GOESGHE COURANT Voor de Vrouw BIJVOEGSEL OVER BELASTINGEN. •gaffe i l* i lé m Hoofdhuid VAN DE VAN VRIJDAG 18 JUNI 1926. Betalen wij te veel belasting;? Stel deze vraag aan "den eersten den beften belas ting betalenden burger en bij zal u ant woorden „Ja, vee! te veel!" De rijke beweert, dat de staat een ongeoorloofd deel van zijn vermogen en zijn inkomen opeischt, de arme, of liever: ieder die moet rondkomen van hetgeen hij met zijn arbeid verdient, jammert over den on dragelijk geworden belastingdruk. En het gemopper en geklaag over de hooge belastingen is zoo luide gaan klinken, dat het is doorgedrongen tot het werk vertrek van den chef van alle belast'mg- gaarders: den minister van financiën, die sindsdien schier geen gelegenheid laat voorbijgaan om m het openbaar ex offi cio, te verzekeren, niet alleen, dat hij de mopper- en klaagstemmen aanhoort, maar ook, dat hij op middelen piefrmst om het geluid te doen verzwakken, met alle wilskracht, die in hem is. Edoch, tusschen willen en kunnen gaapt nergens een diepere kloof dan bij een regeerings- leider. Waar een wit is, isr .een weg, maar voor den minister van goeden wille wordt de weg gebarricadeerd met het bordje: „Verboden toegang zonder toe stemming van Biet parlement". Zoodat wij maar zeggen willen: zoo lang ons gejam mer over den zwaren belastingdruk den Bieeren en dames in bet parlement onver schillig laat, moet de minister tegen zijn zin doorgaan met het heffen van te liooge belastinggelden. Troosten wij ons De ontevreden be lastingbetaler is een eeuwigbeidsverschij - ning. Onze dappere voorouders uit de zes tiende en zeventiende eeuw mopperden over de „generale petities", de boeren uit de achttiende eeuw in Frankrijk mop perden over de zware lasten, die door den staat, de grondbezitters en de pachters op Biun schouders waren gelegd. En toen minister Turgot dien druk verlichten wilde door ook van adel en geestelijkBicid belasting te eischen, werd bij weggejaagd. Na de NapoleontiscBie oorlogen jammer de heel Europa over den z waren belasting druk. Troosten wij ons dus met de weten schap dat klagen en moppenen over de be lasting voorkomt in alle tijdperken van de geschiedenis. Maar, er is nog een om standigheid, die ons tot troost kan dienen. Wanneer ons klagen en mopperen niet helpt, komt bet economisch leven zijn eischen stellen, eerst in den vorm van verzoeken, vergezeld van waarschuwingen en zoo dit niet helpt, in den vorm van drei gementen. Zoodra het economisch leven gevaar loopt te ontwrichten, zoodra volks verarming begint merkbaar te worden, gaat men in de parlementen de wensche- lijkheid van het opruimen van het bordje „Verboden Toegang" overwegen en liet eind van het liedje is dan, dat de minister die wel wilde, maar niet mocht, onder toezicht van het parlement, den weg be wandelt, die leidt naar vermindering van den belastingdruk. Het schijnt, dat wij, in Europa, tot dit punt genaderd zijn. Niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland, zijn velen tot het besef gekomen, dat en hier raken wij den kern van bet belas- tingvraagstuk tengevolge van de uit breiding van de bemoeienis van de over heid met bet particulier leven (sociale politiek enz.) Biet belastingwezen grondig herzien dient te'worden. De praktijk: de belastingheffing dient gegrondvest te worden op een nieuwe theorie. Er zijn economisten (o. m. prof. Liefmann) die reeds jaren geleden wezen op de nood zakelijkheid van een herziening van bet belastingstelsel. Wat toen evenwel „Dac- torfrage" was is thans eisch van prac- tische politiek. Toch zullen zij, die zich bezighouden met dezen arbeid een oud grondbeginsel van belastingheffing niet over Biet hoofd mogen zien. Adam Smith stelde in zijn „Wealth of Nations" o.m. dezen belastinggrond regel op „De belasting moet worden geheven naar draagkracht". Tot nog toe vatte men dezen regel individualis tisch op, d. w. z. men beschouwde de draagkracht van den belastingplichtige. Het is thans de tijd om te letten ook op de draagkracht van de gemeen schap- Wij vinden dezen eisch erkend in bet werk van prof. Kranenburg over „Het Nederlandsch Staatsrecht" en wel op blz. 299 van het eerste deel, waar deze geleerde opmerkt: „Van de burgers mag geen evenredig aandeel van het door hun arbeid, bekwaamheid, zuinigheid en vlijt verkregene worden gevorderd, zonder dat inderdaad hun erkend gemeenschap pelijk belang dien afstand eiseht." Welnu, het wil ons voorkomen, dat in de belasting- politiek, zooals deze zicBi in den loop der laatste jaren gewijzigd heeft, bet element groepsbelang den voorrang Bieeft verkre gen boven algemeien belang. Millioenen worden jaarlijks besteed aan instellingen en maatregelen, die direct komen ten voor- deele van bepaalde maatschappelijke groe pen. Toch worden alle burgers verplicht een evenredig deel van die millioenen op te brengen. Wij keeren niet. terug tot de „genotstheorie" van den Franschen eco nomist Bastiat, volgens welke theorie de overheid handelt als een leverancier en van den burger belasting eischt naar hem bewezen diensten. Volkomen redelijk en rechtvaardig is bet, dat ook het kinderlooze echtpaar een deel van zijn belastinggeld ziet storten in de geldkist van het departe ment van onderwijs, recht vaa rd g is het ook, dat wij allen ons aandeel betalen in de kosten voor het onderhoud van een po litiemacht, ook al vreezen wij geen inbre ker, of aanrander. Maar de grenzen tus- sdben wat rechtvaardig en wat niet recht vaardig is, zijn de laatste jaren overschrer den. Uit de kassen van de overheid (staat en gemeente) werden sommen betaald naar de bekostiging van instellingen en maatre gelen, welke niet voldoen aan den eisch, door professor Kranenburg gesteld, n.l. dat het algemeen erkend gemeenschappe lijk belang er door gediend wordt. Denken wij b.v. aan de millioenen., die de woningbouwpolitiek van de over heid ons* gekost heeft, aan de geld ver slinde werkloosheidspolitiek, aan de door schier iedereen als te duur gekocht erken de onder wijspacificatie. De belastingen moeten omlaag^ Zij zullen ook omlaag gaan.w ant het economisch leven stelt onverbiddellijk zijn eischen. Belasting naar draagkracht zal weer grondbeginsel worden., maar niet alleen dit. De wetgever zal rekening er mee moeten houden, dat de sociale politiek meer dan -tot nog toe het geval is, zal moeten worden bekostigd door de direct belanghebbende groepen. Hoe spoediger de wetgever zicBi op dit stand punt stelt, hoe spoediger ook ons econo misch Leven zich weer herstellen kan. De Nederlandsche belastingbetaler zal ook dan blijven doormopperen. Iin dit op zicht is bij immers erfelijk belast? EVA's TRIOMF. Het gebeurde dezer da gein., dat een man met een juffrouw in een autobus gezellig naar zijn dorpje rijden zou. Doch belaas bad bij een kaartje voor een roode bus gekocht en de juffrouw, stijf van hoofde, had een grijze uitgezocht. De meneer, met lokkend lachen in het eerst, en z achten draing wou de juffrouw overtugen van dien dwaling in haar gang. Nutteloos was al zijn streven, en zijn traoen en zijn lach, en toen juffie koppig vasthield, kwam hij anders voor den dag. Allereerst ging hij aan 't trekken, zij weerstond met al haar kracht, toen ging hij, met dreigementen, om de rechterlijke macht. Maar die macht was niet zoo machtig, of de hardgehoofde zus blééf met saamgeperste lippen in haar grijze autobus. En toén kwam de groote schande voor den man in 't algemeen, want diens macht en diens prestige ging hier door de modder heen Deze man, de roode-bus ser, hij vergat zijn renommee, ging, beschaamd en onderdanig, met de grijze auto mee J. DE WIT. Voor de mooie zomerdagen. Zelden kunnen wij in ons landje de aanschaffing van een zomermantel ver onachtzamen. Het weer is zoo onbetrouw baar, dat men ieder oogenblik ^le be hoefte gevoelt aan een extra klecdingstuik. Deze nieuwe mouwlooze japonnen heb- een nieuw model wollen mantel in de mode gebracht, welke voor de koele avonden en de regenachtige dagen een heerlijke beschutting geeft. Daarbij is bij licht en niet in het minst hinderlijk. Een buitengewoon aardig voorbeeld is het model op ons plaatje en ofschoon de „tailor made" snit om correcte af werking vraagt, zullen de meeste vrou wen en meisjes, die een beetje handig zijn met de naald, geen moeilijkheden onder vinden bij het vervaardigen van dit model. Kasha, dun laken, flanel of rips-stof zijn een paar van de aangewezen stoffen voor dezen mantel. Moet het een gekleede mantel worden voor de wandeling, dan ra den wij aan shantung of ottoman-zijde. Het patroon is verkrijgbaar in de ma ten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. Bestellingen op knippatronen worden ingewacht vóór Dinsdags, aan bet bureau van de Goesche Courant. Bij de bestelling moet het verschuldig de bedrag betaald worden, terwijl voor buiten de stad f 0,15 voor porto voor de toezending berekend wordt. Nuttige wenken. De beste manier voor het schoonmaken van door damp bevochtigde eiken meu belen is, om ze eerst af te wasschen met heet water, waarin een beetje borax is opgelost. Daarna zorgvuldig drogen en Biet bout opwrijven met een zacht doekje met lijnolie. Om te voorkomen, dat cake oudbakken wordt, legt men een dikke snede brood in den trommel, waarin ze bewaard wordt en ververscht deze om de drie dagen. Wanneer men messen schoonmaakt, legt men een klein beetje dubbelkoolzure soda op de slijpplank. De messen zullen daar door gemakkelijker worden gepolijst. Als men een zakje blauw even romd- roert in het water, waarin de glazen worden afgewasschen, dan zullen ze, na afgedroogd te zijn prachtig glinsteren. Om te voorkomen, dat men een Ladder krijgt in een kous, neemt men een stukje zeep, doopt het in water, en wrijft er mede over de «plaats, waar de zijden draad is gebroken. Om koffie- en theevlekken van wit fla nel of andere wollen stoffen te verwij deren, make men een mengsel van eier dooier en glycerine. Daarmede wrijft men de vlek in en wascht haar na met warm water. i De geur van uien, visch of kool zal spoedig uit Uw pannen verdwijnen, wan neer men een beetje azijn toevoegt aan het water, waarin de pannen worden af gewasschen. Wanneer men kleine cakes of krente- broodjes bakt, bestrooit men de vormp jes eerst met meel inplaats dat men ze met boter insmeert. De cakes zullen daar door niet aan de vormpjes vastplakken. Om vernisvlekken te verwijderen, ge bruikt men een zacht doekje, gedrenkt in lijnolie. PROVINCIE-NIEUWS. Wegenverbetering. Op de landbouwtentoonstelling, die a.s. week te Axel gehouden wordt, zal door den A.N.W.B. toeristenbond voor Neder land, worden getoond een deel van het werk dat Bnij doet ten behoeve van de we genverbetering. Een deskundig ambtenaar zal aanwezig zijn om alle gewenschte inlichtingen te ver strekken. Verder zullen ook te zien zijn de door den A.N.W.B. uitgegeven schoolplaten, die duidelijk laten zien hoe men zich wél en hoe men zicb niet op den openbaren weg te gedragen heeft. Op geen school moesten die ontbreken. Immers om tot een geslacht van weg gebruikers te komen die de regels van den weg behoorlijk weten toe te passen, moet men met de jeugd beginnen. Ver- keersonderricht behoorde daarom alge meen verplicht te zijn. Een merkwaardig jubilé! Een merkwaardig jubilé heeft dezer dagen de familie Maertens te Hulst ge vierd. Het was namelijk honderd jaar ge leden dat deze familie in rechte lijn was verbonden aan den polder Beoosten en Bewestenblij te Axel, de grootste van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. In 1826 n.L werd de heer H. M. Maertens tol ontvanger van den polder gekozen. In 1830 opgevolgd door zijn zoon, den Bieer Ph. J. Maertens, werd deze in 1889 op zijn beurt weder door diens zoon, dien heer Henri L. J. Maertens opgevolgd. Deze neemt tot op den huldigen dag met groote nauwgezetheid zijn ambt waar. Hij is thans 78 jaar oud. Zang-concours te Burgh. Woensdag vond te Burgh het zangcon- coflrs plaats, uitgeschreven door den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Ver edelt' De navolgende prijzen werden be haald: „Tot Oefening en Uitspanning" te Borssele 2e; „Door Oefening Veree- nigd" te Vlissingen 3e; „Zang Veredelt" te Schore 3e; „Harmonie" te Krabben- dijke 3e; „Nu met Hope", te Burgh 3e; „Zonglust" te Wilhelminadorp 2e; „Oefe ning kweekt Kunst" te Kamperland le; „Crescendo" te Kruiningen 2e; „CLoe- tings Gemengd Koor" te Kloetinge 2e; „Gemengd Koor" te 's Heer Abtskerke 2e; „Zonglust" te 's Heer Arendskerke 2e; „Oreliio" te Axel le; „Ons Genoe gen te Kats 2e; „Excelsior" te 's Gra venpolder 2e; „Tot Nut en Uitspanning" te N. en St. Joosland le; „Zang Ver edelt" te Kortgene 2e; „Crescendo" te Hoek 2e; „Uitspanning door Inspanning" te O.- en W.-Souburg 2e; „Polyhymnia" te Sluiskil 2e. Geknipt. Sinds eenigen tijd werd F. J. V. te Neuzen verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan onzedelijke handelingen met zijn minderjarige stiefdochter. Hij week echter naar België uit en onttrok zich daardoor aan een aanhouding door de po litie. Deze had echter vermoeden, dat de man toch af en toe ie het geheim een bezoek bracht aan Terneezen ein hield een oog in het zeil. Dit bleek ook juist te zijn. Hij trachtte Maandagnacht zijn wo ning te bezoeken en bad daartoe gebruik gemaakt van den autodienst HulstAxel, die 's avonds laat ook nog een rit maakt naar Terneuzen. Op dein bodem van de autobus liggende reed bij Terneuzen bin nen, doch werd door twee agenten ont dekt en gearresteerd. Hij is Dinsdag naar Middelburg overgebracht ter beschik king van den Officier van Justitie. Kloetinge. De Bieer J. J. Meulendijk ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde voor het examen candidaat gemeente secretaris. Kruiningen. De heer J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge is herbenoemd tot lid der Gezondheidscommissie alhier. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Maaien en hooien. Onder boven s taanden titel worden in „De Veldpost" enkele nuttige wenken gegeven voor de boeren, die met den hooi oogst een begin zullen maken. De beste tijd, om hooigras maaien is aangebroken wanneer de meeste gras sen beginnen te bloeien en, het ondergras voldoende ontwikkeld is. Men verkrijgt dan een vrij groote hoeveelheid hooi van de meest gunstige voedingswaarde en verteer baarheid. Van zeer veel belang is ook, bet gras kort bij den grond af te snijden. Kort maaien geeft meer booi, terwijl de koeien later bet nagras dicht bij den grond kun nen afweiden, omdat geen lastige, lange stoppels de dieren hinderen. Voorts verdient bet aanbeveling, bet hooi, wanneer dit tegen den avond ver ge noeg gedroogd is om bijeen geharkt te worden, op klaverruiters te zetten. Op deze Laat men Biet zoo lang staan, tot het zeer goed droog is en men Biet zonder be zwaar in schuur of hooiberg kan plaatsen. Al duurt het vijf weken met nu en dan regen er tusschen, dan kan men nog ze ker zijn, goed Biooi thuis te brengen. Kla verruiters gaan gemakkelijk 10 jaar mee en daar ze weinig kosten, is de jaarlijk- sche uitgave er voor niet van veel bete kenis. Ook klagen gebruikers van ruiters niet over meer arbeid bij bet kooien. Het hooiland en de weide moeten goed worden bemest. Ook na Biet hooien. Bij de tegenwoordig betrekkelijk Biooge melk-, zuivel- en veeprijzen, is een goede bemes ting zeer rendabel Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw hanr wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig door heen te wrijven. MEDISCHE RUBRIEK. Experimenteele kaalBieid. Een van de minst bekende hoofdstukken der menschelijke pathologie is wel de kaalhoofdheid. Waarom sommige ir.en- schen vroeg kaal worden en anderen niet, is niet bekend; evenmin is, helaas, tot nu toe een middel bekend, dat in staal is den kalen menschen bun natuurlijken haar dos weer terug te geven. In de „Klin. Wo- chenschrift", deelen prof. Buschke e:i dr. Leiser mede, dat Biet op een eenvoudige manier gelukt dieren kaal te maken. Daar voor geeft men ze met het voedsel een heel kleine hoeveelheid thallium, een zeld zaam metaal, dat wat op lood gel ij ld. Men geeft b.v. ratten dagelijks 0.1 mgr. thal lium-acetaat, en ziet dan, dat na korten tijd de haren uitvallen. Daarbij wordt het dier geheel kaal, maar het merkwaar dige is nu, dat de zoogenaamde zintuig- haren behouden blijven. Deze zintuigba- ren zitten voornamelijk aan den kop, zij zijn dikker dan de gewone haren van do huid en hebben ook een anderen aiiatomi- schen bouw, dat de gewone haren hun zenuwen krijgen uit het sympathische ze nuwstelsel, terwijl de zintuig- of taclïia- ren door het willekeurige zenuwstelsel geïnneweerd worden. Blijkbaar grijpt Biet thallium het sympa- tBidscho zenuwstelsel aan en laat het wille keurige zenuwstelsel onberoerd. Dan zou dus de kaalheid bij menschen iets met het sympatBiisch zenuwstelsel moeten hebben te maken, wat ook op andere gronden reeds werd vermoed. Het thallium wordt reeds in de prak tijk als ontharingsmiddel gebruikt. De bo vengenoemde schrijvers deelen mede, dat men het met veel succes heeft gebruikt bij huidziekten van kinderen als favus en hichophytie. De zieke haren moeten verwijderd worden; vroeger deed men dit door de pikkap, waarbij de haren in één zitting werden verwijderd; tegenwoordig gebruikt men meest Röntgenstralen voor dit doel. Met Thallium schijnt men met goed succes hetzelfde te verrichten; de haren komen weer terug, als men het middel in de goede dosis aan de kin deren heeft gegeven. KUNST EN WETENSCHAP. Oude waterleiding opgegraven Naar men uit Jerusalem schrijft, heeft dr. Mayer van Biet Departement van Oud- Bieden meegedeeld, dat m de buurt van 'het Jeruzalemsche station op den weg naar Bethlehem, een oude waterleiding is op gegraven, een vondst, die van groote be- teekenis wordt geacht. SPORT. Voetbal. Vriendschappelijk. Zondag wordt alhier op bet terrein aan den Polderscïien weg een vriend- schappelijken wedstrijd gespeeld tusschen Goes I en Middelburg. BUITENLAND. OVERZICHT. Stakende studenten. Kolommenlange beschouwingen wijdt de Duitsche pers de laatste dagen aan de zaak Lessing, die zij bijna even belangrijk acht als de quaes tie van het referendum. En die inderdaad belangrijk is, omdat Biet hierbij gaat om de vraag wat sterker zal blijken: het oude monarchistische of het nieuwe republikeinsche Duitschland. Wat is de zaak Lessing? Wie is Lessing? Lessing is professor aan de Technische Hoogeschool te Hannover. Om twee re denen staat hij bij de nationalistische stu denten niet bijster in de gunst; hij is een Jood en hij staat politiek zeer ver naar links. Dat hij uitstekend college geeft, komt er minder op aan. Deze prof. Les sing nu heeft kort voor Hindenburg's ver kiezing tot rijkspresident een artikel ge publiceerd, waarin hij heftig tegen den veldmaarschalk fce velde trok. De studen ten hebben dit Lessing nooit kunnen ver geven. Zij zijn begonnen hem op alle mo gelijke manieren te plagen, maar ze be reikten hiermee niet dat de gebate man wegging. Toen Lessing echter verleden week bij den aanvang van het zomerse mester de colleges wilde licrvatten, werd hem dit eenvoudigweg door de studenten die zoo te keer gingen, dat de spreker zich niet verstaanbaar kon maken, belet. Sindsdien heeft de zaak een steeds ern stiger karakter aangenomen. Het blijkt n.l. dat de overige professoren en de rec tor, (die n,b. tegenover de s'.udcatan ver-

Goessche Courant | 1926 | | pagina bijlage 1