Uit den Westhoek De verdwenen loodsschoener. Het vergaan van den loodsschoener bij Terschelling begint langzamerhand de aan dacht van het geheele Nederlandsche Volk tc vestigen op toestanden, die schijnen te bestaan in ons loodswezen en niet al te vleiend voor de inspectie en het toezicht zijn. Verschillende schippers van andere loodsschoeners zijn nu voor den Raad ge daagd en hebben daar als getuigen ein ook als. deskundigen hunnen verklaringen afgelegd, die op een punt vrijwel alle overeenstemmen, n.l. datde loods schoeners feitelijk voor het doel waartoe zij worden aangewend niet deugen! Wie wel eens persoonlijk in de gele genheid was, een Raadszitting voor den scheepvaart bij te wonen, zal zeker op menig oogenblik een gevoel van bevreem ding en verbazing niet hebben kuinnen onderdrukken. Meerdere malen toch, wor den voor den Raad gevallen behandeld, voor de betrokken kapiteins zeer, zeer tragisch zijn en heel dikwijls is het pijn lijk te moeten hooren, hoe de menschen, die zich uit een of andere scheepsramp slechts met den moéd der wanhoop en met opoffering van vele dierbare bezit tingen konden redden, verantwoording moe ten afleggen tegenover de heeren achter de tafel. Laten wij er onmiddellijk bijvoegen, dat die heeren doorgaans zeer humaan zijn en de noodein en moeilijkheden, der zeevaarders meestal ten volle beseffen, blijft echter een onaangename zaak een dikwijls ternauwerjnood geredden gezag- voeder met een paar van zijn matronen na een scheepsramp precies te hooren ver klaren wat zij hebben gedaan en wat zij hebben nagelaten. Het is echter hoogst noodzakelijk dat dit geschiedt, eerstens uit een oogpunt van recht en billijkheid en tweedens ten bate der algemeene scheep- vaartkumde. Onze loods schippers echter vormen een geheel aparte groep en nu is het geble ken, dat deze menschen wel op zee de verantwoording van schip en bemanning dragen maar aan den wal nogal eens danig op standjes worden onthaald. Het ergste is dit, wanneer de schappers uit angst of uit voorzichtigheid, bij dreigende storm en gevaarlijk weer de haven binnen loopen. Zij moeten dan verklaren waarom zij te vroeg binnen komen en heel vaak wordt hun verklaring dan met een „op merking" (een andere naam voor „stand je") beantwoord. Als men nu van verscheidene dezer schippers hoort, dat de Loodsschoeners absoluut onbruikbare loodsschepen zijnen vooral bij zwaar weer vrij gevaarlijk voor de bemanning, kan men zich slechts moei lijk voorstellen, dat deze gezagvoerders niet het recht hebben op een bepaald oogenblik en op grond van hun zeemans- ervaring, zelf .te beslissen of zij zullen binnen loopen of niet. Het vergaan van den loodsschoener is een zeer treurige geschiedenis; wij zullen daar niet nogeens op terug komen. Alleen werden wij zeer getroffen door de verklaring van den vroegeren schipper Bakker, die uit den mond van het slachtoffer hoorde, dat deze liever verzdan nog eens te vroeg bin nen te komen. De toestanden schijnen voor deze schip pers dus wel zeer onaangenaam te zijn. Vrijwel alle hebben zij een hekel aan hun dienst gekregen. Het is zaak, dat zij zoo spoedig mogelijk een rufartere volmacht krijgenzij dragen tenslotte de verantwoor ding voor zich zelve zoowel als voor de geïieele bemanning. De beslissing over het al of niet nuttige van het binnen loopen der havens Late men toch aan de men schen zelf over, inplaats van er iemand aan den wal over te laten oordeelen! KUNST EN WETENSCHAP. Het steenen tijdperk. Een Wolff-bericht uit Moskou meldt, dat in het dorp Suponowo nabij Brianso aan den oever der rivier een nederzetting uit het Steenen tijdperk is gevonden. Deze ontdekking wordt beschouwd als de weer legging van de tot dusver geldende mee ning, dat in dit tijdperk geen menschen in Rusland konden wonen wegens de lage temperatuur. Jan Steen tentodWstel ling. Woensdagmiddag heeft in tegenwoor digheid van Prins Hendrik en van tal van autoriteiten, leden van het eere-comité inzenders, directeuren van kunstmusea en vele anderen de officieele opening plaats gehad van de tentoonstelling, welke in het stedelijk museum de Lakenhal te Leiden, ter herdenking vain het 300ste geboortejaar van Jan Steen van diens werken werd gehouden. Mr. dr. van Overvoerde, voorzitter van het uitvoerend comité en directeur der Lakenhal hield de openingsrede. Bij zijn leven nog weinig geschat, heb ben de werken van Jan Steen eerst lang zamerhand bij allen de groote waardeering gevonden, waarbij John Reynolds in 1769 voorging door Steen te vergelijken met Rafaël, en een der beste kenners van de oude schilderskunst in onzen tijd vatte in weinig woorden zijn oordeel samen: „zijn beste werken staan gelijk met het uitne- mendste der Grootsten. Dan weet men niet wat meer bewonderen de volmaakte tee- kening, de voortreffelijke compositie, de harmonische kleur of de geestige uitdruk king van het karakter." Voorts bracht spreker dank voor den steun, dien de» tentoonstelling van zoovele zijden mocht ondervinden en deed hij ten slotte nog eens een warm beroep op de medewerking van de pers. Met een korte toespraak verklaarde Prins Hendrik de tentoonstelling voor geopend. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Kringerigheid van aardappelen. Iedere aardappelverbouwer heeft onge twijfeld met deze ziekte wel eens kennis gemaakt; ze komt vooral voor op lichtere gronden, welke te weinig kalk bevatten. In het inwendige van den knol vormen zich kurkaf scheidingenmen ziet vlek ken in een gesloten ring, of ook wel stip pen op eenigen afstand van elkaar. Bij het rooien zijn ze al waar te nemen,, maar tijdens de bewaring worden ze steeds duidelijker zichtbaar. Soms worden zulke zieke knollen hol. De oorzaak der ziekte kent men nog niet. De een zoekt het in mest, een derde m 'de poters. 'Maar de laatste hebben er zeker geen schuld aan. Zelfs hebben we meermalen zeer kringe- rige knollen uitgepoot, terwijl we toch later in den oogst geen enkelen zieken poter aantroffen. Waarschijnlijk moet de oorzaak in micro-organismen gevonden worden. Belangrijk is voor ons de vraag'. Is er wat aan te doen? In het „Tijdschrift over Plantenziekten" vertelt prof. H. M. Quanjer een en ander over een uitgebreid onderzoek, dat ingesteld is. En daarin zegt hij, dat men in verschillende gevallen heeft opgemerkt: dat door bemesting van den grond met kalk of met sommige kali-mest stoffen de ziekte bestreden kon worden. Waarschijnlijk moet de oorzaak in den bodem gezocht worden. Bemestingsproe- ven werden genomen door den schrijver zelf en door den rijkslandbouwconsuLent ir. CÜeveringa te Zutphen. De ervaring daarbij was deze: stalmest gaf de meeste kringerige aardappelen; gaf men naast stalmest ook kali, dan trad de ziekte minder op; de minste zieke knollen wer den gevonden op de perceelen met uitslui tend kunstmest. Niet altoos echter, en dit is vooral in kleine bedrijven het geval, kan men den stalmest vervangen door kunst mest; dit is ook niet wensche'ijk, gezien de goede werking, welke stalmest uitoefent op de structuur van den grond. Daarom bleef men zoeken naar een ander middel. En men ontdekte aardappelsoorten, welke onvatbaar bleken voor kringerigheid. Wij laten ze hier volgen. Een 6-tal laten we met vette letter drukken; dit beteekent dat ze behalve voor kringerigheid ook vat baar zijn voor de aardappelwratziekte. Weinig of niet vatbaar: Energie, Kam pioen, Monopool, Paul Kruger, Succes en Tborbecke; deze zijn van den kweeker VeenhuizenBintje, Douwe Jan, Kruisling en Lieuwe van den kweeker Veerkamp en de Industrie van den kweeker Modrow. SCHOOL EN KERK. Bijzondere kweekschool M i d d e 1 b u r g. Gisteren sla agden alle 6 candid aten van de Bijzondere kweekschool te Middelburg voor het acte examen L. O. Het waren de heeren: H. C. van Beusekom te Ier- seke; A. Coppoolse te Veere; C. Hacck te Middelburg; H. van Langevelde te St. Laurens; J. de Visser te Serooskerke en C. W. F. Wijsveld te Vlissingen. PROVINCIE-NIEUWS. Driewegen. Geslaagd voor de acte L. O. te Nijmegen (Nuts-Kweekschool) Mej. J. M. van Noort, en te Middelburg (Cbr. Kweekschool) den heer P. P. Verburg, beiden geboortig van hier. Kloetinge. Gisterenavond is de land bouwer G., die zich per motorrijwiel van Middelburg naar zijn woonplaats Kloe tinge bégaf, onder Nieuw- en St. Joos- land komen te vallen. De man verwondde zich deerlijk en is in bewusteloozen toe stand en met een hersenschudding naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. Kapelle. De heer J. Sch. alhier kwam dezer dagen tot de ontdekking dat 6 van zijn jonge kippen waren doodgebeten door een hond. De politie spoort het dier op. In een onbewaakt oogenblik viel het drie-jarig jongetje van den heer P. alhier van den zolder. Hersenschudding werd geconstateerd. De toestand is zorg lijk. Onder voorzitterschap van Ds. Scheele kwamen de leden van de bewaar- schoolvereeniging in vergadering bijeen in de bewaarschool te Kape.le voor de te houden eerste jaarvergadering, De voorzitter wees op de behoefte van bewaarschool-onderwijs, waarin thans is voorzien, op de aangename samenwer king met het bestuur, op de goede geest die er heerscht bij het onderwijzend perso neel en de ijver die aan den dag wordt gelegd. De secretaris Fossen gaf een histori sche omschrijving in zijn eerste jaarver slag over oprichting en bouw der school. De nieuw gebouwde school kost f 1265,24 voor grond en f6075,voor bouw. De gehouden bazaar bracht een netto-winst van f787,86. De vereeniging telt 82 le den en 35 begunstigers ein mag zich in levendige belangstelling der burgers ver heugen. De penningmeester de heer de Jager deed rekening en verantwoording, ontvan gen f 1512,70, uitgegeven f 1681,28, na- deelig slot f 168,58; gewezen werd op het vele dat noodig is. Besloten werd het boekjaar met 1 Ja nuari te beginnen en te eindigen 31 Dec. Herkozen werden de aftredende be stuursleden Ds. A. Scheele en J. van Wingen. Benoemd werden tot nazien van de rekening 1926 de heeren G. v. Willegem en P. M. Keim. Na enkele vr&gen'die de voorzitter tot bevrediging beantwoordde betreffende dein bouw der school en het onderwijs, werd deze vergadering besloten. Middelburg'. Te Middelburg was het steeds moeilijk de goede tooneelgezel schappen te doen optreden, daar het te onzeker was, dat deze uit hun kosten zouden komen. Thans heeft zich eene commissie gevormd om abonnementsvoor stellingen te doen geven door goede ge zelschappen en het succes is groot. Het aaaital opgaven voor abonnementen is zoo groot, dat waarschijnlijk niet alle, die zich opgaven geregeld plaats zullen vin den in den Schouwburg. Rilland-Bath. Dit jaar jubileert de muziekvereeniging „Rillandia". Ze bestaat n.l. dan 35 jaar. Enkele ingezetenen der gemeente meenden dat dit feit niet onop gemerkt mocht voorbijgaan. Door genoem de personen werd vergaderd. Die vergade ring leidde tot een samenkomst gezamen lijk met de donateurs der vereeniging. Op deze en volgende vergaderingen werden plannen besproken om de muziekvereeni ging een nieuw vaandel aan te bieden, daar het bestaande vaandel door ouderdom enz. zeer versleten is. Het officieel huldi- gingsbestuur bestaat uit den Edel Acht baren Heer P. A. Schwartz, burgemeester, eere-voorzitter, Dr. W. M. Moree, voor zitter, P. A. van Boven, secretaris, L. K. Straub, penningmeester, R. Rijk, J. J. van Gorsel Wz., J. A. Boot en F. Blok. Aan dit bestuur werd een comité toege voegd van 15 leden.. De vergadering, zoo mede de bestuurders van het muziekgezel schap, algemeen van oordeel zijnde, dat een eventueel nieuw aan te bieden vaandel niet zonder meer kan worden aangeboden, besprak eveneens de mogelijkheid, die uit reiking zoo doenlijk eenigszins feestelijk te doen plaats hebben. Het comité werd opgedragen voor de geldinzameling met lijsten zorg te dragen. Hiervoor werd de gemeente in 7 wijken verdeeld. Deze werkzaamheden die spoedig werden uit gevoerd leverden het resultaat op van pl.m. f 510, STADS-NIEUWS. Voor winkelsluiting. Zooals bekend, zijn in de kringen der middenstanders hier ter stede al geruimen tijd stemmen opgegaan om te komen tol een wettelijke winkelsluiting. Gisteravond irn de vergadering van „Handelsbelangen" hebben de leden dier vereeniging zich met algemeene stemmen uitgesproken voor winkelsluiting te 8 uur, des Zaterdags te 10 uur en des Zondags algeheele sluiting. Spoedig zal den gemeenteraad een ver zoek bereiken om de politieverordening met een artikel in dien geest aan te vullen. Nijtengo III. Het is zoover. Nijtengo de derde is vanmiddag in het Schuttershof ten doop gehouden. Gezegd mag worden dat de derde baby der G.oesche Nijverheid geens zins te leur stelt en alleszins voldoet aan de verwachtingen, die men ervan koesterde. Wij komen hier later op terug, omdat van Nijtengo III nog heel wat te zeggen zal zijn. Heden zullen we volstaan met de vermelding der officieele opening, die vanmiddag te half vier onder groote be langstelling van autoriteiten en stadge- nooten plaats had. De heer G. Gei j sen, voorzitter van het comité hield de navolgende openingsrede: Mijnheer de Waarn. burgemeester, Hee ren wethouders, genoodigden, standhou ders, dames en heeren. Bij de opening van Nijtengo III heet ik U allen hartelijk welkom. Van meer dan eene zijde heb ik ge hoord, waarom nu weer een tentoonstel ling. De reden daartoe zijn meerdere. Toen wij vorige maal Nijtengo II slo ten!, kregen wij van verschillende zijden dankbetuigingen en toezeggingen, dat men 't volgend jaar beslist teruglcwam. Bij sommigen blijken dit slechts woor den te zijn geweest en dat spijt mij. Ik houd van goed Zeeuwsch, goed rond. Dan zei mij een exposant vain 't vorige jaar „Een tentoonstelling is voor ons een prachtige gelegenheid om onze zaken in te voeren, omdat wij daar elkeën kunnen aanspreken. Als wij de kantoren moeten bezoeken mogen wij meermalen niet ver der komen dan op het matje"'. Dan meenen wij, dat Goes grootcr kan worden als wij er het leven wat in houden. Waar we hier zoo n prachtige gelegen heid hebben als het Schuttershof, waar met niet te veel kosten iets aardigs van te maken is, daar meenen n wij ook hen, die niet in de gelegenheid zijn jaarlijks een vacantiereis te maken, ook eens een week van gepast vermaak te laten door brengen. Zooals U wel reeds zult gelezen heb ben, zullen we a.s. Vrijdag 25 Juni in samenwerking met Vreemdelingenverkeer en de Motorclub „Zeeland" een rlingrij- derij en motorwedstrijd houden op een terrein aan den Polderschen weg. Zonder onze medewerking zou dit jaar dit echt Zeeuwsch feest niet hebben plaats gehad, doch we meenden 't een Goesch en Bevelandsch belang dit feest in eere te houden. Opdat U de stands goed zoudt bezien, is er in verschillende een opzettelijke fout gemaakt. Zoek die op en noteer ze zooals in 't programmaboekje is aangegeven. Dan hebben we natuurlijk dit jaar weer gezorgd voor een gelegenheid om de T. B. C.-vereeniging en kinder uitzending te steunen. Voor prijzen daarvoor houden wij ons beleefd aanbevolen. We hopen dat wij met het inrichten der tentoonstelling en de daaraan ver bonden amusementen geslaagd zijn en ver trouwen dat, evenals vorige jaren, zich geen enkele wanklank zal doen hooren, zoodat zoowel de Overheid als wij tevre den kunnen zijn. Ik heb gezegd. De waarnemend burgemeester, de heer D. D. v. d. Bout voerde daarna het woord. Geslaagd. Bij het gisteren te 's Gravenhage ge houden examen voor de geSneente-admi nistratie, vanwege de Ncderl, Vereeniging voor gemeente-belangen, is geslaagd onze stadgenoot, de heer Th. J.,(^cholten Jr., ambtenaar ter secretarie te Kapelle. D. J. Crucq alhier slaag de te Rotterdam voor het onderwijzers examen. Verplaatst. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger L. F. J. M. la Rose verplaatst van het kantoor der directe belastingen, invoiorrochtcn en ac cijnzen te Simpelveld naar het kantoor der directe belastingen en accijnzen hier ter stede. Herbenoemd. De heer H. R. Foltmer te Driewegen is herbenoemd tot lid der Gezondheids commissie alhier. Eind-examen H. B. S. Ingetrokken is de benoeming tot des kundige bij de eind-examens der rijks hoo- gere burgerschool te Goes, van H. Silia- kus te Den Haag en als zoodanig be noemd dr. F. W. Stapel aldaar. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond kwart over zes uur zal een godsdienstoefening gehouden worden on der leiding van Ds. H. J. Mispelblom Beyer van Dordrecht. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Directie Beetwor- telfabriek, Sint Jansteen; Stoffelien Blok, Waarde. Briefkaarten binnenland: Helene Sobot- ka, Haag; J. v. d. Linden, Utrecht. N.B. Den afzenders wordt aanbevolen op alle stukken hun naam en adres te ver melden, opdat djeze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. BINNENLAND. Nood kreet-van een burgemeest^f. De heer K. Blankest^! vburgemeester secretaris van Vlieland,- schrijft in het „Volk": Sedert eenige maanden hebben wij het genoegen gehad geen salarissen te mogen ontvangen voor verrichten arbeid in dein gemeentedienst. In November en Decem ber 1.1. kon nog iets worden uitbetaald, maar na dien tijd, totop heden, hebben wij op krediet geleefd en in geën geval kunnen voldoen aan onze'maatschappelijke plichten, waaronder ook behoort de vol doening van de belastingen, als anderszins. Bereids heeft een commissie een onder houd gehad met Zijne Excellentie den Minister van Binnenland che Zaken en Landbouw, die hulp in uitzicht gaf. Aangezien echter de nood hoog is en redding beslist urgent is te achten, heb ik de eer u beleefd te verzoeken door middel van uw geëerd dagblad te doen kenbaar maken door welke practische middelen de- gemeente, door den Staat in het leven ge roepen, de uitbetaling der jaarwedden kan geschieden en een regelmatige voldoening daarvan voor het vervolg in uitzicht kan worden gesteld. Dat de gemeente nog andere schulden heeft te voldoen, is overbekend, doch: „De arbeider is zijn loon waard". L i c h a m e 1 i j k e o e f e n i n g voor gevangenen. In d$ strafgevangenis te Groningen is op verzoek van de regenten en- met toe stemming van den minister van justitie be gonnen onder leiding van den heer J. Ha- zemeijer, leeraar M. O*, gymnastiek, die gevangenen te onderrichten in lichaams oefeningen. Twee middagen per week zal men yoorloop.g als proefneming de gevan genen hiermede bezighouden. De eerste daktuin. Op het dak van de „Bijenkorf" te Den Haag is de eerste daktuin van ons land voor het,,.publiek geopend. Er is, onder kleurrijke parasols, aan fraaie rieten meu belen plaats voor 250 personen. De om heining is op halve menschenhoogte ge maakt en dicht, zoodat voor den wind vol doende beschutting wordt gevonden. Bui en omheining mog twee terrassen, i der van behoorlijke breedte, die het vrijwel onmo gelijk maken dat iemand van het gebouw zou afvallen. Bovendien is een beambte van het gebouw speciaal belast met liet toezicht op de kinderen. In verschillende hoeken "van den dak tuin zijn fleurige prieeltjes geplaatst. Het uitzicht 'is naar alle zijdien sdhitterend. Vooral de kerkgebouwen cn het Vredes paleis steken prachtig legen de lucht af. Heel in de verte zijn in het westen de dui nen en de zee te ontwaren. Een ongelukki g schot. Even over de grens bij Eibergen nader de ecu bruidstoet. Met de bedoeling door de inzittenden, volgens oud gebruik, ge- tracteerd te worden, Loste een Duitsche grenscommies een vreugdeschot. Het twee de schot trof helaas een 17-jarig meisje uiit die gemeente, dat eenige minuten Latei aan de bekomen verwondingen overleed. De commies is onmiddellijk m verzekerde bewaring gesteld. Dit schieten bij het passeeren van een bruidsstoet is een oude traditie, welke be doelt om de „booze geesten" van den bruidswagen te weren. Een raadslid tweemaal opglebrach t. Het raadslid L. G. A. Coremans heeft ih de Korte Panmekoek straat te Rotterdam een café geopend, hetwelk „De Rapal- jaan" geheeten is. De zaak schijnt nog al goed te gaan, want sinds eenigdem tijd zint de eigenaar op uitbreiding.. Hij wenscht vergunning voor een strijkje, dames-bediening en een terras. Het café zou dan „de Vroo- lijke Rapaljaan" kunnen genoemd worden. Maar voor dergelijke d:ngen moet men de toestemming hebben van de politie. De heer Coremans heeft zich tot de autoriteiten in zijn ressort .gewend. Er zit echter naar zijn zin te weinig schot in de zaak en nadat hij een vergeefschen tocht naar het politiebureau had gemaakt, nam hij een flink besluit. Dat flinke besluit werd genomen op het politiebureau in de Lange Toren- straat, waarheen Z.E.A. in den vroegen avond was overgebracht, omdat hij op het Middensteiger den volke vam een hem aangedaan onrecht had kond gedaan, het geen met een oploopje was gepaard ge gaan. Over zijn arrestatie was hij mede zeer verstoord en toen men hem weer op vrije voeten stelde, wist hij, wat hij deed. De heer Coremans bestelde een groote luxe auto, trok zijn das recht en tufte naar den Westzeedijk, waar hij voor de woning van den burgemeester liet. stoppen. Z.E.A. belde aan, maar mir. Wijtema gaf door middel van zijn dienstbode te kennen, dat hij op een dergelijk onvoorbe reid bezoek niet gesteld was. Z.E.A. Coremans, hoogelijk veront waardigd, meende er recht op te hebben, als Raadslid ten allen tijde door den bur gervader ontvangen te worden en uitte zijn misnoegen op zeer luidruchtige wijze. Hét spektakel duurde niet lang, twee agenten van politie, die gewaarschuwd, waren, namen 't protesleeiende raadslid mede naar het bureau in de Witte de With straat, waar men den heer Coremans ge legenheid gaf, tot kalmte te komen. Snippers. Naar het „Volk" verneemt, heeft Woensdag aan de Hembmg de bedrijfs- chef een paiar honderd werklieden ontslag aangezegd. Daaronder zijn ook zeventien z.'g. tijdelijke rijkswerkliedcn. Het ont slag is een gevolg van sterke verminde ring van werk. Do wegenbelasting. De besturen van den A.N.W.B., toe ristenbond voor Nederland, van de K.

Goessche Courant | 1926 | | pagina 2