepeering zal achter hem staan. De namen der ministers wor den reeds gefluisterd. Poincaré wordt zelfs met „financiën" gedoodverfd. Door den verrekij'ker. De Italiaansche bladen melden, dat het Kamerlid Cassinelli uit de Maxi- hiaiisitische partij is gezet omdat hij een aanslag op Mussolini zou hebben aange bracht. Deze aanslag zou beraamd zijn door een student, lijdende aan godsdienst waanzin en militant lid van de uiterst- linksche partijen. Hij wilde Mussolini dooden bij diens terugkeer van zijn reis naar Tripoli. Tengevolge van de .denun ciatie van Cassine'l: werd de student in een krankzinnigengesticht geplaatst. Het stadje Zalandi (Polen) is bijna geheel door een brand verwoest. On geveer 200 huizen, in hoofdzaak zaken- huizen, zijn in de asch gelogd. Ook de groote synagoge is een prooi der vlam men geworden. De schade Loopt in de millioenen. BINNENLAND. Naar het kersenJan d. Op verzoek van de Ver. voor Vreem delingenverkeer Tiel en Omstreken, zal de directie der Ned. spoorwegen op/Zon dag 27 Juni a.s. goedkoope treinen doen loopen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, naar Tiel-en Nijmegen. Het besituur van genoemde vereeniging heeft zich in betrekking gesteld met eigenaars van kersenboomgaarden in de naaste om geving van Tiel', teneinde de bezoekers in de gelegenheid te stellen van het sap pige Bebuwsche gewas, versch van den boom geplukt, te genieten. De r ij k s m i d d e 1 e n. De rijksmiddelen brachten over Mei j.l. f 1.33 millioen meer op dan over Mei 1925; over de eerste vijf maanden f 15.90 millioen ineer dan over die periode in het afgeloopen jaar. Auto -ongeluk. Dinsdagavond is te Nassau-Dillenburg een auto-ongeluk gebeurd, waarvan een Nederlandsche familie bet slachtoffer is geworden. De heer en mevrouw W. H. van Heek uit Boekeloo maakten daar een autotocht, toen uit een zijweg een wiel rijder kwam. De heer Van Heek, d.e chauffeerde, reed, om den wielrijder te sparen, tegen een boom, waardoor de auto zwaar beschadigd werd. Mevrouw Van Heek werd ernstig verwond en is kort daarop aan haar kwetsuren overleden. Een fantastisch meisje. Woensdagavond heeft de 17-jarige dienstbode S., in betrekking bij den ban ketbakker D., aan de Hooftskade in Den Haag, teiephonisch bij de politie aangifte gedaan, dat zij, alleen {huis zijnde plot seling op het binnenplaatsje twee mannen met een baard zag loopen, die daarop den winkel binnendrongen. Na minder stichte lijke taal tegen haar gebezigd te hebben en haar te hebben bedreigd, waren de bei de mannen door de voordeur verdwenen, met medeneming van een bedrag aan geld uit de winkelfkassa. Het meisje is door de politie aangehouden en heeft bekend, het verhaal te hebben verzonnen en het geld zelf te hebben ontvreemd. De Zomert ij d. Het verbond van Nederlandsche werk gevers heeft in een adres er bij den mi nister van binnenlandsche zaken op aan gedrongen om in het vervolg aanvang en einde van den hier te lande geldenden zomertijd geheel te doen aansluiten bij dien in België, Engeland en Frankrijk. Bovendien is den minister verzocht, indien de regeering het noodig oordeel de de zomertijd hier te lande op een la ter tijdstip dan België, Engeland dn rranknjk m te voeten, met genoemde landen overleg te plegen, teneinde tot een gemeenschappelijke regeling voor den duur van den zomertijd te geraken. Hel Ne derlandsche bedrijfsleven ondervindt n.l. vele bezwaren van den toestand, zooals wij dien de laatste jaren gekend hebbein, waarbij de zomertijd hier te lande niet ge lijktijdig begint met dien in België, Enge land en Frankrijk. Een autobus-ontwerp. Verschenen is het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 13 April 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering van de spoor wegdiensten. Vrij algemeen werd dit wetsontwerp toegejuicht. Sommige Leden meenden evenwel, dat de ondernemers van autobusdiensten, welke tot het in werking treden van deze wet hun bedrijf hadden uitgeoefend, met groo- tere tegemoetkoming hadden kunnen zijn behandeld. Andere leden konden deze mee ning niet deelen en waren van oordeel dat een termijn van zes maanden vol doende is voor de bestaande onderne mingen om zich aan te passen aan den nieuwen toestand. Weder andere leden wezen er echter op, dat bestaande ondernemingen gevaar loopen, van gedeputeerde staten de ver- eiscihte vergunning niet te bekomen, het geen zij onbillijk achtten, temeer omdat geen waarborgen voor schadeloosstelling worden gegeven. Ook werd de opmerking gemaakt, dat bij het bestaan van twee diensten op een zeilde traject het geval zich allicht zou kunnen voordoen, dat één dier diensten zou moeten vervallen. Men vroeg of het met goed' zoude zijn te dien aanzien eenige regeling te treffen. Verder werd de wenschelijkheid uit gesproken, dat de wet niet zóó zou worden toegepast, dat de particuliere concurrentie al te zeer zou worden belemmerd. Ten slotte wenschen enkele leden er bij den minister op aan te dringen, dat deze zijn aandacht zoude schenken aan het vraagstuk der verzekering van de per sonen en goederen die worden vervoerd. Zij vroegen zich af, of het niet mogelijk zoude zijn de verzekering te centralisee- ren en alle ondernemingen van vervoer daar in te doen bijdragen, in te doen bijdragen. Een Nederlander veroordeeld. Het Assisenhof van Essex beeft den 42-jarigen huisschilder J. J. C. Mommers uit Fulham ter dood veroordeeld wegens moord op een 21-jarig ItaJiaansch meisje, te Thunderley in Essex gepleegd. Mom mers is Nederlandsch onderdaan en had in het Engelsche leger gediend. In den avond van 7 Mei was hij met het meisje uit wandelen gegaan; zij was vervolgens met afgesneden hals de kamer van haar moeder komen binnenstrompelen, is daar ineengezakt en gestorven. Mommers werd gearresteerd; op zijn kleeren werden bloed vlekken gevonden. Namens de verdediging werd er op gewezen, dat de beklaagde gehuwd was en-dat het meisje er bij hem op had aangedrongen er met haar vandoor te gaan; toen hij zei, dat hij tot den vol genden dag zou wachten, zou zij zelf moord hebben gepleegd. Twee geneesheeren verklaarden ter zit ting, dat de aard der verwonding eer op zelfmoord dan op moord wees. Mommers zeil verklaarde, dat de vrouw er voort durend bij hem op aandrong dat hij met haar weg zou gaan. Hij was verbaasd een scheermes in baar hand te vinden. Hij nam het haar af en stak het in zijn zak; hij had er geen idee van dat zij zich er mee verwond had. Tot zijn verrassing zat er bLoed aan het mes; hij had het wa pen toen weggeworpen. Toen hij het meisje verliet had hij geen gil gehoord. Na den watersnood. Thans is men in het Rijk van Nijmegen druk bezig de laatste sporen van verwoes ting, teweeggebracht door den watersnood bij Over-Asselt van Januari van dit jaar uit te wisschen. Heeft men een veertien dagen geleden het stuk rijksweg gelegen aan den Wy- chenscben kant van de noodbrug aan de Huurlingsche sluis opnieuw gewalst, he den is de aannemer te Grave gereed ge komen met het walsen van de Veerstraat te Neder-Asselt, terwijl men morgen be gint het gedeelte van den rijksweg gelegen tusschen den Koning van Engeland en de Huurlingsche sluis geheel in orde te brengen. Daar de Veerstraat te Neder-Asselt tot heden een grintweg was met middenin een paardenpad van klinkers, is het een groote verbetering te noemen voor het autoverkeer, dat deze weg thans gewalst is. Ook met het opruimen van zand en grint te Over-Asselt door de Heidemaat schappij worden flinke vorderingen ge maakt. Reeds zijn verscheidene kolken, door den watersnood geslagen, weer gedicht Het Engelsche invoerv erbod. In het Engelsche Lagerhuis vroeg Ken nedy, den minister van landbouw, of hij bereid was, het besluit van 2 dezer in dier voege te wijzigen, dat een uitzondering gemaakt wordt voor zendingen onder ga rantie van de Nederlandsche inspectie m kratten verzonden uit Nederlandsche havens naar de markt van Smithfield, op voorwaarde dat kalveren en schapen ontdaan zijn van huid en kop en de var kens geschroeid zijn. Guinness antwoordde, dat het onmo gelijk was, door inspectie hier of in Ne derland te garandeeren, dat het vleesch niet afkomstig is van dieren, die in het besmettmgsstadium van mond- en- klauw zeer waren. De voorwaarden, d'e Ken nedy voorstelde, n.l. het schroeien en ver wijderen van huid en kop, zouden het risidb niet doen verdwijnen en zouden het slechts moeilijker maken om te ontdekken of de dieren aan de ziekte geleden hebbein. Snippers. Een Amsterdammer, de heer E. Tosi Facino, wil in een salon-automobiel een reis om de wereld maken, welke 5 jaar duren zal, en waarop hij verplicht is, 50.000 steden te bezoeken. De steeds nog wassende Waal heeft alle aanwassen en uiterwaarden bui ten de zomerkaden onder water gezet en daardoor groote schade berokkend aan wei- en hooiland. Met man en macht is men bezig het reeds gemaaide gras uit het water te halen. Te Pannerden, Giesbeek 'en An- gerlo, staan tallooze weiden blank. Het vee moest inderhaast worden weggehaald. GEMENGD NIEUWS. Voor vrede en vrijheid. De Britsche afdeeling van de intern, vrouwenbond voor vrede en wijheid heeft met twaalf van de grootste vrouwenorga nisaties, die zich bij haar aansloten voor dit doel, een „kruistocht" georganiseerd door geheel Engeland. 100.000 vrouwen hebben in Mei en Juni haar haardsteden verlaten en zullen 19 Juni in Hyde Park te Londen aankomen, waar zij een reus achtige demonstratie houden. Ze gaan te voet over groote afstanden en zijn ge kleed in een pelgrimskieed, zooals de oude pelgrims dat droegen. Zij voeren banieren en deviezen mede. Het algemee- ne devies luidt: „Britsche soldaten trok ken in den krijg; Britsche vrouwen trek ken voor den vrede uit". Een rampspoedige oefening. Bij een oefening van het RoodeKruis op de Wann See bij Berlijn, waaraan circa 1000 Roode Kruismanschappen en Roode-Kruis zusters deelnamen, moesten 15 schoolkin deren van een stoomboot in het water springen. Zij zouden dan door het Roode Kruispersoneel gered worden. Tengevolge van het stormachtige weer en den zweren golfslag kon één der kinderen, een twaalf jarig knaapje, zich niet boven water hou den, verdween in de diepte en verdronk voor de oogen van het Roode Kruis personeel en van de vele gasten, die de oefeningen bijwoonden, onder wie de voor zitter van het Roode Kruis., generaal von Winterfedl en prinses Henriëtte van Pruisen. Het feit, dat het Roode Kruis voor een dergelijke oefening het leven van 15 schoolkinderen in de waagschaal stelt, heeft natuurlijk allerwege geweldige ver ontwaardiging gewekt, en in de commen taren van de bladen wordt dan ook het hoofdbestuur van het Roode Kruis ten scherpste aangevallen. Het Roode Krus poogt de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven door in een verklaring het ongeluk toe te schrijven aan een samen loop van noodlottige omstandighe.den.Maar dit excuus wordt door niemand aanvaard. Terecht wijzen de bladen er op dat het onverantwoordelijk is schoolkinderen, drie nog te jong zijn om het gevaar in te zien., 'geheel gekleed, maar zonder reddingsgor- dels of zwemvesten op 200 M. van den oever over boord te laten springen, alleen om aan te toonen hoe voortreffelijk de Roode Kruismanschappen de kunst ver staan drenkelingen te redden. De bladen van links laten in hun commentaren uitko men, dat de geheele demonstratie een uitgesproken militair karakter droeg en noemen de oefening een „Parade und Manege Schaustück. Alles ging op com mando, geen van de Rooide Kruisman- schappen mocht zonder nadrukkelijk be vel een vin verroeren en voor bet begin van de oefening inspecteerde prinses Hen riëtte de in een breed front opgestelde Rgode Kruistroepen. Naar alle waarschijnlijkheid zal tegen de organisatoren van de oefening een vervolging wegens het veroorzaken van dood door schuld worden ingesteld. Het onderzoek van politie en justitie is reeds in vollen gang. Slachtoffers van het drukke verkeer. Volgens een statistiek van de national safety council te New-York,-zijn verleden jaar in de Vereenigde Staten 25.000 men- schen gedood en 750.000 gewond bij auto- ongelukken. Het aantal doodelijke ongelukken ver oorzaakt door auto's steeg tot 17 per 100.000 inwoners, tegenover 15 in 1924. Meer dan 6000 kinderen beneden 15 jaar werden door auto's gedood. Dit aan tal is slechts iets minder dan in 't daar aan voorafgaande jaar, waaruit men con cludeert, dat de campagne voor „veilig heids-onderwijs" in de scholen resultaat heeft gehad. De veiligheidsraad zegt in zijn rapport verder stappen te hebben gedaan om ge vaarlijke verkeerspunten op te ruimen en spoort aan tot het ontwerpen van strengere verkeersbepalingen voor voetgangers, ten einde straat-ongelukken te voorkomen. Om Caruso's erfenis. Caruso's weduwe, vroeger Dorothy Park Benjamin, is ten gunste van Gloria Caruso, de 6-jarige dochter van den groo- ten tenor, een proces begonnen te Tren ton (New Jersey), ten einde het leeu wenaandeel te behouden in de opbrengsten van de gramofoonplaten. Het doel van dit proces is te beletten, dat de zoons van Caruso, Rodorfo en Enrico, alsook een onwettige zoon en Giovanni Caruso, de broer van den zan ger, een deel verkrijgen van de 1 millioen dollar, die jaarlijks door de fonograaf- maatschappij wordt betaald. Een testament voor Gloria's geboorte gemaakt, bepaalde, dat de zoons en broers erfgenamen zouden zijn. Aldus meldt de .Chicago Tribune" Moderne romantiek. Had mr. Wardle uit de Pickwick Pa pers over moderner vervoermiddelen dan postwagens beschikt, bij zou spoediger zijn zuster Rachel achterhaald hebben, toen deze met den loozen Jingle van Dingley Dell was gevlucht. Moderne va- diers stellen zich niet eens meer tevre den met het pakken van den eersten trein of boot maar zij huren een vliegtuig om vLak voor hun kinderen neer te dalen., wan neer deze op het punt mochten staan een verkeerd pad in te slaan. Een Londensche vader vernam, dat zijn dochter met een ondernemend jongmensch er vandoor was gegaan. Het paar had een spoorkaartje naar een badplaats aan de oostkust genomen; een vliegtuig met vier plaatsen een voor den vertoorn den vader, een voor den bestuurder en twee aanvankelijk nog ledige stoelen, maar bestemd voor het ontaarde meisje en den te ontmaskeren ridder was spoedig in Croyidon gevonden. Het high speeds door kliefde papa de kille wolken van Enge- lands verregenden zomer en daalde schie lijk in de badplaats neer. Een auto bracht hem naar het station, waar hij arriveerde juist enkele minuten voordat de trein uit Londen aankomen zou. De begroeting was onstuimig, maar miste hartelijkheid. In de wachtkamer wer den spijkers met koppen geslagen, en de dochter, die de voortvarendheid van haar minnaar had bewonderd, docli thans zag, dat het ook de vorige generatie als het noodig is niet aan activiteit ontbreekt, was geïmponeerd door zooveel „opvlie gendheid" van haar vader en ging met hem per vliegtuig naar huis terug. De jonge man gaf er de voorkeur aan per trein huisr waarts te keeren, hetgeen in de gegeven omstandigheden volkomen begrijpelijk was. De mannel ij ke mode. Een gróbt Berlijnsch station. Fraulein Hilde, 19 jaar, lief, wat ouderwetsch gekleed, wordt door mama naar den snel trein gebracht. Slaapwagenbiljet heeft zij. „Wagen zooveel, compartement zoo veel, nummero zooveel", zegt de slaap- waigenconducteur. Mama schuift de deur open. Neen maarda's haast onmogelijk. Op het ondierste bed ligt een heer in pyjama, rookt een cigaret, leest een boek. Deur dicht. Mama stormt naar den conducteur. „Zeg 's moet dit jongmeisje soms met een heer samenhoe denkt de spoordirectie er aan! Wat 'n organisatie! Als ik er zelf toevallig niet bij ben, denkt het kind in baar naïviteit misschien, 't hoort zoo. Geeft de directeur haar soms langs administratieven weg haar goeden naam terug?" De conducteur: „Een heer?! Niet te gelooven, daarop wordt strikt gelet. Zelfs verloofden mogen niet in één coupé. Al leen bewijsbaar getrouwden. Liever geen tucht dan ontucht! „Ausgeschlossen dus". Mama kookt. Zegt vlijmscherp: „Wat heb ik aan die praatjes? Je maakt daar mee dien man daarbinnen toch niet onge daan? Die man ligt daar positief in het compartiment van mijn nog niet eens meer der jarige dochter. „Dat zal wel anders worden", be- Loofide de Schaffner. „Die vent moet er uit. Drie personen rukken de deur open. „Uw biljet", zegt de Schaffner ijskoud. Het jongmensch, blijkbaar geen Duit- scher, begrijpt niettemin, tast in het taschje, dat naast zijn bed hangt, overhan digt zijn biljet. De Schaffner wordt bleek. Nummer in orde, naam Gert B Hemel, daar moet een vergissing „Een vergissing meneer! U moet direct uitstappen, ik zal u een ander bed wij zen". Verstaat niet. Denkelijk een Rus. Een Russische dame komt er bij, treedt als tolk op. „Neen. Deze persoon wil niet uitstappen. Biljet in orde. Duitsch- land 'rechtsstaat. Denkt er niet aan. Er zijn nog alleen heerenplaatsen over. Over een paar minuten vertrekt de trein. Stationspolitie! Die komt. Verbreking der diplomatieke betrekkingen. Voortzetting

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 2